بخشی از مقاله

این ویتامین جزودسته ویتامین های محلول در چربی بوده و برای تامین سلامتی بشر بسیار مفید و لازم است برای تولید مثل بیناَیی تنظیم رشد سلولی و سیستم ایمینی بدن حیاتی میباشد بدن می تواند آن را در انساج پر چرب بخصوص کبد ذخیره کند.


بخصوص بتاکاروتن به یک گره از مواد شیمیایی که ضد اکسیدانAویتامین
نامیده می شوند تعلق دارد.این ویتامین در برابر اکسیژن حساس است و در چربی حل می شود ولی در آب غیر قابل حل است .ویتامین آ دو نوع است :
ویتامین( آ) که از جگر ماهی ها تهیه می شود .ویتامین آ که از جگر سیاه ماهی های آب شیرین حاصل می گردد منابع گیاهی ویتامین (آ) :(خرما-اسفناج-جعفری-زرده تخم مرغ-آلو بخارا-کرفس-کلم پیچ-هویچ-سیب زمینی-کدو حلوائئ-زردالو-هندوانه و هر نوع برگ سبز-قرمز و یا زرد بدست می

آید) ویتامین(آ) درجگر سیاه ذخیره می شود ومقد ار آن در مبتلایان به قرحه-سفلیس-تورم شامه درونی قلب-اختلالات قلبی وعروقی وترمبورزسرخرگهای اکلیلی-تورم کلیه مزمن عفونت های کیسه صفرا- کم می شودو باید این کمبود بوسیله ی عصاره ویتامین مزبورویارژیم غذایی برطرف گردد. ویتامین(آ) درمواردنامبرده زیرتجویزمی شود: بیماری های روده-جگرسیاه-کلیه وبیماری قند-شب

کوری(ولی نه درتمام شب کوریها)اکزوفتالمی و عفونت های پوست و بافتهای پوششی.زیادی این ویتامین در بدن نیز اثرات زیانبخشی دارد بهمین جهت خورن جگر سیاه روباه و خرس قطبی که از نظر ویتامین (آ)غنی هستند برای انسان زیان آور است.ویتامین(آ)برای سلامتی غشاء مخاطی چشم حلق و بینی و جهاز تنفسی وهاضمه لازم می باشد.
منافع
ویتامین (آ)ممکن است یکی از نیروهای عظیم و قدرتمند موادغذائئ باشد.
از محققین به طور وضوح ثابت نموده اند که می تواند در نبرد علیه سرطان تقویت سیستم ایمنی بدن جلوگیری و شفای تورم های پوستی موثر باشد.
کرم صاف کننده چروک صورت از ویتامین (آ)ساخته شده است.داروی ویتامین(آ) (تیگاسن)درمان دیگری برای بر طرف کردن لکه های سرخ بدن می باشد.اما آنچه گفته شد مقداری کمی از فواید ویتامین (آ)است . تحقیقا ت انستیتوی ملی سرطان نشان می دهد که ویتامین (آ)خواص گسترده ای در
مبارزه با سرطان دارد.محققین .دیگری می گویند ویتامین(آ) می تواند با
سرطان های مثانه-حلق-مری-معده-پروستات-روده بزرگ و مقعدمبارزه کند. مطالعات مردم شناسی در ایالات متحده آمریکا-اروپا و آسیا به
وضوح نشان می دهد که مصرف بتاکاروتن-ارتباط تنگاتنگی با کاهش
میزان سرطان دارد.مطالعات جانوری وانسانی نیز بیانگر این است که
ایمنی بدن را تقویت نموده و مقاومت انسان را در مقابل بیماری افزایش


داده و طول دوره را کاهش می دهد.
از عفونت دستگاه تنفسی جلوگیری کرده و به شفای زخمهای پوستی سرعت
می بخشد. بینایی راتقویت نموده و از شب کوری جلوگیری می کند.

همچنین باعث افزایش رشد بدن تقویت استخوانها-پوست وموی سالم-
دندانها ولثه های سالم می شود.تجربه نشان می دهد که مالیدن کرم ویتامین


(آ)به پوست-باعث جلوگیری از آکنه-جوش-لکه دارشدن و زخم پوست می-
شود.
منابع حیوانی:
روغن کبد ماهی-گوشت و سایر منابع حیوانی دارای ویتامین (آ)(رتینول)
میباشند.


(B1) ویتامین
ویتامین (ب)که به اسم تیامین و آنورین هم خوانده می شود و در آب رقیق حل می شود ولی در چربی غیر قابل حل است این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود و از طریق ادرار و عرق دفع میگردد .
در کشور های توسعه یافته بیشتر افراد بزرگسال دچار کمبود این ویتامین هستند.و کمبود این ویتامین بیشتر از کمبود انواع دیگر ویتامین ها مشاهده می شود و دلیل آن خیلی ساده و بدیهی است
مصرف الکل .متخصصین می گویند الکل بر تمام مواد غذائئ بدن بخصوص تیامین یا ویتامین (ب1)اثر باقی می گذارد .
ویتامین (ب1)درآب محلول بوده و بدن مقدار اضافی را دفع می کند و به علت اثر سود بخشی که روی سیستم عصبی دارد ویتامین فکر نامیده میشود و باید روزانه از آن برای جبران کمبود و کنترل احساسات مصرف نمود در طول بیماری استرس و عمل جراحی نیاز به این ویتامین بیشتر می شود برای بهره بیشتر آن را با ویتامین های بکمپلکس-
(2ب)و(6ب)مصرف کنید چون مصرف این ویتامین با آن ویتامین ها اثر بهتری می گذارد.
منافع:
این ویتامین باعث رشد شده و به عمل هضم کمک می کند(بخصوص کربوهیدراتها)وبه روح نشاط و شادی بخشیده و اعمال سیستمهای عصبی ماهیچه هاو قلب را بهبود می بخشد و از میزان خساراتی که الکل به سوخت و ساز وارد می کند جلوگیری می نمایدکاهش تیامین اعمال قلب را دچار اختلال کرده و مصرف آن به معالجه بیماری های قلبی کمک می کند.
آزمایشاتی که روی حیوانات انجام شده نشان می دهدکه تیامین پیروفسفات وکوکاربوکسیلازدرمعالجه حمله های قلبی موثراست.
تیامین تقریبااثرات سمی سرب را ازبین برده برای بچه هایی که درمعرض ناراحتیهای ناشی ازسرب قرارمی گیرندبسیارمفیداست.


منابع:
شیرخشک-برنج-گندم کامل-جو ولوبیا-سبزیجات وسبوس-زرده تخم مرغ-گردو-بادام زمینی وحبوبات وجود دارد.
B2ویتامین
این ویتامین که ریبوفلاوین ولاکتوفلاوین نیزخوانده شده وبرای هضم کاربوهیدرات وموادچربی لازم است به مقدارکم درآب والکل حل شده ودربرابرنور حساس است ومقداری از این ویتامین بوسیله باکتریهای روده ساخته می شود زیرا مقدارویتامین(ب) که ازبدن دفع می گردد
بیش ازمقداری است که واردآن می گردد. کمبود این ویتامین موجب افزایش ویتامین (1ب) در بدن می شود وکمبودآن ممکن است موجب عوارض زیربشود. تورم خشک پوست-سوزش زبان

وپا-تورم زبان خارش مقعد-کم شدن حساسیت درناحیه پا وساق پا سر گیجه لرزوچشم درد. این ماده غذایی محلول درآب مانند تیامین به سهولت جذب شده و به تولید انرژی برای بدن کمک می کند وباید به طور مداوم مصرف شده و جایگزین گردد چه بوسیله غذا چه بوسیله مواد غذایی مکمل.
مصرف الکل به طور موثری احتیاجات ریبوفلاوین را افزایش میدهد
همان طور که الکل در مورد سایر ویتامین ها عمل می کند ونیاز به آنان را افزایش می دهد. فشارعصبی و ورزش های شدید وسنگین نیز
مقدار ریبوفلاوین را کاهش می دهد.در آمریکای شمالی کمبود ریبوفلاوین خیلی متداول می باشد. اثرات این کمبود روی پوست وغشاء مخاطی پدیدار می گردد. علایمی که در روی پوست مشاهده می شودعبارتند از ترک خوردگی پوست روی لب وگوشه لب –احساس سوزش –قرمزی وتورم روی زبان-هم چنین اگزمای روی صورت و دستگاه تناسلی نیز بسیار متداول می شود.
منافع:
ریبوفلاوین از خسارات رادیکال های آزاد به سلول ها بیماری های
سخت وپیری جلوگیری می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که رابطه نزدیکی بین سرطان حلق وکاهش ریبوفلاوین وجود دارد این ویتامین میزان جذب آهن را افزایش داده وممکن است ما را در مقابل کم خونی حفظ کند. این ویتامین در حفظ و بدست آوردن سلامتی مؤثر بوده ودررشد نیزتاثیر بسزائئ دارد و باعث درمان ناراحتی پوست وناخن شده از ترک خوردگی پوست لبهاو دست ها جلو گیری می کند ودرهضم کربوهیدراتها انواع چربی وپروتئین کمک می کند .
منابع:شیر-پنیر-ماست-جگر-خمیرمایه- برگهای سبز-سبزیجات-ماهی و تخم مرغ این ویتامین را بوسیله میلی گرم اندازه گیری می نمایند و مقدار مصرف روزانه برای میانسالان2/1-7/1میلی گرم می باشد و برای اکثر بزرگسالان 5/2-7/1میلی گرم توصیه می شود اما تا 10میلی گرم توصیه می شود اما تا 10 میلی گرم و یا بیشتر خطری در بر ندارد.
خطرات:
اثرات سمی آن نسبتا خفیف بوده و عبارتند از:خارش –سوزش و تحریک پوست.


(نیاسین)B3ویتامین
این ویتامین محلول در آب،اگر به مقدار متعادل مصرف شود،می تواند به درمان نارسائیهای قلبی کمک کند.
منافع:
این ویتامین باعث پائین آوردن میزان کلسترول و تری گلیسرید در خونافرادی که کلسترول تری گلیسرید بالا دارند،می شود و انسان را در مقابل بیماری های قلبی حفظ می کند.آزمایشات انجام شده ثابت کرده است که نیاسین خیلی بیشتراز سایر داروهای گران قیمت در پائین آوردن

کلسترول مؤثر بوده و ممکن است باعث پائین آوردن فشار خون شود و نیز انسان را در مقابل بیماری دیابت نوع دوم حفظ کند.بعضی از پزشکان موفقیت حیرت انگیزبه کار بردن نیاسین برای از بین بردن درد های میگرنی را گزارش کرده اند به هر حال به نظر می رسد که این ویتامین در آغاز حملهی میگرنی مؤثر بوده است.
منابع:
گوشت،گوشت پرندگان و ماهی
میزان مصرف:
شورای تحقیقات ملی اظهار می کندکه روزانه 19-13 میلی گرم برای بزرگساالان 13-9 ملی گرم 
پزشکان می گویند،با خوردن روزانه 100-20 میلی گرم،شما می توانید از سلامت کافی بر خوردار شوید.اما توجه داشته باشید که خوردن بیش از این مقدار باید زیر نظر متخصص باشد.
خطرات:
ممکن است باعث استفراغ،سر درد،گرفتگی غیر ارادی عضلات،اسهال،بیحسی و تپش تند قلب شود.و باعث آنچه که سرخی نیاسین می گویند(یعنی سرخ شدن و گرم شدن)شود و این سرخی و گرمی معمولأدر صورت،گردن وشانه به وجود می آید.اگر به این نشانه ها بر خورد نمودید،فوراًمصرف ویتامین (3ب)را قطع کنید.
توجه:
نیاسین بیشتر از سایر ویتامین ها نیاز دارد که همراه با ویتامین های دیگر مصرف شود مصرف تنهای این ویتامین مناسب نیست.این ویتامین را می توانید با یک کپسول مرکب از مواد معدنی-ویتامین و یا (ب)کمپلکس مورد استفاده قرار دهید.
B6ویتامین
ویتامین (6ب)نقش عمده ای در رشد سلولی بازی می کند اهمیت بیشتر آن مربوط به تولید سلولهای گلبول سرخ،اسید کلرید ریک و سایر عوامل هضم می باشد.نقش تعیین کننده ای در سیستم ایمنی و پادتن و سلول های مبارز بدن دارد پیرید کسین اثر عمیقی در سیستم عصبی داردو مشاهدات اخیر نشان داده که ممکن با بروز سرطان مبارزه کند این ویتامین محلول در آب می باشد و ظرف مدت هشت ساعت ترشح می شود.
این ویتامین برای درمان مبتلایان به پلاگراوکسانیکه گرفتار انقباضات ماهیچه ها هستند و زنان باردار تجویز می شود.
در (6ب)ملاس سیاه،ماهی،زرده تخم مرغ یافت می شود .

منافع:
بدن و سیستم ایمنی را تقویت نموده و انسان را در مقابل سرطان حفظ می کند.آزمایشاتیکه روی حیوانات صورت گرفته نشان میدهد،ویتامین
(6ب)می تواند رشد سلولهای سرطانی را کند و یا متوقف سازد در آزمایشی که روی بدن انسان صورت گرفته آشکار گردید که این ویتامین می تواند مستقیماٌ روی سلولهای مرگ آفرین و بد خیم سرطان پوست اثر گذارد.مصرف روزانه چهار بار از این ویتامین به مدت سه هفته،
اندازه غده سرطانی را کوچک کرده است و نیز نشان داده شده که از انقباضات قبل از زایمان تا

حدودی جلوگیری می کند و از درد آنها می کاهد.آنهائئ که از بیماری دیابت رنج می برند،در صورت مصرف ویتامین (6ب)،به انسولین کمتری نیاز دارند.بیماری درد مچ دست یک بیماری دردناکی است و میلیون ها نفر از افرادی که با کامپیوتر کار می کنند را آزار میدهد،برای مقابله با این بیماری مصرف روزانه(200-100)میلی گرم ویتامین (6ب)،توصیه شده است.ممکن است بر طرف شدن علایم،سه ماه طول بکشد،اما اکثر مردم تحمل این دوره را بر عمل جراحی و یا تزریق دارو های مبارز ترجیح می دهند.این ویتامین یک مدرطبیعی بوده و از انباشتگی آب و نفخ جلوگیر می کند.انقباض عضلات

را کاهشش داده و از بیحس شدن انگشتان و بی نظمی اعصاب جلوگیری می کند.
منابع:
دانه های کامل،نوشیدنی های تخمیر شده،جگر،قلوه،کلم،شیر،تخم مرغ و گوشت گاو.نوع تجارتی آن در قرصهای 500-50 میلی گرمی عرضه می شود،بیش از 50میلی گرم در روز مصرف نکنید.
خطرات:
10-2 میلی گرم در روز ممکن است خسارات عصبی وارد کند.
اگر سستی در دست و یا پاها عدم استحکام در راه رفتن مشاهده کردید ازخوردن آن پرهیز کنید.
(کوبالامین)Bویتامین12
این ویتامین را ویتامین زاینده انرژی می نامند،اگر چه در گذشته بعضی از پزشکان ادعای اینکه این ویتامین نوشابه مقوی طبیعت است را رد کرده اند،اما مشاهدات اخیر در مورد اثرات مفید (12ب)
انکار ناپذیر است.آزمایشات بسیار حساس و دقیق اخیرنشان داده است که مردمان امروزی،خیلی بیشتر از قبل دچار کمبود این ویتامین (12ب)می باشند. این ویتامین یک عنصر تفکیک نا پذیراز انساج عصبی بشر می باشد.


هیچکس تا کنون با این نظریه مخالفت نکرده است.اما یافته های قطعی امروزی بیانگر این واقعیت است که ویتامین 12(ب) اثرات ضد سرطانی دارد و ممکن است اثرات بالقوه مخرب موادی که به غذا اضافه می کنند را کاهش دهد به مقدار کم، خیلی مؤثر است.آن قدر که مصرف آن را به میکرو گرم اندازه گیری و تجویزمی کنند و غالباًًدستور مصرف آن،کمتر از میلی گرماست.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید