دانلود پاورپوینت اصلاح آفتابگردان زراعی

PowerPoint قابل ویرایش
24 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت اصلاح آفتابگردان زراعی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت اصلاح آفتابگردان زراعی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

عنا وین

ویژگی های گل

دورگ گیری مصنوعی وخود گرده افشانی

دورگ گیری طبیعی

اهداف اصول اصلاح و دو رگ گیری در آفتابگردان

اسلاید ۲ :

آفتابگردان یک نبات بسیار دگرگرده افشان می باشد. علت این امر وجود پدیده ای

بنام عدم آمادگی همزمان اندام های نر و ماده گل برای تلقیح که اصطلاحا

 Dichogamy گفته می شود، می باشد.گل های بشقابی منفرد، به طور

موثری پروتاندر (یعنی حالتی که پرچم زودتر از مادگی آماده تلقیح است) هستند و

وضعیت کلاله در بالای بساک ها، عمل خود باروری را مشکل می سازد. کنترل شده

ژنتیکی خود ناسازگاری در لینه های معین؛ از سوراخ شدن خامه توسط گرده

جلوگیری کرده و باروری را انجام می دهد.

اسلاید ۳ :

آفتابگردان اساساً به وسیله حشرات، گرده افشانی می شود. زنبوران، بیشترین

بازدید کنندگان گل در روزهای گرم و آفتابی محسوب می شوند. گرده افشانی کمی به وسیله باد صورت می گیرد. گرده آفتابگردان نسبتاً سنگین و چسبنده است و اکثر گرده ها به صورت توده های پنج تایی یا بیشتر روی برگ ها و یا روی زمین می افتد. به همین دلیل نمی توانند توسط باد منتقل شوند و عامل اصلی گرده افشانی حشرات به ویژه زنبور های گرده افشان می باشند.

اسلاید ۴ :

گل در آفتابگردان از نوع کلاهپرک می باشد که در زراعت اصطلاحا به آن طبق(head) می گویند.
گل ها در آفتابگردان به دو شکل دیده می شوند :
۱ ـ زبانه ای شکل   ۲- لوله ای شکل
گلهای زبانه ای شکل در حاشیه طبق و عمدتا زرد رنگ و تولید دانه ندارند.چون فاقد پرچم اند و مادگی آنها نیز تحلیل رفته است و نقش انها جلب حشرات می باشد.
گلهای لوله ای شکل گلهای کاملی هستند و تولید دانه می کنند.
گلدهی از حاشیه طبق شروع شده و به سمت مرکز ادامه پیدا می کند به عبارتی در مراحل دانه بندی گیاه دانه های رسیده تر در بخش های کناری طبق دیده می شود.

اسلاید ۵ :

طبق آفتابگردان، یک گل آذرین مرکب ترکیب شده از گلهای منفرد در یک صفحه بزرگ می باشد، که به وسیله گلهای شعاعی احاطه می شود. گلهای شعاعی طبیعتاً غیر جنسی می باشند، اما بعضی از آنها امکان دارد گرده تولید کنند. گل های موجود در روی صفحه، کامل هستند که شامل گلبرگ ها و پنج بساک می باشند، که در لوله های مجزا متحد می شوند. گل های موجود در روی صفحه، در دوایر متحدالمرکز منشعب از مرکز طبق مرتب می شوند و آنگاه گلدهی به میزان یک تا چهار ردیف در روز و از محیط به طرف طبق، پیش می رود.

اسلاید ۶ :

مراحل موجود در رشد یک گل موجود درطبق

گل نارس (A

گرده در درون لوله بساک آزاد شده (B

دراز شدن خامه وخارج شدن گرده (C

جدا شده و پذیرنده و آماده گرده افشانی هستند لب های کلاله (D

پذیرندگی کلاله پس از گرده افشانی کاهش می یابد (E

اسلاید ۷ :

۲- دورگ گیری مصنوعی و خود گرده افشانی

۲-۱- وسایل مورد نیاز:

اخته کردن والد ماده با پنس انجام می شود. کارگران برای نوع پنس ها دارای سلیقه شخصی می باشند؛

در سال ۱۹۴۱، چاقویی را برای برداشت گلهای غیر ضروری توضیح داد که به وسیله شکافتن یک جفت رویه پوششی پنس و نصب هر بخش در یک رشته چوبی، ساخته می شود. جهت به دست آوردن شکل چاقو، لبه پنس با استفاده از یک تیغه کوچک، در زاویه ای نسبت به دسته، تیز می شود برای استرایل کردن پنس در بین عملیات مختلف اخته کردن و به منظور جلوگیری از دگر گرده افشانی ناخواسته، از یک ماده ضد عفونی کننده نظیر اتانول استفاده می شود.

اسلاید ۸ :

۲-۲- آماده سازی والد ماده:

به منظور قابل دسترس تر ساختن گل های موجود در روی صفحه و نیز از بین بردن سطح بزرگی که گرده ها می توانند روی آن جا گیرند، گل های شعاعی و براکته ها قبل از اخته کردن، معمولاً برداشته می شوند. مگر این که مقداری زیادی بذر، مورد نظر باشد، که در این صورت عاقلانه است تنها آن دسته از گل هایی که در یک روز باز می شوند، در یک روز اخته گردند و تمامی گل های دیگر برداشته شوند. این احتیاط، خطرات دگر گرده افشانی کنترل نشده و نیز خود گرده افشانی را کاهش می دهد. گل های در حال باز شدن، روز قبل از اخته کردن، می توانند از پهلو با یک حرکت کششی ساده توسط انگشتان شست و اشاره از تخمک هایشان جدا شوند.

در مزرعه، عمل اخته کردن بایستی صبح خیلی زود انجام شود. در روزهای آفتابی و گرم، اخته کردن قبل از ساعت۷ صورت می گیرد، در صورتی که در روزهای ابری و خنک و در گلخانه طی فصل زمستان اخته کردن امکان دارد دیرتر صورت پذیرد. زمان ایده ال جهت اخته کردن زمانی است که لوله بساک کاملاً خارج شده، اما گرده هنوز شکفته نشده است، چه در این دوره می توان بساک را محکم با پنس گرفت. به هر حال، در عمل، به خاطر کوتاه بودن این دوره، لوله بساک غالباً پس از شکوفایی برداشته می شود، اما اگر قبل از اینکه کلاله به حد کافی به درون رشد کند، مبادرت به برداشتن لوله بساک کنیم، این عمل موجب آسیب دیدن برچه های کلاله ای خواهد شد. گرده های آزاد موجود روی سطح خارجی برچه های کلاله، بایستی حذف شوند.

اسلاید ۹ :

گلچه های مرکزی توسعه نیافته، معمولاً با یک چاقو در نقطه ای دقیقاً بالای تخمدانها، بریده شده و حذف می گردند. تعداد گل های کمی که دقیقاً مجاور گل های اخته شده قرار دارند، بدون خطر تخریب گلهای اخته شده، نمی توانند با یک چاقو بریده شوند، به همین دلیل این گلها را با پنس حذف می کنند.

کلاله های به صورت طبیعی، به مدت ۳ تا ۵ روز پذیرنده باقی می مانند، گرچه زنده بودن کلاله تحت شرایط مزرعه می تواندبیش از ۱۷ روز نیز حفظ شود کلاله گل هایی که بارور نمی شود، جهت تشکیل حلقه ای که به سطح کلاله ای اجازه برخورد گرده چسبنده را به سطح خارج برچه های کلاله می دهد، به مدت چندین روز به رشد خود ادامه می د هد.

گل های اخته شده امکان دارد به وسیله پوشانیدن طبق با کاغذ، پنبه یا کیسه های پلاستیکی سوراخدار، از گرده افشانی با گرده های ناخواسته، حفاظت شوند۰

عمل اخته کردن در پاره ای موارد ضروری نمی باشد. به عنوان مثال، طبق های نر عقیم یا گیاهان بسیار خود ناسازگار، مشروط بر این که به منظور جلوگیری از دگر گرده افشانی نا مطلوب حفاظت شده باشند، می توانند به طور مستقیم بارور شوند.

اسلاید ۱۰ :

۳- گرده افشانی

خود گرده افشانی با قرار دادن یک کیسه بر روی طبق، قبل از مرحله شکوفایی یا شکفتن بساک، انجام می شود. مقدار مجموعه بذری به درجه ناسازگاری لینه ها و نوع کیسه مورد استفاده، بستگی دارد. در میان چند نوع پوشش آزمایش شده از لحاظ تأثیر آنها برخورد باروری آفتابگردان، کیسه های پارچه ای، موثر ترین یا کاراترین نوع کیسه، تشخیص داده شده اند. هنگامی که طبقها به وسیله برس های پنبه ای به صورت دستی برس شدند، مجموعه بذری به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرد.

یک یا دو روز قبل از این که گلدهی آغاز گردد، گرده لازم برای تلاقی با قرار دادن پاکت بر روی طبقهای والدهای نر، جمع آوری می شود مناسبترین وسیله برای جمع آوری گرده، پاکت های کاغذی می باشند و یک یا دو روز بعد از این که گلدهی آغاز گردید، گرده کافی در پاکت ها، جمع آوری خواهد شد. به منظور استفاده از گرده به فاصله کوتاهی پس از جمع آوری، پاکت کاغذی مناسبترین وسیله محسوب می شود. طبق مطالعات در سال ۱۹۲۶، گرده می تواند به مدت یک سال ذخیره یا انبار شود، در صورتی که متخصصین دیگر دریافتند که زنده بودن گرده، ظرف یک ماه از دست می رود، مگر این که گرده در دمای اتاق انبار شده یا در یخچال قرار داده شود.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 24 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد