مقاله در مورد عوارض دیابت

word قابل ویرایش
25 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه عوارض دیابت
اولین چیزی که شما باید بدانید این است که فقط به خاطر اینکه شما دچار دیابت هستید عوارض آن لزوما ایجاد نمی شود . تحقیقات جدید نشان داده است که هر چه شما بیشتر میزان قند خونتان را کنترل نمایید ،احتمال کمتری دارد که به عوارض و مشکلات آن گرفتار شوید . با دانستن این مطالب بسیاری از افراد می کوشند که بیشتر مراقب میزان قند خونشان باشند .در کنار کنترل

خوب میزان قند خون ،عدم اشتعمال سیگار نیز می تواند احتمال بروز عوارض را کاهش دهد .تمام عوارضی که در صفحات بعد گفته می شوند در افراد سیگاری بیشتر دیده می شوند به همین دلیل افراد سیگاری باید هر چه سریعتر از استعمال آن خودداری نمایند تا دچار این عوارض نگردند.
فصل ۱: عوارض چشمی
دیابت می تواند به راههای مختلفی چشمهای شما را گرفتار نماید که می تواند از تار شدن موقتی بینایی تا مشکلات شدید تری مثل : رتینوپاتی صدمه به لایه حساس به نور در چشم باشد.
فصل ۲: رتینو پاتی
هر دو نوع دیابت می توانند باعث گرفتاری پرده شبکیه در چشم شوند . قسمت مرکزی شبکیه (ماکولا)باعث دیدن رنگها و جزئیات می شوند در حالیکه قسمت های محیطی شبکیه در دیدن اجسام سیاه و سفید و دیدن در تاریکی به شما کمک می کنند.

رگهای خونی کوچک که به شبکیه خونرسانی می کنند ،بر اثر دیابت دچار مشکل می شوند . این امر احتمالا به علت تجمع قند در دیواره رگهای خونی می باشند که آنها را ضعیف می سازند . این رگها گاهی اوقات پاره شده و ایجاد خونریزی های کوچکی می کنند .
گاهی اوقات ،عروق خونی ممکن است نشست کرده و باعث تجمع مایع در سطح شبکیه گردد که به آن اصطلاحا اگزودای سخت گفته می شود . این نشستی معمولا نشانه آن است که

خونرسانی آن منطقه به خوبی انجام نمی شود . وقتی رتینوپاتی به مرحله پیشرفته تری می رسد ،رگهای خونی جدید می توانند رشد کرده و خونرسانی را بهبود ببخشد . این رگهای خونی جدید ،شکننده بوده و ممکن است پاره شده و خونریزی شدیدی ایجاد نماید . این وضعیت می تواند به طور جدی بینایی را مختل کند .
درمان رتینو پاتی:
خوشبختانه درسالهای اخیر ،لیزر درمانی توانسته است در ترسیم صدماتی که در رتینوپاتی دیبتی ایجاد شده است ،کمک های فراوانی نمایند .
لیزر به قسمت محیط شبکیه تابیده می شود ،توسط آن اگزودای سخت برداشته شده و از رشد رگهای جدید جلوگیری می گردد. هر چه زودتر درمان صورت پذیرد ،موفقیت بیشتر خواهد بود و به

همین دلیل است که افراد دچار مرض قند باید حداقل سالی یکبار به چشم پزشک مراجعه کنند تا چشمهایشان معاینه گردد . تعداد کمی از مبتلایان به مرض قند دچار نوعی رتینوپاتی می شوندکه به آن اصطلاحا ماکولوپاتی گفته می شود .این عارضه به خصوص در افراد سالخورده بیشتر دیده می شود . در ایت وضعیت ،رگهای خونی در قسمت مرکزی شبکیه کاهش پیدا می کنند و باعث

اختلال در دیدن رنگها و جزئیات دقیق می شود .متاسفانه لیزر درمانی در ماکولوپاتی چندان موفقیت آمیز نمی باشد . اگر شما نیاز به لیزر درمانی داشته باشید ،باید به یک متخصص چشم مراجعه نمایید.
فصل ۳: عوارض کلیوی
کلیه ها به عنوان یک فیلتر و تصفیه کننده ،خون را تصفیه نموده و آب اضافی و مواد زائد رااز آن جدا می کند و به صورت ادرار از بدن خارج می سازد. در افراد دیابتی ،به علت تجمع قنددر رگهای کوچک کلیه ،کلیه ها دچار صدمه می گردند . این وضعیت شبیه به ایجاد یک سوراخ بزرگ در چای صاف ک

ن می باشد در این حالت،موادی که باید به طور طبیعی در بدن حفظ می شوند . از طریق این تصفیه صدمه دیده ،از طریق ادرار از بدن خارج می شوند .یکی از موادی که در هنگام خرابی کلیه ها در ادرار ظاهر می گردد،پروتئین می باشد. یک پروتئین ویژه به نام آلبومین در مراحل اولیه صدمه به کلیه ها در ادرار دیده میشوند. بنابراین انجام آزمایش ادرار همراه با آزمایش قند خون می تواند بسیار با اهمیت باشد گاهی اوقات ممکن است بر اثر عفونت ادراری ،در ادرار آلبومین دیده شود که می توان این حالت را از وضعیت قبلی تشخیص داد .
فصل ۴: گرفتاری اعصاب
دیابت می تواند به دو طریق باعث صدمه به اعصاب شود :اول اینکه ممکن است با اختلال در خونرسانی آنها موجب آسیب به عصب شود مثل چشمها و کلیه ها و دیگر اینکه با وارد آوردن صدمه مستقیم به عصب به علت بالا بودن قند خون ،باعث آن شود. هر گونه آسیب عصبی را اصطلاحا نوروپاتی می گویند. بر اساس اینکه کلام یک از سه نوع عصب آسیب می بیند ،نتیجه آن متفاوت خواهد بود.
اعصاب حرکتی :اعصاب حرکتی حامل پیغامهای عصبی از مغز به عضلات می باشد و به این ط

ریق باعث انقباض عضلات می گردد. آسیب به این نوع اعصاب را اصطلاحا نوروپاتی حرکتی می نامند و می تواند منجر به از دست رفتن فعالیت عضلات کوچک دستها یا پاها شود در چنین مواردی انگشتان پاها به سمت بالا چنگ می شوند و انگشتان دستها هم ضعیف می گردند.

اعصاب حسی:
اعصاب حسی موجب شناسایی حس های درد،لمس ،حرارت و سایر حسها شده واین پیغامها را به سمت مغز می فرستند. نوروپاتی حسی میتواند ابتدا باعث حساس شدن و درد پاها شود اما

به تدریج پاها بی حس شده و هیچ حسی را متوجه نمی شوند.
اعصاب خودکار :
اعصاب خودکار یا اتونومیک مسئول کنترل عملکردهای خودکار بدن، فعالیت روده ها و مثانه ها می باشد. نوروپاتی خودکار نسبتا نا شناخته بوده و بیشتر در روده ها و مثانه ها اختلال ایجاد می کند . این نوع نوروپاتی می تواند باعث یبوست یا استهال شود وگاهی اوقات شخص ممکن است از استفراغ های مکرر رنج ببرد،همچنین در مرد ها ممکن است مشکلاتی در توانایی جنسی آنها ایجاد شده و این توانایی کاهش یابد. با این حال اکثر این مشکلات را می توان با دارو درمانی بهبود بخشید.
فصل ۵:توانایی جنسی
توانایی مردان به یک نعوظ طبیعی ،بستگی به خونرسانی خوب شریانهایی که آلت تناسلی را خونرسانی می کنند و نیز اعصابی که باعث انقباض و دیدهای آن میشوند ،دارد.
با این حال اهمیت زیادی که به خاطر داشته باشیم که ناتوانایی جنسی می تواند به غیر از مشکلات بدنی ،به علت مشکلات روانی نیز ایجاد شود،خواه شما به دیابت مبتلا باشید یا نباشید. بنابراین تمام مشکلات جنسی خود را با پزشک در میان بگذارید تا او بتواند درمان مناسب را برای شما انتخاب نماید .
مبتلایان به مرض قند در معرض خطر ابتلا به سفت وسخت شدن دیواره رگها و شریان های بزرگ هستند که می تواند موجب سکته قلبی یا مغزی شوند و نیز سبب کم شدن گردش خون پاها می گردد. افزایش وزن وسیگار کشیدن می توانند این خطر را بیشتر افزایش دهند بابراین واقعا ضرورت دارد که شما از استعمال دخانیات و اضافه شدن وزن جلوگیری نمایید. اگر شما دچار افزایش کلسترل خون هستید ،امروزه نشان داده شده است که می توان با پیروی از رژیم غذایی مناسب و یا درمان دارویی ،از میزان کلسترول و از خطر گرفتاری سفت و سخت شدن شریانهای تصلب

شرائین کم نمود. همچنین مشخص شده است که مصرف مقادیر کم آسپرین به طور روزمره می تواند در افرادی که دارای چنین مشکلاتی هستند،از خطر سکته های قلبی و مغزی کم نماید. مشکلاتی که بر اثر تصلب شرائین ایجاد می شوند بسیار شایع می باشند که می توان با مصرف دارو یا جراحی آنها را درمان نمود . با این حال بهتر است قبل از گرفتار شدن به این مشکلات از ایجاد آنها پیش گیری نمود.
فصل۷¬ گرفتاری پاها
شما باید از تغییراتی که به علت دیابت شما در پاهایتان رخ می دهدآگاه باشید ومی توانید برای کاهش این خطارات اقداماتی را انجام دهید . اکثر مبتلایان به دیابت دچارهیچ مشکلی در پاهایشان نمی باشد اما حتی آنهایی که این مشکلات را دارند نیز می توانند با انجام اقداماتی از بدتر شدن آن جلوگیری کنند .با برقراربودن گردش خون کافی در پاها بافتهای آن تقویت شده واز بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می گردد. برای اینکه گردش خون کافی باشد باید از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کرد . میزان قند خون را در حد طبیعی نگه داشته و از استعمال دخانیات پرهیز نمود. همیشه مطمئن شوید که کفش هایتان مناسب و اندازه است و هیچ آزاری به پاهایتان نمی رساند ،به علاوه کارهای خاصی هم وجود دارد که بتوانید با انجام آنها از پاهایتان به خوبی مراقبت نمایید این کارها بر اساس ۴ تغییری که می توانند در دیابت ایجاد شوند،طراحی شده اند. این ۴ تغییر عبارتند از:
خونرسانی ضعیف:وقتی به علت باریک شدن رگهای خونی ،خونرسانی به پاها مختل می گردد ،پاهای شما نمی توانند به خوبی در مقابل حوادثی مثل در معرض هوای سرد فرار داشتن عفونتها یا ضربات از خود محافظت نشان دهند و بسیار مستعد دچار شدن به به سه تغییردیگری که در زیر می آیند می شوند. با استفاده از جورابها و کفش های مناسب پایتان را گرم

نوروپاتی :صدمه به اعصاب می تواند باعث کم شدن حساسیت پاها نسبت به درد و حرارت شود،در مراحل اولیه آن،افراد اغلب از گزگز یا سوزن سوزن شدن پاهایشان شکایت می کنند و یا اینکه اظهار می دارند که مثل این است که آنها بر روی پنبه راه میروند. وقتی که توانایی احساس کردن پاهای شما کاهش می یابد، شما کمتر به آسیب ها یا عفونتهایی که به پاهایتان وارد می آید توجه می کنید و در صورتی که اقدامی برای بهبود آن انجام ندهید باعث افزایش صدمات میگردد . اگر شما به درجاتی از نوروپاتی مبتلا هستید ، شما مجبورید عادت کنید که هر روز پاهایتان را بررسی و معاینه کنید تا ببینید آیا زخم یا بریدگی در آن ایجاد شده است یا خیر.

خشکی پوست: خشکی پوست می تواند همراه با نوروپاتی و خونرسانی ضعیف دیده شود اما می تواند بدون این مشکلات هم ایجاد گردد. شما ممکن است متوجه شوید که خشکی پوست پاهایتان مدت ها قبل از ایجاد مرض قند شما وجود داشته است و آن را به حساب یک مشکل معمولی گذاشته باشید با این حال پوست خشک و دچار پوسته ی ریزی شده دارای نرمی و انعطاف پذیری کمتری می باشد، زیرا با تعریق و چربی طبیعی از فشار ها و ساییدگی هایی که در اثر راه رفتن ایجاد می شود، محافظت نمی گردد . وقتی پوست پای شما خیلی خشک می شود شما بیشتر مستعد ابتلا به پنبه و میخچه و ترک خوردن پاها می شوید . شما می توانید با استفاده از کرمها،پاهای خود را به طور روزمره چرب کرده و از خشک شدن آنها جلوگیری نمایید.
تغییر در شکل پاها:تغییر شکل پاها می تواند در اثر ابتلا به دیابت در طولانی مدت ایجاد شود. استخوان ها ممکن است به علت تغییراتی که در میزان بافت چربی پاها ایجاد می شود ، دچار تغییراتی گردند. قسمت جلویی پاهایتان ممکن است پهن شده و انگشتان چنگ شوند، وقتی بافت های زیر پایتان دچار فرسودگی شوند شما ممکن است در پاشنه پایتان احساس درد نمایید. معمولا این تغییرات به علت یک تغییر کوچک در شکل پایتان ایجاد می شوند اما فراموش نکنید که هنوز پاهایتان نیاز دارند که کفش های مناسب بپوشید.

در مقابل این بیماری چه باید کرد؟
شما احتمالا بعد از خواندن این مطالب ،متوجه تمامی عوارض احتمالی بیماری دیابت شده اید بنابراین تکرار این موضوع ارزش خواهد داشت که بدانید می توانید از تمام این عوارض جلوگیری کنید ، به شرطی مه مراقب دیابت خود باشید و قند خونتان را در حد طبیعی نگه دارید . به خاطر داشته باشید که این عوارض اجتناب ناپذیر نیستند و شما نقش مهمی در جلوگیری از آنها خواهید داشت ، تمام مبتلایان به دیابت این حق را دارند که از مراقبت های ویژه پزشکی برخوردار باشند.

مراقبت از پاها : مراقبت صحیح از پاها در جلوگیری از عوارض دیابت بسیار اهمیت دارد. پاها هر روز شسته و بررسی شوند تاهر گونه مشکلی در آنها به سرعت کشف گردند. با استفاده از آب گرم و صابون ملایم، هر روز پاهایتان را بشویید ، هیچگاه پاهایتان را به مدت طولانی در آب قرار ندهید زیرا این کار باعث برداشته شدن چربی طبیعی پوست پاهایتان خواهد شد. ناخن های پاهایتان را به طور مستقیم قیچی نمایید و از گرفتن گوشه های ناخن پرهیز نمایید . در صورت وجود هر گونه زخمی در پاهایتان سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
مشکلات غذا خوردن:
مقدار غذایی که یک کودک می خورد می تواند در هر روز تفاوت کند و ممکن است یک روز دو برابر روز قبل غذا بخورد. اگر شما مراقب کودکتان باشید خواهید فهمید که یعنی روزها چقدر مشکل است که او را وادار به غذا خوردن کنید و بعضی روزها به چه سختی می توانید او را از غذا خوردن بیش از حد منع کنید. این وضعیت وقتی که کودک شما دچار مرض قند هم باشد مشکل تر می گردد. به عنوان یک قاعده وقانون شما باید هر گاه که کودکتان احساس گرسنگی کرد به او غذا بدهید حتی اگر بیشتر از مقدار رژیم غذایی او باشد همچنان که کودکان بزرگتر می شوند ، آنها به مقادیر بیشتری انسولین نیاز خواهند داشت. وجود قند اضافی در آزمایش خون یا ادرار آنها ، نشان دهنده نیاز بیشتر آنها به انسولین می باشد و نه اینکه از مقدار غذای آنها کم نماییم.

شرکت در مراسم و جشن ها:
اگر برنامه دارویی خود را تنظیم نمایید می توانید با خیال راحت در جشن ها شرکت نموده و از آن ها لذت ببرید. مشکل اصلی در جشنها معمولا اینست که شام در ساعات دیر تری داده می شود اگر شما انسولین تزریق می کنید باید با توجه به این موضوع تغییراتی در آن دهید اگر شما می دانید در مراسمی که شرکت می کنید شام در ساعات دیر تری داده می شود قبل از اینکه به چنین جاهایی بروید مقداری غذای سبک میل نمایید و تزریق انسولین را تا هنگام شام به تآخیر بیاندازید، همچنین همیشه مقداری چیز شیرین همراه خود داشته باشید تا در صورت مشاهده علائم کاهش قند خون،آنها را مصرف نمایید.
تمرینات ورزشی:
وقتی که می خواهید تمرینات ورزشی را انجام دهید، شما می توانید با تنظیم و کم کردن مقدار انسولین یا قرصتان و یا با تنظیم در رژیم غذایی از بروز هیبوگلیسمی جلوگیری نمایید مقدار انسولین تزریقی در چنین مواردی را می توان حتی تا نصف هم کاهش داد که بستگی به میزان شدت تمرینات ورزشی شما دارد . اما در مواردی که به طور غیر منتظره ای در یک تمرین ورزشی شرکت

می کنید که این موضوع بیشتر در بچه ها اتفاق می افتد مشکلات بیشتری بروز می کند، چون از قبل اطلاعی در مورد آن نداشته اید تا میزان دارو یتان را کم نمایید .در چنین مواردی برای جلوگیری از کاهش قند خون باید ار یک نوشیدنی شیرین ، بیسکوئیت یا شکلات استفاده نمود . در صورتی که مراقب پایین رفتن قند خونتان باشید هیچ دلیلی ندارد که در هر نوع تمرین ورزشی و در هر سطحی شرکت نکنید ، فوتبالیست های معروفی وجود دارند که با وجود ابتلا به مرض قند ، مشکلی در هنگام تمرینات ورزشی ندارند.

 

آیا انسولین انسانی بهتراز انسولین حیوانی است؟
این سؤال مورد بحث های زیادی قرار گرفته است و بعضی از بیمارانی که مدت ها انسولین حیوانی را مصرف می کرده اند و به تازگی به انسولین انسانی روی آورده اند ، این طور عنوان می کنند که وضعیت آنها وقتی که از انواع حیوانی انسولین استفاده می کرده اند بهتر بوده است . به نظر می رسد که انسولین انسانی کمی سریعتر از انسولین حیوانی در زیر پوست جذب می شود، با این حال هیچ تفاوت محسوسی در میزان قند خون کسانی که از انسولین حیوانی و انسانی استفاده می کنند وجود ندارد. علیرغم این موضوع بعضی از بیماران ترجیح می دهند که از انسولین حیوانی استفاده نمایند.

چرا انسولین را زیر پوست ترزیق میکنند؟
در تئوری می توان انسولین را به داخل ورید یا عضله نیز تزریق نمود .با این حال در عمل ، تزریق انسولین چند بار در روز به داخل ورید بسیار مشکل می باشد و همچنین تزریق داخل عضلاتی انسولین نیز بسیار دردناک می باشد . ازهر دوی این روش ها گاهی اوقات و در بعضی شرایط استفاده می شود مثلا در هنگامی که شما به سختی بیمار هستید یا نمی توانید به طور منظم به خاطر عمل جراحی که داشته اید غذا بخورید.
هیپوگلیسمی شدید:

گاهی اوقات قند خون به قدری سریع کاهش
پیدا می کند که شما فرصت مقابله باآن را
که ذکر شد ندارید. شما ممکن است دچار
خواب آلودگی یا بیهوشی شوید و یا حتی دچار تشنج گردید . این وضعیت هم برای شما و هم برای اطرافیان شما ترسناک خواهد بود و شما نیاز خواهید داشت اقداماتی انجام دهید که چنین حالتی دیگر اتفاق نیفتد . در برخورد با کسی که دچار هیپوگلیسمی شدید شده است . چندین اقدام می توان انجام داد وقتی شما در حالتی هستید که نمی توانید چیزی بخورید یا بیاشامید یک ژل قندی به نام هیپو استوپ (Hypostop ) ساخته شده است که می توان آنرا در داخل دهان فشار داد یا اینکه بر روی لثه ها مالید ،از انجام این کار وقتی که فرد غش کرده است باید خودداری نمود.

انواع انسولین چه هستند؟
تفاوت عمده انواع انسولین در نحوه
سرعت اثر آنها می باشد . بنابر این

می توان انسولین ها را به انواع کوتاه
اثر ،با اثر متوسط و طولانی اثر تقسیم نمود.
انسولین های کوتاه اثر شفاف و بی رنگ
هستند در حالیکه انواع با اثر متوسط و
طولانی اثر به علت وجود مواد افزودنی که باعث کند شدن جذب آنها می شود ، به رنگ کدر می باشد. می توان انسولین های کوتاه اثر و با اثر متوسط را با هم در یک سرنگ مخلوط کرد اما باد مراقب باشید که انسولین شفاف را با انسولین کدر آلوده نکنید

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 25 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد