مقاله در مورد کارآموزی کارخانه ایران خودرو بانک اطلاعاتی برای سالن رنگ ایران خودرو

word قابل ویرایش
54 صفحه
23700 تومان

كارآموزي كارخانه ايران خودرو بانك اطلاعاتي براي سالن رنگ ايران خودرو


تاريخچة تأسيس ايران خودرو :
شركت سهامي عام كارخانجات صنعتي ايران خودرو با هدف انجام امور توليدي و صنعتي براي تأسيس كارخانجات اتوبوس سازي و ساخت قطعات و لوازم مختلف اتومبيل و توليد محصولاتي از اين قبيل در تاريخ 27 مرداد 1341 با سرمايه توليد يكصد ميليون ريال و تعداد يك هزار سهم يكهزار ريالي به ثبت رسيد.در سال 1341 عملاً فعاليّت خود را با توليد اتوبوس آغاز كرد.
ايران خودرو از اولين شركتهايي بود كه قانون گسترش مالكيت واحدهاي توليدي را به نحو كامل اجرا كرد و 49 درصد سهام آن به كاركنان و مردم واگذار شد.


براساس اعلام سازمان مالي در مرداد ماه سال 1372 سرمايه شركت بالغ بر 57 ميليارد ريال و تعداد سهام 57 ميليارد سهم بوده است و كل سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران است.

ساخت سواري :
براساس پروانه مورخ 25 اسفندماه سال 1344 وزارت اقتصاد (صنايع و معادن) به كارخانجات صنعتي ايران ناسيونال (ايران خودرو فعلي) اجاره داده شد.در مورد ساخت اتوبوس پيكان اقدام كند.
اجازه تأسيس كارخانه ساخت اتومبيل سواري از نوع چهار سيلندر در تارخ 20/6/1356 به اين شركت داده شد.شركت فوق سپس براساس قراردادي با كارخانه Lotus انگلستان وابسته به گستره گرايسلر موفق به دريافت مجوز مونتاژ نوعي اتومبيل « هيلمن هانتر » و ساخت آن در ايران به نام پيكان شد.
اولين اتوميبل در سال 1346 ساخته شد.پيكان بود كه در دو مدل « دولوكس » و « كارلوكس » به بازار عرضه مي شد.در اين سال وانت پيكان و تاكسي هم به آن اضافه شد.در س

ال 1350 و 1351 شش مدل پيكان توليد مي شد : مولوكس، وانت، كار، جوانان، تاكسي و اتوماتيك.


پس از تعطيلي خطوط توليدي شركت تالبوت و لغو قرارداد بين آنان براي تأمين قطعات قواي محركه كه در سال 1364 استمرار توليد پيكان در داخل كشور در دستور كار قرار گرفت.
با توليد پيكان 1600 عملكرد پيكان بهبود يافت و در مصرف سوخت آن به ميزان 30 درصد كاسته شد و قدرت خودرو نيز به ميزان تقريبي 20 درصد افزايش يافت: خط توليد پيكان 1600 در تاريخ 13/9/1369 توسط رياست جمهوري كشورمان افتتاح شد.
با توجه به قدمت طراحي بدنه پيكان و خارج از رده بودن تكنولوژي ساخت آن و نياز شديد به سرمايه گذاري مجدد براي قالب هاي بدنه و تجهيزات مورد نياز، ايران خودرو تصميم گرفت از سال 1368 « پژو 405 » را در مدل هاي GLX , GL توليد كند.
اين خودرو در سال 1987 ميلادي با مدرنترين تكنولوژي آن زمان به عنوان جديدترين مدل توسط پژو به بازار عرضه شد و در سال 1988 ميلادي به عنوان جديدترين و بهترين اتومبيل سال اروپا و همچنين به عنوان اتومبيل وارداتي به آمريكا انتخاب شد.


حط جديد توليد پژو 405 نيز در تاريخ 13/9/1369 توسط رئيس جمهور افتتاح شد.ر ادامه مطالعات لازم براي توسعه ساخت داخل ايران خودرو اقدام به خريد بخشي از ماشين آلات توليدي شركت تالبوت كرد تا پس از بازسازي و راه اندازي از آنها براي آموزش تكنولوژي نيروي انساني، ارتقاء و تعميق تكنولوژي خودروسازي و فعاليت فني مهندسي مربوطه در كارخانه هاي ايراني توليد قطعات يدكي قواي محركه پيكان هاي موجود و توليد قطعات يدكي خودروهاي آتي استفاده كند.
ساخت ميني بوس :
در سال 1344 ساخت و توليد ميني بوس مدل 309 و كرمر در مجتمع شمال شركت آ ناسيونال (ايران خودرو فعلي) توليد مدل قديمي ميني بوس را تعطيل و مدل 504 جديد را به بازار عرضه كرد.
محصول جديد اين كارخانه به نام ميني بوس 309 سقف بلند تحت عنوان « سينما سيار » طراحي در تاريخ 30/6/1369 راه اندازي و اولين نمونه آن توليد شد.
محصول جديد كارخانه ميني بوس سازي به نام « كاروان پاك » به منظور ارائه در هجدهمين نمايشگاه بين المللي تهران با استفاده از موتور و شاسي ميني بوس 508 سقف بلند و در تاريخ 16/6 1371 اولين نمونه آن توليد شد.

ساخت اتوبوس :


توليد اتوبوس در اين كارخانه، از سال 1342 با ساخت اتوبوس مدل بنز، تحت ليسانس بنز آلمان آغاز شد.در سال 1349 با بهره برداري از خط جديد اتوبوس هاي مدل 302 مرسدس بنز ظرفيت توليد به 6 دستگاه در روز افزايش يافت.
به منظور نوسازي كارخانه اتوبوس سازي و بهره گيري از تكنولوژي پيشرفته و براي افزايش كيفيت و تعداد اتوبوس با استانداردهاي جديد از سال 1361 پروژه افزايش تعداد اتوبوس زير نظر سازمان مهندسي ايران خودرو در سالني به مساحت 48000 متر مربع آغاز و سپس كارخانه با نظارت سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران ادامه يافت.
به علت قديمي بودن اتوبوس هاي شهري توليد شده مطالعه و تحقيق اتوبوس شهري جديد از سال 1367 با همكاري مرسدس بنز شروع شد و در نتيجه در نيمه دوم سال 1368، پس از يك و نيم سال مطالعه اولين نمونه آن در معرض ديد نمايشگاهي قرار گرفت.

كارخانه موتورسازي :
كارخانه موتور سازي شركت ايران خودرو با هدف ساخت موتور و ساير قطعات چدني و مونتاژ موتور 1725 , 1600 دو كاربراتور با سرعت 259.7 مترمربع به دو قسمت ماشين شاپ و مونتاژ موتور به سال 1350 تأسيس شد.
توليد قطعات شش گانه موتور پيكان 1600 در كارخانه ريخته گري و تراشكاري اين قطعات و مونتاژ آنها به همراه ساير قطعات در كارخانه ماشين شاپ در مهرماه سال 1353 افتتاح و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، وضعيت مشابه توليد ادامه داشت.از سال 1364 تا 1367 عمده فعاليت ها را توليد قطعات دفاعي تشكيل مي داد.
در اوايل سال 1370 برنامه چهارساله مجتمع موتورسازي در

زمينه ساخت موتور پيكان 1600 به تصويب رسيد و زمينه هاي اجرايي آن فراهم شد.
پس در تعطيلي شركت تالبوت، به علت عدم تأمين قطعات لازم خط مونتاژ اين كارخانه در سال 1369 متوقف شد.پس از توقف خط، برنامه كوتاه مدت به اجرا درآمد.براساس اين برنامه عمده فعاليت ها برتوليد قطعات ششگانه چدني قرار گرفت.
پس از انجام مطالعات فني و اقتصادي در زمينه امكان پذير نمودن خط مونتاژ موتور پيكان براي مونتاژ موتور پژو 405 در سال 1372 يك خط مونتاژ مكانيزه : در كارخانه موتور سازي ايجاد شد.با اين تجهيزات ميزان خروج خط مونتاژ به تعداد 77 دستگاه موتور 405 در يك شيفت 12 ساعته همزمان با مونتاژ 140 دستگاه 1600 افزايش يافت.

كارخانه لوازم تكميلي و تزئيني :


اين كارخانه به نام كارخانه صندلي سازي در سال 1342 شروع به فعاليت كرد.اين كارخانه پس از تأسيس شركت با خريد قيچي هاي برقي آلماني در سال 1354 با هدف توليد قطعات برش و پرس، خمي شاسي و بدنه سواري پيكان، ميني بوس، اتوبوس فعاليت خود را آغاز كرد.پرس هاي كوچك پس از قيچي ها و نوارهاي برقي نصب و راه اندازه شد.با ورود قالبهاي بدنه خودرو، نصب پرس كه از سال هاي 46-1345 شروع شده بود سرعت بيشتري به خود گرفت.
در سال 1355 سالن جديدي با پرس هاي مكانيكي سنگين و آلماني و انگليسي راه اندازه شد.در حال حاضر كارخانه پرس و برش با حدود صدهزار مترمربع مساحت در شمال شركت ايران خودرو با بيش از 80 دستگاه پرس ده تن 1600 تن در انواع هيدروليكي، مكانيكي، يك پايه، دو پايه، يك عمله و دو عمله و 60 دستگاه انواع قيچي، خم كن، نورد و چكش، به عنوان يكي از بزرگترين واحدهاي پرس كاري در ايران مشغول فعاليت است.
كليه قطعات اسكلت سواري، ميني بوس و اتوبوس توسط دو هزار قالب در اين كارخانه توليد مي شد و هفتاد درصد اين قالب ها ساخت آلمان و بقيه در كارخانه قالب وجيك سازي ساخته شده است.وزن بعضي از اين قالب ها به 30 تن مي رسد.
اين كارخانه قادر است روزي 200 تن ورق را به صورت قطعه آماده تحويل نمايد.ورق هاي مورد استفاده از ژاپن، آلمان به شكل كوئل و شيت خريداري شده و در قسمت كوئل بري به صورت طولي و عرضي بريده مي شود.
كارخانه برش و پرس شامل واحدهاي توليد، تعميرات نگهداري، مهندسي، خدمات و پشتيباني برنامه ريزي و كنترل كيفيت است.

پژو 405 ايران بهترين اتومبيل توليدي در خاورميانه :
يكي از موفق ترين اتومبيل هاي كلاس متوسط پژو كه در سال 1988 توسط بسياري از مجلات معتبر اتومبيل به عنوان اتومبيل سال انتخاب شد.اتومبيل پژو 405 مي باشد.
طراحي جالب آيروديناميك، شاسي، ديناميك خوب در رابطه با موتورهاي ارائه شده هر كلاس و تجهيزاتي مانند فن بخاري يا كولر، شيشه هاي بزرگ و از ميان برداشتن نقطه

كور براي سرنشينان از جمله مزاياي اين اتومبيل مي باشد.
سيستم فنربندي عقب خوابيده و در زير اتاق قرار گرفته و از اين نقطه نظر فشاي صندوق عقب به حداكثر فضاي مفيد تبديل گشته است.سيستم فنربندي عقب خوابيده و از زير اتاق قرار گرفته و از اين نقطه نظر فضاي صندوق عقب به حداكثر فضاي مفيد تبديل شده است.به خصوص دستيابي به لاستيك يدك به وسيله پيچي كه در عقب صندوق قرار گرفته سبب مي شود در صورتي كه صندوق عقب مملو از وسايل سفر باشد.به راحتي لاستيك يدك را از زير اتومبيل بكار گرفت.
لاستيك معيوب را كه احتمالاً كثيف همه است بدون ورود به صندوق عقب در زير صند

وق جاي زن در سال 1995 پژو با موتورهاي تكنولوژي بالا و راندمان خوب به بازار عرضه مي شود.از جمله موتور 108 سيلندري با قدرت 101 اسب بخار و تورك 153 نيوتن متر.موتور 2 تيري است و تورك 176 نيوتن متر كه همگي مدل هاي نامبرده به صورت دو سوپاپ براي هر سيلندر مي باشد.
پژو 405 ايران در دو مدل GL , GLX به بازار عرضه شده و يكي از بهترين اتومبيل هاي مونتاژ شده در ايران است.
فضاي مناسب در كلاس خودرو و فاصله زيان دو اكسل جلو عقب و فاصله زيان استقرار چرخ هاي جلو و عقب از سبب گشته كه يك اتومبيل مناسب راحت را براي مسافت هاي طولاني و همچنين آرامش و اطمينان را براي سرنشينان به ارمغان آورد داشبورد پژو 405 ايران مجهز به صفحه نمايش گر در كوتاهترين زمان اطلاعات لازم در زمينه نحوه عملكرد بخش هاي مختلف اتومبيل را از طريق علائم كنترلي لامپها در اختيار راننده قرار داده است.
بدنه پژو 405 ايران در عين زيبايي و جاداري با طرح آيروديناميكي و با ضريب 31 % در برابر جريان هوا مقاومت ناچيزي داشته و علارقم قدرت جذب، مصرف آن در شهر در حدود 10 در يك صد كيلومتر مسافت مي باشد.
حداكثر سرعت پژو 405 ايران 170 كيلومتر در ساعت بوده و اين اتومبيل مي تواند شتاب صفر تا صد كيلومتر در ساعت را در زمان 12 ثانيه پيمايد.

سمند « SAMAND » خودرو ملي :
اين خودرو كه به كمك مشاوران خارجي و ايراني طراحي شده داراي موتور 2 تيري است و هيچ يك از قطعات پيكان سابق در آن به كار نرفته است و يك خودروي كاملاً جديد مدرن با ايمني بالا و مطلوب، اكس جلو، قابليت فراوان به بدنه طراحي شده جديد است.
خودرويي است كه، كيفيت بهتر از پژو 405 توليد مي شود.با طراحي و توليد سمند ايران به صف كشورهاي خودروساز جهان مي پيوندد وميزان توليد آن 15 دستگاه در ساعت، استفاده از خط چهار كراه تمام رباتيك كه داراي ظرفيت 20 دستگاه در ساعت مي باشد.
لازم به ذكر است كه در طراحي و ساخت خط توليد و تجهيزات مربوط شركت كره اي، در ساخت و طراحي قالب ها شركت ژاپني، در طراحي خودرو شركت انگليسي همكاري داشته اند.

مجموعه شركت هاي وابسته به ايران خودرو :


گروه صنعتي ايران خودرو از مجموعه اي از شركت ها تشكيل شده است و هر شركتي با توجه به فعاليت هاي تعريف شده به انجام امور محوله مشغول است.اين شركت ها كه در مجموع گروه صنعتي ايران خودرو را تشكيل مي دهند، عبارتند از :
1. سالكز = در زمينه تأمين قطعات مورد نياز توسط سازندگان داخلي فعاليت مي كند.
2. مركز تحقيقات موتور ايران خودرو.


3. نام ايران خودرو = تهيه و تأمين ابزار و تجهيزات مورد نياز را به عهده دارد.
4. پارك هاي صنعتي – تأمين و نگهداري تأسيسات و تدارك خدمات را به عهده دارد.
5. ايران خودرو سازنده = امور عمراني ساخت و پشتيباني استند به عهده اين گروه است.
6. ايران خودرو ديزل = مسئوليت اين شركت ساخت انواع خودروهاي ديزلي سنگين و نيمه سنگين مي باشد.
7. ماشين ابزار ايران خودرو = اين گروه، سازنده ماشين ابزار مخصوص خطوط توليد ايران خودرو مي باشد.
8. ايساكو = خدمات پس از فروش و تهيه لوازم يدكي خودروها را به عهده دارد.
9. قالب هاي بزرگ صنعتي ايران خودرو.
10. شركت ايران خودرو.

واحدهاي توليدي :
1- واحدهاي سواري سازي
2- واحدهاي فرم سازي
3- اتوبوس سازي
4- جلو داشبورد سازي
5- ريختخ گري
6- اكسل سازي
7- واحد موتور سازي
8- قالب سازي
9- واحد بدنه سازي
10- واحد جيك سازي
11- صندلي سازي
12- انبار


واحدهاي خدماتي :
1- واحد مالي
2- واحد فروش
3- واحد تداركات
4- تحويل
5- واحد اداري و نيروي انساني


6- واحد پيشگيري و درمان
7- واحد فني و مهندسي
8- واحد فروش اقلام مازاد و ضايعاتي …
9- واحد خدماتي ماشيني
10- واحد روابط عمومي
11- واحد صادرات
12- واحد حراست و انتظامات
13- واحد آموزش
14- واحد آتش نشاني


عنوان : صفحه عنوان : صفحه

پس از نصب اسكلت بدنه در سالن بدنه سازي مرحله پاشش رنگ بر روي بدنه آغاز مي شود.در اين فصل به شرح ايستگاه ها و مراحل مختلف عمليات قبل و بعد از پاشش رنگ، همچنين مراحل بعدي تا انتهاي خط و تحويل بدنه رنگ شده به سالن تزئينات.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 23700 تومان در 54 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله کارآموزی ایران خودرو سالن رنگ 2 وتجهیزات مکانیکی آن

word قابل ویرایش
133 صفحه
34700 تومان
مقدمه:تقريبا هيچ کس در اين مورد شکی ندارد که اختراع چرخ، سبب اختراع بسياری از وسايل ديگر شد. اين وسيله ساده با نيروی عظيم خود به بشر اين امکان را داد تا به آرزوهای ديرينه خود مبنی بر دستيابی به درجه ای فراتر از جابجايي و تحرک ساده، برسد.با اين حال زمان دقيق اين اکتشاف در تاريخ در دسترس نيست، ولی اين احتمال وج ...

مقاله در مورد ایران خودرو یا ایران ناسیونال سابق

word قابل ویرایش
40 صفحه
18700 تومان
ایران خودرو یا ایران ناسیونال سابقمقدمهايران خودرو يا ايران ناسيونال سابق ابتدا در اوايل دهه 40 با ورود كليه قطعات از خارج ميني بوس كومر را با ظرفيت 12 سرنشين و به تعداد 100 دستگاه توليد كرد كه متاسفانه هم اكنون نمونه اي از آن وجود ندارد .ايران ناسيونال در سال 1345 با عقد قرار دادي با كمپاني كرايسلر انگلستان ...

دانلود پاورپوینت انتخاب خودرو مناسب برای ایران

PowerPoint قابل ویرایش
83 صفحه
23700 تومان
اسلاید 1 :تشخیص نیاز       Identification of need     با توجه به بعد مسافت در شهر برای انجام یکسری فعالیت های روزمره در زمان محدود ،داشتن وسیله نقلیه اجتناب ناپذیر است.اسلاید 2 :Definition of goal        هدفبرای پاسخ به این نیاز همگانی طراحی خودروی مناسب ،با درنظر گرفتن شرایط خاص موجود در ایران( اقلیمی ،رفاهی ...

دانلود مقاله گزارش کار آموزی در کارخانه ریخته گری چدن شرکت ایران خودرو

word قابل ویرایش
13 صفحه
21700 تومان
گزارش کار آموزی در کارخانه ریخته گری چدن شرکت ایران خودروفهرست مطالب:معرفی واحدهای مختلف کارخانه ریخته گری چدن ………………. ۴فصل اولخطوط قالبگیری ………………………………………………………………… ۸فصل دومایستگاه ذوب و کوره های تهیه مذاب چدن …………………………. ۱۵فصل سومماهیچه سازی …………………………………………………………………… ۲۸فصل چهارمفرآیندهای قالبگیری …………………… ...

دانلود مقاله گزارش کار آموزی در کارخانه ریخته گری چدن شرکت ایران خودرو

word قابل ویرایش
13 صفحه
21700 تومان
گزارش کار آموزی در کارخانه ریخته گری چدن شرکت ایران خودروفهرست مطالب:معرفی واحدهای مختلف کارخانه ریخته گری چدن ………………. ۴فصل اولخطوط قالبگیری ………………………………………………………………… ۸فصل دومایستگاه ذوب و کوره های تهیه مذاب چدن …………………………. ۱۵فصل سومماهیچه سازی …………………………………………………………………… ۲۸فصل چهارمفرآیندهای قالبگیری …………………… ...

دانلود مقاله بررسی ارتباط بین ریسک نقدینگی و ریسک اعتباری بانکها در ایران

word قابل ویرایش
12 صفحه
21700 تومان
چکیدهکلیه بانکها در جریان عملیات خود با ریسکهایی مواجهند که قادر به از بین بردن آنها نبوده اما امکان مدیریتشان وجود دارد. بنابراین بانکها برای ادامه حیات خود باید ریسکها را کنترل نموده و کاهش دهند که برای این کار، شناسایی عوامل مؤثر بر ریسکهای مختلف بسیار راهگشا خواهد بود. یکی از مهمترین ریسکهای مرتبط با فعال ...

مقاله شناسایی عوامل موثر بر پیاده سازی زنجیره تأمین سبز در صنعت خودرو سازی ایران

word قابل ویرایش
37 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
*** این فایل شامل تعدادی فرمول می باشد و در سایت قابل نمایش نیست *** شناسایی عوامل موثر بر پیاده سازی زنجیره تأمین سبز در صنعت خودرو سازی ایران   چکیده هدف از انجام پژوهش حاضر شناسایی عوامل موثر بر پیاده سازی زنجیره تأمین سبز در صنعت خودروسازی کشور ایران میباشد. جامعه آماری این پژوهش را 13 تن از مدیرا ...

مقاله ماتریسSWOT از دیدگاه بازاریابی در شرکت ایران خودرو

word قابل ویرایش
15 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
ماتریسSWOT از دیدگاه بازاریابی در شرکت ایران خودرو   چکیده - شرکت ایران خودرو یکی از بزرگترین شرکت خودروسازی خاورمیانه می باشد که دارای تنوع محصول بسیاری است. واحد بازاریابی ایران خودرو به عنوان یکی از مهمترین واحدهای این شرکت که نقاط قوت و ضعف، فرصت ها، تهدیدهای بسیاری را در برابر خود میبیند برای مواجهه د ...