whatsapp call admin

مقاله در مورد نرم افزارهای سیستمی و امنیتی، داده ای، مهندسی

word قابل ویرایش
69 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

– مقدمه

صنعت نرم‌افزاری در جهان و ایران صنعتی است نو و نسبتاً جدید. با این وجود در طی عمر بسیار کوتاه، این صنعت تحولات وسیع، عمیق و شگرفی را شاهد بوده است. مهم‌ترین این نوع تحولات را می‌توان موارد زیر دانست:

 رشد شدید و قابل توجه در درآمد بخش
 تاثیر آن بر سایر صنایع (امروز نرم‌افزار را می‌توان یکی از انواع صنایع مادر یا پایه‌ای دانست)
 تحول عمیق در فناوری‌های مربوط به آن
 تحول در فرآیندهای آن و تبدیل آن‌ها از فرآیندهای تجربی به فرآیندهای مهندسی
 گسترش و تنوع بی‌سابقه در فرآورده‌ها و خدمات

مجموعه فوق باعث می‌شود که هر کشور دنیا برای رشد و توسعه صنعت نرم‌افزار خود برنامه‌ریزی‌های فراوانی بنماید اما از طرف دیگر، تجربه نشان می‌دهد که چنان چه بدون برنامه‌ریزی درست اقدام به ورود به این عرصه شود، نتیجه مطلوب ممکن است بدست نیاید. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم در کدام عرصه‌ها، چگونه و با چه مجموعه فرآورده‌ها و خدماتی باید وارد شد.

گزارش حاضر برای پاسخ‌گویی به همین مسئله آماده شده است. این گزارش (که اولین گزارش از مجموعه گزارشاتی از این دست است) ابتدا به بررسی وضعیت بازار جهانی می‌پردازد و سپس تخمینی از حجم بازار داخلی را بدست می‌دهد.

۲-۱ Data Base Management System

نرم‌افزار پایگاه داده‌ها Data Base، مجموعه‌ای است که داده های ذخیره شده به صورت منطقاً مجتمع و به هم مرتبط و حتی الامکان فاقد افزونگی را که مورد استفاده چند کاربر از یک محیط عملیاتی است به صورت هم زمان و اشتراکی تحت مدیریت یک سیستم کنترل متمرکز DBMS قرار می‌دهد. پس DBMS نرم‌افزاری است که به کاربر امکان می‌دهد که پایگاه داده خود را تعریف و بر روی آن عملیات انجام دهد و بر روی آن تا حدی کنترل داشته باشد.

در سال ۱۹۹۹ DBMS(مدیریت سیستم پایگاه داده‌ها) از یک رشد ۱۸درصدی برخورداربوده است. درآمد بازار نرم‌افزار DBMS در سال ۲۰۰۰ حدود ۸/۸ میلیارد دلار برآورد شده است که نسبت به سال ۱۹۹۹، ۱۰ درصد رشد داشته است. در سال ۲۰۰۰ Object DBMS و DBMS Pre-Relational که شامل HDBMS و NDBMS یک رشد منفی داشته و در مقابل DBMS Relational یک رشد ۱۵% داشته است. در حقیقت DBMS‌R 80% از کل بازار DBMS را به خود اختصاص داده است .

در جدول زیر درآمد بازار نرم‌افزار DBMSتا سال ۲۰۰۵ پیش‌بینی شده است.

۲۰۰۵ ۲۰۰۴ ۲۰۰۳ ۲۰۰۲ ۲۰۰۱ ۲۰۰۰
۹۰/۱۲۷۴۴ ۱۰/۱۱۸۹۷ ۹۰/۱۱۰۶۵ ۷۰/۱۰۱۶۱ ۶۰/۹۳۷۵ ۴۰/۸۷۸۷ درآمد درجهان
• درآمد برحسب میلیون دلارمحاسبه گردیده است .

سهم بازار شرکت‌ها
۱۹۹۹ ۲۰۰۰
۴/۳۱% ۸/۳۳% Oracle
9/29% 1/30% IBM
1/13% 9/14% Microsoft
3/3% 2/3% Sybase
0/5% 0/3% Informix
3/17% 15% Other
نمودار بالا سهم درآمد شرکتهای بزرگ تولیدکننده نرم‌افزارهای Data Base Management System را از بازار این دسته از نرم‌افزارها ارائه می‌کند.

http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_771791,00.html
http://www.bccresearch.com/

۲-۲ XML , Virtual DBMS

( eXtensible Markup Language ) XML در سال‌های اخیر به عنوان استاندارد جدیدی برای بیان داده و رد و بدل کردن آن در اینترنت به کار می‌رود. XML محتوی اطلاعاتی را از فرمت نمایشی آن جدا می کند.

بازار XML و Virtual DBMS در سال ۲۰۰۰ از یک رشد ۷/۶۶% برخوردار بوده است. یعنی از مقدار ۱۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۹ به ۷۷ میلیون دلار در سال ۲۰۰۰ رسیده است. جدول زیر نشان‌گر درآمد بازار , XML Virtual DBMS از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ توسط فروشندگان آنها می باشد.

 

مطالعات انجام شده از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ بر روی درآمد XML نشان می دهد که در سال ۲۰۰۴ ، ۲۵/۱ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت و این رشد بیان‌گر نیاز به XML در بازار IT می‌باشد.

اگر وضعیت بازار را بر حسب موقعیت جغرافیایی نیز بسنجیم در سال ۲۰۰۰ اروپای غربی رشد درآمد آن بالغ بر ۳۴ میلیون دلار بوده که ۲/۴۴% از سهم بازار را به خود اختصاص داده است و آمریکای شمالی با رشد درآمد کمتر از ۳۴ میلیون دلار، %۶/۴۳ از سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

نمودار زیر درآمد حاصل از , XML Virtual DBMS را با توجه به محیط سیستم عامل نشان می دهد. ( درسال ۲۰۰۰ )

بازار , XML Virtual DBMS نقش مهمی را در موفقیت enterprise information management ایفا نموده است به طوریکه پیش‌بینی می شود که EIM در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ با نرخ رشد سالیانه ۸۵% پیش رود.

نمودارهای زیر درآمد و سود حاصل از , XML Virtual DBMS را با توجه به منطقه و محیط سیستم عامل نشان می دهد . ( در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ )

http://www.idc.com

۲-۳ Data Management System

مدیریت کلیه داده‌ها و اطّلاعات دریک سازمان که شامل آنالیز، رده‌بندی و نگه‌داری از داده‌ها و ارتباطات آنها و بهره‌برداری و گسترش DB (پایگاه داده‌ها) که شامل توسعه مدل های داده و دیکشنری داده‌ها و بهینه‌سازی سیستم‌های کاربردی و رعایت استانداردها برای تعریف داده ها و روش‌هایی که مردم بتوانند آنها را درک کرده و از آنها استفاده کنند.

سرمایه‌گذاری در زمینه راه حل های مناسب مدیریت داده ها Data Management solution در صنایع تولیدی و صنایع پردازشی رشد خیلی سریع‌تری نسبت به بازار مدیریت داده‌ها در این چند سال داشته است. رشد سرمایه گذاری در پیدا کردن راه حل های مناسب مدیریت داده‌ها ۱۷% درسال افزایش یافته است.

نفوذ داده به واسطه مدیریت محتوی و مستندات ( Document /content Management )
و مدیریت داده محصولات (PDM) برای بهبود سرمایه‌گذاری و تشکیلات اقتصادیِ کارا بسیار مفید خواهد بود.

رشد در سرمایه‌گذاری Data Management Solution ( راه حل های مناسب مدیریت داده ) باعث بهبود در رکورد اقتصادی می شود هر چند که بیش‌تر این رشد متعلق به بازار مدیریت داده محصولات می‌باشد.

شرکت Daratechپیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۰۷ سرمایه‌گذاری کاربران در این زمینه %۳۵ افزایش خواهد داشت.

روند این رشد در برنامه‌ریزی اولیه استراتژیک صنایع تولیدی و پردازشی، باعث یک‌پارچه کردن طراحی و مهندسی و همچنین تولیدات سریع‌تر و پردازش مدیریت چرخه حیاتLifecycle process و ارتباط فعال بین مشتری و تهیه کننده می شود.

نمودار زیر بیانگر این موضوع می‌باشد .

www.daratech.com

۳-۱ Operating system

 

نرم‌افزار سیستم عامل اصلی‌ترین و مهم‌ترین نرم‌افزاردر کامپیوتر می‌باشد که وظیفه کنترل و تخصیص منابع(Memory space – File storage – I/O device – Cpu time) بر عهده دارد و ارتباط بین سخت‌افزار وکاربر و برنامه‌های کاربردی را ایجاد می‌کند .

دریک تقسیم بندی که شرکت ارتباطات بازرگانیBusiness communication co) (انجام داده است‌سومین بخش از بازار نرم افزار از لحاظ گستردگی و فراگیری ، بخش Embedded است که شامل موارد زیر می باشد :

۱٫ Embedded
2. Critical
3. Real time application

طبق بررسی های انجام شده پیش بینی می شود که بخش فوق در دوره زمانی۵ ساله ( از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴) رشد متوسط سالانه ای معادل ۲۴% خواهد داشت .

بر طبق آمار و اخبار منتشره از Cyber atlas در نیمه اول سال ۲۰۰۱ میزان افزایش فروش نرم‌افزار ( سیستم عامل ) MS Windows Me ، ۹/۲۵% بوده است .

در حالی که درآمد سیستم عامل Linux در همین دوره ۴۰% کاهش داشته اما درآمد سیسستم عامل Windows ، ۵/۳۱% افزایش نشان می دهد . در این گزارش گفته شده که انتشار OSX در این مدت میزان فروش سیستم عامل Apple Computer ( کامپیوترهای اپل ) را ۲۰% افزایش داده است .

http: //buscom . com / editors / presser cleanse, html
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,1323,1301_856591,00.html

۳-۲ Infrastructure software

 

طبق یک تحلیل آماری که شرکت Gartnerانجام داده بازار جهانی نرم افزارهای زیر بنایی (Infrastructure software) در سال ۲۰۰۰، ۳% کاهش داشته و پیش بینی می شود که در سال ۲۰۰۲ ، با ۶% و در سال ۲۰۰۳ ، با ۸% افزایش روبرو خواهد شد و احتمالا” این روند رشد برای سالهای بعد ادامه خواهد یافت .

در یک تحلیل ، درآمد نرم افزارهای زیربنایی ( System Infrastructure ) در سال ۲۰۰۱ از پیش بینی قبلی ۴/۸% به ۸/۴% تقلیل پیدا کرده و در سال ۲۰۰۲ نیز نرخ رشد ، ۸/۱۱ درصد خواهد بود که ۲/۱% از پیش بینی قبلی کمتر می باشد .

در منطقه Asia pacific به جز ژاپن ، شرکت IBM با درآمد ۴/۵۵۶ میلیون دلار که حدود۱۰ درصد کل فروش بوده حائز رتبه دوم شده و عمده درآمد خود را دربخشهای زیر بدست آورده است .

۱٫ Application tools software
2. System infrastructure

در طی یک پیش بینی که شرکتIDC انجام داده است . در سال ۲۰۰۴ صنایع زیر ساختی شامل Telecommunication (ارتباط از راه‌دور ) . Broadcast Communication (ارتباط ماهواره‌ای ) ‌ Transportation (انتقالات ) و Utilities ( ابزارهای کمکی ) مبلغ ۹/۱ میلیارد دلار از درآمد CRM و یا ۶/۲۴% از بازار را در اختیار خواهد داشت .

http://www4. Gartner. Com.
http://www.internet.com
www. Idc. Com/getdos.jhtml? confainersol= Pr 503
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,1323,1301_856591,00.html

۴-۱ نرم افزارهای ضد ویروس (Anti viruses)

نرم افزارهای ضد ویروس در حال حاضر یکی از پر فروش‌ترین نرم‌افزارهای امنیتی می‌باشد. این نرم‌افزارها روند رشد بسیار سریعی همراه با گسترش تکنولوژی اینترنت داشته‌‌اند. از نرم‌افزارهای ضد ویروس برای مقابله با نفوذکنندگان اینترنتی (Hackers)

و هم‌چنین ویروس‌ها استفاده می‌‌شود .

ایمن‌سازی محیط‌های نرم‌افزاری کاربردی و پایگاه داده‌ها برای کاربران در محیط شبکه و مقابله با ویروس‌ها و خارج کردن فایل‌های آلوده یا پاک‌سازی ویروس‌ها از عمده عملیات این نرم‌افزارها می‌باشد که با شناسایی کدهای ویروس انجام می‌پذیرد .

نرم‌افزارهای ضد‌ویروس در حال حاضر به ۳ گروه عمده تقسیم می‌گردند :
۱- نرم‌افزارهای تحت اینترنت (Internet Gateways)
2- نرم‌افزارهای تحت شبکه (Server Based )
3- نرم‌افزارهای Desktop

نرم‌افزارهای تحت اینترنت (Internet Gateways) :

استفاده از نرم‌افزارهای ضدویروسی در محیط اینترنت هم اکنون روند رشد سریعی دارد. بازار این نرم افزارها از طریق خروجی‌های اینترنت با فراگیر شدن تکنولوژی اینترنت رو به گسترش است. هم‌اکنون سهم بازار جهانی ‌نرم‌افزارهای ضد‌ویروس۶۳% از طریق خروجی‌های اینترنت (Internet Gateways) و ۳۱% از طریق بازارهای نرم‌افزار می‌باشد. با گسترش تکنولوژی اینترنت هم اکنون خرید نرم‌افزارهای ضد‌ویروس از طریق خروجی‌های اینترنت سهم بزرگی از بازار فروش نرم‌افزارهای امنیتی را داراست که طبق گزارش یکی از شرکت‌های بزرگ تولید کننده این نرم‌افزارها(TrendMicro) 63% سهم بازار خود را از این طریق ( نرم‌افزارهای تحت اینترنت ) به‌دست‌آورده است.

نرم‌افزارهای تحت شبکه (Server Based) :

این دسته از نرم‌افزارهای ضدویروس در شبکه‌های محلی (LAN) و شبکه‌های وسیع‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند . این نرم‌افزارها در سرویس‌گیرنده‌ها و سرویس‌دهنده‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این حال فروش Server Based Antivirus با بالاترین نرخ رشد و افزایش ۴۵% از ۳۶۶ میلیون دلار به ۲۴۷/۱ میلیارد دلار از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ پیش‌بینی شده است .

نرم‌افزارهای Desktop :

نرم‌افرارهای ضد ویروس Desktop از آلوده شدن کامپیوترهایی که از طریق دستگاه‌های ورودی خود در معرض ویروس‌ها می‌باشند، جلوگیری می‌کند. با گسترش تکنولوژی اینترنت و اینترانت ، استفاده از این نرم‌افزارها و بازار آن کاهش می‌یابد.

طبق گزارش ID

C (International Data Corporation) فروش نرم‌افزارهای ضد‌ویروس Desktop با روند کاهش ۴% از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ روبرو می‌گردد .

IDC گزارش می‌دهد Server Based Antivirus و Internet Gateways حدود ۷۰% سهم بازار فروش نرم‌افزارهای ضد ویروس را در سال ۲۰۰۵به خود اختصاص خواهد داد.

از جمله تولید کنندگان مطرح نرم‌افزارهای ضد ویروس شرکت Trend Micro ، McAffe و Symantec می‌باشند . شرکت McAffe 29% سهم بازار نرم‌افزارهای ضد ویروس را داراست .

http://www.trendmicro.co.uk
http://www.trendmicro.co.uk
http://www.trendmicro.co.uk
http://www.symantec.com
http://www.mcafeeasap.com

۴-۲ نرم‌افزارهای امنیتی (Security Software) :

نرم‌افزارهای امنیتی سهم گسترده‌ای از بازار تولید نرم افزار را در سطح جهان داراست. استفاده از این نرم‌افزار برای کاربران اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری به ویژه شبکه‌های متصل به پایگاه‌ داده‌ها الزامی است .

نرم‌افزارهای امنیتی مانند فایروال‌ها firewall )‌ ( با کنترل ورود و خروج اطلاعات از سرویس دهنده‌ها و سرویس‌گیرنده‌ها و هم‌چنین کنترل ارتباطات شبکه (Sessions) و نظارت بر پورت‌ها (Ports) با مسدود کردن پورت‌های استفاده شونده توسط هکرها ، روند موثری در ایجاد محیط‌ امن برای کاربران شبکه را فراهم کرده است .

فایروال‌ها بیش‌ترین نرخ رشد(در حدود ۴۲%) را در بین نرم‌افزارهای امنیتی داشته است .IDC پیش بینی می‌کند ، درآمد نرم‌افزارهای امنیتی از کمتر از ۴ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۹ به بیش از ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ صعود خواهد داشت .

نرم‌ افزارهای امنیتی ۳A که شامل) Authentication,Autorization,Administration ( می‌باشد ، بیشترین سهم بازارنرم‌افزارهای امنیتی را با ۲/۱ میلیارد دلار درآمد داشته است .

طبق گزارش IDC ، ۳A بالاترین افزایش نرخ رشد را در بین نرم‌افزارهای امنیتی‌خواهد‌ داشت. در آمد ۳A با افزایش ۲۸% نرخ ترکیبی رشد سالیانه (‍CAGR ) از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ پیش‌بینی شده است ، که این مقدار به بیش از ۵/۹ میلیارد دلار تقریباً ۶۷% سهم بازار در سال ۲۰۰۵ خواهد رسید.

در حال‌حاضر آمریکای شمالی تولید کننده بیش از ۶۶% نرم‌افزارهای امنیتی می‌باشد و آمریکای شمالی و اروپای غربی در کل۸۴% از بازار فروش نرم افزارهای امنیتی را داراست. آمریکای شمالی بیش از نیمی از در‌آمد بازار جهانی نرم‌افزارهای امنیتی را در سال ۲۰۰۵ (حدود ۵۲% ) را به خود اختصاص خواهد داد. فروش نرم‌افزارهای امنیتی در منطقهً Asia-Pacific نیز رشد بسیار سریعی دارد و درآمد آن با نرخ ترکیبی رشد سالیانه ۳۲% CAGR از سال ۲۰۰۰‌ تا ۲۰۰۵ پیش‌بینی گردیده است . شرکت IBM رتبه اول در نرم‌افزارهای امنیتی ۳A را در PacificََAsia- داراست .

 

گزارش IDC حاکی است فایـروال‌ها (Firewall) ،Encryption Software و نرم‌افزارهای A3 Authentication ) ، Authorization، (Administration رشد بیش از ۲۵% را در سال ۲۰۰۵ خواهند داشت .

گزارش جامعIDC حاکیست درآمد نرم‌افزارهای امنیتی با افزایش ۳۳% درحدود ۵/۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۰ بوده‌است و درآمد آن بیش از ۱۴ میلیارد دلار با CAGR 23% ازسال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ پیش‌بینی شده است . انتظار می‌رود فروش نرم‌افزارهای امنیتی در سال ۲۰۰۲ به ۳/۴ میلیارد دلار برسد که ۱۸% افزایش از ۶/۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ را داشته است .

پیش‌بینی درآمدنرم‌افزارهای امنیتی در سراسرجهان (میلیون دلار)

۲۰۰۰ ۲۰۰۱ ۲۰۰۲ ۲۰۰۳ ۲۰۰۴ ۲۰۰۵
۳,۲۷۶٫۵۰ ۳,۶۷۳٫۲۰ ۴,۳۳۵٫۵۰ ۵,۰۱۲٫۳۰ ۵,۶۳۶٫۹۰ ۶,۱۵۴٫۶۰

http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_489891,00.html
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_876241,00.html
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_969961,00.html
http://gartner11.gartnerweb.com

۵- Business Software

Business Software دسته‌ای از نرم افزارها که توانایی انجام کلیه امور مربوط به فعالیتها ی یک شرکت را دارا می باشند.

۵-۱ Finance Software

 

نرخ رشد و سودآوری نرم‌افزارهای مالی در نیمه نخست سال ۲۰۰۱ بالای ۵/۱۲% بوده است همچنین فروش سالانه و فروش دلاری نرم‌افزارهای مالی در همین دوره ۲/۱۶% بوده است که سریع ترین نرخ رشد را در بازار نرم‌افزار در طول سال ۲۰۰۱ داشته است.

در بخش نرم‌افزارهای مالی ، نرم‌افزارهای مالیاتی با ۱۹% بیشترین تعداد فروش را دارا بودند . در مجموع پیش‌بینی می شود حوزه چند نرم‌افزار از جمله نرم‌افزار تجاری دارای متوسط نرخ رشد سالیانه حدود ۲۵% از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ را دارا خواهند بود.

سود حاصل از ابزارهای هوشمند در حال افزایش است، نرخ رشد سالیانه برابر ۲۷% می‌باشد یعنی از مقدار ۳۰۶ میلیارد دلار ر سال ۲۰۰۱ به مقدار ۱۱۰۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ خواهد رسید.
نرخ رشد و سودآوری ، فروش سالیانه و فروش دلاری نرم‌افزارهای تجاری در نیمه اول سال ۲۰۰۱ به ترتیب در حدود ۷/۷% و ۵/۱۲% می‌باشد.

۵-۲ Office,Word processing

در دسته بندی بازار نرم‌افزارچین در سال ۱۹۹۹ wps97 ( پردازشگر Word به زبان چینی وOffice 2000, wps 2000 در مجموع ۱۵% از مجموع بازار را به خود اختصاص می‌دهد همچنین در همین بازار نرم‌افزار Translation و نرم افزار antivirws ، Office و Word processing 13% از بازار را در بر می‌گیرد..
از سال ۱۹۹۹ به بعد بازار نرم‌افزار تجاری در کشور آلمان ۵/۱۱% رشد داشته و در سال ۲۰۰۰ به میزان ۶/۳ میلیارد مارک ( ۷/۱ میلیارد دلار ) رسیده است این رشد در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف نرم‌افزاربود که فروش نرم‌افزار Word-processing بزرگترین و بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و بیش از ۳۷% کل فروش بازار نرم‌افزار را شامل می شود ( ۳/۱ میلیارد مارک ) در بین شرکت‌هایی که در بازار نرم‌افزار آلمان فعالیت دارند شرکت مایکروسافت با ۶۸% سهم فروش بالاترین رتبه را در بین شرکت‌ها داراست و نرم‌افزار Word شرکت فوق در کنار نرم‌افزارهای Excel و Access پیشتاز سایر نرم‌افزارها می‌باشد.

با توجه به تحقیق به عمل آمده در بازار آلمان میانگین رشد سالیانه شرکت مایکروسافت تقریباً ۲۵% می‌باشد که در کنار سهم بالای بازار فروش، شرکت مایکروسافت را تبدیل به فروشنده ای انحصاری در بازار نمود.

طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده بین سالهای ۲۰۰۵-۲۰۰۰ فروش تا میزان ۶/۱۶% افزایش یافته و به ارزش تقریبی ۲/۴میلیارد مارک ( ۲ میلیارد دلار) خواهد رسید در این

مدت حجم فروش سیستمهای تجاری PC افزایش خواهد یافت. همان طور که روند افزایش فروش نشان می‌دهد نرم‌افزارهای Word-processing بیشترین میان رشد را به خود اختصاص خواهد داد و مطابق با پیش‌بینی ۳۳% از کل فروش نرم‌افزار مربوط به این نرم‌افزار خواهد بود .

http://www.tgc.com/dsstar/01/0619/010619.htm
www.buscom.com
www.majormarketprofiles.com/defaul www.china2thou.com/9905p5.htm http://www.cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article

۶-۱ Package

طی بررسی‌هایی که شرکت IDC در میزان تاثیرگذاری واقعه ۱۱ سپتامبر بر بازار نرم افزار داشته به این نتیجه رسیده است که در طی سالهای ۲۰۰۵-۲۰۰۱ نرخ رشد بازار بسته های نرم افزار به جای ۱۲% پیش بینی قبلی به ۸/۶% رشد دست خواهد یافت و بیش‌ترین کاهش نرخ رشد مربوط به Application development and deployment می باشد که معادل ۷/۴% است. ( پیش‌بینی های قبلی ۲/۱۵%)

بنا به گزارش شرکت ارتباطات تجاری) Business communication co (بزرگترین بخش بازار نرم افزار که قسمت اعظم بازار را در برگرفته شامل :

۱٫ Software Implementation
2. Design Application

است که اززیر بخشهای بسته های نرم افزاری هستند و طی بررسی‌های آماری و تحقیقات انجام شده تا سال ۲۰۰۴ نرخ متوسط رشد سالانه ۳۲% را خواهند داشت .

طبق تحقیق IDC ، در منطقه آسیا و اقیانوسیه ، شرکت oracle با فروش به مبلغ ۴۰۸ میلیون دلار که حدود ۷% کل فروش در این منطقه می باشد حائز رتبه سوم بوده است این شرکت درآمد خود را بیشتر از بخش نرم افزارهای کاربردی ( ( Application tools software کسب نموده است .

بازار نرم افزار Application که باید طبق پیش بینی تا سال ۲۰۰۱ ، ۷/۱۲% رشد داشته باشد به نرخ رشد ۴/۹% رسیده است و این روند در سال ۲۰۰۲ نیز ادامه داشته و به جای نرخ رشد پیش بینی شده ۶/۱۴% فقط ۱/۹% رشد خواهد داشت .

هم اکنون نرم افزارهای کاربردی در حدود ۵۰% از بازار فروش نرم افزار را در اختیار دارند . در این میان فروش بسته های نرم افزاری از رشدی ۱۵درصدی برخوردار بوده و انتظار می رود که دو سوم کد نرم افزارهای کاربردی در سه سال آینده مبتنی بر بسته های نرم افزاری باشند . البته استفاده از بسته های نرم افزاری با خود مشکلاتی از قبیل سازگاری با سایر نرم افزارها و هزینه های زیاد مربوط به ارتقاء را به دنبال دارد . به این دلیل همیشه تقاضا برای نرم افزارهای سفارشی به ویژه در حوزه مالی وجود دارد که می تواند برای شرکت استفاده کننده تفاوتی از فایده تا ضرر را میان نرم افزار های سفارشی و بسته های نرم افزاری ایجاد کند .
افزایش سریع اتصال به اینترنت مسیر آینده صنعت نرم افزار را تغییر خواهد داد . درحال حاضر۱۲% از نرم افزارها در اینترنت توزیـع شده اند . در حالی که در سال ۲۰۰۵ این میزان به ۶۶% افزایش می یابد .

بازار بسته های نرم افزاری بین سالهای ۲۰۰۰ الی ۲۰۰۵ نرخ رشد متوسط سالانه ای در حدود ۳/۱۷% خواهد داشت . درحالی که این درصد بین سالهای ۱۹۹۰ الی ۱۹۹۸ حدود ۱/۱۵% بوده است .
این پیش بینی به معنی افزایش Business software Establishment از ۵۱ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۸ به ۱۴۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ خواهد بود .

بازار جهانی بسته های نرم افزاری در سال ۱۹۹۸ با ۱۵% رشد نسبت به سال قبل از آن به ۱۴۰ میلیارد دلار رسید .

ایالات متحده تقریبا”۷۰% بازار را در اختیار دارد . فروش بسته های نرم افزاری کامپیوترهای شخصی در آمریکا تقریبا”۳۰ میلیارد دلار ، نرم افزارهای تجاری ۲۴ میلیارد دلار، محصولات خانگی ۵ میلیارد دلاز و نرم افزارهای طراحی شده برای مدارس ۸۰۰ میلیون دلار است .
فروش بسته های نرم افزاری در دهه نود متوسط نرخ رشد سالیانه ۱۲% را داشته است .

نرم افزارهای Application solution به صورت بسته های نرم افزاری هستند که به سفارش مشتری جهت مصارف خاص در منازل شخصی یا صنایع و یا انجام عملیات تجاری طراحی می شوند که شامل زیر بخشهای ذیل می‌باشند :

۳-۱- مصرف کننده ( Consumer )
3-2- بازرگانی و تجارت (‍commercial )
3-3- فنی ( Technical )

پیش بینی می شده‌است که درسال ۲۰۰۱ بازار جهانی مجوز نرم افزار(software license ) 6% کاهش داشته باشد . در سال ۲۰۰۲ نیز ۱% کاهش خواهد داشت و پس از آن در سال ۲۰۰۳ ، ۸% رشد خواهد یافت . همچنین بازار جهانی مجوز نرم افزارهای زیر ساختی (World wide infrastructure software license)در سال ۲۰۰۱ ، ۳% کاهش یافته اما با ۶% رشد در سال ۲۰۰۲ و ۸% رشد در ۲۰۰۳ وضعیت بهتری پیدا خواهد نمود .

طی بررسی‌هایی که شرکت IDC از نرخ رشد بازار داشته است ( ۲۰۰۵-۲۰۰۱ ) نرخ رشد بسته های نرم افزاری به علت واقعه ۱۱ سپتامبر از مقدار پیش بینی شده ، ۲/۵% کاهش پیدا کرده و به ۸/۶ % رسیده است .

۶-۲ The Automated Software Quality Tools

تحلیل و پیش‌بینی بازار نرم‌افزارکنترل کیفیت خودکار) (ASQغیر متمرکز ۲۰۰۵-۲۰۰۱

نرم‌افزارهای کنترل کیفیت خودکار (ASQ) نرم‌افزارهایی‌ هستند که‌ برای آزمایش و تایید عمل‌کرد نرم‌افزارهای کاربردی استفاده می‌شوند. ابزارهای این بخش در مراحل گوناگون فرایند توسعه ، از مراحل اولیه چرخه طراحی تا پیاده‌سازی و نگهداری به کار می‌روند.

ابزارهای ASQ تست سیستم وتست نرم‌افزارها و یا هر دو را پشتیبانی می‌کند . این ابزارها عملکردهایی مانند تست‌های ویژه ، تولید واجرا و تجزیه وتحلیل نتایج را نیز در بر می‌گیرد .

بازار ابزارهای ASQ شامل چندین بازار فرعی است که شامل کشف خطای هنگام اجرا (run time error)(مثل اشکال حافظه)، آزمون تابع، آزمون بارگزاری(Load)وکارایی و مدیریت تضمین کیفیت می‌شود .

مثالها : محیطهای غیر متمرکز شامل نرم‌افزارهای client/server، مجموعه نرم‌افزارهایERP client/server و طیف کامل نرم‌افزارهای اینترنت، اینترانت، اکسترانت است.

علی‌رغم افزایش مشکلات اقتصادی در اواخر سال ۲۰۰۰ بازار ابزارهای ASQ برای محیطهای غیر متمرکز بر شدت رشد خود افزوده است . رشد چشم‌گیر۷/۴۲% در سال ۲۰۰۰ نشان میدهد که از میزان این رشد در سال ۱۹۹۹ (۶/۳۶%)بسیار فراتر بوده است. اگر چه این میزان از پیش‌بینی شرکت IDC (2/48%) در سال قبل کمتر می‌باشد .

جدول(۱): درآمد نرم‌افزار کنترل کیفیت خودکار (ASQ) در محیطهای غیر متمرکز برحسب فروشنده در سطح جهان، ۲۰۰۰-۱۹۹۸(میلیون دلار)

درصدرشد۲۰۰۰-۱۹۹۹ سهم%سال۲۰۰۰ ۲۰۰۰ ۱۹۹۹ ۱۹۹۸
۰/۵۷ ۸/۵۰ ۲۷۱ ۱۷۳ ۱۱۲ Mercury Interactive Corp.
3/42 9/19 106 74 61 Rational
0/23 6/8 46 37 34 Segue Software
8/38 4/7 40 29 21 Compuware Corp.
2/142 2/4 22 10 1 Empirix
7/116 0/2 10 5 0 RadView Software
1/29 2/1 7 9 11 Cyrano Corp.
3/7 6/0 3 3 2 McCabe & Associates
4/1 5/0 3 3 3 Telcordia Technologies
3/32 5/0 2 4 2 Computer Associates Intl. Inc
5/14 4/0 2 3 3 IBM
0/1 3/0 1 2 2 Hewlett-Packard
8/76 1/0 1 0 0 Telelogic AB
4/46 5/96 4/5 351 250 Subtotal
1/16 5/3 19 22 23 سایر(شرکت‌ها)
۷/۴۲ ۰/۱۰۰ ۵۳۳ ۳۷۴ ۲۷۴ جمع کل

یک بررسی (براساس منطقه جغرافیایی) نشان می‌دهدکه مصرف کننده اصلی ابزارهای ASQ برای محیط‌های غیر متمرکزمنطقه امریکای شمالی است . در سال ۲۰۰۰، سهم این منطقه ازدرآمد بازار ۸/۶۷% بوده است .

شکل (۱): سهم درآمد برحسب منطقه ۲۰۰۰

مجموعه: ۵۳۳ میلیون دلار
حرکت مستمر توسعه نرم افزار در جهت ویندوز ۳۲ بیت، در بازار ASQ غیر متمرکز در سال ۲۰۰۰ کاملاً آشکار بود و به ۷/۸۵% در آمد جهانی رسید. Unix تنها سیستم عامل دیگری بود که سهمی ۲ رقمی (۳/۱۲%) در سال ۲۰۰۰ داشت.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 69 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد