مقاله مکان یابی نقاط مناسب جهت توسعه گردشگری کوهستانی در شهرستان لاهیجان با استفاده از نرم افزار GIS

word قابل ویرایش
11 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
8700 تومان

مکان یابی نقاط مناسب جهت توسعه گردشگری کوهستانی در شهرستان لاهیجان با استفاده از نرم افزار GIS
چکیده :
مناطق کوهستانی از جمله اماکن طبیعی محسوب می شوند که گردشگران را بسوی خود جلب می نمایند. فعالیتهای کوهنوردی و کوهپیمایی در دهه های اخیر مورد توجه گروههای زیادی از اقشار قرار گرفته است. کوهستانها با تنوع آب و هوایی و دارا بودن جنگل ها، هوای پاک، مراتع، چشم اندازها و مناظر زیبا و بدیع و … از مناطق دارای توان بالقوه ای هستند که می توان با اتخاذ تدابیر خاصی موقعیت ایده الی جهت توریسم بوجود آورند. در فراسوی نمودهای محیطهای کوهستانی، باید به این نکته توجه داشت که وجود تنگناهایی چون بروز سیلاب،ریزش بهمن ،لغزندگی زمین و … اکوسیستم کوهستان را شکننده کرده به صورتی که توسعه بدون مطالعه، سبب ایجاد تخریبهای جبران ناپذیر مناظر و حتی تخریب تاسیسات زیربنایی خواهد شد. بنابراین در توسعه گردشگری در منطقه کوهستانی، ارزیابی محیط لازم بوده تا با شناخت کامل توانهای بالقوه آن برنامه ریزی نمود و نوع فعالیتهای مجاز را معین کرد.
شهرستان لاهیجان مانند اکثر شهرستان های استان گیلان به خاطر بهر مندی از رشته کوههای البرز ازتوان بالایی برای گردشگری وپذیرش توریسم برخوردار است.
روش کار در این تحقیق به صورت تحلیلی- کاربردی به همراه عملیات میدانی و استفاده از نرم افزار GIS است و هدف آن مکان یابی نقاط مناسب جهت توسعه تفرج گسترده در مناطق کوهستانی در شهرستان لاهیجان می باشد.
نتایج بدست آمده از این تحقیق گویای این مساله است که با توجه به اینکه نزدیک به ۱۲۰کیلومتر مربع از سطح شهرستان لاهیجان بصورت کوهستانی می باشد، با توجه به شیب بندی مناسب جهت توسعه تفرج گسترده لاهیجان دارای ۳۸روستادراین منطقه می باشد .
واژگان کلیدی: مکان یابی ، گردشگری کوهستان، نرم افزار GIS

مقدمه:
محیط به عنوان رکن اصلی جریان گردشگری در تبلور فضایی برای جذب گردشگر نقش مهمی ایفا می کند و ابزارهای متنوعی در اختیار می نهد.از این رو گردشگری و محیط (در ابعاد انسانی و طبیعی) به طور متقابل به هم وابسته اند. محیط بسیاری از جاذبه ها را شکل می دهد در حالی که پیشبرد توسعه جریان گردشگری خود به کیفیت محیط مورد بازدید بستگی دارد.علاوه بر آن اجرای طرحهای گردشگری ، در مراحل مختلف همچون انتخاب و تعیین محل، ایجادامکانات دسترسی،احداث هتلها و سایر امکانات،ایجاد تسهیلات،شکل دهی و امکان فعالیتهای تفریحی و جنبی و مهیا نمودن تاسیسات زیربنایی، در رابطه با محیط است و توجه به ابعاد محیطی در طرحهای گردشگری همیشه در اولویت قرار دارد.(میراب زاده (۱۳۷۵
توسعه گردشگری در محیطهای طبیعی باید در محدوده توانهای محیطی باشد.منظور از توانهای محیطی مجموعه داده های طبیعی است که در بهره وری اقتصادی انسان از محیط موثر بوده، در راستای فعالیتهای اقتصادی در محیط کاربرد دارد.عناصر طبیعی در اقتصاد گردشگری به عنوان ماده خام و اولیه در نظر گرفته و به شکلهای مختلف عرضه می شود.این عناصر را که در گردشگری اهمیت دارد می توان به ساختارهای زمین شناختی و ژئومورفولوژیکی،هیدرولوژی،پوشش گیاهی و حیات جانوری واقلیم تقسیم بندی کرد(UNIDO ،.( ۱۹۸۱
بهره گیری از جاذبه های فضای کوهستان در روند برنامه ریزی توسعه اقتصادی می توانند سبب بالا بردن ارزش اقتصادی آن ناحیه گردد. گردشگری به عنوان یک صنعت دارای مزایایی است که توسعه آن در یک ناحیه مستعد،به نفع افزایش کار و درآمد ملی و هم به صورت ارز خارجی و هم به صورت سرعت گردش پول قابل توجه است.توریسم یک عامل مهم برای پیشرفت و تکامل اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی کشورها محسوب می شود.انگیزه مسافرت هر چه باشد،در مجموع موجب برخورد فرهنگها شده و عقاید و نظرات جدید بوجود می آورد و در اثر این برخوردها تغییرات مطلوبی در آداب و رسوم، کردار و رفتار اجتماعی حاصل می شود.از جمله مزایایی که جهانگردی از نقطه نظر اقتصادی دارد،گستردگی زمینه اشتغال در آن است به گونه ای که هم کارگران ساده بدون مهارت و هم صاحبان مهارتهای گوناگون می توانند در این رشته شاغل شوند.برای اشتغال در رشته های مختلف صنعت توریسم می توان با آموزشهای ضربتی کوتاه مدت و میان مدت اشخاص صاحب ذوق سلیم و لایق در امر مدیریت را آماده کار نمود.توریسم پول و جمعیت را از مراکز تمرکز و ثقل صنعتی به سوی روستاها و نقاط طبیعی می کشاند. معمولا جهانگردی را در اصطلاح اقتصادی صادرات نامرئی محصولات و خدمات می نامند.
گردشگری در مناطق کوهستانی امروزه به عنوان یکی از انواع گردشگری محسوب شده که در تمامی طول سال در جریان است. مناطق کوهستانی به همراه دره های جالب و تماشایی، آب و هوای مطبوع، افزایش اکسیژن، کاهش دی اکسید کربن، افزایش بخار آب و ریزش باران، در جه حرارت مناسب ۵-۱۵) درجه سانتی گراد ) میزان آفتابی بودن روزها، سرعت باد، ریزش برف، ناهمواری و پوشش گیاهی دارای توان بالقوه زیادی برای صنعت اکوتوریسم می باشند بطوری که عزیمت به نواحی ییلاقی و خوش آب و هوا می تواند منجر به ایجاد استراحتگاهها گردد (رضوانی، ۱۳۷۴ ، صص ( ۵۸-۸۳
کوهستان در گذشته به عنوان محل زندگی و کشاورزی مردم و همچنین حمل و نقل و تجارت اهمیت ویژه ای داشتند و در دنیای امروز ، گذران اوقات فراغت و تفرج. در مناطق کوهستانی ( که امروزه یکی از منابع عمده توریسم در جوامع پیشرفته است) به آمایش فضاهای کوهستانی می پردازد و مردم منطقه را با این باور آشنا می سازد که چگونه می توان از داده های طبیعت در جهت افزایش درآمد و اشتغال و رفاه بیشتر و بهتر بهره گرفت.
فعالیتهای جالب متعدد نظیر گشت و گذار، ورزشهای کوهستانی مثل اسکی و لوژ، قله پیمایی، دامنه نوردی، صخره نوردی، دوچرخه سواری در کوهستان، گلگشت، کایت ، اردو زدن یا برپا نمودن چادر، استقرار کمپهای بزرگ و دیدن شیوه ساده زندگی و آداب و رسوم محلی در مناطق کوهستانی کاربرد دارند.
شهرستان لاهیجان از جمله زیباترین و جذابترین مناطق توریستی استان گیلان محسوب می شود.جاذبه های طبیعی این شهرستان نه تنها مورد توجه میلیونها گردشگر داخلی بوده بلکه همواره به عنوان مقصد گردشگری خارجی نیز مورد توجه بوده است.وجود کوهستان در ضلع جنوبی شهرستان و اشراف آن به جلگه منتهی به سواحل دریای خزر سبب شده است چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا در این منطقه بوجود آید. از مهمترین ویژگی محیط کوهستانی لاهیجان قرار گیری آن در امتداد محور ترانزیت شمال و خصوصا استقرار شهر لاهیجان و روستاهای مهم در دامنه های کوه می باشد که راه دسترسی به تمامی نقاط کوهستانی آسان نموده و زیرساختها در اکثر نقاط گردشگری وجود دارند.

محدوده کوهستانی شهرستان لاهیجان در بلندترین نقطه ۷۹۵۶متر ارتفاع داشته و ۹۸ روستا به جمعیت حدود ۳۶۸۹۹ نفر در آن سکونت داشته و با کاشت چای، تنباکو و دامداری امرار معاش می نمایند. هدف از نگارش این مقاله مکان یابی نقاط مناسب جهت توسعه گردشگری کوهستانی در شهرستان لاهیجان و بررسی شیب بندی منطقه جهت تفرج گسترده می باشد.
روش بررسی:
در این تحقیق با توجه به لزوم جمع آوری اطلاعات محیطی و تعاریف متغیرها از روشهای میدانی و اسنادی( کتابخانه ای) استفاده شده است. روش کتابخانه ای شامل استفاده و جستجو در کتابخانه ها، نتایج کنفرانسهای علمی، اسناد دولتی ملی و شخصی، استفاده از آمارنامه های مختلف می باشد.
روش میدانی مبتنی بر بازدید از محدوده مورد مطالعه و تعیین حدود و ثبت عوارض در سیستم اطلاعات جغرافیایی ( ( GIS می باشد.
جهت بررسی وضعیت شیب بندی مناطق کوهستانی جهت تفرج گسترده از مدل اکولوژیکی گردشکری ( مخدوم، ( ۱۳۸۲ بهره گرفته شده است. در این مدل شیب به سه طبقه تقسیم بندی شده تا با مشخص شده وضعیت منطقه بتوان جهت توسعه گردشگری را تعیین نمود . ( جدول شماره (۱

به منظور تهیه نقشه شیب و بررسی بهتر مکان یابی نقاط مساعد گردشگری کوهستان در محدوده شهرستان لاهیجان از داده های رقومی در مقیاس ۱:۲۵۰۰۰ همچنین نقشه های توپوگرافی در مقیاس ۱:۵۰۰۰۰ وتصاویر ماهواره ای مربوط به سال ۲۰۰۲ استفاده شد . همچنین از نقشه های زمین شناسی درمقیاس۱:۵۰۰۰۰ استفاده شده است .
برای ساخت نقشه شیب ابتدا مدل ارتفاع روقومی منطقه ایجاد شد dem یا همان مدل ارتفاع روقومی برحسب لایه های توپوگرافی ایجاد میشود . به این ترتیب که ابتدا لایه های توپوگرافی منطقه مورد مطالعه را باید فراخوانی می نمایید سپس بااستفاده از نرم افزار gis شما می توانید dem منطقه را ایجاد نمایید . این مدل ارتفاع رقومی کاربرد زیادی دارد یکی از کاربردهای آن این است که برحسب ارتفاع می توانید شیب تهیه نمایید .(نقشه شماره ( ۳

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
wordقابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 11 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد