پروژه پرورش ماهی

Word قابل ویرایش
39 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

پروژه پرورش ماهی

مقدمه:

امروزه در همه کشورها وقتی که بحث تولید میشود و جهت شاخصهای رشد قتصادی ،درآمد ناخالص ملی کشورها مطرح میشود مراکز تولیدی بیشتر مورد نظر قرار می گیرند.
تولید گوشت و فرآوردهای گوشتی نیز جایگاه ،ویژه خود را پیدا می کند . پس از چند دهه تولید فراورده های پروتئینی جایگاه پرورش ماهی ماهی و استفاده از ماهی به عنوان منبع پروتئینی مناسب در سبد روزانه مصرفی همه جوامع نموده پیدا می کند.

در کشورهای اروپای مصرف سرانه ماهی در سبد مصرفی سالانه به ازای هر نفر ۱۵الی ۲۰ کیلو گرم است حال انکه این میزان ماهی در کشورهای آسیایی به مقدار ۱ الی ۵ کیلو میرسد که البته در جند سال اخیر بیشتر به این امر توجه شده است زیرا بیش از نصف مواد پروتئین آن جذب بدن میشود وانسان بعنوان عاملترین آفریده پروردگار حیف است که ازارزش موهبتها ونعمت ویژه خدادادی بی بهره باشد
قزل آلا نخستین گونه از خانواده آزاد ماهیان است که به عنوان غذای اصلی انسان رشد و پرورش یافت. در حال حاضز این ماهی سهم با ارزشی در تأمین غذای انسان دارد، علت این امر فقط ارزش غذایی بالای این ماهی و کمیاب و گران شدن ماهیان وحشی که از طبیعت صید می شوند نیست، بلکه به این دلیل است که این ماهیها غنی از چربی های اشباع نشده ای هستند که وجودشان در غذای سالم ضروری است.
ماهی قزل آلای پرورشی را به شکل های مختلفی می توان به عمل آورد و به بازار فروش و مصرف عرضه می شود این شکل ها شامل ماهی تازه ، ماهی منجمد، ماهی شور و بسته بندی شده (فیله و استیک) می باشد.
تخم ماهیان را می توان به صورت خاویار مرغوب عمل آوری و عرضه نمود.

روش های جدید پرورش ماهی در آب شیرین نیز همانند پرورش ماهی در آب شور در جهت تولید بیشتر و بهتر و تغییراتی یافته اند،اما پرورش دهندگانی موفقترند که بتوانند با برنامه ریزی مناسب ماهی قابل طبخ یا بازاری را در زمان مناسب و با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند

تا بدین ترتیب بتوانند با فروش ماهی به قیمت بالاتر بخش بیشتری از هزینه های تولید را جبران نموده و به سود بیشتری دست یابد پرورش قزل آلا صنعت جالب و جذابی است اما پیوسته در حال یافتن رقیب می باشد.
محدودیت های موجود در زمینه منابع آب و هوا باعث شده است که بهره برداری دو یا چند منظوره و چند بار از منابع آب همواره مد نظر قرار گیرد که این روش بهره برداری در بسیاری از کشورها متداول است.
در کشورمان با میزان بارندگی متوسط سالیانه کمتر از یک سوم متوسط بارندگی دنیا جزء مناطق نیمه خشک محسوب می شود لذا تلاش برای بهره برداری حداکثر از منابع آب و خاک در کشور بسیار ضروری است برسی ها نشان می دهد که بالغ بر ۷۰% از منابع آب قابل دسترس در کشور صرف فعالیت های کشاورزی می گردد که عموماً از طریق چاه ها و چشمه ها و قنوات استحصال می شود.

شرح تولید و خدمات:
ابتدا مروری بر روش های پرورش ماهی
مهمترین مسئسسله در راه دستیابی به هر نوع پرورش ماهی پیدا کردن و دسترسی به یک محل مناسب برای پرورش ماهی است دو پارامتر ضروری برای این کار لازم است.
۱٫ وجود منابع تأمین آب تمیز به مقدار کافی و با ویژگیهای شیمیایی مناسب می باشد.
۲٫ محل مورد نظر باید از نظر دسترسی در وضعیت مطلوبی باشد به عنوان مثال یک مزرعه پرورش ماهی که از بازار فروش و محل تهیه و تأمین غذای ماهی فاصله زیادی داشته باشد ممکن است به علت بالا بردن هزینه های حمل و نقل و تولید مقرون به صرفه و فاقد سود دهی نباشد.

منبع تأمین آب
مقدار ماهی زنده در یک مزرعه معمولاً بر حسب تن محاسبه می شود که باید از منبع تأمین آب به نسبت ۵ لیتر در ثانیه به ازای هر تن ماهی زنده برخوردار باشد بیشترین میزان آب مورد نیاز مزرعه پرورش ماهی قزل آلا زمانی می باشد که ماهی ها از نظر متوسط وزن در بالاترین حد خ

ود باشند.

خواص شیمیایی آب
لازم است که آب مرفی مزرعه پرورش قزل آلا فاقد هرگونه آلودگی باشد میزان اکسیژن آب باید به نسبت ۱۰۰% باشد آبی که دارای PH خنثی یا قلیایی ضعیف و PH آن در حد ۵/۷ تا ۷ باشد برای پرورش قزل آلا مناسب است.
محل مورد نظر:
محل مورد نظر می تواند تهیه شده باشد از کانالهای استخرهای دراز بتونی، حوضچه ها

ی (تانکی) پرورش ماهی، سواحل محصور، استخرهای خاکی، پرورش در آب دریا به صورت قفس در کشور ما متداولترین روش پرورش ماهی بخصوص ماهی قزل آلا در استخر های بتونی و کانال های دراز بتونی می باشد.
پرورش ماهی که برای مصارف استفاده می شود گونه ای است که پس از مراحل پرورش ماهی (حداکثرتولید ۸ ماهه) که معمولاً ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم مصرف استاندارد آن می باشد یک پرورش ماهی می تواند به گونه های زیر ماهی و فعالیت تولید و تکثیر نماید.
۱٫ بسته بندی ماهی منجمد
۲٫ فیله کردن ماهی
۳٫ فروش (تخم ریزی و تکثیر)
۴٫ فروش بچه ماهی
۵٫ فروش ماهی برای مصارف

شرح تولید وپرورش وتکثیر ماهی قزل آلا:

قز ل آلای رنگین کمان موجود در ایران به نام ملی oncorhynghus mykiss
یکی از ماهیان پرورشی مزارع پرورش ماهی است وبه دلیل خوب دست آموزشدن وقابلیت سازگاری با آب و هوا محیط بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.
این نوع ماهی بومی منطقه ایران نیست بلکه در آلاسکا و کالیفرنیا و وسواحل شمال غرب آمریکا زیسته ودر کشورما برای اولین بار در سال۱۳۳۶ بوسیله دکتر معتمد به طور آزمایشی در کرج مورد توجه قرار گرفت وبدین زمان پرورش آن متداول گردید.
موجودیت این کارگاه در سال اول سرمایگذاری فقط پرورش است زیرا که برای تکثیر نیاز به ماهیان مولد است امید است که در سال های آتی با ایجاد سه فاز تولیدی به پرورش وتکثیر ان بپردازیم.
فاز اول: تکثیر وپرورش فصلی ماهی
فاز دوم: تکثیر وپرورش خارج از فصل بهار( رژیم نوری)
فاز سوم: تکثیر وپرورش تابستانه (رژیم نوری )

مبحث تکثیر:
ماهی قزل آلا به شکل طبیعی در فصل پاییز وزمستان تکثیر میشود وبه صورت مصنوعی ، تخم واسپرم ماهی ماده ونر پس از لقاح در سالن های آنکولاباسیون خوابانده میشود تا به مراحل تخم چشم زده ، هحچری، بچه ماهی ، انگشت قد وپرواری برسد.

تخم سبز:

 

در زمان تکثیر ماهی قزل آلا تخمکها واسپرمها هر کدام از ماده ونر با هم لقاح می شوند وتقسیمات میتوز و میوز ، انجام می شود وتوده سلولی شکل می گیرد، معمولا تا ۴۸ ساعت پس از لقاح تخم سبز قابل حمل است ولی پس از ان باعث تلفات شدید می شود.
تخم چشم زرد: بسته به دمای اب کارگاه در فصول مختلف تخم سبز پس از طی ۱۱الی ۱۸ روز چشم زده می شود . طیبیعتا در دمای بالا ( فصل بهار وتابستان) این مدت زمان پیرامون ۱۱ رو ز در فصل طبیعی تکثیر(زمستان وپاییز) این زمان پیرامون ۱۸ روز دور می زند. در این مرحله تخم چشم زده قابل فروش است که اکثرا در این مرحاه تخم ها را حمل می کنند. که قیمت معمولی در سال جاری حدود ۷۰ریال به ازای هر تخم ،ودر فصل بهار و تابستان بدلیل عرضه کم وتقاضای زیاد در این فصول به مبلغ ۱۰۰ ریال هم افزایش می یابد.

حالت هحجری:
پس از مرحله چشم زدگی مرحله هحجری است که در این مرحاه لازمه دارای یکسر زرده است وتغذیه نمی شود بلکه از همان یکسر زرد تغذیه ورشد می کند و حاصل می شود تا حالت فعال شدن ونگهداشت خود بین کف وسطوح آب تغذیه نمی شود وپس از آن شروع به تغذیه می شود .
حالت های بعدی: پس از مراحل فوق نوبت میرسد به انتقال ماهیان۵۰ گرم به بالا در استخرهای کوچک وبعد از ان به نسبتهای وزن ماهی در استخرهای بزرگ.

فاز رژیم نوری :
رژیم نوری دارای دو فاز نور بلند ونور کوتاه است مه مراحل رسیدگی تخم ها و اسپرم ها در ماهیان ماده ونر در دو مرحله ، مرحله اول (۱۸ ساعت نور و۶ ساعت تاریکی) ، ومرحله دوم(۱۸ ساعت تاریکی و۶ ساعت نور ) انجام می شود .در پایان مرحله نور کوتاه رسیدگی تخم ها و اسپرم ها حاصل می شود وماهیان قابل تکثیر می شوند در زمان رژیم نوری بازار فروش تخم ماهی و بچه ماهی داغ تر و بهتر است.

مبحث پرورش:
همانطور در ابتدای کار گفته شده پرورش ماهی می تواند به چند روش اجرا شود ۱) پرورش در قفس ۲) پرورش در استخرهای خاکی ۳) پرورش در استخرهای بتونی گرد ی یا مستطیلی
ماهی قزل الا در آبهای صاف وزلال و شفاف شرایط رشد بیشتری وبهتری خواهد داشت که اب آن دارای سرعت جریان مناسب رشد ماهی باشد آب چشمه وچاه با وجود اکسیژن ناچیز در صورت هوا دهی و اکسیژن دهی مناسب برای پرورش قز ل آلا است. دمای مناسبc14 بهترین دما برای غذا دهی ماهی قزل آلا است.
پرورش ماهی در دو مرحله حد وسط جهت فروش بچه ماهی و فروش ماهی پرواری است.
پرورش بچه ماهی :
در هر گروه سنی و وزنی ماهی وسایز آن در ابعاد استخرها تعداد مشخص بچه ماهی ریخته می شود ودرهرمرحله پارامترهای مربوط به تغذیه از نظر در صد پروتئین مصرفی وسایر موارد مربوط به آنالیز مقدار رعایت می شود در بحث ماهیدار کردن اسخرها موارد ذیل باید رعایت شود مثل سرعت جریان آب (استاندارد ۲_۳ cm)، تعویض آب استخرها با مدت زمان مشخص که بستگی اکسیژن آب ، آمونیاک آب وخیلی از پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آب در بردارد.
تعداد بچه ماهیان در استخرها :
در بحث تراکم بچه ماهیان تا حالت پرواری بستگی به شرایط هر کارگاه ومیزان آبدهی هر استخر ،ثابت یا کم شدن ورودی ، وضعیت خود استخرها از نظر شرایط آبگیری و شستشو و آلودگی یا عدم آلودگی آب متفاوت است.در شرایط استاندارد مزرعه در تراکم های معمولی یا تراکمهای ۵/

۱تا ۲ برابر پرورش داده می شود .
مبحث رقم بندی:
در مبحث رقم بندی حتما مواردی مثل قطع غذا بدلیل جلوگیری از استرس به ماهی باید رعایت شود معمولا در اوزان ، بین میل به تغذیه در بچه ماهیان زیاد است حالت هم جنس خواری

فراوان دیده میشود.بیشترین رقم بندی را برای جلوگیری از رفابت غذایی بکار می برند چون که ماهیان بزرگتر در غذا نسبت به ماهیان کوچکتر فعال تر اند. رقم بندی در انواع اتوماتیک ماشینی ، رقم بندی اتوماتیک حوری ،هیوم،ورقم بندی دستی انجام شود.
فواید رقم بندی:
۱)جلوگیری از عمل هم جنس خواری
۲) ایجاد ماهیان همسان در استخرها
۳)آسان شدن انتخاب دانه بندی
۴) جلوگیری از رقابت غذایی

معایب رقم بندی:
۱)نقصان در رشد بدلیل قطع غذایی۴۸ ساعته
۲)استرس در ماهیاندر اثر رقم بندی

تغذیه :
به جرات می توان گفت تغذیه مهم ترین رکن در نگاه صنعتی به بحث پرورش ماهیان و بهره وری مراکز تولید این فراورده است در شرایط بچه ماهی وبچه ماهیان انگشت قد میزان پروتئین در آنالیز غذایی آنها بیشتر از اقلام دیگر است.
چون رشد ومیزان افزایش وزن ،شکل بندی واستخوانبندی بچه ماهیان بستگی فراوان به ان دارد. البته در صورت کمبود ویتامین ها و افزودنیها ی دیگر غذایی معمولا بصورت پودر خیس شده در آب ومخلوط با غذا استفاده میگردد. هر کدام از اقلام غذا مثل غذای تر ،مرطوب وخشک با درصد رطوبت متفاوتی بترتیب (۶۰تا۸۰%)-(۲۰تا۴۰%)-(۸تا۱۲%) می باشد.
سایزهای غذا برای بچه ماهیان تا مرحله پرواری متفاوت است واز غذای آغازین مثل sft000-،sft000،sftتاsft1،sft2،sft3 ،fft،gft1،gft2 در نظر گرفته می شود. که برای داروها وبچه ماهیان ازغذاهای خارجی مارک فرانسه مثل بیومار وبرای بچه ماهیان از ۵ گرم به بالا از چند شرکت در هشتگرد استفاده می شود.
در حال حاظر غذای دست ساز در این طرح توجیهی به سایزهای ماهیان داده نمیشود ولی در برنامه های آتی مورد گنجانده خواهد شد.

ضریب تبدیل غذایی:

به زبان ساده تبدیل غذای مصرفی روزانه به گوشت در بدن ماهی است. اینکه به ازای هر کیلو گرم غذای مصرفی چقدر به گوشت تبدیل می شود. مصرف غذای sft2برای بچه ماهیان ۴گرمی ظرف ۱۹ روز در فصل بهار با دمای ۱۳-۱۴
Cبا۶ وعده غذایی واستفاده از غذایی چند ظریب ۶% رادر برداشت که بصورت آزمایشی در سال اول انجام میشود .

پاکداشت محیط زندگی آبزیان:
بدلیل تجمع فضولات ،بستن خزه وجلبک کف ودیواره اسخرها وتغیرات شیمیایی آب و پارا

مترهای مربوط به آب مثل ph،اکسیژن، گاز کربنیک وغیره لازم است حداقل هر ۱۵ روز یکبار این کار را انجام شود.

ضد غفونی استخرهای حاوی ماهی:
بدلیل وجود بعضی از باکتریها و قارجها گروه سایر وکنیگازیس از داروهای رایج مثل کات کبود(سولفات مس) ومالاشیت گرین برای کنترل آن استفاده می گردد.بدیهی است در تمامی مراحل تولید اعم از تکثیر،تولید، بچه ماهی، پرواری، تغذیه، ضدعفونی ،فروش، مدیریت کارگاهی،تعامل با کارگر، انظباط درارتباط همه بخشها مهمترین رکن در رسیدن به بهروری مناسب وسود ویژه سالانه می باشد که باید در تمامی مراحل آن رعایت شود.%

برگرفته شده ازتحقیق وسئوال ازجناب آقای مهندس فرامرز جانعلی نیا کارشناس شیلات شرکت پرورش ماهی قزل آلای وحدت، باتشکر فراوان

ماشین آلات مورد نیاز:
شرح تعداد
مشخصات فنی ارزش کل (ریال)
اتومبیل یک دستگاه نیسان سردخانه دار ۱۰۳۰۰۰۰۰۰
اتومبیل یک دستگاه برای استفاده اختصاصی شرکت ،پیکان با یک سری تجهیزات مورد نیاز ۷۰۰۰۰۰۰۰
موتورسیکلت دو دستگاه هوندا CG125 – برای استفاده شرکت هر یک به ارزش ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال ۲۰۰۰۰۰۰۰
کامیون خاور یک دستگاه خاور با تانکر حمل بچه ماهی و ماهی با چهار عدد کپسول اکسیژن و متعلقات ۱۷۰۰۰۰۰۰۰
جمع کل ماشین آلات ۳۶۳۰۰۰۰۰۰

تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز:

شرح تعداد مشخصات فنی ارزش کل(ریال)
یخچال یک دستگاه یخچال آزمایش برای مصارف تلفات ماهی و غیره ۷۵۰۰۰۰۰
باسکول یک دستگاه پانصد کیلوئی سیار ۱۰۰۰۰۰۰
پمپ آب سه دستگاه با آب دهی ۶ اینچ مجموعاً به ظرفیت ۳۰۰ لیتر در ثانیه و با تأسیسات کافی ۱۸۰۰۰۰۰۰
تراف هفتادو پنج عدد کالیفرنیایی، فایبرگلاس با ماشین آلات و لوله کشی ۷۰۰۰۰۰۰۰
سینی سیصد عدد فایبر گلاس با ضخامت ۵/۲ ۵۰۰۰۰۰۰۰
ترازوی دیجیتال یک دستگاه با یک درصد دقت و ظرفیت ۵ کیلوگرم با قابلیت استفاده و نصب روی کامپیوتر ۲۰۰۰۰۰۰۰
بخاری نفتی سه دستگاه برای استفاده گرمایی ۱۵۰۰۰۰۰
کفکش چهار عدد هر یک دو اینچ برای مواقع ضروری با تجهیزات و لوله و اتصالات ۶۰۰۰۰۰۰
ونیرو دوازده عدد برای پرورش بچه ماهی های خریداری شده ۳۰ گرمی تا ۱۰۰ گرمی ۴۴۰۰۰۰۰۰
جمع کل تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز ۲۱۸۰۰۰۰۰۰

 

اثاثه :
شرح تعداد مشخصات فنی ارزش کل (ریال)
اثاثه اداری یک سری میز و صندلی و ماشین حساب و. . . ۵۰۰۰۰۰۰
وسایل آشپزخانه یک سری میز و صندلی و اجاق گاز و فرش برای اتاق کارگران

۱۰۰۰۰۰۰۰
کامپیوتر یک دستگاه کامپیوتر با چاپگر و میز و صندلی برای دفتر کار ۱۵۰۰۰۰۰۰
جمع کل ۳۰۰۰۰۰۰۰

ملزومات :

شرح تعداد مشخصات فنی ارزش کل (ریال)
ملزومات اداری یک سری لوازم و تحریر و غیره . . . ۲۰۰۰۰۰۰
ملزومات کارگاهی چهار سری لباس کار، ساچوک و رقم بندی ۲۰۰۰۰۰۰
سایر ملزومات ۱۵۰۰۰۰۰
جمع کل ملزومات ۵۵۰۰۰۰۰

ساختمان ها:
شرح مساحت مشخصات فنی ارزش کل(ریال)
استخر ۲۰۰۰مترمربع بتونی با احتساب کانالهای ورودی وخروجی آب ۳۲۰۳۶۰۰۰۰
کانال اصلی آب ورودی ۱۶۵ متر بتونی با عرض۴متر با زیر سازی با عمق ۲متر ۴۴۴۰۰۰۰۰
کانال اصلی آب خروجی ۱۳۵ متر بتونی با عرض متوسط۵/۱وعمق۲متر ۲۰۰۰۰۰۰۰
دریچه های آب وروی وخروجی ۲۰۰ متر چوبی، تور آلومینیومی وکشوی گالوانیزه ۱۲۴۸۰۰۰۰
دیوار حفاظتی ۱۲۰ متر پی سنگی به ارتفاع ۲متر و ۵/۱متر عزض بلوک سیمانی ۱۴۰۰۰۰۰۰
سالن پرورش ۴۰۰ مترمربع بلوک سنگی به ارتفاع ۶متر وسقف ایرانیت ۶۰۰۰۰۰۰
بند انحرافی ۱واحد به ابعاد ۵/۱، ۹/۲، ۴/۳، ۳ متر .دریچههای تنظیم آب با مصالح بتون آرمه ۵۰۰۰۰۰۰۰
انبار ۵۰ مترمربع بلوک سیمانی وسقف ایرانیت ۲۵۰۰۰۰۰۰
اتاق کارگری ۲۵ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن ۱۵۰۰۰۰۰۰
سرویس بهداشتی ۱۵ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن ۱۵۰۰۰۰۰۰
دفتر کار ۴۸ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن ۲۰۰۰۰۰۰۰
ساختمان شبکه برق ۱۲ مترمربع بلوک سیمانی وسقف ایرانیت ۷۵۰۰۰۰۰
نگهبانی ۲۴ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن در دو طرف محوطه به اندازه ۱۲متر هرکدام ۲۵۰۰۰۰۰۰
جمع کل ۳۱۹۴ ۷۴۵۷۴۰۰۰۰

% ضمنا استهلاکات ساختمان به روش خط مستقیم در این طرح در نظرگرفته شده است.%

زمین:
برای اجرای چنین طرحی مبلغ ۴۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال به مساحت ۸۰۰۰ متر در نظر گرفته شده شرایط محیطی زمین باید در خارج از شهر و در حریم بستر رودخانه یامنبع تامین کننده اب دیگری که وجود داشته باشد.

تاسیسات مورد نیاز:

شرح مقدار مساحت مشخصات فنی ارزش کل(ریال)
احداث شبکه ۶۰۰ متر احداث خط ۲۰ کیلو وات هوایی با تیر سیمانی وکابل است

اندارد ۷۰۰۰۰۰۰
احداث پست برق احداث یک دستگاه پست ۲۰ کیلو وات هوایی وخرید ترانس ۱۰۰ کاوا با تجهیزات کامل ۲۰۰۰۰۰۰۰
تابلوی برق مادر با تجهیزات ۴۰۰۰۰۰۰
سایه بان ۲۵۰ متر مربع اسکات فلزی وسقف ایرانیت جهت پرورش بچه ماهی ۷۷۰۰۰۰۰
سیم کشی وروشنایی محوطه ۶۰۰ متر شامل خرید ونصب تیرهای بتونی وخرید کابل ۵۰۰۰۰۰۰
حفاری چاه ۴ حلقه درعمق ۷متر دربستر رودخانه برای پرورش بچه ماهی ها با

کوله گذاری ۲۰۰۰۰۰۰۰
جمع کل تاسیسات ۶۳۷۰۰۰۰۰

نیروی انسانی:
مدیر طرح تولید: دارای مدرک کارشناسی در رشته شیلات یا مدیریت تولید ،با تجربیات کافی
کارشنااس تولید: دارای مدرک کازشناسی در رشته شیلات با تجربیات کافی
حسابدار: دارای حداقل مدرک کاردانی در رشته حسابداری ، مسلط بر علم وحرفه حسابداری
راننده: ۱) یک نفر برای استفاده کامیون و نیسان
۲) یک نفر برای استفاده اتومبیل پیکان
کارگر واحد: کارگران موجود نیاز حداقل۴ نفر آشنایی با پرورش ماهی
نگهبان: یک نفر برای حفاظت از اموال ومحیط پرورش ماهی

شرح تعداد حقوق ماهیانه جمع حقوق سالیانه ۱۲ ماه جمع حقوق پرداختی هر یک پرسنل با احتساب پاداش و عیدی
مدیر طرح ۱ ۴۰۰۰۰۰۰ ۴۸۰۰۰۰۰۰ ۵۶۰۰۰۰۰۰
کارشناس تولید ۱ ۳۵۰۰۰۰۰ ۴۲۰۰۰۰۰۰ ۴۹۰۰۰۰۰۰
حسابدار ۱ ۲۵۰۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰۰۰ ۳۵۰۰۰۰۰۰
راننده ۲ ۴۰۰۰۰۰۰ ۴۸۰۰۰۰۰۰ ۵۶۰۰۰۰۰۰
نگهبان ۱ ۲۰۰۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰۰ ۲۸۰۰۰۰۰۰
کارگران ۴ ۶۰۰۰۰۰۰ ۷۲۰۰۰۰۰۰ ۸۴۰۰۰۰۰۰
جمع ۲۰۰۰۰۰۰ ۲۶۴۰۰۰۰۰۰ ۳۰۸۰۰۰۰۰۰
بیمه ۲۳% سهم کازفرما ۶۶۰۰۰۰۰ ۶۰۷۲۰۰۰۰ ۷۰۸۴۰۰۰۰۰
جمع ۲۶۶۰۰۰۰۰ ۳۲۴۷۲۰۰۰۰ ۳۷۸۸۴۰۰۰۰
مواد اولیه مصرفی:

عوامل موثر در رسیدگی جنس ماهیان دما، تغذیه، عناصر معدنی
دما:
ماهیان قرل آلای رنگین کمان باید حداقل ۶ ماه قبل از تخم ریزی در آبی که دارای دمای حدود ۵/۱۲ درجه سانتی گراد است زیست نماید.
تغذیه:
میزان غذای ماهیان بستگی به میزان رسیدگی جنسی و اندازه تخم های موجود است.
اگر چه دسترسی به غذای کافی و کامل تأثیر زیادی بر فیزیولوژی تولید مثل و فروش دارد.
جدول تعداد دفعات تغذیه ماهی با توجه به اندازه ماهی (گرم)
اندازه ماهی (گرم) ۳۰% ۴۵% ۶۸% ۹۱% ۸۲/۱ ۶/۳ ۱/۶ ۱/۱۵ ۴۵
دفعات تغذیه ۸ ۸ ۶ ۶ ۵ ۴ ۴ ۳ ۲

انواع غذا بر حسب مواد تشکیل دهنده و میزان رطوبت
۱٫ غذای تر
۲٫ غذای مرطوب
۳٫ غذای خشک
جدول مواد معدنی مورد نیاز در جیره غذایی ماهی قزل آلای رنگین کمان

کلسیم فسفر منیزیم سدیم پتاسیم گوگرد کلر
۵% ۷% ۵% ۳۰% الی ۱ ۳۰% الی ۱ ۵% الی ۳ ۵% الی ۱

واحد: به ازای میلیگرم بر هر کیلوگرم ماهی
جدول دفعات غذا دهی در شبانه روز بر حسب گرم
تعداد دفعات (گرم) ۵۰ الی ۴۰۰ ۴۰۰ الی ۲۰۰۰ ۲۰۰۰ الی ۵۰۰۰
۳ ۲ ۱

جدول جیره غذایی مورد استفاده ماهیان قزل آلا بر حسب درصد
نوع مواد غذایی ترکیبی غذای اغازین غذای پرواری غذای مولدین
آرد ماهی هرینک با ۷۰% پروتئین ۴۴ ۲۴ ۳۴
آرد پر ۵ ۵ ۵
ضایعات خشک کشتارگاهی مرغ با ۵۸% پروتئین خام ۵ ۷ ۶
آرد سویا با ۴۹% پروتئین ۵ ۷ ۶
آرد گلوتن ذرت با ۶۰% پروتئین خام ۷ ۹ ۷
مخمر آبجو ۵ ۵ ۵
آرد یونجه ۰ ۰ ۴
آرد گندم با ۸۰% پروتئین ۱۰ ۶/۱۷ ۲۱
آرد گلوتن گندم با ۸۰% پروتئین ۳ ۰ ۰
مخلوط ویتامین ها ۲ ۲ ۲
مخلوط مواد معدنی ۱ ۱ ۱
جمع کل مواد ۱۰۰% ۱۰۰% ۱۰۰%

سایر مواد مصرفی:
درصد مواد غذایی پلت های مرطوب برای تغذیه ماهیان بازاری
انواع برحسب درصد
ماهی خام چرخ شده ۵۰
آرد ماهی چرب ۲۲
آرد سویا ۲۲
روغن ماهی ۳
پدید پتاسیم ۲%
آلجینات ۱
فسفات دی کلسیم ۱۳۶%
ویتامین b 2%
ویتامین E 04%

کلر و سدیم ۲۴%
جمع ۱۰۰%
درصد مواد غذایی پلت های خشک برای تغذیه ماهیان بازاری
انواع برحسب درصد
آرد ماهی ۲۰
سویای روغن گرفته ۶۹
گلوتن ذرت ۱۰
میتونی ۰۲۶%
لیزین ۰۱۰%
مخلوت ویتامین ها ۰۶%
مخلوت مواد معدنی ۰۱%
مخلوت مواد معدنی ۰۱%
جمع ۱۰۰%
هزینه های ثابت:
به هزینه های اطلاق می شود که در طول یک دوره فعالیت تولیدی ثابت ، یعنی برای تولید یک واحد ودر کل متغیره بوده که شامل موارد زیر میباشد.

۱٫ هزینه استهلاک

در این روش اسنهلاک به روش خط مستقیم محاسبه می شود.
ارزش اسقاط – قیمت تمام شده
عمر مفید
استهلاک اثاثه با عمر مفید ۱۰ سال

۰ –۳۰۰۰۰۰۰۰
۱۰ سال
استهلاک هر سال ۳۰۰۰۰۰۰ =

استهلاک ماشین آلات با عمر مفید
۱۵۰۰۰۰۰۰۰ – ۳۶۳۰۰۰۰۰۰
۲۰ سال

استهلاک هر سال ۱۰۶۵۰۰۰۰=

استهلاک تجهیزات با عمر مفید۱۵ سال
۵۰۰۰۰۰۰۰ – ۲۱۸۰۰۰۰۰۰
۱۵ سال

استهلاک هر سال ۱۱۲۰۰۰۰۰=

استهلاک سا ختمان با عمر مفید ۲۰ سا ل

۴۰۰۰۰۰۰۰۰- ۷۴۵۷۴۰۰۰
۲۰ سال

استهلاک هر سال ۱۷۲۸۷۰۰۰=

استهلاک تاسیسات با عمر مفید۱۵ سا ل
۰ – ۶۳۷۰۰۰۰۰
۱۵سال
استهلاک هر سال ۴۲۷۰۰۰=

استهلا کات
( ارقام به هزار ریال می باشد)

ردیف شرح کل سرمایه گذاری سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
۱ اثاثه ۳۰۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰
۲ ما شن آلات ۳۶۳۰۰۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰
۳ تجهیزات ۲۱۸۰۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰
۴ ساختمان ۷۴۵۷۴۰ ۱۷۲۸۷ ۱۷۲۸۷ ۱۷۲۸۷ ۱

۷۲۸۷ ۱۷۲۸۷
۵ تاسیسات ۶۳۷۰۰ ۴۲۷ ۴۲۷ ۴۲۷ ۴۲۷ ۴۲۷
جمع ۱۴۲۰۴۴۰ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴
۲٫ هزینه بیمه
سال سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
مبلغ ۱۱۰۰۰۰۰۰ ۱۲۶۵۰۰۰۰ ۱۴۵۴۷۵۰۰ ۱۶۷۲۹۶۲۵ ۱۹۲۳۹۰۰۰
مبالغ فوق برای سال های آتی ۱۰% افزایش یافته است.

 

۳٫ هزینه نیروی انسانی

سال سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
مبلغ ۳۷۸۸۴۰۰۰۰ ۴۳۵۶۶۶۰۰۰ ۵۰۱۰۱۵۹۰۰ ۵۷۶۱۶۸۲۸۵ ۶۶۲۵۹۳۵۲۷

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 39 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد