کارآموزی شرکت هنگام طراحان نواندیش

word قابل ویرایش
67 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

پیشینه تبلیغات تجاری در ایران
سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۴
در این قسمت به مرور مهمترین وقایع تبلیغات تجاری بین سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۴ می‌پردازیم.
پیشرفت های حرفه تبلیغات در این دوره شش ساله بی نهایت ناچیز بود و بیلان این پیشرفت به شرح زیر عنوان شده است:

” تهیه اسلاید و نمایش آن که خصوصاً در سینماها اوج گرفت. در طرحهای اسلاید که در ابتدا فقط متن تبلیغاتی را تشکیل می داد تصاویر ساده نیز وارد شد. نقاش های مؤسسات تبلیغاتی طرح اسلاید را روی کاغذ سفید با مرکب نقاشی می‌کردند و عکاسخانه‌ای که در خیابان سپه نزدیک چهارراه حسن آباد قرار داشت این طرحها را روی شیشه‌های مربع به سایز ۶×۶ سانتیمتر چاپ می‌کرد و چنانچه مشتری اسلاید رنگی سفارش می‌داد پس از چاپ طرح روی شیشه، نقاش مؤسسه تبلیغاتی شروع به رنگ آمیزی می‌کرد. این شیشه در محل نمایش اسلاید که جداگانه در اطاق نمایش سینما نصب شده بود قرار می‌گرفت و قبل از شروع فیلم سینمایی روی پرده سینما منعکس می شد. در این دوره جز این تکنیک ساده تکنیک دیگری معمول نبود. “

از سال ۱۳۳۲ تا مدتها بعد تنها تغییری که در نمایش اسلایدهای سینمایی به چشم می‌خورد ، ناطق کردن نمایش اسلایدها بود. بدین ترتیب که گفتاری بین ۱۵ تا ۲۰ ثانیه برای هر اسلاید روی نوار ضبط می‌گردید و متصدی نمایش همزمان با پخش گفتار هر اسلاید، نمایش همان اسلاید را نیز شروع می‌کرد.

طرح های تبلیغاتی در روزنامه ها و مجلات
در فاصله بین سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۴ تغییرات قابل توجهی در طرح‌های تبلیغاتی و در نشریات صورت گرفت. در این فاصله شرکتهای وارداتی بزرگی شروع به کار کردند و شرکتهای مختلط ایرانی و اروپایی و آمریکایی در تهران یکی پس از دیگری تاسیس شدند. فرودگاه مهرآباد دارای تجهیزات مخصوص یک فرودگاه بین‌المللی شد و شرکتهای بزرگ هواپیمایی فعالیت‌های پرواز از فراز ایران و استفاده از فرودگاه مهرآباد را آغاز نمودند و همزمان برای جلب مسافرین ایرانی تبلیغات وسیعی را اجرا کردند.

در این دوره هنوز فعالیتهای تولیدی چندان رونق نیافته بود و واردات ، حرفه‌ اصلی بازرگانان ایرانی را تشکیل می‌داد. شرکتهای تولیدکننده خارجی برای تصاحب بازار ایران بودجه‌های قابل ملاحظه‌ای را مستقیماً از طریق مؤسسات تبلیغاتی بین المللی یا توسط نماینده‌های محلی صرف تبلیغات می‌کردند، تبلیغات تجاری در این دوره رنگ خارجی داشت و جز در چند مورد محدود هیچ فکر و طرح ملی و ایرانی دیده نمی‌شد. بدین جهت حرفه تبلیغات حرفه‌ای آسان و بدون نیاز به اطلاعات فنی لازم بود. هرکس می‌توانست با در دست داشتن یک یا چند آگهی دهنده، مؤسسه تبلیغاتی دایر کند و نیز می‌توانست از دستمزدی که بطور کارمزد و به آسانی به دست می‌آورد به این حرفه توسعه دهد.

در این دوره چند مؤسسه تبلیغاتی با سابقه که قبلاً به وجود آمده بودند توسعه یافتند و در حدود ۵۰ مؤسسه تبلیغاتی جدید نیز پا به عرصه وجود گذاردند. همچنین در این دوران جراید بزرگ‌تری رسانه تبلیغات قرار گرفتند و به از آنجاکه فیلمهای کوتاه مدت سیاه و سفید یا رنگی ممکن و با صرفه نبود و امکان خرج بودجه‌های بیشتر در سینماها وجود نداشت بدین جهت حدود ۷۰ درصد بودجه طرح‌های تبلیغاتی در جراید و بخصوص در روزنامه‌های اطلاعات و کیهان خرج می‌شد.

یکی از قدیمی‌ترین آگهی‌های ایران که با شعر و تصویر در جراید درج می‌شد مربوط بود به نوعی قرص مسکن به نام “حب دکتر راس” شعر مذکور چنین بود:
آدمی بودی که خوردی لوبیا لوبیا بود به دهانش زولبیا
بعد از آن درد دل و اشکم گرفت شکمش درد و دلش بلغم گرفت
به این ترتیب اشعار مختلف بیش از هر کشور دیگری در متون موسیقی و در آگهی‌های بازرگانی ایران در آن روزگار جا گرفته بود و هر روز نقش تازه‌ای را به عهده می‌گرفت.
بررسی‌‌های تبلیغاتی در کشور

در فاصله بین سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۴ چند بررسی تبلیغاتی نسبت به بازار ایران توسط تولیدکنندگان خارجی به عمل آمد و برای اولین بار ظرفیت بازار ایران در مورد لوازم بهداشتی و آرایشی تا حدودی با ارقام مشخص گردید. شرکت‌های مختلط ایرانی و خارجی که در این دوره پایه‌گذاری شده بودند درصدد سرازیر کردن انواع لوازم آرایشی و پودرهای لباسشوئی ساخت خارج در بازار ایران بودند و اطلاع بر قدرت جذب بازار ایران مهمترین کاری بود که می‌بایست قبلاً انجام شود.

در این دوره روش مراجعه به فروشندگان برای جمع‌آوری آمار فروش، مراجعه به منازل، جمع‌آوری نشریات و خواست‌های مصرف‌کنندگان رونق گرفت. در این راستا در شرکت‌های بازرگانی دائره بررسی بازار در کنار دائره فروش تأسیس شد و شروع به فعالیت کرد. چند شرکت بازرگانی مهم کم‌کم شروع به تهیه آمار فروش و شناسنامه برای فروشگاه‌های تهران و مراکز استان‌ها کردند و پایه یک مرکز فعال توزیع پخش محصول را پی‌ریزی نمودند.

وسائل تبلیغاتی دیگر
در این دوره اطلاع بر اهمیت فروشگاه‌ها و تأثیری که فروشنده‌ها و فروشگاه‌ها در ازدیاد فروش داشتند موجب شد که تهیه پلاکاردهای رنگی برای نصب در داخل فروشگاه‌ها و مراکز عمومی و همچنین تهیه انواع وسائل ثابت تبلیغاتی برای نصب در ویترین مغازه‌ها رونق گیرد. این قبیل وسایل اکثرأ در خارج از کشور تهیه می‌شد زیرا در ایران هنوز صنعت تهیه گراور رنگی و چاپ تکامل‌نیافته بود و شرکت‌های تبلیغاتی از عهده تهیه کارهای جالب رنگی برنمی‌آمدند.

در این دوره تابلوهای فلزی کم و بیش تهیه می‌شد، از این تابلوها برای نصب در سردر مغازه‌ها و روی دیوارها استفاده می‌شد، همچنین از نوع بزرگ تابلوها برای نصب در کنار جاده‌ها استفاده می‌گردید و برای اولین بار تبلیغات به شکل همه‌جانبه پی‌ریزی ‌شد.

آثاری از تولد نوزادی که بعدها خیابان‌ها را پر کرد بوجود آمد. این آثار تابلوهای نئون بود که در این دوره در شکل کاملاً ابتدائی خود دیده می‌شد، تنها یک یا دو کارخانه با تهیه تابلوهای نئون فعالیت خود را آغاز می‌کردند و می‌رفت که این وسیله جالب تبلیغاتی تدریجاً شکل گیرد و رشد کند.
شروع به تهیه کاتالوگ و بروشورهای تبلیغاتی نیز یکی دیگر از پدیده‌های این دوره است. به خصوص واردکنندگان لوازم آرایشی ضمن کالاهای وارداتی تعداد زیادی کاتالوگ و بروشور نیز وارد ایران کردند که در ابتدا فقط آدرس واردکننده روی آن چاپ می‌شد، ولی بعدها متن بروشورها و کاتالوگ‌ها نیز به فارسی برگردانیده ‌شد و به صورت یک وسیله کاملاً فارسی و قابل استفاده برای مصرف‌کنندگان ایرانی درآمد.

همچنین کاتالوگ‌های شرکتهای واردکننده اتومبیل از جمله مهمترین و نفیس‌ترین کاتالوگ‌ها بودند و بروشورهای واردکنندگان لوازم آرایشی زیباترین نوع بروشورها را تشکیل می‌دادند.
بررسی مشاغل صنعت تبلیغات و ویژگیهای آنها

صنعت تبلیغات از تنوع زیادی از مشاغل برخوردار است. شاید متنوع‌ترین مشاغل تبلیغات را در مؤسسات تبلیغاتی بتوان یافت. دیوید اگیلوی که از افراد بنام صنعت تبلیغات به شمار می‌آید در کتاب (Ogilvy on Advertising) که انتشارات مبلغان آنرا تحت عنوان “رازهای تبلیغات” ترجمه و چاپ نموده است به بررسی مشاغل مختلف تبلیغات و ویژگیهای لازم برای هریک پرداخته است که در ادامه توضیح داده می‌شود.
آگهی نویسان

شاید آگهی‌نویسان ییش از دیگران در مؤسسات تبلیغاتی به چشم نیایند. اما آنها مهمترین افراد به شمار می‌آیند. یک آگهی نویس موفق، نشانه‌هایی بدین شرح دارد:
۱- کنجکاوی شدید درباره محصولات، مردم و تبلیغات
۲- حس طنز

۳- عادت به سختکوشی
۴- توانایی بصری

۵- آرزوی نوشتن یک برنامه تبلیغاتی، بهتر از تمامی آنچه تا کنون نوشته شده است.
“ویلیام مینارد” از بنگاه بیتز می‌گوید: “اکثر آگهی‌نویسان خوب، به دو دسته تقسیم می‌شوند: شاعران و قاتلان. شاعران، آگهی را مقصود و انتهای کار می‌دانند. قاتلان، آنرا وسیله‌ای برای رسیدن به مقصود می‌بینند.” اگر شما، هم قاتل و هم شاعر باشید، موفق می‌شوید.
مدیر هنری

این شغل به داشتن اطلاعات کافی در زمینه فیلم‌سازی، صفحه‌بندی، عکاسی و چاپ نیاز دارد. ضمن اینکه داشتن ذوق هنری نیز در این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است. در گذشته مدیران هنری در خدمت آگهی نویسان بودند ولی در جهان امروز، جایگاه بالاتری به دست آورده‌اند تا آنجا که برخی از مدیران هنری تا حد “مدیران خلاقیت” ارتقا پیدا کرده‌اند.
مدیر امور مشتریان (Account Executive)

به کسی گفته می‌شود که پاسخگوی مشتریان و مراجعه‌کنندگان است و کارهای آنان را راه می‌اندازد و به عنوان رابط بین مؤسسه و مشتریان و یا مؤسسه و عموم مردم عمل می‌کند. نقش اصلی مدیر امور مشتریان، تحصیل بهترین کار ممکن از دیگر بخش‌های مؤسسه است. آنها هر روز با مشتریان و سفارش دهندگان آگهی تماس دارند.

شما هرگز مدیر امور مشتریان موفقی نخواهید شد مگر اینکه بیاموزید چگونه وجهه و معرفی خوبی از خود ارائه دهید. بیشتر مشتریان شما سازمانهای تولیدی و خدماتی هستند و شما باید بتوانید برنامه‌های تبلیغاتی را به آنها بفروشید. معرفی نامه باید به خوبی نوشته شده و به خوبی نیز ارائه شود. هرگز مشتریان خود را افراد ساده‌لوح نپندارید. با‌ آنها دوست شوید اما در سیاست‌های آنها دخالت نکنید. می‌توانید به مشتریتان بگویید که اگر به جای او بودید چه می‌کردید، اما این حق را برای او محفوظ بدارید که خود تصمیم بگیرد چه تبلیغاتی باید انجام شود. چراکه این در واقع کالای او، پول او و در نهایت مسؤلیت اوست. اسرار مشتریانتان را کاملاً حفظ کنید و مسائل تجاری آنها را در مجامع و اماکن عمومی مطرح نسازید. سعی کنید که گزاشهای که می‌نویسید واضح و روشن باشد. هرچه گزارشات شما طولانی‌تر و پیچیده‌تر باشد ممکن است توسط مدیرانی که قدرت عمل روی آنها را دارند کمتر خوانده شوند.
محققان

برای اشتغال در بخش تحقیقاتی یک مؤسسه تبلیغاتی خوب،‌ به تفکری تحلیلی و توانایی نوشتن گزارشهای مناسب نیاز خواهید داشت. احتمالاً داشتن مدرک دانشگاهی در رشته آمار و یا روان شناسی نیز بسیار موثر خواهد بود. علاوه بر آن باید بتوانید با حس تفاهم با افراد بخش خلاقیت (که بیشترشان شدیداً نسبت به تحقیقات حساسند)کار کنید. از همه مهمتر شما باید ضمن حفظ هوشیاری، در عقایدتان صادق باشید. محققی که مسائل انحرافی و جانبدارانه را در گزارش‌هایش وارد کند موجب خسارات جبران‌ناپذیری خواهد شد.
دیوید اگیلوی در کتاب خود ضمن سپاسگذاری از محققان متذکر می‌شود که بایستی ۹ مورد ذیل را با آنها حل کرد.

۱- آنها سه ماه وقت صرف می‌کنند در صورتی که ممکن است شما فقط سه هفته وقت دشته باشید.
۲- آنها بر سر روش‌شناسی کار، با هم توافق ندارند.
۳- نظریه پردازان و فرهیختگان صنعت تبلیغات را فقط در بخش تحقیقات می‌توان یافت.

۴- محققان، نظام مدونی برای بازبینی تحقیقی که قبلاً انجام شده در اختیار ندارند.
۵- تحقیق تبلیغاتی پر از مسائل و رویکردهای زودگذر است.
۶- محققین از نمودارهایی استفاده می‌کنند که برای افراد عادی نامفهوم‌اند و گزارشهای آنها غالباً بسیار حجیم و طولانی است.
۷- محققین با روشی اعصاب خردکن از اجرای طرح‌هایی که به نظر آنان از لحاظ معیارهای کمال گرایانه، ضعیف باشند امتناع دارند، حتی زمانی که طرح، نتایج عملی خوبی به بار آورد. به گفته وینسون چرچیل “بنویسید کمال گرایانه، بخوانید توقف کارها”.

۸- از هر صد محقق، نود و نه نفر خود را با بررسی‌هایی مشغول می‌کنند که از آنها خواسته شده است، اما به ندرت خود، آغازگر کاری هستند.
۹- محققان واژگان نامفهومی به کار می‌برند مانند: الگوهای نگرشی، قضاوت گرایانه، بازپردازی مفهوم، نیمه بهینه، رابطه همزیگری، شکسته طلبی و …
کارشناسان بخش رسانه‌ها

کسانی که در بخش رسانه‌های یک مؤسسه تبلیغاتی کار می‌کنند به تفکر تحلیلی، توانایی برقراری ارتباط با اطلاعات عددی در قالب‌های غیر عددی، ثبات و پایایی در شرایط فشار و استعداد مذاکره با صاحبان رسانه‌ها نیاز دارند.
مدیر خلاقیت

اگیلوی که خود یک مدیر خلاقیت موفق بوده است فهرست شرایط لازم برای این شغل کمرشکن را اینگونه مطرح می‌کند:
۱- روان‌شناس خوب

۲- مشتاق و قادر به استقرار معیارهای بالای کاری
۳- مجری کارآمد
۴- توانمند برای تفکر راهبردی، موقعیت دهی و اموری از این قبیل
۵- دارای ذهن پژوهشی

۶- برخوردار از توان و خبرگی یکسان در عرصه تلویزیون و رسانه‌های چاپی
۷- خبره در زمینه کالاهای بسته‌بندی شده و دیگر محصولات و خدمات به یک اندازه
۸- دارای ذوق و تجربه در زمینه گرافیک و امور چاپ
۹- سخت‌کوش و سریع

۱۰- دوری گزین از درگیری و جدال
۱۱- آماده برای تقسیم امتیازات کارهای خوب انجام شده و قبول انتقادات در مورد کارهای بد
۱۲- ارائه کننده و معرف خوب
۱۳- معلم خوب و استخدام کننده خوب
۱۴- سرشار از نشاط و سرزندگی
مدیر عامل
مشکل‌ترین شغل در یک مؤسسه، مدیرعاملی است. او باید رهبر خوبی برای ترسوها باشد. او باید دارای تیزهوشی مالی، مهارت اجرایی، چابکی و شجاعت برخورد با افراد ناکارآمد باشد. مدیر عامل باید فروشنده خوبی باشد چون او مسؤل جذب مشتریان جدید است. او باید خود را با حرکتی جهشی از فلاکت‌ها و مصیبت‌ها دور سازد. و از همه مهمتر، قدرت بدنی لازم برای ۱۲ ساعت کار روزانه و سپری کردن نیمی از وقت خود در مسافرت، برای وی ضروری است.
در تحقیقی که اخیراً انجام گرفته مشخص شده است که نرخ مرگ و میر مدیران ارشد تبلیغات به علت فشارهای عصبی ۱۴٪ بیشتر از همتایان یقه سفید آنان در دیگر مشاغل است.

شرکتهای ارائه دهنده کلیه خدمات تلیغاتی
این نوع شرکتها از نظر میزان و تنوع ارائه خدمات، بزرگترین نوع شرکتهای تبلیغاتی شناخته می‌شوند. شرکت ارائه دهنده کلیه خدمات تبلیغاتی، موسسه‌ای است که تمام خدمات مورد نیاز مشتریان را به منظور اداره کلیه وظایف تبلیغاتی ارائه می‌کند. این وظایف عبارتند از:
• بازاریابی و برنامه‌ریزی رسانه‌ای
• فعالیتهای تحقیقاتی

• مبارزه تبلیغاتی در سطح محلی، منطقه‌ای و ملی
• مفهوم سازی خلاق
• توسعه هویت و لوگو
• طراحی و تولید گرافیکی

• تولیدات رادیویی و تلویزیونی
• برنامه‌های هدایت بازار
• خرید رسانه‌ای

• برنا‌مه‌ریزی وقایع خاص و ارتباطات عمومی
در نگرش سنتی شرکتهای ارائه دهنده کلیه خدمات تبلیغاتی وظایف فوق را بصورت مجزا و تفکیک شده انجام می‌دادند. در نگرش نوین این شرکتها به شیوه دیگری عمل می‌کنند. زمانی که یک محصول جدید به چنین شرکتی واگذار می‌شود. این شرکت فرایند کلی زیر را از ابتدا تا انتها در دستور کار خود قرار می‌دهد:

۱- شناسایی مسئله بازاریابی محصول
۲- تدوین استراتژی و ارائه واکنش خلاقانه
۳- برنامه‌ریزی جامع و رسانه‌ای
۴- آماده کردن آگهی تجاری

۵- ارائه صورت حساب و دریافت وجوه
عموماً در ساختار سازمانی چنین شرکتهایی چهار معاونت مشاهده می‌شود. معاونت خدمات خلاقانه که نویسندگان و طراحان هنری زیر نظر این معاونت فعالیت می‌کنند. معاونت امور مشتریان که ارتباط با مشتریان و جلب رضایت آنها را به عهده دارد. معاونت خدمات بازاریابی که عملیات فروش، تحقیق و برنامه‌ریزی رسانه‌ای را دنبال می‌کند. معاونت مالی و اداری که فعالیتهای مالی، مانند حسابداری و امور پرسنلی مانند آموزش نیروی انسانی را به عهده دارد.
موسسات خلاق

این مؤسسات در داخل شرکتهای بزرگ ایجاد می‌شوند و با وجودیکه تحت

نظارت و تملک شرکت اصلی هستند، به صورت مستقل سازماندهی می‌شوند. رئیس این مؤسسات معمولاً مدیر تبلیغات شرکت اصلی است که در جهت اهداف شرکت، موسسه خود را هدایت می‌کند.

مهمترین دلایل استفاده از مؤسسات داخلی عبارتند از:
استفاده از کارکنان متخصص داخلی که با صنعت مورد نظر آشنایی کافی دارند.
صرفه جویی در هزینه‌های تبلیغاتی به دلیل استفاده از کارکنان داخلی

برخورداری از امنیت اطلاعاتی به دلیل نظارت بیشتر بر فعالیتهای موسسه
موسسات ارائه دهنده خدمات خرید رسانه ای

ازآنجا که مؤسسات خلاق اقدام به برنامه‌ریزی و خرید رسانه نمی‌کنند. مشتری ناچار است که به خدمت خرید رسانه روی آورد و یا برنامه‌ریزی رسانه‌ای را در داخل شرکت خود انجام داده و اجرای آنرا به یک موسسه خرید کننده، واگذار کند.

پیچیدگی روزافزون رسانه‌ها، عرضه گسترده آنها، رشد تلویزیون‌های کابلی، بخش‌بندی مجلات، وجود تنوع گسترده در ایستگاه‌های رادیویی و هزینه نگهداری یک بخش رسانه‌ای کارا، مؤسسات کوچک‌تر را وادار کرده به خدمات خرید رسانه‌ روی آورند. خریداران رسانه‌ها، با ارائه اینگونه خدمات که غالباً در مقایسه با برخی از مؤسسات تبلیغاتی، توان خرید از بارارهای بیشتر و یا کمیت‌های فزون‌تری را داشتند، کارایی رسانه‌ها را به میزان وسیع‌تری نشان داده‌اند. خدمات خرید رسانه معمولاً برای مؤسسات کوچک و متوسط، به ویژه در بازارهایی که مؤسسات کوچکتر با آنها آشنایی ندارند، مثل خرید زمان از تلویزیون‌ها و رادیوهای تخصصی بهتر عمل می‌کند.

وظیفه کارگزار تبلیغاتی، ترویج اطلاعات شایسته به جای اغواگری است
مقدمه: تبلیغات بازرگانی به باور برخی از اندیشمندان حوزه ارتباطات موجب مصرف‌گرایی، مسخ شدگی، تسخیر فضای ذهنی مخاطب، اسارت و سرگشتگی و حرمان بشر از ارزش‌های اخلاقی و جایگزین کردن ارزش‌های بازار به جای آن می‌شود، این در حالی است که برخی دیگر از نظریه‌پردازان نه تنها تبلیغات را دشمن بشر نمی‌دانند بلکه معتقدند می‌تواند موجبات بسط و گسترش کالا و خدمات در سطوح وسیع( ملی و بین‌المللی) رونق بازار و کارآمدی صنعت و شکوفایی اقتصاد شود، این گروه همچنین معتقدند؛ اگر تبلیغات به درستی مهار شود، نه تنها موجب تباهی بشر نخواهد شد، بلکه می‌تواند زمینه رستگاری او را نیز فراهم آورد.

بنابراین تبلیغات تجاری از دو جنبه مثبت و منفی قابل بررسی است به این معنا که هم می‌تواند موجب اضمحلال اخلاقی افراد، فردگرایی، تهی شدن هویت فردی و اجتماعی آنان شده و هم موجب افزایش تقاضای عرضه و خرید کالاها و خدمات در جامعه و از همه مهمتر شکوفایی و رونق اقتصادی در بازار شود. حال پرسش این است که چه سازوکارهایی را می‌توان به کار بست تا از تبلیغات در راستای رشد و توسعه اقتصادی و تقویت و تحکیم باورها و ارزش‌های ملی و مذهبی مدد جست.

تبلیغات بازرگانی پدیده دوران سرمایه‌داری است و به همین دلیل می‌بینیم که در آن بر قابلیت مصرف کالاها و خدمات تاکید می‌شود . بنابراین نگاه و پرداخت بومی به این پدیده ضرورت می‌یابد، چون جامعه ما مختصات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خاص خود را دارد. بومی‌گرایی در تبلیغات بازرگانی می‌تواند معطوف به رویکردها و یا معطوف به روش‌ها باشد. طبعا بافت فرهنگی ـ اجتماعی و نیز ملاحظات اقتصادی اجازه نمی‌دهند رویکرد ما به تبلیغات بازرگانی توسعه روحیه مصرف‌گرایی و شیفتگی غیرمنطقی به مد و تعویض مدام همه چیز باشد. در خصوص روش‌ها نیز در کشورهای مختلف با توجه به تفاوت‌های فرهنگی، سبک‌ها و الگوهای متفاوتی عمل می‌شود. مهم این است که کارگزاران تبلیغاتی در جامعه ما در انتخاب و

کاربرد روش‌ها توام با شناخت فرهنگی و رعایت جنبه‌های مرتبط با آن عمل کنند. به طور مثال ببینید که در کشورهای دیگر چگونه سبک‌های تبلیغاتی‌شان با فرهنگ‌شان گره خورده است؛ در تبلیغات آمریکایی، شیوه برخورد با مخاطب، مستقیم، بی‌واسطه و بی‌پرواست. در تبلیغات این کشور منافع فرد به منافع گروه ارجحیت و اولویت دارد و مخاطب تحریک می‌شود تا حد امکان از منافع خود دفاع و استفاده کند. این نوع تبلیغات، مخاطب را به نقطه حساس می‌رساند و با ایجاد انگیزه او را به تصمیم‌سازی وا می‌دارد. غلو، گزافه‌گویی و تاکید، از ویژگی‌های تبلیغات آمریکایی است و یا در بسیاری از تبلیغات تجاری انگلیسی این خطاب وجود دارد که ” هرچه دوست داری بکن” یا ” به وجود خودت اهمیت بده” یا در تبلیغات

انگلیسی، از ایجاد ذهنیتت بسیار استفاده می‌شود و جاذبه‌های شخصی و تاکید بر موفقیت‌های فردی در این تبلیغات عمومیت دارد. طبعا در فرهنگ اسلامی ایرانی ما چنین روش‌هایی قابل تقلید نیستند. برعکس فرهنگ ما اقتضا می‌کند که بر نیاز به سازندگی و تولید ارزش تاکید بیشتری شود، به آمار و اطلاعات و حقایق واقعی استناد شود، آموزش نحوه به کارگیری محصولات به مصرف‌کنندگان مورد توجه باشد، ارزش‌هایی مانند کیفیت، خلوص، مشخصات فنی، دوام و عملکرد کالاها مورد تبلیغ قرار گیرند و مخاطب را از سطحی‌نگری و احساس‌گرایی فاصله دهند. اصولاً در فرهنگ ما، آزادی زیاد که ممکن است منتهی به ایجاد بی‌نظمی و هرج و مرج شود، مورد قبول نیست و قاعده این است که هرچیزی حد و اندازه معقول خودش را داشته باشد. در سناریوهای تبلیغاتی ایرانی باید توجه و احترام به پیش‌کسوتان مدنظر باشد. ضمن این که اصالت جامعه و منافع جمعی بر منافع فردی ارجحیت داشته باشد. به هر

حال برابر باورها و هنجارهای فرهنگی مورد تاکید در نظام اجتماعی ما، انسان‌ها باید به گونه‌ای با واقعیت‌های اجتماعی آشنا شوند که ارزش‌های انسانی و اخلاقی را فدای ارزش‌های بازار نکنند.

ما دستمایه‌های فرهنگی خوبی برای ترویج و توسعه باورها داریم که می‌توان از آن‌ها به موازات انجام برنامه‌های تبلیغات بازرگانی استفاده کرد. به عنوان نمونه با توجه به جایگاه خانواده در ایران و ابعاد خانوار و این که هنوز خانواده به عنوان هسته اصلی نظام اجتماعی کارکرد خود را دارد می‌توان در تبلیغات ضمن توجه به کودکان و نوجوانان، در گفت‌وگوهای خانوادگی درون تبلیغات از کلمات دارای احساس، عاطفه، ترحم، لطف و مهربانی بهره گرفت و یا در پس زمینه تبلیغ، تصاویری از هنر و نمادها و میراث فرهنگی کشور را نشان داد، از تصاویر طبیعت

بکر و زیبای ایران برای نشان دادن خلوص و پاکی استفاده کرد، از استعارات و اشارات فراوان موجود در ادبیات کهن این مرز و بوم بهره گرفت، جاذبه‌های معنوی را نمایش داد، خلقیات و منش والای مردم ایران از جمله خونگرمی، مهربانی، اصالت و نجابت را نمایش داد، پایبندی به سنت‌های حسنه مانند صله رحم، دید و بازدید، اجتماعات ملی و محلی، شکوه آیین‌ها و عبادات جمعی را عرضه کرد، منافع همکاری، مشارکت، کار و تفریح جمعی و مانند اینها را یادآور شد. همه این‌ها موجب می‌شوند که ما رویکرد و روش فرهنگی ویژه خود را در تبلیغات بازرگانی داشته باشیم و کپی‌بردار دیگران نشویم و به جای اغواگری در ضمن تبلیغ، مروج اطلاعات شایسته و بایسته باشیم.

تبلیغات بازرگانی فی‌نفسه اغواگر یا هوشیارساز نیست، این ما هستیم که می‌توانیم به آن جلوه اغواکننده یا روشنگر ببخشیم. هر گاه در ضمن ارایه تبلیغ، هدف را افزایش شناخت و آگاهی‌ها به دور از تزویر و دروغ قرار دهیم و به ملاحظات اخلاقی توجه داشته باشیم، تبلیغ خاصیت روشنگر می‌یابد و برعکس هرگاه از جاذبه‌های صرف احساسی و تخیل‌پردازی و ایجاد غیر واقعی در جهت دگرگون نشان دادن واقعیت استفاده کنیم به اغواگری و فریب نزدیک شده‌ایم.

“شرکت هنگام طراحان نواندیش”
شرکت هنگام طراحان نواندیش یک شرکت تبلیغاتی می باشد ، که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ آغاز نموده است .
اطلاعاتی درباره این شرکت ، هدف از تاسیس این شرکت و فعالیت های آن ، صورتهای مالی و غیره به شرح ذیل ارائه شده است .

فرم واطلاعات اساسنامه شرکت

بسمعه تعالی
اساسنامه شرکت هنگام طراحان نو اندیش با مسئولیت محدود
شماره ثبت ۲۸۹۳۴۰
تاریخ ثبت ۱۵/۱۱/۱۳۸۵
ماده ۱: نام و نوع شرکت : شرکت هنگام طراحان نو اندیش با مسئولیت محدود
ماده ۲: موضوع شرکت :
انجام کلیه فعالیتها در زمینه خرید و فروش و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی و کلیه امور طراحی رایانه ای ، طراحی دکوراسیون داخلی ، نمایشگاهی ، غرفه آرایی و ایجاد ساختارهای مدرن سنتی جهت ارائه خدمات و کلیه امور نرم افزار و سخت افزار و شبکه و ارائه خدمات اداری شامل تایپ و کپی و مطالعه و بررسی بازار ، بازارشناسی و بازاریابی ، برگزاری و پذیرائی از کلیه سمینارها ، همایش ها و کنفرانس ها و توانمند سازی پرسنل – اخذ و اعطای نمایندگی داخلی و خارجی ، شرکت در کلیه نمایشگاهها و مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی داخلی و خارجی ، اخذ وام و تسهیلات و اعتبارات بانکی از کلیه بانکهای دولتی و خصوصی – مشارکت و سرمایه گذاری و عقد قرارداد با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و هرنوع فعالیت مجاز مرتبط با موضوع .
ماده ۳: مرکز اصلی شرکت :
تبصره – هیات مدیره می تواند مرکز شرکت را به هر کجا که صلاح ومصلحت بداند منتقل و یا شعبی را تاسیس و صورتجلسه را جهت ثبت به اداره شرکتها تقدیم نماید .
ماده ۴: سرمایه شرکت ۱۰۰۰۰۰۰۰
ماده ۵: مدت شرکت : از تاریخ ثبت به مدت نامحدود
ماده ۶: تابعیت شرکت : تابعیت شرکت ایرانی است .
ماده ۷: هیچیک از شرکاء حق انتقال سهم الشرکه خود را بغیر ندارد مگر با رضایت و موافقت دارندگان سه چهارم سرمایه شرکت که دارای اکثریت عددی نیز باشند و انتقال سهم الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی .
ماده ۸: مجمع عمومی عادی شرکت در ظرف مدت چهار ماه اول هر سال پس از انقضای سال مالی شرکت تشکیل ولی ممکن است بنا به دعوت هر یک از اعضاء هیات مدیره یا شرکاء مجمع عمومی به طور فوق العاده نیز تشکیل گردد.
ماده ۹: دعوت برای تشکیل مجامع عمومی ، توسط هریک از اعضای هیات مدیره یا مدیر عامل و یا احدی از شرکاء به وسیله دعوتنامه کتبی یا درج آگهی در یکی از جراید کثیرالانتشار بعمل خواهد آمد ، فاصله بین دعوت تا تشکیل مجمع حداقل ده روز و حداکثر ۴۰ روز خواهد بود .
ماده ۱۰: در صورتی که کلیه شرکاء در هریک از جلسات مجمع عمومی حضور یابند رعایت ماده ۹ اساسنامه ضرورت نخواهد داشت .
ماده ۱۱: وظایف مجمع عمومی عادی یا عادی بطور فوق العاده
الف – استماع گزارش هیات مدیره در امور مالی و تصویب تراز و حساب سود و زیان شرکت
ب – تصویب پیشنهاد سود قابل تقسیم از طرف هیات مدیره
ج – تعیین خط مشی آینده شرکت و تصویب آن
د – انتخاب هیات مدیره و در صورت لزوم بازرس
ماده ۱۲- وظایف مجمع عمومی فوق العاده
الف – تغییر اساسنامه یا الحاق یا حذف یک یا چند مواد اساسنامه
ب – تنظیم اساسنامه جدید یا تبدیل نوع شرکت
ج – افزایش یا تقبل سرمایه شرکت
د – تصویب ورود شریک یا شرکاء جدید به شرکت
ماده ۱۳: تصمیمات شرکاء در مجمع عمومی فوق العاده با موافقت دارندگان سه چهارم سرمایه که اکثریت عددی دارند و در مجمع عمومی طبق دستور ماده ۱۰۶ قانون تجارت معتبر و لازم الاجرا خواهد بود .
ماده ۱۴: هیات مدیره شرکت مرکب از سه نفر خواهد بود که در مجمع عمومی عادی یا عادی بطور فوق العاده از بین شرکاء و یا از خارج انتخاب می شوند .
ماده ۱۵: هیات مدیره از بین خود یک نفر را به سمت رئیس هیات مدیره و یک نفر را به سمت میدری عامل انتخاب وهمچنین می تواند برای اعضاء خود سمتهای دیگری تعیین نماید.
ماده ۱۶: مدیر عامل نماینده قانونی و تام الاختیار شرکت بوده و می تواند در کلیه امور مداخله و اقدام نماید مخصوصاً در موارد زیر:
امورد اداری از هر قبیل ، انجام تشریفات قانونی ، حفظ و تنظیم فهرست دارائی شرکت و تنظیم بودجه و تعیین و پرداخت حقوق و انجام هزینه های رسیدگی به محاسبات ، پیشنهاد سود قابل تقسیم سالیانه ، تهیه آئین نامه های داخلی ، اجرای تصمیمات مجامع و انتصاب و استخدام متخصصین و کارمندان وکارگران ، عقد هرگونه پیمان با شرکتها و بانکها و ادارات و اشخاص ، خرید و فروش و اجاره اموال منقول و غیر منقول و ماشین آلات و بطور کلی وسائل مورد نیاز وهمچنین معاملات بنام و حساب شرکت ، مشارکت با سایر شرکتها و شخصیتهای حقیقی و حقوقی ، استقراض با رهن یا بدون رهن و تحصیل اعتبار و وام گرفتن ، از بانکها و اشخاص و شرکتها و بازکردن حسابجاری و ثابت در بانکها ، دریافت وجه از حسابهای شرکت ، صدور ظهر نویسی و پرداخت بروات و اسناد وسفته ها ، هزینه ها ، مرافعات ، چه شرکت مدعی باشد وچه مدعی علیه ، در تمام مراحل با تمام اختیارات از رجوع به دادگاههای صالحه ابتدائی و استیناف و دیوان عالی کشور ، انتخاب وکیل و وکیل در توکیل ، دادن اختیارات لازمه بنامبرده و عزل آن ، قطع و فصل عادی دعائی با صلح و سازش ، اختیارات فوق جنبه محدودیت نداشته و هر تصمیمی را که هیات مدیره جهت پیشرفت شرکت اتخاذ نماید معتبر می باشد .
ماده ۱۷: جلسات هیات مدیره با حضور اکثریت اعضاء رسمیت می یابد و تصمیمات هیات مدیره با اکثریت آراء معتبر است .
ماده ۱۸: دارندگان حق امضاء در شرکت : دارندگان حق امضاء اوراق و اسناد بهادار از قبیل چک – سفته – بروات – اسناد تعد آور و قراردادها را هیات مدیره تعیین می کند .
ماده ۱۹: هریک از اعضاء هیات مدیره می تواند تمام یا قسمتی زا اختیارات و همچنین حق امضاء خود را به هریک ا زشرکاء برای هر مدت که صلاح بداند تفویض نماید و همچنین هیات مدیره می تواند تمام یا قسمتی از اختیارات خود را به مدیر عامل تفویض نماید .
ماده ۲۰: سال مالی شرکت از اول فروردین ماه هر سال شروع و به اخر اسفند ماه همان سال خاتمه می یابد به استثنای سال اول که ابتدای آن از تاریخ تاسیس شرکت است .
ماده ۲۱: تقسیم سود – از درآمد شرکت در پایان هر سال مالی هزینه های اداری – حقوق کارکنان و مدیران ، استهلاکات ، مالیات و سایر عوارض دولتی کسر و پس از وضع صدی ده بابت ذخیره قانونی بقیه که سود ویژه است به نسبت سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم خواهد شد .
ماده ۲۲: فوقت یا محجوریت هر یک از شرکاء باعث انحلال شرکت نخواهد شد و وارث یا وراث شریک متوفی و یا ولی محجور می تواند به شرکت خود ادامه دهند .
در غیر اینصورت بایستی سهم الشرکه خود را پس از انجام تشریفات قانونی دریافت و یا به شریک دیگری منتقل و از شرکت خارج شوند.
ماده ۲۳: انحلال شرکت : شرکت مطابق ماده ۱۱۴ قانون تجارت منحل خواهد شد .
ماده ۲۴: در صورتی که مجمع عادی فوق العاده شرکاء رای به انحال شرکت دهد یک نفر از بین شرکاء و یا از خارج از شرکت به سمت مدیر تصفیه تعیین خواهد شد ، وظایف مدیر تصفیه طبق قانون تجارت می باشد .
ماده ۲۵: اختلافات حاصله بین شرکاء شرکت از طریق حکمیت و داوری حل و فصل خواهد شد .
ماده ۲۶: در سایر موضوعاتی که در این اساسنامه قید نشده است مطابق مقررات قانون تجارت ایران و سایر قوانین موضوعه عمل و رفتار خواهد شد .
ماده ۲۷: این اساسنامه در ۲۷ ماده یک تبصره تنظیم و به امضاء کلیه موسسین شرکت به اسامی امضاء شد.

فرم صورتجلسه
بسمه تعالی
صورتجلسه مجمع عمومی موسس شرکت هنگام طراحان نو اندیش با مسئولیت محدود در ساعت ۹ صبح روز ۱/۱۲/۱۳۸۵ جلسه مجمع عمومی موسس شرکت با حضور کلیه شرکاء در محل شرکت تشکیل و تصمیمات ذیل به اتفاق آراء مورد تصویب قرار گرفت .
۱- اساسنامه شرکت مشتمل بر ۲۷ ماده ، یک تبصره تنظیم و به تصویب کلیه شرکاء شرکت رسید و ذیل تمام صفحات آن امضاء شد .
۲- اظهارنامه و شرکتنامه رسمی شرکت نیز امضاء شد .
۳- جهت انتخاب اعضاء هیات مدیره و دارندگان حق امضاء اخذ رای بعمل آمد و در نتیجه :
۱٫ نام ، نام خانوادگی مدیر عامل
۲٫ نام ، نام خانوادگی ریئس هیئت مدیره
۳٫ نام ، نام خانوادگی نائب رئیس هیئت مدیره
بعنوان اعضای هیات مدیره برای مدت نامحدود انتخاب شدند.
همچنین کلیه اوراق و اسناد بهادار و تعهد آور شرکت از قبیل چک – سفته – بروات – قراردادها و عقود اسلامی با امضاء مدیر عامل منفردا با مهر شرکت معتبر می باشد .
۴-هریک از اعضاء هیات مدیره با امضاء ذیل این صورتجلسه قبول سمت نمودند .
۵- مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال سرمایه شرکت که از طرف کلیه شرکاء پرداخت گردیده و تحویل و در اختیار مدیر عامل شرکت قرار گرفت و مید رعامل با امضاء ذیل این صورتجلسه وصول آنرا اعلام می دارد .
۶- به آقا / خانم ……………با حق توکیل غیر شرکاء وکالت با حق توکیل بغیر داده شد تا ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکتها نسبت به پرداخت هزینه های قانونی و امضاء ذیل ثبت دفتر اقدام نماید .

نام ، نام خانوادگی و امضاء شرکاء

طبقه بندی شرکت از لحاظ حسابداری :
نوع فعالیت : این شرکت یک موسسه خدماتی می باشد . موسسه خدماتی ؛ موسسه ای است که خدماتی را به مشتریان عرضه و در ازای آن کارمزد یا حق الزحمه دریافت می کنند .
تعداد مالک : این شرکت از لحاظ مالکیت غیر انفرادی می باشد یعنی منحصر به چند نفر ( تعداد اعضاء ۳ نفر) می باشد .
از نظرمالکیت : طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بخش های اقتصادی کشور به بخش هیا عمومی ؛ تعاونی وخصوصی تقسیم می شوند.
این شرکت جزء بخش خصوصی می باشد . بخش خصوصی واحدهائی هستند که در مالکیت و مدیریت اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی خصوصی قرار دارند و به قصد انتفاع فعالیت می کنند .
هدف فعالیت : فعالیت این شرکت انتفاعی می باشد.

چرخه حسابداری:
عملیات حسابداری شامیل یک سری مراحل پیاپی است که در هر دوره مالی تکرار می شوند و به مجموعه ی آنها چرخه حسابداری گفته می شود . چرخه حسابداری شامل مراحل ده گانه به شرح ذیل می باشد :
۱٫ جمع آوری اطلاعات
۲٫ تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی
۳٫ ثبت معاملات در دفتر روزنامه
۴٫ نقل اقلام به دفتر کل
۵٫ تهیه ترازآزمایشی
۶٫ اصلاحات ( یا تعدیلات)
۷٫ تهیه ی تراز آزمایشی اصلاحی
۸٫ گزارشهای مالی
۹٫ بستن حسابهای موقت
۱۰٫تهیه ترازآزمایشی
که هریک از آنها را به اختصار توضیح می دهیم :
۱٫ جمع آوری اطلاعات : واحدهای تجاری همه روزه معاملات وعملیات مالی متعددی را انجام می دهند که حسابداران به جمع آوری این اطلاعات می پردازند .
۲٫ تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی : حسابداران برای گزارش دهی مناسب اطلاعات مالی مربوط به یک واحد تجاری ابتدا رویدادهای مالی موثر بر آن واحد را شناسایی کرده و بعد میزان تاثیر آن رویداد را بر اجزای معادله حسابداری ارزیابی می کنند . این عمل تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی نامیده می شود .
۳٫ ثبت معاملات در دفتر روزنامه : نوشتن رویدادهای مالی در دفتر روزنامه را ثبت معاملات در دفتر روزنامه گویند .
۴٫ نقل اقلام به دفتر کل : هر رویداد مالی پس از ثبت در دفتر روزنامه به ترتیب در بدهکار و بستانکار حسابهای مربوط در دفترکل نوشته می شود که به این عمل انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به دفتر کل گفته می شود .
۵٫ تراز آزمایشی : تراز آزمایشی فهرستی از نام و مانده کلیه حسابهای دفتر کل در یک زمان مشخص است .
۶٫ اصلاحات : منظور از ثبت اقلام اصلاحی تصحیح اشتباهات انجام شده نیست بلکه ثبت معاملاتی می باشد که در دفاتر انجام نشده و یا عمل شده ولی باید افزایش یا کاهش یابد تا به مانده ی واقعی حسابها تعیین گردد.
۷٫ تراز آمایشی اصلاح شده : تعیین فهرست مانده حسابهای دفترکل پس از انجام ثبتهای اصلاحی می باشد .
۸٫ تهیه گزارش های مالی: اهم گزارش های مالی در موسسات تک مالکی عبارتند از : الف – گزارش سود وزیان
ب- گزارش صورتحساب سرمایه ( صورت تغییرات در سرمایه )
ج – ترازنامه
۹٫ بستن حسابهای موقت : حسابهای موقت حساب هایی هستند که مانده آنها از یک دوره ی مالی به دوره مالی بعد انتقال نمی یاد و بستن حسابهای موقت یعنی صفر نمودن مانده آنها در پایان دوره مالی.
۱۰٫ ترازآزمایشی اختتامی : عبارت است از فهرست مانده حسابهای دائمی پس از بستن حسابهای موقت .

تجزیه و تحلیل و ثبت معاملات
منظور زا تجزیه و تحلیل فعالیتهای مالی این است که مشخص نمائیم دریک فعالیت مالی چه حساب یا حسابهایی بدهکار یا بستانکار می شوند .
تعریف حساب: ورقه یا کاغذ( کارتی ) است که د رآن افزایش ها یا کاهش های یک مورد ( مثلاٌ صندوق یا بانک ) را د رطی یک دوره مالی نشان می دهند .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 67 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد