دانلود مقاله تأثیر ماساژ درمانی در کنترل و بهبود دردهای ناشی از ستون فقرات

word قابل ویرایش
4 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
9700 تومان

مقدمه

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافتهای نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک میکند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده میکنند. تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یک درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی، به پزشکان گوشزد کرد. ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریک لینگ (۱۷۷۶-۱۸۳۹) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد. دو برادر پزشک امریکایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد، در سال ۱۸۵۰ این رشته را به امریکا معرفی نمودند. ماساژ درمانی از تکنیکهای مختلفی تشکیل شده است. معمولاً فرد متخصص مانند فیزیوتراپ، عضلات و سایر بافتهای نرم بدن را فشار داده، مالش میدهد، و یا با دست وضعیت قرارگیری آنها را تغییر میدهد. در اکثر مواقع برای ماساژ از دستها و انگشتان استفاده میشود، اما امکان استفاده از بازو و آرنج نیز برای این کار وجود دارد.

انواع ماساژ

با توجه به اهداف و شرایط فرد ماساژ گیرنده، متخصص ماساژ ممکن است استفاده از یک نوع خاص ماساژ را پیشنهاد دهد یا ترکیبی از چند روش را تجویز نماید. این موارد عبارتاند از: ماساژ سوئدی، ماساژ با سنگ داغ، ماساژ عمیق بافت، درمان نقطه محرک، شیاتسو، ماساژ تایلندی، ماساژ ورزشی، کالیفرنیایی، اسالن، وتسو، حس درمانی، استخوانی، کشش لنفاوی، جین شیندو

کاربردها ماساژ درمانی دیسک کمر و کمر درد

درد کمر ناشی از دیسک کمرو سایر عامل معمولاً برای همه افراد در بعضی مقاطع زندگی اتفاق میافتد. در حقیقت، هنگامی که به دنبال کسب اطلاعات درباره ماساژ درمانی هستیم، اکثر افراد به دنبال استفاده از ماساژ کمر در مقایسه با ماساژ شانهها، زانوها، دستها، گردن، و سایر اعضای بدن هستند. کمر انسان دارای عضلات و رباطهای پر کاربردی است که به سادگی دچار گرفتگی و درد در نواحی مختلف در تمام مدت زندگی میشود. در عمل امکان بهبود مشکلات مختلف کمر با استفاده از ماساژ درمانی وجود دارد. برخی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

گرفتگی عضلات در قسمت پایین یا بالای کمر/ گردن

اکثر موارد درد در قسمت پایین کمر به خاطر گرفتگی عضلات در نتیجه بلند کردن اجسام سنگین، حرکت سریع یا افتادن از بلندی ایجاد میشود. درد در قسمت بالای کمر میتواند به خاطر شرایط خاص همچون گرفتگی عضلات، آسیبهای ورزشی، یا تصادف با اتومبیل نیز ایجاد شود. در این حالت میتوان از ماساژ درمانی برای بر طرف کردن اسپاسم/ التهاب ایجاد شده و بهبود دامنه حرکت عضلات استفاده کرد.

استئو آرتریت (آرتروز) ستون فقرات:

آرتریت ستون فقرات یک شکستگی در غضروف بین مفاصل فاست در قسمت پشت ستون فقرات است. ماساژ درمانی میتواند به کاهش درد استئو آرتریت با بهبود گردش خون و کاهش فشار و گرفتگی عضلات کمک کند. به هر حال، مهم است که برای این کار از خدمات یک فرد حرفهای که به طور خاص دارای آموزش و تجربه لازم در حوزه آرتریت است، استفاده شود.

۲

فیبرومیالژیا

این بیماری میتواند بر افراد مختلف تأثیر متفاوت داشته باشد، اما این تأثیرمعمولاً با درد، خشکی، کوفتگی و یا مشکلات خواب همراه است. هر چند ماساژ یک فعالیت به نسبت بی خطر است، در اکثر مواقع برای بیمارانی توصیه میشود که در ابتدا قبل از شروع ماساژ یا هر نوع روش درمانی دیگر وضعیت خود را با پزشک یا فیزیوتراپ در میان گذاشتهاند.
ماساژ درمانی برای سیاتیک

عصب سیاتیک بلندترین عصب در بدن است و حتی فرد ممکن است به خاطر آن با درد در ناحیه پایین کمر مواجه شود که این درد تا پاها میتواند وجود داشته باشد. درد سیاتیک معمولاً به خودی خود در طول دو ماه کاهش پیدا میکند، اما امکان تسکین آن در فاصله زمانی کوتاهتر نیز با استفاده از روشهای خاص وجود دارد.

ماساژ درمانی اثر قابل توجه بر درمان درد عصب سیاتیک دارد. نتایج مطالعات انجام شده در این حوزه نیز نشان دهنده ماساژ درمانی باعث کاهش درد و ناراحتی بیمار میشود. برای مثال یک مطالعه انجام شده بر روی ۴۰۰ نفر که ماساژ درمانی را به طور منظم هفته ای یکبار یا هر گاه که تمایل به انجام ماساژ داشتند، انجام دادند نشان میدهد با گذشته ده هفته، دریافت کنندگان ماساژ عملکرد بهتر عضلات کمر و کاهش درد را گزارش کردهاند.

ماساژ درمانی برای درد گردن

درد گردن یکی از شایعترین دردهای مفاصل است. در حقیقت، در ۴۰ تا ۷۰ درصد موارد درد گردن جدی برای مدت طولانی فرد را آزار میدهد. درد دیسک گردن اغلب با درد کمر همراه است و علائم این دو مشکل نیز مشابه میباشند. ماساژ درمانی یک روش غیر تهاجمی است که میتواند به عنوان جایگزین دارو برای درمان درد گردن مورد استفاده قرار گیرد. ماساژ یک روش درمان دستی است که در آن عضلات و سایر بافتهای نرم برای کاهش گرفتگی عضلات و نیز کاهش فشار وارد شده، مالش داده میشود. هر چند ماساژ، کل بدن فرد را تحت تأثیر قرار میدهد، این روش درمانی به طور خاص برای مشکلات عضلانی اسکلتی، گردش خون، و بهبود سیستمهای لنفاوی و عصبی بدن مورد استفاده قرار میگیرد.

ترکیبی از تکنیکها که توسط فیزیوتراپ برای ماساژ درمانی استفاده میشود میتواند به کاهش درد و ریکاوری بیمار کمک مؤثر کند. انواع مختلف ماساژ که میتوان از آنها برای کاهش درد گردن استفاده کرد شامل ماساژ سوئدی، ماساژ عمیق عضلات، درمان نقطه محرک، و ماساژ شیاتسو است.
ماساژ منظم شانه

هیچ جایگزینی برای یک متخصص حرفهای در زمینه ماساژ وجود ندارد. هر چند مالش گردن یا شانه توسط خود فرد با دست مقابل میتواند باعث تسکین موقت درد شود، یک متخصص میداند که چگونه وارد کردن فشار مستقیم به ناحیه مورد نظر میتواند بهترین نتایج را به همراه داشته باشد. شما ممکن است هنگام ماساژ در زیر پوست احساس توده یا تراکم داشته باشید که این موضوع نشان میدهد عضله و بافت مربوط به آن دچار چسبندگی و گرفتگی شده است و به همین خاطر ناحیه مورد نظر درد میکند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 4 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد