تحقیق در مورد نگاهی برساختمان فرهنگسرای نیاوران

word قابل ویرایش
20 صفحه
18700 تومان


فرهنگسراي نياوران
اين فرهنگسرا در سال 1357 با مساحت تقريبي 3500 متر مربع در شمال شرقي تهران در محله نياوران ايجاد شد و داراي کتابخانه , نگارخانه و نمايش خانه بود . پس از پيروزي انقلاب اسلامي , اين فرهنگسرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي واگذار شد و تا سال 1364 علاوه بر فعاليتهاي هنري به انتشار کتاب و تفسير و ترجمه قرآن نيز پرداخت . در سال 1364 مرکز آموزش هنر در اين فرهنگسرا پايه گذاري شد . از سال 1370 فعاليتهاي فرهنگسرا چنين بوده است : برگزاري سمينار , کنفرانس و نمايشگاه.


معماري فرهنگسراي نياوران
برگزیدگان طرح جایزه ملي نخستین مسابقه بین‌المللی معماري فرهنگسرای نیاوران معرفی می‌شوند.
برگزیدگان طرح جایزه ملی نخستین مسابقه بین‌المللی معماری فرهنگسرای نیاوران معرفی می‌شوند.
به گزارش سرويس معماري پايگاه خبري هنر ايران مرتضی اسماعیلی، مدیر طرح جایزه ملی با اعلام اين خبر گفت: گروه صنعتی ملی با هدف رشد فرهنگ معماری، طرح این جایزه را به اجرا درآورد.


از شهریور 85 پس از انتشار فراخوان این مسابقه 120 طراح معمار و گروههای معماری از 36 کشور دنیا 103 طرح به دبیرخانه مسابقه ارسال كردندكه گویای یک استقبال بی‌نظیر از این رویداد است.
از میان آثار رسیده به دبیرخانه 87 طرح به مرحله داوری راه یافتند که پنجم اردیبهشت 10 طرح برتر و 10 طرح تقدیرشده جوایز خود را دریافت مي‌كنند.
مدیر طرح جایزه ملی مهندس ایرج کلانتری را رییس هیأت داوران و محمدرضا جودت، دکتر علی اکبر صارمی، مهندس کامران صفا منش و دکتر محمود گلابچی را اعضای هیأت داوران این جایزه معرفی نمود و گفت: ارزش‌های هنری طرح‌ها و نیز توجه به زیباشناسی مبلمان شهری از شاخصه‌های مورد نظر هیأت داوران در انتخاب آثار بود.
اسماعیلی همچنین اعلام کرد: 87 طرح راه یافته به مرحله داوری از سه شنبه چهارم اردیبهشت در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران در معرض دید و قضاوت عموم قرارمی‌گیرد.
کتابخانه تخصصی هنر نياوران از اجزاي ساختمان فرهنگسرا

تاريخچه :
كتابخانه فرهنگسراي نياوران از سال 1357 در مساحت 250 متر مربع و هم زمان با افتتاح اين مركز شروع به كار كرده است. اين كتابخانه كه از همان ابتدا داراي منابع بسيار غني در حوزه ي هنر و شرق شناسي بوده است، با گذشت زمان به كتابخانه اي براي استفاده دانشجويان و كارشناسان وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي مبدل شد. در كنار اين افراد هنرمندان، محققان و پژوهشگران نيز از منابع آن بهره مي جسته اند. به مرور زمان، ضرورت تغيير كاربري اين كتابخانه از «عمومي» به «تخصصي هنر» سبب شد تصميم هايي در جهت ايجاد تغييرات كيفي در مجموعه گرفته شود. به همين سبب در اسفند ماه 1380 مجموعه ي اين كتابخانه وجين شد و تنها منابع هنر و منابعي از متون قديمي تاريخ و ادبيات در قفسه ها باقي ماند. پس از تغيير سيستم دستي به مكانيزه كتابخانه ي فرهنگسراي نياوران از ارديبهشت 1382 دوران تازه اي از حيات خود را آغاز نمود.


اين كتابخانه در حال حاضر مجموعه ي قابل توجهي كتاب فارسي و لاتين در كليه حوزه هاي هنر فارسي و لاتين از جمله معماري، مجسمه سازي، موسيقي، نقاشي، سينما و … حتي شعر و نمايشنامه، نشريات صحافي شده و نيز كتابهاي مرجع را داراست .
پس از بازگشايي در سال 82 به مدت 2 سال اين كتابخانه از امانت دادن منابع خود معذور بود اما با توجه به نيازهاي مبرم مراجعين و نيز كمبود چنين كتابخانه اي با اين موجودي در سطح تهران از تير ماه 84 سيستم امانت كتابخانه نيز فعال گرديده و امكان امانت بردن كتاب ها در مدت زمان معين و برابر دستورالعمل اجرايي امانت كتابخانه براي اعضاء محترم مهيا شد.


طي حكمي از سوي دكتر ايماني، ‌معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي آئینه‌ساز رئيس فرهنگسراي نياوران شد.
آئينه‌ساز عضو هيات علمي جهاددانشگاهي كه دو سال است رئيس تالار وحدت مي‌باشد پيشتر رئيس گروه گرافيك دانشگاه هنر، رئيس گروه سينما تآتر دانشگاه هنر، ‌رئيس گروه عكساي دانشگاه هنر، دبير سه دوره جشنواره موسيقي فجر (77 تا 80)،‌ رئيس خانه فرهنگ ايران در كراچي پاكستان، عضو هيات امناء موزه پست ايران و ... بوده است.
در مراسمي با حضور دكتر ايماني معاون هنري وزير ارشاد و آيت پيمان مشاور اجرايي معاونت هنري، آیینه ساز به عنوان رئيس جديد فرهنگسراي نياوران معرفي و از خدمات دكتر سيدمحمد فدوي تقدير شد.


ادغام فرهنگسراى نياوران، زمين فوتبال، كاخ و پارك نياوران
ايسنا: در طرح كلان چهارساله اى، ايجاد شهرك علمى هنرى تدارك ديده شد كه با تصويب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، در سه فاز به بهره بردارى مى رسد. اين طرح توسط شوراى متخصصان هنرى در فرهنگسراى نياوران برنامه ريزى شده است و بر اساس آن ايجاد آتليه هاى عمومى، توليد آثار هنرى، ارتباط منسجم با بخش صنعت و توليد كشور و همچنين تعبيه برنامه هايى براى سيستم هنر آموزش و پرورش، دبيرستان ها، دانشگاه ها و مديران فرهنگى هنرى وزارتخانه ها، برنامه كلان براى هنر كشور ايجاد خواهد شد. دكتر اصغر كفچيان

مقدم عضو هيات علمى دانشكده هنرهاى زيباى دانشگاه تهران و يكى از برنامه ريزان طرح توضيح داد: نقشه اين شهرك آماده شده است و فرهنگسراى نياوران، زمين مقابل فرهنگسرا كه در حال حاضر زمين فوتبال بچه هاى محل است، كاخ و پارك نياوران را شامل مى شود. به گفته وى طرح يادشده آماده و قرار است از سوى سيدمحمد فدوى به مركز هنرهاى تجسمى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى تسليم شود و با تصويب آن در سه فاز، در مدت چهارسال به بهره بردارى برسد.
بازگشايى كوشك احمدشاهى در كاخ نياوران در كنار ساختمان فرهنگسرا


ايسنا: همزمان با روز جهانى موزه و هفته ميراث فرهنگى عمارت كوشك احمدشاهى براى بازديد عموم بازگشايى مى شود. كوشك احمدشاهى به مساحت بالغ بر ۸۰۰ متر مربع در فضاى شمالى كاخ صاحبقرانيه ساخته شده است. اين عمارت با خصوصيت منحصر به فرد و جاذبه و آراستگى خاص خود در دو طبقه با پوششى از سقف شيب دار فلزى ساخته شده كه تركيبى از معمارى نوكلاسيك اروپايى و تاثير كمرنگ از معمارى ايرانى دوران قاجار را تداعى مى كند. اين بنا در دوران رضاخان جهت اقامت پسرش محمدرضا و همسر اول وى فوزيه تغييراتى يافت، در دوران كوتاهى كاخ احمد شاهى به صورت دفتر كار محمدرضا پهلوى به شكل فضاى ادارى مورد استفاده قرار گرفت و بازسازى كاخ صاحبقرانيه اين ساختمان به دفتر

كار آجودانى اختصاص يافت، سپس با اعمال آخرين تعميرات داخلى در دوران حكومت پهلوى به عنوان اقامتگاه اصلى رضا پهلوى فرزند بزرگ محمدرضا به بهره بردارى رسيد. بعد از پيروزى انقلاب اسلامى كوشك احمدشاهى بلااستفاده باقى ماند، تا سال ۷۹ با تعميرات مختصر و ايجاد تغييراتى چند به عنوان كاخ موزه احمدشاهى از آن استفاده مى شد. از دى ماه سال ۸۲ به بعد اين عمارت جهت بازسازى و مرمت بهينه براى كاربرى موزه اى تعطيل شد اما هم اينك همزمان با روز جهانى موزه و بزرگداشت ميراث فرهنگى براى بازديد عموم بازگشايى مى شود.


بازگشايى كتابخانه تاريخى كاخ نياوران وابسته به فرهنگسرا
به مناسبت هفته ميراث فرهنگى كتابخانه اختصاصى مجموعه فرهنگى تاريخى نياوران وابسته به فرهنگسراي نياوران براى عموم به تماشا گذاشته مى شود. رئيس مجموعه فرهنگى تاريخى نياوران با بيان اين خبر افزود: كتابخانه اختصاصى مجموعه فرهنگى - تاريخى نياوران حاوى ۲۳ هزار جلد كتاب، پايان نامه، روزنامه، مجله، بروشور كاتالوگ است و درميان كتب مربوط به تاريخ ايران ادبيات فرانسه و هنر نقاشى از غناى بيشترى برخوردار است. وى خاطرنشان ساخت: قديمى ترين كتب موجود مربوط به مجموعه غيرفارسى با قدمت ۳۵۹ سال توسط Josophusflarius در مورد تاريخ قوم يهود نوشته شده است اين كتاب در سال ۱۶۰۹ ميلادى به چاپ رسيد. قديمى ترين كتب فارسى ديوان حافظ به شرح سورى است كه به ناصرالدين شاه قاجار اهدا شده است. اين كتاب در سال ۱۲۵۲ هجرى شمسى (۱۸۷۳ ميلادى) درلايپزيگ منتشر شد. همچنين جديدترين اثر خارجى مجله اى با عنوان

Soapoperadijiest است كه در ژانويه ۱۹۷۹ به كتابخانه رسيده است و آخرين كتاب و جزوه اى است كه در اوج انقلاب اسلامى وارد مجموعه شده است. به گفته وى، اين كتابخانه كه در سال ۱۳۳۵ احداث شد با ۲۵ ماه كار عملى از اسفند ۸۰ تا فروردين ۸۳ توسط تيم متخصص به طور كامل شناسايى و ساماندهى شد. هم اكنون به مناسبت هفته ميراث فرهنگى علاقه مندان مى توانند از اين كتابخانه بازديد نمايند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 20 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله نگاهی برساختمان فرهنگسرای نیاوران

word قابل ویرایش
11 صفحه
18700 تومان
نگاهي برساختمان فرهنگسراي نياورانفهرست:فرهنگسراي نياوران معماري فرهنگسراي نياورانکتابخانه تخصصی هنر نياوران از اجزاي ساختمان فرهنگسراادغام فرهنگسراى نياوران، زمين فوتبال، كاخ و پارك نياورانبازگشايى كوشك احمدشاهى در كاخ نياوران در كنار ساختمان فرهنگسرابازگشايى كتابخانه تاريخى كاخ نياوران وابسته به فرهنگسرانماي ...

مقاله نگاهی به عناصر داستان خمره هوشنگ مرادی کرمانی

word قابل ویرایش
14 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
چکیده خمره نوشته هوشنگ مرادی کرمانی از نوع ادبیات داستانی کودک و نوجوان، که با نثری ساده نگاشته شده است. این کتاب، داسـتانی بلند شامل یک موضوع اصلی با هفده عنوان است. در این پژوهش داستان خمره از نظر عناصر داسـتان همچـون : شخصـیت، درون مایـه، زاویه دید، پیرنگ، لحن، زبان و گفت وگو به صورت اجمالی مورد بررسی قرا ...

مقاله نگاهی به معرفت شناسی سازمانی : سیر تحول ، مکاتب و کاربردهای مدیریتی

word قابل ویرایش
14 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
نگاهی به معرفت شناسی سازمانی: سیر تحول، مکاتب و کاربردهای مدیریتی چکیده: معرفت شناسی یکی از شاخه های فلسفه است که با درک ریشه ها، زمینه ها، ماهیت و بویژه اعتبار دانش در ارتباط و درصد فراهم کردن دانش لازم برای ارزیابی دانش است. در معرفت شناسی سازمانی، ماهیت و منشأ دانش سازمانی و دانش مربوط به منشأ ساختارها، ...

مقاله رابطه فضا و مکان در معماری با نگاهی بر اندیشه های شولتز

word قابل ویرایش
15 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
رابطه فضا و مکان در معماري با نگاهی بر اندیشه هاي شولتز چکیده دو مفهوم فضا و مکان از مفاهیم پیچیده در معماري هستند که هنوز بر سر تعریف آنها اجماع نظر وجود ندارد و براي یافتن پاسخ به پرسشهاي متعدد ذهن خلاق، باید از مباحث بنیادین و ریشهاي علم معماري مدد جست. بحث مکان از دیدگاه پدیدارشناسانه در آثار نویسنده و ...

مقاله نگاهی تطبیقی به جرم پولشویی در حقوق ایران ، فرانسه و انگلیس

word قابل ویرایش
19 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
نگاهی تطبیقی به جرم پولشویی در حقوق ایران، فرانسه و انگلیس ١ چکیده پولشویی یکی از جرایمی است که سابقه ي چندانی در جرایم جهان ندارد، اما به دلیل تأثیر مهمی که براقتصاد و جامعه و سیاست و بالاتر از آن برحقوق افراد دارد، مورد توجه قانون گذاران کشورهاي مختلف قرار گرفته است. جرم پولشویی در واقع پنهان کردن منشأ ...

مقاله بررسی آسیب شناسی نظام آموزشی و راهکارهای بهبود آن : نگاهی به جایگاه آموزش و تدریس

word قابل ویرایش
8 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی آسیب شناسی نظام آموزشی و راهکارهای بهبود آن: نگاهی به جایگاه آموزش و تدریس   چکیده در هر نظام آموزشی، صرف نظر از محتوای برنامه درسی و نوع آموزش، تفاوتهای شخصی همیشه عامل مهمی در موفقیت و ناکامی افراد در رسیدن به وضعیت مطلوب است. فراگیرانبا سبکهای یادگیری متفاوت وارد کلاسهای آموزش میشوند و معلمان نیز ...

مقاله نگاهی اجمالی بر خواص و مضرات دارویی کلاله و گلبرگ زعفران با تأکید بر اثرات کاهشی فشارخون و ضد توموری

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
نگاهی اجمالی بر خواص و مضرات دارویی کلاله و گلبرگ زعفران با تأکید بر اثرات کاهشی فشارخون و ضد توموری   چکیده زعفران از زمانهای بسیار دور در ایران و هندوستان کشت میگردیده و بعدها توسط اعراب که در قرونوسطی اروپا را فتح کردند به کشورهایی چون اسپانیا معرفی گردید. زعفران از قدیمالایام بهعنوان یک داروی خانگی برا ...

مقاله وظایف و تعهدات وکیل نسبت به موکل در نظام حقوقی ایران ؛ با نگاهی به نظام حقوقی فرانسه

word قابل ویرایش
10 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
وظايف و تعهدات وکيل نسبت به موکل در نظام حقوقي ايران ؛ با نگاهي به نظام حقوقي فرانسه چکيده زماني که عقد وکالت منعقد ميشود ، وکيل و موکل نسبت به يکديگر حق و تکليف يافته ، داراي روابط حقوقي ، وظايف و مسؤوليت هاي متقابلي ميشوند. تعهدات وکيل در برابر موکل يا به طور مستقيم ناشي از عقد وکالت است ، که به «تعهدات ...