تحقیق در مورد والیبال

word قابل ویرایش
26 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

والیبال

مقدمه :
محبوبیت بازی والیبال در بین مردم به علت سادگی این بازی است بااینحال مهارتهای این بازی باید فراگرفته شود و این کتاب به زبانی ساده تمام نکاتی که برای بهتر بازی کردن والیبال لازم است را به شما می آموزد و شما را قادر می سازد که هم خوب بازی کنید و هم از بازی لذت ببرید .
در سال ۱۹۹۵ بازی والیبال صدمین سال بوجود آمدنش را جشن گرفت . این بازی در سال ۱۸۹۵ در ایالات متحده آمریکا پدید آمد .
ریچارد کالیکات ،رئیس فدراسیون والیبال انگلستان
تاریخچه والیبال :

در سال ۱۸۹۵ ویلیام جی . مورگان پسر یکی از مهاجران ولزی در ایالات متحده آمریکا در سالن ورزشی هولیوک د رماساچوست ، یک بازی جدید به نام مینویت طراحی کرد که در این بازی دو تیم در دو طرف یک طناب می ایستادند و به یک توپ بسکتبال ضربه می زدند .

در این بازی هر کس حق داشت که فقط یک ضربه به توپ بزند و مجاز نبود که توپ را بگیرد یا نگه دارد . مورگان می خواست بازی طراحی کند که هر کسی و در هر جایی بتواند آنرا بازی کند مورگان متوجه شده بود که بازی بسکتبال را هر کسی نمی تواند بازی کند و به همین دلیل دنبال ابداع یک بازی ساده بود .

محبوبیت بازی والیبال در بین مردم به خاطر همین سادگی در مراحل اولیه پیدایش بازی مینونت در هر تیکم ۹ نمفر در سه ردیف سه تایی بازی می کردند تمام بازیکنان باید به ترتیب جای خود را با نفر بعدی عوض می کردند تا همه در تمام موقعیتهای زمین قرار بگیرند . زمین بازی در ابتدا ۵۰ فوت ( ۱۵ متر و ۲۴ سانتیمتر ) در ۲۵ فوت ( ۷ متر و ۶۲ سانتیمتر ) بود که توسط یک تور ( که بجای طناب قرار گرفته بود ) به ارتفاع حدود دو متر به دو نیمه شده است .

در کنفرانسYMCA در سال ۱۸۹۶ نام این بازی جدید به نام والیبال تغییر پیدا کرد . بعدها تور والیبال را بالاتر برده و در ارتفاع دو متر و ۲۸ سانتیمتر قرار دادند و تعداد بازیکنان نیز از ۹ نفر به ۶ نفر کاهش یافت . زمین بازی نیز کمی بزرگتر شد و توپ بازی که قبلا از توپ بسکتبال استفاده می شد ، سبکتر شد .

اندازه و وزن توپی که امروز استفاده می شود بسیار متفاوت بود . کم کم قوانین تکنیکهای بازی والیبال بوجود آمد و بازیهای قهرمانی اجرا شد .
در سال ۱۹۱۸ باز ی والیبال با ورود تیمهای آمریکایی به فرانسه به اروپای غربی هم معرفی شد و سپس در تمام جهان بازی والیبال شناخته شد . در ژاپن و روسیه بازی والیبال طرفداران بسیاری پیدا کرد وخیلی محبوب شد . از آن هنگام ، بازی والیبال از یک بازی تفریحی به عنوان یک بازی مسابقه ای قهرمانی در نظر گرفته شد .
اولین اقدام برای سازماندهی و استاندارد کردن بازی والیبال در المپیک برلین در سال ۱۹۳۶ اتفاق افتاد و نمایندگان ۲۲ کشور جهان د راین مورد به بحث پرداختند . اولین مسابقه بین المللی والیبال در سال ۱۹۳۹ و در بازیهای دانشگاهی جهان برگزار شد . در سالهای جنگ جهانی دوم ، بازی والیبال پیشرفت کرد .
بسیاری از سربازان در پادگانها و بسیاری از اسیران جنگی در بازداشتگاهها والیبال بازی می کردند .

قبل از به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم سه کشور فرانسه ،لهستان و چکسلواکی اقدام به ایجاد فدراسیون والیبال در کشورشان نمودند . در سال ۱۹۴۶ هنگامی که مسابقه والیبال بین دو تیم چکسلواکی و فرانسه در پاریس برگزار می شد ، رئیس فدراسیون والیبال لهستان نیز در آنجا حضور داشت . این حضور باعث شد که سه کشور فرانسه چکسلواکی و لهستان اقدام به تشکیل فدراسیون والیبال نمایند .

در ماه آوریل سال ۱۹۴۷ فدراسیون بین المللی والیبالFIVB با حضور ۱۴ کشور و با مرکزیت پاریس تاسیس شد . این ۱۴ کشور عبارت بودند از : بلژیک ، برزیل ، چکشلواکی ، مصر ، فرانسه ، هلند مجارستان ، ایتالیا ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، اوروگوئه ، ایالات متحده آمریکا و یوگسلاوی .

اولین مسابقه جام جهانی والیبال مردان در شهر پراگ در سال ۱۹۴۹ برگزار شد که در این مسابقات ، اتحاد جماهیر شوروی به مقام قهرمانی دست یافت اولین مسابقه جام جهانی والیبال زنان در سال ۱۹۵۲ برگزار شد که در این مسابقات هم اتحاد جماهیر شوروی به مقام قهرمانی دست یافت . از سال ۱۹۶۲ مسابقات جام جهانی والیبال هر ۴ سال بطور مرتب برگزار می گردد .

در سال ۱۹۵۷ بازی والیبال از طرف کمیته المپیک به عنوان یک بازی به رسمیت شناخته شد . در سال ۱۹۴۶ به لطف تلاش کشور ژاپن بازی والیبال در بازیهای المپیک ۱۹۶۴ شرکت داده شد .
امروزه تیمهای ایتالیا هلند بعنوان قویترین تیمهای مردان شناخته شده اند د رحالیکه تیمهای کوبا و برزیل بعنوان قویتریت تیمهای والیبال زنان مطرح هستند .
امروزه حدود ۲۱۰ کشور عضو فدراسیون جهانی والیبال هستند و تقریبا ۸۴ میلیون نفر بازیکن والیبال ثبت شده در جهان وجود دارد که باعث می شود باری والیبالل بعنوان دومین بازی بزرگ جهان مطرح شود .

زمین بازی والیبال :
تمام زمین های والیبال استاندارد و به یک اندازه هستند کف زمین والیبال می تواند از کفپوشهای چوبی یا مواد مصنوعی ساخته شده باشد . فدراسیون بین المللی والیبال بازی بر روی سطحی که برای بازیکن خطرناک است را ممنوع اعلام کرده است ( سطوح خیس لغزنده و خشن مثل سیمان ) بازی والیبال را می توان در داخل سالن یا در خارج سالن بازی کرد اما اکثر بازیهای مهم د رداخل سالن بازی می شوند .

سطح زمین والیبال باید صاف ، افقی و یکنواخت باشد ابعاد بازی ۱۸ متر در ۹ متر می باشد حداقل ۳ متر فضای آزاد در اطراف آن باشد . در سالن بازی نیز ارتفاع سقف باید حداقل ۷ متر باشد . در بازیهای مهم جهانی منطقه فضای آزاد باید حداقل ۵ متر ا زخط های کناری و ۸ متر از خط های انتهایی فاصله داشته باشد . فاصله سقف تا کف زمین نیز باید حداقل ۵/۱۲ متر باشد .

قوانین بازی والیبال ایجاب می کند که زمین بازی داخل سالن باید از یک رنگ باشد که این رنگ باید روشن باشد بطور ایده آل منطقه آزاد اطراف زمین باید با رنگ زمین اصلی متفاوت باشد .

قطر خطی که در اطراف زمین کشیده می شود ۵ سانتیمتر می باشد طول زمین ۱۸ متر و عرض آن ۹ متر است یک خط عرضی از وسط کشیده شده و زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند .

از خط وسط ، دو خط به موازات آن و به فاصله ۳ متر در هر نیمه زمین کشیده می شود این خطوط به نام خطوط حمله معروف هستند و منطقه بین این خطوط و خط مرکزی را منطفه جلو می نامند منطقه جلو ناحیه ای است که بازکنان خط عقب از آنجا نمی توانند آبشار بزنند پشت خط انتهای زمین منطقه سرویس می باشد .
نور و درجه حرارت در بازی والیبال اهمیت زیادی دارد دمای هوا نباید از ۱۰ درجه کمتر و شدت نور نیز باید بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لوکس باشد .

در وسط زمین یک تور به طول ۵/۹ متر و عرض یک متر قرار دارد یک کابل قابل ارتجاع از بالای تور کشیده شده و تور را محکم نگه می دارد دو نوار سفید در محل اتصال خط وسط و خط کناری از بالا تا پایین تور کشیده شده است در دو طرف این نوارها دو عدد آنتن قرار دارد قطر این آنتنها که قابل ارتجاع هم هستند ۱۰ میلیمتر و طول آنها ۱۸۰ سانتیمتر آن بالاتر از تور قرار می گیرد .
این آنتن ها قسمتی از تور را تشکیل داده و محدوده تور را مشخص می کنند بطور ایده آل این آنتنها به رنگ قرمز و سفید هستند تا به راحتی قابل مشاهده باشند .
فاصله کف زمین تا قسمت بالایی تور در بازی مردان ۲۴۳ سانتیمتر و برای زنان ۲۲۴ سانتیمتر می باشد تور توسط دو دیرک ( ترجیحاً قابل تنظیم ) به ارتفاع ۲۵۵ سانتیمتر نگهداشته می شود دیرکها باید بین نیم تا یک متر از خطوط کناری فاصله داشته باشند و نباید توسط سیم کابل به زمین ثابت شده باشند .
در کنار زمین میز امتیاز نگهدار و نیمکت بازیکنان تیم قرار دارد .

توپ :
توپ بازی والیبال گرد بوده و از چرم انعطاف پذیر ساخته شده که توپی آن هم لاستیکی ( یا مشابه آن ) می باشد . محیط توپ بین ۶۵ تا ۶۷ سانتیمتر بوده و وزن آن بین ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم می باشد .
فشار باد توپ هم باید بین ۳۰/۰ یا ۳۲۵/۰ کیلوگرم بر سانیمتر مربع باشد .

تمام توپ۱هایی که در یک مسابقه استفاده می شوند باید از خصوصیات مشترکی در مورد محیط وزن و فشار برخوردار باشند .
در بازیهای مهم بین المللی بر اساس قوانین بین المللی والیبال از سه توپ استفاده می شود .

در بازیهایی که از سه تپ استفاده می شود ۶ نفر توپ جمع کن باید وجود داشته باشد که در چهار گوشه از منطقه آزاد یک نفر هم در پشت هر داور قرار می گیرند هدف از قرار گذاشتن این توپ جمع کن ها در زمین این است که تیم سرویس زننده به سرعت به توپ دسترسی داشته باشد .
تجهیزات بازیکنان :

تمام اعضاء یک تیم به جزء بازیکن لیبرو باید از لباس متحد الشکل استفاده نمایند رنگ کفشها باید روشن بوده و پاشنه نداشته باشند . شماره پیراهن بازیکنان از ۱ تا ۸ نوشته می شوند .

در مواقعی که لباس هر دو تیم یک رنگ روشن می باشد بستگی به تیم میزبان دارد که رنگ لباس خود را تغییر دهد در مواردی که بازی در یک زمین بی طرف برگزار می شود تیمی که نامش بر روی صفحه امتیازات اول نوشته شده است باید رنگ لباسش را در صورتی که همرنگ با تیم مقابل است تغییر دهد .
بازیکنان نباید از گردنبند ، سنجاق یا دستبند که می تواند برای آنها خطرناک باشد استفاده نمایند .
کفش ها :

کف کفشها باید به اندازه کافی راحت و ضخیم باشد تا ضربه ای که بر اثر بالا پریدن به بازیکن ایجاد می شود را به خود جذب کند و از انتقال این ضربه به پا جلوگیری نمای . گاهی اوقات این ضربه به قدری زیاد ایت که آنرا با سقوط از یک ساختمان چند طبقه مقایسه می کنند .
لباسها :

لباسهای بازی والیبال باید خیلی تنگ باشند آستین لباسها باید به اندازه کافی آزاد باشد که برای انجام تمام حرکات آزادی کامل وجود داشته باشد جنس لباسها باید نخی باشد و از الیاف مصنوعی استفاده نشده باشد تا در هنگام زمین خوردم دچار سوزش و سوختگی نشوید شورتها نیز باید آزاد و شل باشند بسیاری از والیبالیستها دارای رانهای قوی هستند با در آینده دارای رانهای قوی می شوند بنابراین وقتی لباس بازی والیبال می خرید ، در خرید شورت دقت بیشتری نمایید که برایتان تنگ نباشد .
از آنجایی که در بسیاری از موراد برای زدن یک توپ نیاز به شیرجه رفتن وجود دارد به شما توصیه می کنم که از زانوبند و آرنج بند برای محافظت ا ززانوها و آرنجهایتان استفاده نمایید .
اصطلاحات باری والیبال :

ایس : سرویسی که بدون اینکه تیم مقابل بتواند روی توپ اثر بگذار به زمین فرود آید و یک امتیاز به دست آورد .
آئریال : نامی دیگر برای آنتن روی تور می باشد .
حمله : به عمل بازی کردن با توپ بطرف و بالای تور گفته می شود .

مهاجم : به هر بازیکنی که سرویس می زند آبشار می زند و یا با دفاع کردن توپ را به زمین مقابل می فرستد مهاجم گفته می شود .
دفاع حمله : دفاعی که سعی به فرود آوردن توپ در زمین تیم مهاجم می نماید.
خط حمله : خطی است که موازی تور و ۳ متر از آن فاصله دارد .

سیستم حمله : سیستمی است که تیم برای از هم پاشیدن دفاع مقابل از آن استفاده می کند .
منطقه عقب زمین : منطقه بین خط حمله ( خط یک سوم ) و خط انتهای زمین می باشد .

آبشار زدن ازمنطقه عقب زمین : آبشاری که توسط بازیکن منطقه عقب زده می شود .
پاس دادن به پشت : پاسی که توسط پاسور از بالای سر به بازیکنی که پشت سر او قرار گرفته داده می شود .
بازیکنان منطقه عقب : هر یک از سه بازیکن مناطق ۱ ، ۶ ، ۵ که در منطقه عقب زمین می باشند .

دفاع : عمل پریدن به هوا و استفاده از دستها و قسما بالای بدن برای بستن راه توپ یا تغییر جهت آن می باشد بازیکنی که عمل دفاع را انجام می دهد می تواند دو بار با توپ تماس پیدا کند بدون اینکه خطای او اعلام شود و این اولین تماس تیم او به شمار می آید .
پوشش دفاع : بازیکنانی که در دفاع شرکت نمی کنند توپی را که از دفاع عبور کرده را پوشش می دهند .
مدافع : بازیکنی که در دفاع شرکت می کند .

خط انتهای زمین ک خط موازی تور که ۹ متر از آن فاصله دارد . کسانی که سرویس می زنند باید پشت این خط قرار بگیرند .
دفاع گروهی : هنگامی که دو یا سه بازیکن در دفاع شرکت می کنند .

تماس با توپ : به هر نحوی که توپ بازیکن تماس پیدا کرده باشد .
زمین : تمام منطقه بازی ، به جزء منطقه آزاد اطراف زمین بازی می باشد .
پوشش : عمل حفاظت از منطقه ای از زمین که توپ ممکن است به آنجا فرستاده شود این مهم است که بازیکنان عقب زمین آماده پوشش دادن به قسمتهای محتافظت نشده زمین در هنگامی که بازیکنان تیم خودی تهاجم انجام می دهند باشند .
توپ مرده : توپی که دیگر در بازی نباشد خواه به وسیله کسب امتیاز ، عوض شدن سرویس ، متوقف شدن بازی توسط داور یا برای زمان استراحت .
پاس عمقی : پاسی که از تور فاصله زیادی دارد .

بازیکن تدافعی : هر یک از بازیکنان تیم که صاحب توپ نباشد .
پائین رفتن : عمل پائین رفتن تا حد زیر کمر برای زدن توپ با هر دو دست .
خطای دو بار زدن توپ ک وقتی بازیکن توپ را دو بار پشت سر هم لمس کند ( این شامل تماس مجدد با توپ بعد از دفاع نمی شود ) دوبار توپ را زدن خطا است .
انداختن جای خالی : وقتی که مهاجم وانمود می کند آبشار خواهد زد ولی توپ را به جای خالیس می اندازد یا آنرا پاس می دهد .
خطا : هر گونه قانون شکنی از قواعد بازی خطا می باشد .

دنبال کردن حرکت : انجام حرکات بطور کامل چه در هنگام آبشار زدن ، پائین رفتن یا زدن روشهای دیگر توپ .
خطای پا : کسی که سرویس را می زند اگر در حین زدن سرویس پایش با خط انتهای زمین تماس پیدا کند یا از خط انتهای زمین عبور کند مرتکب خطا می شود اگر پای دیگر بازیکنان از خط وسط زمین عبور کرده به زمین تیم مقابل برود خطا خواهد بود .

ترکیب تیم : به طرز قرار گرفتن بازیکنان در هنگام حمله و دفاع اطلاق می شود .
منطقه آزاد : منطقه بیرونی خطوط کناری و خطوط انتهای زمین می باشد .
منطقه یک سوم ( جلو ) : ناحبه بین خط حمله و تور است فقط بازیکنان این منطقه می توانند از داخل این ناحیه آبشار بزنند .
بازیکنان خط جلو ک هر یک از بازیکنان مناطق ۲ ، ۳ ، ۴ می باشند .

دفاع سخت : وقتی که مدافعین به توپی که آبشار شده حمله می کنند .
نگهداشتین توپ : وقتی توپ قبل از اینکه زده شود در دستها لحظه ای نگهداشته شود توپ نباید گرفته با لحظه ای توسط هر قسمت از بدن بازیکن بدون حرکت قرار گیرد اگر این عمل اتفاق بیفتد خطای نگهداشتن توپ اعلام خواهد شد .
پاس دادن در حال پرش : پاس دادن توسط بازیکن منطقه یک سوم

در حالیکه به هوا پریده باشد .
کشتن : توپی که با قدرت به زمین تیم مقابل زده شود و آنها قادر به برگردان ان نباشند .
خطوط : هر خطی که تعیین کننده محدوده زمین باشد .
پاس لوب : پاس باقوس و اردتفاع زیاد می باشد .
مسابقه : یک مسابقه شامل تعدادی ست می باشد که از قبیل تعداد آنها تعیین شده است مسابقات کشوری شامل پنج ست می باشند . سایر مسابقات ( محلی ) شامل بر ۳ ست می باشد و هر تیمی بیشترین ست را برنده شود قهرمان آن مسابقه خواهد بود
حمله چند نفره : وقتی که دو یا سه بازیکن در حمله شرکت کنند .

نت : به توپی گفته می شود که با تور تماس پیدا کرده باشد اگر توپ به زمین تیم مقابل برود خطا نم یباشد و بازی ادامه پیدا می کند ( در گذشته اگر هنگام زدن سرویس ، توپ تور را لمس می کرد و به زمین مقابل می رسید خطا محسوب می شد ولی در قوانین جدید این عمل دیگر خطا نمی باشد ) .
خطای تور : تماس با تور موقعی خطا است که بازی در منطقه یک سوم جریان داشته باشد .

نت سرویس : اگر توپ ، زمین بیرون از محوطه بازی را لمس کند و یا قسمت بیرون تور یا آنتن تور را لمس کند اوت می باشد .
پاس : وقتی که توپ از یک بازیکن به بازیکن دیگر فرستاده شود بدون اینکه زمین یا مانعی را لمس کند .
حرکت نفوذی : حرکتی که بوسیله یکی از بازیکنان عقب زمین انجام می گیرد . بعد از زدن سرویس بازیکن به سمت تور می رود و با پاس دادن سه بازیکن خط یک سوم را در وضعیت آبشار زدن قرار می دهد .

امتیاز : یک امتیاز موقعی به تیم تعلق می گیرد که توپ را در زمین تیم مقابل فرود آورده باشد بدون اینکه خطایی انجام دهد . ( در قوانین جدید برای کسب امتیاز لازم نیست سرویس را هم همان تیم زده باشد ) .
قرار گرفتن در منطقه تعیین شده : قبل از زدن سرویس بازیکنان باید در مناطق تعیین شده قرار گیرند بازیکنان باید تا زمان عوض شدن سرویس در آن مناطق بمانند .
آبشار قدرتی : وقتی که یک بازیکن توپ را بدون اینکه قصد فریب رقیب را داشته باشد با قدرت می زند .
سرویس سریع : وقتی که سرویس بلافاصله بعد از زدن سوت داور زده شود اگر تیم دریافت کننده توپ بتواند به سرعت عکس العمل نشان دهد نتیجه اش یک امتیاز برای تیم زننده سرویس خواهد بود .

پاس سرعتی : موقعی از این نوع پاس استفاده می شود که اولین پاس مستقیما به پاسور داده شود سپس پاسور توپ را بصورت پاس کوتاه یا انواع دیگر برای زننده آبشار مهیا می کند .
رالی : از نقطه شروع سرویس تا لحظه ای که توپ متوقف می شود .
بازیافت : به عمل شیرجه رفتن برای گرفتن توپی که با شدت زده شده یا توسط مهاجمین تیم مقابل به جای خالی انداخته شده اطلاق می شود .
چرخش : وقتی که سرویس عوض شد و تیم صاحب سرویس شد باید هر یک از بازیکنان آن یک منطقه در جهت عقربه های ساعت جای خود را عوض کنند .
بالا بردن توپ : بلند کردن توپ به هوا با دستان باز .

بستن مسیر دید : یک عمل غیر قانونی که توسط تیم سرویس زننده برای جلوگیری از دید خوب تیم مقابل در هنگام سرویس زدن انجام می گیرد .
سرویس : عمل وارد کردن توپ به بازی در هر ست یا بعد از اینکه هر بار توپ از حرکت باز می ایستد .
ناحیه سرویس : ناحیه پشت خط انتهای زمین است که زننده سرویس با زدن توپ از آنجا بازی را شروع می کند .
ست : یک دوره ۲۵ یا ۱۶ امتیازی از پنج دوره بازی یک مسابقه می باشد .
عوض کردن سرویس : وقتی که تیم سرویس کننده توپ نتواند بعد از زدن سرویس در خلال بازی امتیازی کسب کند سرویس به تیم مقابل داده می شود.
دفاع آرام ک موقعی که مدافعان توپ را به آرامی دفاع می کنند و توپ پس از برخورد با آنها به زمین بر م یگردد و یکی از بازیکنان تیم آنرا می زند .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 26 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد