بخشی از پاورپوینت

 

اسلاید 1 :

فضیلت تدریس احکام:

قال النبی (ص):«الا احدثکم عن اقوام لیسوا بأنبیاء و لا شهداء یغبطهم الانبیاء و الشهداء بمنازلهم من الله علی منابر من نور. فقیل من هم یا رسول الله؟ قال: هُمُ الذین یحبّبون عباد الله إلی الله و یحببون عباد الله إلی. قال: یأمرونهم بما یُحبُّ اللهُ و یَنهَونَهُم عَمّا یَکرهُ الله فإذا أطاعُوهم أحبَبَّهم الله.»

پیامبر اکرم (ص) فرمود: «آیا با شما خبر ندهم از اقوامی که نه از پیامبران اند و نه از شهدا؛ ولی موردِ غبطه­ی انبیا وشهدایند به خاطر مقامی که در نزد خداوند کسب کرده اند که جایگاهی نورانی دارند. سؤال شد: ای رسول خدا آنان چه کسانی هستند؟ فرمود: کسانی که بندگان را محبوب خداوند و [امتم را] محبوب من می سازند [زیرا] آنان را به کارهایی که محبوب خداوند است امر می کنند و از کارهایی که مبغوض خداوند است نهی می کنند و زمانی که مردم از آنان اطاعت نمایند محبوب خداوند خواهند شد.»

. بحار الانوار، ج 2، ص 24.

 

اسلاید 2 :

هشدار :

—قال أبو عبدالله (ع): «اُهرب من الفتیا هربک من الأسد، ولا تَجعل رقبتک للناس جسرا.»

—حضرت صادق (ع) می فرماید: «از قتوا دادن بگریز مانند گریختن از شیر و گردنت را برای دیگران پل قرار مده [که توسط تو به بهشت روند و تو گرفتار باشی].

—. بحار الانوار، ج 1، ص 226.

—

اسلاید 3 :

زیبایی صداقت :

—مرحوم شیخ انصاری  قدس سره: مردی بود که در علم و تقوا نابغه­ی روزگار بود که هنوز هم علما و فقها به فهم دقایق کلامش افتخار می کنند. وقتی که می آمدند چیزی از ایشان سؤال می کردند اگر نمی دانستند تعمّد داشتند که بلند بگویند: ندانم، ندانم، ندانم.

—

—این طور می گفتند که شاگردان یاد بگیرند که چیزی را نمی دانند ننگشان نیاید از این که بگویند نمی دانم.

—. سیره­ی نبوی، آیت الله شیهد مطهری قدس سره، ص 114.

—

اسلاید 4 :

نکته مهم :تناسب بیان با مخاطب

—قال رسول الله (ص): «إنّا معاشر الأنبیاء أمرنا أن نکلم الناس علی قدر عقولهم».

—پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «ما گروه انبیاء مأموریم که با مردم به اندازه­ی عقل آن ها  حرف بزنیم»

—. بحار الانوار، ج 74، ص 140.

—

اسلاید 5 :

انواع شروع:

—شروع با پرسش

1 – چرا باید یک مسلمان مرجع تقلید داشته باشد؟

2 – اگر یک مسلمان مرجع تقلید نداشته باشد حکم اعمال او چیست؟

3 – چگونه می توانیم یک مرجع تقلید انتخاب کنیم؟

—شروع با داستان:

 یکی از اصحاب امام صادق (ع) به نام حماد می گوید: روزی حضرت صادق (ع) فرمود: «ای حماد! آیا نمازت را خوب اقامه می کنی؟» عرض کردم آقای من! کتاب حزیر[که یکی از اصحاب شماست] که درباره ی نماز نوشته شده است همه را حفظ هستم، حضرت فرمود: «مانعی ندارد بایست و نماز بخوان [تا من ببینم چگونه نمازت را اقامه می نمایی]»، ایستادم و یک نماز را به عنوان نمونه خواندم، [حضرت پس از مشاهده فرمود:] ای حمّاد! خوب نماز را اقامه نمی کنی! چقدر زشت است که شخص، شصت یا هفتاد سال بر عمرش بگذرد و یک نمازِ تمام و کامل با حدود [و آداب آن] به جا نیاورده باشد»، حماد می گوید: در خودم احساس کوچکی کردم، پس گفتم: فدایتان گردم [حال که چنین است] پس نماز را به ممن بیاموزید. حضرت صادق (ع) ایستادند و دو رکعت نماز با ادب و آداب و رعایتِ کاملِ حدودِ آن اقامه نمودند و فرمود: این چنین نماز اقامه نما.

—

اسلاید 6 :

ارزش یادگیری احکام:

— قال رسول الله (ص): یا أباذر! الجلوس ساعة عند مذاکرة العلم أحب إلی الله من قیام ألف لیلة یصلّی فی کلَ لیلة ألف رکعة.»

—

—ای اباذر! مقدار کمی از وقت را به فراگیری علم پرداختن نزد خداوند از عبادت هزار شب که در هر شب آن هزار رکعت [نماز] خوانده . شود محبوب تر است.

—بحار الانوار، ج 1، ص 203.

اسلاید 7 :

ارزش یادگیری احکام:

—«قال رسول الله (ص): یا أباذر! الجلوس ساعة عند مذاکرة العلم أحبّ إلی الله من قراءة القرآن کله اثنی عشر ألف مرة، علیکم بمذاکرة العلم فإنّ بالعلم تعرفون الحلال من الحرام

—پیامبر اکرم (ص) فرمود: «ای اباذر! مقدار کمی از وقت را صرف فراگیری علم کردن نزد خداوند از دوازده هزار ختم قرآن محبوب تر است. بر شما باد که دنبال فراگیری علم باشید؛ زیرا با علم است که حلال خداوند را از حرام او تمیز می دهید.

—

      بحار الانوار، ج 1، ص 203.

—

اسلاید 8 :

امام زمان(عج) :دوست داشتم...

—عن أبی عبدالله (ع) قال: «لوددت أن اصحابی ضربت رؤسهم بالسیاط حتی یفقهوا.»

—حضرت صادق (ع) می فرماید: «دوست داشتم تازیانه بر سر یارانم زده شود [یا تازیانه بزنم] تا اینکه دین شناس بشوند».

—. اصول کافی، ج 1، باب فرض العلم، حدیث 8.

—

اسلاید 9 :

انواع شروع :شروع با پیام  اعضاء

—نعمت چشم

—اگر ساختمانی را فرض کنیم که تمامی شخصیتهای سیاسی دنیا در آن جمع شده اند، جهت محافظت از آنها در قستهای مختلف این ساختمان، اعم از داخل سالنهای ساختمان، درب ورودی ساختمان، پشت پنجره ها و دربهای روی پشت بام، محافظ می گذارند و آسمان منطقه­ای که این ساختمان در آن واقع شده توسط هواپیما محافظت می شود. چرا؟ چون این افراد بزرگترین شخصیتهای کشورهای جهان بوده و آدمهای مهمی هستند.

—چشم انسان هم مهم است، از این رو خداوند برای آن محافظهای متعددی قرار داده است.

—الف: محافظ داخل ساختمان چشم؛ «اشک»، که توسط لوله فاضلابی دائما اشک چشم در حال عوض شدن است.

—ب: محافظ درب چشم؛ «مژه­ها» که چشم را از گردو غبار محافظت می کنند.

—ج: محافظ پشت درب چشم؛ «پلکها» که چشم را از گرما و سرما محافظت می کنند.

—د: محافظ روی پشت بام ساختمان چشم؛ «ابروها»، که عرقهای پیشانی را به دو طرف صورت هدایت می کنند.

—هـ: «خطوط پیشانی»، که محافظان آسمان چشم می باشند و از داخل شدن عرقهای سر – که سموم دفع شده بدن هستند – به داخل چشم جلوگیری می کنند.

—

اسلاید 10 :

لحظه ای همگی چشمهای خود را ببندید!

—این چشمان بسته شما هدیه­ای کادو شده از طرف خداوند است. حالا این کادو را باز کنید. به نظر شما ارزش آن چقدر است؟ به بزرگی همه دنیا. چرا؟ چون همة دنیا را با آن می بینیم.

—به نظر شما ما در برابر خدایی که چنین نعمتی را به ما هدیه کرده چه وظیفه ای داریم؟

—امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود می فرماید:

—«حق چشم تو این است که از هر آنچه بر تو روا نیست دیده فروبندی و آن را در مقامی پست فرونیفکنی جز در آن هنگام که بتوانی از چیزی عبرت اندوزی یا دانش کسب کنی. به درستی که چشم دریچه عبرت آموزی است.»

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید