دانلود فایل پاورپوینت سیستم های اطلاعاتی مدیریت

PowerPoint قابل ویرایش
24 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت سیستم های اطلاعاتی مدیریت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت سیستم های اطلاعاتی مدیریت قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

طراحی سیستم های اطلاعاتی

طراحی و بهبود سیستم­های اطلاعاتی فعالیت ایجاد و تغییر در سیستمهای موجود و یا طراحی سیستمهای نوین در سازمان است.

متدولوژی واحدی برای طراحی سیستم وجود ندارد، متناسب با میزان مشارکت کاربران روش­های طراحی متنوعی ابداع شده است. عبارت کاربرپسند در سالهای اخیر به یک هدف تبدیل شده است. به سخن دیگر، اولاً باید سیستم با هدف تسهیل استفاده کاربران طراحی شود؛ ثانیاً در مرحله طراحی سیستم نیز حتی الامکان کاربران مشارکت داده شوند.

اسلاید ۲ :

رویکردهای طراحی سیستم های اطلاعاتی

سه رویکرد عمده در طراحی و توسعه سیستم های اطلاعاتی عبارت انداز:

نمونه سازی[Prototyping]: نمونه سازی سیستم اطلاعاتی یک الگوی عملی برای توسعه سیستم های اطلاعاتی به منظور پاسخگویی واقعی به نیازهاست. زمانی که نیاز به درستی قابل تعریف نیست و یا کاربر به درستی بر خواسته خود اشراف ندارد از این رویکرد استفاده می‌شود تا به طریقی نمونه ای از سیستم اطلاعاتی به کاربر ارائه و نظرات وی در مورد کارکرد و ویژگی های آتی آن دریافت شود.

بسته های کاربردی[Application Package]: بسته های کاربردی شامل نرم افزارهای آماده تجاری هستند که کاربردهای خاصی را ارائه میدهند.

طراحی مبتنی بر کاربر نهایی[End-User Development]: طراحی مبتنی بر کاربر نهایی عبارت است از ایجاد و بهبود سیستم مبتنی بر نیازهای کاربران. یعنی نقش اصلی در ایجاد و بهبود سیستم را کاربران نهایی دارند تا حرفه ای های سیستمهای اطلاعاتی.

اسلاید ۳ :

اصول طراحی سیستم  

صرف نظر از روش طراحی سیستم، به طور کلی اصول زیر در طراحی سیستم مدنظر قرار می گیرند:

–داده ها فقط و فقط یکبار به سیستم تغذیه شوند

–تکیه بر منبع اصلی در جمع آوری داده ها

–تناسب سیستم رایانه ای با روشهای کاری

–کاربرپسند بودن طراحی

–تسهیل بازیابی داده ها

–یکپارچه سازی داده ها در پایگاه داده­ها

–تسهیل دسترسی کلیه کاربران

–انعطاف پذیری در طراحی

–تسهیل نگهداری سیستم

–رعایت اصل ایمنی و کنترل داخلی

–نسخه پشتیبان و اقدام ترمیمی

–برونداد شفاف و قابل درک

اسلاید ۴ :

راهبرد ساخت یا خرید

همانند عامل “ساخت یا خرید“ یک کالا، انتخاب‌های استراتژیک سیستم اطلاعاتی را نیز  می‌توان به انتخاب طراحی (آیا باید ساخت؟) یا بسته نرم افزاری (آیا باید خرید؟) تقسیم کرد.  انتخاب بین ساخت یا خرید به این امر بستگی دارد که سازمان تا چه اندازه ای برای توان پیش بینی (پیش بینی عرضه بسته های نرم افزاری متناسب با نیاز با قیمت معقول) در مقایسه با انعطاف پذیری اهمیت قائل است.

به طور کلی باید گفت که صنعت بسته های نرم افزاری تاکنون نتوانسته انتظارات را به طور کامل برآورده سازد. یکی از دلایل عمده این امر، سرمایه گذاری مورد نیاز و انجام شده بسیاری از سازمانها برای تطبیق نرم افزار پیش نوشته با نیازهای خاص خودشان بوده است. با این وجود، در محدوده  مرزهای فنی و وظیفه ای تعریف شده، یک بسته نرم افزاری پیش نوشته به روشنی نیاز به سرمایه گذاری مجدد را از پیش پا بر می دارد. در ضمن، با استفاده از بسته های نرم افرازی پیش نوشته می توان زمان مورد نیاز  برای طراحی نرم افزار را به گونه قابل ملاحظه ای کاهش داد.

 

اسلاید ۵ :

انتخاب بسته نرم افزاری

با فرض اینکه سازمانی راهبرد خرید را در طراحی سیستم اطلاعاتی در پیش گرفته باشد، لازم است چنین راهبردی بر مبنای طراحی مدل منطقی صورت گیرد. بی شک، در مورد بسته های نرم افزاری گرایش ”فروش“ بر گرایش ”خرید“  مسلط است. فروشندگان اغلب خریداران را نسبت به اینکه بسته نرم افزاری می تواند نیازهای آنها را برآورده سازند، بدون تحلیل منطقی نیازهای منحصر به فرد یک سازمان متقاعد کرده اند. انتخاب موفقیت آمیز بسته نرم افزاری تنها بر مبنای طراحی مدل منطقی سیستم اطلاعاتی مورد نیاز سازمان خریدار قابل دفاع است تا بسته نرم افزاری از پیش نوشته شده نسبت به آن سنجیده شود تا درجه قابلیت رفع نیازهای اطلاعاتی، توسط بسته نرم افزاری آشکار شود. نیازی به توضیح نیست که در صورت عدم تطابق کامل، لازم است بسته نرم افراری متناسب با نیازهای کاربران بهبود یابد.

اسلاید ۶ :

راهبردهای طراحی سیستم

راهبردهایی که طراحی سیستم اطلاعاتی را هدایت می کنند از مهمترین عناصر جهت­گیری استراتژیک محسوب می شوند. از میان راهبردهایی که طراحی سیستم را هدایت می کنند، راهبرد صرفه جویی است. به عنوان مثال، این راهبرد که “سیستم باید به گونه ای طراحی شود که حداقل مقدار اطلاعات مرتبط را برای کاربران تامین کند که در نیل به هدف مدیریتی لازم هستند.”، یک راهبرد صرفه جویی در طراحی سیستم اطلاعاتی محسوب می شود. دیگر راهبرد طراحی که با ماهیت سیستم سروکار دارد عبارتنداز: “سیستم باید در پایش اهداف بستانکاری، در نقش گزارش دهی استثنائات ظاهر شود.” دیگر راهبردهای طراحی ممکن با معیارهایی سروکار داشته باشند که در ارزشیابی سیستم بکار گرفته می شوند. به عنوان مثال، “سیستم هم برمبنای سودمندی ادراک شده توسط کاربران و هم قابلیت های فنی ارزشیابی خواهد شد.” (کینگ ۱۹۷۸).

 

اسلاید ۷ :

متدولوژی های طراحی سیستم

ایجاد سیستمهای اطلاعاتی در سازمانها مستلزم چارچوب یا روشی است تا فرایند ایجاد سیستم را کنترل و هدایت کند. متدولوژی سیستمهای اطلاعاتی را می‌توان در دو گروه “نرم” و “سخت” طبقه بندی کرد. متدولوژی های سخت بیشتر ساخت یافته هستند در حالی که متدولوژی های نرم به طور رسمی ساخت یافته نیستند. یک متدولوژی معمولاً از یک نگرش فلسفی در فرایند ایجاد پیروی می‌کند که کاربرد ابزارها و فنون خاص را تجویز می‌کند. به همین دلیل بعضی از متدولوژی ها خیلی ساخت یافته و غیر قابل انعطاف هستند در حالی که دیگر متدولوژی ها بیشتر بر جنبه های انسانی و در گیر شدن کاربران در فرایند ایجاد سیستمها تاکید دارند.

اسلاید ۸ :

پیوستار متدولوژی های سیستم های اطلاعاتی

 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 24 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد