دانلود فایل پاورپوینت ماهیان خاویاری

PowerPoint قابل ویرایش
18 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت ماهیان خاویاری توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت ماهیان خاویاری قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

انواع ماهیان خاویاری ایران :
اوزون برون (دراکول ،سوروگا) Acipenser Stellatus
شیب Acipenser nudiventris
فیل ماهی (بلوگا) Huso huso
تاس ماهی روسی (چالباش ، استرا) Acipenser guldenstedti
تاس ماهی ایران (قره برون) Acipenser Persicus

اسلاید ۲ :

در اوزون برون پوزه بسیار طویلی وجود دارد (پوزه تقریباً ۶۰% از طول سر را تشکیل می دهد)
در ماهی شیپ ، در ردیف های پهلویی خود حدود ۶۰ تا پلاک وجود دارد در صورتیکه در بقیه ۴۰ تا پلاک وجود دارد . (nudiventris یعنی شکم برهنه)
– سبیلک ها انشعابات فرعی دارند و ممکن است که ردیف های شکمی در ماهی شیب وجود نداشته باشد ، یعنی در واقع ممکنست که ۳ ردیف پلاک (بجای ۵ ردیف) در آن وجود داشته باشد ، علاوه بر آن پوزه ها نسبتاً نوک تیز بوده که در تشخیص این ماهی مهم می باشد .

اسلاید ۳ :

در آمار های شیلاتی ، شیپ و تاس ماهی را با هم ذکر می کند .
در تاس ماهی (روسی ، ایرانی) پوزه نسبتاً متوسط ، و ردیف فلس ها حدود ۴۰ عدد است و معمولاً با فیل ماهی اشتباه گرفته می شود ولی فرق آنها در این است که فیل ماهی دهان بسیار عریضی دارد در حالیکه تاس ماهیان دهان کوچکتری دارند ، علاوه بر  آن سبیلک ها در تاس ماهی به نوک پوزه نزدیک تر می باشد ولی در فیل ماهی سبیلک ها به دهان نزدیک تر هستند .
طول پوزه در تاس ماهی ایرانی نسبت به تاس ماهی روسی بیشتر می باشد .
در فیل ماهی ، دهان تمام عرض زیر سر را اشغال می کند و سبیلک ها برگی شکل می باشند (از پهلو به هم فشرده شده اند) سبیلک ها به دهان نزدیک ترند و با رشد فیل ماهی طول پوزه بیشتر می شود .

اسلاید ۴ :

بیولوژی : ماهیان خاویاری در دریا زندگی می کنند و برای تخم ریزی به رودخانه ها مهاجرت می کنند ، البته بعضی از نمونه ها همواره در رودخانه ها بسر می برند مثل ماهی استـرلیـاد با نام علـمی Acipenser ruthenus که همـواره در رودخانـه ها زنـدگی می کننـد .
عده ای از این ماهیان در پائیز و عده ای در بهار مهاجرت می کنند ، آن دسته ای که در پائیز مهاجرت می کنند زمستان را در رودخانه ها سپری می کنند .
در فصل بهار در حدود درجه حرارت ۲۱ درجه سانتیگراد فصل تخم ریزی شروع می شود . البته در بین ماهیان تغییراتی دیده می شود مثلاً تاس ماهی حدود ۱۸ درجه سانتیگراد و اوزون برون حدود ۲۲ درجه سانتیگراد  تخم ریزی را آغاز می کنند .

اسلاید ۵ :

سن بلوغ در این ماهیان متفاوت بوده مثلاً نمونه های کوچکتر زودتر بالغ می شوند (اوزون برون ،شیب ، تاس ماهی) در سن ۱۲-۱۰ سالگی بالغ شده ولی نمونه های بزرگ مثل فیل ماهی دیرتر بالغ می شوند در سن حدود ۱۸-۱۷ سالگی بالغ می شوند ، البته نر ها کمی زودتر بالغ می شوند .
تعداد تخمک ها بین ۳۰۰ هزار تا ۷ میلیون عدد و در فیل ماهی در حدود ۱۰-۷ میلیون عدد می باشد .
صید این ماهیان توسط تورهایی که بصورت عمود بر دریا نصب می شوند صورت می گیرد سپس این ماهیان بصورت زنده به ساحل انتقال داده می شوند .

اسلاید ۶ :

از مهره اولیه این ماهیان که غضروفی می باشد ، که اصطلاحاً زه نامیده می شود ، نوعی ژله تهیه می شود که در شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد .
از این ماهیان در تهیه خاویار ، تهیه گوشت ، تهیه چسب و همچنین آرد ماهی استفاده مس شود .
دو جنس دیگر از ماهیان خاویاری (علاوه بر Huso و Acipenser) هم وجود دارند که به پارو پوزه ها معروف اند . که شامل : Scaphirhynhus و Pseudoscaphirhynchus می باشند که این دو جنس در ایران وجود ندارند . و علاوه بر آن سوراخ اسپیراکولوم نیز در این دو جنس وجود ندارد .
بنابراین ۴ تیره از ماهیان خاویاری در سراسر جهان وجود دارد .
نکته : برای مطالعه بیشتر درباره ماهیان خاویاری به کتاب E.S.berg و مقالات آقای « دو رو شو» مراجعه شود .

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 18 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد