دانلود فایل پاورپوینت مشروطه در دوره محمد علی شاه

PowerPoint قابل ویرایش
21 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مشروطه در دوره محمد علی شاه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مشروطه در دوره محمد علی شاه قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

در ۱ تیر ۱۲۵۱ در تبریز متولد شد. پدرش مظفرالدین شاه و مادرش تاج‌الملوک، دختر امیر کبیر و عزت‌الدوله (خواهر ناصرالدین شاه و دختر مهدعلیا) بود و پس از تولد محمدعلی میرزا به ام‌الخاقان ملقب شد. پس از ترور ناصرالدین شاه و تاج‏گذاری مظفرالدین شاه، والی آذربایجان شد. در همین زمان بود که عثمانی، میرزا آقاخان کرمانی و عده دیگر از طرفداران سید جمال‌الدین اسدآبادی را به جرم شراکت در قتل ناصرالدین شاه به ایران سپرد. محمدعلی میرزا آنان را سربرید و پوست کاه‌اندودشان را برای پدرش به تهران فرستاد.
 

اسلاید ۲ :

او پیش از رسیدن به سلطنت، به دلیل ترس از احتمال نزدیکی مشروطه‏خواهان به عمویش ظل السلطان و نصب وی به سلطنت از مشروطه‏خواهان حمایت می‌کرد. او تحت تعلیم و تربیت آموزگار روسی خود، سرگی مارکوویچ شابشال (ملقب به ادیب‏السلطان) زبان و فرهنگ روسی را آموخت. شابشال نفوذ زیادی بر محمدعلی میرزا داشت و او را علاقه‏مند به روسیه کرد. در انقلاب مشروطه تصویری از محمدعلی میرزا با لباس قزاقی به دست مردم افتاد که موجب رنجش مشروطه‏خواهان و مردم شد. 
همسر اول محمدعلی میرزا، ملیح‌السلطنه دختر 
میرزا یوسف‌خان بیان‌الممالک از منظرالدوله
 (دختر عباسقلی‌میرزا پسرفتحعلی‌شاه قاجار) بود.
 حسینعلی میرزا اعتضادالسلطنه پسر ارشد
محمدعلی میرزا و تنها فرزندی بود که اواز
 منظرالدوله یافت. محمد علی میرزا بعد از
 ملیح‌السلطنه با ملکه جهان دخترکامران میرزا
 و نوه ناصرالدین شاه ازدواج کرد. احمد شاه،
 محمدحسن میرزا، سلطان‌محمود میرزا و
 سلطان‌مجید میرزا، آسیه و خدیجه شش فرزند آن‌ها بودند.
 

اسلاید ۳ :

 
در ۱۲۸۵ خورشیدی بعد از مظفرالدین شاه، ولیعهد او، محمدعلی میرزا، با عنوان محمدعلی شاه، به سلطنت رسیدمحمدعلی شاه، یکی از شاهان خودکامۀ دورۀ قاجار بود که هیچ گاه به قانون اساسی و مجلس شورای ملی رضایت نمی داد او در دی ماه ۱۲۸۵(هـ.ش) جشن تاج گذاری بر پا کرد و از اشراف و نمایندگان دولت های خارجی، برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل آورد اما نمایندگان مجلس شورای ملی را دعوت نکرد. این اولین بی اعتنایی محمدعلی شاه به مجلس بود.
 

اسلاید ۴ :

قانونی که در زمان مظفرالدین شاه به نام «قانون اساسی» تنظیم شد، دارای ضعف های زیادی بود. این قانون در پنجاه و یک اصل تنظیم شده بود و در حقیقت نظام نامه ای بود که ادارۀ امور مجلس و حدود آن را روشن می ساخت. در این قانون، از وظیفه های مردم نسبت به دولت، وظایف دولت در برابر مردم، حدود قدرت فرد، حدود قدرت دولت، و به طور کلی روابط ملت و دولت، سخن به میان نیامده بود. بنابراین، لازم بود متممی بر آن نوشته و تکمیل می شد. به همین سبب، کمیسیونی متشکل از شش تن از نمایندگان، برای تدوین «متمم قانون اساسی» تشکیل شد.
با تلاش های پیگیر و مجاهدت های فراوان آیت الله شیخ فضل الله نوری اصل دوم متمم قانون اساسی تصویب شد که مورد تایید علمای ایران و مراجع بزرگ نجغ قرار گرفت.

اسلاید ۵ :

     بنا بر این اصل، در هر دوره از مجلس، هیئتی پنج نفره از مجتهدان و فقیهان اسلام که به اقتضای زمان آشنا بودند، به عنوان عضو، در مجلس شورای ملی شرکت می کردند، تا بر قانون هایی که تدوین و تصویب می شد، نظارت کنند که خلاف قواعد اسلامی و دستورهای شرع نباشد.
 

اسلاید ۶ :

دومین بی اعتنایی محمعلی شاه نسبت به نظام مشروطه در هنگام امضای متمم قانون اساسی مشروطه، رخ داد. هنگامی که متمم قانون اساسی تقدیم او شد، از امضای آن خودداری کرد.
این برخورد مردم را به هیجان آورد بازار ها بسته شد و چندین هزار نفر به سوی مجلس هجوم آوردند .مردم شهرهای دیگر همچون تبریز اصفحان شیراز رشت و کرمان نیز بامردم تهران هم صدا شدند .
مراجع تقلید از نجف اشرف طی تلگراف هایی به نصیحت شاه پرداختند در چنین شرایطی شاه در شهریور سال ۱۲۸۶ به ناچار متمم قانون اساسی را امضا کرد

اسلاید ۷ :

     روس و انگلیس در مواجه با نهضت مشروطه، در منافع استعماری خود، تضاد داشتند. روسیه به چند دلیل با این نهضت مخالفت می کرد:
     ۱٫ جلوگیری از نفوذ انگلیس که در لباس مشروطه خواهی، از مشروطه طلبان حمایت می کرد.
     ۲٫ کمک به محمدعلی شاه که طرفدار روس بود.
     ۳٫ پیش گیری از قیام ملت های منطقۀ قفقاز برای گرفتن آزادی، تحت تأثیر پیروزی مشروطه خواهان در ایران
     انگلیس هم برای حمایت از مشروطه، دلایلی داشت:
     ۱٫ افزایش اعتبار خود در ایران، برای دست یابی به موقعیتی بهتر یا برابر با روسیه
     ۲٫ به قدرت رساندن مهره های انگلیسی در دستگاه حاکم و مجلس
     ۳٫ محافظت از مرزهای هندوستان و سایر مستعمرات انگلستان در منطقه

اسلاید ۸ :

     روس و انگلیس در مواجه با نهضت مشروطه، در منافع استعماری خود، تضاد داشتند. روسیه به چند دلیل با این نهضت مخالفت می کرد:
     ۱٫ جلوگیری از نفوذ انگلیس که در لباس مشروطه خواهی، از مشروطه طلبان حمایت می کرد.
     ۲٫ کمک به محمدعلی شاه که طرفدار روس بود.
     ۳٫ پیش گیری از قیام ملت های منطقۀ قفقاز برای گرفتن آزادی، تحت تأثیر پیروزی مشروطه خواهان در ایران
     انگلیس هم برای حمایت از مشروطه، دلایلی داشت:
     ۱٫ افزایش اعتبار خود در ایران، برای دست یابی به موقعیتی بهتر یا برابر با روسیه
     ۲٫ به قدرت رساندن مهره های انگلیسی در دستگاه حاکم و مجلس
     ۳٫ محافظت از مرزهای هندوستان و سایر مستعمرات انگلستان در منطقه

اسلاید ۹ :

انگلیس به دلیل منافع خود در هند، از هر حربه‌ای سود می‌جست. از این رو ایران به عنوان دروازه هندوستان همواره مد نظر بریتانیایی‌ها قرار داشت. در واقع تسلط بر ایران موجب استمرار تسلط بر هند و دور نگه داشتن روسیه از اراضی مستعمره بریتانیا بود. به همین دلیل انگلیس نیز خواهان ایرانی ضعیف و نیمه مستقل بود. تلاش برای تجزیه افغانستان از ایران، تغییرات مکرر در خطوط مرزی ایران در شرق، حمایت از خوانین محلی، تسلط بی‌قید و شرط بر خلیج فارس، کسب امتیازات انحصاری نظیر کشتیرانی، تأسیس بانک شاهنشاهی، تلگراف، کاپیتولاسیون و … از جمله اقدامات استعمارگرایانه انگلیس در ایران بود. با این حال در جریان انقلاب مشروطه، روسیه از موقعیت بهتری در ایران برخوردار بود.

اسلاید ۱۰ :

به همین سبب تداوم وضع موجود با منافع انگلیس همخوانی نداشت. از این رو انگلیس کوشید با تظاهر به حمایت از مشروطه‌خواهان، آتش انقلاب را در ایران شعله‌ور سازد و از این رهگذر بتواند روسیه را از صحنه سیاسی ایران خارج کند و هواداران خود را بر صحنه سیاست کشور مسلط گرداند. بنابراین هدف اصلی انگلستان از نفوذ در نهضت مشروطه، کنترل نهضت و هدایت آن به سمت مقاصد لندن بود. بدین ترتیب رفتار مزورانه انگلیسی‌ها سبب شد که در اوائل تابستان ۱۲۸۵ عده‌ای که تعداد آنها در عرض ۱۰ روز تا ۲۰ هزار نفر افزایش یافت، در داخل محوطه سفارت انگلیس متحصن شوند و مورد استقبال سفارت انگلیس قرار گیرند. سردنیس رایت سفیر سابق انگلیس در ایران در خاطرات خود در موارد متعددی به برنامه‌ریزی دولت متبوع خود برای تبدیل کردن سفارتخانه و کنسولگریهای کشورش در ایران به «مأمن» و «پناهگاه» مشروطه‌‌خواهان جهت پیاده کردن مقاصد اصلی خود اشاره کرده است.۴

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 21 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد