دانلود فایل پاورپوینت دوره دوم مشروطه

PowerPoint قابل ویرایش
23 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت دوره دوم مشروطه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت دوره دوم مشروطه قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

ویژگی های دوره دوم مشروطه که با فتح تهران به دست مشروطه خواهان آغاز شد:

 

        ۱٫اختلاف های شدید بین طرفداران مشروطه

        ۲٫مداخله های آشکار و سلطه گرانه ی روس و انگلیس در سرنوشت ایران

´

´

´

´

اسلاید ۲ :

قدرت گرفتن جریان جدید در انقلاب مشروطه

´پس از فتح تهران به دست مشروطه خواهان مجلسی فوق العاده از سران و روسای مجاهدان و شاهزادگان و اعیان و وکلای سابق مجلس شورای ملی تشکیل شد و به اتفاق آرا محمدعلی شاه را از سلطنت خلع و فرزند و ولیعهد خودرا که احمد شاه پسر ۱۲ ساله ای بود به پادشاهی رساند اما چون او به سن قانونی نرسیده بود شاهزاده عضدالملک بزرگ خاندان قاجار به عنوان «نایب السلطنه» انتخاب شد.

´پس از آنکه دولت جدید تشکیل شد و جمعی از مستبدان و نابه خردان به مقام های دولتی رسیدن آتش خشم مردم تبریز شعله ور شد و دست به قیام زدند.افرادی نظیرستارخان و باقرخان و جمعی از مشروطه خواهان که برای نهضت جهاد کرده بودند وقتی که دیدند مستبدان دوره ی استبداد ودشمنان دیروز مشروطه دوباره زمامدار مملکت شدند بسیار ناخشنود شدند.وخواستار اخراج افراد تندرو وافراطی نظیر «تقی زاده» از مجلس بودند.

اسلاید ۳ :

شهادت شیخ فضل الله نوری

´با پیروزی مشروطه خواهان انتظار می رفت که دشمنانواقعی نهضت مجزات شوند اما آنان که دستشان به خون مرم آغشته شده بود رها شدند و محمد علی شاه نیز با کمک و حمایت روس ها و پرداخت حقوق سالیانه به او راهی بندر اُدسا در روسیه شد.

´برخلاف کسانی که باید مجازات می شدند اما نشدند تنها شخصی که به پای میز مجازات و اعدام کشیده شد شیخ فضل الله نوری یکی از مجتهدین نامی و معروف تهران بود که برای دفاع از مشروطه مشروعه و قانون اساسی بر پایه ی اسلام در برابر مشروطه ی ادغام شده با قوانین غرب دست به مخالفت زده بود.

´در این هنگام سفارت روسیه از ایشان خواست تا به این کشور پناهنده شود یا تعدادی از سربازان این کشور را برای محافظت ایشان به خانه ی ایشان بفرستدولی ایشان قبول نکرد و در پاسخ گفت «در مقابل مشیت و اراده ی الهی،تسلیم صرف است».

اسلاید ۴ :

´کسانی نیز به ایشان پیشنهاد می دادند که پناهده ی روسیه شوند ولی ایشان در پاسخ به آنها گفت «من راضی هستم که صد مرتبه زنده شوم و کشته شوم اما پناهنده به اجنبی نشوم و برخلاف امر شارع مقدس اسلام رفتاری نکرده باشم».

´یپرم خان ارمنی که پس از پیروزی مشروطه خواهان با فرصت طلبی مدارج ترقی را به سرعت طی کرده بود مامور دستگیری شیخ فضل الله نوری شد و پس از یک محاکمه ی فرمایشی به شهادت رسید.

´به نظر بسیاری از مورخان شهادت شیخ فضل االله نوری یکی از فجیع ترین اعمال مشروطه خواهان بود.عده ای می گویند اعدام او را انتقام استعمار از روحانیت ایران برای جبران شکست در  نهضت تحریم تنباکو و پیشگیری از تکرار مقاومت های مشابه آن می دانند.

اسلاید ۵ :

تشدید اختلاف و درگیری میان مشروطه خواهان 

´به دنبال اعدام شیخ فضل الله نوری و تشکیل دومین دوره ی مجلس شورای ملی،اختلاف و درگیری میان مشروطه خواهان شدت گرفت.دو حزب «اعتدالیون» و «دمکرات» که اکثریت نمایندگان مجلس را تشکیل می دادند شدیدا با یکدیگر درگیری فکری و سیاسی داشتند.

´اعتدالین مذهب را سدی محکم در برابر ظلم و ستم می دانستند و اجرای شریعت را در دستور کار خود قرار داده بودند.سید محمد طباطبایی و سید عبدالله بهبانی از اعضای سرشناس این حزب بودند

´دمکرات ها به رهبری سید حسن تقی زاده بر جدایی دین از سیاست تاکید می کردندتا مشروطه را از جنبه های دینی تهی کنند و نهضت را از آرمان های اصیل آن دور سازند.

´

اسلاید ۶ :

´با شدت گرفتن درگیری های سیاسی،به تدریج،جو و وحشت و ترور بر جامعه حاکم گردید.ابتدا سید عبدالله بهبهانی که نقش مهمی در رهبری نهضت مشروطه داشت،توسط دمکرات ها ترور شد.

´تقی زاده که متهم به دست داشتن در این ترور بود از کشور گریخت و به اروپا رفت.به فاصله ای کوتاه چند تن از دمکرات ها ترور شدند.

اسلاید ۷ :

مجلس نوپای مشروطه و مداخله ی بیگانگان

´طبق تصمیم مجلس شورای ملی،عده ای کارشناس آمریکایی برای اصلاح اداره ی دارایی وخزانه داری کل،یک فرانسوی برای دادگستری،و چند سودی برای ژاندارمری ، استخدام شدند.

´مورگان شوستر آمریکایی معروفترین چهره بین آنها بود که باختیاراتی که مجلس به او داده بود شروع به انجام اصلاح هایی در امور مالی و گمرک کرد.این اقدام که سبب بهبودی در وضعیت اقتصادی کشور می شد،روس ها و انگلیس ها را سخت عصبانی کرد.بنابراین روس ها طی اخطاری ایران را تهدید کرد که اگر ظرف ۴۸ ساعت خواسته های روس ها را عملی نکند ایران را اشغال خواهد کرد.

اسلاید ۸ :

در خواست های روسیه از ایران

                                    ۱٫اقدام های مورگان شوستر موقت و او از ایران اخراج

                                    شود.

بدون موافقت روس و انگلیس،از استخدام اتباع خارجی
                                       در ایران،خودداری شود.

                                         ۳٫هزینه لشکرکشی قوای روسیه به ایران را،دولت ایران

                                        پرداخت کند   

´

´

´

´

اسلاید ۹ :

´پس از به پایان رسیدن مهلت چهل وهشت ساعته،روس ها نیروهای خودرا وارد خاک ایران کردند.بین مجلس و دولت برای پذیرفتن یا رد کردن این اخطار باعث اختلاف شد.

´مجلس این اخطار را رد کرد ولی صمام السلطنه نخست وزیر از ترس اشغال پایتخت مجلس شورای ملی را منحل کرد.بنابراین سلطه گری بیگانگان مانع از پیشرفت کشور در زمینه های اقتصادی،سیاسی و……. شد.به دنبال این اقدام تظاهرکنندگان بخصوص زنان با شعار «یا مرگ یا استقلال»به مجلس حمله کردند.آیت الله آخوند خراسانی مرجع بزرگ شیعه مقیم عراق برای بسیج کردن مردم در  ایرا ن تصمیم به مهاجرت به ایران کرد.او به همراه جمع انبوهی از عشیره های عراق آماده ی عزیمت بودند اما شب قبل از حرکت بطور مشکوکی از دنیا رفتند.

اسلاید ۱۰ :

´روس ها با استفاده از فرصتی که به دست آورده بودن کانون های مقاومت در تبریز و مشهد را به سختی سرکوب کردند ومرقد مطهر امام رضا(ع)را به توپ بستند و از آذربایجان تا خراسان را با نیروهای خود تحت پوشش قراردادند و مناطقی که در قرار داد ۱۹۰۷ بسته شده بود مناطق زیرسلطه ی خودرا به شدت مراقبت می کردند.

´انگلیس هم برای اشغال منطقه ی زیر نفوذ خود سربازانی از هندوستان وارد جنوب ایران کرد.سرانجام نیز درسال ۱۹۱۲ این دو کشور ایران را مجبور به تطبیق سیاست خود با قرارداد ۱۹۰۷ کردند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 23 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد