دانلود فایل پاورپوینت مفهوم ورمی کمپوست

PowerPoint قابل ویرایش
12 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مفهوم ورمی کمپوست توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مفهوم ورمی کمپوست قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

کمپوست کرمی ، عبارت است از کود آلی بیولوژیکی که در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی درحال پوسیدگی از دستگاه گوارش گونه ایی از کرم های خاکی ودفع این مواد از بدن کرم حاصل می گردد. این مواد هنگام عبور از بدن کرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش ( موکوس ) ، ویتامینها و آنزیمها شده که در نهایت به عنوان یک کود آلی غنی شده و بسیار مفید برای ساختمان و بهبود عناصر غذایی خاک تولید و مورد مصرف واقع می گردد . بنابراین ورمی کمپوست عبارت خواهد بود از فضولات کرم به همراه درصدی از مواد آلی و غذایی بستر و لاشه کرمها
وجود کرم خاکی در خاک نشانه بیولوژیکی حاصلخیزی خاک به شمار می آید.
فرایند تولید ورمی کمپوست شامل روش هایی است که در آن مواد نا مشخص و غیر ضروری در پسماندهای آلی با عبور از مجاری گوارشی کرم خاکی به مواد مفیدی تبدیل می گردد.
محصول نهایی – ماده ای بی بو و پیت مانند
دارای ظرفیت بالای نگهداری آب
مواد غذایی قابل دسترس بالا
متابولیت های میکروبی زیاد – مانند مواد تنظیم کننده رشد عمل میکنند.

اسلاید ۲ :

مناسبترین گونه برای تولید ورمی کمپوست ، گونه Eisenia foetida است
برنگ قهوه  ای مایل به قرمز و کوچکتر از کرمهای خاکی معمولی می باشد.
وزن هر کرم بالغ ۰/۳ تا ۰/۷ گرم و در هر کیلو گرم حدود ۱۰۰۰تا۲۰۰۰ نخ کرم وجود دارد. یک نسل این کرم ( از تخم تا تخم ) در درجه حرارت ۲۵ درجه سانتی گراد حدود سه ماه بوده و عمر کرمها بین ۱ تا ۲ سال متغییر می باشد.

اسلاید ۳ :

بستر تغذیه کرمها شامل:
مواد نیمه پوسیده مانند کودگاوی نیمه پوسیده – کوداسبی – کاه و کلش غلات و برخی زایدات و بقایای گیاهی می باشد .
در داخل این بستر می توان مقداری مواد تازه مانند : زایدات سبزیجات و میوه جات – جزء آلی و قابل تجزیه زباله های خانگی ، پسماندهای برخی کارخانجات صنایع غذایی ( مانند کارخانجات تولید آب میوه ، کمپوست ، رب و . . . ) و حتی لجن فاضلاب ( به جز فاضلاب صنعتی ) را اضافه نمود .
البته باید این نکته را در نظر گرفت که حدود ۸۵ % این مواد بستره ای را کود دامی نیمه پوسیده تشکیل خواهد داد .
رطوبت مطلوب بستر تغذیه کرمها حدود ۷۰ % وزنی بوده و هوادهی و تغذیه و جلوگیری از سفت شدن بستر و نگهداری PH آن در حد ۸-۷ از نکات مهم می باشد.

اسلاید ۴ :

هر کرم تقریباً به اندازه وزن بدن خود در روز تغذیه می کند .
بنابر این مدت زمان لازم برای تولید ورمی کمپوست در بستر بستگی به بیوماس ( وزن ) کرم موجود در پشته های بستر تغذیه ای کرم ها دارد.

نگهداری کرم درون پشته ها به دو منظور صورت می پذیرد . - افزایش جمعیت کرمها - تولید کود آلی ( ورمی کمپوست )

جمعیت مطلوب کرمهای درون پشته برای تولید ورمی کمپوست حدود ۲۵ % وزنی ( نسبت به وزن پشته ) می باشد که در این حالت زمان لازم برای تولید کود آلی در درجه حرارت ۲۵ درجه حدود۲ –  ۱/۵ ماه خواهد بود.

اسلاید ۵ :

روش ایجاد کارگاه تولید ورمی کمپوست :
روش پشته ای ۱-یک زمین مسطح بدون کلوخ سنگ و خرده شیشه را انتخاب و سطح آنرا مرطوب و سپس کاملاً بکوبید تا سفت گردد.
علت این امر جلوگیری از ایجاد هیبرید کرمهای مورد استفاده با کرمهای خاکی معمولی و زایل شدن نژاد آنها می باشد . می توان در صورت امکان سطح زمین را سیمان و یا آسفالت نمود .  ۲-کرمها از بارندگی و نور آفتاب گریزان می باشند در نتیجه بر روی سطح آماده شده در مرحله (۱) اقدام به ایجاد سایبان می گردد. ۳-بر روی سطح آماده شده اقدام به ایجاد پشته ای از کود گاوی نیمه پوسیده به شکل گنبدی با عرض ۷۰ سانتیمتر و به ارتفاع ۵۰ سانتی متر و طول دلخواه می شود. ۴-پس از پشته نمودن اقدام به آبیاری فراوان پشته ها شود تا شیرابه کود گاوی خارج گردد. ۵-در طول بالاترین قسمت پشته اقدام به ایجاد شیاری به عمق ۱۵ سانتیمتر نموده و کرمها را داخل شیار در طول پشته بریزید و سپس کود را روی آن برگردانید. ۶-در طول مدت فعالیت کرمها (تا تبدیل کود گاوی به ورمی کمپوست) هر روز به اندازه آبیاری چمن روی آن آبپاشی صورت گیرد تا رطوبت مطلوب آن حفظ گردد. ۷-پس از مدتی که مواد بستره ای تبدیل به ورمی کمپوست گردید می توان اقدام به جداسازی کرمها از پشته نمود که برای اینکار یا از غربال استفاده می گردد و یا می توان با ایجاد یک توده از کود دامی نیمه پوسیده در کنار پشته ای که دیگر فاقد مواد غذایی لازم برای تغذیه کرمهاست سبب مهاجرت کرمها از پشته قدیمی به این توده گردید  

اسلاید ۶ :

سایر محصولات جانبی فرایند تولید ورمی کمپوست :
در حین تولید ورمی کمپوست ، افزایش جمعیت کرمها را خواهیم داشت . کرمها را می توان به واحدهای متقاضی تولید کود فروخت . همچنین لاشه بدن کرمهای مسن را می توان با روشهای مناسب خشک و تبدیل به پودرخشک کرد و به عنوان بخشی از جیره غذایی طیور و آبزیان مورد استفاده قرار داد ( این پودر حاوی پروتئین بالایی می باشد ) .

اسلاید ۷ :

توجیه اقتصادی :
قیمت هر کیلوگرم کود ورمی کمپوست بسته بندی شده در حدود ۴۰۰ تومان و قیمت یک کیلوگرم کرم زنده حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان می باشد.

در کشاورزی ارگانیک و کشتهای گلخانه ای پاکترین و مناسبترین بستر بوده و سبب باردهی بیشتر محصولات کشاورزی خواهند گردید .
این تولید از ارزش زیست محیطی بالایی نیز برخودار است و کود تولیدی به علت بالا بودن نسبت  کربن به ازت فاقد بوی نامطبوع و فعالیت حشرات مزاحم می باشد .
بطور کلی نیمی از وزن پشته تبدیل به ورمی کمپوست خواهد شد . نکاتی که باید به خاطر داشت : - آبیاری توده باید بطور روزانه و منظم انجام شود . - از کود تازه دامی و مرغی نباید استفاده کرد . - این کرمها از نور آفتاب و بارندگی گریزان می باشند پس باید آنها را از این دو عامل محافظت نمود

اسلاید ۸ :

Mulch is woody to semi-woody, difficult to compost organic debris. Mulch is composed of recognizable plant material like branches, pine needles, leaves, wood, etc (see photo). Mulch helps to conserve water, protects the soil from heat, aridity, wind, weeds, and erosion. Mulch can be considered a blanket or cover for the soil. Mulch adds organic matter to the soil. Apply mulch around trees, shrubs, and other plants to a depth of 3-5 inches. Replace mulch as it decomposes.
Compost is organic matter that is almost gone, reduced to the point that it’s rich in mineral nutrients because of concentration that occurred during the composting process. Compost has little or no recognizable plant material left in it (see photo). In essence, it’s organic fertilizer. Compost needs to be treated as a fertilizer and applied lightly to the soil surface or tilled in. DO NOT MULCH WITH COMPOST.  If compost is applied inches thick it can potentially burn your plants, they will die, and your soil may become “toxic” for sometime. 

اسلاید ۹ :

برای تعیین کود ارگانیک لازم بر اساس توصیه کود شیمیایی حاصل از نتایج آزمون خاک (چه مقدارکود ارگانیک و از چه نوعی)
۱۰ کیلو گرم کود ۱۵ – ۱۰ – ۵ برای ۱۰۰ متر مربع
الف) منبع نیتروژن: پودر خون – ۶/. -۱/۵ -۱۲
ب) منبع فسفر: پودر استخوان -۰- ۱۱ -۱
ج) سولفات پتاسیم – منیزیم ۲۲- ۰ -۰
توصیه کودی حاصل از نتایج ازمون خاک بیشتر بر اساس استفاده از کود های شیمیایی است و برای تبدیل این مقادیر به کود های ارگانیک باید از درصد عناصر N – P – K موجود در کود ارگانیک اطلاع داشت تا بتوان در ترکیب با یکدیگر توصیه کودی مورد نظر را تامین نمود.

اسلاید ۱۰ :

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 12 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد