دانلود مقاله بسکتبال

word قابل ویرایش
29 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بسکتبال

۱- بسکتبال و تاریخه مختصر از آن مقدمه
۲- شروع بازی بسکتبال
۳- زمین بسکتبال
۴- زمین و بازی حرفه ای
۵- تخته پشت حلقه و ساعت

۶- دریل کردن و اصول آن
۷- حمله برای کسب امتیاز
۸- تظاهر به حمله و حمله کردن
۹- پاس دادن

۱۰- مهارتهای شوت کردن
۱۱- داخل کردن توپ داخل سبد
۱۲- هوک شات
۱۳- ریباند
۱۴- دفاع
۱۵- به جریان انداختن دوباره بازی
۱۶- جای بازیکن در زمین بسکتبال
۱۷- ضدحمله

مقدمه
بازی بسکتبال بازی بسیار پر تحرکی است و کسی که قوانین آنرا به خوبی می داند لذّت بیشتری از این بازی خواهد برد.
مخترع این بازی جیمز تیسمیت آمریکائی است. این بازی بیش از هر جایی در آمریکا متداول است.
آغاز این بازی در سال۱۸۹۱ بوده است. این بازی بین دو دسته پنج نفری انجام می شود که هر دسته دارای دو فورواد و یک سنتر, دوبک می باشد و بر حسب احتیاج هر یک از آنها می توانند بین بازی پشت خود را تغییر دهد. دسته ای برنده است که تعداد امتیازش بیشتر شود و توپهایی که در تور حریف می اندازد بیشتر باشد.

شروع بازی بسکتبال
وقتی که بازی بسکتبال را شروع می کنید می توانید لباس راحت وگشاد و کفش بسکتبال بپوشید. اگر به اندازه کافی پیشرفت کردید که برای تیم بازی کنید باید لباس رسمی تیم که شورت و پیراهن بدون آستین است, بپوشید. مهمترین قسمت لباس شما کفش شماست. کفش شما باید قوزک پای شما را محافظت کند و کف کفش سُر نخورد. کفش همچنین باید دارای کفی مخصوص برای جذب ضربه های وارد شده به پا در هنگام فرود آمدن بعد از پریدن به بالا که در بازی بسیار اتّفاق می افتد باشد. لوازم و تجهیزات بسکتبال شامل یک توپ و یک سبد با تخته های پشت آن است. توپ بازی گرد است, و موقعی که از ارتفاع ۸/۱ متر به زمین انداخته می شود باید به اندازه ۳/۱ متر بالا بیاید.

 

زمین بسکتبال
یکی از دلایلی که بازی بسکتبال در جهان عمومیت پیدا کرده, سادگی بازی است برای بازی شما فقط احتیاج به یک توپ, یک حلقه بسکتبال و یک زمین صاف و هموار دارید. شما ممکن است بازی بسکتبال را از مدرسه یا زمین بازی محلتان شروع کرده باشید و شاید آرزو دارید که در سالنهای بسکتبال با کفپوش چوبی و حلقه بسکتبال شیشه ای در مقابل هزاران تماشاچی بازی کنید. در هر صورت چه در بازیهای محلی, یا در بازیهای حرفه ای, بازی شامل کنترل توپ در زمین هموار است.

زمین و بازی حرفه ای
NBAبزرگترین مسابقات حرفه ای بسکتبال در دنیا می باشد که در سالنهای بزرگ در نقاط مختلف آمریکا برگزار می شود. سالن ورزشی در این تویر ارکو ARCO نام دارد که متعلق به تیم ساکرو منتو کینگز می باشد و در کالیفرنیا قرار دارد. گنجایش این سالن بیش از۱۷۰۰۰ تماشاچی می باشد بین کینگز و لیکرز شهر لوس أنجلس است. میز شمارش امتیازها و نیمکت ذخیره ها در سمت راست زمین وجود دارد.

 

تخته پشت حلقه و ساعت
تخته پشت حلقه ۸/۱ متر و طول, و ۰۵/۱ عرض دارد و قسمت پایین آن برای جلوگیری از صدمه دیدن بازیکنان بلند قد توسط مواد پلاستیکی نرم پوشاند شده. ساعت وقت نگهداری زمان تصاحب توپ را برای هر تیم قبل از کردن محاسبه می کند. در بازیهای N.B.A هرتیم پبس از تصاحب توپ ۲۴ ثانیه وقت داردکه توپ را شوت کند و در بازیهای FIFA این زمان ۳۰ ثانیه است. این ساعت زمان را از ۲۴ شروع کرده و به صفر می رسد و وقتی که شوت زده شدبه دلیل اینکه هیچ تیمی صاحب توپ نیست ساعت چیزی را نشان نمی دهد. اگر تیم صاحب توپ نتواند در این زمان توپ را شوت کند توپ را از دست می دهد.

دریبل کردن

دریبل کردن یکی از مهارتهای اولیه بازی بسکتبال است که شما باید آنرا بیاموزید. دریبل کردن این اجازه را به شما می دهد که با زدن توپ هب زمین و بالا آمدن آن به نقاط دیگر زمین حرکت کنید. اگر می خواهید که بازیکن خوبی باشید لازم است که یاد بگیرید چه موقع دریبل کنید.

شما نباید هر وقت که توپ را دریافت می کنید دریبل کنید چون این کار موجب توقّف بازی موثر تیم خواهد شد. از دریبل کردن برای حرکت توپ به بالای زمین, اخط دفاع تاحمله, و با گرفتن در تقطه مناسب برای شوت زدن و فرار از مدافعین تیم مقابل و پیدا کردن جای خالی و پاس دادن به یار هم تیم استفاده می شود.
اصول دریبل کردن در هنگام دریبل کردن از انگشتان و مچ درست برای کنترل توپ استفاده کنید. شما می توانید از یک دست برای دریبل کردن استفاده کنید و ه وقت بخواهید مجاز هستید توپ ار به دست دیگر داده و دریبل کنید. با استفاده از بازو, مچ و انگشتان توپ ار محکم به زمین بزنید و یاد بگیرید که چگونه ارتفاع و سرعت توپ را پس از برخورد با زمین کنترل کنید. ( از زیر زانوتا سینه) سعی کنید بیاموزید که در هنگام دریبل کردن حرکت کنید و ضمن حرکت تغییر جهت داده و دستهایتان را عوض کنید. اگر پس از دریبل کردن توقّف کنید اجازه ندارید که دوباره شروع به دریبل کردن کنید مگر اینکه توسط بازیکن دیگری بازی شده باشد. اگر دوباره شروع به دریبل کردن کنید خطا می باشد و به آن بل دریبل گفته می شود.

 

حمله برای کسب امتیاز
شما موقعی می توانید ادعا کنید که در اداره کردن توپ مهارت پیدا کرده ایدکه بتوانید با موفقیت بازیکن تیم مقابل را دریبل کنید. در هنگام دریبل کردن شما اغلب توسط بازیکن تیم مدافع گرفته شده اید و باید بدانید که آنها در چه وضعیتی قرار دارند. بخاطر داشته باشید که دریبل می کنید تا از مدافعین گذشته و به سبد نزدیک شوید. لازم است مهارت پیدا کنید تا با هر دو دست بطور مساوی بتوانید دریبل کندی. بعلاوه باید قادر باشید با قرار دادن بدنتان بین بازیکنان حریف و توپی که به زمین زده اید و در حال بالا آمدن است محافظت کنید.

تظاهر به حمله و حمله کردن
وقتی که توپ را در اختیار دارید و بازیکن تیم مقابل نزدیک به شما است, ابتدا سعی در تظاهر به حمله و سپس حمله کنید. تظاهر به حمله به این صورت است که وانمود کنید که می خواهید یک حرکت انجام دهید و وقتی که بازیکن حریف گول خورد شما حرکت دیگری را انجامی می دهید. برای مثال شما می توانید وانمود کنید که می خواهید شوت کنید و سپس با دریبل کردن به سمت سبد بروید. حمله کردن یک دریبل تهاجمی به سمت سبد است.

پاس دادن
برای خوب بازی کردن بسکتبال باید بیاموزید که چطور پاس بدهید یا چگونه پاس را دریافت کنید وقتی که تیم مالکیت توپ را دارد اهمیّت داردکه تملک توپ را تا دادن یک پاس مطمئن حفظ کند. سریعترین راه برای رساندن توپ به بالای زمین پاس دادن است, بنابراین اگرفرصت انتخاب دارید بجای آنکه دریبل کنید بهتر است پاس بدهید. شما می توانید با دیدن حرکت و وضعیت بازیکنان خودی و بازیکنان تیم مقابل و سنجیدن موقعیت بازی تصمیم بگیرید که آیا پاس دادن بهتر است یا دریبل کردن.

 

حرکت کردن آزاد برای دریافت پاس
اگر توسط بازیکن حریف یارگیری شده اید و می خواهید توپ را دریافت کنید باید خودتان را حداقل برای یک لحظه از دست حریف آزاد کنید. برای این منظور به طرف مدافع گام بردرید و سپس به سرعت بطرف بیرون تغییر جهت دهید تا توپ را دریافت نمائید. مسافت پاس دادن : ایده آل ترین مسافت برای پاس دادن موقعی است که فاصله پاس دهنده ودریافت کننده آن بین ۵/۳ تا ۵/۴ متر از یکدیگر باشند.

پاس بالای سر اگر بازیکن تیم مقابل نزدیک شما است و راه را بر شما بسته بهترین راه پاس دادن از بالای سر است به خصوص اگر بازیکن تیم مقابل کوتاهتر از شما باشد.
۱- درموقع شروع پاس توپ را بالای سر ببرید (توپ باید بالاتر از پیشانی و بالای سر با هر دو دست نگهداشته شود). نگاهتان را به طرف هدف متمرکز کنید.
۲- پاس را با قدرت و حرکت تند مچ دست و انگشتان بدهید تا توپ در مسیری مستقیم به بازیکن خودی برسد.

پاس از ناحیه سینه:
پاس دادن از ناحیه سینه پاسی دو دستی است و موقعی انجام می گیرد که مدافعی بین شما و دریافت کنند, پاس نباشد. با نگاه داشتن توپ با هر دو دست در ناحیه سینه و زیر چانه پاس را شروع می کنید. به این وضعیت تهدید سه گانه نیز می گویند. چون در این حالت شما می توانید یکی از این سه کار را انجام دهید توپ را شوت کنید, دریبل کنید, و یا پاس بدهید.

۱- توپ را با هر دو دست در حالیکه انگشتان شست در پشت و دیگر انگشتان شما در اطراف آن باشد نگهدارید و نگذارید توپ با کف دست شما تماس پیدا کند.
۲- با بازکردن سریع بازوها در جهت دریافت کننده پاس, توپ را برای او بفرستید.
۳- در حالیکه بازوان شما به حالت مستقیم قرار می گیرد و حرکت مچ دست به سمت جلو باشد توپ را پرتاب کنید. در ابتدای تمرینات خود هنگام پاس دادن یک قدم نیز به جلو بردارید.

 

مهارت بیشتر در پاس دادن
یکی از نکات مهم در هنگام پاس دادن این است که قادر باشید مسیرهایی بی خطر را برای پاس دادن تشخیص بدهید. مسیر پاس, راهی است که می توانید توپ را بدون خطر از دست دادن, به بازیکن هم تیم خود برساند. بعلاوه لازم است که یاد بگیرید چگونه توپ را بعد از انجام دادن دریبل, بردارید و آن را شوت کنید یا آن را پاس دهید و همچنین چگونه توپ را قانونی دریافت کنید. قوانین بازی ممکن است به شما اجازه بدهد در حالیکه توپ را نگه داشته اید, فقط یک گام بردارید و یا در هنگامی که در حال حرکت هستید و پاس را دریافت می کنید باید یاد بگیرید که چگونه بایستید. (توقّف کنید.) دو راه برای توقّف کردن قانونی وجود دارد, یک توقّف پرشی و دیگری توقّف باگام بلند (شلنگ برداشتن).

مهارتهای شوت کردن
در یک بازی بسکتبال تیم برنده است که بیشترین امتیاز را بدست بیاورد و این امر توسط شوت کردن توپ به سمت سبد و وارد شدن آن درون سبد حاصل می شود. تمام بازیکنان تیم می توانند توپ را وارد سبد کنند و امتیاز کسب کنند. بنابراین مهارت پیدا کردن در شوت زدن حائز اهمیت بسیار است. شوت کردن انواع گوناگون دارد و برای اینکه بازیکن امتیاز آوری برای تیم خود باشید لازم است که تکنیکهای مختلف شوت کردن را بیاموزید. نوع شوتی که می کنید بستگی به موقعیت شما دارد. اگر در منطقه شوت کردن ایستاده اید می توانید از شوت طراحی شده استفاده کنید. اگر قادر هستید که دریبل کنید و به سمت سبد بروید می توانید از شوت پریدن به هوا با یک پا در حین نزدیک شدن به سبد معروف به لی آپ (Lay-up ) استفاده می کنید.

 

شوت لی آپ (Lay-up )
زمانی از شوت لی آپ استفاده کنید که پاس را در حین حرکت دریافت کرده باشید یا وقتی که به سمت سبد دریبل می کنید. این تصویر به ترتیب حرکت شوت لی آپ را نشان می دهد. بازیکن در حالیکه با دست راست دریبل کرده است از سمت راست به سبد نزدیک می شود.

۱- وقتی در منطقه ای هستید که می توانید شوت لی آپ بزنید در حالیکه که هردو پای شما در هوا است با هر دو دست توپ را نگهدارید.
۲- در حالیکه پای چپ شما برای فرود آمدن جلو می آید به سمت سبد نگاه کنید. بخاطر داشته باشید که با نگهداشتن توپ فقط می توانید گام بردارید.
۳- پای چپ شما پای پریدن به سوی سبد می باشد و با شروع حرکت لی آپ توپ را از جلوی خود بالا برید.

۴- برای اینکه به ارتفاع بالاتری بپرید زانوی پای راست را بالا بیاورید. توپ را در حالیکه دست شوت کننده پشت و کمی مایل به پایین باشد نگهداری و دست دیگر را برای حمایت از توپ در کنار آن قرار دهید.

۵- قبل از رها کردن توپ, تمام بدن شما باید کشیده باشد و توپ در بالاترین ارتفاع ممکن باشد توپ را به مستطیل کوچک روی تخته در قسمت بالا و راست آن بزنید. اگر توپ را درست به هدف زده باشید توپ پس از برخورد به تخته بسکتبال به داخل سبد خواهد رفت.
۶- به آرامی توپ را به بالا و به سمت هدف هدایت کنید. اگر بازیکن مبتدی هستید با زاویه ۴۵ درجه به سمت تخته بسکتبال وجود دارد که موجب می شود بهتر و راحت تر بتوان توپ را به هدف روی تخته بسکتبال زد. با پیشرفت کردن در این مرحله, سعی کنید زوایای نزدیک شدن به تخته بسکتبال را تغییر بدهید.
شوت کردن بیشتر

شوت کردن شاید مهیج ترین لحظه بازی بسکتبال باشد. شما باید هر وقت که فرصت مناسبی پیدا کردید شوت کنید. اما باید یاد بگیرید که آن فرصت مناسب را تشخیص دهید. بخاطر داشته باشید که عوامل موثر در یک شوت خوب شامل: در تعادل بودن, رو به سمت تخته بسکتبال بودن, توپ را تحت کنترل داشتن, و قادر به تمرکز کردن روی سبد می باشد. اعتماد به نفس در زمان شوت کردن نیز به کسب امتیاز کمک خواهد کرد. اگر فکر کنید که توپ را داخل سبد خواهید انداخت مطمئناً موفق خواهید شد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 29 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد