دانلود مقاله میوه

word قابل ویرایش
14 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
در سال ۱۸۹۳ دیوان عالی ایالات متحده امریکا در مورد Nix vs. hedden قانونی صادر کرد که گوجه فرنگی قانوناٌ بیشتر متعلق به سبزیجات است تا میوه ها. این در نظر با تصور عمومی در ذهن مردم این بود که میوه ها نسبتاٌ شیرین هستند و طبیعتاٌ به عنوان دسر غذا استفاده می شدند در حالی که سبزیجات بیشتر ترش بودند و بخشی از سالاد یا غذای اصلی را تشکیل می دهند.

این از دیدگاه گیاهشناسی چنین تصور می شود که میوه یک تخمدان توسعه یافته و رسیده (بالغ) است. میوه همچنین معمولاٌ شامل دانه ها است. بوسیله این تعریف بسیاری از چیزهایی که سبزیجات نامیده می شوند شامل: گوجه فرنگی، لوبیا سبز، خیار و کدو واقعاٌ میوه هستند. درجای دیگر سبزیجات می توانند از برگها (به عنوان مثال: کاهو، کلم پیچ)، ساقه ها (سیب زمینی سفید)، ریشه ها (مانند: سیب زمینی شیرین)، ساقه ها و ریشه ها (مانند: چغندر)، جوانه های گل (برای مثال: کنگر فرنگی) یا قسمتهای دیگری از گیاه ایجاد شوند. تمام میوه ها از گل ساخته می شوند، بنابراین درگیاهان گلدار دیده می شوند. لقاح (به فصل ۲۲ مراجعه شود.) معمولاٌ به طور غیرمستقیم مشخص می کند که تخمدان تخمدانهای یک گل به میوه تبدیل می شود یا نه(گاهی اوقات یک بافت اضافی مانند: نهنج). اگر تخمکها کمتر از حد معینی بارور شوند گلها معمولاٌ بدون رشد بیشتر خشک می شوند و می ریزند.

دانه های گرده محتوی محرک خاصی به نام هورمون هستند که ممکن است توسعه و رشد میوه ها را آغاز کنند (مورد بحث در جزئیات فصل ۱۱) و بعضی اوقات تنها یک مقدار از دانه های گرده کافی هستند که باعث تحریک شوند و تخمدان را به میوه تبدیل کنند. هورمونهای تولید شده بوسیله دانه های توسعه یافته رشد میوه را به جلو می اندازند این هورمونها به نوبه خود محرکهای بیشتری را از دیواره تخمدان برای رشد و توسعه میوه تولید می کنند.

بخشهای یک میوه
هنگامی که یک تخمدان به میوه کامل تبدیل شد به ۳ بخش قابل تقسیم است، که هر چند بعضی اوقات تشخیص دادن این بخشها از هم مشکل می باشد. پوست میوه برون بر آن را تشکیل می دهد، در حالی که داخلی ترین بخش میوه که دانه ها را احاطه می کند درون بر را تشکیل می دهد. درون بر ممکن است سخت وسنگی باشد (مانند هسته هلو که دانه را احاطه می کند) درون بر همچنین ممکن است نازک و کاغذی باشد مانند سیب یا آن ممکن است از میان بر جدا نباشد. میان بر به بخشی از میوه گفته می شود که بین برون بر و درون بر قرارگرفته باشد. این سه ناحیه به صورت یکجا فرابرنامیده می شود در میوه های خشک فرابر معمولاٌ خیلی نازک است. بعضی میوه ها فقط شامل تخمدان و دانه ها هستند، بعضی دیگر دارای قسمتهای مجاور گل مانند: نهنج یا کاسبرگها با تخمدان ادغام می شوند و یا به صورتهای مختلفی تغییر می کنند.

میوه ها ممکن است گوشتی یا خشک باشند و همچنین شکوفا یا ناشکوفا باشند و یا از دانه ها مشتق شده باشند یا به صورت جداگانه بوجود آمده باشند. آنها ممکن است ازیک تخمدان یا بیشتر ازیک تخمدان تشکیل شده باشند. تمامی این ویژگیها عموماٌ برای تقسیم بندی میوه بکار می روند، ولی متأسفانه بعضی ازاین ویژگیها برای برخی میوه ها مناسب نیستند. بعضی ازاین مشکلات در طبقه بندی که در ادامه می آید توضیح داده خواهند شد.

انواع میوه
میوه های آبدار یا گوشتی: میوه هایی که حداقل قسمتی از میان بر آنها گوشتی است میوه های گوشتی را تشکیل می دهند.

۱- میوه های گوشتی ساده: میوه های گوشتی ساده میوه هایی هستند که گلی با یک مادگی بوجود می آیند. تخمدان ممکن است تحتانی یا فوقانی و یا ساده باشد (مشتق شده از یک برگ تغییر یافته به نام برچه) یا ممکن است شامل برچه های بیشتری باشند که این مرکب (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برچه و تخمدان مرکب به فصل ۲۲ مراجعه شود) است. تخمدان ممکن است به تنهایی به میوه تبدیل شود یا دیگر بخشهایی از گل بطور یکسان با آن رشد کنند.

۲- میوه شفت: میوه شفت یک میوه ساده گوشتی با یک دانه است که بوسیله یک درون بر سخت احاطه شده است. میوه شفت معمولاٌ از گلهایی با تخمدان فوقانی که دارای یک تخمک است بوجود می آید. میان بر معمولاٌ بطور آشکار همیشه گوشتی نیست و هر چند برای مثال در نارگیل پوسته سخت (محتوی میان بر و برون بر) که معمولاٌ به دور انداخته می شود دارای الیاف (فیبر) زیادی است (فیبر در ساختن برس و چیزهای دیگر استفاده می شود). دانه (گوشت) نارگیل توخالی و معمولاٌ محتوی آندوسپرم های آبکی (به فصل ۲۲ مراجعه شود) که بطور عمومی شیر گفته می شود. دانه بوسیله درون بر سخت احاطه شده است، بنابراین یک میوه شفت است. در مثال دیگر از میوه شفت شامل میوه های سنگی (برای مثال: زردآلو، گیلاس، هلو، آلو، زیتون و بادام) است. در بادام پوست سخت که خشک و در هنگام بلوغ تا حدی شکوفا است و قبل از فروختن در فروشگاهها به دور انداخته می شود و درون بر که سخت و سنگی است، ما قبل از استفاده از دانه آن را می شکنیم.

 

۳- میوه سته: میوه سته معمولاٌ از تخمدان مرکب بوجود می آید و بطور معمول محتوی بیش از یک دانه است. تمام فرابر گوشتی است و تشخیص بین میان بر و درون بر مشکل و سخت است. ۳ نوع از میوه سته ممکن است شناخته شده باشند.

سته حقیقی میوه ای است با پوسته نازک که تمام فرابر در هنگام بلوغ نسبتاٌ نرم هستند، اگرچه بیشتر محتوی بیش از یک دانه هستند. مورد جالب توجه و استثنایی در مورد خرما و آوکادو است که دارای فقط یک دانه هستند. نمونه هایی از سته حقیقی شامل: گوجه فرنگی، انگور، خرمالو، فلفل و بادمجان است. بعضی از میوه ها که معمولاٌ شامل کلمه سته می شوند بطور رایج نام گیاهشناسی آنها اصلاٌ سته نیست (برای مثال: توت فرنگی، تمشک، شاه توت).

بعضی از سته ها از گلهایی با تخمدان تحتانی بوجود می آیند که در این صورت بخشهای دیگر گل در گوشتی شدن میوه کمک می کند. آنها می توانند معمولاٌ بوسیله تغییر قسمتهای گل و یا تغییراتی در نوک میوه قابل تشخیص می باشند. مثالی از میوه سته شامل: انگور فرنگی، زغال اخته، قره قات، انار و موز است. در موزهای خوراکی میوه بدون لقاح (از طریق بکرزایی) بوجود می آیند (که این میوه بدون لقاح توسعه می یابد- به فصل ۲۲ مراجعه شود). بنابراین این نوع میوه ها دانه ندارند، چندین گونه دیگر از موز دانه های فراوانی تولید می کنند.

۴- میوه پپو (Pepo):
میوه پپو دارای پوست نسبتاًَ سختی است. میوه‌های خانواده کدوئیان شامل: کدو، خیار، هندوانه، خربزه وطالبی می‌باشد.

۵- میوه هسپریدیوم (Hesperdium):
میوه هسپردیوم سته‌ای است با پوست چرمی که حاوی روغن است برآمدگی زیادی روی پوست است که از دیواره داخلی تخمدان بصورت وبه شکل کیسه ومتورم که حاوی شیره است تشکیل می‌شود. همه اعضاء خانواده مرکبات از این نوع میوه تولید می‌کنند. مثالهایی شامل: پرتقال، لیمو، لیمو ترش، گریپ فروت، نارنگی و Kumquats .

۶- میوه پوم (سیب):
میوه پوم یک میوه ساده گوشتی‌است، که گوشت‌آن ازتوسعه نهنجی که دراطراف تخمدان رشد می‌کند بوجود می‌آید. درون براطراف دانه‌ها کاغذی یا چرمی است. مثالهایی شامل: سیب، گلابی و به . در سیب، تخمدان شامل هسته (مغز) و بافت اندک مجاور آن است.
باقیمانده میوه از توسعه و رشد مقدماتی نهنج بوجود می‌آید. در متن‌های گیاهشناسی اغلب به سیب‌ها، کدوها و‌بعضی سته‌ها و میوه‌های دیگر‌ که بیشتر از یک تخمدان بوجود می‌آید میوه‌های کاذب می‌گویند یا میوه‌هایی که دارای بافت فرعی (زاید) دارند.

 

میوه‌های مجتمع:
میوه مجتمع میوه‌ای است که‌از یک گل با چندین‌ مادگی بوجود می‌آید. مادگی‌های انفرادی به صورن شفت‌های کوچکی یا دیگر اجزای میوه مانند هستند، اما آنها بصورت مجموعه رسیده‌ای روی یک نهنج قرارمی‌گیرند. مثالهایی شامل: تمشک، توت سیاه و‌توت فرنگی.

درتوت فرنگی نهنج مخروطی، گوشتی و قرمز می‌شود، درحالی که مادگی فندقه کوچکی را (در بخشهای بعد و دربخش میوه خشک بررسی می‌شود.) روی سطح آن تولید می‌کند. به‌عبارت دیگر توت فرنگی درحالی که یک میوه مجتمع است، همچنین از بافت‌‌های زاید نیز تشکیل شده است.

میوه‌های مرکب (متعدد):
میوه‌های مرکب، ازچندین گل انفرادی دریک گل آذین تشکیل می‌شود. هرگل دارای نهنج جداگانه خودش است. اما مانند گلهای بالغ، جداگانه تبدیل به میوه کوچک شده که این میوه کوچک باهم به‌صورت یک میوه بزرگ منفرد توسعه‌می‌یابند. مثالهایی ازمیوه‌های مرکب شامل: توت سفید، آناناس و انجیر. آناناس مانند موز معمولاً بصورت بکرزایی بوجود می‌آید و دانه ندارد. (به فصل ۲۲ مراجعه شود.) گلهای انفرادی با هم روی یک محور گوشتی قرار می‌گیرند و میوه‌های کوچک با هم به صورت یک میوه منفرد در می‌آیند. در انجیر بالغ گل آذین بصورت واژگون (آویخته) خاصی می‌باشد. گلچه‌های گل آذین بوسیله یک نهنج عمومی محصور می‌باشند که به سمت بیرون در نوک باز می‌باشند.
بعضی از واریته‌های انجیر به صورت بکرزایی بوجود می‌آیند، اما در دیگر انجیرها،
گرده‌افشانی را بوسیله زنبورهای عسل کوچکی که از سوراخ به درون آن می‌خزند انجام می‌شود. بعضی از میوه‌های مرکب مانند: صمغ شیرین در هنگام بلوغ و رسیدگی خشک هستند.

میوه‌های خشک:
میوه‌هایی که میانبرآنها درهنگام رسیدگی یا بلوغ بطورمشخصی خشک می‌شوند درگروه میوه‌های خشک طبقه‌ بندی می‌شوند.

الف- میوه‌هایی که درهنگام بلوغ شکوفا می‌شوند:
میوه‌هایی که در این گروه قرار دارند بوسیله چگونگی شکوفایی از یکدیگر قابل تشخیص می‌باشند.

۱- برگه (Follicle):
برگه تنها از یک شکاف طولی از یکطرف باز شده و دانه‌ها را بیرون رها می‌کند.
مثالهایی شامل: گل زبان در قفا، تاج الملوک، گل شیری و گل صدتومانی.

۲- نیام (Lgume):
نیام بوسیله دو شکاف در کنار باز می‌شود. بطور تقریبی هزاران عضو از خانواده لگوم (نخود) ازاین نوع میوه‌ها تولید می‌کنند. مثالهایی‌شامل: نخود، لوبیا، Garbanzo beans،
عدس،Carob، Kudzu، Mesquite . بادام زمینی همچنین نیام است ولی بادام زمینی از این بابت که میوه در زیر زمین رسیده می‌شود غیر عادی است، دانه‌ها معمولاً به جای شکفتن بوسیله باکتریهای تجزیه کننده فرابر در طبیعت آزاد می‌شوند.

۳- خورجین (Silique):
خورجین همچنین از دو طرف یا درز باز می‌شود. اما دانه‌ها روی تیغه مرکزی بوجود می‌آیند که در زمان شکوفایی آشکار می‌شوند، میوه‌هایی که درازای (طول) آنها به کمتر از ۳ برابر پهنای (عرض) آنهاست خورجینک نام دارد. خورجین و خورجینک بطور عادی بوسیله اعضای خانواده خردل تولید می‌شوند که شامل: کلم بروکلی، کلم، تربچه، کیسه کشیش و تره‌ تیزک آبی (شاهی) هستند.

۴- کپسول یا پوشینه (Capsule):
پوشینه (کپسول) عمومی‌ترین میوه شکوفای خشک می‌باشد‎‏، کپسولها دارای حداقل ۲ برچه هستند که از راههای مختلفی شکوفا می‌شوند. بعضی از جدار بین برچه‌ها شکوفا می‌شوند، در حالی که بعضی دیگر از حفره‌های برچه‌ها شکوفا می‌شوند. تعدادی دیگر کلاهکی را در انتها بوجود می‌آورند که پرتاب می‌شود و دانه‌ها را رها می‌کند. برخی دیگر از یک سوراخ ردیفی در اثر تکان دادن کپسولها در اثر باد بیرون می‌ریزند. مثالهایی شامل: زنبق، ارکیده (ثعلب) ، سوسن (لاله) ، شقایق، بنفشه و گل میمون.

ب- میوه‌هایی که در هنگام بلوغ ناشکوفا هستند: در این از نوع میوه‌های خشک دانه‌ها تنها چسبیده یا در نقاط مختلف متصل به فرابر می‌باشند.

۱- فندقه (Achene) :
در فندقه دانه تنها از طریق پایه اطراف فرابر را احاطه می‌کند. بنابراین پوسته (فرابر) نسبتاً به راحتی از دانه جدا می‌شود. مثالهایی شامل: دانه آفتابگردان (مغز خوراکی به همراه پوسته فندقه را تشکیل می‌دهند) ‏، گل آلاله و گندم سیاه (دیلار) .

۲- فندق (Nut):
میوه‌های فندق مشابه فندقه تک دانه‌ای هستند؛ ولی معمولاً بزرکتر هستند و فرابر خیلی سخت و ضخیم است. در فندقها روی پایه قسمت کاسه یا دسته‌هایی از براکته‌ها بوجود می‌آید. مثالهایی شامل: فندق، بلوط و شاه بلوط.
بسیاری از فندقها بطور عمومی از نظر گیاهشناسی میوه فندق نیستند. ما قبلاً اشاره کردیم که بادام زمینی نوعی نیام است و نارگیل و بادام شفت هستند. گردو و Pecans همچنین شفت هستند، در حالی که گوشت آنها بعد از رسیدن دانه خشک و چروکیده است. Brazil nut دانه‌هایی از کپسول بزرگی هستند و تولید میوه شفت تکدانه‌ای خاصی را می‌کنند. Brazil nut به صورت ضمیمه خمیده‌ای در انتهای متورم دمگل بوجود می‌آید در مناطق گرمسیری به صورت نارس به عنوان غذا و رسیده آن برای تهیه کنسرو، مربا یا شراب استفاده می‌شود. پسته همچنین دانه‌ای از میوه شفت است.

۳- گندمه:
فرابر گندمه بطور محکم به دانه متصل است و نمی‌توانداز آن جدا شود. تمام اعضای خانواده گندمیان شامل: ذرت، گندم، برنج، یولاف و جو که میوه گندمه تولید می‌کنند (که کاریوپسیس نامیده می‌شوند) .

۴- سامارا (Samara):
در سامارا فرابر اطراف دانه قرار دارد، و به حالت بال یا غشاء به بیرون توسعه می‌یابد که در پراکندگی آن کمک می‌کند. سامارا در افرا دو بالی است، در زبان گنجشک، نارون و درخت عرعر تک بالی است.

۵- شیزوکارپ (Schizocarp):
میوه دوقلو که شیزوکارپ نامیده می‌شود مختص خانواده جعفری است. اعضای این خانواده شامل: جعفری، هویج، انیسون، زیره سیاه و شوید است. میوه دوقلو به صورت دو بخش تکدانه‌ای زمان خشک شدن شکوفا می‌شوند.

پراکنش دانه و میوه:
چرا بسیاری از گونه‌های ارکیده کمیاب هستند در حالی که گل قاصدک، کیسه کشیش و دیگر علفهای هرز در تمام دنیا گسترده‌اند؟
چرا بعضی از گیاهان یه یک قاره، محدوده کوهستانی یا منطقه‌ای کمتر از یک هکتار محدود می‌شوند؟
پاسخ این سؤالات این است که عوامل مختلفی شامل: آب و هوا، خاک و سازش‌پذیری گیاهان و پراکنش گیاهان در جواب این سؤال تأثیر دارد. چگونگی انتقال میوه‌ها و دانه‌ها از یک مکان به مکان دیگر موضوع بحث بخش زیر است، دیگر عوامل در فصل ۱۳ و ۲۴ مطرح شده است.

پراکنش بوسیله باد:
میوه‌ها ودانه‌ها برای پراکنش بوسیله باد سازگاری‌های مختلفی پیدا کرده‌اند. در سامارا از افرا دارای بالهای خمیده است که سبب چرخیدن میوه در هنگام رها شدن از درخت می‌شود. در باد تند سامارا ممکن است تا ۱۰ کیلومتر دورتر از گیاه اصلی حمل شود. در رازک دانه در میان کیسه متورمی قرار دارد که باعث سبکی در باد می‌شود. در بعضی از اعضاء خانواده آلاله و آفتابگردان میوه‌ها دارای پر هستند، و در خانواده بید میوه‌ها بوسیله موهای کتانی یا پشمی احاطه شده‌اند که به پراکنش در باد کمک می‌کند.
در Button snakeroots و جگن میوه‌ها برای انتقال بوسیله باد خیلی بزرگ هستند اما آنها به اندازه کافی کروی هستند که بوسیله باد در روی زمین غلتیده شوند. دانه‌ها خودشان ممکن است به قدری کوچک و سبک باشند که آنها بتوانند مسافت زیادی را بوسیله باد منتقل شوند.

ارکیده‌ها و Heaths برای مثال: دانه‌هایی تولید می‌کنند که همانند گردوغبار ریز و در سبکی وزنشان برابر هستند. در درختانی مانند Catalpas و پیچ اناری، دانه‌ها خودشان دارای بالهایی هستند که سریعتر از میوه‌هایی که روی شاخه مانده و شکوفا می‌شوند پراکنده می‌شوند. در گل قاصدک میوه‌ها دارای کرکهایی هستند که در برابر نسیم ملایمی تحریک شده و چتر کوچکی را در انتها تشکیل می‌شوند در خردل و تاج خروس در حالی که بخش بالای زمین از گیاه ممکن است بوسیله تکان باد شکافته شوند و دانه‌ها همانطور که غلت می‌خورند و به جلو می‌روند آزاد شوند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 14 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد