دانلود مقاله نگاهی بر مهندسی ارزش و نگهداری و تعمیرات

word قابل ویرایش
95 صفحه
16700 تومان
167,000 ریال – خرید و دانلود

نگاهی بر مهندسی ارزش و نگهداری و تعمیرات

فهرست:
مهندسی ارزش
روند شکل¬گیری و توسعه مهندسی ارزش
مراحل مهندسی ارزش در نگهداری و تعمیرات
نقش مهندسی صنایع در مدیریت نگهداری و تعمیرات
پشتیبانی در نگهداری و تعمیرات
تدارکات در نگهداری و تعمیرات
کدینگ و نقش آن در نگهداری و تعمیرات
شاخص های ارزیابی فنی – اقتصادی فعالیت های نت
شاخصهای ارزیابی قابلیت اطمینان و قابلیت تعمیر
مقایسه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) و نگهداری بر اساس وضعیت (CM)
هزینه های نگهداری و تعمیرات چیست و چگونه قابل پیش بینی می باشد؟
تخمین هزینه های نگهداری و تعمیرات
استاندارد سازی در نت
تمیزکاری رکن اساسی نگهداری است
کدینگ و نگهداری و تعمیرات
CMMS و آسیب‌شناسی مکانیزاسیون سیستم‌های نت
نرم افزارهای طراحی شده جهت تعمیرات و نگهداری و ویژگی های این برنامه ها

مهندسی ارزش
امروزه به طور مداوم با گسترش فعالیتها و کاهش منابع ـ اعم از مالی، انسانی و زمانی ـ روبه‌رو هستیم. تلاش برای دستیابی به نتایج با کیفیت، با صرف هزینه و زمان کمتر، از آرزوهای دیرینه بشر بوده و در ادوار مختلف، بخشی از نیرو و اندیشه انسان را به خود اختصاص داده است.

مهندسی ارزش به عنوان پاسخی عام به نیاز بشر برای دستیابی به نتایج مناسب با صرف منابع مناسب، رواج و کاربرد یافته است. در مقاله حاضر تلاش شده ضمن معرفی و تبیین مهندسی ارزش و روشن ساختن جنبه‌های مختلف آن، به برخی از مهمترین کاربردهای آن در حوزه فعالیتهای کتابداری و اطلاع‌رسانی اشاره شود. رویکرد این مقاله از منظر ورود به بحث است و پژوهش و گزارش مفصل-تر در این خصوص در آینده صورت خواهد گرفت.

مهندسی ارزش چیست؟
مهندسی ارزش [۲]، تلاشی است سازمان‌یافته که با هدف بررسی و تحلیل تمام فعالیتهای یک طرح، ـ از زمان شکل‌گیری تفکر اولیه تا مرحله طراحی و اجرا و سپس راه‌اندازی و بهره‌برداری ـ انجام می¬شود و به عنوان یکی از کارآمدترین و مهم¬ترین روشهای اقتصادی در عرصه فعالیتهای بشر، شناخته شده است.

مهندسی ارزش در چارچوب مدیریت پروژه، ضمن اینکه به تمام اجزای فعالیتها توجه می¬کند، هیچ بخشی از کار را قطعی و مسلم نمی¬داند. هدف مهندسی ارزش، زمان کمتر برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری، بدون افزایش هزینه‌ها یا کاهش کیفیت کار است.

افزایش پیوسته هزینه¬های اجرایی و توسعه روز افزون فن¬آوری، حذف آن بخش از هزینه¬ها را که نقشی در ارتقای کیفیت ندارند و از لحاظ اجرایی نیز غیر ضروری می¬باشند،

الزامی ساخته است. به کارگیری مهندسی ارزش در طرحهای اجرایی، با توجه به پیچیدگی کارها بویژه در طرحهای بزرگ اجرایی، می‌تواند به ابزار بی‌چون و چرای مدیریت در کنترل هزینه¬ها تبدیل شود.

هدف این روش، از میان برداشتن یا اصلاح هر چیزی است که موجب تحمیل هزینه¬های غیر ضروری می¬شود، بدون آنکه آسیبی به کارکردهای اصلی و اساسی طرح وارد آید.

مهندسی ارزش، مجموعه¬ای متشکل از چندین روش فنی است که با بازنگری و تحلیل اجزای کار، قادر خواهد بود اجرای کامل طرح را با کمترین هزینه و زمان ممکن تحقق بخشد. هزینه طرح در این مقوله نه تنها هزینه-های طراحی و اجرا، بلکه هزینه¬های مالکیت شامل بهره‌برداری،

تعمیر و نگهداری و هزینه-های مصرف در سراسر دوره عمر مفید طرح را نیز شامل می¬شود. روشهای مهندسی ارزش می¬تواند موجب اصلاح و ارتقای کیفیت فرایندهای تولید صنعتی و انجام طراحی‌های جدید در هر مرحله از یک پروژه اجرایی گردد.

برخلاف آنچه در صنایع تولیدی مرسوم است و می¬توان یک روش اصلاحی را همواره در مراحل بعدی تولید یک محصول خاص نیز اجرا کرد، در طرحهای ساختمانی که هر سازه دارای شرایط ویژه¬ای است، حدود به کارگیری یک روش اصلاحی مهندسی ارزش، محدود به همان پروژه است.

گذشته از این، امکانات صرفه-جویی در هزینه¬های یک پروژه اجرایی نیز در مراحل مختلف آن تفاوتهای بسیار پیدا می¬کند.

با آنکه روش مهندسی ارزش را می¬توان در تمام مراحل یک پروژه اجرایی به کارگرفت، بیشترین مزایای آن زمانی حاصل می شود که در نخستین مراحل برنامه‌ریزی و طراحی، به کار گرفته شود. نوآوری و جنبه‌‌های کاربردی مهندسی ارزش، این روش را از روشهای سنتی و متعارف کاهش هزینه¬ها، متمایز می‌گرداند.

روشهای سنتی کاهش هزینه‌ها، عموماً از تجربیات گذشته، نگرشها و عادتهایی که جنبه تکرار به خود گرفته است، تبعیّت می‌کند و اثری از خلاقیت در آنها دیده نمی شود.

مهندسی ارزش برعکس، اطلاعات، شناسایی عرصه‌های مشکل‌دار، پیشنهاد و تدوین روشها و طرحهای ابتکاری، پرورش اندیشه‌های نو و تلفیق همه جانبه دیدگاههایی را که قرار است توصیه شود، مطرح می سازد.

از سال ۱۹۶۱ که «لارنس مایلز» در کتاب «روش های فنی تحلیل و مهندسی ارزش»، تحلیل ارزش را همچون دیدگاهی خلاق و سازمان یافته در جهت شناسایی و حذف هزینه‌های غیرضروری ، تعریف کرد تا سال ۱۹۹۵ که ساکسنا و کریشنان کتاب «مهندسی ارزش در مدیریت پروژه» را منتشر نمودند،

مهندسی ارزش به صورت یک روش فنی پذیرفته شده در فعالیتهای طراحی و اجرایی در بیشتر کشورها تثبیت گردید و رسمیت یافت ، به طوری که بسیاری از دست اندر‌کاران عرصه‌های اجرایی بویژه طراحان ، پیمانکاران و کارفرمایان با مفاهیم و روشهای فنی مهندسی ارزش آشنا شدند (مفهوم، تئوری و …، ۱۳۸۴).

در طول این سالها، کشورهای مختلفی مانند آمریکا ، کانادا ، انگلستان، استرالیا، ژاپن ، فرانسه ،آلمان، هنگ‌کنگ، هند، کره ، کشورهای اسکاندیناوی و حتی برخی از کشورهای خاور میانه از جمله عربستان و ایران اقدام به تأسیس انجمنهای تخصصی مهندسی ارزش نموده‌اند و به طور سالانه به برگزاری کنفرانسهای مهندسی ارزش می‌پردازند و با به کارگیری مهندسی ارزش، صرفه‌جوییهای بسیارخوبی به دست آورده اند.

نمودار زیر نشان دهنده میزان صرفه‌جوییهای حاصل از مهندسی ارزش در برخی از کشورها در طول سالهای ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ می باشد (اهمیت مهندسی ارزش، ۱۳۸۱).

روند شکل¬گیری و توسعه مهندسی ارزش
«تحلیل ارزش» به صورت یک روش فنی ویژه ، در سالهای پس از جنگ جهانی دوم صورت گرفت. کار طراحی و تدوین این روش به دستور هنری ارلیچر [۳] معاون فنی بخش خریدهای شرکت جنرال الکتریک آغاز شد. وی معتقد بود برخی از مواد و مصالح و طرحهای جایگزین که به طور ضروری و به علت کمبودهای زمان جنگ به کار گرفته می شدند، عملکرد بهتر و هزینه کمتری دارند.

به دستور او، در داخل شرکت و به منظور ارتقای کارایی تولید از طریق تأمین مواد، مصالح و روشهای جایگزین برای مواد و مصالح پرهزینه، کوششی همه‌ جانبه¬ به عمل آمد. در سال ۱۹۴۷ این وظیفه برعهده لارنس مایلز [۴] مهندس ارشد شرکت جنرال‌الکتریک نهاده شد .

مایلز در مورد روشها و فنون موجود به پژوهش پرداخت و از برخی روشهای مرسوم، به صورت تلفیقی با روش مرحله به مرحله خویش برای تحلیل ارزش بهره گرفت¬.

مایلز که مبتکر و بنیانگذار مهندسی ارزش به‌ شمار می¬رود، یک روش رسمی را به اجرا درآورد که در جریان آن چندین گروه از کارکنان شرکت، عملکرد محصولات تولیدی شرکت جنرال الکتریک را بررسی می¬کردند.

آنان به اتکای روشهای خلاق گروهی و بدون افت کارایی محصول، تغییراتی در محصولات شرکت به وجو د آوردند و هزینه¬های تولید را کاهش دادند.

روش «تحلیل ارزش» به عنوان یک استاندارد در شرکت جنرال الکتریک پذیرفته شد و بتدریج شرکتهای دیگر و برخی سازمانهای دولتی نیز این روش جدید را به عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌های خود به کار بستند. نتیجه این شد که روش و تکنیک «مهندس ارزش» به وجود آمد (یاونکر [۵]، ۲۰۰۳، ص۴).

سال ۱۹۴۷ به طور رسمی برنامه تحلیل ارزش در شرکت جنرال موتور آمریکا به وجود آمد. مطالعه ابتدا یک برنامه یک نفره بود. سال ۱۹۵۲، میلز اولین سمینار تحلیل ارزش را برگزار نمود. در آن زمان نتایج کار یک موضوع سری برای شرکت بود.

سال ۱۹۵۴ نیروی هوایی آمریکا این مفهوم را برای بهبود هزینه طراحی در سازمان خود با نام «مهندسی ارزش» به کارگرفت. سال ۱۹۵۶ واترویلت آرسینال» تحت نظارت نیروی نظامی آمریکا، برنامه مهندسی ارزش را در کار خود شروع کرد (مستوفی، ۱۳۸۳).

میلز در سال ۱۹۵۸ بزرگترین نشان افتخار نیروی دریایی را دریافت نمود (هدیه¬ای که نیروی دریایی به افراد خدمتگزار می¬دهد). سال ۱۹۵۹، گزارش مخصوص شماره ۴۷۵ درتارخ سیزدهم جولای که به داستان موفقیت شرکت جنرال موتور می‌پردازد، منتشر شد.

جامعه مهندسین ارزش آمریکا Save در واشنگتن تأسیس شد. این سازمان برای اتحاد مهندسان و رشد این حرفه تأسیس گردید.

سال ۱۹۶۱ بندهای آیین‌نامه قرارداد مهندسی ارزش در ارتش آمریکا تصویب شد. این آیین‌نامه در مورد ایجاد انگیزه‌های مشترک در قراردادهای مهندسی ارزش برای کاهش هزینه بود. سال ۱۹۶۲ وزارت دفاع آمریکا به کارگیری مهندسی ارزش را در قراردادهای بیش از صدهزار دلار اجباری کرد.

شرکت مهندسی ارزش با مسئولیت محدود، در لندن تأسیس شد. سال ۱۶۶۳ شرکت کشتیرانی آمریکا استفاده از مهندسی ارزش را در قراردادهای خود مورد توجه قرار داد. سال ۱۹۶۴ نیروی زمینی ارتش آمریکا برنامه مهندسی ارزش را در کار خود شروع کرد.

سال ۱۹۶۵ جامعه مهندسان ژاپن JVE یک کمیته داوطلبانه تشکیل داد. شرکت مهندسی با مسئولیت محدود در استرالیا تأسیس شد. سال ۱۹۶۶ پنجمین نشست سالانه JVE وابسته به جوامع خارج آمریکا و همچنین انجمن بین¬المللی JVEتشکیل شد.

وزیر دفاع وقت آمریکا آقای رودی کمپر [۶] اولین مهندس ارزش با تجربه را به رهبری یک گروه منصوب کرد. سال ۱۹۶۷، کمیته‌های کاری شروع به کارکردند.

درکانادا، جامعه مهندسان ارزش، در اسکاتلند، انجمن مهندسان ارزش اسکاتلند و کشورهای اسکاندیناوی، شامل نروژ، دانمارک و سوئد تشکیل شد.در جامعه اروپا و آمریکای جنوبی فعالیتهای مدیریت مهندسی ارزش آغاز گردید. دوازدهمین گردهمایی بین¬المللی و هفتمین کنفرانس سالانه SJVE در شیکاگو برگزار شد.

سال ۱۹۶۹ اداره تسهیلات هوایی آمریکا (NASA ) برنامه آموزش مهندسان ارزش را شروع کرد. سال ۱۹۷۰ اداره خدمات عمومی آمریکا (GSA) برنامه مهندسی ارزش را شروع کرد. سال ۱۹۷۳ SAVE برنامه¬ای برای تشخیص حقوق متخصصان ارزش یعنی آنهایی که دارای درجه خاصی از تخصص در زمینه مهندسی ارزش شده اند، ارایه کرد.

حکومت مرکزی آمریکا بلافاصله این موضوع را شناسایی و آن را به عنوان معیار جدی برای خدمات مهندسی ارزش درآمریکا، قانونی کرد.

در اکتبر سال ۱۹۷۷ جامعه مهندسی ارزش هند (INVEST) تأسیس شد و اولین کنفرانس ملی در دهلی برگزار گردید. سال ۱۹۸۰ حکومت ژاپن Miti جامعه SJVE را به عنوان یک جامعه (انجمن) مستقل مورد شناسایی قرار داد.

اولین سمینار مهندسی ارزش برای کشورهای رو به توسعه، از تاریخ دوم تاچهارم ژوئن ۱۹۸۰ درشهر Jamshedpur هند برگزارشد.این سمینار تحت نظارت شورای بهره‌وری این شهر برگزار گردید. سال ۱۹۸۱ دومین کنفرانس ملی INVEST در دهلی¬نو و در سال ۱۹۸۲ سومین کنفرانس ملی INVEST در بنگلور برگزار شد.

سال ۱۹۸۳، انجمن مهندسان ارزش ژاپن آقای میلز را برای انجام کارهای بسیار شایسته در مهندسی ارزش، مفتخر به دو جایزه کرد چهارمین کنفرانس ملیINVEST دردهلی نوبرگزارشد. سال ۱۹۸۴ بیست و پنجمین سالگرد SAVE برگزار شد. پنجمین کنفرانس ملی INVEST و در سال ۱۹۸۵ ششمین کنفرانس ملی INVEST در دهلی نو برگزار شد.

سال ۱۹۸۶ مدیر بخش نظامی در عربستان صعودی، برنامه مهندسی ارزش را در کار خود مورد توجه قرار داد. انجمن مهندسان ارزش در فرانسه، چهارمین گردهمایی بین‌المللی خود را در پاریس برگزار کرد. انجمن مدیریت ارزش در هندوستان، در بنگلور تأسیس شد. سال ۱۹۸۷ جامعه مهندسان ارزش کره تأسیس گردید.

اولین کنگره تحلیل ارزش در میلان ایتالیا برگزار شد. سال ۱۹۸۸ کنفرانس مهندسی ارزش در ایالت هاوایی آمریکا و در سال ۱۹۸۹ هفتمین کنفرانس ملیINVEST دردهلی نو برگزار گردید.

سال ۱۹۹۰ ایالت ویرجینیا در آمریکا اولین ایالت آمریکا بود که در طول طراحی و ساخت بزرگراهها و طرحهای بیش از دو میلیون دلار، استفاده از مهندسی ارزش را اجباری کرد. اولین کنفرانس اروپایی در مدیریت ارزش در پاریس برگزار شد.

در این کنفرانس، نمایندگانی ازAIVA ایتالیا،AFAV فرانسه،APAP پرتغال،AVD بلژیک، ZWA اتریش و ZWA آلمان حضور داشتند. سال ۱۹۹۱ هشتمین کنفرانس ملی INVEST در بمبئی برگزار شد. سال ۱۹۹۲ فدراسیون جهانی مهندسی ارزش تشکیل گردید.

سال ۱۹۹۶ با تغییر نام به SAVE بین‌المللی جامعه مهندسان ارزش با تحول جدیدی روبرو شد (مفهوم، تئوری و …، ۱۳۸۴).
در ایران از سال ۱۳۷۸ موضوع مهندسی ارزش در برخی از دانشگاهها، وزارت نفت و

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 16700 تومان در 95 صفحه
167,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد