دانلود مقاله یوگا، تاریخچه و کلیت

word قابل ویرایش
38 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

یوگا، نوعی ورزش هندی است که فکر را متمرکز و جسم و روان را سالم می کند و باعث محو نگرانیها و گرفتاری های زندگی می شود.
منظور از ریاضت کشیدن، انجام یک سری ورزش های مخصوص جسمی و روحی است که سبب افزایش تمرکز فکر می شود. زمانی که تمرکز فکر زیاد شد، هر لحظه که انسان، فکر خد را متوجه چیزی کند، خودبخود آن عمل انجام خواهد شد. یکی از روشهایی که موجب تمرکز فکری شدیدی می شود، روش هایی است به نام «سر بزرگ»، که اعمال و حرکات به خصوصی است که اختراع آن، هندی ها بوده اند و ما، این حرکات و اعمال را تحت مبحث «یوگا» بررسی می کنیم.

«یوگ» یا «جوک» به معنی پیوستن است و اسم فاعل، یعنی کننده کار آن یوگی یا جوگی معروف هندی است.
یوگا در اصطلاح فلسفی، نام یکی از شش مکتب فلسفه هندی است که اصول آن بر آداب ریاضت و ورزش بدنی قرار دارد، و یوگی یا جوگی در این معنا، همان مرتاض است.

اما از طرفی دیگر؛ کلمه یوگ، همان یوغ فارسی است به معنای مهار یا رام کردن حیوان سرکش و به طور مجازی، به معنای رام کردن نفس حیوانی انسان، به کار می رود.
به گفته «جیمز هویت» کلمه یوگا، از زبان سانسکریت مشتق شده با ریشه هند و اروپایی و به معنی «زیر یوغ درآوردن» است و نیز می توان یوگا را یکی شدن و جفت شدن نامید. یعنی یکی شدن روح یک فرد با روح عالم وجود، یعنی «خدا».

پایه گذار مکتب یوگا، و دانشمندی به نام Patannmjali بوده که حدود دو قرن قبل از میلاد، می زیسته است.
به گفته دکتر تارا چند، سفیر کبیر سابق هند، در کتاب «اوپانیشاد» (سر اکبر): «زندگانی نفس همواره مشوش و بیقرار است و مقرون عدم رضایت. زیرا به رنج های پنج گانه زیر گرفتار است؛

۱- بشر در جهل و اشتباه است. ۲- به لذایذ علاقمند است. ۳- از چیزهای نامطبوع متنفر است. ۴- عاشق زنده ماندن است. ۵- از مرگ می ترسد.
و فقط به وسیله ریاضتهای تعیین شده در مکتب یوگا می توان به عوامل بالا چیره شد و به حالتی رسید که دیگر بشر بر جهل و اشتباه پیروز گردد و در این حال، علاقه ای به لذات مادی ندارد و تمایلاتش از بین می رود. از مرگ نمی هراسد و اراده ای بسیار قوی پیدا م
به عقیده پاتانجالی (Patanjali)، برای به دست آوردن سلامتی روحی و جسمی کامل یا «نیروی بزرگ طبیعت» تمرینات و ورزش های زیر باید انجام شود:
۱- ریاضت کشیدن و روزه گرفتن ۲- حالات بدنی اعضای بدن را به سختی نگه داشتن

۳- کنترل و حبس نفس ۴- کناره گیری از شهوات و تمایلات ۵- تمرکز افکار و غلبه بر دماغ ۶- از کار انداختن حواس ظاهر و باطن ۷- توجه ثابت به یک چیز خاص ۸- تعمق و عرفان، یا محو شدن در «او».

علاوه بر آن، شخص یوگی، علاوه بر انجام تمرینات فوق، بایستی صفات اخلاقی زیر را در خود، پرورش دهد:
۱- ظلم و ستم نکند ۲- صدیق و راستگو باشد ۳- دزدی نکند ۴- پاکدامن و عفیف باشد ۵- از کسی چیزی قبول نکند.
یوگا و عصر امروز، کنترل اراده:

از میان ۸ دستورالعمل ذکر شده در بخش پیش، آن چه امروزه متداول است، تنها دو تمرین ۱) تمرینات تنفسی ۲) حالات بدنی خاص می باشد. این دو نوع تمرین، تحت عنوان یوگا امروزه در آمریکا و اروپا و بسیاری از نقاط دیگر جهان رایج بوده و نتایج بسیار خوبی در معالجات روانی و آرامش فکری دارد.
پیشرفتهای علم و تکنولوژی، انسان را به شدت حساس و البته خلاق ساخته است و سمت چپ مغز به طور قابل ملاحظه ای توسعه یافته است. همراه شدن با چنین رشدی، انسان را بیش از پیش از تنش و استرس مواجه ساخته است و چیزی که یوگا در این عصر پرتنش عرضه می کند این است:
«تربیت احساس و عاطفه و به کارگیری نیروی اراده (

نشمندان زیست شناس، نشان داده شده که یوگا می توان با کند کردن حرکات اعضای بدن، مرگ را به عقب بیندازد و عمر را طولانی سازد.
به طور کلی یوگا در نهایت باعث تمرکز فکر می شود، اراده انسان بسیار قوی می گردد.
انسان بر تمام احساسات و تمایلات خود حکومت می کند. در نتیجه، دارای روانی سالم، روحیه ای قوی و پر از سرور و نشاط خواهد بود. به این ترتیب، چنین فردی به اراده خود، هر وقت بخواهد می تواند عصبانی شود و قادر است فوراً عصبانیت ساختگی را سرکوب کرده و از ته دل بخندد! و …

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 38 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد