دانلود پاورپوینت باهاوس؛ مدرسه ای که یک سبک معماری شد

PowerPoint قابل ویرایش
31 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت باهاوس؛ مدرسه ای که یک سبک معماری شد توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت باهاوس؛ مدرسه ای که یک سبک معماری شد قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

تاریخچه مدرسه باهاوس

باهاوس (به معنای خانه ی معماری)نام یک مدرسه معماری و هنرهای کاربردی در آلمان بود که از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ به پرورش هنرمندان پرداخت و نقش مهمی در برقراری پیوند میان طرح و فن ایفا کرد. مکتب باهاوس توسط والتر گروپیوس تاسیس شده است. اسم bauhaus  از کلمات آلمانی “tobuild” (برای ساختن)  و” house“ (خانه ) ریشه گرفته شده است .علیرغم  اسمش و حقیقت اینکه موسس آن یک معمار بوده ، باهاوس یک دفتر معماری در سالهای اول تاسیسش برای خود نداشت. شیوه باهاوس یکی از تاثیرگذارترین وقایع در معماری مدرن وطراحی مدرن شد. این مکتب تاثیرات عمیقی برتوسعه هنرهای معماری، طراحی گرافیک،طراحی داخلی ، طراحی صنعتی داشت. این مکتب در سه شهر آلمان، در سه دوره ی زمانی (وایمار از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۵، دسائو از ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۲ و برلین از ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۳) و تحت  مدیریت سه معمار (والتر گروپیوس از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۷، هانس مه یر از ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۰ و لودویگ میس ون دروهه از ۱۹۳۰تا۱۹۳۳) به فعالیت پرداخت. تغییرات مکان و مدیریت منجر به تغییر مداوم در تمرکز ،تکنیک،اساتید و سیاست گذاری های آن شد.

اسلاید ۲ :

بلافاصله پس از جنگ جهانی اول یک دوره زنده رشد اقتصادی در اروپا و ایالات  متحده پدید آمد اما این چرخش صعودی چندان دوام نیافت. پنجشنبه سیاه در سال ۱۹۲۹، یعنی روزی که نرخها در بازار بورس نیویورک سقوط کرد نمایانگر یک بحران اقتصادی جهانی بود. طی همین دوران، جنبش های سوسیالیستی  که از طرف انقلاب  اکتبر روسیه حمایت میشدند، تقریبا در تمام کشورهای اروپایی قدرت یافته و به تحرک در آمده بود. ترقی و پیشرفت اقتصادی که در سال ۱۹۲۶ آغاز شده بود، همگام با رقابتهای بی باکانه و ظالمانه پیش میرفت تا اینکه از سال ۱۹۲۹ به بعد ارقام بی کاری رو به افزایش گذاشتند و مهمترین نکات مورد بحث و مشاجره در مبارزات طبقاتی مشکل لاینحل مسکن بود .در نتیجه سرتاسر جهان به یک کارگاه عظیم ساختمانی تبدیل شد و این پیدایش نیازهای جدید ساختمانی ، معماری را با یک چالش بی سابقه روبرو گرداند.

با توجه به گسترش این چالش و نیاز مبرم به هزینه های پایین تر ساختمانی ، امکانات به کارگیری روشهای تولید انبوه در صنعت ساختمان  مورد تحقیق قرار گرفتند و حرکتهای رو به جلویی مشاهده شد اما این جریانات در زمینه فرهنگی نیز بازتابهایی داشت و به طور اخص واقعه ای بود که نتایج دور و درازی در پی داشت و آن تاسیس باهاوس توسط والتر گروپیوس در سال ۱۹۱۹ در شهر وایمارآلمان با ادغام «آکادمی هنرهای زیبا» و «مدرسه هنرها و پیشه ها» بود.

اسلاید ۳ :

والتر گروپیوس

والتر گروپیوس، از تأثیرگذارترین معماران مدرنیته، در سال ۱۸۸۳ در آلمان به دنیا آمد. در سال  به همراه پیتر بهرنز شرکتی را تأسیس کرد. که در این زمان کارمندانی همچون میس ون ده روهه و لوکوربوزیه در شرکت وی به کار مشغول شدند. گروپیوس در سال ۱۹۱۰ شراکت با بهرنز را ترک کرد و به همراه آدولف مه یر شرکتی را تأسیس نمودند. آنها در این مدت یکی از ساختمان های اولیه سبک مدرن -کارخانه فاگوس- را ساختند. دیوارهای پرده ای شیشه ای این ساختمان نشان دهنده یکی از اصول کلی سبک مدرن شد که در آن فرم از عملکرد پیروی می کند.

ساختمان شیشه ای کارخانه فاگوس، از نخستین ساختمان های سبک مدرن

اسلاید ۴ :

در سال ۱۹۱۹ وی با ادغام آکادمی هنرهای زیبا و مدرسه هنرها و پیشه ها، مدرسه معماری مشهور باهاوس را در وایمار بنیان نهاد. یکی از مشهورترین کارهای والتر گروپیوس ساختمان مربوط به همین «آموزشگاه هنری» معروف به نام «باهاوس» است که خود از بنیان گذاران آن بوده است. این بنا که در سال ۱۹۲۵ (هشتاد و سه سال پیش) در آلمان ساخته شده است به صورت یک الگو برای تمام بناهای مدرن پس از آن درآمده و تمامی ایده های به کار رفته در ساخت آن اعم نمای شیشه ای، پنجره های مکانیکی، راه پله ها، ریل های سقفی مخصوص نورپردازی استودیوها، سیستم حرارت مرکزی و غیره برای اولین بار در این ساختمان ارائه شده اند.

 

 

اسلاید ۵ :

این آموزشگاه هنری با روی کار آمدن رژیم نازی بسته شد و اغلب شاگردان و مدرسان آن مجبور به ترک آلمان شدند. همین مسئله باعث شد تا به تدریج این نوع معماری در کشورهایی چون آمریکا، انگلیس و به ویژه منطقه اسرائیل که مقصد اصلی مهاجران آلمانی بودند بیشتر گسترش یابد. به عنوان مثال تنها در شهر تل آویو نزدیک به چهارهزار ساختمان مشابه ساختمان باهاوس وجود دارد. گروپیوس خود در سال ۱۹۳۷ به آمریکا رفت. به همراه مارسل بروئر در دانشگاه های کمبریج و ماساچوست مشغول تدریس شدند. معماری دانشگاه هاروارد نیز توسط گروپیوس صورت گرفته است.

گروپیوس علاوه بر معماری در زمینه طراحی نیز سرشناس بوده است. شاید تعجب کنید که تا زمان گروپیوس، شکل دستگیره درها که امروزه برای همه ما عادی است، این طور نبوده و طراح این نوع دستگیره ها آقای والتر گروپیوس بوده است.

اسلاید ۶ :

او در نخستین بیانیه خود، نظر ویلیام موریس درباره تعالی صنایع دستی را با فکر وحدت همه ی هنرها درآمیخت و مرزبندی میان جنبه های تزیینی و کاربردی در هنرها را مردود شمرد؛ نخستین مانیفست آن مزین شده بود به گراوری چوبی اثر لیونل فینینگر با عنوان کاتدرال و این گونه آغاز می شود: «هدف نهایی همه هنر های تجسمی ساختمان کامل است» و در ادامه آمده: «ما در پی آنیم که جامعه تازه ای از هنرمندان پدید آوریم تا در میان آن ها دیگر تعصب حرفه ای که اکنون چون دیواری بلند هنرمندان و صنعت گران را از هم جدا می سازد، وجود نداشته باشد». از نظر سوسیالیست انگلیسی ویلیام موریس کاتدرال های سده های میانه، نشانه ای از وحدت هنر و حرفه، ترکیب هماهنگ مغز و بازو، فرد و جامعه اند.

اسلاید ۷ :

گروپیوس هم چنین پایان انزوا جویی هنر و بازگشت به سوی پیشه گری را طی یک تلاش جمعی عظیم اعلام کرد، ایدئولوژی باهاوس در سال های ابتدایی آن ضد سرمایه داری رمانتیک بود.گروپیوس در سال ۱۹۶۹ در سن ۸۶ سالگی در ماساچوست از دنیا رفت.

والتر گروپیوس: معماری هنری کاربردی است و در ارتباط نزدیک با سایر هنرها شکل میگیرد و نمونه بارز این تعریف مدرسه باهاوس می باشد.

والتر گروپیوس : از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف میکند.

اسلاید ۸ :

باهاوس نخست برای پذیرش ۲۵۰ دانشجو برنامه ریزی شده بود و هدفش فائق آمدن بر تناقض های دراز مدت موجود بین هنر، صنعت و تولیدات دستی از طریق یک سنتز خلاقانه بود. موضوعی که چند سال پیش از آن به طور اخص توسط ورک بوند مطرح شده بود.

برنامه تحصیلی باهاوس شامل ۳ مرحله بود:

دوره مقدماتی شامل سه ماه بود که طی آن دانشجویان با تمرینات ساده با کاربرد مواد ، شکل و رنگ آشنا میشدند و از این طریق از آنها خواسته میشد که خود را از پیش داوری ها آزاد سازند و قوانین اساسی طبیعت ، مشاهده و ادراک را از نو کشف کنند.

دوره دوم یک دوره سه ساله ، شامل کارهای عملی و درسهای نظری، که در یکی از هفت کارگاه این دوره ، بنایی با سنگ ، کار با چوب ، فلز کاری، سفالگری، نقاشی روی شیشه، نقاشی دیواری و نساجی آموزش داده میشد. این دوره به دو بخش آموزش کارهای عملی و دستی  و آموزش ساخت فرم تقسیم شده بود.

دوره نهایی یا دوره ساختمان که طول مدت آن نامحدود بود و تنها بهترین شاگردان امکان ورود به آن را داشتند و طوری  برنامه ریزی شده بود که آنها را با کارهای اجرایی که از خارج به مدرسه ارجاع میشد آشنا سازد. هدف اصلی مدرسه عبارت بود از وحدت هنرهای تجسمی ، نه تنها به وسیله روشهای رمانتیک جنبش هنر و صنایع دستی ، یا روشهای هنری وان دولد و مدرسه هنرها و تولیدات دستی ساکسونی او، بلکه با کاربرد روشی برای انطباق  و هماهنگی آنها با صنعت.

اسلاید ۹ :

علاوه بر این، باهاوس برای ظهور دیالکتیکی جنبش های مختلف آوانگارد هنرهای تجسمی همچون یک غربال عمل میکرد. تاثیرات ناشی از جنبش های کوبیسم ، فوتوریسم ، ساختارگرایی نو-پلاستیک و اکسپرسیونیسم، همگی در مدرسه گروپیوس گرد آمدند و محرک طراحی و معماری بودند. نام نخستین گروه از استادانی که در باهاوس تدریس میکردند: والتر گروپیوس،لیونل فاینینگر،یوهانس ایتن،پل کله،گرهارد مارکس،جورج ماک و … و همچنین کسانی که بعدها در آنجا معلم یا دستیار بودند: از جمله واسیلی کاندینسکی،کازیمیر مالویچ، تئو وان دزبورگ، پیت موندریان، هانس مه یر،آدولف مه یر،لودویگ میس ون دروهه و لودویگ هیلبرزایمر همه گواه گستردگی فعالیت های این مدرسه بودند.

اسلاید ۱۰ :

مدرسه تولیدات دستی در قسمتی از ساختمان که با بازوی اصلی که زاویه قائمه تشکیل میدهد، قرار گرفته و به وسیله یک سازه دو طبقه که به صورت یک پل معلق بر فراز مسیر رفت و آمد قرار دارد به آن متصل میشود. بخشهای اداری در این سازه جای گرفته بودند. خوابگاه دانشجویان به صورت یک سازه ی ۶ طبقه بسته با بالکنهای بیرون زده از نمای جنوبی به تالار سخنرانی، صحنه نمایش، سالن غذاخوری از طریق یک بلوک صاف و مسطح متصل میشود. کل مجموعه علیرغم  حجم سازی پراکنده، اندیشه گروپیوس را بیان میکند (وحدت در تنوع).

تاثیری از وحدت را به وسیله المانهای هماهنگی و سادگی القا میکند و با وجود مرتبه والای طراحی این مجموعه  که به ویژه در عناصر واسطه ای که درآن مشهود است. هرگز بیش از حد بر آنها تاکید نشده و از ایجاد جنبه های شکوهمند و پرجاذبه در آن اجتناب شده است و پیچیدگی فضایی در ظاهر مشخص نیست و دعوت کنندگی خاص خود را دارا میباشد. وهمچنیناز جمله  محصلین قدیمی که به استادی رسیدند می توان از «یوسف آلبرز » «هربرت بایر » (استاد فن چا ) و «مارسل بریر » نام برد

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 31 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد