دانلود پاورپوینت درس روستا – روستای بالا جاده

PowerPoint قابل ویرایش
43 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت درس روستا – روستای بالا جاده توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت درس روستا – روستای بالا جاده قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

موقعیت جغرافیایی

بالاجاده از آبادی‌های بسیار زیبای دامنه‌ی شمالی البرز است که جنگل‌های انبوه و سر به فلک کشیده‌ی جنوبی آن، جلوه‌‌ی خاصی بدان بخشیده. این محل در تقسیمات کشوری از دهستان سدن رستاق غربی بخش مرکزی شهرستان کردکوی از استان گلستان می‌باشد و ۵۴ درجه و ۷ دقیقه‌ی طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۸ دقیقه‌ی عرض شمالی و ارتفاع ۱۶۵ متر از سطح دریا در حدود ۷ کیلومتری جنوب شرقی کردکوی  واقع است.

این محل از شمال به روستاهای ایلوار، چهارده و النگ، از جنوب تا مرزهای شمالی شهرستان دامغان، از شرق به روستاهای خرم‌آباد (= خراب مسجد) و میان دره و از غرب و شمال‌غربی به شهر کردکوی محدود است. سیمای آن مستطیل شکل است و اضلاع بلند آن در شرق و غرب آن واقع می‌باشد. سببش نیز وجود دو رودخانه‌ی فصلی شرق و غرب محل است که مانع توسعه آبادی گردید. در پس از انقلاب، آبادی به طرف جنوب و شمال توسعه پیدا کرده است.

اسلاید ۲ :

شناخت و بررسی علل پیدایش روستا:

به طور کلی ارتباط مستقیمی بین استقرار یک سکونتگاه با عوامل طبیعی، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد عواملی که به بهبود اقتصادی روستائیان کمک می‌نماید نظیر وجود آب، اراضی زراعی حاصلخیز، مساعد بودن وضعیت مالکیت برای اراضی کشاورزی و همچنین امکان بهره‌برداری از آنها از جمله عوامل اصلی در پیدایش یک سکونتگاه محسوب می‌شوند. علاوه بر این، وجود عواملی چون روابط خویشاوندی، قدرت و نفوذ خوانین و مالکان، موقعیت طبیعی منطقه به لحاظ پستی و بلندی و دوری و نزدیکی به نهرها، رودخانه‌ها و غیره در پیداش سکونتگاهها مؤثر می‌باشند.

در پیدایش روستای بالاجاده عواملی چون خاک مستعد و حاصلخیز، آب مناسب و رودخانه مؤثر بوده است. در ارتباط با وجه تسمیه روستا می‌توان گفت: در زمان صفویه به دستور شاه عباس اول جاده‌ای در شمال محل (بالاجاده) به نام شاه عباسی کشیده شد از آنجائیکه احداث جاده شاه عباسی در شمال روستا قرار گرفته بود نام روستا به بالاجاده شهرت یافت.

اسلاید ۳ :

شناخت عوامل مؤثر در شکل‌گیری روستا:

همانطوریکه در بحث شناخت و بررسی علل پیدایش روستا، بیان شد ارتباط مستقیمی بین استقرار یک سکونتگاه با عوامل طبیعی، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد.

از جمله عوامل مؤثر در شکل‌گیری روستای بالاجاده را میتوان به وجود اراضی مساعد و حاصلخیز آب فراوان، وضعیت توپوگرافی مناسب، زمینه مناسب دامداری و دامپروری وجود رودخانه در دو قسمت شرقی و غربی روستا ذکر کرد.

اسلاید ۴ :

تاریخچه روستا

آن چه از اسناد و منابع کتبی در رابطه با «بالاجاده» به دست آمده مربوط به دوران حکومت قاجارها و پس از آن است و از دوران پیش از قاجارها، سند کتبی و منبع و مآخذی که درباره بالاجاده، آگاهی به دست داده باشد، به طور آشکار موجود نبوده تنها سنگ قبری از قرن هفتم ه‍.ق به دست آمده که پیشینه این محل را تا حدی روشن می‌کند. به جز آن، تنها با آثار قلاع تخریب شده، تپه‌های تاریخی، سفالینهها، موقعیت جغرافیایی منطقه و دیگر آثار و بقایایی که حاکی از سکونت انسان‌های پیشین در این منطقه بوده است می‌توان گوشه‌هایی از تاریخ پرفراز و نشیب مردمان این منطقه را دانست اما آیا در گذشته‌های دور،  سکونت‌گاه این مردم در جای کنونی بوده؟ یا بنا به عللی به مناطق مختلفی نقل مکان می‌کردند. گبران شهر بانکلاته (=بانوکلاته)، قصرکشه، تارستان، کانه خل (=کهنه آبادی). سورم سرا، تاق بن، بالده و … و بالاجاده سکونت‌گاه این مردم بوده است. آن چه روشن است این است که جایگاه مردم بالاجاده کنونی در گذشته‌های دور در جای کنونی نبوده و هر از گاهی بنا به سببی خواه ستیزها و لشکرکشی‌ها و یا شیوع بیماری‌های واگیر همانند: حصبه، وبا و … اسباب انتقال مردم به مکان جدید فراهم می‌شده است، یک چند در آن جا مستقر گشته و باز عاملی آنان را از آن نقطه کوچانده به جای دیگر می‌کشاند.

اسلاید ۵ :

آثار و علایم بالاجاده پیشین را در اطراف آن جستجو کرد ویرانه‌های آثاری که در اطراف محل کنونی اعم از قبرستان‌های قدیم، راه‌ها، سفالینه‌ها، بقایای دژهای دفاعی، تپه‌های تاریخی، قصر، معبد و … به چشم می‌خورد حاکی از زندگی پدران ما در این اماکن بوده است. و از روی شواهد و قراین، تا حدودی می‌توان تاریخ آن را بازگو کرد. از شیوه‌های دفاعی، نوع معیشت، هنر سفال‌گری، شیشه‌گری و …

یکی از آثار بسیار قدیمی در شمال بالاجاده، قلعه مقدس (دین تپه) روستای چهارده (=چاردی) در پنج کیلومتری شرق کردکوی به وسعت تقریبی ده هکتار می‌باشد. اطراف قلعه، خندقی عمیق به عرض تقریبی ۵ متر وجود داشت. به نظر می‌رسد این قلعه در چهار دوره متفاوت، محل سکونت بوده است. وجود سفالینه‌های قرمز و خاکستری و کاسه‌های نوک‌دار و پیه‌سوز قرمز رنگ و آب‌خوری و ظروف پایه‌دار و خنجرهای مفرغی و کاردهای برنزی در گورهای قبرستان که در ضلع شمالی قلعه وجود داشت دیده شده است و به نظر می‌رسد با تورنگ تپه (=تپه قرقاول) گرگان و شاه تپه یساقی هم عصر باشد.

اسلاید ۶ :

قبور نامنظم این قبرستان این گمان را تقویت می‌کند که تدفین با جهت حرکت خورشید ارتباط داشته است. یعنی خورشید در هر قسمت آسمان بوده، مرده را به همان سو دفن می‌کردند. به عبارتی زمان و ساعت تقریبی فوت مشخص می‌شود. این نشانگر احترام به ایزد مهر (خورشید) است. ممکن است این گونه گورها متعلق به موبدان و هیربدان باشد که در مجاورت آتشکده‌ها در کوهستان‌های شرقی البرز دیده می‌شود. در ضلع جنوبی این تپه، قلعه‌های مثل انار تپه (تپه مزایش Mozayes) در بالاجاده به نظر می‌رسد نقش قراولخانه و دیده‌بانی برای قلعه مقدس داشته است یا نرگس تپه در شمال بالاجاده و در خطی راست یا آثار تپه نیز همین نقش را داشته است. به نظر می‌رسد آثار و نشانه‌هایی که از حضور و زندگی آدمی در منطقه «کانه خل» Kanexel (= کهنه آبادی)، در جنوب (=بانوکلا) به دست آمده هم‌زمان با فرهنگ و تمدن قلعه مقدس چهارده باشد.

اسلاید ۷ :

برخی از آثار باقی مانده از روزگار کهن، بقایای قراولخانه‌ها (پاسگاه‌ها) می‌باشد که بر روی ارتفاعات بنا شده و امنیت منطقه را بر عهده  داشته است. اثار قراولخانه بر یال «سنگ‌نو»، یکی از این آثار می‌باشد که از دوران ساسانی به جهت تامین امنیت و نظارت بر راه‌های کاروان‌رو دارای اهمیت بوده است. دورانی که آثار شیشه‌ای، چوبی، سفالی و … هنرمندان و صنعت‌گران منطقه شهرت جهانی پیدا کرد.

این پاسگاه‌ها که امنیت و نگاهبانی راه‌ها را بر عهده داشته‌اند در واقع سبب تسهیل آمد و شد کاروان‌ها و در نتیجه رونق تجارت می‌شدند.

در پس از ورود اسلام به ایران، این قلاع نظامی مورد استفاده دلاور مردان منطقه قرار گرفته و به سبب پایمردی‌ها و مقاومت‌هایی که در آن در برابر تهاجمات بیگانگان شده نام «پهلوان قلعه» به خود گرفته است.

اسلاید ۸ :

از این دست قراولخانه، پاسگاه سر دروازه یا قصران در جنوب کردکوی کنونی و غرب بالاجاده بود این پاسگاه دیده‌بانی در ضلع جنوبی راه ارتباطی شرق و غرب که مهمترین عامل پیشرفت منطقه محسوب می‌شده قرار داشته است. این راه ارتباطی از تمیشه (سرکلاته خرابه شهر امروزی) به سر دروازه (کل بست kal bast) در جنوب کردکوی می‌رسید و از شمال گبران شهر (گوران شهر) و بانکلا (بانوکلا) از زیر حد یال سزدار Sozdar در منطقه‌ی لمبک و از شمال یال سنگ نو و تپه‌ی طبیعی سزه پوش در شرق بالاجاده و به کنار مزرعه‌ی غول‌سنگ در شرق می‌رسید و پس از دور زدن از بالای سیاه دره (شغال دره) (زیر حد «شاه‌نشین» در یال چمازکوه) و با گذر از یال شترکول به دره‌ی خرم دره در جنوب میان دره وارد می‌شد و از آن جا به شوریان و یالو (شصت کلا) و در نهایت به امانیه در جنوب غربی گرگان کنونی (= استرآباد قدیم) و سردروازه در جنوب گرگان می‌رسیده است.

اسلاید ۹ :

یکی از مهمترین زیستگاه گذشتگان این روستا در شمال غربی محل و در جنوب شرقی کردکوی در جایی بود که به گبران شهر شهرت پیدا کرد، این شهر کوچکتر از تمیشه و جمعیت آن نیز کمتر از آن بوده است. اما مجاورت با تمیشه بر رونق آن افزود.

قلعه‌ی حکومتی گبران شهر در ۵ کیلومتری جنوب شهر بر قله‌ی یالی مشرف بر منطقه ساخته شده بود این قلعه دارای چندین قصر مستحکم و باشکوهی بود که تعلق به شاهزادگان محلی داشت. وجود این قصرها بر بلندای یال جنوبی گبران شهر، سبب نامیده شدن آن مکان به «قصران» گردید.

اسلاید ۱۰ :

اما برخی از پژوهشگران بر این باورند «بن کلاته» تغییر یافته‌ی «بانوکلاته» (آبادی بانو) است و منظور از بانو، فرشته‌ی ناهید (آناهیتا) است که بر اساس اعتقاد مردم، فرشته‌ی باروری، آب و … بوده است و در بسیاری از جای‌های تبرستان برای او معبدی درست کرده‌اند.

پس از حمله اعراب مردمی که از این کشتار جان سالم به در برده بودند و در کوهستان‌های البرز پراکنده بودند و در حسرت اجتماع گذشته و اقوام در گذشته‌های خود افسوس می‌خوردند در انتظار یاری راهبران، موبدان و سپاهیان و در پی مکانی بودند تا در آن جا بیاسایند و با انتخاب دهنه‌ی جایی که امروز به نام «بالاجاده» موسوم است (شرق زادگان خودشان) در صدد اهداف تلافی جویانه افتادند. عوامل جغرافیایی چون آب و خاک که در این منطقه از اهمیت حیاتی برخوردار بود به لحاظ دفاعی مهم بود، در کوتاهترین زمان، مردم پراکنده، آشکار و نهان به سوی مکان جدید حرکت کردند این منطقه‌ی جدید بین چمازکو و سزدار کوه بوده است. دهنه‌یی بسیار وسیع که دور تا دور آن را کوه‌های بلند چون حصاری برگرفته و رودخانه‌یی این محوطه پهناور را به دو قسمت شرقی و غربی از هم جدا می‌کرد و فقط قسمت شمالی دهنه‌ی غربی باز و نیازمند نگاهبانی بود.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 43 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد