دانلود پاورپوینت روشهای بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی

PowerPoint قابل ویرایش
22 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت روشهای بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت روشهای بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

Laurocerasus officrnalis                                               جل

این درخت و یا درختچه همیشه سبز را از اروپای جنوبی نام برده اند. در ایران نیز در

جنگلهای شمال کشور و در ارتفاعات مختلف از ۳۰۰ – ۱۲۰۰ متر از سطح دریا از

آستارا و توالش تا گیلان و مازندران دیده می شود و کم و بیش توده ی جنگلی تشکیل

 می دهد. ارتفاع آن به ۱۰ متر بالغ می گردد. شاخه های تازه و جوان آن صاف و سبز

و برگهای آن دائم ، صاف ، چرمی و براق و شکل آن بیضی کشیده یا تخم مرغی کشیده

 با نوکی تیز و کوتاه و قاعده ای گرد یا گره ای و حاشیه ای درست و یا با دندانه های فاصله دار می باشد. روی برگ دارای رنگ سبز تیره و پشت آن سبز مغز پسته ای و مات و رگبرگ میانی آن نمایان است. ابعاد آن cm  ۲۰×۸ می باشد و دم برگ ناودانی شکل آن به ۵/۱ سانتی متر طول بالغ می گردد و گاهی دارای ۲-۴ غده است.

گل آذین جل خوشه ای استوانه ای صاف  ، انبوه به طول  ۱۶ سانتی متر است. گلهای آن سفید و پایک دار به قطر ۸ میلی متر می باشد. پایک آن صاف و به طول ۸ میلی متر می رسد. میوه آن سفت شبیه تخم مرغی نوک تیز به قطر ۱۲-۱۰ میلی متر و به رنگ ارغوانی خیلی تیره یا سیاه می باشد. دارای یک هسته ی صاف و ناوی است.

نام محلی آن جل ( در مازندران ) جلی ( در لاهیجان ) چرم لیفه و چرم لیوه ( در گیلان و طوالش ) است

اسلاید ۲ :

Juniperus Sabina  مای مرز                                               

این درختچه در اروپای مرکزی و جنوبی و مغرب آسیا

تا شمال سیبریه ادامه می یابد و در ایران معمولاً در

ارتفاعات زیاد و مرز فوقانی جنگل و حد فاصل جنگلهای

 مرطوب با مناطق خشک استپی کوه های البرز دیده

می شود و در زرین گل تا ۱۸۰۰ متر ارتفاع پایین می رود. در ارتفاعات نور تا ۲۰۰ متر ارتفاع که حد فوقانی جنگلهای شمال است و در کجور تا ۳۳۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا دیده شده است. مای مرز پشته ای شکل و کوتاه می باشد و بر روی دامنه های کوهستانی می خزد. برگهای آن معطر است . برگهای اولیه ی آن سوزنی تیز و برگ ساقه ها فلسی است و رنگ آن سبز تیره است و میوه ی آن کوچک به قطر ۸-۵ میلی متر با ۶-۴ فلس ، گرد ، سیاه رنگ و گرد آلود کبود است.

در گذشته به نام ابهل برای سقط جنین به کار می رفته و حاوی اسانس روغنی ساوینول
می باشد.نام های بومی آن مای مرز ( در رامیان ) ، ریس ( در نور و کجور ) می باشد. و دانه های آن به نام ابهل دارای مصارف پزشکی است.

اسلاید ۳ :

Juniperus communis  پیرو                                                                       

 این درخت بومی اروپا است. و دو زیر گونه ی ان در ایران وجود

دارد و در ارتفاعات البرز و در آذربایجان دیده می شود. پیرو درختچه

یا درخت کوچک یک پایه یا دو پایه است. ارتفاع آن به ۱۲ متر

می رسد. شاخه های آن قائم یا خوابیده با انشعابات ۳ ضلعی است.

 درختچه های آن با پنجه زدن و خوابیدن ساقه تکثیر می شود و

قطعه ای را می پوشاند. پوست ساقه ی آن نیز تیره رنگ است و

سپس به خاکستری قهوه ای تبدیل می گردد. برگهای آن سه به

سه و پیرامونی قرار گرفته اند. برگها سوزنی راست و یا خمیده

 با انتهایی سوزنی و خیلی تیز بوده و رگبرگ میانی آن از پشت کارنه و ناوی شکل و روی برگ شیار دار و در طول آن خیلی کبود رنگ دیده می شود. ابعاد آن ۱۸-۴×۲-۱ میلی متر است . میوه آن سبز خیلی تیره و کبود رنگ تقریباً گرد یا شبیه تخم مرغی است  و دارای ۹-۶ میلی متر قطر است و معمولاً دارای ۳ دانه ی ۳ وجهی است و در سال دوم می رسد.

نامهای محلی آن عبارتند از پیرو ( در گرگان ) ، اربس ، ابرس ( در درفک و شیر کوه گیلان ) ، ابرسک ( در دیلمان ) و .. می باشد.

اسلاید ۴ :

Mespilus germanica                                     در خت ازگیل ، کونوس دار ( گیلان)

درختچه و یا درخت کوچکی به ارتفاع ۵ تا ۶ متر است و در غالب جنگلهای نواحی معتدله ی آسیا و اروپا می روید. نمونه های پیوند شده و پرورش یافته ی آن میوه ی درشت با طعم مطبوع می دهد. منشأ اصلی آن در نواحی جنوب و جنوب شرقی آسیا است. درخت ازگیل ساقه ای خاردار ، برگهای بیضوی دراز ، نوک تیز با دانه های کوچک و گلهای درشت ، سفید رنگ و صورتی دارد. میوه اش کدوی شکل با ظاهر مشخص و دارای کاسبرگها استطاله مانند در قسمت انتهایی است. در داخل میوه ی آن دانه های سختی محصور در یک قسمت گوشت دار جای دارد. قسمت مورد استفاده ی درخت ازگیل برگ و میوه ی آن است.

پوست درخت ازگیل ، برگ و میوه ی آن دارای تانن زیادو دارای موسیلاژ فراوان ، ۷۵ درصد آب ، ۱۰ درصد قند ، ۷ تا ۱۳ درصد سلولز ، ۳۸/۱ درصد اسید مالیک ، اسید سیتریک و تارتریک به مقدار جزئی اسید بوریک ، فنیدیم و ویتامینهای B و C است.

ازگیل بر روی روده اثر مقوی و قابض دارد و بر روی خون اثر کرده و فشار اسمزی آن را بالا می برد. در رفع اسهالهای ساده اثر قاطع دارد . جوشانده ی آن به صورت غرغره در رفع آفت و ورم مخاط گلو موثر واقع می شود. محل رویش آن در نواحی مختلف ایران ، گیلان ، بندر انزلی ، دره چالوس ، و نواحی آذربایجان است.

اسلاید ۵ :

Diospyros  Latus L                                 خرمندی – کلهو – اربه

درختچه ای به ارتفاع ۵-۱۰ متر و دارای برگها بیضوی دراز و نوک تیز به طول ۷-۱۵ و به عرض ۴-۶ سانتی متر است. گلهای نر آن کوچک ، مجتمع به تعداد ۳-۲ تائی و گلهای ماده ی آن درشت تر از گلهای نر می باشد. میوه ای کوچک و بیضوی به طول ۲ سانتی متر و به رنگ ارغوانی تیره پس از رسیدن است.

در نواحی مختلف آسیا مانند ایران ، چین ، هند ، و همچنین بعضی از مناطق جنوب اروپا پراکنده است.

 چوب آن اثر تصفیه کننده ی خون دارد. از میوه اش به عنوان آرام کننده استفاده می شود. برگ های آن اثر تب بر دارد. در نواحی مختلف گیلان از پختن میوه ی رسیده ی گیاه نوعی شیره با طعم مطبوع به نام دوشاب تهیه می گردد.

محل رویش آن گرگان ، بندر گز ، جنگل گلستان ، مازندران ، قائم شهر ، چالوس و آذربایجان است.

اسلاید ۶ :

     Cerasus avium L گیلاس وحشی ، آلبالو وحشی ، سپاهای ، هلی کاک                                 

         

درختانی به ارتفاع ۳۵- ۲۵ متر ، دارای برگهای خیزان ریز با تاجی کم و بیش مدور یا گسترده. ساقه یا تنه دارای پوست متمایل به ارغوانی – خاکستری یا کمی متمایل به سیاه و شفاف و مشخص با نوارهای برجسته ی عرضی قهوه ای رنگ و متمایل به نارنجی ، حاصل از بافت چوب پنبه ای ثابت ، شاخه های جوان سبز و بدون کرک ، و جوانه های گل دهنده فاقد برگ است. تقریباً دسته ای نسبتاً بزرگ به ابعاد ۸×۱۶ سانتی متر ، پهن ، دراز ، تخم مرغی ، بیضی ، نوک دار ، در قاعده ی کنجی یا مدور. دارای سطح تقریباً زبر در پشت گردینه پوش دارای دندانه های اره ای ساده یا مضاعف در حاشیه ، برگهای جوان ابتدا کرم دار به رنگ قهوه ای برنزی و سپس با بزرگ شدن سبز رنگ و فاقد کرک . دارای دم برگ در بخش فوقانی ، دارای دو قاعده ، میوه سفت ، کروی یا تقریباً کروی . در درختان جنگلی و خودرو به قطر یک سانتی متر ، گوشتی ، ترش ، یا کم و بیش شیرین یا کمی چرمی . و موسم گل در فروردین و اردیبهشت است.

میوه ی آن دارای کیرش و اسید سیانیوریک و دارای مواد قندی و اسیدهای آلی مختلف است.

علاوه بر آنکه میوه ی خوش طعم و مطبوعی است دارای ویتامین A (کاروتن) و اثر مدر می باشد. دمگل آن طعمی قابض تلخ و اثر مدر دارد.

اسلاید ۷ :

            Fraxinus excelsior      زبان گنجشک                                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

درختی است زیبا با شاخه های انبوه با ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر که در جنگلهای شمال ایران می روید. برگها مرکب از ۴ یا ۵ برچه ی دانه دار با یک برگچه ی انتهایی است و گلها فاقد پوشش به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای که معمولاً قبل از ظاهر شدن برگها می رویند.

قسمت مورد استفاده ی گیاه برگ ، میوه و پوست است. از برگ و پوست درخت گلیکوزیدی به نام فراگزین Fraxine و همچنین موادی مانند مانیت ، اینوزیت ، کوئرسیتن ، اسید مالیک ، صمغ ، تانن  و اسانس یافت می شود. پوست شاخه های درخت دارای طعم تلخ ، قابض ، تب بر و خلط آور است. برگ درخت اثر درمانی ملین ، مسهل ، رفع روماتیسم و نقرس ، مدر و معرق دارد. از دانه ی آن ۵/۲۶ % روغن به دست می آید که در صنایع و صابون سازی استفاده می شود.

اسلاید ۸ :

      Gleditschia caspicaلیلکی ، لالکی ، کرات ( درخت خاردار با خارهای منشعب و چند شاخه )               

 

ساقه به ارتفاع ۱۲-۳ سانتی متر. در راس بسیار پر شاخه با شاخه ها و شاخک های گسترده و باز. مجهز به خارهای طویل به درازای ۱۵-۱۰ سانتی متر و چند شاخه. برگ تقریباً بزرگ ، شانه ای یا جفت شانه با برگچه های بزرگ شانه ای یا جفت. شاخه با برگچه های بزرگ ، گاهی طویل تر به درازای ۱۵ -۱۰ سانتی متر و چند شاخه گل کوچه ، سبز خام ، مجتمع در خوشه های جانبی و کمی کوتاه تر از برگ ، کاسه و جام کرکپوش ، نیام ، طویلف به درازای ۲۵-۱۰ سانتی متر گاهی طویل تر، راست یا کمی خمیده و داسی شکل، دانه ها در حاشیه تقریباً سینوسی.

موسم گل در اردیبهشت و خرداد است.

اسلاید ۹ :

      Acer cappadocicum                    شیر دار ، قاقاج                                          

 

 درختانی به ارتفاع ۲۰ متر با پوست صاف. سفید متمایل به خاکستری یا قهوه ای. ساقه : با تنه ی صاف با شاخه های جوان ابتدا کبود رنگ کرکدار سپس قهوه ای متمایل به سبز. برگها بدون کرک و یک رنگ ، تقریباً فلسی شکل ، پنجه ای با ۷-۵ لبه یا بخش مدور. به ندرت سه لبه، سینوسی ، مدور ، یا مقطع به ابعاد ۱۶-۶×۱۰-۴ سانتی متر. شیرابدار گل : سبز فام ، مجتمع در دیهیم های ایستاده . کاسه و گلبرگها بدون کرک . میوه دو ثمری به ابعاد ۱۲-۴×۲۵-۱۰ میلی متر. با بالهای دور از هم. موسم گل : اردیبهشت.

اسلاید ۱۰ :

           Castanea sativa mill  درخت شاه بلوط                                                   

درخت شاه بلوط بومی اروپاست. در نقاط مختلف آسیا مخصوصاً قسمتهای غربی آن در اراضی غیر آهکی پراکندگی دارد. برگهای آن بیضوی دراز ، نوک تیز و دندانه دار و گلهای آن به صورت نر و ماده ، واقع بر روی یک پایه اند. در گلهای ماده آن که هر سه تای آنها در پیاله ای قرار دارند. تخمدان سه تا شش خانه دیده می شود. و پس از رسیدن میوه ای تشکیل می دهند که درون پیاله ای تیغ دار جای دارد. درخت شاه بلوط به علت ظاهر زیبا و میوه ی خوراکی که دارد در بعضی نواحی پرورش می یابد. از نظر درمانی پوست ، چوب ، برگ و میوه ی آن قابل توجه است.

خواص درمانی :

پوست و چوب درخت شاه بلوط دارای اثر قابض است. چون آن دارای ۸-۷ درصد و پوست آن دارای ۱۴-۸ درصد تانن می باشد. جوشانده ی آن موارد دیسانتری و رفع اسهالهای ساده و یا به صورت غرغره جهت رفع گلودرد به کار می رود. این جوشانده بر روی اولسرهای واریسی ، اثر معالج ظاهر می نماید. دم کرده ی آن جهت رفع سرفه ، سیاه سرفه و یا ثرله به کار می رود. میوه ی آن که به حالت خام و بو داده مصرف می شود دارای ۵/۲ درصد روغن قابل استخراج و ویتامین های B  و  C  است . شاه بلوط مواد نشاسته ای فراوان ، مواد چوب و ازته و املاح معدنی مختلف نظیر پتاسیم ، سدیم ، آهن ، کلسیم ، منیزیم و همچنین فسفر و … دارد. شاه بلوط به علت ویتامین  B  و فسفری که دارد می تواند در تنظیم تعادل عصبی موثر باشد. ضمناً چون اثر تقویت دهنده بر روی شبکه ی خونی دارد برای کسانی که آمادگی ابتلا به وسیله ی واریس دارند مفید است.

محل رویش آن بیشتر در نواحی شمالی ایران است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 22 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد