مقاله در مورد آشنایی با سوابق و فعالیتهای سازمان امدادونجات

word قابل ویرایش
19 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

آشنایی با سوابق و فعالیتهای سازمان امدادونجات

در خرداد ماه ۱۳۰۲ با وقوع زلزله ای در شرق خراسان و زلزله ای دیگر به فاصله ۳ ماه بعد در سیرجان و کرمان و همچنین جاری شدن سیلاب های گسترده در همان سال در استانهای گیلان , مازندران , آذربایجان شرقی و اصفهان زندگی بسیاری از هموطنان به مخاطره افتاد وباعث تلفات و خسارات بسیاری گردید . در این سوانح برای اولین بار نیروهای ارتش بعنوان عوامل حکومتی و با

استفاده از نیرو و امکانات موجود به کمک آسیب دیدگان شتافتند و اولین استمداد ملی برای کمک به آسیب دیدگان در سطح کشور انجام گردید . این استمداد جرقه ای برای سازماندهی تشکیلاتی جمعیت شیر و خورشید سرخ بود. اولین جلسه این جمعیت تحت عنوان جمعیت شیرو خورشید سرخ در ششم مرداد مصادف با عید غدیر سال ۱۳۰۲ در عمارت گلستان تشکیل شد . در ابتدا

فعالیتهای امدادی بعنوان یک فعالیت جنبی و در سایه خدمات درمانی که بیشتر مورد نیاز جامعه بود ، قرار گرفت . در آن هنگام بیشترین عوامل امدادی جمعیت نیروهای داوطلب یا دانش آموزان عضو سازمان جوانان بودند . اولین آئین نامه خدمات امدادی در سال ۱۳۴۷ به تصویب هیئت مرکزی

جمعیت رسید . بموجب این آئین نامه مسئولیت ارائه خدمات امدادی درمانی به آسیب دیدگان جنگ و همچنین ارائه خدمات امدادی به آسیب دیدگان سوانح و سوانح طبیعی در زمان صلح بعهده جمعیت محول گردیده بود . اولین تشکیلات رسمی امداد بصورت منظم با استخدام نیروهای تمام وقت جهت ادارات سازمان مرکزی امداد کل و زیر نظر هیئت کمک به آسیب دیدگان که در واقع نقش سازمان امدادی ملی کشور را ایفا میکرد در سال ۱۳۵۰ آغاز بکار کرد .

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و استقرار نظام جمهوری اسلامی همراه با دگرگون شدن ساختار کلی جمعیت و جدا شدن بخش درمان از فعالیت های آن ، عمده وظایف جمعیت به خدمات امدادی سوانح ، جوانان و خدمات حمایتی معطوف گردید . در سال ۱۳۶۰ بنا به ضرورت یکبار دیگر ساختار تشکیلاتی امداد بر حسب وضعیت جدید و شرایط جنگ تحمیلی مورد تجدید نظر قرار گرفت . تربیت و تامین نیروهای انسانی در زمینه های درمان , فنی و خدماتی ، پشتیبانی و حمایت و ارائه خدمات امدادی به آوارگان مناطق جنگی و مناطق بمباران شده نیز جزء خدمات

جمعیت قرار گرفت . خدمات ارزنده جمعیت در عملیاتهای گسترده ملی و بین المللی ، زلزله سال ۶۹ گیلان و زنجان و بحران آوارگان عراقی در سال ۱۳۷۰ موجب گردید جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای را در بین جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر کسب نماید و بعنوان یکی از ۱۰ جمعیت قدرتمند جهان در پاسخگوئی به سوانح مطرح گردد .

ب- تشکیلات و نقش سازمان امداد ونجات
در سال ۱۳۷۹، با اضافه شدن واژه نجات به سازمان امداد ، وظائف این سازمان وارد مرحله نوینی شد و مسئولان سازمان برای اجرای نفشی فراتر و پر اثرتر در جامعه ، تغییراتی را در نمودار تشکیلاتی (چارت سازمانی ) و نیروی انسانی اعمال کردند .هم اینک این سازمان از بخشهای زیر تشکیل یافته است:
معاونت آموزش و برنامه ریزی : که دارای دوبخش مدیریت آموزش و مدیریت آمار و برنامه ریزی می باشد .

معاونت عملیات : که در بردارنده چهار بخش مدیریت عملیات ، مدیریت پشتیبانی عملیات ، مدیریت امداد هوائی – دریایی و مدیریت ارتباطات و مخابرات رادیویی است
معاونت خدمات و پشتیبانی : نیز بخشهای مدیریت ترابری ، مدیریت امور اداری و مدیریت تدارکات را داراست.
ترابری – امکانات موجود ترابری و حمل و نقل سازمان از نظر تعداد و نوع وسائط نقلیه یکی از ناوگان بزرگ حمل و نقل کشور در زمینه های امدادی محسوب میشود و با خریدهای مستمر وسائط نقلیه کاربردی نظیر وانت آمبولانس و کامیون از نظر حمل و نقل و جابجائی محموله های امدادی برای عملیات درون مرزی و برون مرزی در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ دستگاه وسائط نقلیه امدادی در اختیار می باشد .

انبارها – بمنظور بهینه سازی کیفیت ارائه خدمات امدادی ، پایگاههای امداد و نجات با وسعت ۲۰۰۰۰۰ متر مربع زیر بنا جهت پایگاه امدادی و انبار احداث شده است .
اطلاعات انبارهای مراکز استانها بر اساس یک برنامه رایانه ای به پایگاه مرکزی وصل میباشند و اطلاعات موجودی و تغییرات موجودی انبارها بصورت روز در اختیار حوزه سازمان امداد و نجات (پایگاه مرکزی ) قرار میگیرد .

 : این سیستم که به عنوان سلسله اعصاب مرکزی سازمان در سوانح مطرح است، در سال ۱۳۳۶ برای اولین بار به خدمت گرفته شد . در حال حاضر شبکه ارتباطی جمعیت هلال احمر ایران یکی از قوی ترین مراکز امدادی در بین جمعیت های ملی منطقه محسوب میشود
هم اینک سیستم ارتباطی VHF با ۲۷۶ دستگاه ثابت و ۲۶۸ دستگاه سیار و ۴۸۰ دستگاه دستی و ۳۰ تکرار کننده و ۱۵۰ دکل مخابراتی و سیستم ارتباطی HF با ۱۱۸ دستگاه ثابت و ۶۰ دستگاه سیار کلیه مراکز استانها و نقاط دور افتاده و حادثه خیز با ایستگاه مرکزی در ارتباط هستند

امداد هوائی : در حال حاصر سازمان امداد و نجات از پنج فروند هلیکوپتر ( از نوع ۲۰۵ )و تعداد ۱۴نفر نیروی متخصص در بخش مدیریت امداد هوائی – دریایی استفاده می نماید . در ۲۰ سال گذشته ، این واحد در عملیاتهای مختلف بیش از ۶۰۰۰ ساعت پرواز داشته است .
امداد دریایی : سازمان امداد و نجات با عنایت به ضرورت احساس شده در امر جستجو و نجات در دریا و سیلاب به تازگی اقدام به راه اندازی و تکمیل دو پایگاه امداد و نجات دریا و سیلاب در استانهای جنوبی (بوشهر و بندرعباس) نموده و همچنین تمهید مقدمات جهت استانهای شمالی کشور در حال انجام میباشد.

امداد خواهران : این واحد از جمله فعالیتهای دارای پیشینه طولانی در سازمان امداد و نجات بوده و به عنوان مثال تنها در چهار سال اول دفاع مقدس (۱۳۵۸ لغایت ۱۳۶۱ ) اقدام به برگزاری ۳۱۰ دوره آموزشی و تربیت ۹۵۰۰ امدادگر خواهر نموده و در سوانح بزرگی چون زلزله گیلان و زنجان در سال ۱۳۶۹ ، ۴۳۵ نفر از بانوان امدادگر در امر ارائه خدمات رفاهی – امدادی به آسیب دیدگان پرداخته اند . در طول ده سال اخیر تعداد ۲۴۳۵۰ دوره آموزشی جهت ۷۰۸۷۲۲ نفر از بانوان در زمینه امداد و کمکهای اولیه برگزار شده و در بخش عملیات امدادی نیز بجز اشغال در امور امداد پزشکی ، انتقال مصدومین ، بهداشت ، پشتیبانی و تدارکات ، جدیداً این واحد وارد مقوله حمایتهای روانی از مصدومین و امدادگران شده و با انجام دوره ها و برنامه های مختلف توان خود را افزوده است .

امداد کوهستان : واحد عملیاتی امداد کوهستان از سال ۱۳۷۶ برای ارائه خدمات امدادی و جستجو و نجات در مناطق مختلف کوهستانهای تهران استقرار یافت و با بهره گیری از نیروهای داوطلب مجرب در قالب نیروهای کوهنوردی و درمانی فعالیتهای خود را گسترش دادند . در طول مدت استقرار درمانگاه امدادی و بکارگیری نیروهای امدادی متخصص در منطقه توچال از سال ۱۳۷۸ تا کنون به بیش از ۶۰۰۰ نفر خدمات مختلف امدادی ارائه شده و با تلاش مجدانه نیروها ، آمار فوت شدگان کاهش محسوسی داشته است.

امداد و نجات جاده ای : این سازمان در راستای اهداف بشر دوستانه جمعیت از سالها قبل اقدام به ارائه خدمات در زمینه تصادفات جاده ای خصوصاً در محورهای پر تردد و پر حادثه کشور می نمود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تعداد پایگاههای امداد جاده ای ثابت جمعیت از ۳ مورد به ۸۹ مورد رسیده است و هر ساله در ایام زمستان

و نوروز و سایر مواقع پرتردد ، اقدام به فعال سازی اکیپهای سیار و ثابت غیر پایگاهی مینماید .
ب-۱ :فعالیتهای آموزشی سازمان امداد و نجات
آموزش امداد و نجات یکی از محوری ترین فعالیتهای این سازمان بویژه در زمانهای غیر بحرانی محسوب می شود و هدف از آن ارتقاء سطح آمادگی ملی ، افزایش آگاهی عمومی از سوانح و همچنین توان افزائی نیروهای همکار با جمعیت هلال احمر در امر پاسخگوئی به سوانح می باشد .به همین دلیل آموزشهای مختلفی در سطوح مختلف پیش بینی شده تا با نیاز سنجی واحدهای آموزشی زیر نظر معاونت آموزشی و برنامه ریزی سازمان در سراسر کشور به مرحله اجراء در آیند .
دوره های آموزشی استاندارد معاونت آموزش و برنامه ریزی سازمان امداد و نجات :
۱٫ دوره آموزشی کمکهای اولیه و خود امدادی : به منظور ترویج فرهنگ ایمنی و خود امدادی کلیه افراد قادرند بدون هیچ محدودیتی در این دوره ۸ و ۳۲ ساعته رایگان شرکت نمایند.
۲ دوره آموزشی تکمیلی امداد و کمکهای اولیه : کلیه افرادی که گواهینامه دوره های عمومی را دارند، قادرند در این دوره ۱۶۰ ساعته شرکت کنند .
۳ دوره های امداد – نجات تخصصی : این دوره های در رشته های مختلف امداد کوهستان ، امداد جاده ای ، امداد دریایی ، اردوگاه ، بهداشت و تغذیه ، مدیریت سوانح ، نجات و غیره برگزار می شود.
۴٫ دوره های مربیگری : در سطوح مختلف و حسب نیاز کشور با مجوز سازمان برگزار می گردد
۵ دوره های باز آموزی و تمرینهای آمادگی و مانورها : هر سال حداقل دو بار باز آموزی مطالب مورد نیاز امدادگران به صورت کاربردی به اجرا در می آید . یکی از این دوره ها همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی – مهر ماه هر سال – در سراسر کشور انجام می پذیرد و در نهایت با انجام یک مانور سراسری پایان می یابد. همچنین مانورهای امداد و نجات در دو بخش برون سازمانی –جهت ایجاد هماهنگی در مدیریت سوانح – و داخل سازمانی – جهت ایجاد هماهنگی با دستگاههای مربوطه- به اجرا در می آید.

این سازمان همچنین از توانمندی بالایی برای برگزاری دوره های آموزشی بین المللی را داراست ، به طوری که تاکنون چندین دوره عالی بین المللی را در زمینه های جستجوی با سگهای تجسس ، پشتیبانی ( لجستیک( ، برنامه ریزی راهبردی امداد سوانح و مربیگری جستجو و نجات ،امداد و نجات و غیره را در سالن مجهز سازمان برگزار کرد .
یکی دیگر از فعالیتهای آموزشی این سازمان برگزاری مسابقات امداد و نجات می باشد که سومین دوره این مسابقات جامع در شهریور ماه سالجاری در مرکز آموزشهای تخصصی نجات چاف از توابع شهرستان لنگرود و با شرکت حدود ۷۵۰ نفر امدادگر و کادر و در پنج رشته تخصصی به احرا در آمد و مورد استقبال امدادگران سراسر کشور قرار گرفت.

ب-۲ : فعالیتهای امدادی سازمان امداد و نجات در زمان سوانح غیر طبیعی :
۱٫ برقراری پستهای امدادی بمنظور انجام کمکهای اولیه نجات و تخلیه مجروحین و انتقال آنان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح
۲٫ اعزام آمبولانس و ارسال دارو و لوازم اولیه مورد نیاز پست های امدادی ثابت و سیار
۳٫ تاسیس و راه اندازی نقاهتگاههای مجروحین در مناطق تعیین شده با هماهنگی ارگانهای مربوطه
۴٫ تشکیل پست های امدادی ضربت جهت نجات و تخلیه آسیب دیدگان
۵٫ اسکان و تامین مایحتاج اولیه افراد برای مدت یک الی ۶ ماه در اردوگاههای موقت جادری و یا اماکنی که دولت برای این منظور در اختیار جمعیت خواهد گذاشت .
۶٫ ارائه خدمات امدادی به آوارگان و پناهندگان بر اساس وظایف تعیین شده و دستور العملهای هیئت اجرائی جمعیت

۷٫ انجام سایر امور امدادی که دولت در زمان سوانح غیر طبیعی بعهده جمعیت محول خواهد کرد
ب-۳ : کمیته فرعی – تخصصی امداد و نجات : این کمیته به عنوان یکی از کمیته های نه گانه تخصصی کمیته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی و براساس قانون تشکیل کمیته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی ، مسئولیت سازمان امداد و نجات در قالبی فراسازمانی و با شرکت ۱۷ وزارتخانه و سازمان در گیر در امر امداد و نجات از سال ۱۳۷۳ و با استناد به قوانین و مصوبات مربوطه هر ماه اقدام به تشکیل جلسه می دهد . یکی از عمده ترین طرحهای در حال انجام این کمیته ، طرح سیستم مدیریت بلایاDIS می باشد که پس از تکمیل توسط موسسه عالی علمی – کاربردی هلال ایران قادر خواهد بود اطلاعات مورد نیاز مدیران ستادی و عملیاتی امدادی کشور ، امکانات موجود و نیازهای منطقه آسیب را در اسرع وقت را در بستر GIS در اختیار قرار دهد .

ایجاداولین بانک جامع اطلاعاتی حوزه منابع انسانی در سطح کشور
۷ مرداد ۱۳۸۶ – آی تی ایران – بدنبال موفقیت شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین(وابسته و مجری اتوماسیون سازمان تأمین اجتماعی) در دو مناقصه مهم وزارت رفاه و تامین اجتماعی، اطلاعات سازمانها و صندوقهای تابعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی به شکل تجمیعی گردآوری و بزرگترین و اولین بانک جامع اطلاعاتی حوزه منابع انسانی در سطح کشور ایجاد می شود.
علی حیدری مدیر عامل شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین با بیان این مطلب، گفت: وزارت رفاه و تامین اجتماعی در سال گذشته سه مناقصه با عناوین “ایجاد پایگاه اطلاعات نظام جامع تامین اجتماعی”،”ایجاد پورتال وزارت رفاه و تامین اجتماعی”، “معماری سازمانی” با حضور بیش از ۱۶ شرکت فعال در حوزه ICT در سطح کشور برگزار کرد که خوشبختانه شرکت خدمات ماشینی تامین در دو مناقصه “ایجاد پایگاه اطلاعات نظام جامع تامین اجتماعی” و “ایجاد پورتال وزارت رفاه و تامین اجتماعی” که از پروژه های بزرگ مقیاس و ملی محسوب می شوند و از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردارند، برنده شد.

مدیر عامل شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین پروژه ایجاد پایگاه اطلاعات نظام جامع تامین اجتماعی را در سطح ملی بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: بند “م” ماده ۱۶ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، وزارت رفاه را مکلف کرده تا در راستای تحقق هدف بنیادین نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی که همانا ایجاد انسجام کلان سیاستهای رفاهی به منظور توسعه عدالت اجتماعی است، نسبت به پی ریزی و ایجاد پایگاه اطلاعات جامع تامین اجتماعی به منظور جمع آوری و پردازش اطلاعات و تعیین شاخصهای ذیربط در حوزه های بیمه ای، حمایتی و امدادی اقدام نماید. بر این اساس پروژه “ایجاد پایگاه اطلاعات نظام جامع تامین اجتماعی” از سوی این وزارتخانه ارائه و شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین با کسب موفقیت در مناقصه آن مامور اجرای آن شد.

حیدری هدف از اجرای این پروژه را رفع همپوشانی های بیمه ای ، حمایتی و امدادی؛ هدفمند کردن یارانه ها؛ شناسائی گروه های هدف در برنامه ریزی های کاهش فقر؛ برنامه ریزی موثر منابع و سیاست گذاری کلان اجرای برنامه ها؛ پشتیبانی اطلاعات برنامه ریزی حیطه های عملکرد وزارت رفاه و سایر دستگاه های حوزه رفاه و تامین اجتماعی؛ گستره عملکرد پایگاه اطلاعات رفاه و تامین اجتماعی برشمرد.
مدیر عامل شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین، تصریح کرد: با توجه به اینکه همواره بخش اعظمی از منابع عمومی و دولتی برای اجرای طرحهایی در زمینه برقراری عدالت و کاهش فاصله های طبقاتی صرف شده و این طرحها بدلیل نبود بانک اطلاعاتی در سطح کشور در یک خلاء اطلاعاتی تدوین شده اند، بنابراین اجرای این پروژه نه تنها زیر ساختی را فراهم خواهد آورد که اطلاعات سازمانها و صندوقهای تابعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی به شکل تجمیعی گرد آوری شود، بلکه ابزار مناسبی برای اصلاح تصمیم گیریها و تصمیم سازیهایی که قرار است در حوزه وزارت رفاه برای تحقق عدالت اجتماعی اتخاذ شود، می باشد.

وی مهمترین ویژگی مهم این پایگاه اطلاع رسانی را تلفیق و تجمیع اطلاعات در سطح کشور عنوان کرد و افزود: اطلاعات مربوط به افراد تحت پوشش سازمانها و صندوقهای بیمه ای، حمایتی و امدادی بر اساس کد ملی افراد در این پایگاه ثبت خواهد شد که با استخراج اطلاعات آن جمعیت تحت پوشش و جمعیت فاقد پوششهای بیمه ای، حمایتی و امدادی مشخص می شوند. این اطلاعات در تصمیم گیریها و شناسایی همپوشانیهای مجاز و غیر مجاز کمک شایانی می کند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 19 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد