مقاله در مورد تجهیزات ذخیره و بازاریابی بارکوچک

word قابل ویرایش
25 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

تجهیزات ذخیره و بازاریابی بارکوچک

تجهیزات ذخیره و بازاریابی بار کوچک به دو دسته تقسیم می شوند: یکی کارگر- برای- محموله که برای زمانی است که کارگر به محل ذخیره حرکت کرده و مواد را بازیابی می‌کند. و دیگری محموله- برای-کارگر که برای وقتی است که به مواد به صورت مکانیکی برای بازیابی به نزد کارگر می روند. که تجهیزات محموله- برای کارگر اغلب بهره وری بالاتر و نظارت ساده تر و امنیت بیشتری دارد و گران تر بوده.

– تجهیزات ذخیره از نوع کارگر- برای – محموله:
شامل ۳ نوع: قفسه بندی ظرف، کشوهای تکه ای ذخیره در کابینت، قفسه جریان جاذبه می شود و هر کدام از این سه نوع را می توان به شکل سیار یا نیم طبقه بکار ببردو
– قفسه بندی ظرف: قدیمی ترین و رایج ترین روش است. که برای انتخاب سفارش از قطعات کوچک، استفاده می شود. هزینه کم و نصب راحت و احتیاجات نگهداری کم از مزایای این روش است و از معایب آن هم این که در این روش اغلب فضا به طور مطلوبی مورد استفاده قرار نمی گیرد و همچنین مشکلات نظارت، امنیت و حفاظت اقلام نیز وجود دارد چون قفسه بندی ظرف یکی از انواع سیستمهای باز است و اقلام در معرض نمایش و قابل دسترسی هستند.

– کشوهای تکیه ای ذخیره در کابینت
به این دلیل تکه ای نامیده می شوند که هر کابینت، کشورهای ذخیره تکه ای را در بردارد و اینها به قسمت های ذخیره تکه ای تقسیم می شوند و ارتفاعه کشوها از ۳ تا ۲۴ اینچ است. فریت این کشوها این است که تعداد زیادی SKU را می توان در آنها جای دارد بنابراین مواد بیشتری را می توان در یک محوطه کوچک ذخیره کرد پس احتیاجات فضا کمتر است و همچنین هزینه‌های فضا نیز کاهش می یابد و زمان حرکت نیز کاهش یافته پس احتیاجات فضا کمتر است و همچنین هزینه های فضا نیز کاهش می یابد و زمان حرکت نیز کاهش یافته پس احتیاجات نیروی انسانی نیز کم می شود و از منافع دیگر این روش می توان دقت در انتخاب و امنیت و حفاظت اقلام را نام برد. این

روش نسبتاً گران است به دلیل تعداد کشوها و مقدار ورق فلزی که در کابینت ها به کار می رود.
قفسه جریان کارتن:معمولاً برای اقلامی استفاده می شود که با شکل و اندازه یکسان در کارتن ذخیره می شوند. کارتن ها از طریق راهروی پشت صفحه داخل قفسه قرار می گیرند و غلطک ها آنها را به طرف جلو حرکت می دهند تا آماده برداشتن شوند. هزینه قفسه جریان به ظرفیت طول و ارتفاع قفسه ها بستگی دارد و مانند قفسه بندی ظرف، دارای احتیاجات نگهداری کمی است.

نیم طبقه:قفسه بندی ظرف، کشورهای تکه ای ذخیره در کابینت، قفسه جریان را می توان و یک نیم طبقه جای داد از مزایای این روش این است که با صرف هزینه کم می توان دو برابر معمول ذخیره کرد. برای طراحی یک نیم طبقه باید مواردی مانند انتخاب صحیح درجه بارگیری نیم طبقه و طراحی سیستم انتقال مواد و… را رعایت کرد.
ذخیره سیار: همه ی موارد بالا می توانند سیار باشند. معمول ترین روش برای سیارسازی روشن واگن- مسیر است که مسرهای موازی در کف کارگاه می سازند و چرخ هایی که در زیر تجهیزات قرار می گیرند تجهیزات سیار را بوجود می آورند. این روش باعث صرفه جویی در فضا می شود چون فقط یک راهرو بین همه تجهیزات ذخیره مورد نیاز است و تنها عیب آن هم این است که در آن زمان لازم برای دسترسی به اقلام افزایش می یابد.

– تجهیزات بازیابی- سیستم های کارگر- برای- محموله: در انواع این تجهیزات کارگر یا به صورت سواره یا پیاده به سمت محل کالا می رود که شامل کاری انتخاب- ارابه های انتخاب کننده ی سفارش، ماشین های AS/R به همراه کارگر و بازیابی روباتیک است.
– گاری انتخاب: برای راحتی دسترسی، جداسازی و یا انباشته سازی سفارشات مورد استفاده قرار می گیرند. و طوری طراحی نشده اند تا یک انتخاب گر سفازش بتواند در یک گردش، چند سفارش را برداشت کند. بعضی از آنها دارای محل هایی برای جداسازی سفارش و یا مستندات کاغذی و قلم هستند و معمولاً یک نردبان پله ای نیز برای دسترسی به ارتفاع بالا دارند. انواع پیچیده تری نیز دارد که شامل گاری با مرتب کننده نور و یا به همراه کامپیوتر و… می شود.
– ارابه انتخاب کننده ی سفارش: یا انتخاب کننده ی محموله، به کارگر اجازه می‌دهد تا به محل بازیابی در بالای سطح کف برود و با این کار بهره وری کارگر کاهش می یابد و برای افزایش بهره وری می توان از سازه های عمودی و… استفاده کرد.
– ماشین ذخیره یا بازیابی خودکار به همراه کارگر: ماشینی است که انتخاب کننده روی صفحه ماشین سوار می شود و بین محل های بازیابی حرکت می‌کند و معمولاً انتخاب گر از جلوی سیستم و سطح کف راه می افتد و مکان های ذخیره مورد نیاز را بازدید می‌کند و بسته به اندازه سفارش، یک یا چند سفارش را پر می‌کند. این روش باعث کاهش فضای کف و همچنین کاهش زمان می شود چون نیروی محرکه لازم برای حرکت به طور خودکار فراهم می شود.

– بازیابی روباتیک: خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد. هر وسیله بازیابی روباتیک یک گردان کوچک دارد که امکان جداسازی و جمع آوری و در ظرف قرار دادن را فراهم می‌کند، یک دکل را که روی روبات نصب شده است را به بالا و پایین می برد تا روی راهروهای انتخاب تنظیم شود.
– تجهیزات محموله- برای- کارگر
اگر محموله نزد کارگر برود، تجهیزات درد بسته محموله- برای- کارگران قرار می گیرد در این روش زمان مربوط به جستجو جهت انتخاب سفارش کاهش می یابد چون به صدا خودکار محموله خود، نزد کارگر می آید و در سیستم هایی که خوب طراحی نشده باشند بهره وری در این حالت افزایش می‌یابد و این تجهیزات شامل گردان ها، ماشین های ذخیره و بازیابی خودکار با بار کوچک و توزیع کننده ها هستند که مورد آخر نسبتاً گران بوده.

– گردان ها: وسایلی هستند که اقلام را برای ذخیره و بازیابی در بردارند و می چرخند. که شامل گردان های افقی، عمودی و قفسه های چرخنده مستقل می شوند.
– گردان افقی: یک مری ظرف به هم متصل از قفسه های قابل تنظیم است که توسط یک موتور به بالا یا پایین برده می شوند و چرخش طول یک محور عمود بر کف انجام می شود و این چرخش ممکن است توسط کارگر و از طریق یک صفحه کلید انجام شود یا از طریق پدال پایی یا کامپیوتر باشد. گردان ها افقی دارای طول متغیر از ۱۵ تا ۱ فوت و ارتفاع ۶ تا ۲۵ فوت هستند گردان های بلندتر به زمان بیشتری جهت رسیدن به محل مطلوب نیاز دارد. علاوه بر ظرفیت، گردان های افقی باعث می شوند که از فضای ذخیره موجود، استفاده خوبی به عمل آید و یک عیب مهم گردان های افقی این است که در آن قفسه ها و ظرف ها باز هستند و امنیت و حفاظت اقلام مشکل خواهد شد.
– گردان عمودی: یک گردان افقی است که حول انتهای خود چرخیده و در پوششی از ورق فلزی دارد. گردان ها یا به صورت دستی با انتخاب گر کار می کنند یا به صورت کامپیوتری. ارتفاع آنها از ۸ تا ۳۵ فوت است سیستمی که بلندتر باشد به زمان بیشتری برای چرخش و رسیدن به موقعیت مطلوب نیاز دارد. در این مورد نیاز به خم شدن و دسترسی به اقلام وجود ندارد و زمان جستجو نیز کمتر است. مزایای دیگر آن حفاظت و امنیت بسیار عالی اقلام است و معمولاً گران تر از گردان های افقی هستند به دلیل پوشش ورق فلزی و همچنین نیرو محرکه مورد نیاز.

– قفسه چرخنده مستقل: شبیه یک گردان افقی با چند تک سطح است که روی همدیگر سوار شده اند و هر سطح به طور مستقل می چرخد در نتیجه در همه اوقات یک کارگر در آن واحد می تواند چندین محل آماده برای دسترسی داشته باشد. انتخاب سفارش از راه دور، مونتاژ و یا مرحله سفارش از کاربردهای این روش است. در این کاربردها یک روبات در انتهای یک سقفه چرخنده مستقل قرار گرفته و واحدهای بار در محدوده یا خارج آن را ذخیره و بازیابی می‌کند.

– ماشین ذخیره و بازیابی خودکار بار کوچک: در این روش یک ماشین S/R بار کوچک در یک راهروی ذخیره همزمان در راستای افقی و عمودی حرکت می‌کند تا ظروف دخیره را به یک ایستگاه انتخاب سفارش در یک انتهای سیستم حمل کند. در این سیستم در همان حال که انتخاب گر در حال انتخاب از ظرفی است که در موقعیت انتخاب سمت راست قرار دارد ماشین S/R در حال بردن ظرف از موقعیت انتخاب سمت راست به محل آن در قفسه و برگشت با ظرف دیگری است در این سیستم پیشرفتی جهت بهبود عملیات ورودی بار کوچک به کار گرفته شده تا به هر راهرو و چند وسیله S/R را تخصیص دهد. ارتفاع آنها از ۸ تا ۵۰ فوت متغیر و طول آنها از ۴۰ تا ۲۰۰ فوت است. این سیستمها بسیار گران قیمت هستند و دارای پیچیدگی های زیادی که باعث احتیاجات بیشتر به تعمیرات و نگهداری می‌شود.

– اتاقک بالا برنده عمودی: یک عضو جدید از تجهیزات ذخیره و بازیابی بار کوچک است و یک AS/RS بار کوچک است که حول انتهای خود چرخیده است دارای ارتفاعی بین ۱۵ تا ۳۵ فوت است و دارای مزایای زیادی هستند به همراه کاهش قیمت.
– توزیع کننده خودکار: از نظر کاری شبیه ماشین هایی است که برای فروش اقلام با شکل و اندازه یکنواخت بکار می روند. هر قلم به یک توزیع کننده ی عمودی تخصیص داده می شود که از ۲ تا ۶ اینچ عرض و ۳ تا ۵ فوت ارتفاع دارد. مکانیزم آن به این صورت است که محصول را به روی نقاله‌ای پرتاب می‌کند و این نقاله بین دو سطر توزیع کننده حرکت می‌کند و این سطرها به صورت A- شکل روی یک نقاله شمه ای حالت گرفته است یک مقاله کوچک خلاء یا برآمدگی کوچک بر روی یک نقاله زنجیری برای توزیع اقلام استفاده می شود. جایگزینی اقلام از پشت سیستم و به صورت دستی انجام می شود.

– شناسایی خودکار و تجهیزات ارتباطات: کنترل خودکار وضعیت مواد به آگاهی از محل مواد در لحظات واقعی، مقدار، مبدأ، مقصد و زمان بندی مولوی نیاز دارد که باید به طور خودکار به آنها دست یافت. در حقیقت این هدف تابعی از شناسایی خودکار، تکنولوژی ارتباطی و ارتباطات بدون اشتباه است. مثالی برای شناسایی خودکار نقاله مرتب کننده حرکت می‌کند.
– تشخیص و شناسایی خودکار: که شامل بارکدها، شناسایی فوری کاراکتره، برچسب ها طبق فرکانس رادیویی، نوارهای مغناطیسی و ماشین بعدی می شود.
– بارکد گذاری: این سیستم شامل خود بارکد، بارکد خوان ها و بارکد چاپ کن ها است.
– بارکدها: یک بارکد شامل تعدادی میله چاپ شده است که در بین آنها فضاهای خالی وجود دارد و نمونه هایی از این بارکدها را می توان در مغازه های خواربارفروشی و فروشگاهها دید که اقلام خریداری شده توسط هر مشتری نزد صندوق دارها می آید و آنها که مذکور را بررسی و به طور خودکار مشخصات و قیمت اقلام را ثبت می کنند.

کدهای اولیه که برای آنها استانداردهایی توسعه یافته از این قرارند:
– کد ۳۹: یک کد الفبا عددی است که به وسیله تعداد زیادی از سازمان های صنعتی و دولتی، هم برای شناسایی محصولات منفرد و هم برای شناسایی ظرف یا بسته بندی جهت ارسال تطبیق یافته است.
– کد ۹۳: فراهم کردن همه ۱۲۸ کار الکتریکی به اضافه ۴۳ الفبا عددی و چهار حرف کنترلی که ۹۳ را پیشنهاد می‌کند که در بین ۶ علامت گذاری استاندارد، بالاترین چگالی داده از الفبا عدد را ایجاد می‌کند.
– کد ۱۲۸: امکان کدگذاری با چگالی بالا برای استفاده از ۱۲۸ حرف کامل اسکی، طول متغیر رشته، مشخص کردن جزء به جزء و چک کردن درستی علائم را فراهم می آورد. این کدگذاری برای مشخصات ظروف ارسال است.

– بارکد خوان ها: بارکدها هم به وسیله اسکنرهای تماسی و هم بدون تماس خوانده می شوند. اسکنرهای تماسی می توانند قابل حمل بوده یا ثابت باشند و یک آویز یا قلم نوری را استفاده می کنند. همان طور که قلم به نور منعکس شده از بارکد را می خواند و این اطلاعات در حافظه سخت ذخیره و به یک کامپیوتر منتقل می شوند. حالت پیچیده تر این وسایل شامل اسکنرهایی با شعاع ثابت متحرک است که اینها نور گسیل شده از دیودهای لیزری را به کار می گیرند و می توانند تا فاصله ۶ فوتی برچسب‌های مربوط به بارکد را جستجو کنند.

– خواننده تماسی: یک جایگزین عالی برای صفحه کلید یا ورود داده به صورت دستی است. اطلاعات الفبا عددی با نرخ تا ۵۰ اینچ پردازش شده و نرخ اشتباه برای یک اسکنر متصل به کد برگردان آن، برابر ۱ در ۱۰۰۰۰۰ مورد خوانده شده است قلم های نوری و اسکنرهای آویزان مثال هایی از خواننده تماسی هستند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 25 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد