مقاله در مورد فرش استان فارس

word قابل ویرایش
14 صفحه
18700 تومان

فرش استان فارس
مقدمه
اينكه اولين فرش بافته شده به صورت تار و پود، به مردم كدام سرزمين تعلق دارد و آيا ايرانيان يا چينيان خالق اين هنرند يا ساير اقوام، مبهم است، اما فرش پازيريك كه قديمي‌ترين دستبافت بشري است كه تا كنون كشف گرديده و موجود است، تا اندازه‌اي، به اين سؤال پاسخ مي‌دهد. پازيريك، قديمي‌ترين قالي موجود در جهان است كه در سال 1949 ميلادي، به وسيله پروفسور رودنكو، از زير يخ‌هاي قطب شمال در مقبره يكي از شاهان سكايي در 80 كيلومتري مرز مغولستان، در منطقه‌اي به نام پازيريك كشف و به نام محل كشف آن، معروف شد. اين فرش، به عنوان پوشش اسب به كار مي‌رفته و مربوط به دوران هخامنشيان است.


قدمت اين فرش، به 5 قرن قبل از ميلاد مي‌رسد و آنچه از نظر تاريخي، ساخت اين فرش را به ايرانيان نسبت مي‌دهد، طرح و نقشه سواران پارسي با پوشش و سلاح‌هاي دوران پرشكوه امپراتوري ايرانيان است كه شباهت بسياري به نقش‌هاي تخت جمشيد دارد. پروفسور رودنكو، معتقد است كه قالي پازيريك كار اقوام ايراني است. اين قالي، هم اكنون در موزه آرميتاژ در شهر سن‌پطرزبورگ روسيه نگهداري مي‌شود.


پيشينه فرش فارس
فرش فارس را به نوعي مي‌توان مادر فرش ايران نام نهاد. وجود قاليچه سنگي حجاري شده بر درگاه غربي تالار صد ستون تخت‌جمشيد كه اولين بار توسط تيليا باستان‌شناس ايتاليايي مورد توجه قرار گرفت و مشابهت آن با قالي پازيريك و مشابهت هر دو با نقوش تخت‌جمشيد و اساسا حجاري‌هاي دوران هخامنشي، وجود فرشبافي و اعتلاي آن را در فارس آن دوران محقق مي‌سازد. مورخين يوناني همراه اسكندر مقدوني نيز، از فرش ارغواني رنگي ياد مي‌كنند كه در قبر كورش در پاسارگاد گسترده بوده‌اند.


آنچه مشخص است، تاريخ مستند و ترديدناپذير فرش فارس، از سده دوم هجري آغاز مي‌شود. به استناد آن مي‌توان دريافت كه دستبافت‌هاي فارس در صدر اسلام و لااقل از قرن دوم هجري، به آن درجه از اعتبار و شهرت رسيده بود كه از اقلام عمده باج و خراج و ماليات باشد و همراه زر و سيم، به خزانه خلفا راه يابد.
در دوران پس از اسلام، قرن هشتم هجري را مي‌توان روزگار عظمت فرشبافي فارس دانست. اعتلاي فرشبافي فارس به آنجا رسيده بود كه غازان‌خان، بافت فرش‌‌هاي كاخ خود

در تبريز را به قاليبافان فارس سفارش داد.
در قرن نهم و دهم با آمدن طلايه‌داران قشقايي به فارس، هنر فرشبافي اين خطه، رونقي تازه گرفت و اين هنر، بيش از پيش، در مناطق ايل‌نشين تمركز يافت. اين تمركز كه تا زمان حاضر، كم و بيش ادامه يافته، ويژگي اساسي فرشبافي فارس است.
قابليت‌هاي فرش فارس
فرش فارس در بين دستبافت‌هاي ايراني، از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است:
- بافت بسيار متراكم و مستحكم كه محصول دارهاي افقي است.
- شيرازه دو رنگ همزمان با بافت
- ذهني بافي در طرح و نقشه
- رنگرزي گياهي با استفاده از گياهان رنگده بومي فارس
- استفاده از پشم مرغوب گوسفندان محلي فارس با توجه به چراگاه‌ها و مناطق جغرافيايي متفاوت
- دو پوده بودن بافت
- و ...
اين خصوصيات منحصر به فرد در دستبافت‌هاي فارس، در نهايت عامل ماندگاري آن در فرهنگ اصيل فرش ايران شده است.
اهميت اقتصادي فرش فارس


كمتر فرآورده‌اي يافت مي‌گردد كه در ارتباط با فعاليت‌هاي اقتصادي جامعه، گستره‌اي چون فرش وسيع و همه جانبه داشته باشد و اين خود، نشانگر اهميت اقتصادي اين دستباف صد‌در‌صد هنري است. فرش، مستقيم وغير مستقيم، با ساير كوشش‌هاي اقتصادي در ارتباط است. مهم‌ترين اين موارد، عبارتند از:
الف) از لحاظ مواد اوليه فرش، با اين افراد و مؤسسات: كشاورزان پنبه كار و افراد و مشاغلي كه با ايشان سر وكار دارند، از جهت مصرف پنبه در نخ تار فرش. دامداران و افرادي كه با ايشان در ارتباطند، از لحاظ تأمين پشم كه ماده اوليه فرش است. فروشندگان مواد رنگدار و رنگزاي

و مصنوعي اعم از داخلي و خارجي و در نتيجه در ارتباط با واردكنندگان و...
ب) از جهت كار، با اين افراد و مؤسسات: كارخانجات پنبه پاك‌كني، كارخانجات حلاجي پنبه و پشم يا افرادي كه بطور دستي اين كار را انجام مي‌دهند، كارخانجات ريسندگي و تاب‌دهي نخ يا افرادي كه دستي اين كار را انجام مي‌دهند، رنگرزان و عوامل آنها، نصب‌كنندگان دار، چله‌كش‌ها، بافندگان، استادكاران.
ج) از لحاظ معاملات وتجارت فرش با: تجار فرش داخلي، صادركنندگان، بازاريابان، كارگران و كارمندان مؤسسات تجاري. مؤسسات دولتي چون مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، بانك‌ها، گمركات، اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران.
بطور كلي فرش و صنايع جنبي آن، در به گردش در آوردن چرخ اقتصاد جامعه و ايجاد كار براي ميليون‌ها نفر از افراد ذيربط و نيز تقويت بنيه اقتصادي كشور از طريق افزايش سپرده‌هاي خارجي تامين ارز تأثير بسزا و قابل توجهي دارد.
صادرات فرش فارس


بازارهاي اروپا و ساير كشورهاي جهان، قرن‌هاست كه فرش فارس را به عنوان هنري ظريف مي‌شناسد و به داد و ستد آن مشغولند. جهانگرد هلندي، كارستين نيبور، از صادرات فرش به سال 1765 ميلادي (دوره زنديه) مي‌نويسد: " زنان عشاير، قاليچه‌هايي مي‌بافند كه به مقدار زياد، صادر مي‌شود... جاي شگفتي است كه به رغم كمبود امكانات، پشم را خيلي خوب رنگ مي‌كنند و فرش‌هاي خوب مي‌بافند."
در دهه‌هاي 1780 و 1790 ميلادي، بازرگانان كمپاني هند شرقي در ايران، بطور منظم، فراهم بودن فرش‌هاي صادراتي را در بندر بوشهر گزارش مي‌كنند كه قرن‌ها، بندرگاه اصلي براي صدور

دستبافته‌هاي فارس بوده است.
اسناد و دفاتر يكي از بازرگانان فرش، كه در اواخر قرن نوزدهم ميلادي در قاهره مي‌زيسته است، نشان مي‌دهد كه مقدار عمده‌اي از قالي‌هاي جنوب و مركز ايران بطور مداوم، از راه بوشهر به مصر و از آنجا، از راه بندر اسكندريه، به اروپا مي‌رفته است.
در حال حاضر نيز، بخش عمده‌اي ( در حدود 45%) صادرات غير نفتي استان فارس را صادرات فرش تشكيل مي‌دهد. گبه‌هاي ريزباف و درشت‌باف استن فارس، يكي از پرفروش‌ترين فرش‌هاي دنياست و مهم‌ترين قلم صادرات فارس را تشكيل مي‌دهد.


وجود تنوع در دستبافته‌هاي فارس، اعم از قالي كشكولي، عرب‌باف،‌ گبه، گليم‌ـ گبه‌هاي ريزباف و سوزني، چشم‌انداز صادراتي اميد‌بخشي را نويد مي‌دهد.

موزه‌ها، كلكسيونرها و پژوهش‌هاي فرش‌شناسي
فرش فارس، كالايي است هنري و داراي سابقه. همين دو خصوصيت، كافي است كه كالايي را به موزه‌ها برساند و طرفداران خاص خود را پيدا كند. فرش فارس هم از اين قاعده مستثني نيست.
نمونه‌هايي از زيباترين دستبافته‌هاي فارس را مي‌توان در موزه‌هاي مختلف ديد. از آن جمله: در ايران، موزه فرش ايران و موزه آستان قدس رضوي. و در دنيا، موزه ويكتوريا و آلبرت لندن، موزه يادمان دي‌يانگ در سانفراسيسكو، موزه بوداپست، موزه هنرهاي اسلامي قاهره و جز آن. مجموعه‌داران خصوصي مختلفي چون جرج برنز و دكتر سياوش آزادي نيز، به گردآوري فرش فارس پرداخته‌اند.
به تبع اين اهميت، پژوهش‌هاي مختلفي نيز در خصوص معرفي و دسته‌بندي دستبافته‌هاي فارس انجام گرفته است كه در اين خصوص، بايد از پژوهشگران ايراني چون دكتر سيروس پرهام، دكتر پرويز تناولي، دكتر طاهر صباحي و دكتر سياوش آزادي نام برد. در ميان پژوهشگران خارجي نيز بايد از مامفورد آمريكايي، سيدني چرچيل انگليسي، مري ريپلي آمريكايي، هوبل آلماني و سيسيل ادواردز نام برد.
اهميت فرهنگي و تاریخی فرش فارس
پرفسور آربري درست گفته‌است كه شايد به جرأت بتوان گفت كه طرح‌هاي كنوني قالي‌هاي فارس تا سپيده‌دم تاريخ، سابقه‌اي باستاني دارد. در لابلاي نقش‌هاي اشكالي، نگاره‌ها و نقشمايه‌هايي مي‌توان يافت كه سراسر تاريخ فرشبافي فارس را مي‌پيمايد. طراحي و نقشپردازي اشكالي برخي قالي‌هاي فارس، بي‌ترديد از شيوه‌هاي طراحي پيش از اسلام ايران مايه مي‌گيرد.


طراحي در دوران پس از اسلام در مرحله نخستين و تا دوران صفوي تبديل اشكال ساده هندسي به نقش‌هاي يكپارچه و شبكه‌هاي موزون كه از زنجيره‌هاي همه‌جانبي و متصل و مداوم دايره‌ها و چهارگوش‌ها و اشكال چند ضلعي به دست مي‌آيد. انگيزه و هدف طراحي اسلامي، وحدت است و ابديت و همبستگي يك‌يك نگاره‌ها و گسترش آنها تا بي‌نهايت. نگرنده نقش اسلامي، خود را جزيي از كل مي‌بيند و احساس مي‌كند كه تمام هستي در حركت مداوم و ابدي است و اين همان چيزي است كه در هنر پيش از اسلام نمي‌بينيم ولي در قالي‌هاي فارس مكرر مي‌بينيم.


در فرهنگ مردم فارس، نقشمايه‌ها، بيشتر از آنكه جنبه تزييني داشته باشند، داراي يك هويت نمادين هستند و همواره وظيفه و رسالتي براي بيان يك پيام برعهده دارند. در بيشترين

دستبافت‌هاي استان فارس، از فرش‌هاي بافندگان فارسي‌زبان حيات‌داوودي و ني‌ريز و بوانات و آباده و ايل باصري گرفته تا ايلات ترك‌زبان قشقايي، بهارلو و اينالو و نفر و عرب‌هاي فارس، نگاره‌هاي مشتركي وجود دارد كه مهمترين و قديمي‌ترين آنها، خورشيد آريايي، گردونه خورشيد، گل شطرنجي، نشان ساساني، مرغ و درخت، گل هشت‌پر و نيلوفر آبي به همراه انواع بيشماري از گل‌ها و ستاره‌ها و مرغ‌هاي ساده شده‌اي هستند كه ريشه‌هاي ديرينه‌اي در فرهنگ و تمدن هخامنشي‌ـ اشكاني‌ـ ساساني دارند كه قفقاز و آسياي صغير هم از اين جهان فرهنگي جدا نيست.
1- خورشيد آريايي
خورشيد آريايي معروف به سواشيكا، يكي از ديرين‌سال‌ترين نقشمايه‌هاي باستاني است كه از آن در يك مسير چندين هزار‌ساله در بيشتر تمدن‌هاي كهن برجاي مانده است. اين علامت در نزد ايرانيان آريايي قديم، نشانه و مظهر نمادين خورشيد بوده و غالبا در مركز ترنج‌ها جاي مي‌گيرد و مي‌تواند يادگاري باشد و اشاره‌اي رمزي به مركزيت خورشيد در تمدن ايران باستان.2- نشان ساساني
اين نگاره‌ها كه در ميان پاره‌اي از بافندگان لر و حيات داوودي فارس به نشان ساساني معروف است، تقريبا در گوشه و كنار تمامي قالي‌هاي فارس كه به شيوه اشكالي طراحي شده است، به چشم مي‌خورد. مشابهت بسيار زياد اين نشان و نگاره هشت‌پر قالي پازيريك، قابل توجه است.
3- مرغ و درخت
اين نگاره زمان ساساني، دو مرغ را نشان مي‌دهد كه روبروي هم و در دو سوي يك درخت يا آتشدان ايستاده‌اند. آنچه مسلم است، درخت، همان درخت زندگي يا درخت مقدس ساساني است و آن دو مرغ، نگهبان آن هستند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 14 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

گزارش کارآموزی حسابداری مرکز مخابرات استان فارس

word قابل ویرایش
111 صفحه
34700 تومان
گزارش کارآموزی حسابداری مرکز مخابرات استان فارسمقدمه:اگر به تاريخ بنگريم و زندگی جوامع انسانی را مطالعه كنيم نيك می بينيم يكی از مهمترين فرازهای زندگی بشری موضوع ارتباط و چگونگی ايجاد آن بوده است اين موضوع برای مردم جوامع به ويژه حاكمان و دولت ها از اهميت خاصی برخوردار بوده است در گذشته پيام از طريق پيك های ت ...

دانلود پاورپوینت استانداردهای فرش و مواد اولیه مرتبط

PowerPoint قابل ویرایش
60 صفحه
23700 تومان
اسلاید 1 :1-تعریف پشم:پشم پوست بدن گوسفند که با توجه به روش جدا کردن آن از پوست گوسفند به2 دسته تقسیم میشود.  1-1-پشم چیده شده:آن را در زمان حیات دام از بدن گوسفند جدا میکنند.1-2-پشم کنده شده و دباغی شده:پشم را پس از کشتن دام از روی پوست گوسفند میکنند.اسلاید 2 :2-اصطلاحات بکاربرده شده وعوامل موثردردرجه بندی:2 ...

دانلود مقاله بررسی تطبیقی نقش قابهای خشتی فرشهای مناطق استان چهارمحال و بختیاری

word قابل ویرایش
17 صفحه
21700 تومان
مقدمهیکی از معروفترین انواع فرشهای بختیاری قالی خشتی است که در تمام دنیا شناخته شده است. هر نقش آمیزهای از شکلها و رنگهای متأثر از طبیعت و باورهای بافنده است که در ذهن او آفریده میشود و بر بافته نقش میبندد. درباره فرش بختیاری بررسی و مطالعه بسیار صورت گرفته است، اما درخصوص مقایسه این نقوش در نقاط مختلف استان ...

دانلود مقاله بررسی عوامل تأثیرگذار بر دانش کشاورزی پایدار ذرت کاران نمونه استان فارس

word قابل ویرایش
12 صفحه
21700 تومان
مقدمهعلی رغم محدودیتهای منابع طبیعی، بخش کشاورزی در طی قرن اخیر با کمک فنآوریهای نوین در زمینه تأمین غذای جمعیت روز افزون جهان به پیشرفتهای شگرفی نائل آمده، اما این دستاوردها در بسیاری از موارد سبب بروز نگرانیها و مشکلات زیست محیطی درگستره جهانی نیز شده است (١٢).در اکثر کشورها، رشد و توسعه کشاورزی بیشتر در جه ...

دانلود فایل پاورپوینت بررسی تاریخچه فرشبافی در شهر هفتکل استان خوزستان

PowerPoint قابل ویرایش
10 صفحه
23700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته نساجی
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : بررسی تاریخچه فرشبافی در شهر هفتکل استان خوزستان هدف آشنایی با تاریخچه فرشبافی در منطقه ای که نامی از آن در جغرافیای فرش ایران وجود ندارد. چکیده : این تحقیق بیشتر میدانیست و در باره تاریخچه و طرح و نقش فرشهای این منطقه توضیح داده است اسلاید 2 : پ ...

مقاله برآورد ارزش تفریحی پارک ملی بمو دراستان فارس با استفاده از روش ارزش گذاری مشروط

word قابل ویرایش
10 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
*** این فایل شامل تعدادی فرمول می باشد و در سایت قابل نمایش نیست *** برآورد ارزش تفریحی پارک ملی بمو دراستان فارس با استفاده از روش ارزش گذاری مشروط چکیده هدف از انجام این مطالعه برآورد ارزش تفریحی پارک ملی بمو در استان فارس با استفاده از روش ارزش گذاری مشروط است. برای بررسی عوامل موثر بر میزان تمایل به ...

مقاله ارزیابی عناصر اقلیمی کاروانسراهای دوره صفویه و قاجاریه استان فارس

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
ارزیابی عناصر اقلیمی کاروانسراهای دوره صفویه و قاجاریه استان فارس چکیده: یکی از جلوه های معماری ایران، کاروانسراها هستند. پررونقترین دوره ساخت و مرمت کاروانسراها متعلق به عصر صفوی است. این بناها ضمن توجه به مسائل زیباشناختی و اقلیمی پاسخگوی نیازهای رفاهی و امنیتی مسافران نیز میباشند. استان فارس با بیش از 28 ...

مقاله بررسی رابطه بین مؤلفه های ظرفیت سازمانی با عملکرد سازمانی بر اساس رویکرد اسلامی در اداره کل میراث فرهنگی استان فارس

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی رابطه بین مؤلفه های ظرفیت سازمانی با عملکرد سازمانی بر اساس رویکرد اسلامی در اداره کل میراث فرهنگی استان فارس چکیده هدف از توسعه ظرفیت سازمانی، کمک به بهبود عملکرد سازمانی در پرداختن به موضوعات شناخته شده و واکنش نسبت به موضوعات به وجود آمدهای میباشد که ناشی از تغییر سریع جهان امروز است؛ به عبارتی دیگ ...