مقاله در مورد مراسم ظهر عاشورا در شهرستان تفت

word قابل ویرایش
13 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

نمی دانم چرا عزاداری برای امام حسین (ع) به این شکل جا افتاده است یعنی هنوز امام حسین شهید نشده است ما ده شب برای ایشان عزاداری می کنیم ولی با شهادت ایشان در ظهر عاشورا تقریبا عزاداریها تمام می شود. اما به هرحال مراسم عزاداری در تفت به این صورت است

که هرشب یکی یا چندمحله میزبان هیاتها ی عزاداری هستند تا شب آخر مثلا شب عاشورا محله سرده میزبان تمام هیاتهای تفت است و فردای آن روز یعنی صبح روز عاشورا تمام هیاتهای عزاداری طبق برنامه ای که از طرف فرمانداری تعیین شده است وارد حسینیه امام می شوند وبه عزاداری می پردازند تا ظهر عاشورا بعد از عزاداری در صبح و شهادت امام حسین در ظهر عاشورا مردم طبق یک سنت قدیمی برای نخل برداری (نقل برداری) به حسینیه امام می آیند البته در تفت دو

حسینیه بزرگ یکی حسینیه ابوالفضل (ع) در محله گرمسیر و دیگری حسینیه امام در محله بازار وجود دارد که دو نخل قدیمی بزرگ در آنجا هست که نماد تابوت امام حسین(ع) و در روز بیست و یکم رمضان تابوت حضرت علی (ع) است .
مراسم به این شکل اجرا می شود که جوانان هیئت سرده از محله خود با پای پیاده و سینه زنان به طرف حسینیه گرمسیر حرکت میکنند و در مسیر با خواندن نوحه های زیبا مثل:
روز قتل بی کسان است ای خدا
ماتم لب تشنگان است ای خدا
این حسین نازنیین است ای خدا
جسم پاکش بر زمین است ای خدا

و پیوستن مردم به آنها تا نزدیکی حسینیه می روند در آنجا مردمی که در زیر نخل جا گرفته اند که شامل جوانان محله گرمسیر در سمت راست نخل– جوانان سلطان آباد در جلو نخل و جوانان محله بازار در عقب نخل هستند سمت چپ نخل را هم برای هیئت سرده در نظر می گیرند.
دز اینجا هیئت سرده بر سر زنان و با گفتن حسین حسین و دوان دوان وارد حسینیه می شوند . و به طرف نخل می روند و در زیر نخل در جایگاه مخصوص خود جای میگیرند و با صدای یا علی نخل را بلند می کنند و حرکت می کنند در این لحظه از بلند گو تکیه اذان گفته می شود . شخصی روی

نخل به عنوان راهنما می ایستد و نخل برداران را راهنمایی می کند. بعد از گرداندن نخل دور کلک حسینیه برای سه مرتبه نخل را در پایین حسینیه گذاشته و باز با حسین حسین گفتن جلو عزاخانه امام حسین می آیند دقائقی را بر سر و صورت خود می زنند و حسین حسین می گویند . در حسینیه گرمسیر مراسم تا همین جا تمام می شود . بعد هیئت سرده از حسینیه گرمسیر به طرف حسینیه امام حرکت می کنند.
و مانند دفعه قبل با پای پیاده و سینه زنان و نوحه خوانی مثل:

این قاسم پادر حنا در کربلا
ای شعور آخر عزا شد ای خدا
در نجف شیر خدا دارد عزا
فاطمه بر سر زنان است ای خدا
تا پایین حسینیه امام می آیند مردم در زیر نخل جا گرفته اند طبق سنت قدیمی قسمتی از نخل برای جوانان بازار و قسمتی برای محلات دیگر در نطر گرفته شده است و قسمتی را هم برای هیئت میهمان یعنی سرده در نظر می گیرند.
هیئت با ورود به حسینیه به طرف نخل می روند و حسین حسین کنان در زیر نخل جا می گیرند و با مستقر شدن همه در زیر نخل و بلند کردن نخل با همصدایی یا علی نخل برداری آغاز می شود و

صدای موذن در حسینیه طنین انداز می شود. واقعا صحنه تکان دهنده ای است همه کسانی که در اطراف حسینیه هستند و تماشا می کنند در حال گفتن حسین حسین هستند و همینطور اشک از دیدگانشان روان است. عده ای از مردم که نذر و نیاز دارند با رسیدن نخل به پایین حسینیه برای بار اول گوسفند یا گاو یا هر چیز ی که نذر کرده اند را جلو نخل قربانی می کنند . در اینجا نیز نخل سه دور دور حسینیه می چرخانند سپس نخل را زمین گذاشته و به طرف عزاخانه می دوند و هر کس در آنجا ارباب بی کفن خود را صدا می زند تا اینکه صدای خواندن تعدادی از قدیمیهای هیئت بازار به گوش می رسد .
تا که ز مرکب شه والا فتاد غلغله بر عالم بالا فتاد

لرزه بر آن چرخ معلا فتاد گفت در آن لحظه خدای کریم
انا فدیناه بذبح العظیم
ذکر گرفتی که زحق جبرئیل آمده از نزد خدای جلیل
داد بشارت به نجات خلیل گفت در آن لحظه خدای کریم
انا فدیناه بذبح العظیم
فاطمه گیسوی پریشان بکف نعش حسین را بگرفتی ز بر
گفت که ای زاده من ای پسر گفت در آن لحظه خدای کریم
انا فدیناه بذبح الظیم
گفت که ای اکبر نا شاد من گفت که ای قاسم داماد من
گفت که ای اضغر ناکام من گفت در آن لحظه خدای کریم
انا فدیناه بذبح العظیم

سپس مطالبی از غریبی حسین خوانده می شود بعد نوحه خوانان هیئت بازار و سرده نوحه می خوانند و مردم به سینیه می زنند سپس هیئت سرده شام غریبان را از همانجا شروع می کنند و به طرف محله خود حر کت میکنند. در اینجا هیئت دو گروه شده و یک گروه می نشیند و برسر زنان ابیاتی را می خواند و بلند می شوند و حرکت می کنند و گروه دیگر می نشیند و ابیاتی می خوانند و همین جور تکرار می شود . ابیاتی مانند:
شام غریبان حسین امشب است امشب است
اول درد و مهن زینب است زینب است
حاجتی دارم به تو ای ساربان ساربان
این شتران را تو به تندی مران ساربان
طفل یتیمی زحسین گمشده گمشده

زینب از این غصه دلش خون شده خون شده
بابا حسین جان امشب کجایی ؟
آغاز محرم‌الحرام ، ماه قیام کربلا ، مردم مومن استان دارالعباده یزد برای سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) مهیا شدند.
مردم این خطه با ارادت خاص به ائمه‌اطهار (ع) آیین‌های ویژه ماه محرم را از شب گذشته در سطح این استان آغاز کردند.
ویژگی‌های خاص عزاداری مردم یزد و عشق و علاقه عاشقان اهل بیت زبانزد خاص و عام است.
استان یزد هنرمندانی را در دامان خویش پرورانده که در زنده نگهداشتن واقعه عظیم کربلا به نوبه خویش سهم بسزایی داشته‌اند.

شاعرانی از جمله ریاضی یزدی ، جیحون یزدی ، واصل یزدی ، هرندی افضلی و بهجتی اشعاری سروده‌اند که هیات‌های عزاداری در نوحه‌خوانی‌های خود از این اشعار استفاده می‌کنند.
در دهه اول ماه محرم در یزد برپایی آیین‌های عزاداری سومین امام شیعیان همانند دیگر نقاط کشور به اوج خود می‌رسد و همراه با این مراسم زیارت عاشورا و اقامه نماز در حسینیه‌ها، مساجد ، تکایا و امامزاده‌ها برگزار می‌شود.

براساس یک سنت دیرینه در یزد از روز پنجم محرم هیات‌های عزاداری که شامل سینه زن ، زنجیرزن و شبیه خوان است به دعوت مسوولان حسینیه‌ها و مجالس عزاداری در این مکانها حضور یافته و به عزاداری می‌پردازند.
درشهر یزد حسینیه شاهزاده فاضل، وقت الساعت، مسجد روضه محمدیه،امامزاده جعفر (ع) ، امامزاده سید جعفر(ع)، خانه معروف امام حسینی از جمله مکانهای مذهبی است که آیین‌های عزاداری در آن برپا می‌شود.
مراسم ویژه سومین روز شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) در ‪ ۱۳‬محرم از دیگر آیین‌های ایام محرم در استان یزد است.
این آیین از ‪ ۶۰‬سال پیش به ابتکار یکی از روحانیون معروف یزد مرحوم حجت‌الاسلام ” سید علی محمد وزیری ” در این استان رواج یافت.
به همین مناسبت در شهر یزد هیات‌های عزاداری از صبح تا عصر روز سیزده محرم در مسجد ملا اسماعیل و همچنین تکیه بعثت یزد به عزاداری می‌پردازند و نظیر این مراسم در دیگر مناطق ا

ستان برگزار می‌شود.
همچنین به مناسبت هفتمین روز شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت ، آیینی در سطح استان از جمله در حسینیه” فهادان” یزد برپا می‌شود و عزاداران به سوگ می‌نشینند و مراسم شام غریبان برگزار می‌کنند.
” نخل برداری ” در این استان از دیگر آیین‌های رایج در ایام عزاداری سالار شهیدان است.
“نخل” که یک وسیله چوبی است و نشانگر پیکر مطهر حضرت ابا عبدالله‌الحسین (ع) است در اغلب تکیه‌ها و حسینیه‌های استان وجود دارد.

عزاداران امام حسین (ع) پس از اقامه نماز ظهر عاشورا به یاد تشییع فرزند زهرای مرضیه در حالی که بر سر و سینه می‌زنند،حسین حسین گویان، چند مرتبه نخل را در محوطه تکیه‌ها و حسینیه‌ها به حرکت در می‌آورند.
آیین” نخل برداری ” و ” تعزیه خوانی ” در شهرها و روستاهای مهریز،میبد، اردکان ، تفت ، بافق ، صدوق و زارچ بطرز ویژه‌ای برگزار می‌شود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد نیز در اطلاعیه‌ای ، به رسم سنت دیرینه ، برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در منزل سومین شهید محراب را اعلام نمود
در ضلع غربى میدان هفتم تیر چادرى برپا شده است. تن سرد آسفالت خیابان را با فرش هاى ماشینى دستباف مفروش کرده اند. گوشه اى از چادر سماور بزرگى روى میز گذاشته و به

عزاداران چاى مى دهند. طى سه روز نخست دهه محرم داربست بالا مى رود و چادر برزنتى بر پا مى شود. بیش از ۷۰۰ عزادار اقلیت هاى مذهبى مسیحى و زرتشتى زیر چادر هیات ثارالله گرد هم مى آیند و در عزادارى سالار شهیدان به سینه زنى مى پردازند. «ادموند طوفانیان» یکى از موسسین و بانیان این تکیه مى گوید: «در سال هاى گذشته، جوانان و نوجوانان ارمنى به اتفاق دوستان مسلمانشان به هیات هاى مذهبى مسلمانان مى رفتند. آنان در دسته ها و تکایاى شیعیان سینه زنى مى کردند و بسیارى از اعضاى هیات نمى دانستند که جوان مسیحى کاتولیک

ى در کنارشان براى امام آنها سوگوارى مى کند. در سال ۱۳۷۸ باخبر شدیم که حدود ۴۰۰ نفر از جوانان ارامنه در این مراسم شرکت مى کنند. از همان سال بر آن شدیم هیاتى راه بیندازیم و خیل جوانان مسیحى علاقه مند به شیعیان و امامشان را گردهم آوریم.»وى در خصوص مشکلات این طرح مى گوید: «ابتدا طرح ما موارد ابهام زیادى بین جامعه ارامنه و حتى مسلمانان به وجود آورد. پس از توجیه آنان در خصوص اهداف راه اندازى هیات، تکیه ثارالله را در مرکز شهر برپا کردیم.» وى در خصوص استقبال مردم مى افزاید: خیلى از مسلمانان پس از شنیدن این خبر خوشحال شده و براى تاسیس هیات تمایل نشان دادند.» نکته جالب توجه د ر برگزارى مراسم عزادارى این هیات حضور واعظ مسلمان است. معمولاً وعاظى به این هیات دعوت مى شوند که به شرح فرهنگ عاشورا و اهداف انسانى امام حسین(ع) مى پردازند. برگزارى مراسم مانند مسلمانان است. مداح نوحه مى خواند و جمعیت زیادى که زیر چادر گرد هم آمده اند، پس از سینه زنى زمانى که میدان هفتم تیر در مرکز شهر ازدحام خود را از دست داده، به شکل دسته عزادار از چادر بیرون مى آیند. جمعى از عزاداران در بیرون چادر به انتظار ایستاده اند. جوان بلندقامتى که علامت را به دوش مى کشد، بى قرار دست بر طاق شال ها مى کشد. نوجوانان کتل ها و پرچم ها را برمى گیرند و چند گام پیش تر مى ایستند. هر سال بر تعداد مشتاقان امام حسین افزوده مى شود. در این بین که

جمعیت داخل چادر سینه زنى و نوحه خوانى جمعى را آغاز کرده اند، با هم آویى تک خوان از چادر بیرون مى آیند و در صفوفى منظم راهشان را در خیابان بهارشیراز مرکز اقلیت هاى دینى، پیش مى گیرند. زنان نیز در پى دسته روانند و سینه زنان با هیات حرکت مى کنند. پس از مراجعت دسته به هیات ثارالله عزاداران نذورات هموطنان مسیحى شان را میل مى کنند. طوفانیان در این باره مى گوید: «چاى، قند، برنج، گوشت و کلیه هزینه هاى هیات را مسیحیان علاقه مند به امام حسین

(ع) نذر مى کنند. از سال ۱۳۷۹ نام هیات را در لیست تکایاى عزادارى تهران ثبت کرده ایم و هر سال بر تعداد عزاداران افزوده مى شود. آمار پراکنده نشان از حضور جمعیت ۷۰۰ نفره از ارامنه دارد.» نکته حائزاهمیت حضور مسلمانان در کنار پیروان سایر ادیان است. حتى برخى نمى دانند دوستان عزادار کنارشان اقلیت هاى مذهبى هستند. او مى گوید: «با نهادینه کردن فرهنگ

عاشورا به عنوان آزادگى و انسانیت، هیچ اختلافى بین مذاهب وجود نخواهد داشت. ما خوشحالیم که فرزندانمان فرهنگ آزادمردى و پایبندى به عقاید را بیاموزند، امام حسین(ع) در این زمینه یک الگو است.»پس از نوحه خوانى ها به زبان فارسى و صرف شام و چاى، دست ها بالا مى رود. این بار به زبان ارمنى دعا مى خوانند. از چهره هاشان پیداست که براى قبولى عزادارى و عباداتشان و نیاز تمام نیازمندان دعا مى کنند.
• زرتشتى ها
ماه محرم همه ایران سیاهپوش مى شود. زرتشتیان استان یزد مرکز استقرار زرتشتى هاى ایران در این روزها مانند دیگر هموطنانشان عزادارند. «مهرشاد بزرگى» از اقلیت زرتشتیان ایران مقیم یزد مى گوید: «هرساله با شروع محرم بسیارى از زرتشتیان یزد همپاى مسلمانان به عزادارى مى پردازند. شیوه عزادارى زرتشتیان با شیعیان کمى متفاوت است. آنها در آئین خود پوشیدن لباس سفید را مقدس مى دانند. زنان و مردان سپیدپوش زرتشتى با حضور در آتشکده گرد هم مى آیند و براى امام حسین(ع) و یارانش به سوگوارى مى پردازند. آنها امام حسین(ع) را داماد ایرانى ه

ا مى دانند، چون پس از جنگ اعراب و ایران در اواخر دوره ساسانى شاهدخت شهربانو به همسرى فرزند على(ع) درآمد. آنها به داشتن داماد شجاعى چون امام حسین(ع) افتخار مى کنند.»در مراسم زرتشتیان غذاهاى زیادى طبخ مى شود و مانند هموطنان مسلمانشان نذرى مى دهند. زرتشتیان با خواندن دعا و طلب ادامه راه آزادگان دنیا، مراسم خود را برگزار مى کنند. هرساله زرتشتیان زیادى از شهر هاى بافق، میبد، تفت، مهریز و مهاباد به مرکز استان شهر یزد مى آیند تا در عزادارى امام حسین(ع) شرکت کنند.
• مسلمانان اهل سنت
مراسم عزادارى و شادمانى جزیره قشم به دلیل سنى بودن مردم متفاوت است هر چند اعتقاد مردم این منطقه مانند شیعیان نیست اما در روز عاشورا و به دلیل احترام به فرزند امام على(ع)

روزه گرفته و در مساجد قرآن مى خوانند.جزیره قشم بزرگترین و پرجمعیت ترین جزیره ایرانى در خلیج فارس است که فاصله آن با بندرعباس تنها ۳۷ کیلومتر است و این موضوع باعث شده تا قایق ها و کشتى هاى مسافرى اقدام به جابه جایى مسافران از بندرعباس به قشم کنند.فاصله زمانى براى طى کردن این مسیر بنا به وسیله نقلیه از ۴۵ دقیقه تا دو ساعت متغیر است.جاذبه هاى فراوان طبیعى، تاریخى و فرهنگى این جزیره به حدى است که «بیژن دره شورى» کارشناس برجسته محیط زیست مى گوید: «قشم بهترین نقطه جهان براى تفریح است.»شیعیان مهاجر

قشم که حدود چهار هزار نفر هستند با تشکیل سه هیات در شهر قشم به عزادارى براى امام حسین(ع) مى پردازند. مساجد معروف این جزیره نیز شامل مسجد جامع قشم، مسجد و مقبره شیخ برخ در روستاى کوشه مربوط به زمان خلیفه دوم عباسى، مسجد و مدرسه کمالیه دربند حاج على، مسجد قبا در روستاى هلر و مسجد رمچا هستند.به گفته «عاشقى» یکى از بومیان جزیره مردم در مراسم عزادارى آشنایان خود سه روز قرآن خوانى مى کنند و به یک قارى قرآن پول مى دهند تا بر سر مزار متوفى به تلاوت قرآن بپردازد. بازدید ها بیشتر در عید فطر و قربان است و در

عید نوروز هیچ مراسمى برگزار نمى شود. جاذبه های گردشگری _ ماه محرم همه ایران سیاهپوش می شود. زرتشتیان استان یزد، مرکز استقرار زرتشتی های ایران، در این روزها مانند دیگر هموطنانشان عزا دارند.
«مهرشاد بزرگی» از اقلیت زرتشتیان ایران مقیم یزد، به میراث خبر می گوید: «هر ساله با شروع محرم بسیاری از زرتشتیان یزد همپای مسلمانان به عزاداری می پردازند. شیوه عزاداری زرتشتیان با شیعیان کمی متفاوت است. آنها در آیین خود پوشیدن لباس سفید را مقدس می دانند . زنان و مردان سپید پوش زرتشتی با حضور در آتشکده گردهم می آیند و برای امام حسین و یارانش به سوگواری می پردازند .آنها امام حسین را داماد ایرانیها می دانند ،چون پس از جنگ اعراب و ایران در اواخر دوره ساسانی شاهدخت شهربانو به همسری فرزند علی(ع) در آمد آنها به داشتن داماد شجاعی چون امام حسین افتخار می کنند».
در مراسم زرتشتیان غذاهای زیادی طبخ می شود و مانند هموطنان مسلمانشان نذری می دهند، زرتشتیان با خواندن دعا و طلب ادامه راه آزادگان دنیا، مراسم خود را برگزار می کنند .هر ساله زرتشتیان زیادی از شهر های بافق، میبد، تفت، مهریز و مهاباد به مرکز استان شهر یزد، می آیند تا در عزاداری امام حسین شرکت کنندتهران در نهمین روز ازماه محرم و روز حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) علمدار سید و سالار شهیدان حضرت حسین‌بن‌علی(ع) غرق در ماتم و عزا است.
مردم تهران دراین روز یک باردیگر به سوگ نشستند و بابرپایی مراسم عزاداری پرشور ، یاد علم

دار کربلا و امام حسین (ع) ویاران مجاهد آن حضرت را گرامی داشتند.
در نهمین روز از ماه محرم ، عاشقان سید و سالارشهیدان حضرت امام حسین (ع) با حضور در مساجد ، حسینیه هاو تکایا در ماتم مصایب سرور آزادگان جهان به سوگواری و عزاداری پرداختند.

وعاظ و خطبا در شب و روز تاسوعای حسینی به تشریح اهداف قیام حضرت امام حسین(ع) و شرح رشادت‌های ابوالفضل العباس و ‪ ۷۲‬تن از یاران باوفای سالار شهیدان پرداختند.
مردم تهران در مراسم شب تاسوعای حسینی که نقش آن در تاریخ شیعه به نام حضرت ابوالفضل العباس حک شده است ، در غم از دست دادن یاران اباعبدالله الحسین (ع) گریستند.
گزارش خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی از سطح شهر تهران حاکی است ، انبوه عزاداران حسینی درساعات اولیه روزجمعه باحضور درمساجد،حسینیه‌ها و تکایا به قرائت زیارت عاشورا و عزاداری پرداختند و بر مظلومیت امام و مقتدای خویش و ‪ ۷۲‬تن از یاران آن حضرت گریستند.

سوگواران سومین امام شیعیان جهان در دسته‌های عزاداری با سردادن اشعار حزن‌انگیز در خیابان‌های تهران،خاطره رشادت‌ها و پایمردی‌های امام حسین(ع) را گرامی داشتند.
در پیشاپیش هیات‌های عزادار،نوجوانان وجوانان علامت‌هاو پرچم‌های منقوش به شعارهای سازش ناپذیری سرور آزادگان حسین بن علی(ع) را حمل می‌کنند.
صدای طبل و شیپور و نوای عزا و نوحه‌سرایی و اشعار مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع)که با فرودآمدن زنجیرها بر دوش عزاداران همنوا است فضای شهر تهران را از اوایل بامداد پر کرد.
از شهرهای ری ، ورامین ، کرج ، دماوند،قرچک،اسلام شهر،رباط کریم و سایر مناطق استان نیز خبر می‌رسد مردم در تاسوعای حسینی یکپارچه درحزن و اندوه هستند و صدای مرثیه خوانی ا گوشه گوشه شهرها و روستاها اوج می‌گیرد.

مردم از هر کوچه و برزن با تشکیل هیات‌های عزاداری، چون سیل روان شده وصحنه‌ای از وفاداری را نسبت به سرور شهیدان به نمایش می‌گذارند.
عزاداران که پنج شنبه شب تا صبح جمعه به یاد مظلومیت حضرت ابوالفضل العباس(ع)علمدار وفادار کربلابه عزاداری پرداختند.
گزارش‌های دریافتی حاکیست که در تاسوعای حسینی بارگاه ملکوتی حضرت امام خمینی(ره )، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم و بارگاه امامزاده‌های تهران غرق در سوک وماتم است.
امروز دل باختگان فرزندان عزیز خاتم پیامبران (ص ) با شرکت گسترده خود درنماز جمعه و آیین‌های عزاداری و سوگواری باردیگر پیوند ناگسستنی خویش با پرچمدارنهضت عاشورا و یاران باوفایش تجدید کردند.

 

گزارش‌های رسیده حاکیست در مسیر حرکت هیات‌های عزاداری، مردم با قربانی کردن گوسفند و دودکردن اسپند، مقدم عزاداران را گرامی می‌دارند.
مردم همچنین با برپایی ایستگاه‌های توزیع نذورات از عزاداران حسینی با شربت پذیرایی می‌کنند.
در هر نقطه از شهر تهران جمعیت کثیری به صورت دسته‌های سینه زن و زنجیر زن به چشم می‌خورد و حضور کودکان و نوجوانان در پیشاپیش هیات‌های عزادارمحلی ، بسیار چشمگیر است.
مرقد مطهر حضرت امامزاده صالح(ع) ، امامزاده هاشم ، امامزاده حسن(ع) تهران ومهدیه تهران از جمله مکان‌هایی بود که مردم در روز شب و روز تاسوعا برای گرامیداشت یاد و خاطره جانبازی‌ها و حماسه آفرینی‌های امام سوم شیعیان و یارانش به این نقاط سرازیر شده بودند.
دراین محل ، مداحان اهل بیت تا هنگام اذان ظهر به نوحه‌خوانی و مرثیه سرایی مشغول هستند و عزاداران با فریادهای ” حسین،حسین ” به سرو سینه می‌زنند.
منطقه بازار تهران و خیابانهای اطراف آن امسال نیز همچون سالهای گذشته شاهد حضور مردان و زنان ایرانی با قومیتهای مختلف است ، که هر یک از این گروهها به شیوه سنتی و مخصوص به خود عزاداری می‌کنند.ک‪۳‬
تصاویر مرتبط

شهادت امام حسین(ع) به نحوه برجسته ای در اعتقادات و باورهای دینی مردم بنگلادش جای دارد که دولت بنگلادش روز عاشورا را تعطیلی رسمی در این کشور اعلام کرد.
به گزارش اداره کل روابط روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،شهادت امام حسین(ع) به نحوی بارز و برجسته در اعتقادات و باورهای دینی مردم بنگلادش جای دارد، اگر چه برخی از اعتقادات انحرافی بوده و تحت تأثیر برخی احادیث جعلی است ، اما به طور کلی شهروندان این کشور،در مراسم عزاداری امام حسین(ع) به صورت گسترده شرکت می‌کنند.

در روز عاشورا ضمن اعلام تعطیلی رسمی توسط دولت بنگلادش در سرتاسر کشور اعم از پایتخت، شهرستان‌ها و روستاها فریاد «وای حسین، وای امام» به گوش می‌رسید. مردم بنگلادش با حمل علامت‌ها و پرچم‌های رنگارنگ و متنوع در قالب دسته‌های عزاداری در کوچه‌ها و خیابان‌ها به حرکت در می‌آیند.رقم چند هزار نفری شیعیان در مقایسه با جمعیت ۱۵۰ میلیونی بنگلادش شاید از نظر تعداد قابل ملاحظه نباشد، ولی نفوذ اهل بیت (ع) و پیشینه تاریخی- فرهنگی این کشور گویای عمق اعتقاد مردم به عاشورا و امام حسین(ع) است.

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران هم ضمن حمایت از گروه‌ها و دستجات مذهبی برای برگزاری هرچه پرشورتر این مراسم اقدامات گسترده‌ای به شرح ذیل انجام داد :
۱- برگزاری مراسم سخنرانی، عزاداری و سینی زنی
۲- برگزاری نمایشگاه عکس‌های مذهبی و خوش‌نویسی قرآنی در حسینیه دالان
۳- شرکت در مراسم عزاداری در منطقه مانیک‌گنج در روز عاشورا
۴- همکاری در برگزاری سمینار «محرم در اشعار قاضی نذرالاسلام»
۵- برگزاری سمینار «نقش عاشورا در احیای سنت نبوی»
۶- تهیه ۵ برنامه مستند تلویزیونی درخصوص محرم و پخش آن از طریق تلویزیون در چهار روز پایانی دهه اول محرم.ح.ذ/

طبقه بندی موضوعی:
سفیدی مطلق برف، روشنایی کم سوی هلال ماه محرم را بر گستره دشت در دامنه سبلان همیشه استوار بازتاب و آن را پر فروغ‌تر بر دیدگان اشک‌آلود عاشقان ابی عبدالله حسین (ع) جلوه می‌دهد.
وزش باد، طنین سوزناک نوحه‌خوانان و نغمه ملکوتی ” مظلوم حسین ، عطشان حسین عالم سنه قربان حسین ” را همراه با صدای سنگین زنجیرزنی و سینه‌زنی از فواصل دور و نزدیک از پیچ و خم کوچه و پس کوچه‌های شهر اردبیل به گوش می‌رساند.
سوز و سرمای هوا چون تازیانه‌ای بر پیکر نیمه عریان عزاداران که باید پس از چندین روز و شب سینه زنی و زنجیر زنی خسته باشند، فرود می‌آورد اما عشق حسین (ع) سوز و سرما و خستگی نمی‌شناسد.
پیر مردانی که در روزهای عادی با اندک سرد شدن هوا یارای بیرون رفتن از خانه حتی برای انجام کاری ضروری را ندارند در سرمای بیش از ‪ ۳۰‬درجه سانتی گراد زیر صفر اردبیل پیشاپیش نوجوانان و جوانان از محله‌ای به محله‌ای دیگر و از مسجدی به مسجدی دیگر به عزاداری می‌روند که گاهی این عزاداری‌ها تا پاسی از نیمه شب ادامه می‌یابند.

به گزارش خبرنگار ایرنا شهر اردبیل که لقب پر افتخار دارالارشاد و دارالامان را یدک می‌کشد در روزهای پایانی دهه اول محرم جلوه‌های باشکوهی از عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت (ع) را باانجام عزاداری‌هایی به شیوه سنتی به تماشا گذاشته است.
خلوص نیت و پاکی نوجوانان ، جوانان ، پیرمردان و حتی کودکانی که در این آیین‌ها حضور می‌یابند و یا برای ساعت‌ها در کنار تکایا ، کوچه‌ها و بازار شهر ایستاده و بی‌ریا در مظلومیت حسین بن علی و اهل بیت پاکش عاشقانه اشک بر گونه‌هایشان جاری می‌شود با هیچ قلم و زبانی قابل توصیف نیست.

اشک ریختن به مظلومیت سرور شهیدان نه برای اینکه این بزرگ مرد تاریخ به ظاهر در برابر دشمنان شکست خودره بود، بلکه به خاطر اینکه با قومی ظالم روبرو بوده که باوجود سعی و زحمات فراوان، این قوم ظالم هدایت پذیر نشدند و سرانجام این امام بزرگوار تا آخرین لحظه در مقابل ظلم ایستاد و سرانجام با شهادت خویش پایه‌های دین مبین اسلام را استوار گردانید.
با نزدیک شدن به روزهای تاسوعا و عاشورا لحظه به لحظه بر شور و شوق عزاداری‌ها در شهر اردبیل و بخش‌ها و روستاهای تابعه افزوده می‌شود.
این عزاداری‌ها به شکل حرکت دسته‌های عزاداری تا شامگاه در کوچه و بازار شهر و نیز سینه‌زنی و زنجیر زنی در در طول شب در مساجد و تکایا تا روز تاسوعا بطور مرتب ادامه می‌یابد و عزاداران هر محله هرشب به‌عنوان میهمان به مساجد دیگر نقاط شهر می‌روند.
براساس یک سنت دیرینه همه ساله از روز دوم تا هشتم محرم به غیر از روز جمعه ساکنان نقاط مختلف این شهر به نوبت برای عزاداری به سوی بازار ، خیابان‌ها مرکزی و تعدادی از مساجد محلات واقع در بافت قدیمی شهر روانه می‌شوند.
نقاط مختلف شهر اردبیل از گذشته‌های دور به شش محله اصلی شامل اونچی میدان (گازران) ، سرچشمه ، عالی‌قاپو ، پیر عبدالملک ، اوچ دکان و طوی تقسیم شده است که به‌ترتیب با مساجد و تکایای تابعه خود عازم بازار می‌شوند.

به‌گزارش خبرنگار ایرنا عزاداران درحالیکه ریش سفیدان محله همراه با علم‌ها و بیرق‌های سبز، سرخ و سیاه در پیشاپیش آنان حرکت می‌کنند در طول مسیر خود به زنجیرزنی و سینه‌زنی می‌پردازند.
دسته‌های عزاداری در مقابل مسجد جامع شهر که در بازار اصلی واقع شده است و نیز در داخل مساجد و تکایای مسیر حرکت شان توقف کرده و به شیوه خاصی با نوحه‌خوانی مداحان به سینه‌زنی و زنجیرزنی می‌پردازند.

علاوه بر مداحی و نوحه‌خوانی ، تعدادی از شاعران مرثیه سرای اردبیلی نیز در مقابل مساجد به ویژه مسجد جامع اردبیل تازه‌ترین سروده‌های خود را در زمینه وقایع کربلا و قیام حسینی به جمعیت حاضر در این مکان‌ها که اغلب با استقبال پرشور عاشقان سرور شهیدان روبرو می‌شود قرائت می‌کنند.
اصناف و کسبه واقع در بازار شهر با باز گذاشتن مغازه‌های خود از سوگواران با چایی و خرما پذیرایی می‌کنند.
این آیین‌ها که بطور معمول از بامداد تا شامگاه به درازا می‌کشد ، چهره خیابان‌ها و محلات گوناگون شهر اردبیل را دگرگون می‌کند.
از گذشته‌های دور چنین بوده است که هم به‌لحاظ نزدیک شدن به تاسوعا و هم باتوجه به اینکه محلاتی که در آخرین نوبت برای رفتن به بازار قرار گرفته اند، دارای مساجد و شاخه‌های فرعی زیادی هستند جمعیت عزاداران در روزهای پایانی دهه محرم در خیابان‌های شهر اردبیل به اوج خود می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ، عزاداران محله اوچدکان با کوچه‌ها و مساجد تابعه خود به‌عنوان پنجمین محله امروز (چهارشنبه) عازم بازار شده‌اند.
محله طوی به‌عنوان آخرین محله فردا با حرکت دسته‌های عزاداری خود و مساجد تابعه اصناف و کسبه را برای برگزاری آیین‌های مربوط به تاسوعا و عاشورای حسینی به تعطیلی مکان‌های کسب فرا خواهد خواند.
دسته عزاداری مخصوص انجمن شاعران و ادیبان مرثیه‌پرداز استان اردبیل نیز همگام با محله طوی رهسپار بازار شهر شده و در مقابل مسجد جامع تازه‌ترین سروده‌های خود را در رثای شهیدان کربلا قرائت خواهند کرد.
شهر اردبیل به عنوان مرکز استان با شش هزار و ‪ ۵۰۰‬هکتار مساحت و بی از نیم میلیون نفر جمعیت یکی از مراکز مهم عزاداری‌های حسینی در ایران اسلامی محسوب می‌شود.
همه ساله آیین‌های عزاداری مربوط به سالار شهیدان و یاران با وفایش در این شهر به شیوه سنتی برپا می‌شود و جمع کثیری از علاقه‌مندان و عاشقان نهضت عاشورا از سایر نقاط ایران برای شرکت و استفاده معنوی از این آیین‌ها از نخستین روز محرم خود را به

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 13 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد