مقاله در مورد ناهنجاریهای بدمینتون

word قابل ویرایش
8 صفحه
0 تومان
رایگان – خرید و دانلود

تاریخچه
تاریخچه بدمینتون در جهان
از دوران بسیار قدیم در ژاپن بازی بدمینتون به نام آل بین وجود داشته است. آزتکها (از سرخپوستان مکزیک) و اینکاها نیز به این ورزش علاقه داشته‌اند و در دوره رنسانس، زمانی که این ورزش در اروپا به عنوان تفریح اوقات فراغت اشراف درآمده، آن را در قصرها، چمنزارهای تفریحی و حتی روی عرشه قایقهای بادبانی بازی می‌کرده‌اند.

انقلاب فرانسه به سال ۱۷۸۹ به این ورزش جنبه همگانی بخشید و آن را تبدیل به تفریح روزهای یکشنبه عده زیادی از مردم نمود و سرانجام افسران انگلیسی مستقر در هندوستان با این بازی آشنا شدند و در سال ۱۸۶۹ آن را به انگلستان آوردند. دوک بیوفرت به این بازی علاقه‌مند شد و امکانات آن را در قصری به نام بدمینتون فراهم آورد و از میهمانان خود با این بازی پذیرایی کرد. نام بدمینتون از این کاخ گرفته شده است.
پس از آن مقررات خاص و قوانین لازم برای بدمینتون تدوین گردید و به شکل رسمی درآمد و بین باشگاهها و کشورهای جهان مسابقاتی برگزار گردید. اینک مدت بسیار زیادی است که بدمینتون جنبه جهانی گرفته است. در سال ۱۹۳۴ فدراسیون بین‌الملی بدمینتون (IBF) به وجود آمد و اکنون بیش از هفتاد کشور جهان در آن عضویت دارند.
در المپیک ۱۹۷۲ نمایشی از ورزش بدمینتون برگزار و از المپیک سال ۱۹۹۲ این رشته به طور رسمی وارد بازیهای المپیک گردید.
معتبرترین مسابقات تیمی مردان جهان از سال ۱۹۴۸ به نام توماس کاپ و تیمی بانوان از سال ۱۹۵۶ به نام اوبرکاب هر سه سال یک بار انجام می‌شود. سرجورج توماس اولین رئیس فدراسیون بین‌المللی بدمینتون بود. دیگر مسابقات مهم این رشته در سطح جهان عبارتند از:
مسابقات انفرادی (یکنفره و دونفره) قهرمانی جهان – مسابقات جایزه بزرگ – مسابقات آزاد جهانی انگلستان- مسابقات سودرمن – مسابقات اختصاصی هر قاره به صورت تیمی و انفرادی.
مسابقات یاد شد، در هر دو قسمت مردان و بانوان برگزار می‌شود.

علاوه بر آن، مسابقات بین‌المللی متعددی به مناسبتهای مختلف در سطح جهان انجام می‌گردد.
از صاحب نامان بدمینتون در سطح جهان، کشورهای چین، اندونزی، کره جنوبی، مالزی و اخیرا دانمارک را می‌توان نام برد.

تاریخچه بدمینتون در ایران
در ایران و در جنوب کشور به ویژه مسجد سلیمان و آبادان، اتباع انگلیسی بدمینتون بازی می‌کرده‌اند. از این رهگذر تعدادی از ایرانیان هم با آن آشنا شدند و آن را آموختند و به همین دل

یل اولین قهرمانان ایران و تیم ملی در سالهای نخستین شروع فعالیت رسمی بدمینتون، بازیکنان این مناطق بودند.
فدراسیون بدمینتون ایران در سال ۱۳۵۱ تشکیل و فعالیت رسمی بدمینتون در ایران آغاز گردید. تیم بدمینتون ایران در مسابقات آسیایی تهران، سال ۱۳۵۳ به مقام هشتم آسیا دست یافت.
از استانهای صاحب نام بدمینتون کشور، می‌توان زنجان، تهران، اصفهان، یزد، گلستان و قم را نام برد. اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران به صورت رسمی در سالن ورزش دانشگاه شهید بهشت

ی تهران با شرکت ۲۴ تیم برگزار شد.
انجمن بدمینتون آموزشگاههای کشور در سال ۱۳۶۰ تشکیل گردید. اما بنا به دلایلی اولین دوره رسمی مسابقات آموزشگاهها در سال ۱۳۶۶ در شهر زنجان با شرکت شش تیم برگزار گردید. پس از آن، همه ساله مسابقات مذکور با کمیت و کیفیت بیشتر و بهتری برگزار می‌شود و تعداد تیمهای شرکت‌کننده هر یک از سه مقطع تحصیلی، در هر دوره از مسابقات بیش از بیست تیم از استانهای مختلف کشور می‌باشد.

اسکولیوز (انحنای ستون فقرات به طرفین)
۱- افتادگی شانه: وضعیتی که در آن شاخه‌ها در راستای یک خط افقی قرار نگرفته در این وضعیت یک طرف بدن قوی شده و طرف دیگر در حالت ضعف باقی می‌ماند و شانه طرف ضعیف به طرف پایین متمایل می‌گردد و حالت افتادگی به خود می‌گیرد. اگر در مراحل اولیه این ضعف تشخیص و درمان نگردد پیشرفت آن موجب تغییراتی در ستون فقرات خواهد شد و سبب پشت کج می‌شود اغلب به دلیل فعالیت یک جانبه کج پشتی بیشتر توسعه می‌یابد.
عوامل: (تمرینهای نامتعادل)
در ورزش بدمینتون استفاده از دست مسلط بدون توجه و به کارگیری دست دیگر برای مدت طولانی و قرار گرفتن وضعیت بدن در حالت نامتعادل از عوامل ایجاد ناهنجاری است.
یعنی تمرینهایی را به صورت غیرمتقارن انجام می‌دهند چرا که در اجرای این ورزش مثل (زدن ضربه سرویس) بخشی از بدن قسمت دست درگیر فعالیت و کار مداوم شدید است در شرایطی که بخش دیگر به آن میزان درگیر فعالیت نمی‌شود این طریقه تمرین باعث رشد بیشتر ع

ضلات در یک طرف می‌شود.
به تمرینات جبرانی یا اصلاحی قدرتی و انعطاف‌پذیری برای طرف مقابل بدنشان نیاز دارد تا بدین وسیله از رشد بیش از اندازه یک طرف بدن و کج پشتی پیشگیری شود.
تمرینهای اصلاحی:
– با دستی که شانه در آن سمت افتاده است از بارفیکس آویزان شوید
– دمبل را در دست چپ خود بگیرید سپس آن را از طرف پایین به بالای سر خود ببرید و بعد با دست دیگر دمبل را بگیرید و حرکت را دوباره تکرار کنید.
– در موقع تمرینات از دست غیر برتر هم استفاده کنید تا تعادل برقرار شود.

۲- چرخش کمر : (پشت کج)
در ضرباتی مانند اورهد- درایوبک و اسمش بک
اورهد: تاس فورهندی است که سمت مخالف دست راکت و کاملا بیرون از بدن روی توپ‌های که سرعت زیادی دارند و به سمت گوشه بک هند انتهای زمین در حرکتند، زده می‌شود. الگوی حرکتی اورهد شباهت زیادی به تاس فورهند دارد و اصولا یک ضربه دفاعی است و زمانیکه بازیکن شباهت زیادی به تاس فورهند دارد و اصولا یک ضربه دفاعی است و زمانیکه بازیکن فرصت گام برداشتن و حتی چرخیدن به سمت توپ را ندارد استفاده می‌شود این ضربه بدلیل چرخشهای غلطی (از نظر بیومکانیکی) که در کمر بوجود می‌آورد باید کمتر استفاده شود
درایو بک هند و اسمش بک هنر:
در این ضربات توپ به سمت مخالف دست راکت یا قسمت بک هرفرد در موقع زدن ضربه چرخش کمر ایجاد می‌شود که اصطلاحا انحراف جانبی ستون فقرات به چپ یا راست را پشت کج یا کجی ستون فقرات می‌نامند (این ناهنجاری در زمان تمرینات مداوم و طولانی اتفاق می‌افتد.

تمرینات اصلاحی:
– بایستید و دستها را در بالای سر در یکدیگر قفل کنید سپس در جهت مخالف انحراف ستون فقرات به پهلو خم شوید.

– بر زمین زانو بزنید دستی که در جهت مخالف انحراف ستون فقرات است را در زیر بغل قرار دهید و دست دیگر را بالای سر نگه دارید سپس به سمت دستی که زیربغل است خم شوید.

لوردوز
۱- لوردوز کمری:
افزایش بیش از حد گودی کمر که اگر این قوس از ۴۰ تا ۶۰ درجه بیشتر باشد لوردوز کمر گفته می‌شود عوامل ایجاد پشت گود در ورزش بدمینتون: در ضرباتی مانند: تاس و دراپ و اسمش در موقع زدن ضربه تاس اگر توپ را بالای سر خود نبیند و به سمت عقب خم شود یعنی (تقل

ید الگوهای حرکتی غلط در بلندمدت) نیز می‌تواند در ایجاد و یا تشدید این عارضه موثر باشند و همچنین در ضربات دیگر مثل ضربه اسمش به خاطر اینکه سنگینی وزن بدن به پای عقب ریخته می‌شود و در لحظه زدن ضربه بالاتنه به سمت عقب خم می‌شود تا با قدرت بیشتری به توپ ضربه وارد شود باعث می‌شود به مرور زمان و تکرار این حرکت باعث ناهنجاری پشت گود می‌شود.
تمرینهای اصلاحی: حالت چهار دست و پای گربه را به خود گرفته و با انقباض عضلات شکم بکوشید تا قوس ناحیه کمر را کم کنید.
– روی زمین و به پشت دراز بکشید پاها را از ناحیه ساق به دست بگیرید و به طرف شکم جمع کنید سپس سر و سینه خود را به طرف پاها ببرید.
– پاها را به طرف سینه بگیرید و حرکت گهواره را انجام دهید.
۲- لوردوز گردنی:
ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد.

احتمال عوامل ایجاد سر به جلو در ورزش بدمینتون:
در موقع حالت آماده وسط زمین در موقع حالت آماده برای دریافت سرویس در این صورت بدن و سر متمایل به سمت جلو و دست‌ها به طوری جلوی بدن قرار دارند این حرکت باعث می‌شود به مرور زمان در فعالیتهای بلندمدت این ناهنجاری صورت پذیرد.

تمرینهای اصلاحی:

– حذف عادات حرکتی غلط و سعی فرد برای قرار دادن سر در وضعیت طبیعی.
– می‌توانید در یکی از دو حالت ایستاده یا نشسته قرار گرفته و با گذاشتن کف دست خود بر روی پیشانی از حرکت سر به جلو خودداری کنید و به آن مقاومت دهید به گونه‌ای که عضلات ناحیه قدامی منقبض شود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 0 تومان در 8 صفحه
رایگان – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد