کارآموزی گیاهپزشکی شهرداری منطقه ۱۹ تهران – چمن و چمن کاری

word قابل ویرایش
22 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کارآموزی گیاهپزشکی شهرداری منطقه ۱۹ تهران – چمن و چمن کاری

فهرست مطالب :

_ مقدمه ای از شهرداری منطقه ۱۹ تهران

– تعریفی از چمن و چمن کاری

– خاکبرداری با بیل مکانیکی جهت خاکریزی زراعی برای کاشت چمن

– خاکریزی

– رگلاژ

– تسطیح

 

– علطک زنی

– ماله کشی

– بذرپاشی

– کود پاشی

– ابیاری روزمره

– عکسهایی از چمن وچمن کاری

مقدمه ای از شهرداری منطقه ۱۹ تهران

منطقه ۱۹ شهرداری تهران: در منتها الیه جنوبی شهر ت

هران واقع گردیده است و در جاورت ناطق ۱۶،۱۷،۱۸،۲۰می باشد. این منطقه از بافتی قدیمی برخوردار است و شامل محله های تعددی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از: خانی آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل آباد، نعمت آباد، صالح آباد لتخواه، شهرک احمدیه و شهرک بخارائی. از جمله اماکن شاخص منطقه نیز می توان به کوره های آجر پزی، میدان تره بار مرکزی شهر تهران و بهشت زهرا و مرقد مطهر امام راحل (ره) و مرکز خرید وفروش همگانی خودرو اشاره نمود.
تاریخچه مختصر منطقه:
بررسی فرآیند شکل گیری و رشد این منطقه گویای این موضوع است که تا سال ۱۳۴۳ این منطقه محدوده ای روستایی بوده که با شبکه ای از راه های روستایی منتهی به جاده ساوه و شهرری در بستری طبیعی و کشاورزی استقرار داشته است. در بین سال های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۸ به صورت توسعه کالبدی شهر تهران فرآیند پیوند و جذب این منطقه از طریق پادگان قلعه مرغی و کارگاه های صنعتیجوار، جاده ساوه و استقرار کوره های آجرپزی آغاز گشته و به تدریج به سایر نقاط آن گسترش می یابد
این روند در سال های ۱۳۵۸ و ۱۳۶۶ از شدت بیشتری برخوردار گشته به نحوی که این دوره زمانی را می توان به دوران تکمیل جذب در تهران و استحاله بافت های روستایی، توسعه شتابان جمعیت و رشد مراکز سکونتگاهی منطقه نام نهاد. از سال ۱۳۶۶ تا به امروز را نیز می توان به

دوران ثبات قانونی، پیوستگی بافت های پراکنده، تامین کاربری خدمات شهری و احداث تجهیزات و تاسیسات شهری منطقه نامید.

مقدمه ای از چمن و چمن کاری

چمن بیشتر در طراحی پارکهای عمومی ، باغات گیاه شناسی ، استادیومهای ورزشی زمینهای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی ، باغچه‌های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می‌شود. چمن‌ها را به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می‌کنند چمنهای سرد سیری که به چمنهای فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق دسیری و یخبندان می‌باشد. چمنهایگرمسیری بهترین رشدو نمو خود را در هوای گرم بالای۳۰درجه سانتیگراد) دارند.
چمنهای سردسیری در دو زمان کاشته می شوند یکی اوایل بهار و اوایل پائیز در مورد چمنهای گرمسیری به جزء زمانهای بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می‌توان اقدام به کشت نمود. چمن در طراحی و ایجاد فضای سبز در هر پارک، نقش مهمی را ایفا می کند و همانند ایجاد زمینه مناسب در یک تابلوی نقاشی است که با انواع درختچه های زینتی یا حاشیه های گل به طور الوان خلق می شود. ولی خلق این زمینه سبز، خود مشکلات و مسائلی را به همراه دارد که رعایت و حراست رشد و نمو آن ضروری می باشد. زیبایی و لطافت هر پارک هنگامی کامل خواهد شد که سبزی مطبوع چمن زمینه اصلی آن باشد و شاید گیاه دیگری نتوان یافت که جایگزین آن

 

گردد. در مورد نقش چمن و اثرات آن در محیط زیست، آب و هوای شهر و منطقه، همان بس که اجمالاً بگویم وجود گیاه چمن مانند تمامی گیاهان سبز در میزان اکسیژن محیطار محیط به نحو چشم گیری موثر می باشد و از تبخیر شدید آب در سطح زمین جلوگیری می نماید. در میادین و خیابان هائی که سطح چمن همراه با درختان پهن برگ و سوزنی برگ باشد، سیستم آبیاری چمن و تکرار دفعات آن تا حد زیادی نیاز آبی درختان را برآورده می کند.

از آن جایی که مسائل مربوط به چمن مثل چمن زنی، آبیاری و مبارزه با علف های سبز در پارک ها دارای اهمیت زیادی می باشند، در ادامه به توضیحاتی راجع به آن می پردازم. چمن را هم می توان از طریق کاشت بذر در محل مورد نظر، و هم از طریق جا به جا کردن قطعات چمن کشت شده در محلی دیگر و یا خرید از مؤسساتی که به کشت و پرورش چمن به منظور فروش می پردازند و قطعات چمن را با ریشه و چند سانتی متر خاک یک جا از زمین بریده و در اختیار خریداران قرار می دهند

روز اول : ( ۲۹ / ۴/۸۷ )

( خاکبرداری با بیل مکانیکی جهت خاکریزی زراعی برای کاشت چمن وگونه های گیاهی)

در ساعت ۸ صبح تعدادی از کاراموزان به همراه سرپرست کاراموزی به محلی که قرار بود در ان چمن کاری انجام شود واقع در پارک ۲۲ بهمن در منطقه ی ۱۹تهران رفتیم .در اوایل کار سرپرست در مورد خاک ورزی و هدف های اصلی تهیه ی بستر بذر صحبت نمودند.

تعریف خاک ورزی : مجموعه کارهاییی که شرایط خاک را به گونه ای تغییرمیدهد تا خاک برای رشد گیاه مناسب شود .
سپس در مورد هدفهای اصلی تهیه بستر بذر صحبت نمودند :
– مناسب کردن ساختار خاک
– کنترل رطوبت خاک
– از بین بردن علفهای هرز
– ریر خاک کردن بقایای گیاهی
و در مورد این صحبت شد که یکی از اساسی ترین مرحله ی تهیه بستر برای بذر پاشی شخم زدن یا همان زیرو رو کردن خاک میباشد بطوری که لایه ی زیرین اکبه سطح امده و در برابر

 

عوامل تخریب قرار گیرد از طرف دیگر گیاهان ,کود و سایر موادی که در سطح خاک قرار دارند درون خاک که محیطی مساعد برای پوسیده شدنشان میباشد دفن گردند .

کارهایی که برای تهیه بستر بذر چمن باید انجام داد عبارتند از :

( زیرو رو کردن زمین _ نرم کردن خاک _ جمع اوری ریشه های علفهای هرز موجود در ان قطعه زمین _ امیختن کود با خاک برای پوشاندن بذر )
اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمتهای گود آب جمع شده که موجب خفگی چمن می‌شود و در قسمتهای بلند تیز به علت نرسیدن آب ، چمن کاملاً خشک می‌شود. پس از تسطیح کودههای حیوانی اضافه م

ی کنیم بسیار مناسب است
نکته : در مناطق سرد سیر در اواسط پائیز به زمین کود داده می‌شود و در مناطق گرمسیر در هر موقعی از سال به جز ماههای بسیار گرم سال می‌توان کود دهی کرد.
سپس با کمک کارگران شروع به انجام خاکبرداری با بیل مکانیکی نمودیم کار به اینصورت بود که با بیل مکانیکی شروع به زیرو رو کردن خاک کردیم و با زیرو رو کردن خاک علفهای هرز موجود در زیر خاک با ریشه ها وریزوم وغده های که در زیر خاک بودن به سطح خاک امده و جمع اوری شدن و کلوخه ها و سنگها نیر از سطح خاک پاکسازی شد . (چمن را در خاکی نه چندان سنگین و نه خیلی سبک کشت می کنند. یک خاک عمیق و حاصل خیز و عاری از بذر علف هرز برای چمن کاری مناسب است ) کلوخ ها را خرد و سنگ ریزه ها و باقی مانده های گیاهی را از خاک خارج می کنیم تا سطح خاک کاملاً صاف شود
عمق عملیات خاکبرداری ۸۰-۷۰ سانتی متر بود و خاکبرداری بصورتی انجام شد که پس از ان زمین پستی و بلندی نداشت و مسطح و یکنواخت بود .ادامه ی عملیات کاشت چمن به فردا موکول گردید.
تسطیح یا ترازبندی : مشخص کردن پر ارتفاع ترین نقطه به سمت کم ارتفاع ترین نقطه در چمن کاری که باعث خاکریزی می شود را تسطیح یا تراز بندی گویند.

روز دوم : ( ۳۰/ ۴/ ۸۷)

ساعت ۸ صبح همه دوباره به محل انجام چمن کاری رفتیم زمین مسطح و صاف بود و عاری از کلوخه ها و علفهای مختلف زمین خالی نمودند هرز . کارگران با کمک فرقون خاکها را به زمین چمن کاری اوردن و خاکها را در مناطق مختلف زمین خالی نمودند.خاکریزی به اینعلت انجام میشود که خاکی که قرار است بستر بذر چمن باشد غنی باشد و مناسب برای رشد چمن سپس شروع به انجام تسطیح خاک نمودیم و خاکی که به زمین اورده شده بود در سطح خاک پخش گردید به گونه ای که سطح خاک را دوباره مسطح و صاف نمودیم و هیچ گونه پستی بلندی در زمین مشاهده نمیشد .

 

تعریف رگلاژ: مسطح کردن پستی و بلندی زمین

روز سوم : (۱/ ۵ / ۸۷ )

در ساعت ۸ صبح دوباره شروع به کار نمودیم کار با غلطک زنی انجام شد . غلطک زنی به این علت انجام میشود که خاک کوبیده و نرم و محکم گردد و خاک برای انجام کاشت بذر اماده و شرایط برای رشد بذر مناسب گردد تا بذر در مرحله ی جوانه زنی دچاره مشکل نگردد . غلطک زنی باید در خاکهای خشک انجام شود و خاک هیچگونه رطوبتی نداشته باشد تا ساختمان خاک خراب نشود و منافذ خاک بسته و مسدود نگردد و تهویه خاک و تنفس بذر دچار مشکل نگردد . سپس مشغول ماله کشی شدیم که همان مانند کار تسطیح زمین بود چون کار کردن با غلطک باعپ ایجاد ناهمواری هایی در زمین گردیده بود که با انجام ماله کشی درست شد.گفته شد اگر خاک رسی بود به هیچ وجه نباید از غلتک استفاده کرد چون اینکار باعث می شود مقدار هوای کمی که در خاک وجود دارد خارج شود و باعث متراکم شدن خاک شود و در خاکهای غیر رسی نیز غلتک زدن باید زمانی انجام شود که خاک رطوبت نداشته باشد و خشک باشد .

روز چهارم : (۲ /۵ / ۸۷ )

بعد از اماده سازی زمین : ( حمل و پخش خاک , انجام عملیات ماله کشی برای تسطیح خاک ,]ایجاد تراز زمین وغلتک زنی بستر خاک برای پاشیدن بذر چمن اماده است و کاشت را شروع میکنیم )
هنگام کاشت بذر باید توجه کرد که توزیع آن به صورت یکنواخت باشد تا چمن یکدست سبز شود. کاشت بذر نباید در روز طوفانی صورت گیرد. کاشت بذر به دو صورت می‌باشد. کاشت با دستگاه بذرپاش و کاشت دستی به صورت پاشش بذر. ابتدا زمین به چند قطعه مساوی تقسیم شدو بذر متناسب با قطعات تقسیم و هر قطعه بذرپاشیده شد. عمق کاشت بذر نیم تا یک سانتیمتر است و یا اینکه بذر را به دو قسمت تقسیم کرده ، نیمی از آن را در یک جهت و نیم دیگر را عمود بر جهت اول کاشت کردیم. بعد از کاشت ، با شن کش بذر را به زیر خاک قرار دادیم به طوری که فقط چند میلی متر خاک روی بذر ها را بپوشاند و پس از اینکار روی بذر را با کود دامی پوسیده پوشاندیم

این کار برای حفظ رطوبت بذر انجام شد البته باید در نظر داشته باشیم که اگر خاک یا کود زیادی روی بذر چمن بپاشیم، سبز شدن چمن به تأخیر خواهد افتاد و یا چمن اصلاً سبز نخواهد شد.سپس برای تثبیت بذور غلتک زده شد

نکته : چیزی را که باید به ان توجه میشد و تاکید زیاد بر ان شد این بود که ممکن است عواملی باعث عملیات واکاری شود مانند مورچه ها و موریانه ها که ممکن است بخواهند از بذر اشیده شده تغذیه کنند بنابر این قبل از عملیات کاشت سم پاشی علیه مورچه ها وموریانه ها ضروری است و ما برای این کار از گرد پاشی وپخش گرانولهای سمی برای کنترل مورچه ها استفاده میکنیم .بطور کلی سمومی که برای مبارزه با مورچه ها بکار میرود عبارتند از :

ایکون (۱۰%) – بایگون (۲%) _ دیازینون ( ۱%) _ دورسبان ( ۵%) _ سوین ( ۲%)

بعد از اتمام کار سریعا اولین ابیاری را انجام دادیم که به ان ابیاری بعد ازکاشت گویند

خیس شود .ابیاری را خیلی ارام و با احتیاط انجام دادیم تا بذرها شسته نشوند و افراط نشود در ابیاری چون باعث پوسیده شدن نشاء ها می شود .بی دقتی در ابیاری ممکنست سبب بروز یماری های قارچی نماید .برای توسعه چمن ودستیابی به چشم اندازیکنواخت و یکدست ابیاری را باید حداقل تا یک ماه و روزانه چند مرتبه انجام داد ( صبح و عصر)و بیشتر باید در صبح انجام شود و باید از ابیاری در زمان غروب خودداری کرد چون چمن تا شب خشک نشود باعث شیوع انواع بیماری را مینماید .همچنین نباید چمن را در وسط روز ابیاری نمود چون تابش افتاب عمودی است وتاثیرات منفی بر روی گیاه میگذارد .

روز پنجم به بعد : ( ۳ / ۵ /۸۷ )

در این روز سرپرست به ما توضیحاتی داد :

بحرانی ترین دوران چمن کاری بعد از کشت بذر و قبل از سبز شدن آن است. در این دوره باید چمن را هر روز آبیاری کنیم و در هنگام آبیاری مراقب باشیم تا خاک سفت نشود و بذر نیز شسته نشود. در مراحل بعدی نیز چون چمن به آبیاری منظم نیاز دارد آن را روزانه آبیاری می کنیم زیرا آبیاری روزانه چمن باعث می شود تا برگ ها طراوت بیشتری یابند.
میزان آب مورد نیاز چمن بستگی به عوامل متعددی از قبیل: نوع خاک، میزان رطوبت هوا، میزان بارندگی، حرارت محیط، نوع چمن و … دارد.

معمولاً چمن ها را در هنگامی که از شدت گرمای روز کاسته می شد و یا اوائل صبح آبیاری

می نماییم. پس از چند روز که چمن ها سبز شدند و ارتفاع آن ها به سه الی چهار سانتی متر

رسید بار دیگر غلطک سبکی روی آن می زنیم تا ریشه گیاه جوان کاملاً با خاک تماس پیدا

کرده و تولید ریشه های زیاد تری نماید

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 22 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد