تحقیق در مورد روان شناسی ورزش

word قابل ویرایش
14 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

روان شناسی ورزش

بخش اول (ضرورت روانشناسی ورزشی)
آیا می دانید علت اینکه وزنه برداری در رده تیم ملی اعزامی به المپیک وقتی روی صحنه می رود فراموش می کند به دستان خود گچ مخصوص بزند چیست ؟
آیا می دانید علت اینکه تکواندو کاری در رده تیم ملی اعزامی به المپیک وقتی روی تشک مسابقه می رود فراموش می کند کلاه مخصوص خود را بر سر گذارد چیست ؟
آیا می دانید علت اینکه دوچرخه سواری در رده تیم ملی اعزامی به مسابقات آسیایی وقتی در ابتدا خط استارت قرار می گیرد چنان پاهایش می لرزد که نمی تواند روی پنجه رکاب دوچرخه نیرو وارد کند و از مسابقه باز می ماند چیست ؟

مسلماً پاسخ شما شامل توضیح مسائل فنی این رشته های ورزشی نیست و بر روی کلمه اضطراب متفق القول هستید .
اضطراب یکی از مهمترین مسئله هایی است که انسان با آن دست به گریبان است. بخصوص زمانی که پای رقابت در میان باشد. در اکثر کتابها و مقالات بیشتر به مسائل تخصصی رشته های ورزشی توجه شده است .

اما آیا می دانید طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از عدم موفقیت های ورزشی ریشه در علل روانی دارد .
از آن رو تصمیم گرفتیم تا با طرح سلسله مقالات روانشناسی و آموزشی اضطراب، نقش کوچکی در موفقیت های آتی ورزشکاران شطرنج باز ایران عزیزمان داشته باشیم .
روانشناسی ورزشی

روانشناسی علم مطالعه رفتار انسان و روانشناسی ورزشی مطالعه رفتار ورزشی و کاربرد یافته های روانشناسی برای بهبود عملکرد و ارتقاء تندرستی است. از حوزه های مهم مورد مطالعه روانشناسی ورزشی که به ویژه در آمادگی قهرمانان کاربرد دارد، آمادگی روانی برای عملکرد است که ورزشکار را برای مسابقه آماده می سازد .
مرکز روانشناسی ورزشی

مرکز روانشناسی ورزشی آکادمی ملی المپیک و پاراالمپیک، فرصتی را برای ورزشکاران تیم های ملی فراهم می سازد تا در کنار تقویت عوامل جسمانی و فنی به تقویت آمادگی روانی در رشته ورزشی خود بپردازند و توانایی های خود را در همه ابعاد تکامل بخشند .
این مرکز برنامه هایی را برای کمک به ارتقاء عملکرد ورزشکاران تیم های ملی طراحی نموده است که در سال جاری به اجرا خواهد گذاشت. این برنامه ها شامل برگزاری دوره های آشنایی با روانشناسی ورزشی برای مدیران، مربیان و ورزشکاران تیم های مختلف، برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی با ورزشکاران تیم های ملی و ارائه تمرینات و توصیه های روانشناختی برای بهبود آمادگی روانی و ارتقاء عملکرد ورزشی است .

آمادگی روانی چیست؟
همه ما با مراجعه به حافظه خود می توانیم. لحظاتی را در مسابقات ورزشی به خاطر آوریم که تیم یا ورزشکاری با وجود آمادگی کامل جسمانی و فنی، به دلیل شرایط نامناسب روانی از ارائه بهترین عملکرد خود ناتوان مانده است .

ضعف آمادگی روانی در ورزشکاری که آمادگی جسمانی مطلوب دارد، به مثابه اتومبیل آماده و پر سرعتی است که راننده ای ناشی و نا آماده در آن نشسته باشد .
هر قدر هم که جسم آماده و ورزیده باشد، اگر ذهنی که آن را هدایت می کند فاقد ورزیدگی و آمادگی باشد جسم به درستی هدایت نخواهد شد .
احتمالاً در ۳۰ سال پیش، واژه آمادگی جسمانی برای مربیان و ورزشکاران قدری نامفهوم بوده است، اما امروزه در پاسخ به مفهوم آمادگی جسمانی، بی درنگ عوامل متشکله آمادگی جسمانی مانند : قدرت، استقامت و … به ذهن خطور می کند. همانطور که آمادگی جسمانی مستلزم صرف زمان کافی برای تمرین و تقویت عوامل آن است، آمادگی روانی نیز از عواملی همچون مهارت در توجه، مهارت در کنترل اضطراب و استرس، حفظ انگیزش، حفظ و افزایش اعتماد به نفس و … تشکیل می شود. رسیدن به آمادگی روانی نیز به مرور و با صرف زمان و امکان پذیر می شود و مستلزم اینست که مدیران و مربیان آگاه چنین فرصتی را برای ورزشکاران فراهم آورند .

 

ضرورت آمادگی روانی
بسکتبالیستی که در تمرین همه پرتاب های پنالتی را تبدیل به گل می کند، چه می شود که در مسابقه از به ثمر رساندن یک پنالتی ناتوان می ماند؟ آیا وضعیت او با تمرین جسمانی و مهارتی بیشتر، بهتر خواهد شد؟ بعید به نظر می رسد، زیرا او مهارت لازم را دارد و این را در تمرین نشان می دهد، ممکن است مشکل او ناتوانی در حفظ توجه و کنترل اضطراب ناشی از هیجان مسابقه باشد. این مسئله با هدایت وی به سمت تمرینات توجه و تمرکز و یا مهارت کنترل اضطراب قابل حل است و گرنه انجام تمرینات جسمانی بیشتر، مشکل او را حل نخواهد کرد .

امروزه، قهرمانان سطوح عالی و المپیک بخشی از زمان تمرینات خود را صرف تمرینات آمادگی روانی می کنند. در بسیاری از رشته های ورزشی، تا ۱۰ نفر اول مسابقات جهانی، به لحاظ فنی و جسمانی در یک سطح اند و آنچه نفرات برتر را متمایز می سازد، آمادگی روانی آنهاست (تفاوتی که ایجاد تفاوت می کند) . در دنیای امروز رقابت دیگر فقط بر سر تکنیک برتر نیست، ورزشکاری پیروز است که از آمادگی روانی بالاتری برخوردار باشد .
۱- روان‌شناسی ورزش چیست؟

روان‌شناسی ورزش، محدوده‌ای از موضوعات شامل «انگیزه پایداری و موفقیت، ملاحظات روان‌شناختی در صدمات ورزشی و توان‌بخشی، روش‌های مشاوره با ورزشکاران، ارزیابی استعدادها، پیگیری تمرینات، خودباوری برای موفقیت، مهارت ورزشی، ورزش جوانان و روش‌های بالا بردن کارایی و خود تنظیمی» را در بر می‌گیرد.
هر چند غالبا برداشت عمومی چنین است که روان‌شناسی ورزش تنها مربوط به ورزشکاران حرفه‌ای است اما این حوزه تخصصی دربرگیرنده محدوده وسیعی از موضوعات علمی، کلینیکی و کاربردی مربوط به ورزش و تمرینات است. دو زمینه اصلی در روان‌شناسی ورزش وجود دارد: یکی کاربرد روان‌شناسی در بالا بردن انگیزه و کارآیی و دیگری تاثیر ورزش در بهبود سلامت روانی و عمومی.

۲ – روان‌شناس ورزش چه کاری انجام می‌دهد؟
روان‌شناس ورزش، روان‌شناسی است که در حوزه‌های زیر تخصص دارد:
• بهبود کارآیی از طریق به‌کارگیری مهارت‌های روان‌شناسی
• موضوعات مربوط به سلامت روانی ورزشکاران
• همکاری با سازمان‌ها و نهادهای متولی ورزش
• عوامل رشدی و اجتماعی مؤثر بر مشارکت ورزشی

با وجودی که روان‌شناسی ورزش یکی از رشته‌های روان‌شناسی محسوب می‌گردد اما معمولا دوره‌های آموزشی آن در دانشکده‌های تربیت‌بدنی و ورزش ارائه می‌شود نه در دانشکده‌های روان‌شناسی. البته در اکثر دانشکده‌های روان‌شناسی، درسی با عنوان روان‌شناسی ورزش ارائه می‌شود.
۳ – این حرفه برای چه کسانی مناسب است؟

هر فرد تنها بر اساس تناسب با نیازها، علائق، استعداد و اهدافش می‌تواند در مورد یک حرفه تصمیم بگیرد. اگر کسی به ورزش یا تمرینات ورزشی علاقه‌مند نباشد احتمالا این حرفه مناسب او نیست. اما اگر فردی از کمک به دیگران برای رسیدن به حداکثر توانائیشان، حل مسائل پیچیده و کار کردن در قالب یک تیم لذت می‌برد احتمالا روان‌شناسی ورزش می‌تواند شغل مناسبی برای او باشد.

۴ – مزایا و معایب این حرفه
روان‌شناسی ورزش نیز مثل تمامی حرفه‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود است. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کار به صورت مشارکتی و تیمی
• فرصت‌های تخصصی گسترده و متنوع (مثل آموزش، ورزش جوانان، آموزش ورزشکاران حرفه‌ای)
به‌عنوان معایب این حرفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تاکید بر کار گروهی برای افرادی که دارای ذهن مستقلی هستند می‌تواند مشکل باشد
• نیار به آموزش، تمرین و تجربه زیاد

اولین همایش ملی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزش
اولین همایش ملی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزش، با هدف ارائه آخرین یافته های علمی در حوزه تربیت بدنی و علوم ورزشی توسط پژوهشکده تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه باهنر کرمان برگزار می شود.
اولین همایش ملی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزش، با هدف ارائه آخرین یافته های علمی در حوزه تربیت بدنی و علوم ورزشی توسط پژوهشکده تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه باهنر کرمان برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، محورهای اولین همایش ملی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزش که ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می شود به شرح زیر است:
رشد حرکتی

۱- اثر فعالیت های حرکتی بر بالیدگی، نمو و رشو
۲- اثر فعالیت های حرکتی و ورزش بر مهارتهای پایه و بنیادی
۳- اثر فعالیت های حرکتی و ورزش بر رشد ادراکی، شناختی، وضعیت تحصیلی و اجتماعی
۴- ارزیابی رشد حرکتی و آزمون های رشد حرکتی
۵- عوامل موثر بر توسعه فعالیت های حرکتی و ورزش
۶- انتخاب ورزشکاران برتر

۷- برنامه های مناسب رشدی و نقش آن در توسعه رشد حرکتی
یادگیری حرکتی
۱- نقش اصول یادگیری در توسعه مهارتهای پایه، بنیادی و ورزشی
۲- نقش توجه در یادگیری مهارتهای حرکتی و ورزشی

۳- انتقال یادگیری
۴- مولفه های حافظه فراموشی و راهبردها و نقش آن در یادگیری حرکتی
۵- نقش بازخورد افزوده در توسعه مهارتهای حرکتی و ورزشی
۶- شرایط بهینه تمرین و یادگیری حرکتی
۷- نقش تمرین ذهنی در توسعه یادگیری حرکتی

۸- یادگیری حرکتی گروههای خاص
کنترل حرکتی
۱- توسعه کنترل وضعیت بدن و عوامل موثر در طول عمر
۲- کنترل طبیعی راه رفتن در طول عمر
۳- ویژگی های کنترل مهارتهای پایه و بنیادی در طول رشد

روانشناسی ورزش
۱- نقش آگاهی های مهارتهای روانی در ارتقا عملکرد
۲- روانشناسی افراد خاص
۳- پدیده های روانی اجتماعی در محیط اجرا و عملکرد ورزشی
۴- روشهای مداخله روانی در ارتقا عملکرد
اهداف و وظایف انجمن روانشناسی ورزش ایران اعلام شد
تهران IranSport.Net – رییس انجمن روانشناسی ورزش ایران گفت: امروزه ورزش کشورمان به ویژه در بخش قهرمانی نیاز به روانشناسی و جامعه شناسی ورزش دارد و کمبود این علوم به وضوح مشهود است.

بهرام قدیمی به‌همراه هیات موسس این انجمن روز دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی، وظایف این انجمن تازه تاسیس را برشمردند.
قدیمی گفت:اداره‌کل تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از تجارب گروهی از متخصصان و روانشناسان ورزش کشور ، نسبت به تشکیل اولین انجمن روانشناسی ورزش درایران اقدام کرده است.

وی افزود:این انجمن درراستای تحقق بیانیه اولین همایش روانشناسی ورزشی دانشگاههای جهان اسلام که در روزهای ‪ ۱۰‬و‪ ۱۱‬اردیبهشت ماه سال جاری درتهران برپا شد، تشکیل شده‌است.
قدیمی گفت: “روانشناسی ورزش” در ورزش ایران در سطح وسیع و گسترده هنوز به خوبی معرفی و بومی نشده است و نتوانسته تاثیر خود را بر ورزشکاران به ویژه در سطح قهرمانی نمایان سازد.
وی افزود:روانشناسی ورزش به ورزشکاران و مربیان کمک می‌کند تا با ایجاد آمادگی‌های ذهنی و روانی به بالاترین سطح عملکرد ورزش خود دست باید.
قدیمی گفت: به دلیل گسترش ورزش قهرمانی، افزایش فشارهای روانشناختی در رقابتهای ورزشی ایجاد چنین انجمنی ضروری به نظر می‌رسید.
دکتر شکوه نوابی نژاد نیز در این نشست در خصوص وظایف این انجمن گفت :

ارائه خدمات مشاوره‌ای به ورزشکاران،مربیان ومدیران ورزش کشور،ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی ، برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی ، برپایی کارگاههای آموزشی در حوزه روانشناسی ورزش، انتشار فصلنامه روانشناسی ورزش، تهیه و تدوین کتب آموزشی دراین خصوص از جمله وظایفی است که برای این انجمن درنظر گرفته شده است.
وی هدف از تشکیل انجمن را،توسعه وارتقاء دانش روانشناسی ورزش در کشور، توسعه‌آموزش‌وپژوهش درزمینه روانشناسی ورزش،ایجاد آمادگی روانی‌در ورزشکاران و گسترش روانشناسی در ورزش قهرمانی عنوان کرد.

نوابی نژاد گفت: توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، آسیب‌هایی بسیاری از جمله پرخاشگری ، خشونت، استفاده از مواد مخدر و مواد نیروزا را به همراه دارد که برای رفع این مشکلات می‌توان از علوم روانشناسی ورزش بهره برد.
این انجمن زیرنظر دکتر شکوه نوابی نژاد،د کتر مهدی نمازی زاده، دکتر مهدی خبیری، دکتر محمدعلی اصلانخانی، دکتر شهلا حجت و علینامی به ریاست بهرام قدیمی اداره می‌شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 14 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد