دانلود فایل پاورپوینت بررسی فرصت ها و تهدیدهای بحران اقتصادی درتامین مالی صادرات

PowerPoint قابل ویرایش
30 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بررسی فرصت ها و تهدیدهای بحران اقتصادی درتامین مالی صادرات توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بررسی فرصت ها و تهدیدهای بحران اقتصادی درتامین مالی صادرات قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

    روزگاری نه چندان دور از جهانی شدن اقتصاد حرف می زدیم ، حال آنکه در این مقاله از جهانی شدن بحران اقتصادی حرف می زنیم . اقتصاد کشور های مختلف در آمریکای شمالی ، اروپا و آسیا چنان ارتباط نزدیکی با هم دارند که بحران اقتصادی مانند یک بیماری مسری به همه شان سرایت می کند و در حال حاضر خطر توسل آنها به سیاستهای حمایتی به وضوح افزایش یافته است . شاید کمتر کسی پیش بینی می کرد چنین بحرانی با این ابعاد در سال ۲۰۰۸ میلادی گریبان گیر اقتصاد جهان شود .

اسلاید ۲ :

   بحران ، مفهوم بسیار مهمی در مباحث علوم اقتصادی ، سیاسی و استراتژیک است و مصادیق گوناگون دارد . در حوزه اقتصاد ، در بر گیرنده تغییرات تند و چشمگیر قیمتها ، کاهش گسترده تولیدات ،کاهش رشد اقتصادی، افزایش شدید بیکاری ، کاهش شدید درآمد ، کاهش تند ارزش اوراق بهادار و …..

اسلاید ۳ :

   درخاورمیانه از دیدگاه اقتصادی ، انرژی بزرگ ترین عامل پیوند این منطقه با اقتصاد جهانی به شمار می رود . کشورهای این منطقه نیز ۹۰ تا ۹۵ درصد از درآمدهای صادراتی خود را از محل فروش نفت بدست می آورند ، بنابر این تغییرات قیمت نفت به شدت درآمدهای دولت و تراز حساب جاری آنها  را تحت تاثیر قرار می دهد . از سوی دیگر به دلیل ساختار اقتصادی ضعیف این کشورها ، افزایش و کاهش های قیمت نفت در جهان ، شوک های بزرگی بر اقتصاد این کشورها وارد می کند .

اسلاید ۴ :

بحران مالی جهانی تهدیدی بر اقتصاد ایران

بحران مالی ایجاد شده در اقتصاد غرب و در کشورهایی که اقتصاد بازتر  و مراودات تجاری مالی و سرمایه گذاری گسترده تری با شرکتهای آمریکایی دارند شدیدتر است ایران دومین تولید کننده نفت اوپک ، اگر چه در ردیف کشورهائی قرار دارد که حداقل آسیب را از بحران اقتصادی متحمل شده است اما به واسطه کاهش ۷۰ درصدی قیمت نفت از تابستان سال ۸۶ تاکنون ،در معرض خطر قرار دارد.

اسلاید ۵ :

محورهای اثرگذار این بحران بر اقتصاد ایران

۱- کاهش قیمت نفت و در نتیجه درآمدهای ارزی

۶۰درصد درآمدهای دولت ایران از راه فروش نفت تأمین می‌شود. درآمدهای مالیاتی و گمرک و نظایر آن نیز مستقیم و غیرمستقیم به فعالیت‌های شرکت‌ها و صنایع وابسته است. همچنین بنگاه‌های اقتصادی دولتی نیز کلیه واردات مواد اولیه، تجهیزات، قطعات یدکی و ماشین‌آلات و سایر نیازهای وارداتی خود را با ارز های حاصل از فروش نفت انجام می‌دهند. به دلیل وابستگی شدید اقتصاد ایران و بودجه دولت به درآمدهای نفتی هر گونه کاهش محسوس در قیمت نفت به سرعت بر فعل و انفعالات اقتصادی ایران تاثیر می گذارد و به اختلالات محسوس در انجام تعهدات دولت و وضعیت مردم می انجامد .

اسلاید ۶ :

۲ – رکود در بازار جهانی کالا و خدمات و در نتیجه آن تهدید صادرات غیر نفتی کشور

   در نتیجه گسترش رکود در بازارهای جهانی و کاهش شدید تقاضا ، صادرات غیر نفتی کشور در معرض تهدید قرار گرفته است و این خطر وجود دارد که بخش ضعیف صادرات ایران بیش از بیش تضعیف گردد به نحویکه اثر آن بر تولید داخلی و اشتغال می تواند هزینه های بزرگی را به اقتصاد ملی تحمیل نماید . در این شرایط صادرات غیر نفتی کشور به دلیل ضعف مزیت رقابتی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. صادرات پتروشیمی هم که منشاء نفتی دارند در این شرایط با توجه به رکود بین الملل و کاهش مشتریان در معرض تهدید قرار خواهد گرفت .

اسلاید ۷ :

۳- کسری بودجه کشور:

    با توجه به اینکه کاهش درآمدهای نفتی ، اصلی ترین عامل تاثیر بحران بر اقتصاد ایران است و از آنجا که بودجه های سنواتی ، دارای دو قسمت درآمد و هزینه هستند ، کاهش درآمدهای نفتی باعث فزونی هزینه ها بر درآمدها شده و با توجه به اینکه بودجه دولت عمدتاً طی سالهای اخیر روند انبساطی را طی کرده و در کوتاه مدت اتخاذ سیاست مالی انقباضی چندان امکان پذیر نیست رخداد کسری بودجه فزاینده امری اجتناب ناپذیر است .

اسلاید ۸ :

۴- کاهش واردات:

    دراین وضعیت ، قیمت کالاهای وارداتی را افزایش یافته و به تبع آن میزان واردات کاهش می یابد ، اما از آنجا که قسمت عمده ای از واردات را ورود کالاهای واسطه ای و سرمایه ای تشکیل می دهد ، از این کانال نیز تولید با مشکل مواجه خواهد شد و ضمن افزایش هزینه های تولید داخلی و به تبع آن تورم ، رکود را هم در پی خواهد داشت و احتمالاً از این مسیر بار دیگر وضعیت رکود تورمی تشدید خواهد شد . برای جلوگیری از این وضعیت باید فهرستی از کالاهای وارداتی کشور تهیه و به سه گروه کالاهای ضروری ، نیمه ضروری و لوکس طبقه بندی و به اولویت وارد شوند .

اسلاید ۹ :

۵- رکود بازار سرمایه:

اگر چه بازار سهام تهران به دلیل عدم همبستگی با بازارهای مالی جهانی به طور مستقیم از بحران مالی تاثیر نپذیرفت ، اما با گسترش رکود جهانی و با توجه به کاهش قیمت نفت و فلزات ( مثل آلمینیوم ، فولاد و مس) در بازارهای جهانی و به علاوه آن ها بدبینی نسبت به توان اقتصادی کشور برای عبور از بحران با توجه به افت شدید درآمدهای نفتی ، بازار سهام تهران نیز سیر نزولی به خود گرفت . بحران مالی جهان از دو راه می تواند وارد بورس تهران شود : اول از راه کاهش سود شرکتهای بورسی و دوم از راه کاهش حجم پولی که می تواند قیمت سهام را در حد خاصی نگه دارد .

اسلاید ۱۰ :

۶- کمبود نقدینگی در بازار پول:

    سیاست های انقباضی بسته سیاستی نظارتی  در رابطه با ارائه تسهیلات، شرکت های صادرکننده را برای صادرات بیشتر  و نیز ارائه سود دچار مشکل کرده است که این امر باعث تشدید کمبود نقدینگی در بازار شده است  شرکت های صادر کننده  برای اجرای اهداف خود نیازمند نقدینگی هستند ولی به دلیل عدم دریافت تسهیلات بانکی مجبورند سودی را که باید به صاحبان سهام  دهند، صرف تامین وجه از بازار نمایند. در نتیجه سود سهام آنها نسبت به شرکت های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران کاهش یافته که این روند با توجه به کاهش سرمایه گذاری در این بخش  باعث تشدید کمبود نقدینگی در بازار شده است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 30 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد