دانلود فایل پاورپوینت کارایی و بهره وری در اثر بخشی سازمان ها

PowerPoint قابل ویرایش
19 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت کارایی و بهره وری در اثر بخشی سازمان ها توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت کارایی و بهره وری در اثر بخشی سازمان ها قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

مقدمه

.۱سرعت رشد صنایع حاکی از آن است که ایران در حال گذر از اقتصاد نیمه صنعتی به اقتصاد صنعتی است.توجه به تولید و بهره وری میتواند ضمن سرعت بخشیدن به رشد و توسعه صنعتی آنرا در مسیری صحیح و اصولی هدایت کند.

.۲بهره وری برای اولین بار در سال ۱۷۶۶ میلادی توسط کوتیرنی مطرح شد و در سال ۱۸۸۳ LITTRE بهره وری را قدرت و توانایی تولید کردن بیان کرد. در سال ۱۹۰۰ ارلی بهره وری را ارتباط این بازده و وسایل به کار رفته برای تولید این بازده عنوان کرد.

.۳بنابراین، می توان گفت درجه توسعه یافتگی صنایع به میزان قابل توجهی به بهره گیری مطلوب و بهینه از منابع و امکانات تولید بستگی دارد. از این رو بهره وری و افزایش مستمر آن در شرکت ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

.۴             به این ترتیب مشخص می شود که برای رشد و توسعه صنایع می بایست به بهر وری و افزایش                                 مستمر آن در شرکت ها توجه و اهمیت بیشتری داده شود. بررسی شرکت ها نشان می دهد که   توجه به بهره وری در شرکت های مختلف به شکل های متفاوتی صورت گرفته و می گیرد.

اسلاید ۲ :

کارآیی

کارایی به مفهوم ” درست انجام دادن کار ” است، و هدف آن کاهش هزینه و حداقل استفاده از منابع است.

 کارآیی عبارتست از نسبت از بازده واقعی بدست آمده به بازده استاندارد یا نسبت کاری که انجام میشود به کاری که باید انجام شود.

از جمله مقیاس های بهره وری کارآیی است.

کارآیی به معنای کمترین زمان یاانرژی مصرفی برای بیشترین کاری هست که تابحال انجام شده است.

کارآیی سازمان عبارتست از مقدار منابعی که برای تولید یک واحد محصول به مصرف رسیده است و میتوان برحسب نسبت مصرف به محصول محاسبه کرد.

             اکر سازمانی در مقایسه با سازمان دیگر بتواند به هدفی مشخص دست پیدا کند البته با صرف     مقدار کمتری منابع میگویند کار آیی بیشتری دارد.

اسلاید ۳ :

کارآیی از نظر فردریک تیلور

 • تیلور عوامل زیر را موجب کارآیی بیشتر میداند:
 • تقسیم کار مبتنی بر تخصصی کردن وظیفه ها
 • کارکنان قدرتمندی که برای موقعیت های سخت استخدام شده اند
 • هماهنگی موثر میان تمام وظیفه ها
 • اصول چهار گانه تیلور برای فرآیند سازماندهی عبارتند از:
 • ۱- مدیریت باید علمی باشد. روش علمی جانشین روش تجربه و خطا گردیده وباید با مطالعه علمی کار بهترین روش انجام کاررا پیدا و به صورت دستورالعمل به کارکنان ابلاغ کرد.
  ۲- انتخاب کارکنان باید اساس علمی داشته باشد و بااستفاده از روشها و فنون علمی افرادی برای کارانتخاب شوند که مهارت و توانائیهای لازم برای انجام مؤثر و موفقیت آمیز آن را داشته باشند.
  ۳- آموزش و تربیت کارکنان باید جنبه علمی داشته باشد.
  ۴- روابط نزدیک و دوستانه و روحیه همکاری بین مدیریت و کارکنان و تقسیم کار و مسئولیت   به طور مساوی میان مدیران وکارکنان به طوری که برنامه ریزی و کارهای فکری را مدیران و   کارهای جسمی را کارکنان انجام دهند.

اسلاید ۴ :

عوامل موثر در کارآیی

عوامل موثر بر بهره وری بر کارآیی نیز موثرست

عوامل موثر در بهره وری عبارتند از:

عوامل درون سازمانی:

الف)عوامل سخت افزاری=ماشین آلات تجهیزات ابزار مواد اولیه

ب)عوامل نرم افزاری=اطلاعات دستورالعمل ها نقشه ها و فرمول ها

ج)عوامل انسان افزاری یا مغز افزاری

۱-نیروی انسانی

۲-مدیریت

  عوامل برون سازمانی(که بر بهره وری موثرند  ولی بنگاه ها قادر به کنترل آن نیستند):

  سیاست های دولت-محیط کار-دسترسی به منابع مالی-آب-برق و…

اسلاید ۵ :

راههای افزایش کارآیی

اسلاید ۶ :

آموزش

آموزش:

آموزش‌ امروزه‌ به‌عنوان‌ یکی‌ از وظایف‌ مهم‌ سازمانها و مدیران‌ محسوب‌ می‌شود. سازمانهای‌ بزرگ‌ امروزه‌ باتلاش‌ برای‌ افزایش‌ کارایی‌ هرچه‌ بیشتر اقدام‌ به‌ تاسیس‌ نهادهای‌ دانشگاهی‌ می‌کنند. با آغاز انقلاب‌ صنعتی‌ که‌ با استفاده‌ از ماشین‌ به‌ جای‌ نیروی‌ انسانی، حجم‌ تولید سازمانهای‌ مختلف‌ به‌ میزان‌ بی‌سابقه‌ای‌ افزایش‌ یافت، اهمیت‌ تخصص‌ و لزوم‌ رعایت‌ اصل‌ تقسیم‌ کار بیش‌ از پیش‌ موردتوجه‌ قرار گرفت.

‌ ‌در تعریف‌ دیگری‌ ارتباط‌ بین‌ آموزش‌ و کارایی‌ تحت‌ عنوان‌ بهره‌وری‌ مطرح‌ می‌گردد. توان‌ کاری‌ کارکنان‌ یکی‌ از عوامل‌ موثر در بهره‌وری‌ کارکنان‌ است. توان‌ به‌ معنای‌ آمادگی‌ کاری، دانش‌ و مهارت‌ انجام‌ کار است. دوره‌های‌ ضمن‌ خدمت‌ مدیران‌ و کارکنان‌ از سریعترین‌ و مفیدترین‌ اقدامات‌ آموزشی‌ است‌ که‌ عهده‌دار ارتقای‌ سطح‌ علمی‌ کاربردی‌ و کیفی‌ آنان‌ است.
‌ ‌سازمانهای‌ آموزشی‌ با جامعه‌ و نهادهای‌ آن‌ در تعامل‌ هستند و برای‌ عقب‌نماندن‌ از تغییر و   تحولات‌ علمی‌ و تکنولوژیک، دانش‌ و اطلاعات‌ مدیران‌ و دیگر اعضای‌ آنها باید به‌ روز باشد

اسلاید ۷ :

چرخش شغلی

که‌ آنها بایستی‌ با مجموعه‌ای‌ از چالشهای‌ مداوم‌ و مستمر روبرو شوند.
‌ ‌به‌طور خلاصه‌ چرخش‌ شغلی‌ روش‌ متداولی‌ است‌ که‌ مستلزم‌ حرکت‌ کارکنان‌ از یک‌ شغل‌ به‌ شغل‌ دیگر به‌ منظور افزایش‌ تجارب‌ آنهاست. بسیاری‌ از شرکتهای‌ بزرگ‌ علاقه‌مند هستند که‌ کارکنانشان‌ قادر به‌ انجام‌ چند فعالیت‌ باشند تا نیروی‌ کار آنها دارای‌ تحرک‌ و تبادل‌پذیری‌ بیشتری‌ شود. همچنین‌ شرکت‌ به‌ کارکنانی‌ نیازمند

 

شرکت به کارکنانی نیازمند است‌ که‌ تمایل‌ دارند مقدار بیشتری‌ از هوش‌ و درایت، خلاقیت‌ و انرژی‌ را برای‌ راه‌اندازی‌ شرکت‌ دراختیار بگذارند. کارمند باید راغب‌ باشد تا شغلش‌ را برای‌ یادگیری‌ و مهارتهای‌ جدید عوض‌ کند. در ‌ ‌جابه‌جایی‌ و گردش‌ شغلی‌ افراد مخصوصاً‌ اگر با ترفیع‌ در مقام‌ همراه‌ باشد می‌تواند بر رضایت‌ شغلی‌ و به‌ تبع‌ آن‌ بر کارایی‌ آنان‌ تاثیر داشته‌ باشد.

اسلاید ۸ :

غنی سازی شغلی

 • غنی‌سازی‌ شغل‌ بر این‌ اصل‌ استوار است‌ که‌ شغل‌ باید غنی، با معنی‌ و دارای‌ اختیارات‌ کافی‌ باشد. به‌طوری‌ که‌ شاغلان‌ بتوانند در آن‌ شغل‌ با استقلال‌ کارکرده، بر کار خود کنترل‌ داشته‌ و زمینه‌ مساعدی‌ برای‌ رشد و خلاقیت‌ داشته‌ باشند.
 • در غنی‌سازی‌ شغل‌ با دادن‌ اختیارات‌ و مسئولیتهای‌ بیشتر بدون‌ آنکه‌ وظایف‌ را اضافه‌ کنیم، شغل‌ را از جهت‌ عمق‌ توسعه‌ می‌دهیم. در این‌ صورت‌ است‌ که‌ کارکنان‌ هر روز با اشتیاق‌ بر سر کار می‌آیند. آنها افزایش‌ مسئولیت‌ را بسیار ثمربخش‌ می‌دانند. همچنین‌ روشهای‌ جدیدی‌ پدید می‌آورند تا کارها سریعتر با هزینه‌ کمتر و کیفیت‌ بالاتر انجام‌ دهند.

اسلاید ۹ :

توامند سازی کارکنان

 • یک‌ محیط‌ کار توانمند، محیطی‌ است‌ که‌ در آن‌ گروههایی‌ از انسانها با هم‌ کار می‌کنند و در انجام‌ کارها با یکدیگر مشارکت‌ دارند. این‌ روش‌ با سازمان‌ رقابتی‌ یعنی‌ جایی‌ که‌ هر کارمند در انجام‌ دادن‌ کارها با دیگران‌ به‌ رقابت‌ می‌پردازد، کاملاً‌ تفاوت‌ دارد.
 • علاوه‌ بر این، بااحساس‌ مسئولیت‌ کار می‌کنند و منافع‌ سازمان‌ را بر منافع‌ خود ترجیح‌ می‌دهند. مدل‌ مدیریت‌ سنتی‌ که‌ در آن‌ مدیر کنترل‌ می‌کند و کارکنان‌ تحت‌ کنترل‌ هستند دیگر کارآمد نیست. به‌منظور ایجاد محیط‌ کار توانمند، نقش‌ مدیر در سازمان‌ بایستی‌ ازچارچوب‌ ذهنی‌ فرماندهی‌ و کنترل‌ به‌ محیط‌ حمایتی‌ و مبتنی‌ برحس‌ مسئولیت‌ تبدیل‌ شود که‌ در آن‌ کلیه‌ کارکنان‌ فرصت‌ داشته‌ باشند، به‌ نحواحسن‌ همکاری‌ کنند.

اسلاید ۱۰ :

اثر بخشی

 • اثربخشی‌ سازمان‌ عبارت‌ است‌ از درجه‌ یا میزانی‌ که‌ سازمان‌ به‌ هدفهای‌ موردنظر خود نائل‌ می‌آید. اثربخشی‌ یک‌ مفهوم‌ کلی‌ دارد. به‌بیان‌ ساده‌تر اثربخشی‌ را می‌توان‌ « انجام‌ کارهای‌ درست » نامید.
 • اثر بخشی عبارتست از درجه و میزان نیل به اهداف تعیین شده.
 • به بیان دیگر اثربخشی نشان می دهد که تا چه میزان از تلاش انجام شده نتایج مورد نظر حاصل شده است. در حالیکه نحوه استفاده و بهره برداری از منابع برای نیل به نتایج، مربوط به کارآیی می شود.
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 19 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد