دانلود مقاله بمباران ۸ سال دفاع مقدس

word قابل ویرایش
25 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بمباران ۸ سال دفاع مقدس

جنگ تحمیلی برای صنعت نفت نه با شلیک نخستین گلوله به پالایشگاه بزرگ نفت آبادان که با فتنه های تحریک آمیز آمریکا و متحدانش و کوردلی منافقان برای انجام عملیات خرابکارانه در خطوط لوله و تاسیسات نفتی کشور ماه ها پیش از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، در مناطق نفت خیز جنوب آغاز شد.

پیش از گلوله باران پالایشگاه بزرگ نفت آبادان و جزیره خارگ در لحظات آغازی روز ۲۹شهریور، شروع جنگ برای صنعت نفت کشور و البته برای مناطق نفت خیز جنوب به عنوان خط مقدم این جبهه مقدس، ماه ها قبل با انجام عملیات خرابکارانه در خطوط لوله نفت ایران که با تحریک رژیم بعث حاکم بر همسایه غربی و کشورهای معاند همراه بود، آغاز شد.

از سوی دیگر عملیات حفاری شرکت ملی نفت ایران در مناطق مرزی غرب کشور ابتدا با حملات ایذایی مختل و به دنبال آن با حمله مستقیم بعثی ها متوقف شد که در نتیجه آن نیروهای دشمن برخی تجهیزات و دکل های نفت ایران را به داخل خاک عراق منتقل کردند.

این حرکت دشمن نشان می داد که تنها راه ضربه زدن به میهن اسلامی را قطع شریان حیاتی اقتصاد؛ اخلال در روند تولید و صادرات نفت قرار داده است. در این زمان تدبیر و هوشیاری امام راحل و شهامت، شجاعت و آمادگی کامل مدیران و کارکنان صنعت نفت در پاسداری و دفاع از تاسیسات موجب شد تا هرچند مراکز و واحدهای مهم صنعت نفت کشور به طور پی در پی مورد آماج حملات دشمن قرار گیرد اما هیچ گاه روند تولید و صادرات نفت در طول هشت سال جنگ تحمیلی متوقف نشود.

رژیم بعث عراق با جنگنده بمب افکن های سوپراتاندارد فرانسوی، موشک‎های اگزوسه و آرما، هواپیماهای میگ و سوخو روسی و گازهای خردل آلمانی و مین های ایتالیایی و بسیاری از سلاح های پیشرفته آن روزها پیوسته به تاسیسات و خطوط لوله نفتی حمله می کرد و کارکنان صنعت نفت را مورد اصابت موشک های خود قرار می داد.

در طول سالیان جنگ، مدیران و کارکنان صنعت نفت در مناطق نفت خیز جنوب با وجود بیش از دو هزار و ۵۰۰ حمله هوایی و موشکی لحظه ای چشم بر هم ننهادند و کمر خم نکردند و با جان دل تاسیسات و واحدهای نفتی در این مناطق را ایستاده و فعال نگه داشتند تا برنامه حفظ توان و استمرار تولید به میزان متوسط ۳میلیون بشکه در روز محقق بماند.

حملات دشمن به تمله خانه های مهم نفتی
تلمبه خانه اهواز (شهید مصاحب) پنج بار، تلمبه خانه شماره ۱ امیدیه یک بار، تلمبه خانه شماره ۲ امیدیه یک بار، تلمبه خانه گوره آ(گچساران) ۱۰ بار، تلمبه خانه گوره بی (گچساران) ۱۰ بار، تلمبه خانه گوره سی (گچساران) ۱۰ بار مورد اصابت موشک های دشمن قرار گرفتند.

حملات دشمن بر کارخانه‌های بهره‌برداری مناطق نفت خیز
کارخانه بهره برداری شماره ۱ اهواز ۶ بار، کارخانه بهره برداری شماره ۲ اهواز ۹ بار، کارخانه بهره برداری شماره ۴ اهواز ۱ بار، کارخانه بهره برداری شماره ۵ اهواز یک بار، کارخانه بهره برداری شماره ۱ مارون دو بار، کارخانه بهره برداری شماره ۲ مارون دو بار، کارخانه بهره برداری شماره ۳ مارون یک بار، کارخانه بهره برداری لب سفید سه بار، کارخانه بهره برداری چشمه خوش به طور دائم و انهدام کامل، کارخانه بهره برداری دهلران به طور دائم و انهدام کامل،

کارخانه بهره برداری آب تیمور به طور دائم و انهدام کامل، کارخانه بهره برداری شماره ۲ آغاجاری چهار بار، کارخانه بهره برداری کرنج سه بار، کارخانه بهره برداری شماره ۱ پازنان سه بار، کارخانه بهره برداری شماره ۱ بی بی حکیمه چهار بار، کارخانه بهره برداری شماره ۲ بی بی حکیمه دو بار، کارخانه بهره برداری شماره ۲ گچساران ۷ بار، کارخانه بهره برداری شماره ۳ گچساران پنج بار، کارخانه بهره برداری شماره ۲ پازنان سه بار، کارخانه بهره برداری منصوری یک بار مورد اصابت قرار گرفتند.

حملات هوایی دشمن به واحدهای نمکزدایی
کارخانه نمکزدایی شماره ۱ اهواز یک بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۲ اهواز دو بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۳ اهواز ۱ بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۵ اهواز یک بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۱ مارون دو بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۲ مارون سه بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۳ مارون یک بار، کارخانه نمکزدایی شماره ۲ آغاجاری دو بار، کارخانه و مکزدایی شماره ۲ پازنان سه بار مورد حمله دشمن قرار گرفتند.

حملات هوایی دشمن و بمباران واحدهای نفتی
کارخانه تقویت فشار گاز شماره ۱ اهواز چهار بار، کارخانه تقویت فشار گاز شماره ۲ اهواز چهار بار، کارخانه تقویت فشار گاز شماره ۴ اهواز یک بار، کارخانه گاز و گاز مایع ۶۰۰ یک بار، کارخانه تقویت فشار گاز شماره ۲ مارون سه بار، کارخانه گاز و گاز مایع ۵۰۰ – آغاجاری یک بار، کارخانه گاز و گاز مایع ۲۰۰ – آغاجاری سه بار، کارخانه گاز و گاز مایع ۱۰۰۰ – آغاجاری دو بار، کارخانه گاز و گاز مایع ۹۰۰ – گچساران سه بار، کارخانه تزریق گاز شماره ۲ گچساران سه بار، کارخانه تزریق گاز شماره ۳ گچساران سه بار مورد هدف نیروهای دشمن قرار گرفتند.

کارخانه‌ها و تاسیساتی که در زمان جنگ پس از بمباران بلافاصله بازسازی و در سرویس قرار گرفتند
کارخانه بهره برداری شماره ۴ اهواز که در سال ۱۳۶۵، ۱۵ درصد خسارت دیده بود، ۱۰۰ درصد بازسازی و وارد مدار تولید قرار گرفت. کارخانه بهره برداری شماره ۵ اهواز که در سال ۱۳۶۰، ۲ درصد خسارت دیده بود فورا پس از جنگ ۱۰۰ درصد بازسازی شد و وارد مدار عملیاتی قرار گرفت. کارخانه نمکزدایی شماره ۲ اهواز که در سال ۱۳۶۰، ۱۵ درصد خسارت دیده بود، پس از پایان جنگ کاملا بازسازی شد و در مدار قرار گرفت. کارخانه نمکزدایی شماره ۳ اهواز نیز که در سال ۱۳۶۰، ۵ درصد خسارت دیده بود مورد بازسازی کامل قرار گرفت و هم اکنون در مدار عملیاتی قرار دارد.

همچنین کارخانه نمکزدایی شماره ۵ اهواز که در سال ۱۳۶۰، پنج درصد مورد اصابت قرار گرفته و خسارت دیده بود بلافاصله پس از پایان جنگ به میزان ۱۰۰ درصد بازسازی شد. کارخانه بهره برداری منصوری نیز که در سال ۱۳۶۳، دو درصد خسارت دیده بود با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی مورد بازسازی قرار گرفت. کارخانه بهره برداری لب سفید که بین سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۶، پنج درصد خسارت دیده بود کاملا بازسازی و وارد مدار عملیاتی قرار گرفت. کارخانه بهره برداری شماره ۱ مارون نیز که در سال ۱۳۶۵، ۱۵ درصد خسارت دیده بود به میزان ۱۰۰ درصد بازسازی شد. کارخانه نمکزدایی شماره ۱ مارون که در سال ۱۳۶۵ بر اثر بمباران هوایی به میزان ۳۵ درصد خسارت دیده بود فوری مورد بازسازی قرار گرفت و وارد مدار شد.

کارخانه های گاز مایع ۴۰۰، ۴۰۰ الف، ۲۰۰ و ۵۰۰ که در سال های ۶۰ تا ۶۷ مورد حمله هوایی نیروهای رژیم بعث قرار گرفته بود و ۵ تا ۳۵ درصد خسارت دیده بودند، مورد بازسازی کامل قرار گرفتند.
منازل و ادارات در نواحی مختلف شرکت مل یمناطق نفت خیز جنوب نیز در امان نبودند و به طور مرتب مورد حملات هوایی شدید دشمن قرار می گرفتند. این واحدهای مسکونی و اداری که سال های ۱۳۶۰ تا ۶۷ به میزان ۳۰ درصد تخریب شده بودند، بلافاصله پس از پایان جنگ مورد بازسازی کامل قرار گرفتند.

سایر واحدها و تاسیساتی تخریب شده در جنگ که به طور اضطراری بازسازی شدند
کارخانه بهره برداری شماره ۱ اهواز، کارخانه بهره برداری شماره ۲ اهواز، تلمبه خانه اهواز (شهید مصاحب)، کارخانه گاز مایع ۶۰۰، کارخانه بهره برداری چشمه خوش، کارخانه بهره برداری دهلران، کارخانه بهره برداری آب تیمور، خط لوله آبادان، کارخانه بهره برداری شماره ۳ مارون، کارخانه تقویت فشار شماره ۱ اهواز، کارخانه تقویت فشار شماره ۲ اهواز، کارخانه تقویت فشار شماره ۴ اهواز، ماشین آلات سبک و سنگین و هواپیمای توین آتر متعلق به ناوگان هواپیمایی نفت بارها مورد اصابت موشک و هجوم هواپیماهای جنگی دشمن قرار گرفتند.

همچنین پالایشگاه گاز مایع ماهشهر، بهره برداری شماره ۲ آغاجاری، بهره برداری شماره ۱ پازنان، کارخانه بهره برداری مارون ۲، تلمبه خانه شماره ۱ امیدیه، تلمبه خانه شماره ۲ امیدیه، کارخانه تقویت فشار مارون ۲، کارخانه بهره برداری کرنج، کارخانه گاز مایع ۱۰۰۰، کارخانه نمکزدایی ۲ آغاجاری، تلمبه خانه های گوره الف، ب و ث، شیرخانه گناوه، کارخانه بهره برداری ۱ بی بی حکیمه، کارخانه بهره برداری ۲ بی بی حکیمه، کارخانه بهره برداری ۲ گچساران،

کارخانه بهره برداری ۳ گچساران، کارخانه بهره برداری ۲ پازنان، کارخانه گاز مایع ۹۰۰، کارخانه تزریق گاز گچساران ۲، کارخانه تزریق گاز گچساران۳، کارخانه نمکزدایی پازنان، خطوط لوله صدمه دیده نفت و گاز، مخازن ذخیره نفت، اسکله های شرقی و آذرپا و کارخانه برق جزیره خارگ، تاسیسات مخابرات، سکوهای دریایی پارس، تاسیسات آب شیرین‌کن و تاسیسات جانبی مخازن و خطوط لوله در طول دوران جنگ تحمیلی لحظه ای از حملات هوایی و موشکی دشمن در امان نبودند.

اساساً در جوامع و ادبیات انسانی برخی کلمات همراهشان ارزش است و فارغ از اینکه آن جامعه در کجای جهان قرار دارد و یا به لحاظ تقسیم بندی اصطلاحاً جزو کشورهای پیشرفته و یا جهان سوم باشد، یکسری اصول انسانی است که تعریف آن را همه متوجه می‌شوند و دارای زبان مشترکی بوده که یکی از آن کلمات «دفاع» است.
دفاع از هر قاموس، بینش و مکتب یک بار ارزشی دارد و می‌توان گفت در طول تاریخ هر دفاعی که در مقابل تجاوزی صورت گرفته باشد می‌تواند عنوان یک دفاع مقدس را بگیرد.

از آنجایی که سابقه دفاع ملت ایران در طول ۸ سال جنگ تحمیلی بیشتر برخاسته از باورهای مذهبی بوده، چه از نظر انسان‌هایی که در نبرد شرکت داشتند و نیز فضایی که در آن می‌جنگیدند، لذا مکان‌هایی را که برای دفاع ایجاد می کردند رنگ و چهره دین و اعتقادات را داشت به همین خاطر دفاع « مقدس » خیلی مناسب‌تر برای این نبرد جا افتاده است.
حتی می‌توان مدعی این قضیه بود که در دهه اول انقلاب که بیشتر با جنگ گره خورده، اصلاً بحث قالب کشور ما گفتمان دفاع مقدس بوده است.

بنابراین، دهه اول انقلاب را می‌توان گفت دورانی بود که گفتمان دفاع مقدس بر آن حاکم بوده و این گفتمان در خودش شاخصه‌هایی را به همراه داشت.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه سال‌های دفاع مقدس یکی از نقاط خاص و روشن تاریخ انقلاب اسلامی است اظهار داشت: در اوایل جنگ با توجه به اینکه کشور وضعیت مناسبی را برای دفاع نداشت و برای مواجه با چنین جنگی آماده نبودیم مسلماً با برنامه ریزی، پشتیبانی و ابتکار عمل، طبیعی بود که برتری با دشمن باشد.

سیدعلی آقازاده افزود: با توجه به اینکه مردم از روحیه انقلابی برخوردار بودند توانستند بعد از مدتی با شکست‌های اولیه دشمن را زمین‌گیر کنند و آمادگی‌های نسبی فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: در آن زمان وضعیت ارتش به صورتی بود که مشکلات سازماندهی و ساختاری در این نیرو مطرح بود ولی در مجموع نیروهای نظامی کشور از آمادگی لازم برخوردار نبودند.
فرمانده سابق سپاه گیلان اذعان داشت: سپاه نیز به عنوان یک نیروی انقلابی، سازماندهی و تجهیزات لازم برای مواجه با چنین جنگ کلاسیک را نداشت و از طرفی در امور امنیتی داخل کشور درگیر بود.

به گفته وی برتری در اوایل جنگ با دشمن بود ولی بعد از مدتی وضعیت تغییر کرد.
آقازاده مهم‌ترین نقطه قوت سال‌های دفاع مقدس را فرماندهی آن توسط امام خمینی(ره) عنوان و تاکید کرد: با توجه به حجم وسیع نیروها و قدرت دشمن و همچنین عدم آمادگی ما، یکسری عوامل الهی، معنوی و تدابیر نیاز بود که بتوان از این بحران و آزمون بزرگ عبور کرده و نظام اسلامی نوپا را نجات داد که در اینجا نقش امام(ره) و فرماندهی صحنه جنگ کاملاً آشکار می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: امام(ره) با توجه به شناختی که از مردم داشتند کشور را بسیج کردند و با روحیه انقلابی توانستند مواجه با دشمن، مدیریت اجتماعی و همه مشکلات و فراز و نشیب‌ها، کشور را حفظ کنند.
وی روحیه شهادت طلبی را از جمله عوامل اصلی بازدارندگی دشمن عنوان کرد و گفت: همه دستاوردهای جنگ که سراسر موفقیت و عزت در میدان‌های نظامی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می‌گرفت و برای نظام اسلامی افتخار به ارمغان آورد مربوط به نقش و رهبری امام(ره) بوده است.

فرمانده آموزش تخصص‌های دریایی رشت نیز به خبرنگار فارس گفت: سقوط رژیم شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی و پیامدهای آن که به طور طبیعی مربوط به دگرگونی‌های بنیادی در ساختار نظام پیشین بود نیروهای ایران را به یک حالت از هم پاشیدگی کامل سوق داد.
دریادار دوم حسین آزاد افزود: سربازگیری نه تنها تقویت نشد بلکه با تقلیل پرسنل وظیفه از دو سال به یک سال، نیروی انسانی ارتش که بر نیروی وظیفه متکی بود ضربه شدیدی خورد و سازمان یگان‌های عملیاتی و رزمی به حالت غیر فعال درآمد و سطح توان ارتش کاهش یافت.

وی ادامه داد: هرچند نظام انقلاب اسلامی خیلی سریع متوجه اهمیت وفاداری ارتش به خود و به ویژه موفقیت‌های آن در مقابله با شورش‌های داخلی در پاره‌ای از نقاط کشور شده بود و قدم‌هایی نیز برای ارتقای ارتش و بازسازی روانی آن برداشت ولی به هر حال نیروهای نظامی از نظر توان نسبت به قبل از انقلاب تنزل کرده و توانایی کلی ارتش آسیب دید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 25 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد