بخشی از مقاله

تحليل بنيادي ؛ شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب:
شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب در سال 1372 در استان مرکزی به ثبت رسید و از اول سال 73 شروع به فعالیت نمود.


موضوع اصلی فعالیت شرکت به قرار زیر میباشد:
1) پیمانکاری عمومی و مدیریت پیمان در قالب پروژه های نیروگاههای حرارتی ،گازی ،سیکل ترکیبی آبی و هسته ای
2) سرمایه گذاری و مشارکت در احداث انواع نیروگاهها واردات قطعات و ابزار آلات و ماشینهای فنی و مهندسی در ارتباط با فعالیت های شرکت
3) درخواست تحصیل انواع امتیاز و گواهینامه و عقد قرارداد در ارتباط با موضوعات فعالیت شرکت
4) خدمات پیمانکاری


5) واردات و صادرات کلیه مواد،قطعات،ابزارآلات و خدمات فنی و مهندسی
6) فعالیتهای خودکفایی
7) فعالیتهای توسعه تکنولوژی
آخرین سرمایه شرکت پس از مجمع سال 83 بر 25000 میلیون ریال بالغ میگردد که آخرین افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران صدور سهام جدید به میزان 108.3درصد بوده است.


آخرین ترکیب سهامداری شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب بصورت زیر میباشد: ردیف سهامدار تعداد سهام
1- شرکت صنایع آذرآب 24999996
2- 4 نفر سهامدار حقیقی 4
3- جمع 25000000


وضعیت پرسنل در سال 82 بصورت زیر بوده است:
کلا 563 نفر در آخر سال 1382 در شرکت مشغول به کار بوده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبلش در حدود 1250 نفر کاهش در تعداد پرسنل داشته است.

بیشترین تعداد پرسنل دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم بوده اند.
اطلاعات فنی:
* انبار مرکزی به مساحت 14000 متر مربع در منطقه کهریزک واقع شده است.
* ساختمان اداری به مساحت 3300 مترمربع واقع در شهرک غرب تهران که محل دفتر مرکزی شرکت میباشد.
* بنا به اظهار نظر مسئولین ماشین آلات و تجهیزات مشکلی از نظر فنی ندارند که باعث توقف تولید گردد.
* بیشتر ماشین آلات شرکت در فاصله بین سالهای 73 تا 81 خریداری گردیده اند.


خدمات شرکت:
نیروگاههای حرارتی و سیکل ترکیبی
نیروگاههای آبی
بویلرهای صنعتی و پتروشیمی
سایر صنایع


خریدهای خارجی:
شرکت گسترش صنایع آذراب در حال فعالیت در پروژه بازسازی و نوسازی نیروگاه بانیاس سوریه میباشد که اغلب پرداختهای ارزی شرکت بواسطه فعالیت در این پروژه میباشد که در سه ماهه اول سال 83 مبلغ قراردادهای خرید بصورت زیر بوده است:
یورو = 23920000
دلار آمریکا = 3162766
پوند انگلیس = 187190
غالب پرداختهای خارجی که شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب انجام داده به ارز واحد اروپا یعنی یورو بوده است.


وضعیت رقبا:
رقبای داخلی شرکت به هفت مورد بالغ می گردد که عمده ترین و بزرگترین رقیب داخلی ، شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران(مپنا) است که در آینده ای بسیار نزدیک قرار است که در بورس اوراق بهادار تهران وارد تابلوی بورس گردد.


رقبای خارجی شرکت عبارتند از آلستوم سوئیس – هیوندای کره جنوبی-GE فرانسه- بابکوک آلمان- زیمنس و شرکت میتسوبیشی ژاپن* اکثر خریدهای خارجی شرکت از دو شرکت ایتالیایی به نامهای Ansaldo Energia - Commerciale S.R.L Cerpelli صورت میگیرد.


* در حدود 90 درصد شرکتهای طرف قرارداد با شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب جهت انجام خدمات، شرکتهای تولید، توزیع و انتقال نیروی برق و پالایشگاه ها می باشند.


بررسي صورتهای مالي:
در بررسی صورتهای مالی شرکت گسترش صنایع آذراب ،از اطلاعات 5 ساله این شرکت استفاده شده است. میزان درآمد حاصل از خدمات در 2 سال اول با نرخ متوسط 27 درصد رشد را تجربه نموده است و در سال 83 رشد فوق العاده ای را به میزان تقریبی 140 درصد پشت سر گذاشت.


پیش بینی می شود برای سال مالی منتهی به 30/9/84 نسبت به دوره مشابه ماقبل رشد 7 درصدی را تجربه نماید.
بهمراه افزایش میزان درآمد حاصل از فروش، بهای تمام شده خدمات نیز رشدی متناسب با فروش را پشت سر گذاشته اند و حاشیه سود ناخالص روندی نزولی را می پیماید بعبارت دیگر با افزایش میزان درآمد حاصل از ارائه خدمات و فروش نسبت سود ناخالص به درآمد کاهش می یابد.


برای سال مالی 1384 رشد 9 درصدی در بهای تمام شده و 43 درصد رشد در سود عملیاتی و 29 درصد رشد در سود خالص در نظر گرفته شده است.
بدلیل انعقاد قرادادهای جدید و صرفه جویی در بهای تمام شده و نیز افزایش هزینه های مالی بعلت دریافت تسهیلات بیشتر، پیش بینی سود پس از کسر مالیات برای سال 84 رشدی معادل 29 درصد را نشان می دهد.


همانمطور که از نمودار نیز مشخص است سود ناویژه همانند روند درآمد به پیش رفته است ولی سود عملیاتی تا سال 83 تقریبا رشد نداشته اما در بودجه سال 84 رشد 34 درصدی را برای سود عملیاتی در نظر گرفته اند که دلیل آنرا می توان در انتظار کاهش هزینه های عملیاتی جستجو کرد.
در بررسی سود قبل از مالیات برای سال 83 متوجه میشویم که رشدی نداشته است.


انتظار می رود برای سال مالی 84 سود قبل از کسر مالیات نسبت به زمان مشابه سال قبل رشدی برابر با 33 درصد را در پیش داشته باشد.
در بررسی سود خالص شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب بطور معادل رشدی در حدود 28 درصد را از ابتدای دوره مورد بررسی (1380) تا بودجه سال 84 تجربه نموده است با این رشد انتظار می رود که سود هر سهم نیز در طی این مدت رشد مناسبی را نمایش گذارده باشد. در نمودار بعدی سود هر سهم با اعمال تعدیل سرمایه ارائه می گردد.


سرمایه شرکت در سال 80 برابر با 12000 میلیون ریال بوده است که در سال 83 افزایش سرمایه داده شده است و به 25000 میلیون رسیده است. نمودار زیر نشان دهنده روند سود هر سهم با فرض اینکه سرمایه در سال 83 و سال 84 همان 12000 میلیون ریال سال 80 است و افزایش نیافته است.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید