دانلود مقاله صنعت خودروسازی

word قابل ویرایش
86 صفحه
13700 تومان
137,000 ریال – خرید و دانلود

تاریخچه خودرودر جهان
خودرو مجهز به موتور بخار دنیس پاپن DENIS PAPON اولین کسی بوده که قوه محرکه بخار را شناخت. خودرویی که ارتفاع استوانه آن در حدود سه متر و طول لنگر آن گاهی به ۷ متر می‌رسید. روی کشتی بدلیل وجود آب سرد فراوان و سهل الوصول بودن آن قابل تصور بود.تجهیز ارابه یا کالسکه بوسیله آن غیر ممکن به نظر می‌رسید. یکی از افسران ارتش فرانسه به نام ژوزف کونیو (۱۸۰۴-۱۷۲۵) در سال ۱۷۶۳ میلادی دستگاه نیوکومن را سبک روی ارابه‌ای نصب کرد. اولین نمونه ارابه کونیو در سال ۱۷۶۹ میلادی آماده شد. این ارابه که کاملاً به خرج دولت ساخته شد در سال ۱۷۷۰ مورد آزمایش قرار گرفت. این ارابه پایه یک توپ چهل و هشت تنی در یک ساعت ۸

کیلومترجابجا کرد. این خودرو بخار توسط افرادی چون ویلیام مردوک، اولیویه اوانس و ریچارد تره ویتیک تکمیل‌تر شد .
خودرومجهزبه‌موتوراحتراق‌داخلی
در سال ۱۸۸۵ میلادی کارل فرید ریش بنز اولین موتور با سوخت فسیلی روی نوعی کالسکه نصب کرد. این اولین خودرو مجهز به موتور احتراق داخلی جهان بود که دارای سیستم جرقه‌زنی و دیفرانسیل بود. کارل بنز نام این خودرو را موتور واگن نامید و در اواخر سال ۱۸۸۵ میلادی آنرا به ثبت رساند .

سه چرخ کارل بنز، اولین اتومبیل مجهز به موتور احتراق داخلی در جهان ساخته شده در سال ۱۸۸۵ میلادی این خودرو دارای سه چرخ و ۲۵۰ کیلوگرم وزن بود و با سرعتی بین ۱۳ تا ۱۶ کیلومتر کار می‌کرد. اولین راننده این خودرو همسر کارل بنز (برتابنز) بود. اکثریت مردم از آن وحشت داشتند و آن را اختراعی خطرناک و مهلک می‌پنداشتند.تدریج با رفع نقایص کالسکه آتشین عده بیشتری برای استفاده از آن اشتیاق نشان دادند.روند تکامل ادامه یافت تا سری سازی به عنوان نقطه عطفی از سوی هنری فورد مطرح گردید.

خودروهای‌متحدالشکل‌ونسبتاً‌ارزان‌قیمتی‌را‌به‌جهان‌عرضه‌کرد. کارل بنز، گوتلیب دایملر، ویلهم میباخ، برادران دوسینبرگ، برادران دوریا، برادران رابرت بوش، ایتوره بوگانی، دیوید دانبربیوک، رنه پنهارد، فردنیاندپورشه، جان و هوریس دوج جان بوید دنلپ، رودلف کریستین کارل دیزلف سرهنری رولز و صدها مخترع دیگردر تکمیل وحرکتهای بعدی نقش داشتند.

خودروهای اولیه
سرعت متوسط آنها (۲۰KM/h) بود. ترمزهای مطمئنی نداشتند ولذا تصادفهای خطرناکی را بوجود می‌آوردند. حرکت آنها فقط به سمت جلو بود . چراغهای نفتی حرکت در شب را مشکل میکرد. راه انداختن این خودروهای هندلی بود. پس از جنگ جهانی اول خودرو تقریباً شکل امروزی خود را به دست آورده بود .
در این مقطع ساخت و تولید خودروهای متنوع فرانسوی که عموماً با موتورهای دایملر عرضه می‌گشت .

اولین اتومبیلی که به تعداد زیادی ساخته شده )الدزمبیل(
علاقه مردم و جاذبه‌های مسابقات اتوموبیلرانی، صنعت خودروسازی را در مدت کوتاهی متحول کرد اولین مسابقه اتومبیلرانی فرانسه در سال ۱۸۹۴ انجام شد.
مسابقه اتومبیل رانی پاریس – بوردو – پاریس در سال ۱۸۹۵ میلادی

با ایجاد دو خط در دو سوی اقیانوس اطلس در سال ۱۸۹۶ بعنوان یک صنعت اعلام موجودیت کرد. در سال ۱۹۱۳ نیز با ابداع خط مونتاژ توسط هنری فورد و تولید حدود ۳۵۰ هزار دستگاه خودرو مدل T و فروش هر دستگاه به قیمت ۵۰۰ دلار، عظیم‌ترین صنعت جهان به وجود آمد.
صنعت خودرو پس از جنگ جهانی اول :
هنری فورد و آلفرد اسون مدیر جنرال موتورز، محصولات را از فرآیند تولید دستی که اروپایی ها رواج داده بودند خارج نموده و به فرآیند تولید انبوه کشاندند .
دهه ۲۰ قرن بیستم
خودروهای سواری بزرگ نظیر سانبیم، واکسال، بنتلی، آلفارومئو، بوگاتی و مرسدس با بنز ادغام شدند خودروهای آستین ۷ و تریومف از استقبال چشمگیری در میان مردم جهان برخوردار گشتند. سیستم تعلیق مستقل جلو وینچز و لانچیا اختراع گردید.

مالکم لاکهید سیستم ترمز هیدرولیکی را ابداع کرد. کمپانی بنز در به کارگیری موتورهای سوپر شارژ پیشگام گردید.
نوعی خودرو خانوادگی تولید شد که بر بالای سر راننده سقفی وجود نداشت. برادران دوسنبرگ کمپانی خود را در ابتدای این دهه تاسیس کردند . بوق بادی توسط کمپانی آمریکایی به نام کلاکسون اختراع گردید و در این زمان خودروهای ۶ سیلندر در رده بهترین و لوکس‌ترین خودروها بودند.
دهه ۳۰ قرن بیستم
پیشرفت‌های خودروسازی به حداقل رسید. در آمریکا موتورهای هشت سیلندر V شکل را به روی خودروهای خود نصب کردند. در اروپا به علت بالا بودن هزینه تولید مجبور بودند همان خودروهای کوچک و جمع و جور را بسازند.

صنعت خودرو پس از جنگ جهانی دوم
با شروع جنگ جهانی دوم صنایع خودروسازی در خدمت جنگ قرار گرفت. تولید انبوه خودروهای جنگی آغاز شد.

در سال ۱۹۴۳ میلادی کارخانجات خودروسازی آمریکا فقط برای مصارف جنگی خودرو می‌ساختند. فقط ۱۳۹ دستگاه خودرو سواری در این کشور ساخته شد. بعد از جنگ دوم صنایع خودروسازی، با انجام تغییرات اندکی در ظاهر خودروهای که قبل از جنگ می‌ساختند، تولیدات خود را از سر گرفتند.
اما پس از چند سال به تدریج طرح‌های نو و جالبی در بازار فروش مشاهده شد. طرح شاسی و بدنه مجزا با طرح ساختمان سرهم که زمینه صرفه‌جویی مواد را فراهم می‌کرد تعلیق مستقل جلو که قبل از جنگ اختراع شده بود در خودروها مورد استفاده قرار گرفت. حذف اکسل یکپارچه قدیمی جلو، کاهش ارتفاع سقف ده‌ها تغییر دیگر که در نتیجه راحتی سرنشینان را در بر داشت .د

ر ۱۱ نوامبر ۱۹۴۰ میلادی کارخانه خودروسازی ویلیز در آمریکا نوعی خودرو سبک جدید برای مصارف نظامی ساخت که جیپ نامیده شد. کلمه جیپ از تلفظ پی در پی دو حرف اول واژه ترکیبی General purpose ساخته شده است. این خودرو ساده بسیار پرقدرت و مقاوم بودارتش آمریکا از دهه ۱۹۲۰ میلادی ساخت ان رابه مناقصه گذاشته بودکارخانه مناقصه رابرد ومدل پیشنهادی ان جیپ نام گرفت. بدین ترتیب اولین خودرو دو دیفرانسیل جهان به بازار عرضه شد. در حال حاضر خودروهای دو دیفرانسیل در جهان طرفداران بیشماری را به خود اختصاص داده است.
تاریخچه صنعت خودروسازی در ایران

اولین ماشین وارد شده به ایران فورد بود که بوسیله مظفرالدین شاه قاجار از کشور بلژیک خریداری شده بود. این ماشین که در موقع حرکت دود زیادی از خود میکرد توسط مردم به ماشین دودی یا ارابه دودی تغییر نام داده شد. با شروع شهرسازی بصورت مدرن در سال ۱۳۰۰، واردات ماشین به ایران افزایش یافت. بیشترین اتومبیلها در آن سالها از کشورهای آمریکا و انگلستان به ایران وارد می شد. اولین کارخانه اتومبیل سازی در ایران شرکت سهامی ایران ناسیونال بود که به تولید ماشینهای پیکان، با مجوز از شرکت تالبوت انگلستان، اولین تولیدات خود را در سال ۱۳۴۶ روانه بازار کرد. بعداً شرکت ایران ناسیونال به تولید وانت، مینی بوس و اتوبوس دست زد.

در همین سال دو مدل از ماشینهای آمریکایی بنام ” آریا ” و ” شاهین ” توسط کارخانه پارس خودرو روانه بازار شد؛ و یکسال بعد در سال ۱۳۴۷ یک مدل از ماشین فرانسوی سیتروئن بنام ” ژیان ” توسط شرکت سایپا به بازار عرضه شد.
در سال ۱۳۵۱، شرکت پارس خودرو نام خود را به شرکت ” جنرال موتورز ایران ” تغییر داد و شروع به ساخت دو مدل از ماشینهای شرولت ( اپل ) ۲۵۰۰cc، ۲۸۰۰cc و همینطور سه مدل دیگر با مجوز از کارخانه آمریکایی جنرال موتورز بنام: بیوک، کادیلاک، شولت نوا. تولیدات این ماشینها تا سال ۱۳۶۰ ادامه داشت. تولید ماشینهای ژیان که متعلق به کارخانه سایپا بود در سال ۱۳۵۹ متوقف شد. ولی تولید ماشینهای رنو ۵ که در سال ۱۳۵۴ آغاز شده بود ادامه یافت.

چهاردهم مهرماه سال ۱۳۳۸، کارخانه جیپ به عنوان اولین واحد مونتاژ خودرو در ایران فعالیت خود را آغاز کرد.پیش از آن که دهه ۱۳۳۰ به پایان برسد، شرکتهای دیگری نیز به تولید و مونتاژ خودرو، در ایران روی آورده بودند.از جمله می توان از روترز، لیلاند، روور و امریکن موتور، دایملر- بنز، سیتروئن، ولوو، و میتسوبیشی نام برد.
در آغاز دهه ۱۳۴۰، کارخانه ایران ناسیونال برای مونتاژ اتوبوس و مینی بوس تاسیس شد.در سال ۱۳۴۶، این شرکت خط تولید پیکان را با همکاری یک شرکت خودروسازی بریتانیایی راه اندازی کرد. پشتیبانی دولت از صنعت خودرو در دهه پنجاه تمایل شرکت های بزرگ خودروسازی جهان برای حضور در بازار ایران را افزایش داد.شرکتهای فیات، مزدا و جنرال موتورز از جمله شرکتهایی بودند که در آن سال ها وارد بازار مونتاژ خودرو در ایران شدند.افزایش ناگهانی در آمدهای حاصل از صدور

نفت از ۲/۶ میلیارد دلار در سال ۱۳۵۲ به ۲۱ میلیارد دلار در سال ۱۳۵۳ تغییرات عمده ای را در صنایع خودرو سازی به همراه آورد.در این دوره، دولت شعار “یک پیکان برای هر ایرانی” را در برنامه قرار داده بود و هر ساله بر میزان تولید داخلی خودرو افزوده می شد.در سال ۱۳۵۶، تولید خودرو در ایران به حدود ۱۸۰ هزار دستگاه و واردات نیز به ۹۱ هزار دستگاه رسید.
توقف تولید
با وقوع انقلاب و در پی آن، جنگ با عراق، بسیاری از شرکت های فروش خودرو نمایندگی های خود را در ایران تعطیل کردند.شرکت های بزرگی چون ایران خودرو ملی شدند و واردات خودرو متوقف شد. با آغاز جنگ، تمام امکانات کشور در خدمت جنگ در آمد و از جمله، تولید خودرو به شدت کاهش یافت.در سال های جنگ، دولت به صورت محدود امکاناتی را برای ساخت اتوبوس و خودروهای سنگین فراهم کرد.از جمله، در سال ۱۳۶۴، شرکت ژاپنی نیسان، با همکاری شرکت پارس خودرو، تولید پاترول را در ایران آغاز کرد. تا سال ۱۳۶۷، به جز چند مدل خودرو خارجی وارداتی، که عمدتا به وسیله دانشجویان ایرانی از خارج وارد می شد، خودروی دیگری در ایران تولید و عرضه نشد.

راه اندازی
در اوایل دهه ۱۳۷۰، تغییراتی در بخش خودرو بروز کرد و شرکت های ایران خودرو و سایپا به مونتاژ مدل پژو ساخت فرانسه و پراید ساخت کره جنوبی پرداختند.در همین زمان، دولت برای تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی، به شرکتها اجازه داد ۵ تا ۱۰ هزار دستگاه خودرو به صورت قطعات بزرگ وارد و در داخل مونتاژ کنند و بعد از آن به تولید همان خودروها بپردازند. این تلاش دولت برای جلب همکاری بخش خصوصی ناکام ماند.تنها شرکتی که از این راه وارد عرصه خودرو سازی کشور شد، شرکت کرمان خودرو بود.در اواسط دهه ۷۰ دولت، چاره دیگری اندیشید و زمینه تولید قطعات

خودرو را در داخل بنیاد نهاد.سایپا شرکت سازه گستر را پی نهاد و ایران خودرو به ایجاد ساپکو مبادرت ورزید. این دو شرکت هزاران قطعه ساز را گرد هم آورند تا بتوانند آنچه را در سر دارند عملی کنند.حمایت دولت در این عرصه کارگر افتاد و در فاصله یک دهه، ساخت بخش عمده ای از قطعات مصرفی خودروها در داخل صورت گرفته است.

تولید داخلی
اکنون بیش از ۹۰ درصد قطعات خودروهای ایرانی در داخل تولید می شود. البته برخی از این قطعات هنوز از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و مشتریان از آنها ناراضی هستند.در این سال ها، اکثر کارشناسان بر دولت خرده گرفته اند که بیش از حد لازم از خودروسازان
داخلی حمایت می کند و به همین جهت، این طفل چهل ساله هنوز که هنوز است نتوانسته
بر پای خویش بایستد. به نظر کارشناسان، این طفل به دلیل حمایت دولت دوام آورده و اگر روزی حمایت دولت برداشته شود، به سرعت زمین خواهد خورد!!

داود میرخانی رشتی، دبیر انجمن خودروسازان، می گوید “برخی افراد به جای عذرخواهی از سیاست های نادرست تصمیم گیران اقتصادی و صنعتی طی ۴۰ سال گذشته، از تولید کنندگان طلبکار هستند و برای آنها خط و نشان می کشند. آنها فراموش کرده اند که در سایه آن سیاست ها بوده است که اقتصاد کشور پیشرفت چندانی نداشته است.”همزمان، افزایش تقاضای داخلی باعث بالا رفتن قیمت تولیدات عرضه شده در بازار داخلی شده است.

جدید و قدیم
طی سال های گذشته، تقاضای زیاد در بازار برای خرید خودرو باعث شده است شرکت های خودروسازی در صدد تنوع بخشیدن به تولیدات خود برآیند.شرکت های خودروسازی دولتی، با همکاری شرکت های کره ای، ژاپنی و فرانسوی، توانسته اند به بخشی از نیاز بازار پاسخ گویند.شرکت ایران خودرو بعد از سال ها، در سالهای گذشته، خودروی سمند را به عنوان خودرو ملی به بازار فرستاد.

از بعد از انقلاب ایران صنایع اتومبیل سازی پیشرفت مهمی نکرده اند و همان اتومبیلهای گذشته و بعضی از اتومبیلهای جدید اروپایی مانند پژو و کیا را مونتاژ کرده اند؛ تا چند سال پیش که کارخانجات اتومبیل سازی شروع به طراحی اتومبیلهای جدید کرده اند

نوع شغل:
همانگونه که از نام این صنعت برمی آید صنعت خودروسازی یک شغل تولیدی است.این تولیدات طیف وسیعی را شامل می شود.تولیداتی با قیمتهای مختلف که این تفاوت نرخ قیمتها دستخوش عواملی سیاسی، اقتصادی نیز هست.
مثلأ کشور ما کشوری است که قیمت خودرو در آن بخاطر سیاست های بعضأ نادرست با قیمت سرسام آوری بدست مشتریان می رسد بالاخص ماشینهای لوکی وارداتی اما در کشوری مثل غربستان ماشینهای مختلف به قیمتهای خیلی ارزان عرضه به بازار می شوند

.
عمده فروشی یا خرده فروشی:
یک کارخانه خودروسازی همیشه محصولات تولیدی خود را بطور انبوه تولید می نماید سپس تولیدات باربندی می شوند و از کارخانه به مکانهای فروش انتقال می یابند.در این مراکز مشتریانی که بصورت دولتی ثبت نام کرده اند می توانند ماشینها مورد نظر خود را یا بطور نقد یا بطور قسط دریافت نمایند.تعدادی از این ماشینها هم به اتوگالری های درخواست کننده ماشین صفر منتقل مشوند و در آنجا بفروش می رسند.

تولیدات
نوع و میزان تولیدات صنعت خودروسازی در ایران
۱- در ده ماهه اول ۸۴ شاهد رشد ۳/۹ درصدی تولیدات خودرو نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده ایم.
۲- در ده ماهه اول ۸۴ میزان انحراف از برنامه تولید خودرو حدود ۵- درصد بوده است.
۳- درصد بکارگیری ظرفیت تولید خودرو در ده ماهه اول ۸۴ حدود ۷۹ درصد بوده است.
۴- در ده ماهه اول ۸۴ حدود

۵/۹۶ درصد از سهم تولید خودرو در کشور به خودروهای سبک اختصاص داشته است.
سهم تولید
۵- گروه صنعتی ایران خودرو و سایپا بترتیب با سهم تولید تعدادی ۹/۵۲ و ۸/۴۳ درصد در ده ماهه اول۸۴ اولین و دومین خودروساز بزرگ کشور بوده اند .
۶- در ده ماهه اول ۸۴ خودروهای سواری با ۹/۸۳ درصد بیشترین و ون و آمبولانس با حدود ۱/۰ درصد کمترین سهم از تولید خودروی کشور را به خود اختصاص داده اند .
۷- درطی ده ماهه اول ۸۴ رهبری تولید دربخش خودروهای سواری و وانت با گروه صنعتی ایران خودرو بوده است.

۸- در ده ماهه اول ۸۴ سهم تولید تعدادی ایران خودرو در بخش سواری از ۷/۶۱ درصد دردوره مشابه سال قبل به رقم ۹/۵۳ وسهم تولید سایپـــا درهمین دوره از۲/۳۷ درصد به رقم ۳/۴۴ درصد رسید درحـــالیکه سهم سایرخودروسازان از۱/۱ به ۸/۱ درصد افزایش یافته است.)
۹- سهم ارزشی گروه صنعتی ایران خودرو و سایپا از تولید سواری و سواری دودیفرانسیل در ده ماهه اول ۸۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل بترتیب از حدود ۴/۶۴ و۴/۳۳ به حدود۳/۶۰ و۲/۳۶ درصد رسیده است.

۱۰- در ده ماهه اول ۸۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل سهم تولید تعدادی ایران خودرو در بخش وانت از۳/۳۴ به ۴/۵۰ درصد و سهم تولید سایپا نیز درطی همین دوره از۴/۵۰ به ۳/۳۹ درصد کاهش یافته سهم گروه تولیدی بهمن از۴/۱۵ به ۳/۱۰ درصد کاهش یافته است.
متوسط رشد تولید در طی یک دهه گذشته حدود ۲۵ درصد بوده است . صنعت خودروسازی کشور در سال۸۳ معادل ۹۰۰۶۷۱ دستگاه انواع خودرو تولید کردکه نسبت به سال قبل حدود ۸/۱۹ درصد رشد داشت . پیش بینی می شود که در سال ۸۴ صنعت خودروسازی کشور بیش از یک میلیون دستگاه انواع خودرو تولید کند که نسبت به سال ۸۳ از رشدی بیش از ۱۱ درصد برخوردار خواهد شد .

تولید ۸۰۷۱۲۸ دستگاه خودرو طی ده ماهه اول ۸۴ با رشد ۳/۹ درصدی نس

بت به دوره مشابه سال قبل از انحراف ۵- درصدی نسبت به برنامه تولید برخوردار گشته و۷۹ درصد از ظرفیتهای موجود را نیز بکار گرفته که درصد بکارگیری در بخش خودروهای سبک ۸۱ درصد و در بخش خودروهای سنگین ۴۲ درصد بوده است.
سهم تیراژی انواع خودرو از تولیدات خودرو داخلی در ده ماهه اول ۸۴
در ده ماهه اول ۸۴ حدود ۵/۹۶ درصد از سهم تولید خودرو در کشور به خودروهای سبک اختصاص داشته است.

سهم خودروهای سبک و سنگین از تولید در ده ماهه اول ۸۴
سهم گروههای خودرو ساز از تولید ( سهم تولید تعدادی )
در ده ماهه اول ۸۴ از مجموع ۸۰۷۱۲۸ دستگاه خودروی تولید شده گروه ایران خودرو با حدود ۹/۵۲ درصد در صدر قرارداشته و گــــروه سایپا با حدود ۸/۴۳ درصد در رده دوم قرار گرفته است .

سهم گروههای خودرو ساز از تولید خودرو در ده ماهه اول ۸۴
کاهش سهم تولید گروه ایران خودرو بدلیل توقف تولید پیکان از ۴/۵۸ به ۹/۵۲ درصد در مقایسه با افزایش سهم تولید گروه سایپا از۸/۳۸ به۸/۴۳ درصد در ده ماهه اول ۸۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل قابل تامل می باشد .
روند تجمعی سهم بازار تعدادی گروههای خودرو ساز در دوره ۲ ساله منتهی به دی ۸۴
سهم گروههای خودرو ساز از تولید سواری و سواری دو دیفرانسیل ( سهم تولید ارزشی )

ا

ارزش بازاری خودروهای سواری تولید داخل بین سالهای ۷۶ تا ۸۳ مجموعاً بیش از ۷/۲۳ هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان بطور متوسط ۶۴ درصد سهم گروه ایران خودرو و حدود ۳۲ درصد سهم گروه سایپا و حدود ۴ درصد سهم سایر خودروسازان بوده است .

ارزش بازاری خودروهای سواری و سواری دو دیفرانسیل تولید داخل طی ده ماهه اول ۸۴ حدود ۶۳۳۹ میلیارد تومان برآورد می شود که نسبت به سال قبل از رشد ۸/۱۲ درصدی برخوردار شده که از این میزان ارزش ، سهم گروه ایران خودرو حدود ۳/۶۰ درصد و سهم گروه سایپا ۲/۳۶ درصد و مابقی سهم سایر خودروسازان بوده است . مقایسه سهم ارزشی گروههای خودرو ساز از بازار سواری و سواری دو دیفرانسیل در ده ماهه اول ۸۳ و ۸۴ روند تجمعی سهم ارزشی گروههای خودرو ساز از بازارسواری و سواری دودیفرانسیل در دوره ۲ ساله منتهی به دی ۸۴

سهم گروههای خودروساز از تولید سواری ( سهم تولید تعدادی )
در ده ماهه اول ۸۴ بالغ بر ۶۷۷۵۳۸ دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شد که حدود ۹/۸۳ درصد از سهم تولید خودرو را به خود اختصاص داده که نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۵/۵ درصد رشد نشان می دهد. در طی این مدت سهم گروه

صنعتی ایران خودرو از ۷/۶۱ درصد در ده ماهه اول ۸۳ به ۹/۵۳ درصد کاهش و سهم گروه صنعتی سایپا از۲/۳۷ درصد به ۳/۴۴ درصد افزایش یافته، در مقابل سهم گروه کرمان خودرو از ۳۹/۰ درصد به ۱۴/۱ درصد افزایش و سهم گروه تولیدی بهمن نیزاز۶/۰درصد به ۴۶/۰درصد

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 13700 تومان در 86 صفحه
137,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد