دانلود مقاله فهرست اساطیر و شاعران

word قابل ویرایش
24 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

۱- نیما یوشیج ۲۱- لئوناردو داوینچی
۲- دکتر محمود حسابی ۲۲- سنایی
۳- فروغ فرخزاد
۴- فخرالدین اسد گرگانی
۵- حافظ
۶- ایرج میرزا
۷- پروین اعتصامی
۸- شهریار
۹- سعدی
۱۰- ابوریحان بیرونی
۱۱- میرزاده عشقی
۱۲- نظامی گنجوی
۱۳- فرخی یزدی
۱۴- زکریایی رازی
۱۵-مهرداد اوست
۱۶- خیام
۱۷- عراقی
۱۸- ابوعلی سینا
۱۹- رودکی سمر قندی
۲۰- ارشمیدس
نیما یوشیج

در سال ۱۳۷۴ طفلی در یوش به نام علی متولد شد . پدر او خان زاده ای به نام ابراهیم و مادری از خاندان علم و هنر به نام طوبی به دنیا آمد . او تا ۱۲ سالگی در میان قبایل کوهستانی و چادر نشین و ایلخانی به سر برد . علی از سال ۱۳۰۰ شمسی نام خود را به نیما مبدل کرد ‹ نیما یکی از سپهبدان طبرستان و همچنین نام محلی نیمارستاق است › و به نام خانوادگی اسفندیاری ‹یوشیج › یعنی اهل یوش است . وی فرزند ارشد خانواده بود و در مدرسه ی حاج حسن رشیدیه به نام « حیات جاوید» کرد رو به روی مدرسه ی مروی بود دوره دبستان را آغاز کرد وسپس از آن برای فراگیری زبان فرانسه به مدرسه « سن لوئی » نام نویسی کرد و به تحصیلات خود ادامه داد .
صمیمی ترین دوست وی جلال آل احمد بود که همیشه و همه جا این دو یار با هم بودند از آثار نیما می توان به ‹ قصری رنگ پریده › اسفند سال ۱۲۹۹ « افسانه » دی ماه سال ۱۳۰۱ « خانواده سرباز» دی ماه ۱۳۰۴ و« دو نامه » به سال ۱۳۲۹ اشاره کرد .
قسمتی از آثار او به زبانهای فرانسه ، انگلیسی و روسی ترجمه شده و نامش در « آنسیکو پری » درج گردیده است .
نیما در سال ۱۶ دی ماه سال ۱۳۳۸ خورشیدی برابر با ششم ژانویه ۱۹۵۹ (م) در : تجریش ، کوچه فردوسی ، در خانه ای که پس سالها ساخته بود به بیماری ذات الریه چشم از جهان فرو بست .

دکتر محمود حسابی

دانشمندان شهید معاصر در سال ۱۲۸۱ هجری قمری در تهران به دنیا آمد . خامواده ی وی اهل تفرش و سالها پیش به تهران مهاجرت کرده بودند .
پدر بزرگ محمود ایران در عراق بود ، به همین دلیل او در چهار سالگی همراه با خانواده ی خود به بغداد و از آنجا به بیروت رفت و در آنجا تحصیلات دبستانی و دبیرستانی خود را به پایان رسانید . دکتر محمود حسابی نوزده ساله بود که با کمک و فداکاری مادرش وارد دانشگاه شد و در راه رشته مهندسی راه و ساختمان فارغ التحصیل شد . او در بیروت تحصیلاتش را در رشته ی زیست شناسی ادامه داد ، سپس از لبنان به فرانسه رفت ودر فرانسه ابتدا در رشته ی مهندسی برق و سپس در رشته مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و سرانجام دوره ی دکترای فیزیک را در دانشگاه سورین فرانسه با پایان رسانید . بعد ها در المعلمین به دانشسرای عالی و چند ی بعد به دانشگاه تربیت معلم تغییر نام یافت تا آن زمان در ایرانرشته ی فیزیک در سطح دانشگاه وجود نداشت دکتر حسابی نخستین بار به تدریس آن پرداخت . از تاسیسات وی می توان ، دانشکده علوم که تقریبا ۱۲ سال رئیس آن بود چندین موسسه تاسیس کرد که از مهم ترین آن ها می توان مرکز اتمی دانشگاه تهران رصد خانه دانشگاه تهران موسسه رئو فیزیک و……… نام برد .
دکتر حسابی در سال ۱۳۷۱ چشم از جهان فرو بست پیکرش را بنا به وسیعت او در تفرش به خاک سپردند.

فروغ

سال تولد : ۱۳۱۳ سال مرگ: ۱۳۴۵ شماره ی شناسنامه : ۶۷۸
نام پدر و مادر : محمد فرخ زاده – بتول وزیری تبار ۱۳۲۹ : تحصیل در هنرستان کمال الملک ۱۳۳۰ :ازدواج پرویز شاپور ۱۳۳۱ :انتشار اسیر نخستین مجموعه شعر.
۱۳۳۳: جدایی از همسر ۱۳۳۵ :استار دیوار – سفر به ایتالیا و آلمان ۱۳۳۶ : انتشار شعر فروغ ، زندگی شاعر است در لحظاتی تا آرام هستی ، گسترده است از رنج حضور ودر دغدغه ها و درمندیها جهان عینی که انسان را به نگرشی تازه دعوت می کند . شور پرستش شاعر ، محصول سرگردانی ها ، آرزوها ، نیازها ، درد ها و اندیشه های اوست و چنان باغیست زندگی امیخته است . که گذار پندهای او را در مرحله ای به مرحله دیگر نشان می دهد در واقع شور او ، نهان شاعر است که به شکلی شاعرانه عرضه شده است ، زهن پویای اوست که خود و پیرامونش را تصویر کرده است و آمیزه ای از جهان درونی و شخصی شاعر و نیازهای جمعی اوست . این گمان از بی گناهی این پندار با شنیدن صدایی که لبریز از انبوهی غم پنهان است به یقین می پیوندند . شاعر برای دریافت واقیعت ، از اراده و نیروی زهن خویش یاری گرفت و با سنت های کطلق نگه و متعارف سر ناسازگاری داشت .
من از زمانی
که قلب خود را گم کرده است می ترسم و از تجسم بی گانگی این همه صورت می ترسم من از تصور بیهودگی این همه است.

فخرالدین اسد گرگانی

داستان سرای مشهور ایرانی فخرالدین اسد گرگانی در اوایل قرن پنجم ه : به دنیا آمد ظاهرا محل تولد او شهر گرگان بود یا اینکه مدت زیادی از عهد خود را در این شهرسپهری می کرد و مشهود شدن او ( گرگان ) نیز به همین خاطر بوده است .
از دوره کودکی نوجوانی فخرالدین چیزی روشن نیست ولی به نظر می رسد که او علاوه به شهر ادب در زمینه مطالب فلسفی نیز تحصیلاتی داشته و یا حتی مطالعاتی صورت گرفته بود هم نشینی طغرل : فخرالدین در سالهای جوانی و یا
میان سالی خود ، به دربار طغرل سلجوقی پیوست . طغرل سلطان مشور ساج.قیان بود که در فاصله سالهای ۴۲۹ تا ۴۵ هجری قمری سلطنت کرد و شهرها ومناطق فراوانی را بخصوص در ایران را فتح کرد طغرل در سال ۴۴۳ هجری قمری اصفهان را فتح کرد در این هنگام فخرالدین نیز همراه او به اصفهان وارد شد و حتی هنگام که طغرل این شهر را ترک کرد او چند ماهی در آنجا ماند و در همین ایام بود که تقسیم به سرودن منظومه ی مشهود خود یعنی داستان ( ویس و رامین ) گرفت . (داستان ویس و رامین )

چانشین طغرل در اصفهان ابوالفتح نیشابوری بود که فخر الدین با او رابطه ای خوب داشت و ومرتبا به دربار او رفته . می گویند روزی هنگام گفتگوی سخن از داستان ( ویس و رامین ) در میان آمده امیر از شاعر خواست که این داستان را به نظم در آورد و ویس و رامین از داستان های قدیمی ایران است که می گویند که اصل آن مطعلق به دوره اردشیر اکبان است . در دوران زندگی فخر الدین دست نوشته های از این داستان در میان مردم وجود داشت .

حافظ

خواجه شمس الدین محمد شیرازی شاعر غزل سرای بلند آوازه ای ایران در قرن هشتم هجری قمری ( ۷۲۶ – ۷۹۱ ) به گفته بسیاری از ادب پژوهشها و صاحب نظران بزرگ ترین غزل سرای ایران در طی تاریخ هزار و دویست سال شود فارسی است غزل ناب حافظ هنوز پس از شصت سال چون گوهری درخشنده در آسمان ادبیات فارسی جلوگیری می کند به جرات می توان گفت پس از این هم هیچ گاه از فروغ این گوهر کاسته نخواهد شد حافظ در سال ۷۲۷ ق در دوران مابین حکومت چنگیز و تیمور در دوران شکوه عظمت ایران نبود و در شیراز چشم به جهان گشود و هم در آنجا زیست . خواجه در اصول عقاید پیرو مذهب شعری و در فروغ افقی پیرو مذهب شافعی بوده است . اشاره به قرآن در شعر حافظ بیشتر است چرا که پیوند حافظ با قرآن پیوندی عمیق است.

ایرج میرزا

ایرج میرزا ملقب به جلا الملک شاهزاده قاجار در سال ۱۲۹۱ هجری قمری در تبریز به دنیا آمد علوم ادبی و زبان فرانسه را از اساتید زمان خود فراگرفت و به اشد تشویق دیگران به سرودن شعر پرداخت . مدتی در تبریز به مدیریت مدرسه مظفری منصوب گردید ولی با سرودن قصید های از قبول این لقب امتناع کرد چندی نیز منشی مخصوص امین الدوله شد و در سال ۱۳۱۴ ه.ق سفری به اروپا کرد او پس از مرگ پدرش وارد خدمات دولتی شد ایرج میرزا به زمان توانسته تسلط کامل داشت و به زبا نهای روسی ، عربی ، و ترکیه آشنای داشت در این زمان او بر اثر مرگ پسرش بسیار اندوهگین شد و به او این حادثه ناگوار آمد و بعد از آن به همراه مستشاران آمریکای به خراسان رفت . و مثنوی اقورای ادبی را کرد و درباره ی اوضاع اداری – دارایی آن زمان و آن شهر بود سرود . سرانجام در سال ۱۳۴۴ سکته ی قلبی در گذشت ودر شمبران به خاک سپرده شد .

پروین اعتصامی

پروین در روز ۲۵ اسفند ماه سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در تبریز به دنیا آمد پدرش مرحوم یوسف اعتصام املک بود که خود را از ادبیان و نویسندگان معروف زمان خود به شمار می آمد . پروین از کودکی با خانواده ای خود به تهران آمد و در این شهر زیر نظر اندیشمندان مقدمات علوم و زبان عربی دستور زبان این دو زبان را آموخت . پدراندیشمند پروین با دیدن استعداد فرزندش و علاقه ی او به درک مطالب نو جدید او را تحت مراقبتهای خود قرار داد به طوری که او از ابتدای نوجوانی در جلسات مذاکرات و مباحثات ادبی و علمی شرکت می کرد . پروین دورهی مدرسه ی آمریکای را در خرداد ماه سال ۱۳۰۳ ش به پایان رسانید و در همان مدرسه به تذریس و تعلیم نو آموزان کشور خود پرداخت . او در تیرماه سال ۱۳۱۳ ش با پسر عموی پدری خود ازدواج کرد و به کرمانشاه رفت . اما بعد از چهارماه این زندگی ازهم پاشیده شد . وفات :۱۳۱۶ ش

شهریار

میر محمد حسین بهجت تبریزی که بعدها به استاد شهریار شهرت یافت فرزند حاج میر آقا از سادات آذربایجان به سال ۱۲۸۵ هجری قمری در تبریز متولد شد . پدرش از خوشنویسان بنام مردی فاخر و با ایمان و در کسوت وکالت و دادگستری تبریز خدمت می کرد .
محمد حسین تحصیلات خود را در مدرسه متحده و قیوضات تبریز شروع کرد. قبل از آن نیز گلستان و نصاب را در کتابخانه و نزد پدر آموخته بود و به حافظ نیز دل داده بود وی در سال ۱۳۰۰ پس ازپایان دروس متوسطه به تهران مهاجرت کرد و در دارلفنون به تحصیل مشغول شد ، سپس به تحصیلات طب روی آورد . اما در ماهای آخر به علت شکست در عشق و عوامل دیگر درس را ناتمام رها کرد.
شهریار در سال ۱۳۱۰ به استخدام اداره ثبت در آمد و نزدیک به دوسال در اداره ثبت استاد نیاشبور مشهد خدمت کرد در سال ۱۳۱۴ به تهران بازگشت و در شهرداری به بعنوان بازرس بهداری مشغول به کار شد . یک سال بعد به بانک کشاورزی منتقل شد و تا زمان بازنشستگی کارمند بانک کشاورزی باقی ماند .
انواع دیوان او عبارتند از : غزل ، قطعه ، رباعی ، قصیده ، شعر نو و …. .
استاد شهریار : در سال ۱۳۶۷ به سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت ودر مقبره الشعرای « سرخاب » تبریز به خاک سپرده شد .
( هرگز نمی رود آن که دلش زنده شود به عشق
ثبت است به جویده عالم دوام او)

 

سعدی
شیخ مشرف الدین مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی از ستاره های قر آسمان ادب ایران است که نظم نثر بدیع او زبان فارسی را به اعلی درجه صفاحت رسانیده و در هر عصری آثار وی از ارزش و اهمیت فامی برخوردار می باشد .
در شیراز به دنیا آمد در اول جوانی پدر خود را از دست داد. سعدی علاقه زیادی به سیر و سیاحت داشت و فتنه ی مغول وآشفتگی اوضاع شیراز او را وادار به ترک وطن نمود بغداد ، مکه ، افغانستان ، ترکمنستان ، هند ، از جمله اماکنی بودند کهسعدی در آنها اقامت داشته است .
پس از بازگشت به شیراز و آرام شدن اوضاع به خدمت اتابک ابوبکربن سعد زنگی رسید و تخلص خود ( سعدی ) را نیز از وی گرفته است در ۶۵۵ هجری قمری بوستان را به نظم کشید و در ۶۵۶ هجری قمری گلستان را که نثر مس جه و ازشاهکارهای ادبی ایران است تضعیف کرد . جهت پی بردن اشعار شعری و قرات بیان وی شعری از استاد شهریار که غزل معروف سعدی ( من نداشتم از اول که تو با مهر و وفای … )را تنظیم کرده است . برگزیده ایم که خواندگان گواهی از آن نسل خواهد بود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 24 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد