دانلود پاورپوینت مصالح در مدارس ابتدایی

PowerPoint قابل ویرایش
31 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت مصالح در مدارس ابتدایی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت مصالح در مدارس ابتدایی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

ذهنیت و عینیت در معماری کودکان

 • چکیده :
 • در راستای ایجاد فضای معماری زیبا ومطلوب و دوست داشتنی برای کودکان و جهت ادراک ماهیت فضای معماری به بهترین وجه ممکن به بررسی چگونگی شکل گیری ذهنیات و عینیات کودکان می پردازیم و با توجه به کنش ها و واکنش ها در برابر قابلیتهای محیط ایجاد شده تلاش جهت بهبود فضاهای موجود و یا در حال شکل گیری صورت گیرد.

اسلاید ۲ :

مقدمه :

 • امروزه مهمترین مساله در معماری ((ماهیت فضای معماری)) و ادراک آن از سوی کاربران است دستیابی به این مهم به تعریف و باز شناسی محیط و دریافت پیام آن نیاز دارد دنیای صنعتی و پر سرو صدای امروز ایده آل انسان متمدن و عناصر تشکیل دهنده فضای زندگی او چندان مطلوب و مناسب روحیه حساس کودکان نیست چرا که ایشان تاثیر پذیری بیشتر و عمیق تری دارند ودر عوض تا ثیر گذاری کمتری نیز بر محیط دارند  ایجاد فضاهای خشک و بی روح و بی معنا برای کودکان مانند بزرگسالان نه تنها جوابگوی نیاز های کودکانه ایشان نمی باشد بلکه اثرات جبران نا پذیری  در رشد و تکامل روحی آنها نیز خواهد داشت به همین دلیل معماری کودکان به عنوان معماری ویژه  برای گروه سنی خاص به لحاظ توانا ئی های فیزیکی و روحی ایشان دارای اهمیت بسیاری است فضایی برای انان دوست داشتنی است که حاوی معانی به یاد ماندنی که درک ان با توجه به ذهنیات پایه ایشان و تجارب کوتاه مدتشان ملموس و آسان باشد .
 • باحضورانسان در یک مکان ودرطی فرآیند ادراک محیط اطلاعات عینی ازمحیط دریافت می شود که توسط طرح واره ذهنی برانگیخته می شود وسپس توسط نیازهای شخص هدایت می گردد.درست به این دلیل مکانهایی که در آن حادثه ای خاص اتفاق افتاده ویا محلی که عده ای خاص به فعالیتهای ویژه می پردازند بار معانی متفاوتی برای افراد مختلف باسنین گوناگون وفرهنگهای متفاوت داردکه دربعضی فرهنگها به صورت نماد ونشانه های خاص با ارزشهای زیبا شناختی آشکار می گردد.
 • جرج سانتایانا مفهومی را بعنوان “محیط زیبا”ودرعین حال (لذت بخش)مطرح می نماید که با فرض تامین نیازهای فیزیولوژیکی.شخصیتی اجتماعی وفرهنگی دارای ارزشهای حسی فرمی نمادین نیز باشد بنابراین هدف درایجاد معماری ایده آل باحفظ وتامین وحتی ایجاد این ارزشها است به گونه ای که به خوبی درک وتاثیر گذارباشد.
 • ژان پیاژه برجسته ترین نظریه پرداز روان شناسی رشد وتکامل کودک معتقد است که کودکان معرفت را با تنظیم یا سازمان دهی اطلاعات از محیط کسب می کنند.

اسلاید ۳ :

ویژگی های تصاویر ذهنی

 • ۱-این تصاویر دارای علائم ذهنی مخصوص فراوان می باشند که توسط راه ها یا عناصر ارتباطی در ذهن متصل می گردند.۲-تصویر ذهنی افراد از محیط هایی که بیشتر استفاده می شوند یا آنها را بیشتر می بینند به واقعیت نزدیک تر ودقیق تر است درنتیجه نقش بندی آن در ذهن ما بستگی به تمایل فکر ما به آن پدیده دارد.۳-تصویر ذهنی ای که افراد از یک محیط دارند بر اثر استفاده مداوم از آن وبه مرور زمان کامل تر می گردد.۴-نقشه های ذهنی افراد ازلحاظ اندازه محتوی وصحت ودقت با هم متفاوتند این تفاوت ها بیانگر اختلافهای دریافتی ذهنی کودکان است.۵-هرچه عناصر سازنده تصاویر غنی تر باشد به همان نسبت درک شخص نیز ازمحیط افزایش می یابد
 • ازمهم ترین فواید تصاویر ذهنی ایجاد انس با فضا وکاهش فاصله بین معمار ومصرف کننده است.ادراک حسی کودک نسبت به اطراف اشیا و مکان ها ابتدا مبهم و عمومی است و از روی اراده به انها توجه نمی کند مگر با یک تحریک انی در ان مکان اشیا

اسلاید ۴ :

کودکان ۶تا ۸ سال (اول و دوم ) :

 • در لین دوره کودکان تمایل فراوانی به فعالیتهای پر تحرک و فعالیتهای فیزیکی بالا دارند که به سازمان دهی و گسترش مهارتهای ایشان کمک می کند
 • کودکان ۸تا۱۱ سال : با نزدیک شدن به دوره نوجوانی به فعالیتهایی برای افزایش یا نمایش قدرت و تعادل و هماهنگی در یک تیم و بر گزاری مسابقات نیازمندند
 • ایجاد محیط هایی برای بازی با فعالیت فیزیکی بالا کارهای ابداعی و ابتکاری وجود بعضی المان و عناصر می تواند محرک این انگیزه گردد.امکان تجربه های حسی وایجاد محیطهایی برای کسب این قبیل تجربیات وایجاد فضاهایی درخلوت وسکوت
 • ازمعماران به عنوان خالقین وسازمان دهندگان انتظار می رود توجه به امور زیبا شناختی ورعایت مقررات ایمنی خاص کودکان توجه ویژه نمایند.
 • طراحی فضاهای متنوع با مصالح مناسب می تواند دامنه وسیعی ازتجربیات حسی را برای کودکان میسر سازد وبرای این منظور کافی است درمحیط معمارانه کنجکاوی ها وتخیلات کودکان را برانگیخت.

اسلاید ۵ :

مصالح در مدارس ابتدایی

 • این تحقیق در ارتباط با ویژگیهای مدارس دخترانه و این مطلب که فضاهای آموزشی چه تأثیری در سلامت روانی دانش آموزان میتواند داشته باشد. در مجموعه عوامل آموزشی که شامل نیروی انسانی و روشهای یادگیری است یک عامل مؤثر دیگر فضاهای فیزیکی مدرسه است که کمتر به آن توجّه شده است. عوامل و متغیرهای مهمی که در مدارس در یادگیری مؤثر است یکی رنگ کلاس است که در تحقیقی که انجام شد تمام دانش آموزان به اتفاق این مسئله را عنوان کردند که رنگ کلاس باید رنگ شاد و روشن باشد به دلیل این که رنگ روشن آرامش میدهد و باعث میشود کلاس روشنتر شود. برای فضاهای آموزشی استانداردهای جهانی مطرح شده که مدارس ما از این استانداردها به دور است این که مدرسه در محل شلوغ نباشد فاصله مدرسه تا خانه نزدیک باشد ویژگیهای خاص دانش آموزان از نظر جنس آنها باید در مدرسه در نظر گرفته شود. در تحقیقی که من انجام دادم نظر معلمان و دانش آموزان در این زمینه مطرح شده و این مسئله که نیازهای دانش آموزان در سه مقطع تحصیلی نیز متفاوت است و مدارس از نظر فیزیکی باید در هر مقطع خصوصیات خاص خود را داشته باشد.

اسلاید ۶ :

 • نکته مهم دیگر که ما باید توجّه کنیم این که محیط مدرسه را باید طوری بسازیم که کرامت انسانی دانش آموز در آن رعایت شود. دانش آموزان ما اکثریت گله داشتند که مدرسه طوری ساخته شده که مدیر و معاون تمام رفتار ما را کنترل میکنند و نظارت دارند اگر کلاسها در طبقهی دوم و اتاق عوامل اجرایی در طبقه اول باشد، این کرامت به دانش آموزان داده میشود. شباهتی که بین دیدگاه متخصصان و دانش آموزان موجود می باشد این که کلاسهای درس باید دارای پنجره باشد آن هم از نوع بلند و بزرگ. اکثر مدارس دخترانه پنجره ها را تیره میکنند یا با ایرانیتهای بلند می پوشانند که از نظر معماری و روانی اشکال دارد با یک متخصص معماری که در مورد پوشاندن و پنجره صحبت شد ایشان مطرح کردند که پنجره واسطه ای است بین دنیای بیرون و درون در واقع دانش آموزان در کنار پنجره ارتباطش را با بیرون حفظ میکند بنابر این فلسفه . پنجره ارتباط بیرون و درون است و دانش آموزان اتاقهای بدون پنجره یا با پنجره های کوچک را نمی پستند اگر مناطق به این نیاز توجّه نمایند میتوانیم از پنجره های رفلکس استفاده کنیم.
 • نیاز دیگر دانش آموزان به وجود باغچه در مدرسه است خصوصاً در مدارس دخترانه که روحیات زیبا پسندانه دارند و این مسئله در مدارس با وجود باغچه های کوچک یا استفاده از گلدان جبران خواهد شد. نکته بعدی شباهت دیدگاه دانش آموزان و متخصصان در این است که مدارس ما با کمبود تجهیزات ضروری میباشد از قبیل جا لباسی در مدرسه که در جزوه ای که از طرف مشاور امور بانوان منطقه هشت نیز تنظیم شده این مسئله مطرح گردیده است. امیدواریم اراده ای جمعی و شاید همین اقدام شما باعث شود تا قدمهای مثبتی در این زمینه برداشته شود. از مسائل مهم که باید در مدارس دخترانه به آن توجّه شود نصب آینه است که این مسئله موجب میشود بچه ها از آینه های جیبی کمتر استفاده کنند که با متخصصان دینی هم که مطرح کردیم هیچگونه منع شرعی برای آینه مطرح نکردند نکته مهم بعدی دستشوئیها و سرویسهای بهداشتی مدارس خصوصاً دخترها به خاطر مسئله و عدم وجود بهداشت دچار بیماریهای مختلف شدند که باید به عنوان یک فضای مهم به آن رسیدگی شود.

اسلاید ۷ :

مکان ورزشی

 • مسئله عدم وجود مکانهای ورزشی در مدارس از نکاتی است که امیدواریم در آینده به آن توجّه شود که بیشتر امکانات و فضاهای ورزشی مختص پسران است. ما باید به سمت آن برویم که مدارس را با حیاط های مرکزی بسازیم که در معماری اسلامی به آن توجّه شده در حال حاضر در شهر قم مدرسهای وجود دارد که به این صورت میباشد و بحث مشرف بودن در این گونه مدارس اصلاً مطرح نیست. نیمکتهای مدارس از جمله مسائل مهم میباشد که اگر هر دو نفر در یک نیمکت قرار گیرند، بسیاری مشکلات آموزشی از بین خواهد رفت که امیدواریم در حرکتهای اصلاحات در مدارس این نکات مد نظر گرفته شود. امروزه شاهد مدارس غیرانتفاعی با فضاهای بسیار کوچک هستیم که من پیشنهاد میکنم به رؤسای مناطق در جلسات که بحث بودجه میشود پیشنهاد  تغییر فضاهای آموزشی را بکنند . سند اصلاحات در آموزش و پرورش امضاء شده و این احتیاج به  دیدگاه .

اسلاید ۸ :

روانشناسی در معماری مدارس

 • در زمینه اهمیت توجه به روانشناسی در معماری باید اشاره شود که عموم جامعه های انسانی در گذشته، فرهنگی منسجم و نوعی رابطه اجتماعی نسبتاً روشن با نهادها و ساختارهای اجتماعی داشتند، که در طول زمان چندان دگرگون نمی شد و به همین سبب آگاهی از دانش ها و تخصص های مربوط به بسیاری از هنرها، از جمله هنر معماری، طی روندی تجربی میسر بود…

  معماران ورزیده حتی بدون آموزش های رسمی می توانستند پس از سپری کردن همه مراحل تجربی و کسب اطلاع از دانش های معمول و مرتبط با هنر معماری و دستیابی به مرتبه استادی، که غالبا طی فرآیندی طولانی صورت می پذیرفت، بر اطلاعات و تجربیات لازم و ضروری برای ابداع و خلاقیت دست یابند.
  اما اینک بیشتر جامعه های انسانی از یک سو، در پی گسترش و افزایش انواع فعالیت ها و مهارت ها و نیز تعمیق و تخصصی شدن دانش ها و فنون و از سوی دیگر به ویژه به سبب گسترش ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و فنی (بین تمدن ها، کشورها و جامعه های گوناگون) بسیاری از رشته های فنی و هنری به گونه ای توسعه یافته اند که مهارت در آنها بدون گذراندن دوره های تخصصی آموزشی غیرممکن یا بسیار دشوار شده است.
  معماری نیز از آن گروه از هنرهاست که با موضوعی پیچیده، یعنی فضاهای زیست مواجه است که طراحی برخی از آنها مانند فضاهای شهری، عمومی، فرهنگی و مذهبی در بهترین صورت ممکن بدون توجه به برخی از دانش ها و تخصص های مرتبط با معماری به سادگی تحقق نمی پذیرد.

اسلاید ۹ :

روانشناسی در معماری مدارس

 • دانش روانشناسی به ویژه روانشناسی معماری و محیطی از جمله دانش هایی است که متاسفانه تاکنون به صورت تخصصی و حرفه ای در ایران مورد توجه قرار نگرفته است در حالی که اگرچه نه در همه انواع فضاهای معماری اما مطمئنا در طراحی برخی از انواع فضاها بسیار ضروری و لازم است.
  این موضوع در سرفصل دروس معماری در دانشکده های معماری نیز جایی ندارد و در این صورت برخی از منابع جنبی می توانند در توجه به موضوع و جبران کمبود منابع سودمند واقع شوند زیرا فضاهای معماری برای انسان هایی ساخته می شوند که ضمن دارا بودن برخی ویژگی های مشترک، خصوصیاتی خاص و متمایز نیز دارند و افزون بر الگوهای رفتاری عمومی (مربوط به نحوه استفاده از فضا) الگوهایی خاص نیز دارند، درحالی که در طراحی بسیاری از انواع فضاهای معماری، کمتر به جنبه های روانشناسانه استفاده کنندگان از فضا توجه می شود.
  برای نمونه اگر فضای یک مهدکودک یا دبستان یا دبیرستان و سایر مراکز آموزشی، در طراحی مورد نظر قرار گیرد، کمتر ممکن است طراح به این مساله توجه کند که روحیه، رفتار و خصوصیات روانشناسانه کودکان کردستان، بلوچستان، آذربایجان، خراسان، فارس و سایر مناطق قومی، فرهنگی، اقلیمی ایران، لزوما یکسان نیست و این نکته در طراحی فضاهای معماری مدارس می تواند نقش مهمی داشته باشد.

اسلاید ۱۰ :

 • در زمینه اهمیت توجه به روانشناسی در معماری باید اشاره شود که عموم جامعه های انسانی در گذشته، فرهنگی منسجم و نوعی رابطه اجتماعی نسبتاً روشن با نهادها و ساختارهای اجتماعی داشتند، که در طول زمان چندان دگرگون نمی شد و به همین سبب آگاهی از دانش ها و تخصص های مربوط به بسیاری از هنرها، از جمله هنر معماری، طی روندی تجربی میسر بود…

  معماران ورزیده حتی بدون آموزش های رسمی می توانستند پس از سپری کردن همه مراحل تجربی و کسب اطلاع از دانش های معمول و مرتبط با هنر معماری و دستیابی به مرتبه استادی، که غالبا طی فرآیندی طولانی صورت می پذیرفت، بر اطلاعات و تجربیات لازم و ضروری برای ابداع و خلاقیت دست یابند.
  اما اینک بیشتر جامعه های انسانی از یک سو، در پی گسترش و افزایش انواع فعالیت ها و مهارت ها و نیز تعمیق و تخصصی شدن دانش ها و فنون و از سوی دیگر به ویژه به سبب گسترش ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و فنی (بین تمدن ها، کشورها و جامعه های گوناگون) بسیاری از رشته های فنی و هنری به گونه ای توسعه یافته اند که مهارت در آنها بدون گذراندن دوره های تخصصی آموزشی غیرممکن یا بسیار دشوار شده است.
  معماری نیز از آن گروه از هنرهاست که با موضوعی پیچیده، یعنی فضاهای زیست مواجه است که طراحی برخی از آنها مانند فضاهای شهری، عمومی، فرهنگی و مذهبی در بهترین صورت ممکن بدون توجه به برخی از دانش ها و تخصص های مرتبط با معماری به سادگی تحقق نمی پذیرد.

  دانش روانشناسی به ویژه روانشناسی معماری و محیطی از جمله دانش هایی است که متاسفانه تاکنون به صورت تخصصی و حرفه ای در ایران مورد توجه قرار نگرفته است در حالی که اگرچه نه در همه انواع فضاهای معماری اما مطمئنا در طراحی برخی از انواع فضاها بسیار ضروری و لازم است.
  این موضوع در سرفصل دروس معماری در دانشکده های معماری نیز جایی ندارد و در این صورت برخی از منابع جنبی می توانند در توجه به موضوع و جبران کمبود منابع سودمند واقع شوند زیرا فضاهای معماری برای انسان هایی ساخته می شوند که ضمن دارا بودن برخی ویژگی های مشترک، خصوصیاتی خاص و متمایز نیز دارند و افزون بر الگوهای رفتاری عمومی (مربوط به نحوه استفاده از فضا) الگوهایی خاص نیز دارند، درحالی که در طراحی بسیاری از انواع فضاهای معماری، کمتر به جنبه های روانشناسانه استفاده کنندگان از فضا توجه می شود.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 31 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد