مقاله ارزیابی ظرفیت های گردشگری الکترونیک و تأثیر آن بر رشد اقتصادی شهر های تجاری نمونه موردی( شهرستان بانه )

word قابل ویرایش
23 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده
امروزه یکی از سود آور ترین و مناسب ترین شیوه های گردشگری، مربوط به گردشگری الکترونیک است ، این نوع گردشگری، فرصت خوبی برای به نمایش گذاشتن قابلیت های گردشگری هر منطقه است . با گسترش فناوری اطلاعات این امکان فراهم گردیده است که گردشگران بدون محدودیت های زمانی و مکانی، از محل مورد نظر بازدید نمایند. نوع تحقیق حاضر، کاربردی و روش تحقیق توصیفی- تحلیلی بوده است ، نحوه گرد آوری آمار و اطلاعات نیز به دو شکل کتابخانه ای و مشاهده میدانی انجام گرفته و جامعه آماری تحقیق نیز شهرستان بانه بوده است . در این تحقیق ، با توجه به ماهیت موضوع ، ابتدا کلیات و مفاهیم گردشگری مورد ارزیابی قرار گرفته است سپس با توجه به هدف تحقیق که ارزیابی میزان توان و ظرفیت الکترونیکی شهرستان بانه در زمینه گردشگری، بیان چالش های موجود و ارائه راهکار های مشخص جهت رفع موانع گردشگری الکترونیک بوده است مطالعاتی انجام شده است . نتایج حاصل از پژوهش بیانگر آن بوده است که شهرستان بانه ، با وجود موقعیت مناسب تجاری – توریستی و ظرفیت های بالقوه متعدد، در زمینه گردشگری الکترونیک ، عملکرد مطلوبی نداشته است ، لذا برای رونق و گسترش این صنعت ، راهکار هایی پیشنهاد گردیده است .
واژه های کلیدی: گردشگری، گردشگری الکترونیک ، فناوری اطلاعات ، شهرهای تجاری، شهرستان بانه
مقدمه :
امروزه صنعت گردشگری به یکی از شکوفاترین صنایع جهانی تبدیل شده است ، آمارها رشد سریع و پویای گردشگری جهان را نشان داداه است . تعداد گردشگران در سال ٢٠٠۶، ٧۵٠میلیون نفر بوده است و در سال ٢٠٢٠ به پیش بینی سازمان جهانگردی به ١۶٠٠میلیون نفر می رسد( سجادی، ١٣٨۶: ٢٣). گردشگری امروزه سعی بر این دارد که بسته های مسافرتی پویا عرضه کند، این بسته ها با یک برنامه سفر باید کاملا مطابقت داشته باشد و همراه با قابلیت تغییر مناسب با خواست گردشگر و علایق گردشگر باشد
( ۵١ :٢٠٠۶ ,Cardoso). امروزه صنعت گردشگری و مسافرت ، به عنوان دومین و بزرگترین استفاده کننده از اینترنت بعد از صنعت سخت افزار شناخته شده است ( ۶٧ :٢٠٠٢ ,Robinson). بیشترین درآمد جاری شده از طریق اینترنت به صنعت گردشگری اختصاص دارد و حدود ٢١ درصد از درآمد مبادلات اینترنتی را به خود اختصاص داده است ، ICT و گردشگری رابطه متقابلی با یکدیگر دارند، از یک طرف ICT، موجب جهانی سازی و توسعه ی گردشگری می شود و از طرف دیگر گسترش جغرافیایی و عملیاتی گردشگری تقاضای بیشتری را ایجاد می کند که بایستی با استفاده از فناوری پیشرفته به آن پاسخ داد. در زمینه تجارت الکترونیک نیز، فناوری اطلاع رسانی، مهارت های مورد نیاز پرسنل بخش تجارت گردشگری را تغییر داده است . در گذشته ، کارمندان عملیاتی، با مهارتهای مهمی نظیر برنامه ریزی مسیرها و برنامه ریزی مسافرت ، تایید برنامه ها، اصلاح تعرفه ها و تهیه و ارائه بلیط ها نیاز داشتند، امروزه این کارها توسط رایانه انجام می شود و کارکنان می توانند به جای آن ، روی کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان و فروش و مشاوره سفر متمرکز شوند( ٣١ :١٩٩٧ ,Doswell). توسعه فناوری اطلاعات بی شک هم موجب تغییر عملیات و راهبردهای تجاری و هم ساختارهای صنعت شده است . فناوری اطلاعات نقش حیاتی را در رقابت پذیری سازمانها و مقصدهای گردشگری و نیز کل صنعت بازی می کند و موجب تغییر کارایی و اثر بخشی سازمان های گردشگری شده است ( ٢٠٠٨۶٠٩,Buhlis and Law). گردشگری الکترونیکی به معنای دیجیتالی کردن تمام فعالیت ها، فرایندها و زنجیره های ارزشی از جمله در صنایع گردشگری، مسافرت و مهمانداری است ، چنانکه سازمان ها قادر به حداکثر سازی کارایی و اثر بخشی خود باشند( ١ :٢٠٠٣ ,Buhlis) و نیز سیستم های بازاریابی مقصد وب محور، به صورت گسترده ای به عنوان کانال توزیع و ابزار بازاریابی توسط سازمانهای بازاریابی مقصد در سطوح مختلف و ترفیع و مدیریت مقاصد گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد، این سیستم از کامپیوتر و فناوری های ارتباطی به خصوص اینترنت و شبکه گسترده جهانی استفاده می کند( ۵۵ :٢٠٠٨ ,Wang). توسعه ، ارزیابی و رونق وب سایت های گردشگری از اهمیت های ویژه ای برخوردار است در واقع توسعه و مدیریت سیستم گردشگری الکترونیک ، نیازمند ترفیع ، سنجش عملکرد وب سایت ها، ارزیابی اثرات بازاریابی وب و محیط فناوری سازمان است . گردشگری الکترونیک شامل همه ی کاربردهای اینترنت ، اکسترانا و اینترنت و همچنین تمامی موضوعات بازاریابی و مدیریت راهبردهای استفاده از تکنولوژی است ( ١۵ :٢٠٠۴ ,Kanell Opoulos,etal).
بوهالیس (٢٠٠٣) گردشگری الکترونیک را استفاده از تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطی در صنعت گردشگری تعریف می کند، به گونه ای که درگیر خرید و فروش محصولات و خدمات گردشگری از طریق کانال های الکترونیکی نظیر اینترنت ، تلویزیون های کابلی و . . . است . گردشگری یک فعالیت به شدت متمرکز بر اطلاعات است . اهمیت جمع آوری، دسته بندی، پردازش و استفاده از اطلاعات و ارتباطات برای عملیات های روزمره در صنعت مسافرت و گردشگری به نسبت دیگر صنایع بسیار زیاد است ( ,Poon ١٩٩٣:٢۵). خدماتی که در صنعت گردشگری ارائه می شود عبارتند از: اطلاع رسانی شفاف ، دقیق و معتبر، انجام تمامی تشریفات اخذ ویزا، رزرو هتها و مراکز تفریحی و سیاحتی، رزرو و اجاره وسایل نقلیه ، گرفتن بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار، خرید برنامه های سفر و تورهای مختلف و بسیاری از خدمات دیگری که روز به روز اضافه می شود( حاجی محمدی و همکاران ، ١٣٨٩: ٩٧).
یکی از مهم ترین زمینه های کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات ، در صنعت گردشگری بوده است . به دلیل نقش و اهمیتی که گردشگری می تواند در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی هر کشوری ایفا کند و به منظور استفاده از این صنعت ، تجهیز امکانات و بهره برداری از فناوری های نوین ضروری می باشد( سرافرازی،١٣٨٩: ٢١) طی دهه های گذشته نه تنها صنعت گردشگری رشد سریعی را تجربه نموده بلکه مناطق گردشگری جهان نیز تغییرات بسیاری را متحمل شده و تنوع قابل ملاحظه ای یافته است . طی دهه ١٩۵٠، ١۵ کشور اروپای شرقی و آمریکای شمالی، حدود ٩٧درصد گردشگران جهان را به خود اختصاص داده اند که این امر در نتیجه سرمایه گذاری و ایجاد ساختارهای مناسب در امر بهره گیری از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی میسر بوده است ( بلمکی و همکاران ، ١٣٨۶: ٢٧). یکی از مهم ترین فناوری های تأثیر گذار در سطح گردشگری، ابزار اطلاعاتی و گذرگاههای مخابراتی( اینترنت ) است (اذانی، ١٣٨۶: ۴۵). ارزش و اهمیتی که فناوری اطلاعاتی برای توسعه زیر ساخت های گردشگری در دنیا ایجاد کرده است ، بسیار جالب و قابل تأمل است ، وقتی یک گردشگر بتواند اطلاعات گردشگری مربوط به بناهای تاریخی یک کشور را در پهنه جهانی وب ملاحضه کند و درباره ی آنها اطلاعات صوتی، تصویری و متنی خوب به دست آورد، نسبت به آن مشتاق می شود.
علیرغم اینکه ایران جزء ١٠ کشور اول جاذبه های گردشگری و تاریخی بوده است اما سهم آن از صنعت گردشگری جزء صد کشور اول است ( ودودی، ٣٠:١٣٨۶). حجم بالای استفاده کننده های اینترنت در کشورهای مختلف ، امکان اطلاع رسانی ارزان تر، سریع تر و بهینه تر را به کشورهای در حال توسعه در جذب گردشگر می دهد، برای مثال کشور مالزی در سال ٢٠٠٠ توانست ٣٨٠ میلیون دلار حاصل از گردشگری را به صورت مجازی( از طریق اینترنت ) جذب نماید( ودودی،٣۴:١٣٨۶) به طوری که این کشور، ٣٠درصد جذب گردشگر خود را مدیون گردشگری الکترونیک است در حالیکه سهم ایران در این زمینه ، صفر است (ادب و همکاران ،٢:١٣٨٧).
گردشگری ایران به عنوان یک صنعت ، از ظرفیت های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است ، براساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در جهان داراست و در سال ٢٠٠٨ ، در حدود دو میلیون گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده اند و این در حالی است که در این سال ٨۴٢ میلیون گردشگر در جهان سفر کرده اند( مختاری ملک آبادی و همکاران ، ١٣۴:١٣٩١). در مقایسه با ایران ، برخی کشورها توانسته اند کارنامه موفقی را در این زمینه از خود برجای بگذارند، در سال ٢٠٠٧ میلادی، حدود ١۵ میلیون گردشگر خارجی از کشور دبی و کشور امارات متحده عربی در جنوب خلیج فارس دیدار کرده اند این در حالی است که کشور ایران با سهمی کمتر از یک پانزدهم تعداد گردشگران کشور دبی در سال مشابه تنها کمتر از یک درصد از سهم درآمد جهانی از صنعت توریسم را به خود اختصاص داده است ( مختاری، ٢:١٣٨٨). گردشگری الکترونیک را می توان مؤلفه اساسی و از انواع گردشگری هم گام با تکنولوژی اطلاعات به شمار آورد که بیش از ٢ دهه از ظهور آن نمی گذرد، گردشگری الکترونیک ، حضور در دنیای دیجیتال و مشاهده داده های صوتی، متنی و تصویری از دنیای فیزیکی است که امکان سفرهای مجازی و غیرواقعی و بهره گیری از جاذبه های طبیعی مناطق گردشگری برای برخی کاربران که قصد مراجعه به این اماکن گردشگری را دارند و یا برای کسانی که از این امکانات محروم می مانند فراهم می کند.
شهرستان بانه که از قدیم الایام به عنوان شهر آفتابگیر شناخته شده است یکی از شهرهای استان کردستان است که در فاصله ٢١ کیلومتری مرز عراق قرار دارد( شهرداری بانه ،٢:١٣٩٠). این شهرستان طبق مصوبه ٨٩/١٠/۵ شورای نگهبان به منطقه ویژه تجاری تبدیل شده است و به سبب نزدیکی این شهر به مرز عراق ، تجارت حرفه بسیاری از مردمان این شهر شده است و هم اکنون عرضه انواع کالاها در این شهرستان با قیمت مناسب ، این شهر را به یک مرکز توریستی- تجاری تبدیل کرده است ،عمده ترین علل پذیرش گردشگر در شهرستان بانه ، موقعیت تجاری آن می باشد، بازارچه مرزی سیران بند در شهرستان بانه به بخش صادرات و تجارت اختصاص یافته است ( صفرپور . مظفری،۴١:١٣٨٩). برابر آمار در سال ١٣٨٩، سه میلیون گردشگر به شهرستان بانه سفر کرده اند، با وجود تعداد بالای ورود گردشگران به این شهر، امکانات موجود، مناسب پاسخگویی به گردشگران نبوده است و در زمینه گردشکری الکترونیک عملکرد ضعیفی را داشته است ، لذا هدف پژوهش حاضر ارزیابی میزان توان های الکترونیکی شهرستان بانه در زمینه گردشگری و بیان چالش های موجود و راهکارهای مشخص جهت رونق گردشگری الکترونیک بوده است ، ضرورت تحقیق در این است که با توجه به موقعیت گردشگری و تجاری شهرستان بانه بتوان زمینه های افزایش ورود گردشگران و همچنین توسعه گردشگری الکترونیک را فراهم نمود تا ضمن جلوگیری از خروج ارز به خارج از کشور اقدام به جذب ارزهای خارجی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی این شهر کرد.
مبانی نظری
پیشینه پژوهش
یکی از ویژگی های موفقیت در کار علمی، مراجعه به کار پیشینیان است ، این کار از دوباره کاری ممانعت کرده و به پژوهشگر کمک می کند تا به موضوع مورد بررسی اشراف بیشتری داشته باشد، در زمینه تحقیق حاضر، طی چند سال اخیر، موضوعاتی انجام شده است ، این موضوع در کشور ایران یکی از مباحثی است که نوپا بوده و نمونه های موردی نیز محدود بوده است ، در زیر به تعدادی از مقالات انجام شده ، اشاره کرده و نتایج یافته های آن ها، تشریح شده است .
در تحقیقی دیگر، قلندر(١٣٨۶) به تبیین رابطه توسعه گردشگری الکترونیک با رشد اقتصادی در نواحی ساحلی پرداخته است ، پژوهشگر ضمن معرفی چالش ها و مزایای گردشگری مجازی، به تفهیم گردشگری الکترونیک پرداخته و نتایج بیانگر آن بوده که اقتصاد و اثر گردشگری الکترونیک بر آن و رابطه این دو متغیر به صورت شماتیک ، برهمدیگر، تأثیر مستقیم داشته و مدل مفهومی و راهکار های توسعه گردشگری الکترونیک ، ارائه گردیده است .محمودی نژاد و همکاران (١٣٨٨) تحقیقی را تحت عنوان ، ارائه مدل پیشنهادی جهت پیاده سازی گردشگری الکترونیک در طرح های توسعه گردشگری روستایی(بررسی تطبیقی و ارائه مدل پیشنهادی با توجه به شرایط معاصر ایران ) انجام داده اند، نتایج پژوهش ، ارائه مدلی برای توسعه گردشگری الکترونیکی روستایی براساس چرخه دمینگ است که به محورهای طراحی و برنامه ریزی، اجرا، بازرسی و کنترل و اقدام اصلاحی اشاره دارد.
جهانگیری(١٣٨٩)، در تحقیقی به بررسی تطبیقی سایت های گردشگری ایران پرداخته است ، در این تحقیق ، ١٧ سایت گردشگری، با روش تحلیل محتوا، مورد بررسی قرار گرفته است ، با توجه به نتایج تحقیق ، ضمن اینکه یکی از عالی ترین زمینه های اطلاع رسانی و قابلیت های گردشگری یک کشور را تار نمای اینترنتی معرفی کرده است ، می توان چنین برداشت کرد که سایت ها از جامعیت و تبلیغات برخوردار نبوده است ، صفحه اصلی این سایت ها که مهم ترین و اصلی ترین بخش است ، برای مخاطب جذاب نیست و بیشتر سایت ها به جای استفاده از عکس ، صرفا از متن استفاده کرده اند.همچنین در تحقیقی دیگرف علوی(١٣٩٠)، به بررسی آثار استفاده از فناوری اطلاعات در توسعه صنعت گردشگری ایران با استفاده ازDEA پرداخته است ، در این تحقیق ، پس از بررسی یکسان موضوع و بررسی موردی پنج منطقه مهم گردشگری در جهان ، پنج استراتژی بر مبنای فناوری اطلاعات برای ارتقاء صنعت گردشگری معرفی کرده است و برای تجزیه و تحلیل داده ها از روش آزمون دو جمله ای استفاده کرده است .
پورمصطفی خشکرودی و همکاران (١٣٩١)، در مقاله ای عوامل موثر بر پذیرش فناوری اطلاعات در صنعت گردشگری را مورد ارزیابی قرار داده اند، اساس چارچوب مفهومی این تحقیق ، را بسط مدل پذیرش تکنولوژی، تشکیل داده است ، جامعه آماری آن ، مشتریان هتل های شهرستان نوشهر بوده است و برای نمونه گیری از روش تصادفی استفاده شده است ، نتایج تحلیل آماری این تحقیق ، با استفاده از مدل یابی معادلات ساختاری نشان داده است که نگرش و سودمندی درک شده ، عوامل اصلی موثر بر قصد رزرو اینترنتی هتل است و متغیر های اضافه شده اعتماد، اعتبار و سازگاری از طریق نگرش بر نیت استفاده از رزرو اینترنتی هتل تأثیر گذار هستند. یوسفی و همکاران (١٣٩١)، در تحقیقی به بررسی تحلیلی – تطبیقی شاخص های توسعه گردشگری الکترونیک در شهر اصفهان پرداخته اند، نتایج پژوهش بیانگر آن بوده است که مناطق ٢ و ١٢ دارای پایین ترین و بالا ترین سطح میانگین شاخص های شهروند الکترونیک در بین مناطق چهاردهگانه بوده و شهر اصفهان از نظر شاخص های سطح سواد الکترونیک در سطح متوسط ، قرار دارد، از سوی دیگر، شاخص های میانگین میزان اعتقاد مردم به گردشگری مجازی نشان داده است که مناطق ۶ و ۵ بالا ترین میانگین اعتقاد به توسعه یافتگی مجازی را دارند.
اسماییلی و همکاران (١٣٩٢) به ارزیابی مقاله ای با عنوان نقش بازاریابی و گردشگری الکترونیک در توسعه گردشگری سلامت ، پرداخته اند، در این تحقیق با استفاده از یافته های فرا تحلیل ، موانع رونق گردشگری سلامت را بررسی کرده اند، که نتیجه بیانگر آن بوده که مهم ترین عوامل توسعه گردشگری سلامت ، توسعه زیر ساخت های ارتباطی، اینترنت ، هتل ها و وجود وب سایت های جامع گردشگری بوده است .
تعاریف و مفاهیم گردشگری
لغت گردشگری(Tourism)، از کلمه Tor، به معنای گشتن اخذ شده است که ریشه در کلمه لاتین Turn، به معنای دور زدن و رفت و برگشت بین مبدا و مقصد و چرخش دارد(جهانیان و همکاران ،١٨:١٣٨٨) و ارور معتقد است که گردشگری، مجموعه ای از پدیده ها و ارتباطات ناشی از کنش متقابل میان گردشگران ، سرمایه دولت ها و جوامع میزبان ، دانشگاه ها و سازمان های غیر دولتی، در فرایند جذب ، حمل و نقل ، پذیرایی و کنترل گردشگران و بازدید کنندگان است (پاپلی یزدی و سقایی،١٢:١٣٨۶). در کشور های توسعه یافته ، گردشگری از قرن ١٩ و به خصوص از اوایل قرن بیستم که وسایل حمل و نقل سریع ، جایگزین حمل و نقل قدیمی گردید، از معنای مردمی، به سوی کلیتی جمعی برای سفر، تغییر ماهیت داد، در واقع ، گردشگری به مثابه صنعتی موثر و تأثیر گذار از جوامع توانسته است توجه سیاست گذاران و برنامه ریزان را به خود جلب نماید، این صنعت فعالیتی گسترده است که تأثیرات اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی و زیست محیطی مهمی را با خود به همراه دارد و هر یک در جای خود، قابل بحث و بررسی است (علیزاده ،۵٧:١٣٨٢).
گردشگری الکترونیک
گردشگری الکترونیک ، به معنای کاربرد کسب و کار الکترونیکی در مسافرت و گردشگری و بـه مفهـوم دیجیتـالی شـدن همـه فرایند ها و زنجیره ارزشی در گردشگری( مسافرت ، مهمان پذیری و فروش غذا و مانند آن ) است ( کاظمی و همکـاران ،۶٨:١٣٨۴).
اجزای گردشگری الکترونیک درجات مختلفی دارند که می توانند از ساده ترین کارها، مانند دریافت کاتالوگ منطقه ی توریسـتی و یا خرید الکترونیکی بلیط شروع شود و تا سفر به دنیای مجازی ادامه یابد. در این میان عرضه کنندگان محصول گردشگری، تحـت تأثیر تقاضای گردشگری با گرایش به استفاده از فناوری های جدید به عرضه محصول گردشگری می پردازند( حسـنی،١٣٨٨: ١۶).
امروزه ابر متن های اینترنتی، تنها با یک کلیک امکان پذیر شده است . با استفاده از سایت های کاخ موزه ها و اماکن باستانی جهان می توان به دنیایی اطلاعات متنی و تصویری از نمادهای تاریخ باستان و جلوه هایی از گردشگری تاریخی _ باسـتانی دسـت یافـت .
برخی از پایگاه های دولتی در اینترنت ، امروزه سیستم های دوربین شهری خود را به سرزمین دیجیتال نیز پیوند داده انـد. بـا ایـن دوربین ها می توان شهرهای مختلف را به صورت زنده مشاهده کرد و حتی از آن ها عکس یادگاری گرفت . خیلی از علاقمندان بـه بازدید از موزه های بزرگ جهان ، از هرمیتاژ مسکو تا لوور پاریس ، از تارنماهای اینترنتی آن ها برای مشاهده اطلاعات اسـتفاده مـی کنند. حتی، رزرو بلیط هواپیما، هتل ، مسابقات بین المللی ورزشی و جشنواره های فرهنگی _ هنـری جهـانی، امـروز بـا رفتارهـای سازمانی الکترونیکی همراه شده است .
سازمان جهانی گردشگری( UNWTO) واژه ی گردشگری الکترونیکی را اینگونه تعریف می نماید: گردشگری الکترونیکی به معنای کاربرد کسب و کار الکترونیکی در مسافرت و گردشگری است . گردشگری الکترونیکی یعنی دیجیتالی شده همه ی فرایندها و زنجیره های ارزشی در گردشگری، مسافرت و مهمان پذیری و فراغت . سه اصل تشکیل دهنده گردشگری الکترونیک ، مواردی است که درشکل شماره (١) نشان داده شده است که هر یک به فراخور وظایفش ، عملکرد متفاوتی را در این ساختار در بر می گیرد.
شکل (١): مفهوم گردشگری الکترونیک و حوزه های آن
مزایای گردشگری الکترونیک
مزایای گردشگری الکترونیک بسیار حائز اهمیت بوده و ما را به استفاده از آن ترغیب خواهد کرد، این ویژگی ها و مزایا عبارتنداز :
– کمک به توسعه اقتصادی مناطق کمتر توسعه یافته به مدد بازاریابی و تبلیغات در جهت جذب گردشگر
– ارائه خدمات مناسب تر و هماهنگی بیشتر با گردشگران و جهانگردان
– فراهم آوردن خدمات اینترنتی با کیفیت و سرعت بالا برای گردشگران
– فراهم سازی کانال های آموزشی و محیط آموزشی همگانی برای گردشگران
– تقویت روابط تجاری و ایجاد فرصت های تجاری بیشتر در بستر تجارت الکترونیک
– ارتباط بهتر سازمان ها و ارگان های وابسته به صنعت گردشگری
– افزایش پتانسیل ها و ظرفیت برد صنعت گردشگری
– عدم نیاز به طی مسافت های طولانی وخسته کننده ، که در نتیجه برای افراد بیمار و مسن که تحمل طی مسافت های طولانی را ندارند قابل استفاده است .
– امکان سفر به مناطق مختلف جهان بدون نگرانی از مسائل فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و سیاست های بین دو کشور.
– حفاظت از میراث فرهنگی به دلیل عدم ارتباط مستقیم با آثار مختلف گردشگری
– ایجاد رقابت در زمینه هتلداری و اقامتگاه ها و بهبود سرویس دهی و امکانات رفاهی برای گردشگران .
– عدم نیاز به راهنمای آموزش دیده برای معرفی مکانها و مناطق گردشگری.
– صرفه جویی در وقت و کاهش ترافیک و هزینه های غیر ضروری.
– تسریع در برطرف کردن مشکلات احتمالی و ارتباط مستقیم با گردشگران
– ایجاد ساختارهای مناسب از لحاظ اقتصادی برای توسعه بیشتر مناطق گردشگری.
دیدگاه های گردشگری
در زمینه گردشگری، دیدگاه ها و مدل های مختلفی وجود دارد، برخی از دیدگاه درسال های اخیر مطرح گردیده و برخی دیگر، زمان زیادی از مطرح شدن آن ها می گذرد، در زیر به برخی از دیدگاه های مطرح در زمینه گردشگری اشاره شده است .
دیدگاه بریونز، تجیدا و مورالس
آنها طی مقاله ای تحت عنوان « بطرف تکامل سیستم مفهومی گردشگری » در سال ٢٠٠٩ به تبیین و تکامل سیستم استنتاجی گردشگری بر اساس نگرش نو و انطباق با شرایط جدید و بی نظمی های جدید پرداخته اند. در این مدل عناصر آنتروپی، بازدارنـده ، هم ایستایی( همگن )، سناریوهای سیستم و عناصر بی نظمی با جزئیات خود بـه صـورت چتـری وحلقـه هـای تودرتـو از مرکـز ( گردشگری)، سیستم گردشگری را تشکیل داده که عناصر آنها با همدیگر ارتباط متقابل دارنـد. در ایـن مـدل بطـور نسـبی تمـامی عناصر مؤثر و تشکیل دهنده گردشگری اعم از حمل ونقل ، اقامتگاه ها، خدمات ترابری ومسافرتی، خدمات پذیرایی، خدمات عمومی و مجازی، تفریح ، فرهنگ و… را مورد بررسی قرار داده و به درک مفاهیم ذهنی و واقعیت های بیرونی با توجـه بـه ارزش و اهمیـت عناصرگردشگری پرداخته است (١١-٢٠٠٩۵,Briones.J,Tejeida.P,Morales.M) . مدل ارائـه شـده زیـر بـر پایـه نظریـه سیستمی پرورانده شده است ؛ این مدل در طبقه بندی مدلهای نظری- سیستم گردشگری کل از گونه پیش بینی کننده می باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 23 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد