مقاله بررسی اخلاق حرفه ای در حسابداری با تکیه بر مبانی نظری حسابداری اسلامی

word قابل ویرایش
9 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده
حسابداری اسلامی ارائه راهکارهایی است جهت حفظ حق و حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی و جلوگیری از انواع معضلاتی که اقتصاد فردی و جمعی را تهدید می کند. بسیاری از اندیشمندان مسلمان عقیده دارند که نظام حسابداری باید به آموزه های دین اسلام متصل گردد و این چیزی است که حسابداری اسلامی نامیده می شود.
حسابداری در دنیای پیشرفته اقتصادی امروز حرفه ای است حیاتی ، زیرا سامانه اقتصادی جاری بدون آن ، نمی تواند وجود داشته باشد. برجستگی متمایز کننده حرفه حسابداری پذیرش مسئولیت نسبت به عموم است . جامعه انتظارات فراوانی از اهل این حرفه دارد و مردم باید به کیفیت خدمات پیچیده ارائه شده توسط حرفه حسابداری اعتماد داشته باشند. از این رو اطلاعات داده شده توسط حسابداران باید به طور قابل توجهی کارآمد، قابل اتکا، واقعی و بی غرضانه باشد.
در این مقاله با فراهم آوردن زمینه ای برای معرفی اخلاق ، مولفه ها و روش های اندازه گیری آن در حوزه حسابداری اسلامی مورد بررسی قرار دادیم .
کلمات کلیدی : اسلام ، حسابداری اسلامی ، اخلاق حرفه ای در حسابداری ، آیین رفتار حرفه ای حسابداری .
مقدمه
اسلام دارای جهان بینی و سیستم اعتقادات خاص خود است . اسلام دینی است که تنها به حوزه های فردی محصور نمی شود بلکه سیستم منسجمی برای زندگی انسان در حوزه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، مذهبی و هر جنبه دیگر زندگی انسان عرضه می کند. بنابراین جدایی دانش از رهنمودهای مذهبی برای مسلمانان نارواست چرا که منجر به رفتار غیراسلامی می شود.
دکتر حسن انوری در فرهنگ بزرگ سخن ، اخلاق را مجموعه عادت ها و رفتارهای فرهنگی پذیرفته میان مردم یک جامعه تعریف کرده و در ادامه آن را به رفتار شایسته و پسندیده عطف می دهد. در دایره المعارف بریتانیا بیان شده است که اصطلاح اخلاق در مورد تئوری ها و سیستم های ارزش های اخلاقی کاربرد دارد. به طور کلی اخلاق ضرورت و لازمه یک جامعه سالم است و به علت کارکردها و پیامدهای مثبت فردی ، سازمانی و اجتماعی آن است که همواره توجه دانشمندان ، مربیان و مدیران سازمان ها را برانگیخته است تا برای حفظ و ارتقای آن کوشش کنند.
حسابداری اسلامی
زید حسابداری اسلامی را به شرح زیر تعریف کرده است :
حسابداری فرآیند منظم ثبت معاملات مشروع در دفاتر و اندازه گیری نتایج مالی بر مبنای این معاملات به منظور استفاده در تصمیم گیری است .
الخدش علاوه بر مشروعیت ، مسئله زکات را در تعریف حسابداری اسلامی گنجانده است . حسابداری اسلامی عبارت است از فرآیند شناسایی ، اندازه گیری و گزارشگری مشروعیت فعالیت های مالی که برای تصمیم گیری ، محاسبه زکات و محاسبه سود واقعی عملیات سرمایه گذاری اسلامی بر اساس دستورات اسلام ، مفید باشد.
برای حسابداری اسلامی اهداف متفاوتی مانند سودمندی برای تصمیم گیری ، وظیفه مباشرت ، پاسخ گویی اسلامی و پاسخ گویی از طریق زکات ذکر شده است .
پاسخ گویی اسلامی
بر اساس این مفهوم قرآنی ، انسان خلیفه الله است که امانت الهی به او سپرده شده است . دیگر مخلوقات شامل فرشتگان ، حیوانات و اشیای غیرزنده توان پذیرش این امانت را ندارند. همان گونه که در قرآن بیان شده است ، خداوند این امانت را به آسمان ها، زمین و کوه ها عرضه کرد اما آن ها از پذیرش آن هراسناک شدند ولی انسان آن را پذیرفت [قرآن ٧٢: ٣٣]. مسئولیت این امانت آنقدر سنگین است که آسمان ها، زمین و کوه ها تاب پذیرش آن را نداشته اند. بنابراین انسان باید به دشواری ایفای این مسئولیت آگاه باشد. انسان نه تنها در قبال مسائل معنوی بلکه در رابطه با موضوعات اجتماعی ، تجاری و قراردادی باید پاسخگو باشد، زیرا خداوند به انسان دستور داده است هر آنچه را به او سپرده شده است بازگرداند.
پاسخ گویی از طریق زکات
تریووانو پیشنهاد کرده است که سازمان های اسلامی باید زکات مدار باشند نه سودمدار. یعنی سود خالص نباید به عنوان مبنای ارزیابی عملکرد استفاده شود بلکه هدف باید متوجه پرداخت زکات باشد سیستم حسابداری نیز باید مبتنی بر زکات باشد. این نگرش منجر به تقویت اسلام در سازمان ها می شود. برای رسیدن به این هدف ، ابتدا باید از حداکثرسازی سود به سمت حداکثرسازی زکات حرکت کرد. بنابراین ، سود به عنوان یک هدف میانی است در صورتی که زکات هدف نهایی است . اگر زکات هدف نهایی باشد سیاست های یک سازمان باید منطبق با شریعت اسلامی باشد. نهایتا این شیوه عمل باعث تعادل بین مسائل فردی و اجتماعی می شود، زیرا مفهوم زکات مسلمانان را تشویق می کند که با رعایت شریعت سود کسب کنند و بخشی از آن را به عنوان زکات برای رفاه اجتماعی بپردازند.
این نگرش ، واحدهای اقتصادی را تشویق می کند برای رهایی انسان ها از فشارهای ناشی از عوامل اقتصادی ، اجتماعی و فکری و پاکسازی محیط از استثمار تلاش کنند. سرانجام چنین روشی ، پل میان دنیا و آخرت است زیرا زکات باعث بیداری وجدان انسان می شود و او را به یاد توشه آخرت می اندازد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 9 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد