مقاله تحلیل علمی و دینی پیرامون نقش صله رحم در سلامتی انسان

word قابل ویرایش
8 صفحه
27700 تومان

چکيده
بين سلامت و طول عمر تا اندازه زيادي ارتباط وجود دارد.سلامت جسمي و رواني انسان را مي توان از عوامل طول عمر انسان در نظر گرفت .در اين رابطه نقش صله رحم به عنوان يکي از سنت رايج در دين اسلام قابل توجه مي باشد.امروزه به دليل گسترده شدن روابط اجتماعي و مشاغل و دغدغه ها اين امر کمي مورد غفلت واقع شده است .اهميت صله رحم و نقش و پيامدهاي آن در سلامت و آرامش روحي و بهداشت رواني انسان از منظر آموزه هاي ديني بسيار فراوان است .
هدف مقاله حاضر بررسي نقش صله رحم در سلامت انسان به عنوان يک عامل درطول عمر انسان مي باشد. در اين رابطه با مراجعه به منابع روايي به شيوه توصيف و تحليل تلاش مي شود تا نقش صله رحم را در طول عمربيان شودو پس از آن به علمي بودن اين امر اشاره خواهد شد.
کليدواژه : صله ، ارحام ، صله رحم ، طول عمر

مقدمه
شناخت صله رحم «صله » مصدر فعل وصل از ريشه «وصل » است که در مقابل فصل قرار مي گيرد و به معني اتصال و پيوستگي است .
(عميد،١٢٩.٢). به محل استقرار و رشد جنين «رحم » گفته مي شود. جمع رحم «ارحام » است و به خويشان به اعتبار انتساب به يک رحم ، ارحام مي گويند. (راغب اصفهاني، ٤٤٩) رحم در لغت به عضو خاصي از بدن زن که محل استقرار فرزند و کانون نشو و نماي طبيعي اوست ، اطلاق مي شود. (شرف الدين - ٢٨).
مصاديق صله و رحم
هر گونه عملي که از روي لطف و احسان با هدف تامين نيازهاي اولي و ثانوي افراد خويشاوند يا ابراز علاقه به آن ها، به انگيزه وفاداري به حقوق و تکاليف متقابل و تحکيم روابط عاطفي و صميمي ميان ايشان صورت پذيرد.
مصداق صله مي باشد. در مجموع صله با ايتان مطلق احسان حاصل مي گردد و متقابلا قطع با ترک جميع انحاي احسان محقق مي شود. (شرف الدين - ٤٤)
اين تفکر که صله رحم حتما بايد با غذا همراه باشد، کاملا اشتباه است . دين مقدس اسلام دايره صله را خيلي وسيع تر و ساده تر از اين ها به ما بيان کرده است .
امام صادق (ع ) مي فرمايند: «همانا صله رحم و نيکي کردن ، حساب را آسان ساخته ، از گناه نگاه مي دارد، پس صله رحم کرده و به برادرانتان نيکي کنيد، اگرچه به سلامي نيکو و جواب سلامي نيکو باشد. (کليني.٢-١٥١).
در جاي ديگر مي فرمايند: «صله رحم کنيد اگرچه با شربت آبي باشد. (کليني ١٥٧.٢).
پس همان طور که بيان شده است ارزش و مصداق صله به نيکي و احسان در آن است نه به حد و اندازه و ميزان در آن مصداق هاي صله فراوان و انواع نيکي و احسان در صله و مراتب آن بسيار و از حوصله اين بحث خارج است .
لذا از بيان آن خودداري کرده ايم .
اما مصداق هاي رحم و ارحام
همان طور که بيان شد واژه رحم استعاره براي قرابت و خويشاوندي است چرا که آن ها از يک رحم متولد شده اند.
مراد از رحم يعني نسبت شناخته شده بين آن دو وجود داشته باشد. هر چند نسبت دوري با هم داشته باشند.
ارحام همه ي اقاربي را گويند که از ناحيه پدر و مادر (و بالاتر از آن ها، اجداد و جدات و نيز پائين تر از ايشان اولاد و نوه ها) به فرد منتسب باشند. همه ي کساني که در اين سلسله به نوعي به فرد انتساب يافته اند، اعم از اينکه جزء محارم باب نکاح باشند يا نه ، وارث باشند يا نه ، دور باشند، يا نه ، از ارحام محسوب مي گردند. (شرف الدين - ٥٥).
آثار و کارکردهاي صله رحم
آثار و کارکردهاي فراواني در روايات براي صله رحم شمرده شده است که به راستي انسان را گرفتار شگفتي و تحير مي سازد. انبوه اين آثار با نظر به اهميت و ارزش بسيار هر يک در زندگي فردي و اجتماعي گوياترين و متقن ترين شيوه براي توجه دادن همگان به قدر و اعتبار اين ارزش اجتماعي است .(شرف الدين ١٣٥٠)
آثارهايي همچون ، زيادت عمر، دفع بلا و زيادشدن دارايي، نيکويي اخلاق ، مرگ نيکو و حسابي راحت ، بخشش گناه کسب مقام والا و بسياري از پيامدهاي مثبت ديگر.
براي نمونه به چند حديث از معصومين که کارکردهاي صله رحم را بيان مي کند مي پردازيم :
١-امام علي (ع ) فرمودند:صله الرحم توجب المحبته و تکيث العدو. صله رحم محبت آور است و دشمن را خوار مي کند.
(خوانساري ٢٠٩.٤).
٢- امام صادق (ع فرمودند:
«ان صلۀ الرحم و البر ليهونان الحساب و يعصمان من الذنوب »
صله رحم و نيکي، حساب (قيامت ) را آسان مي کند و از گناهان جلوگيري مي نمايد. (کليني ١٥٧.٢).
٣- امام صادق (ع ) فرمودند:
«صله الارحام تحسن الخلق و تسمح الکف و تطيب النفس و تذير في الرزق و تنسي في الاجل » (کليني ١٠.٤) صله رحم اخلاق را خوب ، دست را بخشيده جان را پاکيزه ، روزي را زياد مي کند و مرگ را به تأخير مي اندازد.
٤- پيامبر اسلام فرمودند:
«من شي الي ذي قرابه بنفسه و ماله ليصل رحمه اعطاه الله عزوجل اجد مال شهيد».
هر کس با جان و مال خود در راه صله رحم کوشش کند، خداوند عزوجل پاداش يکصد شهيد را به او مي دهد. (شيخ صدوق ١٦.٤)
نقش صله رحم در طول عمر از منظر آيات و روايات الف - صله رحم در آيات مبارکه قرآن مجيد
بسياري از آيات قرآن مجيد انسان را به احسان و نيکي کردن رهنمود مي کند و حال آن که نيکي کردن و احسان نمودن از مصداق هاي صله رحم است و اگر بخواهيم همه ي نيکي ها را در دايره صله رحم قرار دهيم بايد همه ي آيات احسان و ذکات و خمس و سلام و .. .را ذکر کنيم اما در اينجا تنها به آياتي پرداخته مي شود که به طور واضح و اختصاصي از صله رحم صحبت کرده است .١-خداوند در قرآن فرموده است .
« والذين يصلون ما أمر الله به أن يوصل ويخشون ربهم ويخافون سوء الحساب » (رعد.٢١).
و کساني که آن چه را خدا به پيوستن آن فرمان داده مي پيوندند و از خداي خويش مي ترسند و از بدي حساب بيم دارند.
از معروف ترين مصاديق آن چه که خدا امر به پيوند آن نموده مسأله صله رحم است که ترک آن مخالف با امر خداست .
٢-در جاي ديگر فرموده است .
« واعبدوا الله ولا تشرکوا به شيئا وبالوالدين إحسانا وبذي القربي واليتامي والمساکين والجار ذي القربي والجار الجنب والصاحب بالجنب وابن السبيل وما ملکت أيمانکم إن الله لا يحب من کان مختالا فخورا » (نساء.٣٦)
و خدا را بپرستيد و چيزي را شريک او قرار ندهيد و به پدر و مادر و نيز به خويشان و يتيمان و مسکينان و همسايه نزديک و همسايه دور و رفيق نزديک و در راه مانده و برده مملوکتان نيکي به سزا کنيد که همانا خداوند کسي را که متکبر و فخرفروش است دوست ندارد. در تفسير نمونه اين طور آمده است : اين آيه نخست مردم را دعوت به عبادت و بندگي پروردگار و ترک شرک و بت پرستي مي کند. سپس از نيکي به والدين مي گويد، حق پدر و مادر از مسائلي است که در قران تاکيد فراوان درباره آن شده است و بعد از خويشاوندان صحبت مي راند. اين موضوع نيز از مسائلي است که در قرآن تاکيد شده است . گاهي با عنوان «صله رحم » و گاهي به عنوان «احسان و نيکي به خويشاوندان بيان شده است (مکارم شيرازي ١٤٩.٣).
خداوند متعال در جاي ديگر مي فرمايد:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 27700 تومان در 8 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله نقش امگا ٣ در سلامتی جسم و روح

word قابل ویرایش
9 صفحه
18700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته پزشکی
این مقاله پیش از این در نشریۀ "ایران جوان" تورنتو، منتشر شده است*. روغن ماهی که سالها ماده ای اضافی و بی فایده تلقی می شد و تنها مورد استفاده اش خوراندن آن به حیوانات خانگی بود، به ناگاه اهمیتی حیاتی برای زندگی انسان پیدا کرده و تبدیل به محصولی شده که نیاز به آن بیش از هر مادۀ غذایی دیگر می باشد. چرا که به اع ...

تحقیق در مورد صله رحم

word قابل ویرایش
38 صفحه
18700 تومان
صله رحمآنچه روحيه‏ها را شاداب و زندگيها را باصفا مى‏سازد، «ديدار»است. چه ديدارهاى دوستانه، چه خويشاوندانه! بويژه اگر در ديدارها،سخنان دلنشين گفته شود و خاطرات شيرين و همفكرى در مسيرگشايش مشكلات. «زيارت‏» برادران دينى رفتن و «ديدار مؤمنان‏»، مورد سفارش اولياءدين است; كه هم رابطه‏هاى درونى آحاد امت را استوارتر ...

دانلود مقاله نقش ورزش های روزمره بر سلامت انسان

word قابل ویرایش
69 صفحه
27700 تومان
مقدمهدردنياي پيشرفته و صنعتي شده امروز، عدم تحرك را مي توان هديه تمدن نوين بشمار آورد. نتيجه اين بي تحركي تنبل شدن عضلات و گرفتگي آنها و خشك شدن مفاصل است. و پنداري جسم انسان از اجزاء سازنده خويش جدا شده و اجزاء با يكديگر بيگانه هستند. اينگونه جدايي منجر به پيدايش تنش، ترس، نگراني و فشارهاي عصبي مي شود كه در ...

مقاله در مورد تحلیلی پیرامون احداث ساختمان‌های بلند مرتبه در کلان‌شهرهای ایران

word قابل ویرایش
15 صفحه
18700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
تحليلي پيرامون احداث ساختمان‌هاي بلند مرتبه در كلان‌شهرهاي ايران چکیده : در فرهنگ ما نمی توان معماری و شهرسازی را صرفاً با نظریه ای کلی و جهانشمول یا با چند فرمول ، چنان که در علوم دیگر میسر است تعریف کرد. چرا که معماری علاوه بر آنکه علم است ،هنر نیز هست ، معماری و طراحی شهری ترجمان اندیشه های انتزاعی به صورت ...

مقاله در مورد نقش باورهای دینی در پیشگیری از اعتیاد

word قابل ویرایش
19 صفحه
18700 تومان
نقش باورهای دینی در پیشگیری از اعتیادچکیده : مقاله حاضر گزارش قسمتی از مطالعات انجام یافته است که در آن به بررسی نقش باورهای دینی بر پیشگیری از اعتیاد پرداخته می شود. در این مقاله سعی شده در مورد اعتیاد و معاد کیست؟ ارزش گذاری به کرامت انسانی و جوانب نیک و بد رفتارها، انتقال ارزشها به فرزندان و عوامل بازدارن ...

دانلود مقاله استراتژی عملکردهای منابع انسانی و اجرای بدعتگذاری و نقش و رل میانجی گری و واسطه ای از ظرفیتهای مدیریت علمی ( در رابطه با شرکتها

word قابل ویرایش
32 صفحه
18700 تومان
خلاصه ABSTRACTاین متن نقش و رل مدیریت علمی و ظرفیتهای آنرا در رابطه با نسبت بین استراتژی اجرایی و عملی منابع انسانی و بدعتگذاری را از دیدگاه و یا از دید پایه ای علمی بررسی میکند . این متن سیر قهقرایی و برگشتی موضوعات گفته شده بالا را بر مبنای نمونه ها و سمبلهای فرضی را در 146 شرکت و تجارتخانه تجزیه و تحلیل می ...

دانلود مقاله نقش ورزش در سلامتی قلب

word قابل ویرایش
23 صفحه
18700 تومان
نقش ورزش در سلامتی قلببیماریهای قلبی ، عروقی از اساسی ترین علل مرگ و میر در جوامع بشری است و مبارزه با عوامل خطر ساز این بیماریها می تواند از اساسی ترین اقدامات سازمانهای بهداشتی در جهت كاهش مرگ و میر تلقی گردد . یكی از مهمترین عوامل خطر ساز برای بروز بیماریهای قلبی – عروقی، كم تحركی و عدم فعالیت فیزیكی مناسب ...

دانلود مقاله نقش سبک زندگی اسلامی بر سلامت جسمی انسان

word قابل ویرایش
154 صفحه
34700 تومان
مقدمه قرآن کریم ،آخرین سروش آسمانی است که پیامبر اکرم (ص)آن را برای بشریت به ارمغان آورده است . این کتاب الهی ،از جهات مختلفی مانند فصاحت و بلاغت ،معارف عالی و قوانین استوار ،خبرهای غیبی و اعجاز علمی و. . . معجزه محسوب می شود . و در باب اعجاز علمی مباحثی چون فیزیک ،شیمی ،علوم پزشکی و . . . در آیات قرآن به چشم ...