مقاله در مورد جنگلهای ارسباران

word قابل ویرایش
19 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

جنگلهای ارسباران

جنگل شناسی
واژه جنگلشناسی در حیطه علوم جنگل مفهومی چند جانبه داره . در واقع این واژه به عنوان معادلی فارسی برای چند مفهوم علمی قرار گرفته است . در یک تقسیم بندی کلی دو مبحث در تعریف این واژه قرار می گیرند ؛ یکی مفهوم ظاهری این واژه یعنی همان شناخت یا logy- و دیگری پرورش یا culture . در مبحث اول به سیستم جنگل ، پدیده های آن ، فرایندهای زیستی و غیر زیستی ، موجودات آن و… پرداخته می شود و در مبحث پرورش ، چگونگی دخالت انسان در

فرایندهای زیستی جنگل برای دستیابی به اهدافش مورد نظر است . جنگلشناسی در این مفهوم معادل واژه لاتین silviculture قرار گرفته که فکر می کنم اصطلاح ”پرورش جنگل” مناسب تر باشد . علم سیلویکالچر شامل یکسری عملیات در مراحل مختلف سنی درختان جنگل چه در جنگلهای طبیعی که تحت طرح قرارگرفته اند و چه در جنگلکاریها ، فنون و پروسه های مختلف برداشت علمی درخت از جنگل ( گفتم علمی نگفتم صحیح ) و روشها و فنون تبدیل جنگل ( مثلا جنگل مخروبه و رو به انزوال به جنگل مولد ) می باشد . سالها علم سیلویکالچر مسیری رو طی کرد که منجر به تخریب کیفی بسیاری از جنگلها شد ، چند سالیست که بسیاری از جنگل شناسان و جنگلداران به اشتباه خود پی برده اند و سعی دارند این علم را با پیرو

ی از طبیعت در مسیر صحیح قرار دهند . نمی دونم ؛ شاید هم یه مد جدید باشه !
و اما جنگلشناسی در مفهوم شناخت جنگل ؛ این مبحث در واقع همون سیر و سیاحت در دنیای جنگله . دونستن و آموختن از دنیای پیچیده جنگل . از شناخت و تقسیم بندی جنگلها در سطوح مختلف جهانی ، منطقه ای ، کشوری و … و یا بطور جزئی تر تقسیم بندی جوامع مختلف گیاهی و خرد اقلیمها ( میکرو کلیما ) تا بررسی زندگی یک درخت یا یک حشره . اگه نوشته های من رو

دنبال کرده باشید متوجه می شید که نوشته جنگلهای زربین ، جنگلهای هیرکانی ، جنگلهای بلوط غرب ( جنگلهای زاگرس ) ، ارس و … در این حیطه قرار می گیرند . جنگلشناسی در مفهوم اخیر در ارتباط تنگاتنگ و یا شاید در بردارنده اکولوژی جنگل ، خاکشناسی جنگل ، اقلیم شناسی جنگل ، جامعه شناسی گیاهی ، درخت شناسی و گیاه شناسی است . جنگل های ارسباران نیازمند توجه بیشتر است

دکتر عزیز جوانشیر در این گفت و گو گفت : بر اساس اعلام یونسکو، جنگل های ارسباران در زمره ۱۵ منطقه غنی جهان از نظر تنوع ژن های گیاهی و جانوری است.
وی خطاب به سازمان های دولتی مسوول وتشکل های مردم نهاد هشدار داد: مبادا این تنوع ژنتیکی در اثر کم توجهی یا بی توجهی ، از بین برود.
وی از شناسنامه دار کردن گونه های گیاهی وجانوری موجود درجنگل های ارسباران و برنامه ریزی برای حفاظت از آنها به عنوان راهکاری مناسب در راستای صیانت از تنوع ژنی جنگل های ارسباران یاد کرد.

جوانشیر،با تشریح جاذبه های طبیعی جنگل های ارسباران،خواستار برنامه ریزی برای ترویج فرهنگ گردشگری طبیعت (اکوتوریسم ) در این منطقه زیبا و دیدنی شد.
وی اضافه کرد: تحقق این مهم در کنار ایجاد بسترهای آشنایی مردم با فرهنگ حفاظت از محیط زیست ، می تواند،به مشارکت آنان در ارتقای سطح کیفی جنگل های ارسباران و تکثیر راحت گونه های گیاهی و جانوری آن منجر شود.

وی همچنین خواستار مشارکت دادن جنگل نشینان در طرح حفاظت از محیط زیست جنگل های ارسباران شد و افزود: این عمل ضمن افزایش درآمد آنان از وارد آمدن خسارات به این ثروت طبیعی در اثر قطع درختان برای استفاده به عنوان سوخت، جلوگیری می کند.

جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در محدوده کوه های قره داغ و رودخانه ارس قرار گرفته است. ارسباران منطقه وسیعی است که دارای ۹۰۰ هزار هکتار وسعت بوده و از دو بخش ارسباران شمالی و جنوبی تشکیل می شود.
جنگل های ارسباران یک منطقه حفاظتی است و یونسکو ( سازمان علمی فرهنگی ملل متحد) آن را به عنوان منطقه ای حفاظتی و ذخیره گاه “بیوسفر” ( ژنتیکی ) در کره زمین مطرح کرده است.
کارشناسان در بخش جنگل شناسی ایران در سالهای اخیر جنگلهای ارسباران را به دلیل داشتن ۷۸۵ گونه گیاهی و ۱۷۰ گونه درختی، شامل ۴۲ تیپ مرتعی و ۱۴۳ واحد جنگلی، در زمره یکی از مناطق با ارزش ژنتیکی جهان شناخته و به جهت برخی ویژگی های خاص یک منطقه رویشی مستقل، با نام منطقه جنگلی ارسباران معرفی کرده اند که یکی از مناطق پنجگانه رویشی ایران، محسوب می شود.

جنگل های ارسباران از نظرجغرافیایی به اتفاق جنگل های خزری در زمره منطقه “هیرکانی” قرار می گیرد و شباهت زیادی به جنگل های خزری و جنگل های کناره دریای سیاه دارد با این تفاوت که به جای درختان راش و توسکای جنگل های شمال کشور و درختان کاج حاشیه دریای سیاه، درختان بلوط و ممرز در جنگل های ارسباران روییده است.
منطقه ارسباران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای دلنشین و وجود اماکن و ابنیه تاریخی مختلف، توان بالقوه بالایی برای جذب گردشگر نیز دارد.
گیاهان دارویی موجود در این منطقه با ارزش قابل توجه، به عنوان یکی دیگر از محورهای توسعه منطقه می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

ایرنا

بر

ارسباران

نمایی از جنگل ارسباران.
اَرَسباران یک ناحیه کوهستانی است که در شمال استان آذربایجان شرقی و جنوب رودخانه ارس واقع شده‌است.
ابن ناحیه سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می‌گیرد.

نام
ارسباران عنوان جدیدی است و درگذشته به آن ناحیه «قره‌داغ» یا «قراجه‌داغ» می‌گفتند. ساکنان دشت مغان و اطراف مشکین‌شهر هنوز هم این لفظ را بکار می‌برند.
تاریخ
ارسباران از عرصه‌های مهم جنگ‌های ایران وروس بوده‌است. بخش مهمی از تدارکات و افراد قشون ایران از این نواحی تامین می‌شده‌است. عطاالله خان (آتاخان) ایلخان شاهسون در جنگ مذکور سالیان دراز دررکاب عباس میرزای ولیعهد، قره‌داغ را به مرکز مقاومت با روس‌ها تبدیل کرده بود.

رحیم‌خان چلبیانلو (از مستبدین) و ستارخان و باقرخان از چهره‌های سرشناس در انقلاب مشروطیت از مردم این ناحیه بوده‌اند. رحیم‌خان در همین ناحیه از یپرم‌خان شکست خورد.

جنگل ارسباران
در بیشتر نقاط غربی و شمالی در اطراف دهات وایقان، وینق، آئینه‌لو، حسن‌آباد و دیزمار جنگل‌های کم‌نظیری وجود دارد که به جنگل ارسبارانی مشهور میباشد. حیات وحش متنوع و گونه‌های گیاهی این منطقه از گونه‌های کمیاب است. میوه جنگلی قره‌قات نیز در جنگله‌ای ارسباران به وفور یافت می‌شود.

اینجا ارسباران است، منطقه ای درشمال غربی کشور و درشمالی‌ترین قسمت استان آذربایجان شرقی که ازکرانه رود ارس درمرزایران و کشور آذربایجان آغاز شده و ۹۲۵ هزار هکتارعرصه را درشهرستان های کلیبر، اهر، جلفا، ورزقان و مرند وقسمت کوچکی از استان اردبیل به خود اختصاص داده است.

جنگلهای ارسباران ازانبوه ترین مناطق جنگلی محسوب می شوند، به گونه ای که ورود به آنها برخلاف جنگلهای شمالی کشوربه آسانی امکانپذیر نیست.
ازآنجایی که ارتفاع این حوزه از۱۳۰مترتا ارتفاع بیشتراز۳ هزارمترازسطح رود ارس ادامه می یابد، گونه های بلوط (سفید و سیاه) کنارممرز به عنوان مقاوم ترین گونه ها نسبت به شرایط سخت وسرد آب و هوایی، جلوه سبز و درخشنده ای به دامنه های پرشیب این جنگلها بخشیده است.
بی دلیل نیست که ارسباران از سال ۱۹۷۶ به عنوان یکی از اندوختگاه‌های زیست سپهر یونسکو

، مورد حمایت جهانی قرارگرفت وازحدود ۳۰ سال پیش به عنوان مناطق شکار ممنوع و حفاظت شده مورد توجه بوده است. با این حال جای بسی تاسف است اگرحفظ واحیای این منابع ارزشمند طبیعی که مایه قدرت و فخرسرزمین ما هستند همچون سالیان گذشته مورد بی توجهی قرار بگیرد.

جنگلی که مسکن خروس سیاه پرنده

مکان : کلیبر مکیددی

چهره تنک و بیمار گونه جنگلها که در غالب نقاط به چشم می خورد . درختانی که در اثر قطع متوالی بصورت درختچ

جنلگهای شمال
• از کوههای ارسباران و آستارا شروع شده و به جنگلهای خشک مشرق منتهی می‌شود. این جنگلها دامنه شمالی سلسله جبال البرز را می‌پوشانند. آستارا که مبدا جنگلهای مرز محسوب می‌شود. دارای آب و هوای خیلی مرطوب و معتدل می‌باشد. مقدار بارندگی در این منطقه در سال به یک متر بالغ می‌شود. آب و هوای نقاطی که دور از دریای شمال واقع هستند از قبیل کوهستانهای آذربایجان و نواحی شرقی گرگان دارای آب و هوای خشک‌تری است.
پخش و انتشار درختان جنگلی نیز به علت اختلاف آب و هوای و اختلاف بارندگی سالیانه ، در نواحی مختلف متغیر می‌باشد. درختان جنگلی نیز در صورت تغییر ارتفاع نقاط تغییر می‌یابد. درختانی که در نقاط ساحلی آستارا و تالش وجود دارند در سواحل مازندران وسایر نقاط و کرانه‌های دریای شمال دیده نمی‌شوند.

شناسایی دو گونه جدید زاغ در ارسباران/قره داغ
دو گونه جدید از پرندگان زاغ ، برای اولین بار در کشور در منطقه حفاظت شده ارسباران (قره داغ ) شناسایی شد .
منصور صفرزاده مسئول روابط عمومی اداره کل محیطزیست آذر بایجان شرقی ضمن اعلام این مطالب گفت : یکی از این
پرندگان (( زاغی بیان )) به طول ۳۳ سانتی متر است که ماگ پیه آزوروینقد (۱) نام دارد و دارای دو جمعیت اروپائی و
آسیایی جدا از هم هستند .
جمعیت اروپایی این پرنده در نواحی پرتغال و اسپانیا و نوع آسیایی آن در ژاپن و مغولستان و کره پراکنده هستند. صفرزاده

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 19 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد