مقاله در مورد رابطه سیگار و بیماری ها

word قابل ویرایش
113 صفحه
18700 تومان
187,000 ریال – خرید و دانلود

رابطه سیگار و بیماری ها

دخانیات
از آنجایى که کشت و تجارت توتون و تنباکو از منابع مهم درآمد تعدادى از کشورها است تولیدکنندگان سیگار تبلیغات شدیدى در مورد سیگارهاى جدید با فیلترهاى مناسب مى‌نمایند که باعث گردیده مصرف دخانیات از اواسط قرن بیستم به بعد شدیداً رو‌ به فزونى بگذارد. در نتیجه تحقیقات اپیدمیولوژیکى که در ۲۰ سال اخیر در زمینه سیگار و اثرات سوء آن بر سلامتى به‌عمل آمده، خطرات آن بیش از پیش به ثبوت رسیده است.

اولین تأثیرى که استعمال دخانیات بر روى شخص مى‌گذارد مربوط به نیکوتین موجود در آن مى‌باشد گرچه قیر، اکسید دو کربن و بعضى مواد دیگر نیز ممکن است مضر واقع شود. به‌طور تجربى ثابت شده است که قیر و بعضى دیگر از ترکیبات باعث ایجاد سرطان مى‌شوند. تأثیر استعمال دخانیات بر روى اشخاص مختلف متفاوت است. در بعضى ایجاد آرامش اعصاب و راحتى فکر مى‌کند و در بعضى دیگر باعث سردرد و تحریکات عصبى مى‌گردد. از لحاظ فیزیولوژیکى بعضى تغییرات را ذکر کرده‌اند مثلاً استعمال دخانیات باعث افزایش فشار خون و سرعت ضربان قلب مى‌گردد.

دانشمندان ملاحظه کرده‌اند که حرارت انگشتان دست و پا کاهش مى‌یابد. اغلب اشخاصى که دخانیات استعمال مى‌کنند اشتهاى خود را از دست داده و وزن کم مى‌کنند و چون استعمال دخانیات را ترک مى‌کنند مجدداً اشتهاى خود را به‌دست آورده و بر وزن آنها اضافه مى‌گردد.
از لحاظ حرکتی، کسانى که دخانیات استعمال مى‌کنند کنترل کارهاى ظریف را از دست داده و دچار مختصرى لرزش مى‌گردند و حتى ممکن است این وضع به عضلات ظریف چشم نیز سرایت کند و در دید این عضو اختلال حاصل شود. بافت لثه‌ها، سینوس‌ها و حلق نیز اغلب اوقات به سبب

تحریکات موضعى دچار اختلال و ناراحتى مى‌شوند. در سنوات اخیر مشاهده شده است که استعمال دخانیات در نزد زنان باردار و شیرده اثر نامطلوبى بر روى جنین و فرزند شیرخوار آنها گذارده است. معلوم شده است که نیکوتین از راه جفت عبور کرده وارد جریان خون جنین مى‌گردد و نیز وجود نیکوتین را در شیر مادران مشاهده نموده‌اند.

مطالعاتى که تاکنون دربارهٔ زیان استعمال دخانیات به‌عمل آمده هنوز کامل نبوده و اطلاعات دقیق و جامعى از لحاظ تأثیر شیمیایى و فیزیولوژیکى و آسیب‌شناسى آن به‌دست نیامده است به‌علاوه میزان ارزش فیلتر یا صافى که بعضى از کارخانجات دخانیات در انتهاى سیگار نصب مى‌کنند هنوز کاملاً مشخص و ثابت نگردیده و تحقیقات دربارهٔ آن به‌وسیله گروه‌هاى محققین در حال ادامه و انجام است.

آثار خاصى که استعمال دخانیات در نزد نوجوانان به‌جاى مى‌گذارد، عقب‌افتادگى رشد و نمو و کاهش قدرت انجام تمرینات ورزشى است. به‌ موجب گزارش‌هاى رسیده در چنین اشخاص آثار خستگى زودتر از دیگران ظاهر مى‌شود. استعمال دخانیات سبب ضخیم شدن مخاط لوله‌هاى تنفسى گردیده و به‌علت ایجاد ترشح خلط، مجارى مسدود مى‌شود و در نتیجه انقباض عضلات مجارى تنفسى دست مى‌دهد که بالاخره مجارى تنگ شده و عبور هوا در آنها به کندى و سختى انجام مى‌گیرد.

با در نظر گرفتن بیمارى‌ها و اختلالات مهمى که ارتباط با سیگار کشیدن دارند و در ناتوانى و مرگ و میر پیش‌رس حتى در کشورهاى پیشرفته و توسعه‌یافته کاملاً مؤثر هستند مى‌توان گفت که تنها یک اقدام یعنى ترک سیگار مؤثرتر از هر اقدام دیگر در کلیه زمینه‌هاى طب پیشگیرى مى‌تواند سطح سلامتى را کاملاً ارتقاء بخشد و زندگى را طولانى نماید. در مورد پیشگیرى از مضرات سیگار به کودکان از همان زمان طفولیت باید تعلیم داد که سیگار نکشند و معلمین و والدین نیز خود لااقل جلوى اطفال سیگار نکشند.

جوانان را باید راهنمایى نمود که سیگار کشیدن را شروع ننمایند و در صورت شروع ادامه ندهند. باید حق افراد غیر سیگارى را براى تنفس هواى تمیز محفوظ نگه‌داشت و در مجامع عمومى و محیط بیمارستان‌ها و درمانگاه‌هاى خدمات پزشکى و بهداشتى سیگار کشیدن را ممنوع نمود. با این تفاصیل بسیارى از مصرف‌کننده‌ها با وجود دانستن مضرات سیگار، علاقه‌مند به کشیدن آن مى‌باشند و آموزش بهداشت در این زمینه با یکى از بزرگ‌ترین مشکلات خود روبرو گردیده است.
بنابراین در افراد سیگارى چنان‌چه قادر به ترک آن نگردند، به‌ منظور کاهش خطرات ناشى از کشیدن سیگار، اصول بهداشتى زیر بایستى رعایت شود:
۱. کم کردن تعداد سیگار

۲. استفاده از سیگارهاى فیلتردار
۳. استفاده از انواع سیگارهایى با کیفیت مرغوب‌تر
۴. کم فروبردن دود
۵. باقى گذاشتن مقدار زیادى ته سیگار

۶. پک‌هاى کوتاه و کم
۷. باقى نگذاشتن سیگار در دهان در فواصل سیگار کشیدن
۸. خوددارى از روشن کردن سیگار نیمه سوخته
۹. تبدیل سیگار به پیپ و سیگار برگ.

جامعه در درجه اول باید با این مفهوم کاملاً موافق باشد که کلمهٔ بهداشت نه فقط به معناى تندرستى جسم مى‌باشد بلکه شامل سلامت فکر و کلیه خصوصیات معنوى افراد و متناسب با سنن و فرهنگ آن ملت است. در نتیجه همه عوامل و عناصر آلوده‌کننده و زیان‌آور سلامت اعم از جسمانی، روحى و اخلاقى را باید در نظر داشت. لذا هر جامعه مى‌باید با در نظر گرفتن مشخصات محلى و بومى سنن خود موازین بهداشتى را به‌کار بندد و نگذارد که احتیاجات و مقتضیات تجارى بین‌المللى موجب آشفتگى برنامه‌هاى بهداشتى آنها گردند.

در این رابطه کارخانجات سازنده دخانیات نیز براساس تعهدات قانونی، وجدانى و ملى خود موظف هستند با کمتر نمودن میزان قطران و نیکوتین، تغییرات لازم در نوع فیلترهاى سیگار، استفاده از انواع کم‌ضرر توتون و تنباکو و سایر اقدامات مثبت در جهت کمتر نمودن مضرات سیگار، در این امر مهم، سلامتى افراد را بر منافع شخصى خود ترجیح دهند.
سیگار بلای خانمانسوز

برای کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند. همیشه این سؤال مطرح است که چگونه سیگاریها ، دود بسیار بدبو و زننده ناشی از سوختن کاغذ و تنباکو را حریصانه وارد ریه های خود کرده و با کمال جسارت آن را به اطرافیان خود نیز هدیه می کنند، و حتی نسبت به سلامتی دوستان وخانواده خود نیز توجهی ندارند. بسیاری از سیگاریها از عوارض دخانیات آگاهی دارند و حتی اگر خود نیز به این موضوع باور قلبی نداشته باشند، نظر غیرسیگاریها را در مورد سیگار و عوارض آن می دانند. بسیار غیر محتمل است که در حال حاضر یک فرد سیگاری با این حجم تبلیغات بر علیه سیگار و با عوارض بیشماری که از مصرف سیگار در خود و اطرافیان دیده است ادعا کند که سیگار هیچ تأثیر منفی بر سلامتی ندارد. پس چگونه است که هر روزه شاهدیم که افراد بیشماری در اماکن

عمومی ، محلهای کار ،پارکها ، پایانه ها و منازل خود با فراغ بال و بی توجه به اطرافیان سیگار می کشند، قلیان چاق می کنند و این دود مهلک را با لبخند به یکدیگر تعارف می کنند.
ناآگاهی و نداشتن باور قلبی به عوارض دخانیات ، خطر کردن ، خشم پنهان، عدم احترام به حقوق دیگران و خودخواهی ، تجاهل و بی خیالی ، بیماریهای روحی و افسردگی و …. دلایلی است که شاید بتواند عمل بعضی از سیگاریها را توجیه کند ولی برای بسیاری از افراد سیگاری خصوصاً

آنهایی که به سن میانسالی پا گذاشته و سالیان زیادی است که مصرف کننده دخانیات هستند، این دلایل صدق نمی کند. شاید در ابتدای مصرف جزو یکی از این گروهها بوده اند، ولی گذر زمان این زمینه ها را از بین برده است.آنچه که باعث شده که این افراد علی رغم آگاهی از عوارض دخانیات و قبح اجتماعی سیگار به مصرف آن ادامه دهند، ایجاد وابستگی به دخانیات است . با این وجود وابستگی به دخانیات را نمی توان به تنهایی به یک عامل ساده شیمیایی چون نیکوتین نسبت داد. وابستگی به دخانیات خود امری پیچیده با دلایل متعدد است که با ابعاد شخصیتی افراد و گروههای اجتماعی اقتصادی آنها ارتباطی تنگاتنگ دارد . سیگاری شدن یک فرد یک شبه شکل نگرفته است که بتوان با یک دارو و یا یک جلسه مشاوره او را درمان کرد.
کنترل دخانیات هم در بعد فردی و هم در بعد اجتماعی نیاز به ایجاد تغییرات گس

ترده در سطح جامعه و در باورها و اعتقادات فردی و اجتماعی دارد. بسیار خوش بینانه است اگر ما انتظار داشته باشیم که با آموزش محض، و یا اعمال قانون و مقررات بدون ایجاد بستر مناسب ، مصرف دخانیات را کنترل کنیم. باید مسئولین و مردم به این باور دست یابند که مسئله کنترل دخانیات اولویت است و آنگاه از طریق ایجاد یک عزم ملی با همکاری تمامی سازمانهای دولتی و غیردولتی و مشارکت مردمی برنامه ای را برای مبارزه با این معضل بزرگ تدوین و اجرا کرد.

باید سیگاریهای ما باور کنند که اگر به مصرف سیگار ادامه دهند ، نیمی از آنها نهایتاً در اثر مصرف سیگار از بین خواهند .باید باور کنند که بیماریهای قلبی عروقی ، بیماریهای تنفسی و سرطان ریه عاقبت بسیاری از آنها خواهد بود و در صورت ادامه دادن به مصرف سیگار به طور متوسط حدود ۵/۷ سال از طول عمرخود خواهند کاست. باید باور کنند که مصرف سیگار همسر و فرزندان آنهارا در معرض بیماری و مرگ زودرس قرار می دهد و حتی جنین در شکم مادر را نیز از این قاعده مستثنی نیست.
خانواده ها باید بدانند که بیش از ۹۰ درصد از اعتیادها در نوجوانان با مصرف دخانیات آغاز می شود و شروع مصرف سیگار جرأت بسیاری از جرائم را در جوانان ایجاد می کند. باید بدانند که بین سیگار و قلیان تفاوتی از نظر ایجاد وابستگی و عوارض وجود ندارد و مصرف قلیان در مکانهای تفریحی و پارکها حتی بصورت تفننی، نه تنها دیگران را در معرض آثار منفی دخانیات قرار می دهد بلکه به رواج این پدیده ناهنجار در میان نوجوانان و جوانان کمک می کند.

افراد غیرسیگاری باید بدانند که بسیاری از بیماریها و عوارض دخانیات در کسانی ایجاد می شود که خود سیگاری نبوده اند و تنها در معرض دود دخانیات قرار داشته اند. باید بدانند که بسیاری از عوارض دخانیات به میزان مصرف وابسته نیست و یکبار مواجهه نیز می تواند باعث بیماری شود.
تحقیقات نشان می دهد که میان مصرف سیگار و سواد ارتباط تنگاتنگی وجود دارد . نتیجه یک مطالعه که در سطح روستا صورت گرفته نشان داده میزان مصرف سیگار در افراد تحصیل کردها ۱۲ درصد و در افراد بیسواد ۶۰ درصد بوده است. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که مصرف دخانیات در آینده ای نه چندان دور تنها در افراد طبقات ضعیف و بیسواد جوامع درآید.در حال

حاضر نیز در کشورهای توسعه یافته دخانیات رو ند کاهشی دارد درحالیکه در کشورهای درحال توسعه روزبه روز به آمار مصرف دخانیات اضافه می شود و بار این معضل بهداشتی بر دیگر مشکلات حل نشده این کشورها افزوده می شود. نشان داده شده که اکثر افراد سیگاری قبل از سن ۲۵ سال سیگاری می شوند و آگاهی نوجوانان و جوانان از عوارض شروع مصرف دخانیات و ادامه آن می تواند نقش مهمی در کنترل دخانیات در جامعه داشته باشد زیرا تا ۳۵ سالگی شیوع مصرف دخانیات روند افزایشی و از آن به بعد سیر نزولی دارد و توجه به جوانان و پیشضگیری در سطوح پایینتر منافع بیشتری را متوجه جوامع خواهد کرد.

۱۰۰ میلیون مرگ تا به الان و ۵۰۰ میلیون مرگ تا سال ۲۰۰۵ هشداری است به مسئولین و مردم که به شکل جدی تری در زمینه کنترل دخانیات فکر کنند و یا با این مسئله کنار بیایند که در سیاره ای زندگی کنند که بیش از ۴۶۰۰ ماده شیمیایی، ۶۰۰ ماده سمی و ۵۰ ماده سرطانزا توسط یک سوم ساکنین آن در تمامی نقاط به هوا منتشر می شود و هیچکس در هیچ کجا از عوارض این مواد مهلک در امان نیست.

زنان، سیگار و مرگ
ترافیک یکی از بزرگراه‌های پررفت‌وآمد تهران سنگین است. زنجیره به‌هم‌فشرده اتومبیل‌ها از کنار بیلبورد سیاهی رد می‌شود که روی آن، یک نخ سیگار به شکل اسلحه درآمده و به سوی هدف نشانه رفته است: «سیگار می‌کُشد!» لحظه‌ای هدفش راننده‌ای خسته و عصبی است که پُک محکمی به سیگارش می‌زند و دودش را با ولع می‌بلعد. هدف بعدی زنی جوان است که سیگار باریک و بلندی را بین انگشتان ظریفش جابه‌جا می‌کند و خاکسترها را در جاسیگاری اتومبیل می‌تکاند. هدف‌ها یکی‌یکی عبور می‌کنند. کسی به تصویر سیگار و اسلحه توجهی ندارد. سیگار همچنان می‌کُشد.

بر طبق آخرین تحقیقات سازمان بهداشت جهانی، از هر ۸ نفر در جهان، یک نفر جان خود را به علت استعمال دخانیات از دست می‌دهد. به عبارت دیگر، سیگار سالانه باعث مرگ نزدیک به ۵ میلیون انسان در جهان می‌شود. همچنین پیش‌بینی شده است که در صورت استمرار الگوی فعلی مصرف دخانیات، این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید. متأسفانه، ۷۰ درصد از قربانیان سیگار در کشورهای درحال‌توسعه به‌سر می‌برند.

شعار امسال سازمان بهداشت جهانی به مناسبت ۳۱ مه مصادف با ۱۰ خرداد، که روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری شده است، دربردارنده تأکید بر کشنده بودن دخانیات در هر نوع (سیگار، پیپ، قلیان) و شکلی (ملایم، میوه‌ای، عطری) است. این سازمان از دولت‌ها می‌خواهد که قوانین محکمی برای مصرف تمام محصولات دخانی اعمال کنند.
شرکت‌های تولیدکننده دخانیات، با درج عناوینی نظیر سبک، ملایم، با قطران کم، میوه‌ای و عطری بر روی محصولات خود، به تبلیغ غیرمستقیم آنها می‌پردازند و به مصرف‌کنندگان اطمینان می‌دهند که محصولات جدید بی‌خطرند. حال آنکه قوانین دولتی باید به‌گونه‌ای باشن

د که شرکت‌های تولیدکننده را به ارائه اطلاعات صحیح درباره محصولاتشان موظف کنند.
درحال‌حاضر، اعتیاد به دخانیات یک همه‌گیری جهانی است. در حدود ۳/۱ میلیارد سیگاری در جهان زندگی می‌کنند که نیمی از آنها بر اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات دچار مرگ زودرس خواهند شد. در سیگار ۴ هزار ماده سمی و حدود ۴۰ عنصر سرطان‌زا وجود دارد. احتمال ابتلای سیگاری‌ها به سرطان ریه در حدود ۲۲ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. خطری که سیگار برای انسان‌ها دارد فقط به همین جمعیت محدود نمی‌شود: ۷۰۰ میلیون کودک و نوجوان در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار والدینشان هستند و به موازات آن، سن شروع مصرف دخانیات روبه ‌کاهش است. به استناد آمارهای سازمان بهداشت جهانی، سن شروع استعمال دخانیات در دنیا ۱۳ تا ۱۵ سالگی تخمین زده شده است.

استعمال دخانیات در ایران
متأسفانه آمارهای موجود در ایران در مورد تعداد سیگاری‌ها و تلفات سیگار چندان به‌روز نیستند. طبق آمارهای سال ۱۳۷۸ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در حدود ۷/۱۱ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۹ ساله کشور سیگاری هستند. همچنین دوسوم این جمعیت اولین سیگار خود را در ۱۳ سالگی کشیده‌اند. به گفته دکتر سیدمؤید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در هر ۵/۲ دقیقه یک نفر بر اثر مصرف سیگار و عوارض آن در ایران فوت می‌کند.
۳ درصد نوجوانان ایرانی سیگار می‌کشند و ۱۴ درصد آنان از سایر انواع دخانیات و عمدتاً قلیان استفاده می‌کنند. سازمان بهداشت جهانی تبلیغات نادرست بازار را مبنی بر بی‌خطر بودن استعمال شکل‌های دیگر محصولات دخانی عامل گسترش مصرف این‌گونه محصولات می‌داند و خواستار وضع مقررات شدیدتری در مورد محصولات تنباکو شده است.
«متأسفانه جوانان ایران با مضرات قلیان آشنا نیستند، درحالی‌که زیان‌های آن به‌مراتب بیشتر از سیگار است. تا آنجا که میزان دود ورودی از یک پک عمیق قلیان ۱۰۰ برابر یک پک سیگار تخمین زده شده است.»

آمارهای دیگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حاکی از آن است که در حدود ۱۷ هزار و ۵۴۲ هکتار از اراضی کشور زیر کشت توتون و تنباکوست. بخش عمده این اراضی در استان‌های شمالی و شمال شرقی کشور واقع شده‌اند. بر طبق همین آمار، در کشور ما سالانه ۵۳ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود. البته بسیاری از کارشناسان معتقدند این آمار واقعی نیست و میزان حقیقی به حدود ۹۳ میلیارد نخ می‌رسد. دود شدن این حجم سیگار سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت می‌زند. به گفته علی‌اصغر فرشاد، مدیرعامل انجمن زندگی بدون دخانیات، در مراسم هفته بدون دخانیات، یک درصد کاهش تعداد سیگاری‌ها مساوی است با ۲۱۰ میلیارد تومان نفع برای کشور.

«در ایران، روزانه نزدیک به ۳ میلیارد و سالانه هزار میلیارد تومان صرف خرید محصولات دخانی می‌شود. این در حالی است که ۲ تا ۳ برابر

این میزان برای تشخیص و درمان بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات هزینه می‌شود.»
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۶ تا ۱۲ خرداد امسال را هفته بدون دخانیات نامگذاری کرده بود و در این هفته برنامه‌های مختلفی را با هدف افزایش آگاهی مردم در زمینه انواع مختلف محصولات دخانی و قوانین مربوط به دخانیات برگزار کرد. در این هفته جزئیات «طرح جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات» مورد رسیدگی نمایندگان مجلس قرار گرفت.

این طرح ۲۰ ماده و ۸ تبصره دارد و بر مبنای معاهده بین‌المللی کنترل دخانیات، که روح کلی قوانین مصوب هر کشور است، تدوین شده است. براساس ماده یک این طرح، ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان رئیس و دبیر ستاد، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و بازرگانی، فرمانده نیروی انتظامی، دو نفر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان صدا و سیما به‌عنوان ناظر، و نماینده یکی از سازمان‌های غیردولتی مرتبط با دخانیات تشکیل می‌شود. همچنین براساس ماده سه این طرح، هر نوع تبلیغ، حمایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم یا تحریک افراد به استعمال دخانیات ممنوع است.

براساس آمار سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی، تعداد زنان سیگاری در ۲۰ سال اخیر ۶۰ درصد افزایش یافته است. همچنین، تعداد زنانی که روزانه بیشتر از یک پاکت سیگار می‌کشند ۳ برابر شده است.
عوارض زیان‌بار استعمال سیگار برای همه بارها مورد تأکید مراجع علمی قرار گرفته است، اما واقعیت آن است که زنان ـ چه مستقیم و چه غیرمستقیم ـ از رواج استعمال سیگار در جوامع بیش از مردان آسیب می‌بینند. در سنین ۶۰ تا ۸۰ سالگی، بیشترین سرطان تهدیدکننده زنان سیگاری سرطان ریه است. این در حالی است که عموم مردم تصور می‌کنند سرطان ریه فقط شایع‌ترین علت مرگ در مردان است.
سیگار عامل اصلی مستعدکننده تکثیر ویروس سرطان دهانه رحم ـ پاپیلوما ویروس ـ شناخته شده است. در نتیجه، زنان سیگاری بیشتر قربانی این بیماری هستند. همچنین احتمال بروز سرطان آندومتر (لایه غیرعضلانی رحم) در مصرف‌کنندگان سیگاری قرص‌های ضدبارداری تا ۱۰ برابر و احتمال ابتلا به سرطان سینه تا ۲ برابر افزایش می‌یابد. به علاوه، سیگار بر عملکرد قرص‌های

هورمون‌درمانی جایگزین نیز اثر می‌گذارد و از قابلیت آنها در کاهش علائم آزاردهنده یائسگی نظیر گرگرفتگی و خشکی واژن می‌کاهد. براساس شواهد بالینی، زنان سیگاری به‌طور متوسط زودتر از همسالان خود یائسه می‌شوند و در نتیجه، احتمال بروز پوکی استخوان و متعاقب آن شکستگی‌های استخوانی در آنان افزایش می‌یابد. استخوان زنان سیگاری تراکم خود را از دست می‌دهد و به‌راحتی می‌شکند. به علاوه، زمان جوش خوردن آنها پس از شکستگی نیز تا ۸۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

نکته بعدی افزایش خطر تولد نوزاد با وزن کم، هوش پایین و مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی در زنان سیگاری است. سقط جنین نیز در مادران سیگاری ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد. هر سال مادران سیگاری در جهان ۶ هزار نوزاد مرده به دنیا می‌آورند. میزان اکسیژن خون جنین مادران سیگاری ۳۳ درصد کمتر از اکسیژن موجود در خون جنین مادران غیرسیگاری است.

افزون بر اینها، ۴۰ درصد بارداری‌ها در زنان سیگاری در خارج رحم رخ می‌دهد. احتمال باروری در زنان سیگاری بالاتر از ۳۰ سال نیز تا ۷۵ درصد کاهش می‌یابد. میل جنسی در زنان سیگاری در مقایسه با زنان غیرسیگاری کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. به علاوه، به‌دلیل تغییرات هورمونی ویژه‌ای که در زنان سیگاری ایجاد می‌شود، کاهش میل جنسی در زنان سیگاری در مقایسه با مردان سیگاری بیشتر است.

سیگار شبکه پروتئینی ساختمانی و انعطاف‌دهنده پوست را از بین می‌برد. همچنین خون‌رسانی به پوست را مختل می‌کند. بنابراین، پوست زنان سیگاری به‌مراتب زودتر از سایر زنان پیر می‌شود. نکته دیگر آنکه زنان سیگاری ۵ برابر بیشتر از سایر زنان در معرض خطر از دست دادن زودرس دندان‌ها قرار دارند. همه این عوامل باعث می‌شود که آنان زودتر از همسالان خود ظاهری پیر و خموده پیدا کنند.
بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی ناشی از استعمال دخانیات سالانه جان بیش از ۶۰۰ هزار نفر را در کشورهای توسعه‌یافته می‌گیرد. زنان نیز در این میان مستثنا نیستند. زنان سیگاری ۵ سال زودتر از سایر زنان دچار سکته قلبی می‌شوند.

برای مقابله با مرگ‌ومیر زودرس ناشی از مصرف سیگار، برنامه‌های مختلفی پیشنهاد شده است. در این میان، افزایش آگاهی زنان در زمینه عوارض مرگبار استعمال دخانیات و آثار آن بر کودکانشان، تا حد زیادی از ترویج فرهنگ استفاده از سیگار به‌عنوان یکی از مظاهر تجددگرایی و رفاه در میان زنان جلوگیری خواهد کرد.

رابطه سیگار و بیماریها
طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.
نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢۵ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد.

تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه‌ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می‌تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می‌کند، که برخی از آنها عبارتند از:
‌١- از دست دادن موها
با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌ه

ای پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.
‌٢ – آب مروارید (کاتاراکت)
افراد سیگاری ‌۴٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.
‌٣ – چین و چروک

استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد.
پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.
‌۴ – ضایعات شنوایی

افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.
‌۵ – سرطان پوست
افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند
‌۶ – فساد دندانها
افراد سیگاری ‌۵/١ مرت

به بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.
‌٧ – پوکی استخوان
منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١۵ درصد می‌شود.

استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.
‌٨ – بیماریهای قلبی
بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.
‌٩ – زخم معده

استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.

‌١٠- تغییر رنگ انگشتان
قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.
‌١١ – سرطان رحم و سقط جنین
استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است
‌١٢ – تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان

استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.
‌١٣ – سرطان
بیش از ‌۴٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌۶ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده (‌٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌۵ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده (‌٢ تا ‌۵ برابر) مقعد (‌۵ تا ‌۶ مرتبه) وجود دارد.

دخانیات و سیگار
تنباکو بیش از همه در سیگار کشیده می‌شود اما در پیپ و سیگار برگ هم وجود دارد و می‌توان به صورت انفیه هم آن را تدخین کرد یا جوید. تنباکو به هر شکلی که مصرف شود، برای سلامت، مضر است. در ایران، سیگار کشیدن یکی از علل عمده مرگ در افراد با سن کمتر از ۶۵ سال است. سیگار کشیدن، سلامت «افراد غیرسیگاری‌» را هم که در واقع دود سیگار دیگران را استنشاق می‌کنند، به مخاطره می‌اندازد. تنها راه پیشگیری از این خطراتی که برای سلامتی وجود دارد، اجتناب از سیگار کشیدن و اجتناب از تماس و همنشینی با افراد سیگاری است.

زیان‌های سیگار کشیدن برای سلامتی
دود تنباکو حاوی مواد آسیب رسان بسیاری برای سلامتی است: مثل قطران، مونوکسیدکربن و نیکوتین. قطران راه‌های هوایی را تحریک می‌کند؛ مونوکسیدکربن به گویچه‌های سرخ متصل شده، توانایی آنها را برای حمل اکسیژن کاهش می‌دهد؛ و نیکوتین هم اعتیادآور است. دودتنباکو حاوی مواد سرطانزا هم می باشد که به شش‌ها و اعضای دیگر آسیب می رسانند. دود سیگار، چشم، بینی و گلو را تحریک می‌کند و در درازمدت ممکن است موجب سرطان ریه و بیماری قلبی ـ عروقی شود. مواجهه کودکان با دود سیگار، خطر پیدایش عفونت‌ها ـ مثلاً عفونت‌های گوش ـ را افزایش می‌دهد و قادر است آغازگر آسم و آلرژی باشد. شیرخوارانی که از مادران سیگاری متولد می‌شوند، کوچک‌تر از حد معمول هستند و در معرض خطر بیشتری برای نشانگان مرگ ناگهانی

شیرخوار (مرگ در گهواره) می‌باشند.

سیگار کشیدن و سرطان ریه
این نمودار نشان می دهد که احتمال پیدایش سرطان ریه، در مردان و زنان سیگاری به ترتیب بیش از ۲۰ و ۱۰ برابر مردان و زنان غیرسیگاری است. افرادی که قبلاً سیگاری بوده‌اند ولی دیگر سیگار نمی‌کشند، دچار خطرات بسیار کمتری می‌باشند. ۱۵

سال پس از ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه در این افراد بیش از ۵۰% کاهش یافته است.
ترک سیگار
اگر سیگار نکشید یااگر قبل از پیدایش بیماری‌ها، آن را ترک کنید، می‌توانید مانع از بیماری‌های قلب یا ریه شوید. مهم نیست که چه مدت سیگاری بوده‌اید؛ با ترک سیگار می توانید از صدمه رسیدن بیشتر به سلامتی خود جلوگیری کنید. اگر در ترک سیگار نیازمند کمک هستید، برای مشاوره به پزشک خود مراجعه کنید. اگر می خواهید خودتان به این کار مبادرت کنید، فهرستی از دلایل علاقمندی خود به آن فراهم کنید و فهرستی هم از دلایل علاقمندی خود به سیگار کشیدن ته

یه نمایید. راه هایی برای مقابله با وسوسه سیگار کشیدن، پیدا کنید و از خانواده و دوستانتان هم بخواهید شما را یاری کنند. برای ترک کامل سیگار، روزی را انتخاب کنید که تقریباً استرس نداشته باشید و همه سیگارها، کبریت‌ها، فندک‌ها و جاسیگاری‌ها را دور بریزید، ممکن است علایم ترک سیگار ـ مثل تحریک‌پذیری ـ ایجاد شود و میل بسیار به نیکوتین در شما ایجاد شود. چیزهایی مثل برچسب آدامس نیکوتینی مانع چنین تمایلی می شوند. اگر مجدداً شروع به سیگار کشیدن کردید، بررسی کنید که این امر چرا روی داده است و به دلیل ترک رجوع کرده، از نو شروع کنید.

استفاده از برچسب نیکوتینی
برچسب‌های نیکوتینی مقادیر ثابتی از نیکوتین را از طریق پوست به بدن می رسانند و مانع تمایل شدید فرد به سیگار کشیدن می‌شوند
نیکوتین و مضرات آن
در سیـگار حـدود ۴۰۰۰ مـاده شـیمـیایی خطرناک همچون آمونیاک، سرب و آرسنیک موجود میباشد اما مـاده ای کـه سبب میگردد افراد بدنبال سیگار گرایش یابنـد نـیـکوتـیـن
اسـت. نیـکوتـیـن از بـرگـهـای گیاه تنباکو بدست می آیـد. نیکوتین یک آلکولوئید (شبه قلیا) بسـیـار سـمی و روغـن مانند میباشد. نیکوتین تاثیر مضاعف تحریک و سرکوب گر در بـدن دارد. یـک نـخ سـیگار حاوی ۸ الی ۲۰ میـلی گـرم نیکوتین است که تنها ۱ میلی گـرم آن هنـگـام کـشــیدن

سیـگــار جذب بدن می گردد. شایان ذکر است کـه تـنـهـا ۲ الی ۵ میلی گرم نیکوتین سبب تهوع و استفراغ و تنها ۶۰ میلی گرم از این ماده مرگ آور میباشد. راه های ورود نیکوتین به بدن ۳ طریق میباشد:
• جذب از طریق پوست
• جذب از طریق ریه ها
• جذب از طریق غشاء مخاطی بینی و دهان
بیـشتـرین جـذب نیـکوتین از طریق استنشاق و آلوئولهای (کیسـه های ریـز هـوایـی که تبادل گازها در آن ها صورت میگیرد) ریه می بـاشد. نیـکوتین پس از ورود به جریان خون مستقیما و سریعا به مغز میرسد و سپس در تمام بدن منتشر میگردد. تـنها ۱۰ الی ۱۵ثانیه زمان کافی است که پس از اولین پک شما به سیگار نیکوتین به مغز شما برســد. مهمتریت اثر نیکوتین نیز بر روی مغز اعمال میگردد اثراتی که باعث:

۱- احساس لذت و خوشایند از کشیدن سیگار
۲- احساس تحریک پذیری پس از ترک سیگار
میگردد. نیمه عمر نیکوتین در بدن ۱ ساعت می بـاشد بـدین مــفهوم که پس از سپری شدن ۶ ساعت از کشیدن سیگار تنها در حدود ۰٫۰۳۱ میلیـگرم از ۱ میلی گرم نیکوتین جذب شده در بدن باقی خواهد ماند. بدن از طرق زیر از شر نیکوتین خلاص میگردد:
۱- ۸۰ درصد نیکوتین توسط آنزیمهای کبد تجزیه میگردد.
۲- نیکوتین در ششها متابولیزه شده و به کوتینین و اکسید نیکوتین تبدیل میگردد.
۳- کوتینین و دیگر مواد متابولیزه و باقی مانده نیکوتین نیزتوسط کـلـیه هـا فیلتر شده و از طریق ادرار دفع میگردند.
• نیمه عمر کوتینین ۲۴ ساعت میباشد بنابراین با آزمایش ادرار حتی تا ۲ روز بعد قادر می بـاشید تشخیص دهید فرد اخیرا سیگار کشیده یا خیر.
• برخی افراد کبدشان آنزیم کمتری به مـنـظور تــجزیه نیکوتین ترشح کرده بنابراین اینگونه افراد در روز به تعداد سیگار کمتری برای تداوم اثرات سیگار نیازمندند.

• افرادی که بطور مداوم سیگار می کشـنـد بـدنشـان نـسبت به نـیکوتین مقاومت حاصل کرده و برای دستیابی به اثرات سیگار به تعداد سیگار بیشتری نیاز دارند.
اثرات نیکوتین بر بدن

نیکوتین عملکرد بدن و مغز شما را دگرگون میـکـند. نتیجه نـهایـی متناقض میباشد: نیکوتین هم نیرو بخش و محرک و هم سرکوبگر و آرامش دهنـده اسـت. نـیکوتین اثرات زیر را در بدن ایجاد میکند:
۱- نـیـکوتـین سبـب تـرشـح فـوری آدرنالین می گردد. با اثر آدرنالین هنگامی کـه شـمـا وحشتزده هستید و یا حالت هجومی پیدا میکنید آشنا هستید: ضربان قــلبتان سریعتر شده، افزایش فشار خون، تنفس سریع و کم عمق، افزایش گلوکز خون، کـاهـش دمای پـوسـت، تحریک سیستم عصبی مرکزی. خـود نیـکوتـیـن نـیز به نوبه خـود مـانـع تـرشـح هورمون انسولین میگردد (انسولین قند خون را کاهش میدهد) بـنابراین نیکوتین سبب میـشـود گلوکز بیش از معمول در خون وجود داشته باشد که بـاعث مـی گــردد شـخـص احساس گرسنگی کمتری کند.

۲- نیکوتین متابولیسم پایه را افزایش می دهد یعنی فرد کالری بیشتر از معمول خواهد سوزاند. بنابراین به مرور زمان وزنشان کاهش خواهد یافت.
۳- نیکوتین سبب افزایش ترشح استیل کولین می گردد .افزایش استیل کولیــن باعــث افزایش فعالیتهای نورونهای مغزی، بهبود سرعت عمل واکنش شما به محرکات، افزایش توانایی تمرکز کردن میشود.
۴- افزایش ترشح دپامین: این همان عاملی است که به فرد در پـی اسـتـعـمـال سـیگار حس خوشی و نشاط میدهد.

۵- سبب آزاد سازی گلوتامات که سبب افزایش یادگیری و حافظه می گردد.
۶- افـزایش تـرشـح آنـدروفـیـن. آندروفین یک مسکن درد طبیعی بدن است و خـاصـیـتـی همچون مرفین دارد.
اما در دراز مدت نیکوتین اثرات مخرب زیر را بدنبال دارد:
۱- فشار خون بالا.
۲- انسداد عروق خونی و در پی آن سکته قلبی و مغزی.
۳- کاهش ویتامین C.
4- کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن.
۵- سرطان دهان، گلو، حنجره و ریه.
۶- برونشیت و آمفیزم.

۷- زخم معده.
۸- کاهش وزن.
۹- کاهش حواس بویایی و چشایی.
۱۰- چین و چروک پوست .
۱۱- ناباروری در مردان.
۱- تنباکو
تنباکو چیست؟
تنباکو گیاهی است که به طور طبیعی در جنوب و شمال آمریکا می روید. این گیاه وابسته به سیب زمینی، فلفل و تاجریزی یا سگ انگور( یک گیاه سمّی) است. برگ های تنباکو خشک هستند و در سیگار، تنباکوی بی دود، تنباکوی جویدنی و در پیپ مورد استفاده قرار می گیرد.
یک دستور العمل مهلک

بیش از ۴۰۰۰ ماده شمیایی در دود تنباکو شناسایی شده است. مواد شمیایی دیگری نیز به تنباکو اضافه می شود که باعث سریعتر سوختن آن، طعم دار شدن آن و اعتیاد آور کردن آن می شود. بیش از ۴۰ ماده شیمیای سیگار باعث سرطان می شود و دست کم ۲۸ ماده شیمیایی تنباکوی جویدنی باعث سرطان می شود. اینها مواد شیمیایی شناخته شده در سیگار هستند که به طور عادی یافت می شوند:
آمونیاک – مواد شوینده خانگی
قیر – جاده ها

مونکسید کربن – دود اگزوز اتومبیل ها
اسیتون – از بین برنده برق ناخن (لاک)
متانول – سوخت موشک ها
فرمالدئید – مایع مومیای کردن
ددت – حشره کش ها
بوتان- مایع فندک های سیگار

آرسنیک – سم
نیکوتین- ذرات فعال که برای کشتن سوسک های ریز و حشره ساس کشف شده است
علاوه بر ذرات بالا، تنباکوی جویدنی باعث سایش شیشه و فایبر گلاس می شود. که این مورد می تواند باعث پاره شده لثه های فرد مصرف کننده شود که سیگاری ها مقادیر بالاتری از این مواد شیمیای را جذب می کنند.
۲- نیکوتین
نیکوتین چیست؟
نیکوتین یک محرک و یکی از بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی یافت شده در تنباکو است. نیکوتین به عنوان یک ماده مخدر که باعث اعتیاد به تنباکو می شود، شناخته شده است. همچنین ماده ای است که از ذرات فعال برای کشتن سوسک های ریز و حشره ساس مورد استفاده قرار می گیرد.
نیکوتین و بدن شما

هنگامی که تنباکو دود می شود، نیکوتین درون رگ های خونی جذب می شود و معمولاً بعد از ۷ ثانیه به مغز منتقل می شود. هنگامی که نیکوتین داخل مغز است، بین اطلاعات سلول های مغز دخالت می کند. نیکوتین محرکی است که درون اتقال دهنده عصبی مغز وجود دارد و باعث احساس لذت بخش در شما می شود. نیکوتین می تواند بعد از سیگار کشیدن حد اکثر تا ۳۰ دقیقه بر بدن شما تأثیر بگذارد. به دلیل انکه نیکوتین اعتیادآور است، افراد سیگاری هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی تحت تأثیر آن قرار می گیرند. پیش از وقت معین، فرد سیگاری تحملش را برای گرفتن نیکوتین از دست می دهد و به آن احتیاج پیدا می کند. هر زمان که سطح نیکوتین فرد سیگاری پایین تر از حد معمول می آید، وی از علائم آن رنج می برد. این علائم شامل هوس،

افسردگی، کج خلقی، سردرد و بالا رفتن میل و شهوت می شود. بنابراین برای رفع کردن این علائم، فرد سیگاری به سگار کشیدن ادامه می دهد. رفته رفته، سیگار کشیدن به یک عادت که مثل یک وظیفه روزانه از جمله سیگار کشیدن بعد از هر وعده غذایی، بدل می شود.
من میتوانم معتاد شده باشم؟
گروهی از روانشناسان آمریکایی اعتیاد را عملی اجباری که آنرا مکرراً انجام می دهیم امّا نتیجه ای مضر در بر خواهد داشت، تعریف می کنند. این عمل شما را هم از نظر فیزیکی و هم از نظر جسمانی وابسته کرده و با ۳ یا بیشتر از علامت های زیر ارزیابی می شود:
۱- تحمل- مصرف کننده احتیاج به ماده ای دارد.
۲- ترک دارو – مصرف کننده هنگامی که مصرف ماده را متوقف می کند، علایم آزار دهنده ای را تجربه می کند( مثل کج خلقی، سر درد و غیره).
۳- از دست دادن کنترل- مصرف کننده مقادیر بیشتری یا در زمان کوتاه تری از حد نرمال از یک ماده را درخواست می نماید. تلاش برای کم کردن یا ترک کردن آن احتمالاً ناموفق است.
۴- مشغول بودن – مصرف کننده زمان زیادی را برای به دست آوردن و مصرف کردن ماده مورد نظر صرف می کند.

۵- ادامه دادن با وجود اینکه نتایج مضر دارد – مصرف کننده به دلیل ماده مخدر فعالیت های خود را متوقف یا کم می کند با این وجود به استفاده خود از این ماده ادامه می دهد و می بیند که این ماده اثرات بدی بر روی جسم و روحش دارد.
بر اساس تحقیقات مرکز مبارزه با مواد مخدر، فقط ۳ نخ سیگار شما را معتاد خواهد کرد. نیکوتین ۵ تا ۷ برابر اعتیاد آورتر از کوکائین است.
مقدار نیکوتین
سیگارت شامل ۱۱ میلی گرم نیکوتین است.

سیگار حداکثر حاوی ۴۴۴ میلی گرم نیکوتین است و ۴۴ برابر بیشتر از سیگارت نیکوتین دارد.
تنباکوی جویدنی بیشتر از ۳ پاکت سیگار حاوی نیکوتین است.
۳- نتایج
اثر کوتاه مدت
تنفس بد بد خلقی
بوی بد لباس سرگیجه
تغییر رنگ دندان بالا رفتن ضربان قلب
بالا رفتن فشار خون سرفه های خشک
سوختگی بر اثر آتش سیگار
اثر بلند مدت
‌به تعداد مصرف سیگار روزنه، سن شروع و مدت زمان استعمال دخانیات ، نوع سیگار، میزان مصرف وهمچنین مقدار کشیدن دود به داخل ریه بستگی بستگی دارد
بیماری های قلبی: حمله قلبی، تنگی عروق کرونر ، فشار خون بالا، سکته قلبی
سرطان: ریه ، حنجره، کلیه، مثانه،‌گلو ،‌لوزالمعده،‌دهان، کبد، لب،‌
بیماری های ریوی: برونشیت مزمن، آمفیزم ، آسم،انسداد مزمن مجاری تنفسی،کاهش عملکرد ریه
نفص تولد : سقط جنین، تولد زودرس، کم وزن بودن هنگام تولد، مرگ زودرس نوزاد،
گوش : عفونت گوش میانی، کاهش شنوایی
پاها و انگشتان : بیماری برگر ، قانقاریا

استخوان : پوکی استخوان
مغز و اثرات مغزی : سکته مغزی
معده : زخم معده ، ضعیف شدن معده
مشکلات دیگر: جرم ثابت دندان و زرد و فاسد شدن دندان ها، ضعف سیستم ایمنی،‌ از دست دادن یا ضعف حس چشایی ، چین وچروک زودرس پوستی، ، ضعف جنسی، کاهش با روری ، کاهش تعداد اسپرم، عدم باروری ( نا توانی جنسی) بی نظمی قاعدگی، یا‍ئسگی زودرس .
مردان و زنان
مردان سیگاری
۲۲ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از سرطان شش
۱۰ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از آمفیزم
۲ برابر بیشتر در معرض بیماری ضعف قوه جنسی
زنان سیگاری

۳ برابر بیشتر در معرض برونشیت و آمفیزم
سرطان شش در این زنان از سرطان سینه بیشتر شایع است
۱۳% زنان سیگاری در زمان حاملگی به سیگار کشیدن ادامه می دهند
آمار مرگ ومیر
در آمریکا ۴۶٫۵ میلیون نفر از تنباکو استفاده می کنند. با اینکه تنباکو یکی از عواملی است که می تواند ترک شود و جلوی مرگ زودرس را بگیرد و لی بایستی اعلام کرد که سالانه جان ۴۳۰۰۰۰ آمریکایی را می گیرد. مرگ های در نتیجه استفاده تنباکو در آمریکا آمار بیشتری را در مقابل مرگ های ناشی از استفاده الکل، تصادفات، خودکشی، ایدز، قتل و داروهای تقلبی را به خود اختصاص داده است.
۴- دود دست دوم
این فقط در مورد شما نیست
دود دست دوم ناخواسته افراد غیر سیگاری را به سیگار کشیدن وادار می نماید. این دود مخلوطی از دود سیگار و بازدم یک فرد سیگاری است که از دهان خود به بیرون منتقل می کند.
شما به بیگناهان آسیب می رسانید

بر اساس تحقیقات سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا افرادی که غیر سیگاری هستند و از دود افراد سیگاری ها استفاده می کنند در بین افراد در معرض خطر سرطان هستند. این افراد در معرض ۱۵ آلوده کننده دیگر مانند رادون و بنزن هستند.
آمار مرگ و میر
در آمریکا بیش از ۵۳۰۰۰ مرگ در سال در اثر دود دست دوم( ۳۰۰۰ مرگ بر اثر سرطان شش و ۵۰۰۰۰ مرگ دیگر بر اثر بیماری های دیگر مانند تنگی نفس، آمفیزم و یا بیماری قلب) اتفاق می افتد. در ماری لند Maryland، حدود ۲۷۰۰۰۰ جوان در معرض دود دست دوم هستند و حداقل ۱۰۰۰ نفر آنها در سال جان خود را از دست می دهند.
۵- هزینه

باعث ورشکستگی شما
امروز در آمریکا یک پاکت سیگار معمولاً ۴ دلار قیمت دارد. اگر شما در روز یک پاکت سیگار بکشید، در آخر سال شما ۱۵۰۰ دلار خرج سیگار کرده اید و ۷۳۰۰ نخ سیگار مصرف کرده اید.
باعث ورشکستگی دولت
ایالت ماری لند Maryland در آمریکا در سال حدود ۱٫۵۳ بیلیون دلار برای مراقبت های بهداشتی برای سیگاریان خرج می کند.
۶-استفاده نوجوانان
چه زمان شروع می شود؟
سن قانونی برای استفاده از سیگار سن ۱۸ سالگی است امّا شروع استفاده از تنباکو در بین نوجوانان بیشتر در سنین قبل از فارق التحصیلی از دبیرستان دیده می شود. در آمریکا در هر روز ۳۰۰۰ نفر به جمع افراد سیگاری اضافه می شوند.
چرا شروع می شود؟

بیشتر نوجوانان به دلیل تشویق هم سالان خو یا تبلیغات تحت تأثیر تنباکو قرار می گیرند. وقتی فردی با تشویق هم سالان خود روبرو می شود ۲ برابر بیشتر و هنگامی که با تبلیغات سیگار روبرو می شود ۴ برابر بیشتر تحت تأثیراستفاده از سیگار قرار می گیرد. اعضاء خانواده نوجوان نیز تأثیر بسیار زیادی در علاقه نوجوان برای استفاده از سیگار دارند.
در ایالت ماری لند Maryland سالانه ۱۲۸۰۰ نوجوان به جمع افراد سیگاری اضافه می شوند.
۷- تبلیغات

شرکت های تولید کننده تنباکو
امروزه مارک های شرکت های تولید کننده سیگار در اختیار ؟۴ شرکت است:
فیلیپ موریس Philip Morris در آمریکا با مارک مارل بورو Marlboro
آر جی رینالدس Rj Reynolds (که معروفترین مارک آن در ایران وینستون است)
لوری لارد Lorillard با آرم تجاری نیوپورت Newport
هزینه به دام انداختن شما

شرکت های تنباکو حود ۱۶٫۵ میلیون دلار در روز یا ۱۱۰۰۰ دلار در دقیقه برای تبلیغات خود خرج می کنند. این شرکت ها به فروشگاه های بزرگ و مناسب برای تبلیغات در سال ۵۰۰۰ دلار پرداخت می نمایند. همچنین برای چاپ تمام رنگی یک صفحه کامل تبلیغ خود در یک مجله ۹۷۰۰۰ دلار می پردازند.

چه کسانی هدف قرار می گیرند؟
شرکت های تنباکو جوانان را هدف قرار می دهند چرا که جوانان جای کسانی که سیگار را به دلیل سلامتی خود یا بیماری خاص ترک می کنند یا به طور کلی کسانی که به دلیل مصرف سیگار می میرند، می گیرند. این شرکت ها مغز جوانان را قبل از اینکه بدانند در معرض ریسک بالایی از خطر هستند، می شویند. آنها سعی می نمایند تا جوانان را طوری متقاعد کنند که سیگار کشیدن یک انتخاب آزادانه است که آنها را مسقل می کند، آنها با سیگار کشیدن بیشتر شبیه افراد بالغ می شوند و سیگار آنها را آرام و خونسرد می کند.

طرق به دام انداختن شما
شرکت های تنباکو از موضوعاتی مانند مد، زیبایی، شادی آور، قهرمانی و استقلال برای تبلیغات خود استفاده می کنند. مدل های خود را برای تبلیغ معمولاً از بین جوانان زیبا، شاداب و یا افرادی که از نظر جسمانی متناسب هستند، انتخاب می کنند.
۸- دلایلی که افراد سیگار می کشند

من دوست دارم سیگار بکشم
نه، شما به این دلیل سیگار می کشید که از سیگار نکشیدن لذت نمی برید. شما میزان نیکوتین خود را افزایش می دهید و هنگامی که سعی می کنید مقدار سیگار کشیدن خود را کم کنید یا آن را ترک نمایید، شما از علائمی مانند کج خلقی یا سر درد رنج خواهید کشید.
استرس
ادرار یک فرد مضطرب اسید زیادتری از حد معمول دارد.هنگامی که ادرار یک فرد مضطرب سیگاری اسیدی می شود، نیکوتین در خون آنها متابولیزه(دگرگون) شده و سرعت کم شدن آن شتاب می گیرد که این باعث پایین آمدن سطح نیکوتین در فرد می شود. این عمل باعث احساس نیاز و علائم رنج آور می شود.زمانی که فرد سیگاری مضطرب سیگار می کشد، سطح نیکوتین خون بالا می رود و این علائم فرو می نشیند. فرد سیگاری گمان می کند که سیگار برای آرام کردنش مفید بوده، که البته اینطور نیست.

من سیگارهای سبک می کشم
این سیگارها بسته به این که چگونه کشیده می شوند، مقدار یکسانی از نیکوتین و قیر را که مارک های معمول سیگار منتقل می کنند را به بدن شما منتقل می کنند چرا که افراد سیگاری استفاده کننده از این نوع سیگارها معمولاً دود زیادتری را می بلعند و تمایل بیشتری برای سیگار کشیدن دارند.
من باید به دلیلی بمیرم
بله، مرگ یک جریان معمول زندگی انسان است. بنابراین به این دلیل که شما باید به دلیلی بمیرید، بدن خود را پر از سمومی کنید که مرگ شما را ضمانت می کنند.

۹- ترک کردن
شما می توانید
ترک کردن سیگار یک نبرد فیزیکی و روحی توأم با هم است. برای موفقیت در ترک سیگار، محققین ترکیبی از استفاده دارویی، تغییر در شیوه زندگی و پشتیبانی عاطفی را توصیه می کنند.
فواید
حدود ۲۰ دقیقه بعد از آخرین سیگار خود، بدن شما به خودی خود سعی در شفا دادن ضررهای ناشی از سیگار کشیدن می نماید. فواید ترک سیگار اینها هستند:

۲۰ دقیقه: فشار خون و دمای بدن شما به حالت طبیعی بر می گردد.
۸ ساعت: سطح مونوکسید کربن و اکسیژن خون شما به حالت طبیعی بر می گردد.
۲۴ تا ۴۸ ساعت: خطر حمله قلبی در شما کاهش می یابد؛ امتداد شاخک های عصبی مجدد شروع به رشد می کند؛ توانایی چشایی و بویایی تقویت می یابد.
۲ هفته تا ۳ ماه: گردش خون تقویت می شود؛ عملکرد شش تا ۳۰% بهبود می یابد؛ راه رفتن آسان تر می شود.

۱ تا ۹ ماه: سرفه، ازدحام سینوس ها، خستگی و کوتاهی تنفس؟ کم می شود؛ در شش مژک ها به حال طبیعی خود بر می گردد؛ توانایی کنترل خلط زیاد می شود؛ شش ها تمیز می شوند و خطر عفونت کاهش می یابد.
بین ۵ تا ۱۵ سال: خطرات مضر به اندازه افراد غیر سیگاری کاهش می یابد؛ خطر مبتلا شدن به سرطان شش به اندازه نصف افراد سیگاری می رسد؛ خطر مبتلا شدن به سرطان دهان، ریه، مری، مثانه، کلیه و لوزالمعده کاهش می یابد؛ خطر بیماری های انسداد شرائن به اندازه افراد غیر سیگاری می رسد.

۱۰- مواد مخدر دیگر
این به هین جا ختم نمی شود
اگر شما از تنباکو استفاده می کنید، ریسک استفاده کردن شما از دیگر مواد مخدر زیاد است. تنباکو یک “ماده مخدر بزرگ” است که این به این معنی است که این اولین ماده مخدری است که معمولاً جوانان از آن استفاده می کنند سپس به استفاده از الکل، ماری جوانا و مواد مخدر بدتر روی می آورند. در سال ۱۹۹۴ “Surgeon General” گزارش داد افراد ۱۲ تا ۱۷ سالی که در ۳۰ روز گذشته سیگاری شده اند نسبت به افراد ۱۲ تا ۱۷ سالی که در ۳۰ روز گذشته سیگاری نشده اند، ۳ برابر بیشتر از الکل، ۸ برابر بیشتر از ماری جوانا و ۲۲ بار بیشتر از کوکائین استفاده کرده اند.
تنباکو در مقابل ماری جوانا
بنابر یافته ها ماری جوانا نسبت به سیگار قیر بیشتری د

ارد. این ماده عمیقتر تنفس می شود، در شش مدت زمان بیشتری باقی می ماند و محتویات آن بیشتر است و تا آخرین ذره آن کشیده می شود. همچنین ماری جوانا سرطان های مشابهی را مانند سرطان هایی که از طریق تنباکو به بدن وارد می شود، به همراه خود دارد. محققین متذکر می شوند که ماری جوانا خطر ابتلا به سرطان سر و گردن را بالا می برد.

روانشناسی علمی ورزش (قسمت اول )

دکتر سید محسن صالحی توکا,دکترای روانشناسی ورزش

http://www.rs272.com/

دوست دارید سر کار تند و تیز تر شوید؟ وقتی به خانه می آیید کمتر احساس خستگی کنید؟ بتوانید ساعاتی را به آسودگی کنار همسرتان بگذرانید؟ یا حتی بتوانید بدون احساس گناه شیرینی بخورید؟
اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، ورزش چاره ی کارتان است
فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر به دنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا می خواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید
ورزش قوای مغزی را تقویت می کند

دیوید اَتکینسون، مربی حرفه ای بدنسازی اعتقاد دارد که ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما می شود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک می کند
ورزش سطح انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان سروتونین موجود در مغز را که باعث افزایش کارکرد آن می شود را نیز افزایش می دهد. آشکار است که کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش می کنند، کارایی بسیار بالاتری در محل کار دارند. شرکت ها و کمپانی هایی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی کارکنانشان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتری متقبل می شوند، بلکه درکل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت
جنبش و تکاپو، استرس را از بین می برد

به همان اندازه که فکر و خیال ورزش کردن ممکن است باعث ایجاد استرس در شما شود، وقتی کار تمریناتتان را شروع کردید، در کلیه ی جنبه های زندگی با استرس بسیار کمتری مواجه خواهید شد
سدریک بریانت روانشناس ورزشی عقیده دارد، “ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی حواس افراد را از آشفتگی ها و فشارهای روحی روانی به طرز مثبتی پرت میکند.” او همچنین می گوید ورزش خلق و خو را بهتر کرده و از بروز افسردگی جلوگیری می کند
شما تنها کسی نیستید که می تواند از خوشبختی و فقدان استرس در زندگی لذت ببرد. هرچه استرستان کمتر باشد، تند مزاجی و زود رنجیتان نیز کمتر خواهد شد و این مسئله باعث تقویت رابطه تان با همسر، فرزندان و دوستانتان خواهد شد

ورزش به شما انرژی می دهد
ممکن است تعجب کنید که چطور ۳۰ دقیقه در روز ورزش کردن می تواند کل روزتان را تغییر دهد وقتی طی ورزش، اندورفین به جریان خونتان وارد می شود، بقیه ی روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت
و وقتی قدرت و استقامت بدنیتان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مثل حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد. و این مسئله باعث می شود درطول روز بسیار پرانرژی تر باشید

یکی از مهمترین بهانه های افراد که به مشاوران ورزشی مراجعه می کنند این است که برای ورزش کردن خسته هستند. متخصصین عقیده دارند با اینکه ورزش در ابتدای کار ممکن است خستگی شما را بیشتر کند، اما این وضع خیلی دوام نمی آورد. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مثل خستگی های عادی روزمره نیست. بعلاوه وقتی بدنتان به ورزش عادت کرد، میزان انرژیتان روز به روز بیشتر خواهد شد

پیدا کردن کمی وقت برای ورزش چندان هم دشوار نیست
اَتکینسون اعتقاد دارد که کلید کار این است که از زمانتان بهتر و عاقلانه تر بهره گیرید. باید با یک تیر دو نشان بزنید
فرزندانتان را به پارک ببرید یا با آنها به دوچرخه سواری بروید. با اینکار نه تنها کمی فعالیت بدنی انجام داده اید بلکه از بودن کنار خانواده هم لذت برده اید. با بچه ها به شنا بروید. حتی قایم باشک بازی با آنها هم نوعی فعالیت فیزیکی به شمار می رود و بهتر از هیچی است
با همکارانتان قرار پیاده روی و بیلیارد بگذارید. این فکر را از ذهنتان دور کنید که برای ورزش کردن حتماً باید به باشگاه بروید و روزی یک ساعت در آنجا مشغول به تمرین شوید. با اضافه کردن کمی فعالیت بدنی به کارهای روزانه تان به همان میزان به سلامت جسمتان کمک خواهید کرد
اتکینسون می گوید، “همه باید حداقل ۲۰ دقیقه در روز فعالیت جسمانی در حد ورزش داشته باشند. گاهی اوقات ۱۰ دقیقه طناب زدن از ۲۰ دقیقه پیاده روی یا دو بهتر است. جاروبرقی کشیدن خانه در صبح، بردن بچه ها به پارک در بعد از ظهر و کمی پیاده روی با همسرتان هنگام شب می تواند روزی بسیار فعال را برایتان بسازد
دستورالعمل های جدید دولت عنوان میکند که برای کاهش وزن و حفظ آن، باید حداقل روزی ۶۰ دقیقه ورزش کنید، اما برای حفظ سلامتی و استفاده از فواید ورزش در مقابله با بیماری ها، روزی نیم ساعت هم کفایت می کند
ورزش به ایجاد رابطه ها کمک می کند
مطمئناً ورزش کردن به همراه کسی دیگر، همسر، خواهر یا برادر، یا یک دوست، در تقویت رابطه تان با او بسیار مثمرثمر خواهد بود. علاوه بر این متخصصین عقیده دارند که ورزش اگر به صورت جمعی یا دونفره انجام شود، لذت بخش تر می شود.
به همین خاطر برنامه ای بریزید که هر شب بعد از شام با همسرتان به پیاده روی بروید. با خواهر یا برادرتان یا دوستتان هم برنامه ی تنیس بگذارید یا با هم به باشگاه ایروبیک بروید
کسانی که برای ورزش کردن خود یک همراه دارند، نسبت به کسانی که تنهایی ورزش می کنند، در ادامه ی تمرینات خود پایدارتر هستند و بیشتر به اهدافشان دست پیدا می کنند
ادامه دارد…….

روانشناسی در ورزش
بخش اول (ضرورت روانشناسی ورزشی)
آیا می دانید علت اینکه وزنه برداری در رده تیم ملی اعزامی به المپیک وقتی روی صحنه می رود فراموش می کند به دستان خود گچ مخصوص بزند چیست ؟

آیا می دانید علت اینکه تکواندو کاری در رده تیم ملی اعزامی به المپیک وقتی روی تشک مسابقه می رود فراموش می کند کلاه مخصوص خود را بر سر گذارد چیست ؟
آیا می دانید علت اینکه دوچرخه سواری در رده تیم ملی اعزامی به مسابقات آسیایی وقتی در ابتدا خط استارت قرار می گیرد چنان پاهایش می لرزد که نمی تواند روی پنجه رکاب دوچرخه نیرو وارد کند و از مسابقه باز می ماند چیست ؟
مسلماً پاسخ شما شامل توضیح مسائل فنی این رشته های ورزشی نیست و بر روی کلمه اضطراب متفق القول هستید .

اضطراب یکی از مهمترین مسئله هایی است که انسان با آن دست به گریبان است. بخصوص زمانی که پای رقابت در میان باشد. در اکثر کتابها و مقالات بیشتر به مسائل تخصصی رشته های ورزشی توجه شده است .
اما آیا می دانید طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از عدم موفقیت های ورزشی ریشه در علل روانی دارد .
از آن رو تصمیم گرفتیم تا با طرح سلسله مقالات روانشناسی و آموزشی اضطراب، نقش کوچکی در موفقیت های آتی ورزشکاران شطرنج باز ایران عزیزمان داشته باشیم .
روانشناسی ورزشی
روانشناسی علم مطالعه رفتار انسان و روانشناسی ورزشی مطالعه رفتار ورزشی و کاربرد یافته های روانشناسی برای بهبود عملکرد و ارتقاء تندرستی است. از حوزه های مهم مورد مطالعه روانشناسی ورزشی که به ویژه در آمادگی قهرمانان کاربرد دارد، آمادگی روانی برای عملکرد است که ورزشکار را برای مسابقه آماده می سازد .
مرکز روانشناسی ورزشی
مرکز روانشناسی ورزشی آکادمی ملی المپیک و پاراالمپیک، فرصتی را برای ورزشکاران تیم های ملی فراهم می سازد تا در کنار تقویت عوامل جسمانی و فنی به تقویت آمادگی روانی در رشته ورزشی خود بپردازند و توانایی های خود را در همه ابعاد تکامل بخشند .

این مرکز برنامه هایی را برای کمک به ارتقاء عملکرد ورزشکاران تیم های ملی طراحی نموده است که در سال جاری به اجرا خواهد گذاشت. این برنامه ها شامل برگزاری دوره های آشنایی با روانشناسی ورزشی برای مدیران، مربیان و ورزشکاران تیم های مختلف، برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی با ورزشکاران تیم های ملی و ارائه تمرینات و توصیه های روانشناختی برای بهبود آمادگی روانی و ارتقاء عملکرد ورزشی است .

آمادگی روانی چیست؟
همه ما با مراجعه به حافظه خود می توانیم. لحظاتی را در مسابقات ورزشی به خاطر آوریم که تیم یا ورزشکاری با وجود آمادگی کامل جسمانی و فنی، به دلیل شرایط نامناسب روانی از ارائه بهترین عملکرد خود ناتوان مانده است .
ضعف آمادگی روانی در ورزشکاری که آمادگی جسمانی مطلوب دارد، به مثابه اتومبیل آماده و پر سرعتی است که راننده ای ناشی و نا آماده در آن نشسته باشد .
هر قدر هم که جسم آماده و ورزیده باشد، اگر ذهنی که آن را هدایت می کند فاقد ورزیدگی و آمادگی باشد جسم به درستی هدایت نخواهد شد .

احتمالاً در ۳۰ سال پیش، واژه آمادگی جسمانی برای مربیان و ورزشکاران قدری نامفهوم بوده است، اما امروزه در پاسخ به مفهوم آمادگی جسمانی، بی درنگ عوامل متشکله آمادگی جسمانی مانند : قدرت، استقامت و … به ذهن خطور می کند. همانطور که آمادگی جسمانی مستلزم صرف زمان کافی برای تمرین و تقویت عوامل آن است، آمادگی روانی نیز از عواملی همچون مهارت در توجه، مهارت در کنترل اضطراب و استرس، حفظ انگیزش، حفظ و افزایش اعتماد به نفس و … تشکیل می شود. رسیدن به آمادگی روانی نیز به مرور و با صرف زمان و امکان پذیر می شود و مستلزم اینست که مدیران و مربیان آگاه چنین فرصتی را برای ورزشکاران فراهم آورند .
ضرورت آمادگی روانی

بسکتبالیستی که در تمرین همه پرتاب های پنالتی را تبدیل به گل می کند، چه می شود که در مسابقه از به ثمر رساندن یک پنالتی ناتوان می ماند؟ آیا وضعیت او با تمرین جسمانی و مهارتی بیشتر، بهتر خواهد شد؟ بعید به نظر می رسد، زیرا او مهارت لازم را دارد و این را در تمرین نشان می دهد، ممکن است مشکل او ناتوانی در حفظ توجه و کنترل اضطراب ناشی از هیجان مسابقه باشد. این مسئله با هدایت وی به سمت تمرینات توجه و تمرکز و یا مهارت کنترل اضطراب قابل حل است و گرنه انجام تمرینات جسمانی بیشتر، مشکل او را حل نخواهد کرد .

امروزه، قهرمانان سطوح عالی و المپیک بخشی از زمان تمرینات خود را صرف تمرینات آمادگی روانی می کنند. در بسیاری از رشته های ورزشی، تا ۱۰ نفر اول مسابقات جهانی، به لحاظ فنی و جسمانی در یک سطح اند و آنچه نفرات برتر را متمایز می سازد، آمادگی روانی آنهاست (تفاوتی که ایجاد تفاوت می کند) . در دنیای امروز رقابت دیگر فقط بر سر تکنیک برتر نیست، ورزشکاری پیروز است که از آمادگی روانی بالاتری برخوردار باشد .

روان‌شناسی ورزش چیست؟
روان‌شناسی ورزش، محدوده‌ای از موضوعات شامل «انگیزه پایداری و موفقیت، ملاحظات روان‌شناختی در صدمات ورزشی و توان‌بخشی، روش‌های مشاوره با ورزشکاران، ارزیابی استعدادها، پیگیری تمرینات، خودباوری برای موفقیت، مهارت ورزشی، ورزش جوانان و روش‌های بالا بردن کارایی و خود تنظیمی» را در بر می‌گیرد.

هر چند غالبا برداشت عمومی چنین است که روان‌شناسی ورزش تنها مربوط به ورزشکاران حرفه‌ای است اما این حوزه تخصصی دربرگیرنده محدوده وسیعی از موضوعات علمی، کلینیکی و کاربردی مربوط به ورزش و تمرینات است. دو زمینه اصلی در روان‌شناسی ورزش وجود دارد: یکی کاربرد روان‌شناسی در بالا بردن انگیزه و کارآیی و دیگری تاثیر ورزش در بهبود سلامت روانی و عمومی.
۲ – روان‌شناس ورزش چه کاری انجام می‌دهد؟
روان‌شناس ورزش، روان‌شناسی است که در حوزه‌های زیر تخصص دارد:
• بهبود کارآیی از طریق به‌کارگیری مهارت‌های روان‌شناسی
• موضوعات مربوط به سلامت روانی ورزشکاران
• همکاری با سازمان‌ها و نهادهای متولی ورزش

• عوامل رشدی و اجتماعی مؤثر بر مشارکت ورزشی
با وجودی که روان‌شناسی ورزش یکی از رشته‌های روان‌شناسی محسوب می‌گردد اما معمولا دوره‌های آموزشی آن در دانشکده‌های تربیت‌بدنی و ورزش ارائه می‌شود نه در دانشکده‌های روان‌شناسی. البته در اکثر دانشکده‌های روان‌شناسی، درسی با عنوان روان‌شناسی ورزش ارائه می‌شود.
۳ – این حرفه برای چه کسانی مناسب است؟
هر فرد تنها بر اساس تناسب با نیازها، علائق، استعداد و اهدافش می‌تواند در مورد یک حرفه تصمیم بگیرد. اگر کسی به ورزش یا تمرینات ورزشی علاقه‌مند نباشد احتمالا این حرفه مناسب او نیست. اما اگر فردی از کمک به دیگران برای رسیدن به حداکثر توانائیشان، حل مسائل پیچیده و کار کردن در قالب یک تیم لذت می‌برد احتمالا روان‌شناسی ورزش می‌تواند شغل مناسبی برای او باشد.
۴ – مزایا و معایب این حرفه
روان‌شناسی ورزش نیز مثل تمامی حرفه‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود است. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کار به صورت مشارکتی و تیمی
• فرصت‌های تخصصی گسترده و متنوع (مثل آموزش، ورزش جوانان، آموزش ورزشکاران حرفه‌ای)
به‌عنوان معایب این حرفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• تاکید بر کار گروهی برای افرادی که دارای ذهن مستقلی هستند می‌تواند مشکل باشد
• نیار به آموزش، تمرین و تجربه زیاد
در روانشناسی ورزشی مراحل روانی و روحی استعمال‌ میشود که به ما راهنمایی و مجموعه دستورالعمل قابل لمس ارائه میدهد که چطور ما در موقعیتهای رقابتی و مسابقه بهترین استراتژیهای روحی را به دست بیاریم. ما در این بخش در طول زمان در بخش های مختلف به مربی هایی که رسیدگی به ورزشکنان میکنند تکنیکهایی را آموزش میدهیم که بتوانند با کمک این علم تیم ها و ورزشکنان تکی را آموزش و تمرین دهند. استراتژیهای ارطباتی ویژه ورزش کاران و متخصصین را به طور ظاهری تدریس میدهد

روانشناس ورزشی نه فقط برای یک مسابقه تعلیم میدهد بلکه برای همه موقعیتها و خواستهای زندگی

 

هیجان و استرس در ورزش و رفع آن با ورزش.
در دنیای امروز دانستن راه و روش زندگی و پیشرفت عملاً بدون استرس امکان پذیر نیست و در بین جوامع بشر بصورت قانون درآمده است.

.ترس و هیجان استرس
آیا استرس منفی ، مثبت ، یا هر دو آن است؟ ترس و هیجان و استرس چه معنی در یک مسابقه ورزشی دارد؟

 

نقش ورزش درسلامت روان.
بسیار سخن و حدیث از تأثیر و اهمیت تربیت بدنی و ورزش بر ابعاد مختلف رشدی چون جسم و روان شنیده ایم یا خوانده ایم.

جادوی موسیقی در ورزش.
تحقیقات بسیاری در زمینه بررسی اثرات موسیقی بر ورزش و تمرینات بدنی صورت گرفته که این مقاله به برخی از مهم ترین آنها اشاره دارد و توصیه هایی را جهت استفاده مؤثر از اثرات روح بخش موسیقی ارائه خواهد داد.

سازه های آجری در برابر زلزله های شدید کاملاً آسیب پذیرند
یک استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: تجربه نشان داده که ساختمان های آجری می توانند در زلزله های متوسط عملکرد قابل قبولی داشته باشند، اما در زلزله های مخرب به طور گسترده فرو می ریزند
دکتر حسن مقدم، استاد دانشگاه صنعتی شریف در تأیید این مطلب به تلفات سنگین در زلزله منجیل در سال ۱۳۶۹ و زلزله بم در سال ۱۳۸۲ اشاره کرد و گفت: دیوارهای برشی که از عناصر اصلی مقاوم در یک ساختمان به شمار می روند، در صورت استفاده از مصالح آجری و مانند آن از مقاومت برشی قابل ملاحظه ای برخوردارند، اما رفتاری به شدت ترد و شکننده دارند و به محض رسیدن به مقاومت نهایی، تحلیل رفته و فرو می ریزند، لذا استفاده از آنها در مناطق شدیداً لرزه خیز مناسب نیست

وی در ادامه در تحلیل رفتار دیوارهای برشی غیر مسلح اظهار داشت: یکی از ویژگی های مشترک دیوارهای آجری غیر مسلح آن است که تحت شتاب پی، دیوار شروع به یک حرکت چرخشی حول محور عمود بر دیوار موسوم به حرکت تلو کرده و این حرکت به نوبه خود موجب پیدایش تنش های خرد کننده ای در پنجه ی دیوار می شود که نهایتاً به خرابی دیوار می انجامد

به گفته ی این متخصص سازه، برای مقابله با حالت های شکست خمشی و برشی در دیوار آجری می توان از میلگردهای قائم و افقی استفاده کرد. در این صورت از ترکیب فولاد و دیوار، سازه ای پدید می آید که خواص آن مشابه سازه های مرکب مانند بتن مسطح است. میلگرد افقی در داخل درزهای افقی قرار می گیرد و از این رو عملاً قطر آن نمی تواند از ۱۰ یا ۱۲ میلیمتر بیشتر باشد

وی افزود: میلگرد قائم باید به داخل کلاف افقی زیرین دیوار قلاب شود تا بتواند لنگر خمشی ناشی از نیروی کار زلزله را به داخل پی هدایت کرده و از وقوع شکست خمشی جلوگیری کند

استاد دانشگاه صنعتی شریف در زمینه ی مقاوم سازی ساختمان های بنایی دو استراتژی کلی را موثر دانست و گفت: ایجاد سیستم لرزه بر مناسب و دوختن سازه فعلی به آن و تقویت و بهسازی عناصر سازه موجود، می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد. استفاده از راه حل دوم، بیشتر در سطح بهسازی موضعی و یا محدود مطرح است و به دست آوردن سطح بهسازی

مطلوب چندان عملی نیست، در حالیکه در روش اول می توان به سطح بهسازی مطلوب رسید

وی در پایان تصریح کرد: در استفاده از روش ایجاد سیستم لرزه بر می توان از هر سیستم لرزه بر متعارفی برای ایجاد سیستم جدید استفاده کرد. نکته ی مهم دوختن سازه ی قدیمی به جدید است، که با استفاده از روش های مناسب نظیر سوراخکاری و کاشتن میلگرد برای دوختن دیوار برشی به سقف بتنی یا مضرس کردن آجر و کاشتن اتصالات برشی در آن برای اتصال دیوار بتنی به آجری قابل انجام است

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 113 صفحه
187,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد