مقاله در مورد سلامت و بهداشت

word قابل ویرایش
11 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کلسیم به غیر از استحکام استخوانها وظایف دیگری هم دارد
از جمله حفظ سلامت عضلات ، اعصاب و خون و…
حتماً می دانید که برنامه غذایی روزانه شما باید حاوی کلسیم کافی باشد تا استخوان های محکمی داشته باشید و به پوکی استخوان دچار نشوید* اما آیا می دانید کلسیم برای حفظ سلامت بدنتان از جمله سلامت عضلات سیستم اعصاب و تشکیل لخته خون هم لازم است * محققان می گویند کلسیم ممکن است در حفظ سلامت قلب پیشگیری از سرطان کولون و کاهش

وزن نیز نقش داشته باشند . کلسیم یک ریز مغزی ضروری است که در بدن ساخته نمی شود بنابر این باید آن را از غذاها به دست آوریم . بیشتر شما می دانید که کلسیم برای استحکام دندان و

استخوان ضروری است اما باید بدانید که کلسیم برای عملکرد طبیعی عضلات تشکیل لخته خون و فعالیت طبیعی سیستم عصبی هم لازم است . بدون کلسیم سیستم عصبی قادر به انتقال پیام های عصبی نیست .
مطالعات اخیر نشان داده است که کلسیم در کاهش و زن پیشگیری از سرطان کولون کاهش عوارض یائسگی و تنظیم فشار خون و پیشگیری از بیماری قلبی نیز نقش مهمی دارد .
مادر تمام دوران زندگی به کلسیم نیاز داریم . در دوران کودکی و نوجوانی که استخوان ها در حال رشد هستند حتی پس از توقف رشد هنوز استخوان سازی ادامه دارد . زنان باردار برای رشد جنین به کلسیم بیشتری نیاز دارند . مادران شیرده نیز برای تولید شیر باید کلسیم بیشتری مصرف کنند . در دوران یائسگی به دلیل کاهش هورمون استروژن کلسیم برای جلوگیری از تخلیه کلسیم استخوان ها لازم است . حتی مردان نیز در دوران سالمندی برای پیشگیری از تخلیه کلسیم استخوانی به کلسیم نیاز دارند . متخصصان در آخرین توصیه های خود مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در غذای روزانه را برای بزرگسالان ضروری دانسته اند .
بدن ما مازیرک است . اگر در برنامه غذایی ما کلسیم کافی وجود نداشته باشد ، بدن ما مجبور است کلسیم مورد نیاز را از ذخیره آن در استخوان ها بردارد . در حقیقت بدن برای حفظ عملکرد طبیعی کلسیم را از استخوان ها می دزدد . ادامه این وضع کاهش کلسیم استخوان پس از آن نرمی استخوان و نهایتاً پوکی استخوان را به دنبال دارد .
البته باید بدانید که کمبود کلسیم تنها علت بیماری های استخوانی نیست و سایر عوامل مثل نداشتن تحرک و فعالیت بدنی کم شدن میزان هورمون استروژن و سابقه فامیلی نیز در بروز مشکلات استخوانی نقش دارند . شیر و مواد لبنی مثل ماست و پنیر بهترین منابع غذایی کلسیم هستند و تمام انواع کم چرب و پر چرب آن به یک اندازه کلسیم دارند . اما اگر می خواهید از کلسیم شیر و لبنیات بهره بیشتری ببرید بدانید که هر چه میزان چربی این محصولات کمتر باشد

کلسیم آن بهتر جذب می شود . نکته مهم و قابل توجه این است که تنها کلسیم شیر نیست که به استحکام استخوان کمک می کند بلکه مواد جامد موجود در شیر که رنگ سفید شیر را موجب می شود نیز نقش مهمی در سلامت استخوان دارد . کشک که در غذاهای ایرانی جایگاه ویژه ایی دارد نیز غنی از کلسیم است .
سایر منافع کلسیم عبارتند از سبزی های برگ سبز تیره اما توجه داشته باشید که تقریبا چهار

لیوان کلم بروکلی معادل یک لیوان شیر کلسیم دارد . کلسیم را در منافع غذایی گیاهی مثل غلات ، سبزی و حبوبات ، دانه ها و مغز ها مثل کنجد و بادام نیز می توانید پیدا کنید . اما این نکته را هم بدانید که کلسیم موجود در منابع غذایی گیاهی به علت داشتن فیبر و فیتات که از جذب کلسیم جلوگیری می کنند کمتر جذب می شود . ماهی هایی که با استخوان خورده می شوند مثل ماهی کلیکا و ساردین هم از منابع خوب کلسیم به شمار می روند . مصرف زیاد چای و قهوه نیز مصرف غذاهای پر نمک و پر پروتئین موجب افزایش دفع ادراری کلسیم می شوند . ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است . این ویتامین توسط پوست و به کمک نور آفتاب د بدن ساخته می شود . اگر روزهای آفتابی یک ساعت پیاده روی کنید به شرطی که از کرم های ضد آفتاب استفاده نکرده باشید ویتامین D مورد نیاز بدنتان ساخته می شود . توصیه شده است که افراد بزرگسال باید روزانه ۴۰۰ میلی گرم ویتامین مصرف کننده . بیشتر مکمل های کلسیم حاوی این مقدار ویتامین هستند . به علاوه توجه داشته باشید اگر شما جزو افرادی هستید که از مکمل کلسیم دارای ویتامین D استفاده می کنید .
مواظب باشید که کل دریافت روزانه شما از ویتامین D بیشتر از ۱۰۰۰ میلی گرم نشود چون ویتامین D مثل سایر ویتامین های محلول در چربی در صورت مصرف زیاد می تواند مسمومیت ایجاد کند .
سالمندان و افرادی که رنگ پوستشان تیره است و کسانی که مرتب کرم ضد آفتاب استفاده می کنند بیشتر در معرض کمبود ویتامین D قرار دارند . تخمین زده می شود که ۴۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال با کمبود ویتامین D مواجه اند . در کشور ما بررسی ملی تعیین وضعیت ریز مغزی ها که در سال ۱۳۸۰ توسط دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت وانستیتو تحقیقات تغذیه کشور و با همکاری آزمایشگاه ملی سلامت انجام شده است وسعت کمبود ویتامین D را در زنان بار دارد در حدود ۴۰ درصد نشان داده است . بنابر این می توان حدس زد که شانس ابتلا به پوکی استخوان در زنان ایرانی قابل توجه است .
این بررسی می گوید در حدود ۶۰ درصد زنان تهرانی دچار کمبود ویتامین D هستند .
اما به منظور کاهش احتمال این کمبود بهتر است در برنامه غذایی روزانه خود از منابع کلسیم به ویژه شیر و لبنیات به اندازه کافی مصرف کنید .

۴ نکته مهم بری سلامتی بدن شما
۱- پیاده روی و یا ورزش روزانه را فراموش نکنید .
۲- به جای نوشابه های گازدار که به دلیل داشتن فسفر جذب کلسیم وعده غذایی را مختل می کند از نوشیدنی های سالم نظیر دوغ استفاده کنید البته دوغ های بدون گاز و کم

نمک .
۳- در مصرف چای و قهوه افراط نکنید . زیرا کافئین موجود در چای و قهوه موجب افزایش نفع کلسیم بدن می شود .
۴- از خوردن غذاهای پر نمک و پر پروتئین خودداری کنید .
وقتی نیکوتین سیگار زیاد شود

آگاهی از عوارض و خطرات ناشی از مصرف هر نوع دارو ماده غذایی ، مواد شوینده ، مواد شیمیایی ، سموم ، لوازم پرتوزا و تجهیزات دیگر از اولین حقوق اصلی خریداران ، مصرف کنندگان و کاربران ماده یا وسیله است .
سیگار نیز از این قاعده مستثنا نیست و مصرف کننده سیگار باید به خطرات و عوارض ناشی از آن آگاه باشد و هم چنین از نوع و میزان مواد موجود در سیگار به درستی اطلاع داشته باشد .
۶۰ میلی گرم نیکوتین باعث مرگ و ۲ تا ۵ میلی گرم از این ماده سبب تهوع می شود . در هر نخ سیگار بین ۷ تا ۱۰ میلی گرم نیکوتین وجود دارد که البته تمام آن جذب بدن نمی شود . مقدار نیکوتینی که با کشیدن هر نخ سیگار وارد بدن خود می کنیم حدود یک میلی گرم است که این مقدار نیز جز درصد کمی از آن بعد از حدود یک ساعت در بدن تجزیه متابولیزه و دفع می شود .
از نتایج و عوارض مصرف سیگار و نیز مقدار واقعی نیکوتین موجود در آن باید بیش از پیش در نظر گرفته شود .

آلوده شدگان به ویروس ایدز
شمار آلوده شدگان به ویروس ایدز H17 در کشور بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تا تاریخ اول فروردین ماه ۸۶ ، ۱۴ هزار و ۵۴۴ نفر است . بر اساس این گزارش از ۱۴ هزار و ۵۴۴ فرد آلوده ۱۳ هزار و ۷۲۶ نفر (۴/۹۴ درصد) مرو۸۱۸ نفر (۶/۵ درصد) زن هستند . همچنین تعداد مبتلایان به ایدز (ورود به مرحله ی نهایی بیماری ) ۹۲۸ نفر است که شامل ۸۵۰ مرد (۶/۹۱ درصد) و ۷۸ زن (۴/۸ درصد) می شود . یکهزار و ۸۲۷ ایرانی نیز تاکنون در اثر ابتلا به ایدز جان خود را از دست داده اند که از این تعداد یکهزارو ۷۶۰ نفر (۳/۹۶ درصد) مرد و ۶۷ نفر (۷/۳ درصد) زن هستند .
بر اثر موارد مبتلا به H17 بر حسب جنس و سن رده سنی ۲۵ تا ۳۴ سال با چهار هزارو ۳۹۳ مبتلا و سپس رده سنی ۳۵ تا ۴۴ سال با سه هزار و ۶۲۷ فرد مبتلا آلوده ترین رده سنی درگیر در کشور شده است . همچنین بر اساس تعداد موارد مبتلا به H17 و ایدز بر حسب جنس و راه انتقال از طریق تماس جنسی ۴/۷ درصد دریافت خون فرآورده های خونی با شیوع ۷/۱ درصد و بالاخره انتقال از مادر به کودک با شیوع ۵/۰ درصد به ترتیب راه های انتقال ویروس از لحاظ شیوع و فراوانی هستند . آمار وزارت بهداشت در زمستان سال قبل نشان می داد که تعداد آلوده ش

دگان به ویروس ایدز در کشور ۱۴۰۹۰ نفر است و ۱۷۶۰ نفر فوت کردند .

نارسایی قلبی
در تعریف نارسایی قلب یعنی قلب انسان یا هر موجودی خوب انجام وظیفه نمی کند قدرت انقباضی اش کم می شود و نمی تواند خون را از قسمت های مختلف بدن دریافت کند و بعد از تبادل اکسیژن دوباره آنرا به همه جا پمپ کند .
قلبی که مثل یک تلمبر در سینه ما می تپد دو بخش دارد : قلب راست و قلب چپ. شایع ترین نارسایی قلب مختص قلب چپ است . حتی نارسایی های قلب راست از قلب چپ منشا می گیرند . حالا بهتر است چرا قلب چپ نارسا می شود؟
شایع ترین علت آن تنگ شدن عروق قلب است . وقتی که رگ تنگ می شود به تدریج آن قسمت از عضله قلب که با آن رگ خون رسانی می شد . از بین می رود (سکته قلبی ) در نتیجه قلب قدرت انقباضی طبیعی را از دست می دهد و نارسا می شود . ما قدرت انقباضی قلب را با معیارهای مختلفی می سنجیم . این قدرت که بازدهی قلب شماست باید در حدود ۵۵ تا ۶۵ درصد باشد .
فاکتور بازدهی (E.E) به هر دلیلی که عضله قلب نقض پیدا کند کاهش می یابد . یکی از این عوامل که باعث کاهش درصد بازدهی قلب می شود تنگی عروق است . اما چرا عروق تنگ می شوند ؟
علت های زیادی وجود دارد که تعداد آنها به ۳۰۰ تا می رسد اما بر مبنای مطالعات سازمان بهداشت جهانی سه علت دارد به عنوان مهم ترین عوامل شناخته شده اند :
۱) فشار خون بالا : با رژیم غذایی و داروها سعی می کنیم آن را متعادل کنیم تا رگها تنگ نشوند و سکته های قلبی و مغزی اتفاق نیفتند .
۲) اختلال در چربی خون : چهار مورد آن را که در آزمایش های روتین و ساده بررسی می شوند بیان می کنیم . کلسترول ، تری گلیستید ، ال ، دی ، ال ، اچ ، دی ال. که سه تای اول از چربی ها بدو فقط اچ . دی . ال . چربی خوب است . یعنی باید با رژیم و دارو سعی کنیم چربی بد را پایین بیاوریم و با ورزش مرتب (پیاده روی تند ، کوهنوردی و … ) و همچنین با لاغر شدن و کنترل وزن سعی کنیم چربی خوب اچ. دی . ال . را بالا ببریم تا رگهایمان تنگ نشوند .
۳) دخانیات : مصرف دخانیات به هر شکل ، هر نوع و هر مقدار باعث گرفتگی عروق می شود . حتی به تازگی ثابت شده یک یا سه سیگار در روز هم می تواند سبب گرفتگی عروق شود .
اگر صدای قلب بیماری که دچار نارسایی قلبی است با گوشی پزشکی ، گوش بدهیم صدای اضافی می شنویم و قلب توان واقعی برای انجام وظیفه را ندارد . فرد بیمار بی اشتها ، بی خواب

و ناتوان است . اگر نارسایی شدید باشد حتی بیمار قادر به راه رفتن و انجام کارهای ساده روزمره نیست نارسایی قلب راست یا بطن راست معمولاً به دنبال نارسا شدن قلب چپ اتفاق می افتد و به دنبال آن رگهای گردنی بیمار برجسته می شود کبد بزرگ شده و شکم ممکن است آب بیاور

د و یا پاها متورم شود . کسی که قلب نارسا دارد باید دائم تحت نظر پزشک باشد و رژیم غذایی بی نمک و داروهای خاص استفاده کند اما بهتر است حالا که آگاه شدید مراقبت باشید تا قلب تان همیشه مثل ساعت کار کند .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 11 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد