تحقیق در مورد طرح تولید ژله رویال

word قابل ویرایش
11 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

طرح تولید ژله رویال

ظرفیت زنبورستان : ۶۰ کلنی
مقدمه
امروزه پرورش زنبور عسل در اکثر نقاط دنیا به عنواان رشته ای مرتبط با کشاورزی از جایگاه ویژه ای برخوردار است زیرا اشتغال در این رشته از جنبه های مختلفی برای کشاورزان و پرورش دهندگان زنبور عسل سودآور واقتصادی است. برخلاف تصور عموم که سودآوری زنبور عسل را فقط در تولیدات مستقیم آن جستجو می کنند باید اذعان داشت که تولیداتی نظیر عسل، موم، گرده و بره موم در مقایسه با سودآوری زنبور عسل از رهگذر گرده افشانی قابل قیاس نبوده و تولیدات مذبور حداکثر ۲۰% ارزش اقتصادی زنبور عسل را شامل می شوند و ۸۰% سودآوری زنبور عسل مربوط به گرده افشانی گیاهان گلدار است. برای

بدست‌آوردن محصول مرغوب و درخور توجه از محصولاتی نظیر درختان میوه آفتابگردان ، سویا، کلزا وخانواده کدوئیان نظیر خیار، خربزه و کدو نیز بذر گیری از گیاهان علوفه ای دگرکشن نظیر یونجه، اسژرس و انواع شبدر ها وجود زنبور عسل کاملا ضروری است.

استان خراسان با داشتن دشت های وسیع و مراتع سرسبز به عنوان یکی از قطبهای کشاورزی در کشور محسوب می شود اما علیرغم وجود پتانسیل قابل توجه در زمینه های مختلف این استان به علت عدم سرمایه گذاری و سایر مسائل اقتصادی اجتماعی از پیشرفت قابل توجه ای برخوردار نبوده و در بسیاری موارد عرصه های طبیعی به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است. پرورش زنبور عسل از نظر تولید عسل، ژله رویان- موم-بره موم- گرده وزهر یکی از

زمینههای مناسب برای فعالیت و اشتغال زایی در استان می باشد. وجودمراتع سرسبز، باغات سردرختی فراوان و زراعت هایی نظیر پنبه و گیاهان علوفه ای، بستر فعالیت مناسبی را برای راه اندازی واحد های متعدد پرورش زنبور عسل و تولید محصولات جانبی در این استان فراهم نموده است. ولی واقعیت های

موجود نشاندهنده این امر نیست. از طرفی موفقیت در امر پرورش و نگهدای زنبور عسل بستگی به دانش واطلاعات لازم در مورد رفتار و فعالیت های آن داشته و درک صحیح رفتارها واعمال پیچیده زنبور عسل مستلزم داشتن اطلاعات کافی در مورد خصوصیات ساختمان بدن، زیست شناسی و لوازم مناسب جهت

مدیریت صحیح آن است. علاوه بر این آگاهی صحیح از تاثیر خصوصیات طبیعی روی زنبور عسل و عکس العمل وی نسبت به آن عوامل کمک بسیار موثری در پرورش و نگهداری زنبور عسل می باشد. داشتن اطلاعات گیاهشناسی، خصوصا آگاهی از انواع گیاهان شهدزا و گرده زا، مناطق انتشار و دوره گلدهی آنها نیز در موقعیت زنبور دار تاثیر بسزایی دارد.

 

هدف طرح:
۱- تولید ژله رویان به لحاظ داشتن ارزش غذایی دارویی درمانی
۲- بهره گیری از استعدادهای بالقوه عرصه های طبیعی
۳- تحقیق و مطالعه در جهت انتخاب بهترین نحوه استحصال ژله رویان با توجه به روشهای موجود
۴- ایجاد انگیزه و ترغیب فارغ التحصیلان رشته کشاورزی برای روی آوردن به پرورش زنبور عسل و تولیدات جانبی به منظور اشتغال زایی.
۵- تلفیق ژله رویان به همراه عسل ه منظور بالابردن راندمان اتقصادی طرح

ژله رویان یا ژله سلطنتی:
ژله سامانه یا ژله سلطنتی توسط غددمادون حلقی زنبورهای کارگر پرستار وقتی در سنینین ۲ تا ۱۲ روزگی هستند ترشح شیره به عنوان غذای اصلی ملکه در تمام دوران زندگی آن، و به نوزادان کارگر ها و نرها در مراحل اولیه رشد آنها داده می شود. تولید و ترشح ژله شاهانه توسط زنبورهای پرستار بستگی به تغذیه آنها از گرده گل دارد.

 

خصوصیات و ترکیب شیمیایی ژله شاهانه:
ژله شاهانه ماده ای است خامه مانند، برنگ سفید شیری، با بوی کمی تند، و مزه تلخ حاوی مقدار زیادی ازت بوده و حالت امیدی دارد. ترکیب شیمیایی ژله شاهانه بسیار پیچیده بوده و بر اثر مرور زمان ترکیب آن تا حدودی تغییر می کند. متوسط ترکیب ژله ای که از سلولهای ملکه ۳ –۴ روزه استخراج و تجزیه شده به شرح زیر بوده است.

آب ۰۵/۶۶‍ ، پروتئین ۳۴/۱۲، چربی ۴۶/۵، مواد کاهش یابنده ۴۹/۱۲، خاکستر ۸۲/۰ مواد نامشخص ۸۴/۲٫
ویتامیتهای موجود در آن B,C,D می باشد. ضمنا ژله شاهانه به واسطه داشتن ماده ای بنام hydroxy deconoic acid خاصیت باکتری کشی نیز دارد.

موارد استفاده ژله شاهانه:
در مورد استفاده از ژله شاهانه، تعبیه از کاربرد اصلی آن تغذیه نوزادان و ملکه زنبور عسل اختلاف نظر زیادی وجود دارد .
در کشورهای اروپاثی و آمریکائی ژله شاهانه به طور محدود به عنان کمک کننده درجیره غذایی انسان و گاهی به عنوان یک ماده متشکله بعضی از کرمهای آرایشی بکار برده می شود. از طرف دیگر بعضی محققین معتقدند که ژله شاهانه خواص بسیار ارزنده ای بعنوان یک ماده غذایی و همچنین داروی موثری برای درمان بسیاری از بیماری های انسان می باشد. این دسته از محققین معتقدند که ژله شاهانه باعث افزایش طول عمر شده که درمان بعضی از بیماری های

قلب و جهاز هاضمه و بسیاری از بیماری های دیگر موثر می باشدو بهرحال آنچه مسلم است این است که ژله شاهانه به خاطر ترکیبات شیمیائی بسیار پیچیده اش و همچنین به دلیل داشتن مقادیر بسیار قابل توجهی پروتین چربی قندها و ویتامین ها و مواد نامعلوم تاثیر بسیار شگفتی روی فیزیولوژی و بیولوژی ملکه زنبور عسل داشته و گرچه ملکه از نظر مبدا تولید بازنبورهای کارگر یکسان است ولی بخاطر تغذیه از این ماده غذایی با ارزش، کاملا از لحاظ خصوصیات رفتاری و ظاهری و بیولوژی از سایر زنبورها متمایز می گردد. بهمین دلیل به نظر می آید که ژله شاهانه احتمالا اثر مشابهی روی انسان و سایر حیوانات دارد.

تهیه و نگهداری ژله شاهانه:

برای تهیه مقادیر کم ژله شاهانه ساده ترین راه این است که در فصل پرورش نوزادان زنبور عسل (معولا در بهار یا تابستان برای مناطق معتدله) ملکه کلنی را خارج کرده و کلنی را برای چند روز یتیم گذاشت. در این حالت زنبورها به طور اضطراری در سطح شانها سلولهای ملکه ساخته و در آنها ژله شاهانه قرار می دهند که می توان آنرا استخراج کرد.
روش دیگر به این صورت است که از کلنی های دو طبقه با ملکه استفاده می شود و ملکه در طبقه اول و زیر شبکه ملکه می رود می نمایند. در طبقه دوم شانهای حاوی نوزادان جوان، گرده گل و عسل فراوان قرار داده و در سلولهای مصنوعی ملکه لاروهای جوان را پیوند می نمایند و در وسط آن قرار می دهند. این سلولها را پس از سه روز از کندوی سازنده سلول ملکه خارج کرده و پس از بریدن قسمت فوقانی آنرا با کارد تیز و داغ، شده و موجود در آنها را نیز با پنس یا انبرک خاجر کرده و ژله باقیمانده را بوسیله قاشقک و یا توسط دستگاه مکش خارج می نمایند. برای تهیه یک کیلو
گرم ژله شاهانه به حدود ۲۵۰۰ سلول ملکه حاوی شده ۳ روزه نیاز است. ژله های استخراج شده را پس از صاف کردن بوسیله پارچه های صافی بسیار ریز درظروف شیشه ای دربسته ریخته و تا زمان مصرف در یخچال نگهداری می کنند.
در صورتیکه لازم باشد ژله شاهانه را برای مدت طولانی نگهداری نمود باید آنرا در سردخانه یا فریزر (زیر صفر درجه نگهداری کرد).

خلاصه ای از عملیات تولید ژله رویال و تولید عسل:
پس از خریداری ۶۰ کلنی قوی و سالم از زنبورداران مشهد و کنترل و بازسازی اولیه آنها زنبوران به ایستگاه دامپروری دانشکده کشاورزی برای استفاده از گل اقاقیا منتقل می شوند. پس از انتقال کلنی ها برای هر کندو فرم ثبت مشخصات و شناسنامه تهیه و تغییرات وضعیت لکنی ها در هر بازدید ثبت خواهد شد. برای کنترل بچه دهی تمهیدات لازم صورت خواهد گرفت و کندوهائی که به فضای بیشتری نیاز دارند طبقه داده خواهد شد. در صورت نیاز به ملکه به هیچ عنوان خریدی صورت نخواهد گرفت و به این ترتیب سعی خواهد شد تا خصوصیات ژنتیکی موجود در زنبور ستان با خرید ملکه تغییر نکرده و زنبورستان به سمت خلوص ژنتیکی پیشرفت کند در این مدت سعی خواهد شد تا حداکثر تولید ژله رویال را داشته باشیم.

در پایان خرداد و اوایل تیرماه بچه دهی کلنی ها پایان یافته و ۸۰% کلنی هایی که بچه دهی داشته اند به وضعیت مناسبی از جمعیت خواهند رسید. از تاریخ یادشده کلنی ها به اطراف پارک ملی تندوره که بافتی کوهستانی دارد انتقال داده می شود. پس از برداشتن آخرین نوبت عسل کلنی ها مجددا بازسازی شده و تمهیدات لازم برای پیشگیری از بیماری لوک و کنترل کنه وارووا صورت خواهد گرفت و این سیکل در سال بعد نیز تکرار خواهد شد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 11 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد