دانلود فایل پاورپوینت اصول ایمنی در مبارزه با آتش موتورخانه و محل اقامت کارکنان

PowerPoint قابل ویرایش
17 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت اصول ایمنی در مبارزه با آتش موتورخانه و محل اقامت کارکنان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت اصول ایمنی در مبارزه با آتش موتورخانه و محل اقامت کارکنان قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

صول ایمنی در مبارزه با آتش موتورخانه و محل اقامت کارکنان:

موارد ایمنی زیر در جلوگیری از آتش سوزی می بایست در کشتی در نظر گرفته شود:

۱) مرتب و تمیز نگهداشتن محل کار و زندگی

– کنترل زباله ها و دور ریزها می بایست در محل مناسب نگهداشته شود و نحوه از بین بردن آنها مشخص گردد.

– انبارهای وسایل و قطعات یدکی منظم بوده و رنگ و مواد شیمیایی در انبار با تهویه مناسب نگهداری شود.

اسلاید ۲ :

۲- محیطهای خطرناک

پایین موتورخانه و محل زیر محور اصلی موتور به پروانه ، انبارهای کوچک درون موتورخانه و محل اقامت کارکنان ، اطراف کوره های مخصوص سوختن زباله ، دیگهای بخار، ژنراتورها ، سیستمهای گرم کننده و تصفیه کننده سوخت کشتی ، رختشورخانه ، آشپزخانه ، اتاق خشک کردن لباسها ، عرشه ، در این مکانها هر نوع نشت روغن چه کوچک و یا بزرگ سریعا تمیز شود ، سطلهای زباله درون اتاقها خالی گردد، دریچه و فیلترهای راههای خروجی هوا تمیز شود، فاصله مناسب بین مواد قابل اشتعال از مراکز حرارت زا ، انبارها و مکانهای کپسول استیلن مشخص گردد.

اسلاید ۳ :

۳-گرفتن الکتریسته بالقوه و نهائی

وسایل برقی و بازدید کامل از سیستمهای برق ، جدا نگاهداشتن وسایل برقی خراب ، از پریز در آوردن وسایل برقی که مورد استفاده قرار نگرفته است .

۴- سیگار کشیدن

تهیه مکان مناسب برای سیگار کشیدن ، سیگار نکشیدن در هنگام استراحت در اتاق ، مشخص کردن فضاها و مکانهایی که سیگار کشیدن در آنها خطرآفرین است .

اسلاید ۴ :

۵- وسایل و ماشین آلات
بازدید و تعمیرات وسایل در موتورخانه  و عرشه ، آماده نگاهداشتن وسایل ایمنی و مبارزه با آتش آماده بودن دریچه های اضطراری جهت بستن سوخت موتور، دیگ بخار و ژنراتورهای کشتی ، آزمایش اخطار دهنده و آژیرهای برقی وسایل ، حساس یابهای گرما در وضعیت مطلوب  نگهداشته شود .
۶- جوشکاری
در نظر گرفتن نکات ایمنی در موقع جوشکاری و طبق رویه کاری

۷- سیستم ردیاب آتش سوزی
با آزمایش و تعمیرات  سیستم را مورد استفاده قرار دارند .

اسلاید ۵ :

۴- خواص مواد سوختنی :

۱-۴- تعاریف و اصطلاحات و آشنایی با خطرات احتمالی آنها

۱- قابلیت اشتعالی مواد نفتی(FLAMMABILITY)

خاصیتی که در پدیده سوختن مواد نفتی نقش بسزائی دارد و هر نوع از محموله های مواد نفتی، درصد هیدروکربنهای درون آن متفاوت می باشد ، که معمولاٌ یک درصد هیدروکربن به بالا و با بیش از ۸ درصد اکسیژن موجود در فضای بالای محموله مخازن که قابلیت اشتعالی پیدا می کند.

۲- درجه حرارت اشتعال(IGNITION TEMPERATURE)

کمترین درجه حرارتی که با بکارگیری جرقه و یا شعله، مواد سوختنی شعله ور می شود و سوختن آن ادامه دارد.

۳- حرارت سوختن(BURNING)

درجه حرارت که اجسام کربن دار، مایعات و گازها میسوزند و سوختن آنها ادامه دارد.

۴- ارزش گرمایی (THERMAL VALUE)

هر ماده و یا عنصر دارای ارزش گرمایی مختص بخود می باشد که وقتی میسوزد از خود حرارت تولید میکند.

اسلاید ۶ :

۵- سرعت سوختن (BURNING SPEED)

سرعت سوختن مواد سوختنی بستگی به ترکیب آنها با اکسیژن دارد برای مثال مواد نفتی سرعت سوختن آن بستگی به مقدار ترکیب گاز هیدروکربن و اکسیژن دارد که سرعت سوختن و امکان انفجار آن در مقدار ۴ درصد هیدروکربن با هوا بیشترین سرعت را دارد ، سرعت سوختن هیدروکربن در هوای آزاد ۳ متر در ثانیه بوده که همین مقدار در مکان سربسته مانند مخزن نفتکشها به ۳۰ متر در ثانیه میرسد پس سرعت سوختن در مکان سربسته به ۱۰ برابر آن در هوای آزاد میرسد. سرعت سوختن مواد نفتی بالای بیشترین درصد اشتعال(UFL)، هیدروکربن UPPER FLAMEABLE LIMIT و زیر (LFL) کمترین درصد اشتعال هیدروکربنLOWER FLAEABLE LIMIT به صفر میرسد زیرا محدوده عمل مشتعل شدن مواد نفتی بین دو حد LFL,UFL که سرعت سوختن بستگی به مقدار درصد هیدروکربن و اکسیژن دارد.

اسلاید ۷ :

۶- بالاترین درصد و حد اشتعالی (UPPER FLAMMABLE LIMIT),(UFL)

سطح بالای منحنی اشتعال زا که برای هر محموله منحنی اشتعال زا ، محور هیدروکربن بطور عمودی و اکسیژن محورافقی مربوطه ترسیم گردیده است که از سطح هیدروکربن بالای ۱۵ درصد بوده و مقدار زیاد هیدروکربن باعث میشود که شرایط برای بوجود آوردن عمل احتراق ناکافی باشد.

اسلاید ۸ :

۷- کمترین درصد و حد اشتعالی (LOWER FLAMMABLE LIMIT),(LFL)

تجمع ناکافی گاز هیدروکربنها در هوا با درصدی پایین که باعث حمایت و یا انتشار احتراق نمی شود و این سطح و یا درصد هیدروکربن در هوا(۱ درصد) می باشد .

۸- منحنی اشتعال یا انفجار FLAMMABLE RANGE (EXPLOSME RANGE)

درصدی از تمرکز هیدروکربن مواد نفتی در هوا که از سطح ، یک درصد گاز هیدروکربن و تا سطح بالای ۱۰ درصد گاز هیدروکربن می باشد که هوای ترکیبی با هیدروکربن در این محدوده بین این دو سطح قابل اشعال شدن و سوختن می باشد .

اسلاید ۹ :

۹- نقطه اشتعال و یا جرقه (FLASH POINT)
پایین ترین درجه حرارتی که یک محموله مواد نفتی ، گاز یا بخار اشتعال زا کافی بر روی سطح مواد نفتی ایجاد می کند که با بکار گرفتن یک وسیله جرقه زا و یا شعله ، بخار برروی محموله مواد نفتی را دچار آتش می کند .

اسلاید ۱۰ :

برخی از محموله های آتش زا در کشتیهای تجاری:

غوطه ماهی(FISH MEAL)

این محموله که معمولا در کیسه حمل می شود و دارای خطر احتراق درون سوز و دارای بوی بد و نامطبوع می باشد که حمل مواد فوق در داخل انبارهای کشتی احتیاج به تهویه هوا و بکار گرفتن هواکشهای کشتی دارد و در ضمن بارگیری محموله فوق می بایست خشک و در شرایط مناسب بارگیری شود کنترل درجه حرارت انبار و تهویه و کیسه های حمل بار از بروز آتش جلوگیری میکند. اگر آتش در یکی از انبارها بروز کند می بایست سیستم تهویه را خاموش کرده و آژیر آتش سوزی را به صدا در آورد و اگر حجم آتش سوزی کوچک باشد با کپسولهای قابل حمل از نوع پودرهای خشک آتش را خاموش کنید.

اما اگر حجم آتش سوزی درون انبار بزرگ باشد با خاموش کردن سیستم تهویه، کپسولهای بزرگ تعبیه شده را از طریق سیستم لوله بندی، گاز کربینک را به درون انبار فرستاده، اگر هنوز آتش خاموش نشده با استفاد از شیلنگ، آب دریا شعله های آتش را خاموش کرده و پس از آنکه اطمینان حاصل گردید که آتش خاموش شده است،کیسه های خیس را به دریا انداخته تا از آتش سوزی مجدد آنها جلوگیری شود.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 17 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد