دانلود فایل پاورپوینت تکنیکها و روش های افزایش خلاقیت

PowerPoint قابل ویرایش
10 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت تکنیکها و روش های افزایش خلاقیت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت تکنیکها و روش های افزایش خلاقیت قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

مقدمه

آرامش زندگی در گرو برآوردن نیازهاست. نیازها به طور کلی به ۵ گروه تقسیم می‌شوند:

نیازهای فیزیولوژیکی ، نیاز به امنیت  ، نیازهای اجتماعی  ، نیاز به احترام  ، نیاز به خودیابی که بترتیب نیازهای اول نیازهای رده پایین و نیازهای آخری نیازهای رده بالا به حساب آمده و نیاز به خودیابی حد بالای نیازهاست.

برآورده شدن مناسب نیازها شرط لازم برای بوجود آمدن آمال و آرزوهاست. به عنوان مثال یک فرد گرسنه و آواره هرگز به فکر پرواز بر فراز کوهها نخواهد افتاد. بسیاری نیز معتقدند که خلاقیت در نیاز متولد می‌شود همانگونه که بسیاری از اختراعات بزرگ نه محصول تعریف مشکلی خاص بلکه برای برآورن نیازی خاص به وجود آمده‌اند.

  • خلاقیت : به کار گیری توانایی های ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید .

اسلاید ۲ :

لزوم پرورش خلاقیت در دوران کودکی

  • توصیف خلاقیت و اثر محیطی

برای خلاقیت توصیفهای مختلفی مانند: قدرت ایجاد ترکیبها و هماهنگیهای نو- توان راه‌حل‌یابی نو برای مسایل- و سر انجام، هنر استفاده از هوش را می‌توان بیان کرد و این هنر نیز مانند هر هنر دیگری بهتر است از دوران کودکی آموخته شود تا نهادینه شود. ضمناً بر اساس این توصیف نمی‌توان باهوش بودن را الزاماً با خلاق بودن  همراه دانست .

در روشهای کلاسیک برای پرورش خلاقیت نسل فردا، آموزشهایی کارشناسی که بیشتر در قالب فعالیتهای هنری (نقاشی-  ادبیات- تئاتر ….)  و یا کاردستی (ساخت لوازم تزئینی- فنی و علمی …)  است به کودکان داده می‌شود که می‌تواند مفید واقع گردد، اما آیا این کافیست؟

اسلاید ۳ :

  • پرورش خلاقیت( چرا؟ – مزایا؟):

صرف نظر از نوعی خلاقیت که جنبه ناخودآگاه و اتفاقی دارد، خلاقیت را می‌توان مترادف با قدرت تفکر بهتر دانست که اکتسابی است و مستقل از هر نوع توصیف برای خلاقیت، بطور کلی می‌دانیم کودکی که تفکر بهتر و خلاق‌تری دارد در تحصیل و کار و زندگی موفقتر خواهد شد، و حتی تربیت او نیز می‌تواند راحت‌تر باشد،چون قدرت تفکر بهتری دارد و قدرت تمیز خوب و بد مسیر زندگی را بهتر و زودتر بدست میآورد.

اسلاید ۴ :

  • پرورش خلاقیت ( چطور؟- روشها؟):

حداقل کار مهم و زیربنایی که مطابق روشهای اندیشه‌‌گرا برای پرورش خلاقیت کودکان می‌توان انجام داد بسیار ساده و بی هزینه است،  و آن توجه خاص به سئولات و پرسشهای کودکان و همچنین تشویق او به طرح پرسشهای بیشتر در باره موضوعات مختلف است. پرسش، کلید آغاز فرایند تفکر در مغز کودکان و بزرگسالان است. کودکان از همان هنگامی که سخن گفتن را آغاز  می کنند، طرح پرسشهایی را نیز آغاز می‌کنند که این موضوع نشانگر تمایل ذاتی آنان به آغاز یادگیری و تمرین تفکر است. این پرسشها در ابتدا بر مبنای کلماتی مانند کجا؟ شکل می‌گیرند و سپس پرسشهایی بر مبنای کلمات  چرا؟ و چطور؟ نیز به آنها اضافه می‌شود. ( این پرسشگری معمولاً در کودکان باهوش زیادتر است)

اسلاید ۵ :

خصوصیات افراد بسیار خلاق

از مطالعه افراد بسیار خلاق موارد زیر نتیجه شده است. البته این خصوصیات شخصیتی آنهاست نه اینکه با اینگونه رفتارها، انسان بتواند به خلاقیت برسد:

  • تمایل به تعریف و تمجید از خود دارند

اشخاص خلاق مخصوصاً خواهان قبول پیچیدگی و حتی بی‌نظمی در دریافتهای خود هستند بدون آنکه نگران آشفتگی ناشی از این امر باشند. این بدان معنی نیست که آنان فی نفسه بی‌نظمی را دوست دارند بلکه پرمایگی موجود در بی‌نظمی را به کم مایگی نظم ترجیح می‌دهند. تمایل دارند نزد دیگران به داشتن نظرات تند و احمقانه شهرت داشته باشند

اسلاید ۶ :

سایر روش های پرورش خلاقیت

در حقیقت پس از پرورش شخصیت خلاق باید فرد را به سوی آمادگی برای پذیرش نقش­های تخصصی در قالب­های گوناگون نظیر نقاشی، طراحی، نویسندگی، شاعری، موسیقی، کارگردانی و … هدایت کرد. آنچه تحت عنوان سایر روش­ها نام می­بریم فعالیت­هایی­اند که به پرورش خلاقیت تصویری، خلاقیت کلامی، خلاقیت حرکتی و خلاقیت مکانیکی یاری رسانند.

اسلاید ۷ :

  • خلاقیت تجسمی

نقاشی

  • خلاقیت کلامی

نویسندگی

قصه گویی

  • خلاقیت موسیقیایی
  • خلاقیت حرکتی

بازی

نمایش و تئاتر

  • خلاقیت مکانیکی

کاردستی

اسلاید ۸ :

نتیجه گیری

مسئله اینکه خلاقیت ذاتی است یا اکتسابی، موضوع ای  نیست که این روزها ضرورت بحث بر سر آن در میان باشد. دنیای امروز تلاش می­کند خلاقیت و مباحث مرتبط با آن را، چه در زمینه­های روان شناسی و علوم تربیتی و چه در زمینه­های مدیریت و کسب و کار، به درستی بشناسد و ابعاد مختلف آن را توسعه دهد.

نتیجه کلی که از این مقاله می شود گرفت، برای آن که بتوانیم خلاق باشیم، باید ابتدا معنی و مفهوم خلاقیت را به درستی بشناسیم و بتوانیم بین خلاقیت، هوش، دانش و مهارت تفاوت قائل شویم. دانستن این که ساختار ذهن چیست و چگونه در فرآیند شکل گیری تفکر خلاق تاثیر می­گذارد، با این که ممکن است مستقیماً روی افزایش خلاقیت فرد اثر نگذارد، بدون تردید باعث می­شود که نگاه فرد به روش­ها و تکنیک­هایی که برای افزایش خلاقیت مطرح می­شوند تغییر کند.

 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 10 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد