دانلود فایل پاورپوینت عزاداری وعاشورا در سیر تاریخ واسناد ممنوعیت ومحدودیت عزاداری در زمان رژ یم منحوس پهلوی

PowerPoint قابل ویرایش
15 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت عزاداری وعاشورا در سیر تاریخ واسناد ممنوعیت ومحدودیت عزاداری در زمان رژ یم منحوس پهلوی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت عزاداری وعاشورا در سیر تاریخ واسناد ممنوعیت ومحدودیت عزاداری در زمان رژ یم منحوس پهلوی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

ماه محرم

محرم یا محرم الحرام ماه اول سال در تقویم هجری قمری است که روز اول آن آغاز این سال محسوب می شود.

شروع سال قمری و ماه محرم برای شیعیان یادآور قیام امام حسین (ع ) است. این حادثه خونین و جان گداز در سال ۶۱ ه.ق موجب گردید که از آن به بعد همواره نام و یاد ماه محرم مترادف با حادثه جان گداز شهادت امام حسین (ع) و یارانش باشد.

بی‌گمان نخستین کسانی که در شهادت امام حسین (ع) و یارانش به عزاداری پرداختند اهل بیت آن حضرت و بنی‌هاشم بودند، شروع عزاداری نیز بلافاصله پس از شهادت امام حسین (ع) در سرزمین کربلا بود.

در میان صحابه نیز جابر عبدالله انصاری چند روز بعد از واقعه به سرزمین کربلا آمد و عزاداری کرد. ام سلمه از زنان پیامبر (ص) نیز با اطلاع از واقعه کربلا در مدینه به عزاداری پرداخت.

در اواخر حکومت اموی و اوایل حکومت عباسیان، با کاهش فشارها و محدودیت‌ها بر شیعیان عزاداری امام حسین (ع) توسط امام باقر و امام صادق (ع ) به عنوان یک مراسم دینی سالیانه رواج یافت، و مجالس عزا به صورت دسته جمعی در حضور امامان و در بیوت ایشان برگزار می‌شد و شاعران و مداحان اشعاری را در مرثیه امام حسین (ع) و یارانش می‌خواندند. با قدرتمند شدن عباسیان و مخالفت شدید آنان با شیعیان، این مراسم

اسلاید ۲ :

از گسترش بازماند. حتی متوکل عباسی قبر امام حسین (ع ) را خراب و زیارت ایشان را ممنوع کرد. در زمان امام رضا (ع) باز فضای مناسبی برای احیای این مراسم ایجاد شد اما مقطعی و زودگذر بود و بعد از ایشان ائمه اطهار در تقیه به سر می‌بردند و امکان بر پا کردن مجالس عزاداری برای آنان مهیا نبود.

در عصر اموی– کمیت بن زید اسدی – کثیره عزه– فرزدق و سید حمیری، و در عصر عباسیان محمد بن صالح علوی حمانی و محمد بن علی از جمله شعرایی بودند که درباره واقعه کربلا مرثیه و شعر گفتند.

در قرن چهارم با گسترش تشیع و تشکیل حکومت‌های شیعی مذهب آل بویه، فاطمیان مصر و حمدانیان مراسم عزاداری امام حسین (ع) و یارانش در سراسر جهان اسلام گسترش یافت. بعد از سلسله آل بویه، حنابله بغداد و سلجوقیان به مخالفت با عزاداری شیعیان پرداختند. اما با گذشت زمان و هم‌‌زیستی مسالمت‌آمیز شیعیان با اهل سنت، این مراسم دوباره برقرار شد و در میان اهل سنت نیز راه یافت.

از قرن پنجم به بعد کسانی پیدا شدند که در کوچه و بازار و مسجد و مدرسه، فضائل و مناقب خاندان پیامبر را می‌خواندند و مظلومیت آنان به ویژه امام حسین (ع) را ذکر می‌کردند که به آنان مناقب‌خوان و بعدها مداح گفتند.

اسلاید ۳ :

از قرن ششم به بعد نیز کتاب‌های زیادی در موضوع مقتل و شهادت امام حسین (ع) به رشته تحریر درآمد که انگیزه نگارش آنها تنها بیان وقایع تاریخی نبود بلکه نویسندگان این کتاب ها بیشتر روش مراسم عزاداری و سوگواری امام حسین (ع) را مدنظر داشتند. کتابهایی مثل: مقتل الحسین خوارزمی ،درر السّحط من خبر السبط قضاعی

در عصر استیلای مغولان و جانشینان آنان، مهاجمین برای حفظ جایگاه خویش در برگزاری مجالس عزاداری این ماه از خود اهتمام ویژه‌ای نشان داده و حتی بارگاه امام حسین (ع ) را گسترش دادند.

در عصر تیموری سلطان حسین بایقرا که در هرات و خراسان حکومت می‌کرد از کمال الدین حسین بن علی بیهقی سبزواری معروف به کاشفی خواست داستان واقعه کربلا را بنویسد. وی نیز کتابی نوشت به عنوان «روضه الشهدا من مقاتل اهل البیت». به مرور زمان رواج این کتاب آن قدر زیاد شد که مداحانی که از روی این کتاب می‌خواندند، روضه خوان و این مجالس، مجلس روضه لقب گرفت. زنده نگاه داشتن واقعه کربلا تا روی کار آمدن حکومت شیعی صفویان ادامه یافت.

در عصر صفوی شاهان و درباریان خود را از ارادتمندان اهل بیت دانسته و ضمن تاسیس کاروانسراهایی برای زوار عتبات، چهار شهر مهم شیعی را مــورد حمایت خود

اسلاید ۴ :

قراردادند. کار دیگری که در این دوره صورت گرفت برقراری مراسم عزاداری در ماههای محرم و صفر، در سراسر ایران بود. دولت از آن پس همه ساله مبالغی را به عنوان کمک در اختیار هیات‌ها و دستجات عزاداری قرار می‌داد. این وضع با کمی تغییر در زمان افشاریه و زندیه نیز ادامه داشت و پس از آن بزرگان و شاهزادگان و وابستگان دربار قاجار این سنت را ادامه دادند. فتحعلی شاه قاجار در بعضی از شبهای جمعه به خصوص در ماه‌های محرم، صفر و رمضان مجلس روضه‌خوانی بر پا می‌کرد. در دوره او تعداد زیادی تکیه در تهران برپاشد. معروف‌ترین تکیه تهران را ناصر الدین شاه با نام «تکیه دولت» ساخت در این تکیه‌ها تعزیه برپا و روضه خوانده می‌شد.

در واپسین سالهای حکومت قاجار، رضاخان برای جلب قلوب مردم و فریب افکار عمومی در مراسم عزاداری ماه محرم شرکت می‌کرد. اما وقتی به سلطنت رسید، یک‌باره برگزاری این مراسم را ممنوع و کمک‌های مالی جنبی آن را هم لغو کرد. این ممنوعیت تا شهریور۱۳۲۰ش ادامه یافت. پس از تبعید رضا شاه توسط متفقین، برگزاری آزاد گردید و بار دیگر همکاری دولت در برقراری مراسم محرم و صفر با هیات‌ها و دستجات عزادار آغاز شد.

با شروع نهضت امام خمینی (ره)، ایشان با بهره‌گیری از فضای ماه محرم در سال ۱۳۴۲ از وعاظ و روسای هیات‌ها خواستند که جنایت و اعمال غیر اسلامی و غیر قانونی رژیم شاه را برای اقشار مختلف بیان کنند. امام خمینی (ره) خود در روز عاشورای ۱۳۴۲ در اجتماع عظیمی که تعداد آن را تا۲۰۰ هزار نفر ذکر کرده‌اند، اعمال رژیم شـاه

اسلاید ۵ :

را با رژیم بنی‌امیه مقایسه و به شدت از رژیم شاه و سیاست‌های آن انتقاد کردند. در پی این سخنرانی افشاگرانه، امام خمینی(ره) در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ دستگیر و قیام پانزده خرداد شکل گرفت.

ایشان درباره الهام‌گیری و قیام پانزده خرداد از واقعه خونین کربلا فرموده‌اند:

«…اگر عاشورا و گرمی و شور انفجاری آن نبود معلوم نبود چنین قیامی بدون سابقه و سازماندهی واقع می شد…» منابع :

– دایره المعارف تشیع، جلد ششم، تهران: نشر شهید محبی ۱۳۷۴٫

– دایره المعارف مصاحب، جلد دوم، تهران: شرکت سهامی کتاب‌های جیبی ۱۳۷۴٫

– صحیفه امام، تهیه و تنظیم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) جلد شانزدهم، تهران: موسسه چاپ: موسسه چاپ و نشر عروج۱۳۷۹

– فقیهی علی اصغر، تاریخ آل بویه، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) ۱۳۷۸

اسلاید ۶ :

کنترل و نظارت ساواک بر مراسم سوگواری و سخنرانی روحانیون در ایام محرم و صفر.
 شماره سند : ۲۹۱۰۰۳۶۸۹                                             تاریخ سند : ۱۳۴۳ش.

اسلاید ۷ :

صورتجلسه کمیسیون امنیت ملی منطقه بختیاری و چهار محال در مورد حفظ نظم و امنیت در ایام سوگواری محرم.
 شماره سند: ۳- ۲۹۱۰۰۳۶۸۸                                  تاریخ سند : ۱۳۴۳ش.                             

اسلاید ۸ :

درخواست شهربانی اصفهان درخصوص اعزام نیروی کمکی برای حفظ انتظامات ایالتی تاسوعا و عاشورا. 
 شماره سند: ۱- ۲۹۱۰۰۳۶۸۹                                         تاریخ سند: ۱۳۴۴ش.          

اسلاید ۹ :

دستورالعمل کمیته اطلاعات چهار محال و بختیاری درباره مقررات اجرای مراسم سوگواری ایام محرم و صفر.  

شماره سند:۱- ۲۹۱۰۰۳۶۸۸                                        تاریخ سند: ۱۳۴۵ش.

 

 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 15 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد