دانلود فایل پاورپوینت مقایسه‌ی معنای زندگی آزادگان با افراد عادی

PowerPoint قابل ویرایش
35 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مقایسه‌ی معنای زندگی آزادگان با افراد عادی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مقایسه‌ی معنای زندگی آزادگان با افراد عادی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

جنگ قدمتی به تاریخ بشر دارد. جنگ‌ها با توجه به شدت، وسعت و مدت زمان، اثرات همه‌جانبه‌ای بر زندگی حال و آینده‌ی طرفین نزاع برجای گذاشته‌اند. آسیب‌دیدگان اصلی جنگ‌ها همان طرفین نزاع یعنی انسان‌ها هستند، که با برافروختن آتش جنگ، در کنار ویرانی‌ها سبب از بین رفتن توان، ظرفیت و سرمایه‌‌های اصلی هر کشور یعنی خود انسان‌ها می‌شوند. رشد تکنولوژی نظامی و استفاده از فنون جنگی پیشرفته در جنگ جهانی دوم و جنگهای کره و ویتنام، تلفات انسانی و ویرانیهای عظیمی به بار آورد، و پژوهشگران فروانی به تحقیق و بررسی در این زمینه پرداختند(گال و منگلسورف؛ ترجمه الیاسی،۱۳۸۱).
وارد آمدن صدمات جسمی، روانی و عاطفی بر کسانی که به طور طولانی در اسارت بوده‌اند امری مسلم است. ولی هدف و ماهیت جنگ عامل مهمی است، که می تواند اسارت را توجیه کند. نیچه می‌گوید: «کسی که چرایی برای زیستن داشته باشد، از پس هر چگونه‌ای نیز بر می‌آید.» و این می‌تواند یک شعار هدایت کننده برای همه تلاش‌های روان‌درمان‌گرایانه و بهداشت روانی زندانیان باشد(به نقل از فرانکل؛ ترجمه صالحیان و میلانی، ۱۳۸۹). در طول هشت‌سال جنگ تحمیلی عراق به ایران، بیش از چهل هزار رزمنده‌ی ایرانی توسط نیروهای عراقی به اسارت گرفته شدند. آنها در طول اسارتشان، سخت‌ترین شکنجه‌ها، محرومیت‌ها، محدودیت‌ها و خشن‌ترین رفتارهای غیرانسانی را تجربه کردند(نشاط دوست،۱۳۷۰).
در حوزه‌ی روانشناسی جدید موضوع معناخواهی با نظریه‌ی فرانکل(۱۹۳۷، به نقل از شفتی، ۱۳۸۸) مطرح شد، که معتقد بود «آنچه انسان ها را از پای در می‌آورد رنج‌ها و سرنوشت نامطلوب آنان نیست، بلکه وجود بی‌معنایی در زندگی است». این تئوری و باور این که اگر فردی در جستجو برای معنا در زندگیش باشد، مضطرب خواهد شد، اصلاً درست نیست زیرا نشان داده شده است، که نداشتن معنا در زندگی تاثیر منفی بر روی رفاه وسلامت انسان دارد، این چیزی است که برای فردی که جستجو برای معنا در زندگیش نامشخص است، اتفاق می‌افتد(کوهن و دیوید،۲۰۱۰).
آزادگان هنوز هم با گذشت بیش از بیست سال از سالروز آزادی‌شان، به عنوان نیروی انسانی فعال، متناسب با قابلیت‌های انسانی و ظرفیت‌های تحصیلی‌شان در بدنه‌ی ادارات دولتی مشغول به کار هستند. با توجه به جمعیت زیاد آنها و همچنین مسئولیت‌های کاری و خانوادگی که بر عهده دارند، لزوم توجه به سلامت روان این قشر ایثارگر هر چه بیشتر نمایان می‌گردد. آنچه در مورد آزادگان حائز اهمیت است، عدم انجام تحقیقاتی طولی و مداوم بر روی این جامعه‌، از سالهای ۱۳۷۳و ۱۳۷۴ به بعد بوده است.

اسلاید ۲ :

* برررسی همسویی نظریه‌ی معناخواهی فرانکل با شرایط سخت و تجربه‌شده‌‌‌ی اسارت، توسط آزادگان.
* مقایسه‌ی ارتباط معنای زندگی با سلامت روان بین آزادگان و افراد عادی.
** مقایسه‌ی سطح معنای زندگی آزادگان و افراد عادی.
** مقایسه‌ی سطح سلامت روان آزادگان و افراد عادی.
** تعیین سطح ارتباط معنای زندگی و سلامت روان آزادگان.
** تعیین سطح ارتباط معنای زندگی و سلامت روان در افراد عادی.
*** علاقمندی اداره‌ی کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان به موضوع، و استفاده از نتایج تحقیق.

اسلاید ۳ :

۱٫ بین سطح معنای زندگی آزادگان و افراد عادی تفاوت وجود دارد.
۲٫ بین سطح سلامت روان آزادگان و افراد عادی تفاوت وجود دارد.
۳٫ بین سطح معنای زندگی آزادگان تحت نظارت صلیب ‌سرخ و آزادگان مفقودالأثر تفاوت وجود دارد.
۴٫ بین سطح سلامت روان آزادگان تحت نظارت صلیب ‌سرخ و آزادگان مفقودالأثر تفاوت وجود دارد.
۵٫ بین آزادگان و افراد عادی در مؤلفه‌های سلامت روان، تفاوت وجود دارد.
۶٫ بین سطح معنای زندگی و سلامت روان آزادگان رابطه وجود دارد.
۷٫ بین سطح معنای زندگی و سلامت روان افراد عادی رابطه وجود دارد.
۸٫ بین سطح معنای زندگی و سلامت روان رابطه وجود دارد.
۹٫ بین سلامت روان آزادگان و افراد عادی با توجه به معنای زندگی آنها، تفاوت وجود دارد.

اسلاید ۴ :

روش پژوهش حاضر از نوع علی- مقایسه‌ای و همبستگی است. پژوهش یک مطالعه علی- مقایسه‌ای بین آزادگان و افراد عادی در ارتباط با معنای زندگی و تأثیر رابطه‌ی آن بر با سلامت روان است.

این مطالعه بین آزادگان (تحت نظارت صلیب سرخ- مفقودالأثر) و افراد عادی و مقایسه‌ی ارتباط معنای زندگی با سلامت روان آنها صورت گرفته است.

شامل کلیه‌ی آزادگان استان کردستان به تعداد ۸۱۱ نفر (گروهی که با نظارت صلیب سرخ در اسارت رژیم عراق بوده‌اند، و گروه دیگری که بدون نظارت صلیب سرخ و بصورت مفقودالأثر در اسارت بوده‌اند).

گروه افرادی عادی که جهت مقاسیه در فاکتورهای سن، محل اشتغال، مدرک تحصیلی و رسته‌ی شغلی با آزادگان همگن شده‌اند.

با توجه به پراکندگی جامعه‌ی آماری(آزادگان و افراد عادی هم‌سطح) : تنوع شغلی آزادگان و پراکندگی آنها در سطح شهرستان‌ها، ادارات و نهادهای دولتی. نمونه‌گیری از نوع خوشه‌ای و تصادفی طبقه‌ای است.

با توجه به جدول مورگان–۲۶۵ نفر– حجم نمونه از بین ۸۱۱ نفر آزاده در سطح استان کردستان، ۳۰۰ نفر و بصورت تصادفی از بین ۵ خوشه(پنج شهرستان از ۹ شهرستان استان کردستان) انتخاب شده است.

اسلاید ۵ :

روش پژوهش حاضر از نوع علی- مقایسه‌ای و همبستگی است. پژوهش یک مطالعه علی- مقایسه‌ای بین آزادگان و افراد عادی در ارتباط با معنای زندگی و تأثیر رابطه‌ی آن بر با سلامت روان است.

این مطالعه بین آزادگان (تحت نظارت صلیب سرخ- مفقودالأثر) و افراد عادی و مقایسه‌ی ارتباط معنای زندگی با سلامت روان آنها صورت گرفته است.

شامل کلیه‌ی آزادگان استان کردستان به تعداد ۸۱۱ نفر (گروهی که با نظارت صلیب سرخ در اسارت رژیم عراق بوده‌اند، و گروه دیگری که بدون نظارت صلیب سرخ و بصورت مفقودالأثر در اسارت بوده‌اند).

گروه افرادی عادی که جهت مقاسیه در فاکتورهای سن، محل اشتغال، مدرک تحصیلی و رسته‌ی شغلی با آزادگان همگن شده‌اند.

با توجه به پراکندگی جامعه‌ی آماری(آزادگان و افراد عادی هم‌سطح) : تنوع شغلی آزادگان و پراکندگی آنها در سطح شهرستان‌ها، ادارات و نهادهای دولتی. نمونه‌گیری از نوع خوشه‌ای و تصادفی طبقه‌ای است.

با توجه به جدول مورگان–۲۶۵ نفر– حجم نمونه از بین ۸۱۱ نفر آزاده در سطح استان کردستان، ۳۰۰ نفر و بصورت تصادفی از بین ۵ خوشه(پنج شهرستان از ۹ شهرستان استان کردستان) انتخاب شده است.

اسلاید ۶ :

* عدم تفاوت معنای زندگی بین آزادگان و افراد عادی، در کنار تفاوت معنی‌دار سلامت روان بین این دو گروه را می‌توان در انتخاب و نوع نگرش آزادگان نسبت به زندگی بعد از اسارت دانست، که از یک سو وابسته به تجربه‌های تلخ دوران بوده و از طرف دیگر متأثر از تجارب عینی بیست سال زندگی بعد از اسارت است.
** در توضیح و استنباط عدم تفاوت معنادار در سلامت روان آزادگان مفقودالأثر با آزادگان تحت نظارت صلیب سرخ می‌توان گفت که، اگر چه آزادگان تحت نظارت صلیب سرخ با حداکثر زمان اسارت تا ۹۷ ماه به بالاتر، به نسبت آزادگان مفقودالأثر با حداکثر زمان اسارت تا ۴۸ ماه، مدت زمان بیشتری اسارت را تجربه کرده‌اند، ولی آزادگان مفقودالأثر نیز از شرایط سخت‌تر و وضعیت کاملاً نامعلومی برخوردار بوده‌اند. به همین دلیل دوران اسارت(مدت اسارت در آزادگان تحت نظارت صلیب سرخ و شدت اسارت در آزادگان مفقودالأثر)، بر روی هر دو گروه، اثرات روانی و عوارض جسمانی(آزادگان تحت نظارت صلیب‌سرخ ۵/۴۷درصد و آزادگان مفقودالأثر ۱/۳۶ درصدجانبازی بیشتر از ۲۵درصد داشته‌اند)، را ایجاد کرده است.
 *** آزادگان به دلایل ذیل از سلامت روان پایین‌تری نسبت به افراد عادی همسطح خویش برخوردارند ؛
– شدت و مدت زمان بدوش کشیدن استرس‌ها و تجارب تلخ اسارت در طلایی‌ترین دوران زندگی آزادگان، که با فعالیت‌هایی همچون؛ تحصیلات، ازدواج، اشتغال و … در زندگی رزمنده‌های غیر اسیر همراه بوده است.
– ارائه‌ی خدمات و رفع مشکلات معیشتی آزادگان(که بیشتر جنبه‌ی مادی داشته است) بدون بسترسازی فرهنگی- اجتماعی لازم، که منجر به شکاف ذهنی در بین آنها و سایر اقشار جامعه شده است.
– اشتغال به خدمت اکثر آزادگان در موقعیت‌های شغلی(خدمتگذار، سرایدار، نگهبان، دفتردار)، که درگیری ارتباطی زیادی با ارباب رجوع دارند، واسترس‌های ناشی از کار کردن در چنین وضعیت‌های شغلی، بار مشکلات جسمانی- روانی آنها را افزایش داده است.
– آزادگان با به دوش کشیدن مشکلات مذکور و در کنار آن بار مسؤلیت زندگی مشترک، اداره‌ی خانواده و تربیت فرزندان، از کمترین و شاید هم عدم ارائه‌ی خدمات روان‌شناختی، مشاوره‌ای و مددکاری برخوردار بوده‌اند.
**** هرچند نتایج این پژوهش و همچنین سایر پژوهش‌های آمده در این تحقیق، مؤید اثر مستقیم و جداگانه‌‌ی دو متغیر معنای زندگی و تجربه‌ی اسارت بر روی متغیر سلامت روان هستند، ولی اثر تداخلی آنها بر روی سلامت روان در این پژوهش تأیید نمی‌گردد. زیرا از یک سو، معنای زندگی هر فرد بصورت انحصاری بوده و برگرفته از تمامی تجارب موجود در زندگی او است. از سوی دیگر، تجارب و شرایط زندگی واقعی بعد از اسارت، اثرات مثبت آنرا تحت‌الشعاع قرار داده و محدود نموده است.

اسلاید ۷ :

روان‌شناسی اسارت به عنوان بخشی از فرآیند آموزشی خدمت زیر پرچم و نیروهای مسلح.
ارائه‌ی خدمات روان‌شناختی، مددکاری و مشاوره‌ای به آزادگان با توجه به نتایج تحقیقات.
تداوم اختلالات روانی ناشی از اسارت حتی تا چهل سال بعد از رهایی، تشدید آن در مسیر مشکلات زندگی و فرآیند درمان.
تداوم و تشدید معلولیت‌های جسمی- حرکتی آزادگان و لزوم توجه به ادامه‌ی اشتغال، انتخاب محیط شغلی جدید و … .
معرفی این قهرمانان ملی به نسل کنونی، به عنوان رهروانی آزموده و با افتخار برای برنامه‌ها و موقعیت‌های سخت و احتمالی.
حفظ روحیه و انگیزه‌‌ی میهن دوستی آزادگان، یک اصل مهم در تأمین و تداوم سلامت روانی ایشان و خانواده‌های آنان .

بدیهی است برای تحقق پیشنهادهای مذکور به یک تشکیلات سازمانی فعال نیاز است، که هر کشوری بر حسب شرایط خاص خود، باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشد.

پیشنهاد می‌شود این تحقیق، بر روی نمونه‌‌ای دیگر از آزادگان در سایر استانهای کشور نیز تکرار شود.
پیشنهاد می‌شود این پژوهش، بر روی نمونه‌ای از جانبازان(کسانی که در جنگ آسیب دیده‌اند ولی تجربه‌ی اسارت ندارند) استان کردستان و دیگر استان‌های کشور نیز اجرا شود.
پیشنهاد می‌شود این تحقیق، بر روی نمونه‌‌ای از آزادگان سه استان کشور، که دارای شرایط اقلیمی، فرهنگی و اقتصادی- اجتماعی متفاوت هستند، نیز به صورت همزمان اجرا شود.

اسلاید ۸ :

چون این پژوهش بر روی نمونه‌‌ای از جامعه‌ی آزادگان استان کردستان اجرا شده است. بنابراین این نمونه نمی‌تواند معرف جامعه‌ی آزادگان کشور(حدود چهل هزار نفر) محسوب شود، بنابراین تعمیم نتایج آن با محدودیت روبروست.

چون سطح معنای زندگی و سلامت روان آزادگان، جدا از اثرپذیری متقابل، از شرایط متنوع جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی حاکم بر استان‌های کشور نیز تأثیر می‌گیرند. پس فقط در صورت اجرا و مقایسه‌ی نتایج تحقیق مشابه و همزمان در چندین استان دارای شرایط متفاوت، می‌توان در خصوص میزان تعمیم نتایج صحبت کرد.

کمبود منابع پژوهشی و مطالعات جدید داخلی و خارجی مرتبط با موضوع اسارت(گاهاً نتایج حالت محرمانه داشته و قابل دسترس نیست)، و همچنین عدم ارائه‌ی خدمات دانشگاه جهت ثبت‌نام و دسترسی به منابع الکترونیکی، خاص و معتبر علمی-پژوهشی داخل و خارج .

مشکلات همکاری پایین بعضی از آزادگان در خصوص تکمیل و تحویل پرسشنامه‌ها، زیرا عنوان می‌کردند، که برنامه‌های قبلی مسئولین کمترین نقش را در رفع مشکلات جسمی و روانی ما داشته است، و حتی گاهاً برنامه‌هایشان آنقدر بی‌برنامه و کارشناسی نشده(بدون زیرساخت فرهنگی-اجتماعی) بوده، که باعث شکاف ارتباطی ما با همکارانمان و خانواده‌هایمان با همسایگان و حتی دیگر اقشار جامعه شده است.

صرف زمان زیاد برای جمع‌آوری پرسشنامه‌ها؛ با توجه به پراکندگی جامعه‌ی آماری در تمامی شهرستان‌های استان و همچنین پراکندگی نمونه‌ی آماری در سطح ادارات و نهادهای دولتی سطح هر شهرستان.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 35 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد