دانلود مقاله برنامه‌ریزی منابع سازمانی

word قابل ویرایش
19 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

شرحی بر مدیریت منابع سازمان (بنگاه) ERP
1.1. تاریخچه
راه‌حل ERP با وجود برخورداری از ساختار سیستمی و توانمندی در یکپارچه سازی فرایندهای سازمان , یک سیستم جامع صرف نمی‌باشد بلکه عملی ساختن مفاهیم نوین مدیریت , کنترل دقیق عرضه و تقاضا و بهره‌گیری از فاکتورهای موفقیت در بازار را نیز محقق می‌سازد.
از این رو به منظور آشنایی با تاریخچه ERP , اشاره به سرگذشت صنعت و تلاشهای جوامع در دستیابی به حداکثر بهره‌وری بعد از ظهور انقلاب صنعتی از یک سو و از سوی دیگر سیر تحول در سیستمهای نرم‌افزاری مغتنم خواهد بود :

۳٫۱٫۱) ظهور ERP در گستره تولید
ظهور انقلاب صنعتی در کشورهای غربی سرآغاز تحولات شگرف در زمینه تولیدات و ارایه خدمات محسوب می‌شود. رشد جوامع مصرفی, توسعه بازارهای رقابتی, نگرش تولید انبوه و کاهش قیمت تمام شده از عوامل عمده در سیر این تحولات بودند.به موازات این تغییرات در حوزه مدیریت, محققان پیوسته در جستجوی راه‌حلهای ریاضی بمنظور استفاده بهینه از مواد, تجهیزات و منابع انسانی بودند.

تا اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ کارکردهای تولید و توزیع یک سازمان بطور مجزا با حداقل سیستم ها بصورت دستی و بعضاً اتوماتیک اداره می‌شد. در این دوره سیستم‌های تامین, تولید و عرضه مبتنی بر انبار بوده که به سیستم‌های” انبار- مبنا ” (Stock Driven ) شهرت دارند. برنامه‌ریزی احتیاجات مواد که ایده آن در اوایل دهه ۶۰ با عنوان ” رویکرد کامپیوتری به برنامه ریزی تدارک و تولید مواد” شکل گرفته بود در این دهه از شکل دستی خارج و امکان بکارگیری از جزئیات تکنیک MRP که نقشی اثربخش در مدیریت موجودیهای درحال تولید و ارایه برنامه زمانبندی برای سفارشات خرید و تولید دارد , توسط کامپیوتر فراهم گردید. شرکتها با درک و فهم خوب از MRP , منطق آن را با فرایند توزیع محصول منطبق ساخته و بعنوان ” برنامه‌ریزی نیازمندیهای توزیع (DRP)” منتشر ساختند.

با آغاز دهه ۸۰ میلادی مباحث و کاربردهای بیشتری برای MRP مشخص شده که گستره مدیریت منابع تولید را در ابعاد وسیعتری پوشش داد. در اصطلاح به این نسخه متحول شده MRP II اتلاق گردید.در ادامه جهان غرب فلسفه “تولید همزمان” (JIT ) را که برای اولین بار توسط ژاپنی‌ها مطرح شده بود فراگرفته و با توجه به برداشتهای مبهم و عجولانه که متاثر از موفقیتهای کمپانیهای ژاپنی در آن برهه زمانی بود , آنرا جایگزین سیستمهای MRP نمودند. با وجود آنکه این حرکت باعث ظهور سیستمهای”سفارش-مبنا ” (Order Driven ) و مفاهیمی چون بهبود مستمر, آموزش حین کار به کارکنان و یکپارچه سازی طرح محصول و فرایندگردید اما مقتضیات بهره گیری از نسخه توسعه یافته MRP را مرتفع نساخت. از این رو تلاشی برای فهم و چگونگی پکپارچه ساختن کارکردهای برنامه‌ریزی MRP با تکنیکهای JIT آغاز شد.
طی اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ علوم کامپیوتر و تکنولوژیهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به پیشرفت‌های شگرفی نائل آمد. از طرفی بنگاه‌های تجاری در جهت بهبود کارآیی اقدام به سرمایه‌گزاری نموده و با اعتقاد به تفکر مشتری‌مداری سعی در کاهش زمان تحویل سفارش و قیمت تمام‌شده نمودند.عواملی نظیر موارد ذکر شده, مقدمه‌ای برای ادغام سیستمهای پشتیبانی تصمیم‌گیری DSS با سیستم MRP II و در نتیجه ظهور راه‌حل ERP گردید.
در اواسط دهه ۹۰ ,پروژه‌های ERP گسترش یافته و علاوه بر یکپارچه سازی فرایند درون سازمانی و کنترل منابع در فرایند تولید , با بسط روابط سازمان با تامین کنندگان و مشتریان به حوزه کنترل و مدیریت زنجیرهای مواد و مدیریت روابط مشتریان نیز احاطه یافت.
در شکل صفحه بعد ارتباط میان MRP II و DSS در ساختار ERP نمایش داده شده است:

۳٫۱٫۲) ظهور ERP در مسیر توسعه نرم‌افزاری
در مسیر تحولات بهره‌گیری از سیستم‌های مکانیزه همواره پاسخ‌گویی سریع به تغییرات محیطی , استفاده از راه‌حلهایی کارآمد در مواجه با مشکلات روزافزون تجاری و بهره‌مندی از فرصتهای جدید برای شرکتها و سازمانها مطرح بوده است. یکی از مهمترین موارد, نحوه طراحی و پیاده‌سازی و زمان مورد نیاز برای انجام این امور بود که امروزه تسریع و تسهیل آنها به عنوان یک انتظار از جانب مشتریان و کاربران اعلام می‌گردد. در حقیقت این سوال مهم همیشه مطرح بوده است که (( سازمانها چه میزان زمان برای تغییر فرآیند کسب و کار خود در اختیار دارند؟)), بدیهی است این مسئله رابطه مستقیمی با پویایی محیطهای کاری در عصر حاضر دارد.
از این رو تحولات بهره‌گیری از سیستم‌های اطلاعاتی و در ادامه استفاده از فناوری اطلاعات در سازمانها و بنگاه‌های اقتصادی که منتهی به ظهور راه‌حل ERP گردید در یک تقسیم‌بندی زمانی ارایه می‌گردد:
۳٫۱٫۲٫۱) توسعه سفارشی ۱۹۷۰-۱۹۶۰
اولین کاربرد کامپیوتر در مکانیزه‌نمودن فرآیند تجاری, در سیستم‌های پرداخت حقوق بود. ناحیه بعدی, applicationهای مالی شامل دفاتر روزانه, حسابهای دریافتی و دارایی‌های ثابت بود که کانون توجه قرارگرفت.
در عملیات تولید یک application سازمان مشکلات زیادی را متحمل می‌گردید که در مجموع باعث بروز شکست در اهداف کلان سازمان می‌شد. تهیه کنندگان برنامه‌ها افرادی شاغل در دپارتمانهای کارکردی و برخوردار از آشنایی محدود نسبت به برنامه‌نویسی بوده و دوره‌های آموزش تخصصی را طی نکرده بودند. همچنین ضرورت پیاده‌سازی سریع , پیچیدگیهای برنامه‌نویسی را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. و از همه مهمتر , عدم مشخص شدن الزامات کسب و کار عامل ناکارآمد شدن application‌ها می‌شد .
در این دوره فقدان مواردی نظیر بهره‌گیری از زبانهای برنامه‌نویسی سطح بالا, سیستم‌های مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای, حافظه مطلوب به منظور کامپایل و روش‌های موثر برنامه‌نویسی در جهت ارتباط با ترمینالهای کاربر شدیداً احساس می‌شد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 19 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد